ISIA - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

ISIA

08.04.2010 06:19:51 #1 

Gravedigger

Prosim o radu, jak se nejrychleji dopracovat k ISIA znamce. Chtel bych totiz ucit nekde v Evrope. Mam licenci cvicitel, ktera uz ale asi deset let platna nebude. Delat od zacatku APUL C a B se mi fakt nechce, ale neslysel jsem nic o tom, ze by APUL uznaval cizi licence a umoznoval prvni stupne preskocit. Mam oducene ctyri sezony v CR a dve v Kanade.

08.04.2010 07:21:24 #2 

HonzA_ muž

>> #1, Gravedigger, 08. 04. 2010 06:19:51

Je tvým cílem učit v Evropě (a zhruba kde) a nebo mít ISIA známku (a s tou učit v Evropě)?

Učit v Evropě totiž můžeš i bez ISIA kvalifikace a ISIA známku určitě můžeš získat i jinde než u APULu (v zahraničí – např. Slovensko, Chorvatsko, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovinsko, Turecko…, ale asi často budeš potřebovat znalost místního jazyka) – ale pořád požadavek na známku je alespoň 320 hodin školení.

Jinak APUL má zkrácené C pro držitele jiných kvalifikací a možná by byli ochotni na základě zkušeností a předchozí (i když propadlé) kvalifikace tohle udělat. Ale neslyšel jsem o tom že by něco podobného bylo možné u vyšších kvalifikací a ty 4 dny tě asi nevytrhnou.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

08.04.2010 07:42:26 #3 

HonzA_ muž

>> #1, Gravedigger, 08. 04. 2010 06:19:51

pokračování…

Jinak po EU (stejně tak jako i jinde)můžeš klidně učit i bez ISIA známky – i když to APUL nerad slyší, protože rád prodává kurzy na ISIA známku. Stačí ti na to platná kvalifikace cvičitele a splnění případných lokálních požadavků v zemi kde chceš učit (zkouška z jazyka, ze znalosti místních podmínek – bezpečnost v horách, obřák s limitem, …).

Stejně, ať se známkou nebo bez, nakonec to bude hlavně o zájmu (potřebě) lyžařské školy a tvých referencích takže nejhorší je asi sehnat první práci a vypracovat se. Učil js v Kanadě, takže asi budeš mít zkušenosti s Angličtinou (nebo FR?) – tak by bylo dobré se orientovat na místa kam jezdí hodně britů.

Jestli chceš co nejrychleji učit, doporučil bych ti si obnovit cvičitele a současně s tím sehnat reference z míst kde jsi učil v Kanadě a shánět na základě toho LŠ, která by o tebe měla zájem a zjistit jaké jsou navíc lokální požadavky. Nejnáročnější je v tomhle směru Itálie a Francie, pokud vím tak docela dobře to jde řešit třeba ve Švýcarsku a i Rakousko je celkem flexibilní.

Prostě pokud LŠ bude potřebovat instruktory, ty budeš mít zajímavé reference nebo nabídneš např. zajímavou kombinaci jazyků, věřím že se řešení najde. Hlavně nepodceňuj splnění lokálních požadavků – mohlo by se ti totiž stát že tě např. v Itálii bude na udání konkurenční LŠ honit po svahu Policie.

A mezitím si klidně můžeš postupně udělat ISIA známku/kartu.

Držím palce a potom určitě dej vědět jak jsi postupoval a jak to dopadlo.

08.04.2010 11:09:11 #4 

Wartus

>> Gravedigger, 04. 08. 2010 06:19:51

Ahoj, je to jak pise HonzA. Urcite bys mohl jet na zkracene C, na karticce je znak ISIA, ale neni to znamaka jako takova. V cizine na to ale daji a je to pak uz o domluve a o tom co pise HonzA. Znamku ISIA ziskas az po absolvovani licence A a pak jeste musis zajet ISIA obrak. Pokud mas ale cvicitele, tak bys mohl mozna jet rovnou na „Becko“ PS: Kde jsi ucil v Kanade? Tam jsi nic nepotreboval?

08.04.2010 19:50:33 #5 

garfield muž

>> #1, Gravedigger, 08. 04. 2010 06:19:51 Zdravím …a zaplaťpánbůh za ISIA… Jak napsali již předemnou,ISIA známka znamená absolvování kompletního vzdělání Apul ,tedy pro uchazeče s platným instruktorským průkazem od jiného AZ/-akreditovaného zařízení/,je možnost absolvovat APUL kurz C zkrácený, následuje kurz B, kurz lavinový, kurz snowboardu nebo telemarku,kurz slalomový …a kurz A …,po úspěšném absolvování kurzu A je na další sezonu s příplatkem /zanedbatelným /známka ISIA…následovat může nadstavba -obřákový test Isia-nemá nic společného se známkou…dá se jet u nás i venku… a potom přijímačky na staatlich… U rakouských škol je po praxi a doporučení lyžařské školy možnost absolvovat stuffe landesschileh­rer/ekvivalent apul B -také to kdysi jezdili a zkoušky měli společné-co pamatuji/…je to ale spíš vyjímečné… průkazy cvičitele neuznávají,Apul uznávají…důvodem jsou -jednotná rakouská metodika a společné závěrečné zkoušky v rakousku u B,a obecně vzdělání ve více než jednom cizím jazyce…

v případě nejasností a nebo dotazu- oficialně odpoví na www.apul.cz nebo přímo vedoucí vzdělávání Ondra Novák- snow sport Pec pod Sněžkou

V případě cvičitele lyžování,tedy system vzdělání neApul AZ- bych doporučil obnovení instruktoráku s doškolením u patřičně příslušného AZ a požádat o mezinárodní známku IVSI…,kterou je možno získat již v kvalifikaci cvičitel… Celkový přehled lyžařského vzdělávání v ČR na- interski.cz

Jako rejpanec!, ne pro tebe a se smajlíkama!!!…,jsem tu za trolla,přesto ,že nejsem od vedle.. mám 2× předplatné časopisu snow a jedno déle než 6 let…

Možná že po absolvování VL- lze získat mezinárodní certifikát vylepšeného sněhuláka na lyžích s mezinárodní platností…a učit další sněhuláky

garfield

08.04.2010 20:54:21 #6 

Gravedigger

v Kanade (Whistler) mi uznali propadleho cvicitele. Je paradox, ze o tomto si muzu u ceskeho APULu jen nechat zdat. Slysel jsem, ze nektere narodni vzdelavaci systemy jsou celke vstricne zapojeni se do vzdelavaci pyramidy od prostredka (Rusky?). Precejen je pro ne lepsi ziskat od zajemce penize aspon za nejvyssi kurz nez zadne penize v pripade, ze zajemce odradi nutnost zacit od zacatku. Ve Evrope me nejvic laka Svycarsko (Verbier?), ale treba to bude Jasna nebo Kavkaz. Kdo vi.

09.04.2010 03:01:26 #7 

HonzA_ muž

>> #5, garfield, 08. 04. 2010 19:50:33

Garfielde,

trochu si odporuješ, na jednom místě píšeš „průkazy cvičitele neuznávají,Apul uznávají“ a o kus dál radíš jako možnost obnovení (doškolení) kvalifikace cvičitel mimo APUL a IVSI známku. V tom případě by bylo fajn Hrobníkovi asi poradit celou pravdu, co ty na to?

Zjednodušeně – v EU platí pro uznávání profesních kvalifikací to, že pokud máš v domovském státě dostatečnou kvalifikaci abys v oboru mohl podnikat (u nás Cvičitel), můžeš v tom oboru pracovat i v jiné členské zemi EU. Při tom mohou být v odůvodněných případech vyžadovány zkoušky (např právě znalost místních podmínek a bezpečnost, obřák na čas, …). Stručné info např. zde

09.04.2010 03:04:45 #9 

HonzA_ muž

>> #6, Gravedigger, 08. 04. 2010 20:54:21

Máš pravdu, APUL je v tomhle dost nevstřícný. Pokud vím, tak jako cvičiteli z jiného AZ by ti nechal udělat jen zkrácené C, ale zbytek bys musel absolvovat celý. Jak se budou tvářit na propadlou kvalifikaci netuším. Každopádně u APULu můžeš dostat cvičitele až po absolvování APUL B a běžeckého kurzu.

10.04.2010 00:18:09 #10 

Gravedigger

Myslel jsem, ze Svaz lyzaru a jeho linie instruktor, cvicitel, ucitel je uz davno mrtvy prezitek komunismu. Podle toho, co tu pisete, tak je to snad i lepsi svaz, nez APUL. S tim jsou ale v rozporu fakta, ktera pozoruju: v Kanade „cvicitel“ nikomu nic nerika, naopak se ptaji na APUL B nebo A.Stejne tak ISIA znamku by tu chtel kazdy, ale o IVSI jsem jeste mluvit neslysel. Toz mi to nejak nesedi, ale spis se budu zajimat o ISIA nez IVSI a jejich „cvicitele“.

10.04.2010 08:49:56 #11 

CzechSkier

>> #10, Gravedigger, 10. 04. 2010 00:18:09

Ahoj,

myslím, že linie instruktor, cvičitel, učitel není linií SLČR, ale zejména linií ministerstva školství a tělovýchovy a jím jmenovaných akreditačních zařízení. SLČR se hlavně stará o závodní lyžování a jeho hlavní linií jsou trenéři 3., 2. a 1. třídy. I když nějaké instruktorské/cvi­čitelské licence má snad také, nevím přesně. Nikdy jsem neučil v zahraniční škole ani se o to neucházel, takže osobní zkušenost s uznáváním nemám. Mám ale řadu přátel, kteří učí ve školách v Rakousku, Itálii, Švýcarsku, USA, Kanadě, Austrálii. Od nich mám informace, že míra ochoty uznávat české licence je různá. Někdy tě zaměstnají i téměř bez licence, protože potřebují někoho, kdo je schopen se domluvit s Rusy a Poláky, většinou je to ale spíše naopak. Někteří měli problémy i s Apul A, kdy se Rakušanům zdála nedostatečná lavinová příprava. Jeden si dokonce dělal Landes 1 za myslím pár tisíc Eur, i když měl už Apul A. Dneska má Staatlicha. Licence „cvičitel“ je hodně zprofanovaná, protože ji u nás může získat na vysokých školách asi skoro každý. ISIA je asi nejuznávanější a i v řadě lokalit nedostaneš slevu na vleky bez ISIA známky. Co se týká kvality, podle mého názoru poskytuje suverénně nejkvalitnější vzdělání v ČR Apul, alespoň pokud se týká vyšších licencí (B a A). Mám ještě pocit, že se dohodli s APLŠ na uznávání kvalifikací, detaily ale nevím. Ivan

www.juniorsports.cz

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Obertauern: [Středisko]

dnes 16:49:11 od hovadocb

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 15:59:10 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 13:15:39 od johnycek

Ester Ledecká

dnes 12:05:39 od oblouk

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie