Fis slalomka - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Fis slalomka

07.10.2010 23:50:17 #1 

tom9

Zdravím všechny lyžaře, mám jeden problém se kterým bych se s Vámi rád poradil.A to jestli kupovat komerční top slalomku nebo FIS ze závodního oddělení.Myslím si,že jsem slušný lyžař..vím,že je to mé subjektivní hodnocení,ale i bývalý závodník, který mě viděl,říkal,že ji klidně můžu mít..,ale opět jeho subjektivní hodnocení:)Bojím se,abych nevyhodil docela dost peněz a lyže byly na mě až moc zlý:)Vím,že je tam rozdíl v tvrdosti..je opravdu tak markantní?A další otázka,FIS slalomky se dodávají s vodícími špičkami?Ty bych ani moc nechtěl,nerad na sebe upoutávám pozornost,ale zase úplně holou špičku mít asi taky není asi úplně ono. Konkrétně mam namysli tyto lyže http://www.atomicsnow.com/…tFinder.aspx?… nebo http://www.atomicsnow.com/…tFinder.aspx?… děkuju Všem za případné postřehy nebo doporučení

08.10.2010 14:21:29 #2 

TNS muž

Ahoj,neviem či si stihol prečítať Ivanovu odpoveď.Bola dosť obsiahla,len padol server a už neni.Nechám mu priestor,ak to má uložené,alebo bude chcieť znova zareagovať.

1.Kľudne si svoju otázku môhol vložiť do už otvoreného vlákna o tom istom.

2.Slalomové špičky:Záleží na značke lyží,ale väčšina výrobcov ich tam dá.Nové SL od Atomicu som bez nich nevidel.Je to v pohode,pokiaľ ich nestratíš:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

08.10.2010 14:53:40 #3 

HOnza muž

>> #1, tom9, 07. 10. 2010 23:50:17

Nemyslím si, že by si opravdu dobrej lyžař nezvykl na race stock slalomky – nevadí-li ti, že budeš jezdit jak po kolejích a ne jinak i na ledu (trošku přeháním), tak klidně. Taky budeš mít asi trošku problém s prohnutím té lyže a tudíž se zkrácením oblouku „pod rádius“ – ale to mohou vyřešit holčičí slalomky – dělaj teď už i pro ně delší verzi, ale měkčí než pro kluky.

No a ty asymetrický špičky? – pro mne jsou na Headech výhodou – alespoň si nemusím lyže popisovat P a L abych je stejnoměrně (nebo raději víc vnější hrany) vojížděl :-) a byť jsem starej kus, nestydím se – nikdo si toho, myslím vůbec nevšímá…

www.vl-snow.cz

08.10.2010 15:48:35 #4 

ivan

>> #1, tom9, 07. 10. 2010 23:50:17

Nevidím důvod démonizovat slalomku. Délkou i krojením je to příjemná a snadno zatáčející lyže. Takzvanou agresivitu jí dodá zejména tuning, takže když nebude 0/85, není důvod, aby nejela příjemně. Při koupi FISových je třeba vyhnout se případné nabízené traverze, tedy lyži nesmyslně tvrdé, protože při třeba i nezamýšleném silném zatížení patky při výjezdu z oblouku dokáže, zejména při drastickém nabroušení a na prudším kopci, vyprodukovat rebound, který je s to i dobrého jezdce posadit na záda.

Poměrně tvrdou (asi 5 let zpátky) AHV 06 broušenou na 0,5/87 kdysi vyfasovala na týden do Itálie moje švagrová. Úhledná štíhlá 40ka, kterou při výskytu s 20letým synem ještě nedávno všichni brali jako starší ségru, a která prostě slušně lyžuje, byť v rekreačních měkkých botách, si ji pochvalovala, i když komentovala, že se holt „muselo pracovat“ na rozdíl od lyží rekreačních. No a když tu lyži, kterou jsem dobře znal, užila i ona, nevidím důvod, proč by neměl každý sportovní lyžař.

Kdysi jsem pojezdil na slalomce, kterou dojezdil Stanley Hayer předtím, než se dal na skicross. Už měla jen maličko hrany a byla odpovídajícně vyměklá, ale tak, jak byla včetně broušení, to byla jedna z nejpříjemnějších lyží, na které jsem kdy jel. Taková, na niž byste klidně postavili svou 70letou lyžující babičku.

Četl jsem řadu článků, kde autor působivě líčil „zlou a agresivní“ závodní lyži. Vlastně stejně, jako kdyby psal reportáž z věznice pro vrahy, o krvelačných žralocích nebo krokodýlech, případně o zlých dozorcích v koncentráku. Nakonec i náš přítel Pravda tohle vyprodukoval začátkem roku o mých lyžích. Takhle vzniká pokřivené vidění, kdy nezávodník bude tyhle lyže skoro obcházet obloukem jako vrčícího dobrmana. Zbytečně. Když se do takové přiměřeně nabroušené lyže na ledě nepoložíš jako Marcel Hirscher a pojedeš s ní jako „hodnej“ lyžař, bude hodná i ona.

08.10.2010 20:56:41 #5 

tom9

Zdravim,děkuju za příspěvky.Myslíte tedy,že bude lepší koupi dámskou FIS slalomku?Jakou tak tvrdost by měla mít závodní lyže,aby to bylo tak akorát:)?Jinak by jsem se chtěl zeptat,jaká ze zvýše zmiňovaných lyží je vhodnější?

08.10.2010 21:09:44 #6 

Martin47 muž

>> #5, tom9, 08. 10. 2010 20:56:41

ideální je tak 58HRC podle Rockwella.

08.10.2010 23:19:09 #7 

ivan

Oficiálně se firmy do nějaké dámské mezidélky nehrnou, takže pochybuju, že bys kromě Headů 161 cm (ty dělají odedávna) něco podobného sehnal.

Ovšem otázka „jakou tvrdost by měla mít závodní lyže, aby to bylo tak akorát“ mě dost vyděsila. Obávám se, že autor takto zformulovaného a položeného dotazu racestockovou slalomku nepotřebuje a nevyužije.

Se znalostmi a zkušenostmi jezdce závodní lyže bys přece musel vědět, že na takový dotaz nelze rozumně odpovědět, snad kromě obecného „aby se pod tebou v preferovaném tempu a oblouku prohnula akorát“. Kolik je ale tvoje „akorát“, nikdo nemůžeme vědět.

Martin47: nesouhlas, vtipálku, myslím, že Shore 80D stačí.

Ale připomněl jsi mi tím „lahůdku“ Plasma Edge.

08.10.2010 23:30:19 #8 

Martin47 muž

>> #7, ivan, 08. 10. 2010 23:19:09

Já se jen snažil vyjádřit krátce stejnou míru vyděšení z dotazu. A ještě bych doplnil, že kolik je akorát nevím často ani u sebe, navíc se akorát mění s rostoucí a klesající formou.

09.10.2010 00:16:43 #9 

tom9

nemyslel jsem ji tak doslova..mel to byt dotaz,jake tvrdosti se delaji(tohle opravdu nevim) a jaka by byla asi ta nejvhodnejsi…

09.10.2010 01:33:35 #10 

ivan

>> #8, Martin47, 08. 10. 2010 23:30:19

To mi bylo jasný, že je to tvůj způsob reakce na ten dotaz.

>> #9, tom9, 09. 10. 2010 00:16:43

Něco jako zdánlivě jednotná (ale zavádějící) stupnice flexindexů u bot v oblasti tvrdostí lyží neexistuje. Tvrdosti se dělají různé, značení jsou různá a různé je i míra možnosti k různým se vůbec dostat.

Nedovedu si představit, že by sis mohl nadiktovat objednávku na konkrétní lyže v tebou zvolené tvrdosti. Reálně se dostaneš k nějakým, ty budou mít určitou konkrétní hodnotu a bude na tobě rozhodnout, zda ano či ne. Neznám člověka, který by měl přehled o tom, jaké hodnoty u všech výrobců závodních lyží jsou okolo průměru. Podle mých zkušeností poměrně často narazíš na novou lyži velmi tvrdou, kterou nechce nebo nevybere ani závodník.

09.10.2010 13:54:56 #11 

HOnza muž

>> #10, ivan, 09. 10. 2010 01:33:35

No dobrá, ale přece jenom se individuální tvrdost lyže „změřit“ a „odhadnout“ dá – a v podstatě to jistě děláš už desítky let i ty. Ivane :-). Je to ta známá a navýsost subjektivní metoda kdy stojící lyži zapřenou patkou o podlahu vezmu za špičku a prohnu… Pak přimhouřím voči, zapomenu na svět, propéruju a zapojím jakejsi nedefinovatelnej vnitřní cit (instinkt), kterej mi řekne „jo tohle je příjemná lyže“. V tomhle jsem se, myslím, nikdy nezmýlil :-)… Takovou lyži když si pak vezmu, vím na 100%, že s ní budu spokojenej!!! Jestli je to tím, že jsem skutečně poznal jaká je a nebo jsem se já na ní naladil, to ovšem nevím :-). Možná, že snad nejde ani tak o to, vybrat PŘESNĚ správnou lyži pro sebe, jako spíš o to, se tý lyži přizpůsobit. Rozhodně ale platí obojí dohromady!!!

www.vl-snow.cz

09.10.2010 15:18:16 #12 

jarda muž

>> #11, HOnza, 09. 10. 2010 13:54:56

Tak jsem si byl „přeměřit“ ty moje lyže a světe div se – jako nejměkčí ze všech mi vyšla právě babská race stock slalomka a nejtvrdší je komerční skicroska. Hned pro úplnost přiznávám, že vlastně všechny ty lyže, co se vešly do spektra mezi těmahle dvěma jsou taky babské. Zároveň je ale poznat rozdíl v průběhu tvrdosti podél lyže – slalomka má měkkou špičku a směrem ke středu lyže tuhne, croska se ohýbá jakoby rovnoměrně celá kolem bodu, kde na ni tlačím. Takže aby to tom9 neměl tak jednoduché – zřejmě by sis měl dát pozor i na průběh flexe :-)
Ale vážně – jak už ivan a další napsali, race stock slalomky se slušný lyžař bát nemusí. A myslím si, že by neměl být až takový problém si při troše snahy alespoň nějakou lyži z této kategorie vyzkoušet, ať už na předváděčkách, v testcentrech nebo nějakém lyžařském oddílu. Možná to nebude právě ta, co sis v úvodním příspěvku vybral, ale třeba se ti při shánění možnosti otestování podaří nejen se projet, ale i poměrně levně koupit něco, co ti sedne a s čím budeš spokojený.

10.10.2010 00:31:59 #13 

ivan

>> #11, HOnza, 09. 10. 2010 13:54:56

HOnzo, píšeš o něčem jiném. Já se vůbec nezabýval nějakým pohmatovým „poměřením tvrdosti“ a odhadem, nýbrž jsem spořádaně reagoval na vyžadovanou informaci, KOLIK je akorát. To, že se s přimhouřenýma očima díky svému instinktu nepleteš, je tazateli úplně k ničemu.

Na to nelze odpovědět konkrétně lyžaři, kterého neznám a o němž nic nevím. A i v případě, že bych věděl, lze konkrétní tvrdost doporučit jen u lyží, u nichž dobře znám používané firemní značení. Takže radím obřačky Atomic, protože s nimi mám zkušenosti, ale už bych si to moc netroufl u slalomek, protože ty moc neznám. Mám velmi povšechné povědomí o číslech GS u Fischeru, ale tím to končí. Z Blizzardu jsem nikdy žádná čísla nedostal a neměl je ani Petr Jireš, když dělal distribuci pro závodníky v ČR.

To, že v krámě prohneš lyži a usoudíš, že je či není OK, je něco úplně jiného. A i k tomu potřebuješ zkušenosti (ty je máš, Tom9 zjevně ne) a bez nich se sekneš. A bez porovnání několika různých lyží časomírou nebo dejme tomu podle srovnávacího videa či alespoň narýsované stopy stejně nevíš, jestli jsi zvolil optimum, čili ono „kolik je akorát“.

Rozhodně platí to, co píše jarda.

Když bude přední část lyže tvrdá, ale střed měkčí, působí lyže v ruce, protože ji držíme za špičku, jako hodně tvrdá, ale přitom se dobře snese. Naopak měkká špička a případně i patka klame, lyže je na první pocit měkká, ale když bude mít tvrdý střed (průběh flexe záměrně „neharmonický“), je chování jiné a vyjet čistý oblouk může být obtížnější než u prvé (typicky např. Atomic D2, střed je skoro 30 mm tlustý). Tohle btw krásně vycítil TomáS, když mi po pár srovnávacích jízdách referoval, že na Atomikách je oblouk „složitější“ než na Blizzardech.

Takže, jak přesně píše jarda, je třeba sledovat průhyb celé lyže (čili tvrdosti všech tří částí lyže) a odhadovat, jak pode mnou bude v určitém jízdním režimu fungovat.

Takže se člověk zděsí Elanky, jak je na omak tvrdá, a podiví nad Racetigerem do 185 cm, jak je měkký. Hodně jiné charaktery a na obou jezdí srovnatelní jezdci zhruba srovnatelně dobře stejné vytýčené zatáčky.

Protože ale lyžař na tazatelově úrovni nemá šanci k nějakému vybírání se dostat, je to spíš teoretické kázání.

Chce to hodně jezdit na různých lyžích, porovnávat, třeba si to psát i s pocity, a tak získávat ten „instinkt“, který je vlastně zobecněním a transferem nasbíraných konkrétních zkušeností.

10.10.2010 14:16:11 #14 

HOnza muž

>> #13, ivan, 10. 10. 2010 00:31:59

Podstatou mýho sdělení bylo: „…Možná, že snad nejde ani tak o to, vybrat PŘESNĚ správnou lyži pro sebe, jako spíš o to, se tý lyži přizpůsobit. Rozhodně ale platí obojí dohromady!!!“ – tedy sdělení, že na výtečnou lyži (kterou je jakákoli FIS slalomka nepochybně) si lze a je potřeba zvyknout. Je to můj subjektivní přístup. Nepamatuju se, že bych kdy měl na nohou nějakou kvalitní lyži, na níž bych si po 1–2 jízdách nedokázal zvyknout. „Jde to i jinak“ – použitelnej slogan, ani nevím odkud :-).

www.vl-snow.cz

10.10.2010 16:04:40 #15 

jarda muž

>> #14, HOnza, 10. 10. 2010 14:16:11

To jsem rád, že jsi mě HOnzo předběhl, přesně tuhle část tvého příspěvku jsem chtěl podtrhnout. Jo, najít si pro sebe ideální lyži je nádherná představa, ale pro rekreačně sportovního lyžaře celkem obtížně realizovatelná. A tak nezbývá, než se s těmi znalostmi sebe sama, materiálu, který jsem již na nohou měli a zkušeností ostatních snažit k tomu ideálu přiblížit. Když se tefíme kousek vedle, tak to není žádná tragédie, nemusíme honit setinky vteřiny a můžeme si dovolit ten „luxus“, že se té naší lyži přizpůsobíme.
Až při čtení posledního ivanova příspěvku mi to v hlavě seplo a vyřešil jsem si loňskou záhadu, kdy se mi na výše zmíněné skicrosce jakoby těžce zatáčelo a já doteď nechápal proč. Bylo to právě tím, že má tvrdší špičku než všechny mé ostatní lyže a tudíž se mi hůře a později dostává do oblouku. Hledal jsem chybu ve sklonu vázání, jeho poloze na lyži a vůbec mi nedošlo, že to může být právě tou rozdílnou tvrdostí ve špičce. Ale přesně jak píše HOnza – lyžím jsem se přizpůsobil a zajezdím si na nich se stejným potěšením jako na těch ostatních.

11.10.2010 10:41:46 #16 

ivan

>> #14, HOnza, 10. 10. 2010 14:16:11

No tak jo. Protože samozřejmě víš, že výchozí otázka nenesla šanci na rozumnou odpověď, vnesl jsi do ní související moment přizpůsobení lyžaře lyži, který je stejně skoro vždycky přítomný. Přinejmenším u nás, neboť nikdo nejsme tak dobrý, aby nám firma na kopec přivezla hromadu lyží, z nichž bychom si mohli vybírat.

Napadá mě, že je to téma zralé pro samostatné vlákno, něco jako „má se přizpůsovat lyže lyžaři, nebo lyžař lyži?“, ale nechci ho ukrást, a tak ti nechávám prostor pro jeho případné založení. Podle toho budu pak reagovat buďto v něm nebo dále zde.

@ jarda: mohly by si tě vypůjčit firmy pro ilustraci své snahy o „nepřekážející“ špičku lyží. Počínaje VarioCutem a konče sjezdovkovým rockerováním.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 14:49:07 od MMartin

Co v lyžárně přebývá

dnes 12:00:48 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo