Jak vybrat lyžařské brýle [článek] - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jak vybrat lyžařské brýle [článek] (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 47 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

10.12.2010 19:35:13 #31 

TNS muž

>> #30, medvěd, 10. 12. 2010 19:16:14

Vďaka za odpoveď.Budem teda spokojný,že nemám problém s rôznymi farbami skiel.Ale budem tento fakt zatajovať pred ostatnými,aby som zle neporadil:)

..takže pššt a radšej si zaspievajme,„Med­vědi nevědi, že tůristi nemaj…“

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

10.12.2010 21:03:49 #32 

ivan

>> #29, zahradník, 10. 12. 2010 18:28:33

Myslím, že všechny ne, jsou i závodní se zorníky dvojitými. Briko např. nabízelo (možná platí stále) alternativně skla jednoduchá i dvojitá. Scott má např. závodní jen jednoduché.

Problémy s tím nevznikají, ovšem závodníci nejezdí nabalení, spíš naopak, takže se potí jen málokdy, spíš při rozehřívání. A tu trochu vychytá hydrofilní antifog-vrstva. Já osobně rozdíl v zamlžování mezi dvojitými (kdysi Uvex, Alpina) a jednoduchými (kdysi dávno vůbec první antifonové Uvex, pak Carrera, Cebe, nyní Scott) nepociťuju.

11.12.2010 12:12:41 #33 

romík muž

…Tak jsem z těch brejlí celej tumpachovej.Zatím jsem žadné čiré v krámě neobjevil.Na netu pár brýlí v nabídce je, ale když jsem stejný model – samozřejmě s těmi nejtmavšími zorníky v krámě zkoušel, tak většinou neseděly.Takže nákup na netu jsem zavrhl. V krámě je hlavně zajímá , jestli mám sebou helmu…Takže dál jezdím v cyklistickejch brejlích. Učinil jsem i další zkušenost s některými dovozci- většinou bohužel neví ,,která bije" Může mě ale šlak trefit, když koukám v televizi na skoky na lyžích a devadesát procent skokanů má brejle s těma podělanejma Č I R E J M A zorníkama. Já snad oslovím nějakého našeho skokana.Spoléhám na náhodu ,až na něco někde narazím.

11.12.2010 14:22:54 #34 

HOnza muž

PROSÍM, PROSÍM – věděli byste někdo, zda, kde, jak a za jakejch podmínek by se daly sehnat zorníky – třeba jen ty fólie průhledný (lhostejno zda čirý, oranžový, žlutý, tmavý…). Mám doma hromadu (cca 10ks) skvělejch brejlí, nepoužitelnejch jen kvůli „jetejm“ zorníkům. Díky za info, který by se hodilo asi víc lidem tady…

www.vl-snow.cz

11.12.2010 14:36:42 #35 

Pavlos muž

>> #33, romík, 11. 12. 2010 12:12:41

Proč chceš pořád jen ty čiré? Čirou používají sjezdaři jen při umělém osvětlení. Při difůzi a sněžení ti čirý zorník nepomůže.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

11.12.2010 14:54:33 #36 

VojtěchV muž

>> #33, romík, 11. 12. 2010 12:12:41

Vzhledem k tomu, že to sháníš dost usilovně a navíc už ti to bylo doporučeno, tak to určitě znáš, ale nedalo by se prostě koupit něco z tohoto? http://www.helmy.cz/…ross-dh-bmx/?typ

11.12.2010 16:01:13 #37 

HOnza muž

>> #35, Pavlos, 11. 12. 2010 14:36:42

Přece nepíšu jen ty čiré – píšu? "…třeba jen ty fólie průhledný (lhostejno zda čirý, oranžový, žlutý, tmavý)… ". Jakýkoli zorník mi pomůže proti větru a sněžení – jen na to ho mám!!! Při difůzi nepomůže žádnej, žádná barva ani konstrukce – NIC!!! – tedy ani kafe-blond-dorůžovozelena… Všechny informace výrobců doporučující různé odstíny do difůze jsou, podle mne, víceméně reklamními sděleními. Neslyšel jsem o nikom a o ničem, kdo by si v difůzi věděl rady – všichni se v ní ploužej krokem, zorník-nezorník… Takže je v podstatě jedno jaká barva – no a koneckonců proč ne ten čirej, co propouští nejvíc světla (pokud to není na ledovec do sluníčka)…

www.vl-snow.cz

11.12.2010 16:15:12 #39 

HonzA_ muž

>> #37, HOnza, 11. 12. 2010 16:01:13

„Neslyšel jsem o nikom a o ničem, kdo by si v difůzi věděl rady – všichni se v ní ploužej krokem, zorník-nezorník… Takže je v podstatě jedno jaká barva“

Ano, neznám brýle ve kterých v mlze a difůzi uvidím jako rys. Ale zase jasně vidím rozdíly mezi různými zorníky – ve všech vidím celkově špatně, ale v některých o něco lépe a v některých o něco hůř.

Momentálně mám celkem dobrou zkušenost se Scott Amplifier (oranžový).

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.12.2010 16:29:09 #40 

ivan

>> #38, HOnza, 11. 12. 2010 16:07:48

HOnzo, proč na sebe vztahuješ posty oslovující nicka „romík“?

K těm „zorníkovým fóliím“: kdysi dávno jsem někde na tuším americkém netu narazil na link na cosi jako fóliovou roli za pár šupů. Ale od té doby jsem to nikdy neviděl ani neslyšel. Předpokládám, že by ses musel dostat přímo k výrobcům. Jinak zřejmě nesehnatelné, nikdo v byznysu nemá zájem na tom, aby se tak udržovaly při životě staré brýle, když si za hromadu peněz můžeš koupit značkové sklo náhradní, ovšem ještě lépe brýle nové.

Je také otázkou, zda současné polstrování rámečků nemá životnost tak nízkou, že by se to u současných brýlí ani nevyplatilo. Možná mám jen blbou zkušenost osobní, ale kvalita a zpracování těch molitánků u některých i drahých nových brýlí silně zaostává za mými 30 let starými Carrerami. I do nich bych si rád dal nová skla.

Možná jsou brýle za 4000 a více i v tomto lepší, nevím. Používám závodní, což je u mnohých vlastně spíš spotřebák, podstatně levnější než nejdražší luxus.

Do třetice ale prý se dřív nehledělo na materiál rámečků, který na slunci degradoval a nebyl zdravotně zcela košer (vzpomeňme si na zakázané ftaláty v dětských hračkách, jichž jsme my starší ožužlali plno a furt žijeme).

Last but not least, hodil jsi do placu výraz „difuse“. To je objektivně existující jev, který se ale vyskytuje v různé intenzitě, od známého nenápadného zhoršení vjemu kontrastů až po bílou tmu. Nelze tvrdit, že do blíže nespecifikované „difuse“ jsou každé brýle nanic. Do toho nejhoršího mlíka ano, ale pro méně dramatické formy jsou čisté blokátory opravdu pomocí. Jsou ale velice vzácné (možná jako ty čiré zorníky?) a dost dobře možná ses s takovými nikdy nesetkal. Ale to neznamená, že by situace byla taková, jak sděluješ.

Zorníky dokážou filtrovat (také se hovoří o tzv. selektivní absorbci) složky spektra, takže ve spojení v barvou není jedno, jakou barvu a jaký charakter zorníku použiješ – viz můj včerejší příspěvek a hlavně to, co jsem na toto téma už několikrát v uplynulých letech psal.

Jedině když je tak, že nepoznáš kopec a „nekopec“ a kdy už části lyžařů je špatně, je to vážně asi jedno. Ale v tom musí jezdit snad jenom Bergwacht při zásahu.

11.12.2010 17:18:26 #41 

HOnza muž

>> #39, HonzA_, 11. 12. 2010 16:15:12

No hlavně, já už stejně tak jakotak vidím blbě a tak když se trošku sešeří nebo difuzně zasvítí, jsem v řiti.

>> #40, ivan, 11. 12. 2010 16:29:09

Jo – dík, už jsem smáznul svojí reakci k romíkovi… Jinak k zorníkům. Máš samozřejmě 100% opravdu v tom, co píšeš, protože to studuješ a já ti věřím skoro jako pánubohu :-). Je ale fakt, že jsem nikdy (dřív ani nyní) nepoznal – a to ani při mírnější difuzi – znatelnej rozdíl mezi oranžovým, žlutým nebo tmavým zorníkem – no třeba to byly ty vobyčejný a ne ty „selektivně absorpční“… Prostě kontrast terénu byl mizernej vždycky a když jsem se ptal lidí kolem (včetně reprezentantů českejch i odjinud) tvrdili, že viděj přibližně stejný prd jako já, no a ty bych nepodezíral z toho, že nemaj ty nejlepší dostupný skla. K brejlím – právě že mám plno brejlí se slušným obložením i dobrým větráním, pod který se mi navíc vejdou ty moje optický trápítka. Důvody proč se neprodávaj náhradní zorníky ani fóliová „metráž“ mi jsou jasný, ale já se o takovou koupi chci pokusit. Pak ti věnuju skla do tvejch Carrer – stejnou značku mám taky, ale starší – z roku 1965 co jsem dostal od rakouskejch akademiků na Univerziádě :-).

www.vl-snow.cz

11.12.2010 17:47:06 #42 

romík muž

Díky za odkaz. Zas tak usilovně je nesháním,jak říkám až na něco někde narazím… Ale někdy mě štve ten diletantizmus některých prodejců a obchodníků. Dělaj machry a…Proč ale sháním čiré brýle – zkrátka různe barevné zorníky mě vadí, krom tmavých brýlí když pere slunce.Na večerní lyžování jezdím když jsou pokud možno ideální podmínky – žádna mlha a sněžení.Jezdil jsem i ve žlutých brýlých, ale není to ono.

11.12.2010 18:11:21 #43 

ivan

>> #41, HOnza, 11. 12. 2010 17:18:26

Já zase pamatuju, jak Karel Hampl nadšeně líčil zážitek z brýlí půjčených od někoho, kdo v mlze „nepochopitelně“ ujížděl ostatním – a s nimi jim prý zase začal ujíždět Karel. Nevím, jestli náhodou narazil na ryzí blokátor, ale s těmi se sotva může závodit:

když se eliminuje modrá složka světla (cca pod 500 nm, typicky okolo 440), přijdou příslušné receptory, umístěné hlavně v okrajových částech sítnice a zabezpečující periferní vidění a prostorovou orientaci, o důležitý zdroj informací. Tím by trpělo i vnímání sklonu svahu a rovnováha. Takže pomalu a opatrně asi ano, ale rychle ne.

Takže všichni stejně mají silnější či slabší atenuátory, které se od těch, které si koupíme my, v tomto působení lišit nemohou.

A vsadil bych se, že stejný skla mají Bankové ve vágusech svých i těch, které prodávají – to, co jim tam někde v té Tramtárii vsadí. Ve Scottech s těmi třemi závodními skly taky nic „special anti-diffusion block“ není.

Takhle si to aspoň vysvětluju, snad se moc nepletu.

Moje Carrery jsou nějak 79–80, tehdy top závodní model, dárek od Alany Hanouskové (Hrbkové). O vsazení nějakého zorníku jsem už víckrát taky uvažoval.

11.12.2010 18:40:10 #44 

Martin430

Tohle nevypadá špatně.

Tři zorníky na výměnu jsou taky dobrý.

Otázkou je, jestli ti patlalové z Amersportu jsou schopni ty zorníky dodat, kdybyste je někdo chtěli.

Fůra bot Atomic (včetně mých) má jako HODNĚ propagovanou fíčuru výměnné špičky a patky (grip) a nikde v ČR nejsou k mání. A člověku v českém Amersportu, který je customer support, se mi ani po dvacetiminutovém telefonátu nepodařilo objasnit, cože za prapodivnou věc to po něm chci.

Takového idiota (přírodopisně) potkávám velmi zřídka.

Takže – souhlasím s tím, že v obchodech jsou hodně často lidé, kteří čím méně ví (a že někteří vědí úplný ho.no), tím se chovají sebevědomějí, přezíravěji a arogantněji. A přitom by všichni, nebýt nás zákazníků, chcípli hlady. Včetně navýsot povýšených výhradních dovozců a zastoupení předražených „značek“.

Bohužel, taková je doba. Třeba se časem zákazníci vychovají. Já to prozatím řeším tak, že nakupuji mimo ČR.

Totéž doporučuji i pro brýle s čirými (nebo skoro čirými – alespoň to tak vypadá) zorníky, abych se dostal zpátky k tématu.

11.12.2010 22:57:10 #45 

Pavlos muž

reagoval jsem na romíka, ne na tebe…

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

11.12.2010 23:17:47 #46 

PetrAT muž

>> #42, romík, 11. 12. 2010 17:47:06
Jak už Ti doporučoval VojtěchV, navštiv nějaký krámek co dělá věci na motokros/enduro.
Okolo 1000,– koupíš brýle čiré a dvojité sklo. Případně jednoduché sklo s antifogem, ale popravdě to moc nefunguje, takže doporučuji připlatit na dvojité.

12.12.2010 01:27:10 #47 

HonzA_ muž

>> #44, Martin430, 11. 12. 2010 18:40:10

„Otázkou je, jestli ti patlalové z Amersportu jsou schopni ty zorníky dodat, kdybyste je někdo chtěli.“

U nás v Plzni v jednom pidisportu je velice schopný majitel, který mi před časem (po nevhodném nákupu brýlí Swans s jednoduchým sklem) nabízel že 100% umí sehnat náhradní zorníky dvouvrstvé. Nakonev jsem to nevyzkoušel, protože jsme jednoduchým testem zorníků z jiného modelu zjistili že to nebude fungovat. Ale věřím mu že by je sehnal, protože vždycky dodržel co slíbil.

„Fůra bot Atomic (včetně mých) má jako HODNĚ propagovanou fíčuru výměnné špičky a patky (grip) a nikde v ČR nejsou k mání. A člověku v českém Amersportu, který je customer support, se mi ani po dvacetiminutovém telefonátu nepodařilo objasnit, cože za prapodivnou věc to po něm chci.“

Stejný člověk zřejmě dělá pro Bretton. Před pár lety jsem po nich chtěl to samé na Lange a výsledek v podstatě ten samý. Je to prostě bída. Vypadá to že jen všichni chtějí prodávat a nikdo se už nechce starat o zákazníka.

S lyžáky od Technicy jsem měl podobný problém – těsně po zavedení dual pivotu ještě neměli pojistný šroubek a ztrácely se šrouby případně i včetně celého dual pivotu. Dovozce do ČR (3. Princova…) mi na to, že boty mají vývojovou vadu a že chci náhradní díly, poslal obratem cenovou nabídku. Napsal jsem tedy do Itálie a díly byly obratem doma, zdarma. A ještě několikrát, protože to padá furt, i když se to zakápne tmelem navíc. Nevím co si o nás ta česká zastoupení myslí? Že jsme úplní idioti?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!
Nalezené položky: 47 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo