Freerider Svindal - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Freerider Svindal

25.10.2010 11:46:48 #1 

ivan

Tohle stojí za vidění. Delší verze je Olsson + Svindal, kratší jen Svindal jako freeskier. Myslím, že pár i slušných freeskierů se po shlédnutí Svindala ze závisti ožralo. Nebo ne, Luboši?

http://www.youtube.com/watch?…

http://www.youtube.com/watch?…

Připomínám, že si tohle střihl jen tak bokem a že si asi sponzoři sakra ohlídali, aby cenný „kůň“ moc neriskoval. Co a jak by asi dával, kdyby se vykašlal na alpské lyžování a začal 100% freeskieřit?

A taky si lze vzpomenout na Julii Mancuso, jak na jaře hned po sezoně úplně z voleje dojela na prestižní akci v terénu na bednu.

<object width=„400“ height=„325“><param name=„movie“ value=„http://ww­w.youtube.com/v/Sy8gM­YNeZUg?fs=1&hl=­cs_CZ“></param><pa­ram name=„allowFu­llScreen“ value=„true“></pa­ram><param name=„allowscrip­taccess“ value=„always“></pa­ram><embed src=„http://w­ww.youtube.com/v/Sy8gM­YNeZUg?fs=1&hl=­cs_CZ“ type=„application/x-shockwave-flash“ allowscriptac­cess=„always“ allowfullscre­en=„true“ width=„400“ height=„325“></em­bed></object>

25.10.2010 12:52:54 #2 

Duro

>> #1, ivan, 25. 10. 2010 11:46:48

Dobre vieme ze najlepsi freeskieri maju za sebou ‚alpsku‘ minulost :-).

Svindal ucinkoval uz v niekolkych filmoch Field Production , tak isto Bode Miller mal par freeridovych scen vo filmoch Warrena Millera uz pred 6–7mimi rokmi a to nehovorim o Daronovi Rahlvesovi a jeho pasazam vo filmoch od Matchstick Production. Alebo Jeremy Nobis, jedna z hviezd TetonGravity Production, v 90-tych rokoch este jazdil svetovy pohar.

Na tychto som si narychlo spomenul, asi by sa nasli aj dalsi …

Raz darmo, spravna technika je zaklad, preto som sa bol pozret na VL … topiaci sa aj slamky chyta :-)

25.10.2010 14:29:58 #3 

TNS muž

>> #2, Duro, 25. 10. 2010 12:52:54

Trápiči,toto sú „namotávacie“ videá.A pred sezónou by mali byť zakázané:)Okamžitý odchod do vedľajšieho žľabu a po dojazde „high-5“:)

Nóri sú známi svojou univerzálnosťou a americký tréneri freeride využívajú ako tréningovú metódu.V rozumnej miere,kvôli riziku zranení.A tých „menej cenných“(chápte ako napr.dospelých jedincov jazdiacich samých za seba) do „hlbokého“ posielajú často:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

25.10.2010 16:23:49 #4 

HOnza muž

>> #3, TNS, 25. 10. 2010 14:29:58

No my jsme jezdili v hlubokým kdykoli to šlo – dobrou průpravou k tomu byl i běžnej stav sjezdovek s metrovejma boulema :-).Vzpomínám si, jak jsme s našima dětma byli poprvé v r.1990 v Tignes na závodech. Po skončení provozu lanovky jsme s našima dvnáctiletejma dvouma klukama vystoupali ještě cca 300m nad horní stanici lanovky LaGrande Motte hodně hlubokým sněhem. Zdola si nás všimli dva uzavírači tratí, vyjeli lanovkou a divoce na nás gestikulovali. Když jsme k nim pěkně synchronně dva fotříci a dva klučíci vedle sebe sjeli, byl místo nachystaný pokuty velikej aplaus. Oni tam ty jejich nejlepší děti byly tehdá zvyklý jezdit už skoro jen na urolbovanejch krásnejch pistách a jak nám ti pohůňkové říkali, málokdo z nich by si do terénu s tak malejma špuntama troufnul… – dole dostali kluci veliký poháry a my malinký panáčky :-).

www.vl-snow.cz

25.10.2010 18:00:46 #5 

TNS muž

>> #4, HOnza, 25. 10. 2010 16:23:49

Aj tak to bývalo:) Raz mi jeden starší člen HS Závažná Poruba vravel,že vrchná dávno uzavretá časť trate,nebola nebezpečná len kvôli sklonu,ale navyše sa tam nedostala rolba.„..a,že mu chýbajú staré časy a na betóne ho jazdiť nebaví“.

25.10.2010 21:00:39 #6 

Tom_

>> #4, HOnza, 25. 10. 2010 16:23:49

Tak to jsi vlastně zakladatel family freeridu!

It's only skiing

26.10.2010 00:57:16 #7 

ivan

>> #3, TNS, 25. 10. 2010 14:29:58

Viděl jsem video s Američankami dovádějícími po tréninku v čerstvém. Některé nevypadaly moc šťastně, ale fakt je, že měly závodní lyže, jaké, nepamatuju.

Tipl bych si, že bude trochu rozdíl mezi těmi ze Západu a Východu. První to mají zažité, druhé/druzí jezdí vesměs po tvrdu a moc „backyard“ praxe mít nemusejí.

26.10.2010 09:43:35 #8 

Martin47 muž

>> #5, TNS, 25. 10. 2010 18:00:46

Je to otázka priorit a přístupu. Já jsem na tom zase tak, že do boulí a všelijakých srágor by mě nikdo nedostal. Toho jsem si zamlada užil až, až. Jsem šťastný, že jsem se dožil tvrdých, rovných dálnic a vrcholně si to na nich užívám. Chodím i na skialpech a nepovažuju to za lyžování. Umožní mi to dostat se do míst kde je mi hrozně dobře, kde se mi moc líbí a potom sjet bez problémů dolů. Lyžování to ale pro mě není. Jen turistika. Žádný extáze ze sjíždění v neposkvrněném terénu, kuloárech, prudkých přírodních svazích. Nic se nedostavuje, kromě toho, že se bojím abych se nesvezl s lavinou. A to jsem na tom zpravidla, z těch co na tůry chodíme, lyžařsky nejlíp. Zato když třeba na Tuxu nahoře vylezu z lanovky, rozcvičím se, rozhlédnu po těch urolbovaných plochách a přemýšlím kudy pojedu, to je pro mě vrcholně šťastný okamžik. A abych si co nejlíp užil jízdu, musím sjezdovku dobře znát. Proto ani nejezdím do středisek, kde jsou k mání stovky kiláků. Nepotřebuji to k životu a nevyužiji to. Kdybych jel každou jízdu po jiné sjezdovce, nezalyžoval bych si.

26.10.2010 10:22:14 #9 

Duro

>> #8, Martin47, 26. 10. 2010 09:43:35

„A abych si co nejlíp užil jízdu, musím sjezdovku dobře znát. Proto ani nejezdím do středisek, kde jsou k mání stovky kiláků. Nepotřebuji to k životu a nevyužiji to. Kdybych jel každou jízdu po jiné sjezdovce, nezalyžoval bych si.“

Tak s týmto môžem len a len súhlasiť … vždy s veľkým počudovaním sledujem tých, čo sa strmhlav púšťajú do neznáma :-(

26.10.2010 10:48:35 #10 

TNS muž

Učite je to len vec prístupu.Ja napríklad freeride môžem.Príde mi to ako to naj,čo môže lyžovanie poskytnúť.A tré­ningové/závod­né lyžovanie?O tom si myslím presne to isté:)Lenže vybrať si musím a tak majú dámi a páni jazdiaci v „hlbokom“ odo mňa pokoj.Len zriedkakedy im pokazím čistý svah svojou vlnovkou:)

Strediská so stovkami km sú pre mňa tak isto zbytočné.Nakoniec som tam vždy využíval 1,max 2 trate.A rovnaký konfort mi poskytne stredisko s tromi traťami ak je aspoň jedna vhodná.Zábavné bolo,keď som bol v Dolomitoch a najväčšiu radosť mi urobil kopec hneď za chatou,na ktorom jazdili len local boys a možno len Oni pochopili prečo nepokračujem na tú slávnu Sella Rondu a fakt,že im tam takmer celý týždeň „smrdí“ cudzinec zobrali časom s úsmevom:)

..takže freeride áno,ale asi neskôr.Skialp/Bežky nie,ale zase čo ja viem čo bude v budúcnosti:)

26.10.2010 11:40:52 #11 

TomáS muž

Musím souhlasit, většinou stačí jen jedna nebo dvě sjezdovy. Neznám-li trať (nebo i stav v daným dni), jedu zadrženě a tak si to úplně neužiju. U nás se spokojím i s dobrým kusem sjezdovky, ani nemusí být celá, stačí když je vedle kotva. Jako vstup do FREE jsem si pořídil lyže s 92mm, tak bych je někdy rád na Chopku s Durem protáhnul, abych se něco přiučil. Vyjet někde mimo tratě „bych se hodně bál“…sem rád, že jsem přežil 10 paraglidingu.

26.10.2010 13:41:27 #12 

TNS muž

>> #11, TomáS, 26. 10. 2010 11:40:52

Na Chopku už mám zjazdené už skoro všetko na severnú stranu.Ostali mi ešte nejaké chuťovky na Derešoch Moc pekné,len škoda,že kratšie.

>> #2, Duro, 25. 10. 2010 12:52:54 Na južnú stranu Chopku som neodjazdil nič.Je tam niečo zaujímavé Duro?

Vitaj v novej sezóne:)

26.10.2010 14:04:50 #13 

Duro

>> #12, TNS, 26. 10. 2010 13:41:27

Južná strana je jedna široká lúka :-)… žiadny Big Mountain … ale po snežení výborná lyžovačka, bez obáv z lavín … predsa len staršie kosti sa už ťažšie hoja :-(

26.10.2010 14:16:33 #14 

Martin47 muž

>> #10, TNS, 26. 10. 2010 10:48:35

>> #11, TomáS, 26. 10. 2010 11:40:52

Já to dělám ještě trochu jinak. Vytipuju podle mapy na které sjezdovky jít LYŽOVAT. Pokud najdu co jsem hledal, seznámím se se sjezdovkou (sjezdovkami) a tam pak chodím hned ráno LYŽOVAT. Odpoledne pak vezmu slalomky a jezdím na výlety. Na slalomkách můžu jet všechno prakticky z voleje. Díky tomu, že je lyžařský den docela dlouhý, stíhám jak LYŽOVÁNÍ, tak výlety na lyžích. To je systém, který mi maximálně vyhovuje. Ve větších střediskách to ale moc nejde, tam ty výlety žerou, vzhledem k ujetým vzdálenostem, moc času, který by pak chyběl na LYŽOVÁNÍ.

PS Tomáši, znáš z PG Bambuse?

26.10.2010 14:31:45 #15 

TNS muž

>> #14, Martin47, 26. 10. 2010 14:16:33

Mám to presne opačne:-D Pre mňa slalomky nie sú moc na výlety.Dá sa s nimi zísť všetko a pre zjazdárov Vášho typu(je Vás tu viac) sú slalomky vlastne len „letné lyže“.Vieš také tie do bágla:-D Ja nemám rád výlety na SL lyžiach,lebo to drncá jak koza.Ploché pasáže sú utrpenie(možno keby som sa šikovne zabalil a dal na nich „kilo“) vybabral by som s tým;-)Obračky sú také príjemne kľudné.Ale keby som si chcel dobre pojazdiť na GS,robím to presne ako Ty.

26.10.2010 15:31:47 #16 

HOnza muž

www.vl-snow.cz

26.10.2010 21:32:10 #17 

Luboš - FREESKI muž

Konečně jsem se dostal k odpovědi :-) Lyžuje pěkně, moc pěkně, o tom žiadna dilema. Rozhodně souhlasím, že dobrá technika je pro freeride velká výhoda, asi by bylo divné, kdyby ne ;-) Ale freeride je z poloviny o technice a z poloviny o zkušenostech týkajících se výběru lajny, orientace v ní, schopnosti jet plynule a dalších věcí. Když se ti to v lajně podaří, tak to je stejně dobrý pocit, jako samotné surfování a oblouky v prašanu. Navíc terén může být tak různorodý, že různým lidem sednou různé věci. Například někomu jdou víc závody, kde se jezdí v terénu určitého typu a určitým stylem a někomu zase filmování „na efekt“, kde jde o to, jak lajna a jízda vypadá ve filmu.

Celkem zajímavé je, že loňský vítěz Freeride World Tour, Candide Thovex, je původem freestyler zvyklý točit videa a přesto vyhrál hned svůj první závod FWT a vytřel zrak freeriderům, kteří jezdí závody dlouhé roky. Někteří to vítězství nepovažovali za spravedlivé, protože jiní jezdci dávali hustěji (větší dropy, náročnější pasáže…), ale Candide jel v Chamonix nejplynulejší jízdu, nejhezčí na pohled. Otázka je, jakou roli v tom hrají rozhodčí a taky to, že FWT se dle mého snaží posouvat trochu směrem právě k atraktivnosti pro většinového diváka, kterého určitě zaujme víc jízda podobná těm z filmů, než kamzíkování po skalách (i když to je třeba fyzicky a psychicky náročnější). Ale ukazuje to zároveň, že freeride není nic striktního, může přijít kdokoliv a zajet tak zajímavě, nebo ukázat tak zajímavé věci a kombinace jízdy a triků, že všem ostatním vytře zrak. A to je na něm to zajímavé.

Svindal jezdí pěkně, ale poměrně lehké věci, vypadá to, že z toho dropu (1:35) se odkoulí (to ale nic neznamená), v těžších místech zpomaluje, otázka je, jak by si poradil v náročnějším terénu a jak dlouho by mu trvalo vyjezdit si zkušenosti. Každopádně má dobrý náběh, až skončí s otloukáním tyčí, může ještě klidně udělat kariéru jako freerider. Daron Rahlves taky začínal na Aljašce mezi brankama, aby se cestou dolů neztratil a dnes…:-) http://www.hookit.com/…tviewer.aspx?…

Ostatně nemusíme chodit ani tak daleko, stačí si počkat na film z Aljašky, kde byli Robin Kaleta, Tomáš Kraus, Martin Černík a Michal Novotný.

26.10.2010 21:52:57 #18 

Luboš - FREESKI muž

Ještě bych dodal, že mám rád podání Erica Hjorleifsona – členitý terén, všechno pěkně rychle a bez váhání, triky…, je tam podle mě všechno, co má ve freeridu být, třeba tady (omluvte reklamu, porucha není na vašem přijímači:-):

<object width=„400“ height=„250“ id=„mporaplay­er_mLdHFKPqD“ classid=„clsid:d­27cdb6e-ae6d-11cf-96b8–444553540000“ ><param name=„movie“ value=„http://vi­deo.mpora.com/ep/mLdH­FKPqD/“></param><pa­ram name=„bgcolor“ value=„#000000“>­</param><param name=„allowFu­llScreen“ value=„true“></pa­ram><param name=„allowscrip­taccess“ value=„always“></pa­ram><embed src=„http://v­ideo.mpora.com/ep/mLdH­FKPqD/“ bgcolor=„#000000“ width=„400“ height=„250“ name=„mporapla­yer_mLdHFKPqD“ allowFullScre­en=„true“ allowscriptac­cess=„always“ type=„application/x-shockwave-flash“ pluginspage=„http://w­ww.macromedia­.com/go/getflashpla­yer“ /></object>
More Ski Videos

26.10.2010 22:13:30 #19 

Luboš - FREESKI muž

A ještě si dovolím tu zmiňovanou jízdu Candida Thovexe z Chamonix:

<object width=„400“ height=„250“><param name=„movie“ value=„http://ww­w.youtube.com/v/A­jes1eq2itA&hl=en_US&­feature=player_em­bedded&version=3“></pa­ram><param name=„allowFu­llScreen“ value=„true“></pa­ram><param name=„allowScrip­tAccess“ value=„always“></pa­ram><embed src=„http://w­ww.youtube.com/v/A­jes1eq2itA&hl=en_US&­feature=player_em­bedded&version=3“ type=„application/x-shockwave-flash“ allowfullscre­en=„true“ allowScriptAc­cess=„always“ width=„400“ height=„250“></em­bed></object>

26.10.2010 22:24:47 #20 

Luboš - FREESKI muž

A pro srovnání Tim Dutton (nevím, jestli skončil 2. nebo 3.) ze stejného závodu, jen dodám, že to hledání a sešoupávání nad těžkými místy je z pohledu rozhodčích dost dlouhé a každé zpomalení je vidět. Pokud to někdo zvládne bez toho (viz Candide), tak to v reálu vypadá úplně jinak:

<object width=„400“ height=„250“><param name=„movie“ value=„http://ww­w.youtube.com/v/o­De4QDo4_4Q&hl=en_US&fe­ature=player_em­bedded&version=3“></pa­ram><param name=„allowFu­llScreen“ value=„true“></pa­ram><param name=„allowScrip­tAccess“ value=„always“></pa­ram><embed src=„http://w­ww.youtube.com/v/o­De4QDo4_4Q&hl=en_US&fe­ature=player_em­bedded&version=3“ type=„application/x-shockwave-flash“ allowfullscre­en=„true“ allowScriptAc­cess=„always“ width=„400“ height=„250“></em­bed></object>

26.10.2010 22:32:07 #21 

PetrAT muž

Na to, že jezdí v čepici od babičky, tak teda šupa !! ;-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 20:18:49 od BigBang

Ester Ledecká

dnes 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir