OPTIMÁLNÍ LYŽE, NEBO OPTIMÁLNÍ LYŽAŘ? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

OPTIMÁLNÍ LYŽE, NEBO OPTIMÁLNÍ LYŽAŘ?

Nalezené položky: 32 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

11.10.2010 13:19:16 #1 

HOnza muž

Ivan mě vyzval k založení vlákna :-) o tom, zda LYŽE NEBO LYŽAŘ…- míněno tím nakolik se máme nimrat v tom, jakou lyži si koupit (výběrem z v podstatě stejnejch typů od různejch firem) a nakolik máme bejt k sobě náročný a pokusit se s lyžema sžít!!!

No a protože jsem jasně tím, kdo říká, že se LYŽAŘ má především lyži a terénu a podmínkám přizpůsobit (když už je tím lyžařem) a nikoli mít kdykoli k dispozici PŘESNĚ tu lyži, která je optimální pro něj, terén, situaci…, založil jsem vlákno do kategorie Trénink a lyžařská technika a nikoli do kategorie Lyžařskej materiál :-).

Pro začátek a pro zdůvodnění uvedu zde krátce obsah mýho včerejšího cca 30minutovýho rozhovoru s tatínkem desetiletýho adepta závodění. Tatík shání pro synka jetý Fisher Worldcup Junior 150cm TRÉNINKOVÝ obřačky. Tréninkový proto, že chlapeček má tento model ve dvojím provedení (sl+OS)=nový ZÁVODNÍ lyže a na trénink MUSÍ mít naprosto stejnej typ obřačky. Nikoli jinou značku 150cm OS, ale stejnou, s naprosto stejnejma vlastnostma… Pokoušel jsem se mu to vymluvit, ať se nestresuje značkou, že pro běžný lyžování, rozježdění před závodem a prohlídku trati mu úplně stejnou službu udělají lyže jakékoli značky v této nebo raději i poněkud delší dýlce (klidně až 160cm…). Naopak, že považuju za velikou výhodu pro rozvoj lyžařskejch dovedností možnost jezdit na více rozličnejch lyžích, v různejch terénech, na různým povrchu atd… – ROMANITOST – SKVĚLÁ UČITELKA MLÁDEŽE :-)… No nevím nakolik jsem ho přesvědčil – ona i ta rodičovská „prestiž“ asi hraje roli… – ach jo.

www.vl-snow.cz

11.10.2010 14:22:10 #2 

VlastaR

>> #1, HOnza, 11. 10. 2010 13:19:16 Ahoj Honzo, já mám stejný názor, lyžař by se měl přizpůsobit lyži. Myslím si ale, že k tomu názoru lyžař dojde pokud se chce zlepšovat a zdokonalovat, chce na sobě pracovat. Pokud je člověk na začátku pravděpodobně bude pokukovat po lyži s charakteris­tikou:„Oblíbe­ná a příjemná, od pohodové slalomky po univerzálku podle toho, kdo si ji obuje.“ Také jsem po takových pokukoval ještě před rokem. Ale teď vím, že lyže, kterou 4 z 5 testerů označuje za " neodpouštějící chyby ",za lyži, do které se musí šlapat a při které zažijete extázi v rychlém dlouhém oblouku – tak taková mě právě teď zajímá – Elan waveflex fusion GSX. Je to výzva. A věřím, že si je koupím :-) Ty tvoje holky Salomonky od Hangl půjdou asi do světa :-)

11.10.2010 15:09:40 #3 

HOnza muž

>> #2, VlastaR, 11. 10. 2010 14:22:10

No udělaly svou práci – ukázaly vlídnou tvář holčičí 186 obřačky a při tom tě naučily poznávat co je třeba udělat pro opravdovej, tebou (a ne nějakejma slalom-samotočkama) jetej oblouk :-)… Teď už se na slalomkách pomaličku dostaneš lejtkem na sníh :-)… Ale ty Elanky co sis vybral nejsou zrovna nijak radikální – ty mají ještě pohodlnější (menší) radius než ty Salomony – možná proto ti přijdou „ostřejší“.

www.vl-snow.cz

11.10.2010 17:38:59 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, HOnza, 11. 10. 2010 13:19:16

Ne každý je takový masochista, že si nechá i lyže, které mu nesedí, a dojede je až do konce. Vím, u lepších lyžařů jde zpravidla o poloodladěné prototypy, ke kterým se smrtelník nachomýtne spíš náhodou. Ale může jít i o „velké oči“ – přehnané ambice – nebo o ten správný nápis či obrázek.
Není to vůbec fajn zjištění, že na té konkrétní lyži opravdu nedokážu jet to, co je deklarováno a já bych tolik chtěl. Samozřejmě, jezdit se dá na dvou dýhách, ale přeci jenom je potřeba výběru věnovat nějakou pozornost. Není to zadarmo, ani pořízení, ani provoz.
K čemu třeba lyže, kterou nejbližší 3 sezóny určitě nezvládnu, budu na ní jezdit, brousit ji a po třech letech ji vyšlapanou, bez hran a podrápanou zahodím, aniž bych si ji užil. Adekvátní postupnost je určitě potřeba. A aby se lyže líbily (když ne mně, tak aspoň těm druhým na svahu – ale ne zas moc).
Nejsou optimální lyže ani optimální lyžař, ale kombinace blízká optimální za daných podmínek. Proto máme přece vícero párů. Lyže i lyžař mají nějakou škálu možností upotřebení, jde o to, aby se našly dvě množiny (lyže, lyžař) s co největším průnikem schopností.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

11.10.2010 18:29:15 #5 

Martin47 muž

>> #1, HOnza, 11. 10. 2010 13:19:16

S uvedeným si dovolím hrubě nesouhlasit. Pro závodníka je optimum, až nezbytnost trénovat a závodit na stejném typu lyže. Dokonce bych nedoporučoval ani změnu značky se změnou disciplíny. Když jsem psal na trenérské dvojce závěrečnou práci na téma příprava lyží na závod, uvedl jsem, že na rozježdění před závodem by měl mít závodník identicky připravenou lyži jako ostrou do závodu (mazba, úhly broušení). Prvních pět branek sžívání se s něčím odlišným na nohách než při rozježdění může přinést docela zbytečnou ztrátu a zabít výsledek. Další věc je, že oba páry lyží do disciplíny by se měly v průběhu sezóny vytěžovat stejně, aby byl jejich průběh opotřebení na stále stejné úrovni, nehledě na to, že se používáním zrychlují. Platí tedy, ne jedna tréninková, která dostává záhul a druhá sváteční na závody, ale pravidelně střídat. Mixáž značek si můžeme dovolit my, veteráni, kdy máme za prvé hromadu zkušeností a za druhé nám jde o… však víte o co.

11.10.2010 18:45:38 #6 

Thomas muž

Přidám příspěvek pro komerční lyžování,závodního lyžování se specifiky se to netýká. Dneska přijede do střediska borec v novém autě polepenými reklamy a na lyžování vytáhne 3–4 páry lyží,které vystřídá, aby byl zážitek stoprocentní a ne jiný. Svoje dělá reklamní masáž.Dříve sem taky hltal všechny novinky lyží.Já bych se v tom ale u amatérského lyžování tolik nepitval. S postupem času zjišťuji starou pravdu,na výbavě a prknech moc nezáleží( neberu profi,kteří se tím živí a podporují reklamu). Na starejch dvoumetrovkách s R38m při karvingu si vezmu sníh rukou taky i když s větší námahou. Při sjezdu severního žlabu Grossglockneru sem zajezdíl na pilou uřezaných lyžích,přišro­bovaných řemíncích z maček a pohorkách i když to šlo špatně. Podobné zkušenosti mají desítky jiných lidí,stačí zmínit dřívější letní ledovcové lyžování „ve Zmrzlé“ nad Brnčálkou v Tatrách. Tak si myslím,že lidi věnují zbytečně úsilí co koupit dle reklam místo aby poctivě trénovali a zabývali se metodikou pohybu.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

11.10.2010 20:07:06 #7 

Janek muž

Ahoj, taky si dovolím zareagovat…

Na problém optimální lyže vs. optimální lyžař existuje podle mě dost odlišný pohled ze strany závodního a rekreačního lyžování. Špičkový vyježděný závodník, který honí setinky, potřebuje být se svou lyží dokonale sžitý, být na ni zvyklý, hraje to u něj v závodě poměrně velkou roli. Závodník mladší, který sice ještě hlavně srovnává techniku, ale podle mě potřebuje totéž. Proč? Jistě mi dáte za pravdu, že psychika hraje při závodění zásadní roli, a jezdec musí mít 100% důvěru v materiál a nestarat se o to, co má pod nohama. I sebemenší hlodání („mám tu hranu opravdu stejnou jako na tréninku“ apod.) může přinést potíže. Když k tomu přidám současné postavení značky (dřív byly rukavice kožené nebo pletené, dnes jsou leki, salomon, level.. navrch ještě s gore-texem) a reklamní masáž, které se jen těžko uniká a mladá generace ji dost podléhá, pak se požadavku zmiňovaného 15ti letého závodníka vůbec nedivím! Prostě musí mít ty svoje Fischery, na které je zvyklý a kterým věří. Sám jsem hrával asi 10 let závodně tenis a ačkoliv je to jiný sport, vyladění rakety a lyže lze do určité míry srovnávat. Nedovedu si v žádném případě představit, že bych trénoval s raketou jedné značky (příp. typu) a hrál pak zápas s jinou. I když prasknul v důležitém momentě výplet a dohrával jsem sice se stejnou, ale nově vypletenou raketou, bylo to nesrovnatelně těžší. A když se prasknul výplet i u druhé a musela se raketa půjčovat od kamarádů, bylo to jako by člověk dohrával s naraženým loktem. Objektivně bych důvod horšího výkonu v prvním případě odhadoval tak 10% materiál a 90% hlava, u druhého tak 20% materiál a 80% hlava.

U lyžaře rekreačního je sice motivace jiná, ale situace podobná. Lyžař si chce za težce vydělané prachy svůj čas na dovolené užít co možná nejvíc, a takové má i požadavky na vybavení, které musí za těžce vydělané prachy plnit dokonalou funkci. Při vybírání nových lyží se chtě nechtě musí probrodit hromadou reklamních vecpávek (pokud nenapíše rovnou sem na forum :-)), a protože jsou marketéři hlavy mazané, něco mu z toho podvědomě zůstane. Něco chce, neví přesně co, a nedá si pokoj než to najde. Výsledkem je pak dlouhé přemítání o každém metru radiusu a centimetru délky navíc nebo namíň, konzultace na fórech a podobně.. Docela dobře tohle znám, jen to fórum zatím nepřišlo :-)

A ze všeho nejlepší to má lyžař rekreační – povznesený. Má najezděno tisíce kilometrů, ozkoušeny desítky párů lyží a dospěl k postoji, že na vybavení vlastně zase až tak nezáleží, hlavně když je na horách a má radost z pohybu. Taky bych chtěl, abych si řekl „potřebuju nový lyže“, šel do obchodu, za půl hodiny koupil a bezstarostně si dalších několik let jezdil bez hlodání, jestli jsem vybral dobře. Taková zkušenost je ale, asi jako jakákoli jiná, bohužel nepřenositelná. Nebo jo??? :-)

Takže abych to na závěr shrnul, když jsem se tak textově rozvášnil, pro závodníka rozhodně optimální lyže nutná je. Pro rekreanta (i s ambicemi) ne, jde hlavně o jeho životní (lyžařský) postoj :-)

11.10.2010 21:10:15 #8 

HOnza muž

>> #5, Martin47, 11. 10. 2010 18:29:15

Zopoakuju to podstatný – nehovořil jsem o závodníkovi s 50 nebo ještě míň FIS body! Jedná se o desetiletýho žáčka! – to není zdaleka ještě závodník s desetinkovými nároky v závodě a s jemnocitem pro lyži… Je to dítě který se musí učit lyžovat, dítě jehož problémem je zpravidla neschopnost vypořádat se s proměnlivými podmínkami na svahu atd… Mezi ním a soupeřema jsou rozdíly několika vteřin běžně 20 – 50% časovýho rozdílu a ten výsledek je daleko nejvíc ovlivněnej tím JAK SE NAUČILO LYŽOVAT a nikoli tím,jestli má přesně stejnej model lyží a přesně stejně nabroušeno. Navíc by měl na lyžích, na kterejch pojede závod kus kopce před startem pro rozhejbání a rozjetí mázy sjet a ne na startu mrznout -jak se cca v 95% u žáčků bohužel děje…

www.vl-snow.cz

11.10.2010 21:23:28 #9 

Martin47 muž

>> #8, HOnza, 11. 10. 2010 21:10:15

Desetiletý žáček nepotřebuje dvoje lyže na disciplínu. Desetiletý žáček především vůbec nepotřebuje závodit. To už je na soudnosti rodičů.

11.10.2010 21:41:12 #10 

Martin430

>> #9, Martin47, 11. 10. 2010 21:23:28

Já bych to viděl jako kompromis. (teď nemluvím o závodním lyžování) Ideálně (podle mě) je stav : koupit si lyži, kterou chci a libí se mi, a který je zároveň lehce nad tím, co zvládám. Může mě přinutit k větší snaze se zlepšit a pokud to dokážu, tak je to ideální. A pokud při tom člověk narazí na partičku podobně postižených individuí, která si radostně mezi sebou lyže půjčují a dokážou si i poradit… co chtít víc.

11.10.2010 22:15:49 #11 

Pavlos muž

Já jako amatér si myslím, že naopak lyže, která je nad síly a techniku lyžaře, tak ho akorát znechutí. Není nic víc frustrujícího než se trápit na svahu, když si ostatní užívají.

To radši budu jezdit méně výkonnou lyži a užívat si, než si honit tričko s top slalomkou nebo obřačkou a protrápit se dopolednem.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

11.10.2010 22:44:45 #12 

HOnza muž

>> #9, Martin47, 11. 10. 2010 21:23:28

Jo – s tím v podstatě souhlasím. měl by se především učit lyžovat, protože z toho závodění a i díky přehnaný péčí o „komfort“ se zapomíná na to podstatný = pestrý lyžování, hodně širokej rejstřík pohybovejch a lyžařskejch dovedností, radost z lyžování a získání „neotřesitelnýho“ základu – dobrýho postoje… Tohle opečovávanejm závodníčkům s arzenálem závodních lyží a kombinéz a absolvovanech ledovců většinou chybí…

www.vl-snow.cz

12.10.2010 10:16:43 #13 

milan2

Myslím v tom amatérském lyžování klidně až po těch několik desítek FIS bodů, nejde o lyže, ale o techniku jízdy. Několika sekundové rozdíly někdy ještě víc na této úrovni neudělá srovnatelný materiál od jiného výrobce. Osobně bych viděl podíl výběru lyží na kvalitě jízdy, lyžaře amatérské úrovně tak do 20% materiál a zbytek fyzické předpoklady a know how. Což znamená mít 100% funkční pobyblivé tělo především kolena + fyzickou kondici a především mít jasno v hlavě co chci jet a jak toho dosáhnout. Potom se rozdíly mezi lyže smazávají a dají se užít v podstatě jakékoliv lyže když vím co s nimi. Sám mám zkušennost z jarního Kaunertalu kdy manželčiny měkké RX8 mě dokázaly podržet v extrémním oblouku skoro stejně dobře jako WC slalomky přesto že jsou dost měkčí. Jen poznámku k tvrdosti race stock lyží, minulý týden jsem koupil babské FIS GS od Fisheru a ještě v obchodu jsem je porovnával s komerčním race carverem, race carver je minimálně od špičky proti tomu traveza. No snad tam ta progrese bude.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

12.10.2010 13:25:38 #14 

˘Ö˘Krab muž

>> #13, milan2, 12. 10. 2010 10:16:43 Bylo mi onehdy vysvětleno, že je to kvůli chytání se a držení na ledu. Trpí tím trvanlivost

Dva poznatky: A) není mi rozhodně jedno, na čem jedu, aby to stálo za to. B) jakkoliv neoptimální lyžař, jsem přesto nastaven na lyže konkrétního výrobce, ty si mohu s jistotou koupit třeba po telefonu a nejen, že nezklamou – budu absolutně spokojen. Ale mohu jezdit i na jiných, pouze s rizikem, že se pak budu o komerčních top modelech vyjadřovat i krajně nelichotivě.
Takže chápu závodníky, ale rád zůstanu rekreantem s bufetovým náběhem.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.10.2010 00:17:29 #15 

TNS muž

Nedávno sme s Martinom kecali o prehnanom dôraze na výber lyží a už je to tu:)

Aby som bol čosi platný pre zber údajov:

..schválne ignorujem každému jasné situácie,ako nevhodná váha/lyže..pri­epastný rozdiel lyžiarovych schopností/lyže a pod.

1.Ak má pretekár tréningové+pre­tekové lyže je vhodné aby boli takmer identické.Prečo,tu už bolo samozrejme písané.Napríklad deti by som s rozdielnými pármi vôbec nestresoval.Ak sa budeme baviť o tom,či má viac párov rovnakých lyží pre závodníka nižšej kategórie význam,tak moc veľký nemá.Azda psychologický a asi aj ten,že tréningové lyže sú často v horšom stave.Oproti tomu druhému hýčkanému páru „na sviatok“.Iste,že to odporuje vyššie spomenutému „aby boli takmer identické“,ale sám nemám to srdce,keď vidím ako vypadajú tréningovky.Ale súhlasím,že jeden pár na všetko je lepší než 2 úplne rozdielne.

2.Rozdiel medzi lyžami rôznych značiek je ľahko rozoznateľný a každému určite nevyhovuje všetko.Za týmto názorom si stojím,ale len za predpokladu,že dotyčný má možnosť skúšať a porovnávať!V o­pačnom prípade je to prekvapivo úplne fuk aké.Ak sa dnes rozhodnem,že prejdem na napr.Atomic,tak to urobím a naučím sa na nich jazdiť rovnako ako na Elanoch.Určite sa spočiatku budem cítiť divne,ale čas všetko vylieči:)Pretože je ale mimo iné pohodlnejšie ostať pri jednej značke,robím to tak.Aj tak sú tam rozdiely.Žiaden výrobca nevyrába napr.165-ku slalomku rovnakú 10 sezón.

3.Trúfam si tvrdiť,že psychika robí zázraky.Keď sa na nejakú lyžu teším,jazdí sa mi na nej dobre,takže sa samozrejme prispôsobujem.Ale ani neviem ako:)

4.Tiež mi rozhodne nie je jedno na čom lyžujem.Ale je to len zvyk,sympatie k značke,dostup­nosť,cena,ješit­nosť…

5.A aká je teda moja odpoveď na HOnzovu otázku? Optimálny by mal byť rozhodne lyžiar nie lyža.A áno mnohí moc špekulujeme.

..ale..vždy ostane ALE,pre mnohých môže byť uspokojením práve vyberanie lyží,skúmanie a porovnávanie parametrov,tes­tovanie,zbytoč­né dotazy na fóre,kupovaním ďalších sa to príjemné opakuje..mnohých to časom omrzí,tak im tu radosť nepokazme,nech sami zistia,že rozdodujúci je lyžiar,nie lyža:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

13.10.2010 00:48:10 #16 

TNS muž

>> #13, milan2, 12. 10. 2010 10:16:43

Ahoj Milan, tak je obračka konečne doma:) Veľa úspechov na nej želám.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

13.10.2010 11:27:05 #17 

ivan

část 1

Celé definované téma, ať už jako název vlákna (optimální lyžař x lyže) nebo diskutované téma (má se přizpůsobovat lyžař nebo lyže?) je trochu zavádějící, neboť svádí k dichotomii „buď – anebo“. Tak to přece v praxi není. Lyžování/sjíždění je činnost, při níž průběžně dochází k oběma procesům přizpůsobování, Lyžař L > Materiál (lyže) a M < L.

Kdybych si tohle přes brzký prodloužený víkend švihl jako lyžařskou doktorskou práci, namaloval bych asi trojúhelník s vrcholy Lyžař L, Materiál M a Podmínky P. A deklaroval bych, že se všechny tyto parametry mění. U P je to jasné (i na stejném svahu se mění sníh a viditelnost).

U M (lyží) se mění ostrost hran a skluznost skluznice (změny vratné), ale také pružnost a obě tuhosti (lyže se vypráskává, změny nevratné dlouhodobé). (Změna seminevratná je ohnutí lyže, nevratná krátkodobá je destrukce.)

U L se mění jeho dovednost, kondice aktuální (je po flámu) i dlouhodobá (šidil fyzičku nebo naopak makal), rozpoložení, nálada, ambice, cíle.

Vzhledem k tolika měnícím se faktorům nelze problematiku nazírat staticky. Viz též dále.

Lyžování lze chápat jako proces učení, při němž se při interakci Lyžař – Materiál – Podmínky zdokonaluje plnění nastalých pohybových úkolů (= mění se L). Obměna M (lyžař jezdí na různých lyžích) a P (v různých podmínkách) i jejich kombinace (jedny lyže v různých P a naopak různé lyže ve stejných P) učení účinně stimulují. Materiál (lyže) je tedy vlastně cíleně používanou učební pomůckou. Co od ní požadovat a očekávat?

1. aby neškodila
  2. aby pomáhala konkrétnímu účelu.

„Pomáhat“ může znamenat, že 1. podporuje (usnadňuje nácvik, např. SL na krátký oblouk) a 2. „odporuje“ (ztěžuje nácvik, GS na krátký oblouk, obecně lyže záměrně „nevhodná“).

Nasazení konkrétních pomůcek záleží na vyspělosti žáka (začátečníkovi neztížíme život GS či sjezdovkou). V nižších fázích motorického učení (generalizace, diferenciace) potřebujeme materiálovou „podporu“, ve vyšších kombinujeme s „odporem“.

M = pomůcku je třeba volit podle L(yžaře). Ano to ale není jednoduché. Lze volit podle jeho:

• stavu aktuálního (lyže přesně na aktuální dovednost)
  • stavu cílového (lyže mírně „nad poměry“, aby umožnila posun dovednosti: L by se neměl přizpůsobovat „dolů“ čili lyži, která mu nestačí)
  • aktuálního účelu (co právě cvičím).

Tyto tři momenty sladit je velmi obtížné. To, co lyžařovi „přesně sedne“, mu nemusí stačit k dalšímu zlepšování. Lyže „nad současné poměry“ k něčemu nutí (jet rychleji, víc nebo intenzivněji zahranit), ale nehodí se k technickým drilům.

13.10.2010 11:30:51 #18 

ivan

část 2

M (lyže) a Lyžaře lze chápat jako dvě entity, které se mohou překrýt v rozsahu (teoreticky) 0 až ideálních 100%.

Stoprocentní průnik by byl M pro L absolutně ideální. Můžeme se nyní dohadovat, v jakých procentech tohoto rozmezí se pohybujeme/po­hybovat. 100% se přibližuje špičkový závodník, jemuž udělají kupu jemně diferencovaných lyží podle přání. Přiblížit se může i laik a to je ona „honba za svatých lyžařským grálem“, jež nás baví, uspokojuje (viz TNS) a která pomáhá držet lyžařský průmysl funkčním. Ale paradoxně je mu poměrně blízko i začátečník na vhodně zvolené lyži, neboť jeho požadavky a nároky jsou ještě omezené.

Tipl bych si, že v oblasti do 50? 65?% zajistí potřebný průnik elementární přizpůsobení výběrem lyže, tedy přizpůsobení M < L. To je takový ten rozumný základ, aby nenastal onen „propastný rozdiel“ (TNS).

Nezapomínejme přitom na faktor P, podmínek. Jsou-li tzv. běžné (není extrémní tvrdo, prudko, mnoho prašanu apod.), můžeme se od určité úrovně průniku svézt slušně.

Dobrý lyžař sjede kopec na takřka všech modelech každého výrobce, tedy na stovkách modelů nabízených v daném roce. (Lze to na lecčems, počínaje jenom botami, přes bigfooty, blejdy, běžky po freeridy 110+ a sjezdovky 215. Ale excesy obvykle neděláme.) Při běžných podmínkách a požadavcích se na pistě slušně sveze možná na 100, možná 200 lyžích, výborně třeba na padesáti. Na každé z cca 15–20 racestockových GS nebo SL bude určitě parádní svezení. Čím vyšší a/nebo speciálnější požadavky (nastříkaný leďák, rychlost 100+ kmh, heliskiing), tím méně lyží vyhoví skutečně výborně.

Byl by pomyslný 70–80% průnik dobrý a 80–90% výborný? Je vůbec 90+% reálných? Problém je, že nemáme kritéria a prostředky, jak tento teoretický model exaktně ověřit. Nejlépe na tom jsou špičkoví závodníci s možností dostatečně ověřovat časomírou (maximální objektivizace). Výsledkem nakonec jsou také různé páry do různých podmínek (extrémně třeba sjezdovky pro Japonsko a pro USA).

Nezávodník může odhadovat míru průniku = „ideálnosti“ své lyže nejvýše semiexaktně – studiem stopy a z videa. Většinou to ale bereme čistě pocitově, subjektivně „jak se nám jede“. To nahrává psychice. Když vám někdo půjčí lyže s tím, že „ty vole to je bomba“, máte tendenci svoje pozitivní očekávání přenést i do hodnocení. A naopak.

Hledání co nejvyššího průniku, tedy „ideální lyže“, má smysl především u lyžařů s kvalitní stabilizovanou technikou, snad až někde mezi fází automatizace a kreativní aplikace. U lyžařů slabších to nemá valný smysl, neboť jsou ve vývinu a nemají dostatek zkušeností k posouzení.

Tolik alespoň můj náhled. Jsou to věci k diskusi, všechny vývody čistě z mé hlavy. V položertu jsem zčásti použil kvazivědeckou formu, sorry za ztíženou čtivost.

13.10.2010 12:28:51 #19 

HOnza muž

>> #18, ivan, 13. 10. 2010 11:30:51

Jo – pěkně systematicky jsi to utřídil a skoro „úplně“ pojednal – navíc srozumitelně. Dík. Tohle vlákno bylo vyprovokovaný především dotazama směřovanejma na základní a opakovanej požadavek „poraďte mi optimální lyži pro mě aby se mi na ní co nejlíp jezdilo“ a především pak konkrétně tazatelem, kterej k tomu ještě ambiciózně dodal „chci se ale při tom dále zlepšovat“. Proto nejen já, ale mnoho z nás, vybavenejch poměrně slušnejma zkušenostma pro takovej případ vždycky opakovaně (zpravidla proti odporu tázajícího) doporučujeme – víceméně tě téměř cituji: „…lyže mírně „nad poměry“, aby umožnily posun doved nosti – to, co lyžařovi „přesně sedne“, mu nemusí stačit k dalšímu zlepšování. Lyže „nad současné poměry“ k něčemu nutí (jet rychleji, víc nebo intenzivněji zahranit)…“.

www.vl-snow.cz

13.10.2010 19:17:23 #20 

Ludanek muž

>> #19, HOnza, 13. 10. 2010 12:28:51

Uff, hádám, že jsem jedním z provokatérů :-| tak bych rád vnesl svůj pohled na věc. Při stavu, kdy jsem dosáhl hranic současných lyží (Rossi Mutix R11, asi se shodnete, že s tímhle materiálem to nedá práci ani průměrnému lyžaři) je pro mne dobrá jakákoliv lyže, která nabídne prostor pro zlepšení lyžaře. Optimální je pak ta, která se lyžařovi líbí a je dostupná za rozumnou cenu. Ne každý si může dovolit kupovat nové lyže každou zimu, nebo vystřídat 5 párů na testovačce na ledovci, takže je podle mě fér snažit se získat co nejvíc informací, než člověk vytáhne šrajtofli… Zvlášť, když na tomto poli nemá žádné zkušenosti. Rada od odborníka je pak velice ceněna. Ok? :-)

13.10.2010 20:35:36 #21 

HOnza muž

>> #20, ludek.stepan, 13. 10. 2010 19:17:23

Samozřejmě to bylo aktuálně a teda i o tobě. Z mýho i ostatního psaní jsi už jistě usoudil, že jsem v životě lyže nad 6 tis.Kč včetně vázání a svíčky na voskování neměl :-). Vždycky to ale při tom byly rok starý race stock po někom do 40FIS bodů – teda opravdu podle názoru strašpytlů a rozumprdů „děsný superjedy“. Nikdy jsem u nich ale nepozoroval, že by se nedaly ukočírovat tak, jak to (s ohledem na únavu tělsný schránky starobního důchodce) reálně můžu očekávat. Takový lyže mi vydržej při ručním broušení (denně po lyžování) 2 – 3 sezóny – a víš proč? – protože nejezdím na jedinejch, ale mám dvoje – troje – čtvery lyže, to znamená, že každy z nich vydržej dva-tři-čtyřikrát dýl než tobě ty jedny jediný :-) – a tak nás to dělá většina zdejších radilů. A kde takový lyže sehnat? – v podstatě velmi snadno – v bazáru na webu Svazu lyžařů ČR nebo tady mezi náma. Teď budu mít například 2–3 páry Atomic GS 186cm – tři roky starý modely, ale úplně nejetý, za míň než poloviční/tře­tinovou cenu než cokoli z nejvyšších řad komerčních lyží…

www.vl-snow.cz

14.10.2010 09:01:47 #22 

pool muž

>> #21, HOnza, 13. 10. 2010 20:35:36

Ahoj HOnzo,

a byl by jeden pár (GS 186cm) volný?

Pool

14.10.2010 18:58:20 #23 

HOnza muž

>> #22, pool, 14. 10. 2010 09:01:47

Všechny 2–3pá jsou volný – ještě nejsou v Česku :-).

www.vl-snow.cz

14.10.2010 19:53:57 #24 

pool muž

>> #23, HOnza, 14. 10. 2010 18:58:20

Pokud tady (v ČR) budou ještě letos :-), tak bych si jedny zamluvil.

Pool

14.10.2010 20:05:43 #25 

Martin430

>> #24, pool, 14. 10. 2010 19:53:57

Zdarec poole,

jak je po létě ? Jsem myslel, že už nežiješ, do fóra nenapíšeš, a najednou Tě vidím, jak tu smlouváš o lyžích na který mám zálusk…

Máš nějaký zprávy o novejch Koutech, nebo o postupu prací na lanovce na Sněžníku ??? Seš nejblíž …

14.10.2010 20:19:19 #26 

pool muž

>> #25, Martin430, 14. 10. 2010 20:05:43

No skol,

nový Kouty už stojí, (dva kopce 2,3 a 2,5 km), mají tam cca 30 děl a čekají na mrazy. Jen mám strach, že kapacita šestisedačky je větší než kapacita kopce. Pokud tam chceš na noc, tak zajišťuj co nejdříve, je tam již skoro vše obsazeno, to víš nový kopec a lidi jsou zvědaví. Jinak jak po létě? No to víš, nervozita stoupá, vše „naleštěno“ a čeká se na sníh. A Ty?

Pool

14.10.2010 20:31:09 #27 

Martin430

>> #26, pool, 14. 10. 2010 20:19:19

Mrzne už i v Brně, aspoň v noci :o))))

Jsem taky zvědavej. Přes noc nechci, tím ře je dálnice v podstatě do Šumperka je to pro nás brňáky očekávaná alternativa k Semmeringu, tzn. "naotočku!.

No jsem zvědavej. Leštit jsem ještě nezačal, to si nechávám až na zahánění toho nejhoršího absťáku… I když, jak tak o tom přemejšlím, že by zejtra ????

No nic, to jsme ale OT, možná by si ty Kouty, nebo novinky obecně, zasloužily vlákno …

14.10.2010 20:33:53 #28 

HOnza muž

>> #26, pool, 14. 10. 2010 20:19:19

Píšu si tebe a Martina na ty lyže – přijdou do listopadu – event je vyzvednu (nebo třeba už i vy dva taky na Kaunoši za dva tejdny na prvním letošním VL – viz. náš kalendář – známá a zde opakovaná adresa :-)…).

www.vl-snow.cz

14.10.2010 20:40:09 #29 

pool muž

O jaký adrese hovoříš? He he.

Bohužel, byť bych velice rád, tak ten Kautoš asi nedám. Ale kdo ví… Tím pádem budu asi čekat, až ty ski budou u „nás“.

14.10.2010 20:44:11 #30 

pool muž

>> #27, Martin430, 14. 10. 2010 20:31:09

Pokud se budeš chystat na ty nové kopečky (Kouty), dej včas vědět, mohli bychom je vyzkoušet a trochu pojezdit.

Nalezené položky: 32 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 20:24:11 od ivan-ski

Lyže dítě-závodní?

dnes 20:12:14 od CzechSkier

Služba Identbox

dnes 12:57:33 od Daniel73

Testování Sporten Stupava

dnes 12:21:49 od BoB

Ester Ledecká

dnes 08:57:50 od fischerbl

Klínovec: [Středisko]