Doporučení lyže a boty pro rekreační lyžařku - začátečníka - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Doporučení lyže a boty pro rekreační lyžařku - začátečníka (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 139 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

30.03.2010 19:21:05 #61 

ivan

>> #52, Krab, 30. 03. 2010 13:04:41

>> #56, CzechSkier, 30. 03. 2010 15:24:45

No vida. Hned pár Krabových argumentů, které sice nemusíme úplně brát, ale rozhodně je nejde šmahem shodit ze stolu.

Problém pluhu tu je, byť je prý spíše otázkou kyčlí a mužů (tuším třetina jich podle Kuchlera má problém zaujmout pluhové postavení). Myslím ale, že na tom klasickém „urputném“ (po němž bych dneska třeba já týden pajdal, dost na tom, když člověk stahuje rozježděnou trať v brankách) se dneska už tak netrvá. Např. podle Schneesport Schweiz už oblouky v pluhu nejsou tím klasickým „kroucením“, nýbrž zjednodušením v podobě „kam jedu, tam se natočím“ (neboli výrazné posílení role Kernbewegung „orientieren – drehen“). Možná to není nácvikově tak přesné a hodnotné, ale s dnešními lyžemi to funguje a pro klienty je to zjevně přijatelnější. Vidím to jako určitý modernizační kompromis – sáhlo se na posvátnou krávu a ejhle, svět se nezbořil.

(Ten „náklon do oblouku“ bude samozřejmě uměrně jízdě nepatrný, žádný fun, ale bude to prostě „inside ski bias“ s absencí odklonu a dejme tomu bez návyku na něj. Ale pro kroužení na loučce v tom nevidím žádný extra problém.

Teď napíšu jednu „divokou“ tezi, která se možná na první pohled bude zdát šílená a i ten (kdovíjestli zbylý) nejliberálnější funcarver mě za ni dá do klatby.

Marketingově naleštěná zkratka:

NEJLEPŠÍM TRÉNINKEM HRANĚNÍ JE SESOUVÁNÍ!

(Ano, Kuchlere probuď se, Sosna se zbláznil…)

Samozřejmě ne jenom šoupání po plochách, nýbrž přerušované zahraněním a znovuzahajované odhraněním. A posléze kombinované s jízdou šikmo svahem.

Vy nejstarší, pamatuje na fronty, třeba v Rokytnici hlídané Oldřichem Udatným, kde se lyžaři řadili skoro do půlky prudkého dojezdu slalomáku a pomaličku sesouvali dolů? To byl panečku trénink jemné práce s hranou!

Závodníci to dneska běžně zažívají při stahování tratí a při prohlídce. Nebo když se veze dolů 30kilový balík tyčí. S takovým už to dolů nepustím, nýbrž driftuju, sesouvám, občas se musím otočit, aby si odpočinula spodní noha. Jemně se tak ladí důležité pohyby nohy (chodidla, foot) a hlezna (kotník) a jejich spolupráce s koleny, trupem a pánví. A posilují příslušné svaly. Škoda, že přitom už dneska lyžaři nemůžou mít nízké a měkké kožené boty. Tehdy míval pořádný lyžař pořádné kotníky!

Neškolený lyžař na krátké samotočce nalehne na hranu a voila, zatáčí. Vždyť je to tak jednoduché! (Ano, Ivane, otázka „krátkého času“ a současně celého života…)

Takže, troufám si říct, jemné ba rafinované přechody plocha-hrana-plocha, víc jednoho-víc druhého, jsou důležité nejenom pro lyžařovu všestrannost, nýbrž i pro jeho jízdu po hraně.

Lyžař potřebuje poznat „celou lyži“. Tedy ne jenom její hranu, nýbrž i plochu, skluznici. Vyzkoušet si, jak funguje, co při různém postavení a zatížení dělá. Unbedingt – v tom nejsme ve sporu.

Pakliže se ale z nějakého relevantního důvodu nabízí jiný než tento obecně nejvhodnější postup, proč ne? Vždyť se to nakonec všechno stejně sejde v nějaké šedé driftovací zóně: začátečník učený „přes hranu“ ji stejně nezvládne čistou, nýbrž více či méně „rozplizlou“, a druhý učený přes smyk a drift se k ní bude přes přívraty (pardon, rakouský základní carving) propracovávat.

„Spoléhat se jen na hranu“: to tady přece nikdo z relevantních diskutérů neprosazuje. I Krabice snad původně napsala „ZAČÍNAT na hraně“, bez specifikace, jak dlouho.

A ještě něco k místním podmínkám. V zemi placatých kopečků můžu učit trochu jinak než v Alpách. Alpskou metodiku ostatně existence prudkých svahů zásadně ovlivňovala od samých počátků, už od Zdarského lilienfeldské techniky 1896 a už tehdy se kvůli tomu praotcové hádali do krve.

A ačkoliv to sami Rakušané moc neuvádějí, jedním ze zdrojů slavné rakouské techniky prý byla potřeba, aby se klienti mohli pohybovat po tamějších relativně prudkých svazích. Tudíž důraz na jízdu šikmo svahem, natočení trupu ze svahu dolů (ideální pro traverzování), na kraji ono slavné „Píchni – skoč!“, tím přenesení odlehčených lyží do nového směru a další traverz. Takto cikcak se dá sjet skoro všechno. V Alpách nutné.

Kdežto nedávno mi vykládala Hanka Engelová, že ve Švédsku prý většina lyžařů jezdí hrozným pastylem rovně dolů. Navzdory Stenmarkovi a dalším až po Paerson tam zjevně nevznikla dostatečná „zatáčecí kultura“ – myslím, že absence velkých hor v tom hraje roli.

Když učím průměrně ba méně zdatnou klientelu (a čím masovějším se lyžování od 50. let stávalo, tím „průměrnější“ jeho adepti byli, kvantita snižuje kvalitu), potřebuju příslušně blbuvzdornou metodiku. Kdežto když dostal do ruky Čepelák studenty tělocviku, to se mu to vymýšlela nesmyková technika! (A ani ti to pořádně nezvládali.)

Btw, při všech výhradách ke skiplusu a případně Járovi se tohle – specifické podmínky komerčních a spolkových škol/kursů, závodních oddílů, terénů a tím dané různé linie výuky – tam už vyčerpávajícně probíralo před delší dobou.

A zase: můj názor, můžu se mýlit jako v životě už nejednou.

30.03.2010 19:26:13 #62 

TNS muž

>> #57, Krabice, 30. 03. 2010 16:53:06

Som rád,že vďaka tomuto vláknu viem,že nás číta viac ľudí než len „jatebetymnepris­pievatelia“.Tu­šil som to,ale nemal som to potvrdené a prišlo mi netaktné rušiť niečiu anonymitu.Ktorá je zároveň aj súkromím dotyčného.

Potešila si ma:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

30.03.2010 19:34:27 #63 

ivan

>> #62, TNS, 30. 03. 2010 19:26:13

Když mi kluci ve Snow říkali nějaká čísla návštěvnosti, docela jsem se divil, i když tomu nerozumím a nemám moc srovnání. Ale ukazuje to, že „tichých čtenářů“ není rozhodně málo. Jen si možná netroufají se projevit. Možná bysme měli udělat nějaký ten Beginners´ Corner, kde by se nedovolovalo psát složitosti.

Dalším důvodem může být registrace, ale to jsme už kdysi probrali.

V neposlední řadě platí, že diskutující jádro je na webech tohoto typu vždy poměrně úzké. Pamatuju to třeba z carving-ski.de, což jsou přitom stránky pro potenciálně možná až 10 milionů německy mluvících lyžařů.

30.03.2010 19:53:14 #64 

TNS muž

>> #63, ivan, 30. 03. 2010 19:34:27

„NEJLEPŠÍM TRÉNINKEM HRANĚNÍ JE SESOUVÁNÍ!“

Funguje to.Výsledok zaručený.Pred rokmi som takto pomáhal kamarátovi a zabralo to 100%ne.Už by som klamal,kde som to vtedy vyčítal.Rád by som napísal,že som na to prišiel sám,ale nie som si istý. Pamätám,ako som hľadal tvrdý a strmší svah.

Ono je to presne ako píšeš.Za sezónu nazosúvam určite kilometre,ale nenapadne ma,že to pomáha aj technike.Keď sa to už stane rutinou,ako dýchanie.

Dýchanie som asi nedal dobrý príklad.Priznajte sa,koľký nedýchate správne a pri jazde zadržiavate dych?:-D Takže som to o zosúvaní asi niekde čítal;-)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

30.03.2010 20:18:18 #65 

PavelKo

>> #57, Krabice, 30. 03. 2010 16:53:06

Hlavně žádné násilí

Ano, budu se snažit přesvědčit ji, aby se na mně kvůli svému lyžování žádného násilí nedopouštěla :-)

30.03.2010 20:37:26 #66 

PavelKo

Když už se obsah tohoto vlákna posunul od lyží a bot pro začátečnici k výuce a technice, chci vám (kdo někoho učíte) předhodit k posouzení vhodnost/nevhodnost jedno opatření, které jsem před nějakou dobou aplikoval na syna. Na Víťovi bylo jednu dobu vidět, že když se na prudším svahu (myslím tím ne černou, ale třeba prudší úsek modré) dostal v řezaném oblouku do spádnice, leknul se zvyšující se rychlosti a přešel do brzdicího smyku. I když přirozeně nejsem příznivce jízdy šusem, po nějaké době jsem mu řekl, aby se vykašlal na všechny oblouky, počkal si nahoře, až bude volno, a v základním postoji aby sjel sjezdovku dolů šusem nebo jen ve velmi otevřených obloucích. Cílem bylo (to jsem mu taky předem vysvětlil), aby si zažil pocit, že rychlost se kvůli odporu vzduchu dost brzo ustálí na nějaké přijatelné hodnotě (rychlosti nad 100km/h diskutované vedle to určitě nebyly :-) ) a že se nemusí bát neustálého zrychlování. Víťa si dal takhle tři nebo možná pět jízd, zafungovalo to a tento jeden problém nám odpadl (zůstaly samozřejmě další…). Instruktoři a jiní zkušení, co říkáte na správnost takového postupu?

30.03.2010 20:57:23 #67 

HonzA_ muž

>> #66, PavelKo, 30. 03. 2010 20:37:26

Zvykání si na rychlost má svůj význam. Pokud to byl svah v podmínkách, které odpovídaly jeho úrovni dovedností, je to naprosto v pořádku a dobré pro jeho rozvoj. To je to samé, jako když mu někde uděláš skokánek a nebo ho budeš brát na vhodné teréní vlny a necháš ho postupně skákat.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

30.03.2010 21:38:40 #68 

CzechSkier

>> #61, ivan, 30. 03. 2010 19:21:05

Ahoj, kromě Švédů jsi ještě mohl zmínit Číňany. Ti jsou zamilovaní do Hermanna Maiera. Zvou si tam věhlasné učitele lyžování, ale pak jsou poněkud zklamáni, že je učí oblouky, když oni chtějí jezdit z kopce dolů, jako Herminátor :-)

Jinak věřím, že dobrý trenér vhodný postup vždycky najde a je schopen při tom respektovat individuální předpoklady jedince. V rámci obecných doporučení bych snad přeci jen zmínil pár hlavních rizik, která vidím v začínání na hranách.

Popravdě řečeno, ještě jsem asi neviděl nikoho, kdo by začínal takto, a kdo by po rozumně dlouhé době měl dobrý postoj při jízdě šikmo svahem (tedy ve 2. – 3. fázi oblouku), tj zalomené tělo s mírnou protirotací, váhu na vnější. Spíše je tam vidět tuhá pánev s vnějším bokem nahoře a rotace do oblouku. A při zahájení je téměř vždy váha na vnitřní a vnější odjíždí ven z oblouku. A posunu pánve dopředu tento postup asi taky moc nepomůže. Samozřejmě netvrdím, že tyto nešvary jsou důsledkem pouze začátků na hranách, ale může to k nim přispět. Problém vidím zejména v tom, že po zahájení oblouku na hranách trvá méně zkušenému lyžaři díky relativně dlouho, než lyže začnou zatáčet, dlouho jede ve spádnici (což je ale na druhou stranu sen každého závodníka), lyže zrychlují a on nemá dost trpělivosti, odvahy a techniky, aby oblouk utáhnul, a navíc nestačí trupem následovat zrychlující lyže, čímž se dostává do záklonu a zatáčení se stává ještě obtížnější. No a lyžař reaguje přirozeně, začne urychlovat točení rotací, když je úspěšný, lyže zatočí smykem, a může začít na druhou stranu, nebo udělá pár mělkých oblouků po hranách, ztratí kontrolu nad rychlostí a zastaví (v lepším případě). Toto je často vidět i u mladých závodníků. Navíc při zahájení oblouku nemá začínající lyžař dostatek rychlosti ani rovnováhy, aby vykroužil začátek oblouku po vnější lyži, nešikovně si pomáhá vnitřní lyží a přenáší na ni většinu váhy.

Na druhou stranu nemám nic proti relativně časnému hranění v traverzu nebo po nadriftování do spádnice a následnému postupnému zvyšování hranění.

A ještě jednu podstatnou výhodu bych zmínil. Při klasickém postupu vzniká správný návyk ohledně stupňování tlaku do lyží v průběhu oblouku. Na začátku (při driftování) jsou lyže odlehčené (jinak to totiž nejde) a postupně při zvyšování hranění dochází ke stupňování tlaku (velmi zjednodušeně řečeno) do lyží. Při obráceném postupu často (téměř vždy) dochází k předčasnému zatížení lyží a po dříve popsaném průběhu oblouku k jejich odlehčení (aby vůbec zatočily).

To jen tak, abych uvedl pár protiargmentů k tomu, co napsal Krab (i když s ním v něčem souhlasím, holt nic není zadarmo).

Jinak rozumím tomu, že každý má nějaké své zkušenosti a historii a koneckonců i konkurence v metodikách nemůže být na škodu.

Ivan

www.juniorsports.cz

30.03.2010 22:00:05 #69 

CzechSkier

>> #66, PavelKo, 30. 03. 2010 20:37:26

Ahoj,

to vypadá, jako bychom se domluvili. Než jsem dopsal svůj příspěvek, už tu byl Tvůj. Popsanou situaci přesně zmiňuji jako možný (a častý) negativní důsledek začátků na hranách bez předchozího zvládnutí techniky.

Na otázku se těžko odpovídá, když nevím, jaký kopec to byl, a hlavně jak jezdil před tím a jak potom.

Řekl bych, že zvykání si na rychlost je dobré, má svůj význam a mělo by být součástí každého tréninku. Na druhou stranu bych si tipnul, že se asi přestal bát, ale nezačal zatáčet. On asi nebyl schopen dobře utáhnout oblouk a bál se. Teď už se asi nebojí, ale umí utáhnout oblouk?

Ivan

www.juniorsports.cz

30.03.2010 22:16:41 #70 

Jenos

>> #68, CzechSkier, 30. 03. 2010 21:38:40

Je to přesně tak jak píšeš. Ztuhlá pánev, boky ven ze svahu. Denodenní obraz ze svahu. Příčina je vždy stejná: strach z pohledu ze svahu resp. z rychlosti která vzniká při jízdě šikmo svahem po hranách. Podotýkám šikmo svahem, ne tedy nějaký carvingový půloblouk, takže nemůže být řeč o tom, že muže ýt zvolen mírnější terén. Právě proto je třeba začínat s jízdou šikmo svahem(po hranách) až dotyčný získá jistotu jízdy na sjezdovce(pluhem), jinak se můžou odklony, paralelity a zatížení vnější lyže vysvětlovat donekonečna a nepřinese to vůbec nic. Jinak opět souhlasím s tím carvingem při zvětšování rychlosti a tím stupňování tlaku do lyží je dotyčný nucen více hranit a často začne podvědomě carvovat automaticky. Naproti tomu dle alternativních metod téměř vždy dotyčný odchovanec vjíždí do oblouku po hraně, načež zjistí, že již oblouk svými schopnostmi neuřídí a z plně zatížených lyží se snaží všemožně přibrždovat. Správný postup je pochopitelně zcela opačný: Při jízdě na odlehčených lyžích, při přehraňování lyže ev. usmýknout/nadrif­tovat a ke konci oblouku již vyjet po hraně. K tomu jepochopitelně zapotřebí umět plynule smýkat a citlivě dávkovat hranění a tyto cviky by proto měly carvingové jízdě vždy předcházet.

30.03.2010 22:45:59 #71 

PavelKo

>> #69, CzechSkier, 30. 03. 2010 22:00:05

Sešli jsme se fakt hezky… Tipuješ správně, ten den samozřejmě nezačal zatáčet líp, ve smyslu že by dokázal oblouky hned líp utahovat. To jsem ani nečekal. Ale mám od té doby pocit, že když už nemá obavy ze zrychlování v oblouku, víc se obloukům věnuje a od té doby (cca 2 měsíce) je utahuje zase o něco líp než předtím. Ale blbě se mi to teď posuzuje – nepamatuju si samozřejmě každé lyžování a videa k porovnání taky nemám.

31.03.2010 00:17:59 #72 

CzechSkier

>> #71, PavelKo, 30. 03. 2010 22:45:59 Samozřejmě zbavení se strachu má velký význam pro učení, protože může v klidu myslet na to co má dělat, a nepojede ve smrtelné křeči, která by mu bránila cokoliv rozumného udělat. I.

www.juniorsports.cz

31.03.2010 15:07:07 #73 

Krabice žena

>> #58, medvěd, 30. 03. 2010 17:27:02

Začátečník jsem skutečně relativní. Jezdím šestou sezónu, ale vždy tak max. 10 – 15 dní na sněhu. Proto mám pocit, že každou zimu začínám znovu. I když letos už to šlo od začátku (možná, celkem, asi, snad; už jsem se rychlostí dotáhla na nejmladší dítě :-) hurá)

Při mých devadesáti kg se mi boty nezdají tvrdé, ale hlavně mají krátký komín, který u mě končí pod nejtlustší částí lýtka a proto bez problému dopínám přezky a boty mě nedřou.

Lusti FCT 150 (i 140) pro začátečníky ženy z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Točí skoro samy. Jaké problémy to může přinášet později si přečti v některém z ivanových příspěvků.

Kacířská myšlenka: lyžování nemusí být cílem (chci super a kdekoliv lyžovat) ale prostředkem (nebudu sedět doma a strávím víkend s rodinou, pohybem, na čerstvém vzduchu).

Lyžování zdar

31.03.2010 15:19:04 #74 

Krabice žena

>> #62, TNS, 30. 03. 2010 19:26:13

No vidíš a když se po prvním pracně vypoceném příspěvku dozvím, že tomu nerozumím, jsem nemožná a strašná a moje rady nezodpovědné a hloupé, tak jakou náladu na další psaní budu mít?

Velkou, protože mě to na.ere :-D. Ale pokračuji jen díky tomu, že ostatní jsou gentlemani.

>> #63, ivan, 30. 03. 2010 19:34:27

Co takhle vyhlásit anketu: přihlašte se kdo čtete, ale nemáte potřebu nebo máte strach napsat 8-)

Třeba časem založím vlákno řízené z Xaverova.

31.03.2010 15:47:38 #75 

adam 1

31.03.2010 15:58:10 #76 

HOnza muž

>> #75, adam 1, 31. 03. 2010 15:47:38

První opravdu sympatickej příspěvek Adame1 – díky :-). Krabice je fajn a proto má i bezvadnou lyžařskou rodinu.

www.vl-snow.cz

31.03.2010 16:04:56 #77 

Krabice žena

>> #75, adam 1, 31. 03. 2010 15:47:38

Adame1 hlavně tu vydrž, alespoň není nuda.

Je potřeba místní fosilie :-) občas popíchnout a rozhýbat a vnést trochu humoru.

Ale stojí za to přečíst, popřemýšlet a třeba i aplikovat, fun není všechno a je dobře učit se od zkušených.

A taky je fajn mít svou hlavu a zkoušet.

31.03.2010 16:33:46 #78 

adam 1

*>> #77, Krabice, 31. 03. 2010 16:04:56 Krabičko já nejsem klasickej fun -jsem lyžař!Sice jezdím nyní bez hůlek(s holema to dokážu taky ale nějak mi překážejí -hlavně na vleku.:0) ale neřeším jestli jezdím po vnitřní nebo vnější,jestli hodně předsouvám horní nebo spodní nohu.Tady ty striktní rady od MS jsou taková jejich teorie,která 70%lyžařum nic nedá. Jezdím jak mi to povrch ,fizička,nálada dovolí.Někdy se i válím po zemi.:-) Jo je to jen" můj názor"!měj se

31.03.2010 17:17:39 #79 

HOnza muž

>> #78, adam 1, 31. 03. 2010 16:33:46

Začínáš bejt sympatickej Adame1 – ale trošinku zlepšit by ses asi chtěl, ne? :-)

www.vl-snow.cz

31.03.2010 17:30:44 #80 

adam 1

>> #79, HOnza, 31. 03. 2010 17:17:39 Zlepšovat!-určitě -pokaď to zdraví dovolí.Pro tuto sezonu jsou lyže už skoro týden v garáží -doufejme ,že tam budou co nejkratší dobu?!

31.03.2010 17:58:35 #81 

HonzA_ muž

>> #73, Krabice, 31. 03. 2010 15:07:07

„Kacířská myšlenka: lyžování nemusí být cílem (chci super a kdekoliv lyžovat) ale prostředkem (nebudu sedět doma a strávím víkend s rodinou, pohybem, na čerstvém vzduchu).“

To není vůbec kacířská myšlenka, je to náhodou naopak myšlenka nádherná!

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

31.03.2010 18:12:45 #82 

HOnza muž

www.vl-snow.cz

01.04.2010 08:36:02 #83 

ivan

>> #74, Krabice, 31. 03. 2010 15:19:04

Anketa: problém vidím v tom, že ti, kdo jen čtou, mnohdy, možná většinou, ani nejsou zaregistrovaní, takže do ankety nenapíšou. Ale zkusit by se to mohlo!

>> #73, Krabice, 31. 03. 2010 15:07:07

Kacířská myšlenka není kacířská myšlenka, nýbrž hezky vystižená realita i motivace naprosté většiny rekreačních lyžařů.

02.04.2010 18:30:27 #84 

Krabice žena

>> #83, ivan, 01. 04. 2010 08:36:02 Kacířská myšlenka není kacířská myšlenka, nýbrž hezky vystižená realita i motivace naprosté většiny rekreačních lyžařů.

:-P A protože tady v diskuzi se rekreační lyžaři obvykle nevyskytují, chtěla jsem objasnit i naše východiska. Téma vlákna původně bylo „boty a lyže pro začínající rekreační lyžařku“ a jak to dopadlo? učitelé lyžování, trenéři a lyžařští odborníci se dohadují o technice výuky ;-)

Prostě se na to dívám z jiné perspektivy. Lyžujících matek potkávám na svazích docela hodně. Když odečtu těch pár, které už před mateřstvím byly výborné lyžařky a teď si lyžování znovu užívají s potomkem, zbývá velká skupina těch, které vlastně s dětmi samy začínají. Ty se zase dělí do dvou skupin.
Jedny mají nelyžující manžely, a tak seberou děti a ve sklepě staré dlouhé rovné lyže a šuplíky, dětem půjčí v půjčovně lyže a zaplatí školičku. To už je peněz až až, tak se samy vrhnou na svah a snaží se vzpomenout si, co že jim to o zatáčení říkali ve škole na lyžáku.
Druhá skupina: s dětmi jezdí lyžovat více či méně dobře a hodně lyžující manžel. Matka se sice vůbec nemusí angažovat, ale pokud se dětem lyžování zalíbí a ona chce je a manžela i v zimě občas o víkendu vidět, nezbývá jí, než začít lyžovat taky :-?
Na svahu se poznáváme podle antének na přilbách. Veškeré sofistikované metody výuky potomstva v jízdě po hraně nebo smykem pak nahrazuje zcela uspokojivě základní instinktivně podmíněné chování:

1. Když to spadne, zvedni to a opraš to
  2. Když to má hlad, nakrm to
  3. Když to je nešťastné, pochovej to.

03.04.2010 09:55:47 #85 

ivan

>> #84, Krabice, 02. 04. 2010 18:30:27

Ano, dluh vůči lyžařům hledajícím elementární informace (třeba i to, na co stydí zeptat v krámě i tady) si uvědomujeme. Dokonce jsem už na tuto končící sezonu slíbil napsat sérii článků sem na web obsahující právě základní věci, které se tady v diskusi vesměs berou za jasné, které ale nejsou jasné zdaleka každému.

Uvědomujeme si, že se k lyžování po letech vrací řada lidí poznamenaných jen tím dávným školním lyžákem, a že se k němu dokonce dostávají lidé neškolení vůbec.

Ty texty jsem nakonec nezvládl, protože jsem byl příliš ubitý na testcentru. Na příští rok to určitě uděláme. Dokázal bych si to představit i jako dílko více autorů, takže tímto na to příslušné profláklé týpky upozorňuju.

K tomu bych si představoval samostatnou diskusní rubriku (nějakou Beginners´ Zone či Corner, Anfängerbereich), kde by se profící nesměli přít o jakási procenta toho či onoho.

Radek k tomu možná něco připíše, právě on to dával do kupy a jemu jsem to nedodal. Za což se stydím a napravím.

Taky by to asi mohlo/mělo být propojené s Wild Cat, to je přece náhled ze ženské pozice. Zatím se redakční děvenky sem moc nezapojovaly. Chápu ale, že odborně-machistický:-) charakter většiny zdejších diskusí k tomu moc nepovzbuzuje.

K počátkům vlákna: tak se to holt někdy rozvine. První dva příspěvky byly opravdu na téma, a pak jsi ty v dobré víře „přidala hodnotu“ nevinnou větičkou o začínání na hraně. A už to jelo…

03.04.2010 19:59:29 #86 

RadKov

To se hodí… Předchozí zmínka o nevelkém zapojení příslušnic něžného pohlaví do zdejších debat mě jen ponouká, abych pro tentokrát nebyl za „chytráka“, nepokládal dotaz, ani nelamentoval nad nedostatky svými či okolními. Důležité však je, že ženy lyžují. Netrápím se zjištěním počtu lyžníků v poměru žena/muž na svahu, jen se kochám. A že mnohdy je zatraceně čím.

Dnes bylo na sjezdovce hodně lidí, přesto nebylo možné (alespoň pro mne) přehlédnout jistou dívčinu. Neměla prvotřídní vybavení, na hůlce jí chyběl talířek… Ale ta když sjížděla svah – radost pohledět. Soukromě bych ji pasoval na „nej“ lyžařku na kopci. Když bylo na sjezdovce těsno, elegantním letmým pokynem dala jinému na vršku hanku přednost pustit se dolů. A když pak jela ona, kotníky a kolena jak provázkem svázané, přitom tak nádherně kroutila… :-P Prostě paráda!

A protože mě bavilo se na ni dívat, tudíž jezdit za ní, stalo se, že jsem vedle ní seděl i na lanovce. ;-)

Á propos, dívat se… Všimli jste si tak jako já, jak je lyžování, pokud se provádí, jak má, a dámy (recipročně i páni) si neuváženě neobléknou o tři čísla větší šponovky, neskutečně sexy?

Proto dámy, paní, slečny: lyžujte!

04.04.2010 20:19:15 #87 

budulínek žena

Dobrý den, čtu tu u Vás už třetí den a chci se zeptat, jestli by bylo možné si tu domluvit hodiny výuky lyžování. Já vím, že existuje spousty škol, ale jak poznáte, že tamní „učitel“ není blb? >> #61, ivan, 30. 03. 2010 19:21:05

04.04.2010 20:40:31 #88 

Martin430

hehehe táááák a máš kšeft, ivane.

to budulínek :

Obracíte se na jednoho z nejpovolanějších lidí, blahopřeji k Vaší volbě. A aby byla zcela zřejmá vstřícnost účastníků zdejšího webu vůči nově příchozím, prásknu Vám, kde se tento pán bude vyskytovat. Na Horních Mísečkách (8.-11.4.), kde se bude pohybovat ve společnosti lidiček, snažících se o to, něco i od něj pochytit. Pokud se mi tedy nepovede ho wožrat, k čemuž se chystám. Jak jsem již ostatně několikrát v této i předchozí sezóně veřejně avizoval..

ivane, není zač …:o)

04.04.2010 20:56:17 #89 

budulínek žena

*>> Martin430, 04. 04. 2010 20:40:31 Vy jste ze severu??? To je super! Díky za tajné info…:-))) uvidíme, jestli mě vezmete do „party umělců“ :-)

04.04.2010 21:11:40 #90 

Martin430

>> #89, budulínek, 04. 04. 2010 20:56:17

já jsem z jižní části centra Brna. „Parta umělců“ – jak poeticky píšete – je rozhodně otevřena, krom ivana Vám o tom poví HOnza.

Že datum v mém předchozím příspěvku je zároveň odkazem na web, jste jistě registrovala, v případě, že jste se rozhodla pozitivně a jste přibližně cestou, nabízím místo v autě „zahubičku“.

Pozn.: to o tom autě platí jen pro dámy a Verlovic Chipa. Tak aby nedošlo k mejlce, chlapi, jo ?

Nalezené položky: 139 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Služba Identbox

dnes 12:57:33 od Daniel73

Testování Sporten Stupava

dnes 12:21:49 od BoB

Ester Ledecká

dnes 08:57:50 od fischerbl

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža