Tak nám zavřeli hubu na Interski - strana 7 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Tak nám zavřeli hubu na Interski (diskuze strana 7)

Nalezené položky: 194 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další > | Poslední »

13.11.2010 03:38:57 #181 

Tomatáš

>> #180, vašek2, 13. 11. 2010 02:22:10

Myšleno v postoji, ve kterém není dítě v onom „hajzlposedu“ v průběhu jízdy.

Pochopitelně to byl příklad svalu, který ještě není u dětí 3–8 let plně vyvinut. Obecně patří krejčovský sval (ohyby v kyčli v kolenou, přítahy apod.)do skupiny svalů, které jsou pro lyžování nejdůležitější.

Abych to tedy doplnil komplexněji, tak pro přehled z dalších kineziologicky důležitých svalů dolních končetin pro lyžování – pološlašitý, poloblanitý, 4 a 2-hlavý sval stehenní, 3– hlavý a přední sval lýtkový, zákolenní sval etc.

Klidně mě doplň či oprav, přeci jen jsem kineziologii už dlouho neměl. Díky.

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

13.11.2010 08:18:02 #182 

13.11.2010 09:32:44 #183 

Martin47 muž

Hlavní příčiny záklonu dětí jsou boty, fyzika a psychika. Lyžování je pro každého kdo se poprvé postaví na lyže nové v tom, že se pohybuje po podložce ne kroky ale klouzáním. Při klouzání dochází k tomu, že chodidla začnou předbíhat zbytek těla, který se dostává do záklonu, hrozícího pádem na záda. Jelikož mají děti na nohách vysoké, pevné boty, rychle najdou proti tomu pádu dozadu oporu v zadní části komínu bot a velmi rychle ho přijmou jako svůj první postoj na lyžích a do bot se věší. Druhá věc, která se na tom podílí je dohánění svislice ve spádnici. Když jdeme pěšky po spádnici, tělo udržujeme ve svislém postoji na rozdíl od lyžování, kdy se vědomě posunujeme do předklonu. Děti učíme lyžovat po spádnici a ony dohánějí přirozený svislý postoj chodce záklonem z hlediska postoje lyžaře. Je třeba si uvědomit, že lyžování je pro děti zcela nový druh pohybu oproti podložce (ztráta svislé opory způsobená klouzáním) a tak se s ním musí vyrovnat.

Výrazné rozdíly mezi kluky a děvčaty v žákovském věku jsem nikdy nezaznamenal ani při tréninku lyžařů, ani když jsem učil TV na školách.

13.11.2010 15:30:53 #184 

HOnza muž

>> #183, Martin47, 13. 11. 2010 09:32:44

To je zajímavá úvaha s tou svislicí – nikdy mě to nenapadlo a je to při tom fakt. Co s tím, ale? – počkat? U některejch dětí už i do 8 let se mi podařilo dostat je ze svislice (s potížema sice a neustálým opakováním „bříško dopředu“) do kolmice ke sklonu svahu ale nepamatuju se, že by se mi to podařilo nějakým speciálním cvičením – ale rád bych ho našel (možná nějakou simulací na suchu)… Jinak rozdíl mezi děvčaty a kluky se projevuje jasně a zřetelně – ve výsledcích dětských závodů do cca 14 let byly holky vždycky lepší, rychlejší…

www.vl-snow.cz

14.11.2010 00:24:45 #185 

Harry

*>> #183, Martin47, 13. 11. 2010 09:32:44 tak Martine,ziadne VS traktaty o hustote vzduchu a vplyve gravitacie mesiaca na vplyv postoja prckov pri lyzovani.Obycajny selsky rozum to vyriesi.A k Tebe este dodam,nie je v tom zaklone/postoji vzadu/vsadepritomny strach zo vsetkeho noveho/a rychlejsieho ako chodza/u deti?Ved podla mojej logiky je lepsie padnut na prdel,ako si rozbit hubu.A snad deti to nevidia inak.

>> #181, Tomatáš, 13. 11. 2010 03:38:57 Jedna americka studia dokazala,ze zeny su omnoho vpredu oproti chlapom, a to preto ,lebo zeny maju kramy uz v strnastich,pricom aj ten najstarsi chlap na ne len caka. /ber to v ramci srandy ,inak s Tebou suhlasim/

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.12.2010 10:51:18 #186 

˘Ö˘Krab muž

####Netřeba smutnit, diskuze Interski vesele pokračuje se vším všudy (CtrlC/CtrlV), bohužel Velký Vezír nedávno smazal zásadní Ondřejův příspěvek s odhadem 1% akceptace výuky přes vlnovku.####

„Stejně tak neochota se globálně zamyslet nad historií, současností a budoucností České školy lyžování, připustit si, že se nevyvíjí, že ji nikdo nepoužívá, že ji vytvořila akademická obec jako nutné zlo dané výkazem činnosti, ale zcela bez testování v praxi a konzultací vyučujících praktiků, že zdaleka není dokonalá a je třeba na ní pracovat… Nad takovými tématy se zamýšlí dnes a denně lyžující profesionálové, objevují trhliny ve svých výukových plánech a systémech a zdokonalují je. Je jasné, že spolkoví amatéři sdružení v různých zájmových klubech jako je Skiplus na tohle čas nemají, lyžování je neživí a nestojí na lyžích každý den, ale o to více mne překvapuje jejich sebevědomí s jakým hlásají do světa své metodické plány.“ (CODY, diskuze Ski+, 7.12.2010, 10:13:53)

Cody to shrnul velmi pěkně. Ale mám takový pocit, že u našich jižních sousedů se vývojem metodiky také zabývá akademická obec, pouze její napojení na realitu je řádově lepší.
Jedno nechápu: proč by si amatéři ze spolků nemohli hlásat své plány, když jim skoro nikdo nevěří a nenaslouchá.
Je pravda, že při porovnání čtivosti a pochopitelnosti v dnešní povrchní a rychlé době nemůže web www.ceskaskolalyzovani.cz konkurovat, pokud neobsahuje jednoduché a jednoznačné informace bez balastu pro „rychločtivce“. Ale berme to z lepší stránky: web je možná náznakem ochoty či potřeby něco málo změnit – asi velmi mírný pokrok v mezích zákona. Kdo se nevyvíjí, zmírá. Nejsem si ale jistý, jestli je právě osoba VUVD tím správným prostředníkem a zprostředkovatelem mezi akademickou obcí a řekněme poučenou veřejností.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.12.2010 13:42:18 #187 

iHonza muž

>> #186, Krab, 07. 12. 2010 10:51:18

Ahoj ja jsem to letmo prošel, ale je to to samé „téměř“ jako publikace na stránkách Skiplusu. Možná ještě z větší razancí a větší pečlivostí zanesený humusem a tvrzeními o nadčasovosti, světovosti, modernosti a jedinečnosti. To kde možná vidí APUL a jiná veřejnost problém je vtom že ČSL je prezentovaná jako „národní výukový systém“ a musím se přiznat , že v tom je chápu a souhlasím. Nemám nic proti ČSL jako interní klubové metodice ! Pro pobavení je že nezasvěcený může po přečtení kapitoli historie dojít k závěru že carving vzniknul v čechách. (Samozřejme při dání si věcí do kontextu je zřejmé co tím autor na strákách chtěl říci). A co na stránkách vidím jako pozitivní asi to že autor používá jím kritizované výrazy jako například frontální (zde doplněno o neutrální) postavení, takže určitý posun zde asi nastal :-D

07.12.2010 14:06:36 #188 

˘Ö˘Krab muž

>> #187, iHonza, 07. 12. 2010 13:42:18 Ještě by mě zajímalo, jak marginální je skutečný vliv ČŠL. V komerční oblasti asi ano, kluby jsou na vymření. Ale jakou má třeba oficiální metodiku náš lyžařský svaz?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

08.12.2010 00:03:02 #189 

Thomas muž

>> #181, Tomatáš, 13. 11. 2010 03:38:57 Jen pár amatérských postřehů z aplikace rodičovské ski výuky. Není to ve svalech jak píše Tomatáš, ale ve vrozeném notorickém balancu od batolat, jak dítě stojí na pohybující se věci,kdy děti padají vždy !! instiktivně dozadu a tudíž tlačí na poměrně vysoký komín lyžáků,což zde souhlasím s Martinem 47. Od toho se odvíjí i jejich zatáčení přenesením váhy nazad s opřením do zadního komína,který jim poskytuje oporu !! Dělají to skoro všichni. U dítka jsem chybu amatérsky odstraňoval lyžováním s popruhem, kdy svišt musí tlačit pánvi dopředu aby ho popruh nestáhl dozadu. A hned zkombinovat s obloukem bez popruhu,kdy se drží horizontálně hůlek dospělého v oblouku a musí jet rychleji po hraně než dospělý uvnitř a tlačit se dovnitř oblouku,jinak spadne. Dobré je pravidelně povolit( ne odepnout) horní přezky, ať se naučí vychytat balanc předozadní rovnováhy. Chválit, odměňovat čokoládou a hrou a zase chválit.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

08.12.2010 09:22:29 #190 

milan2

Ahoj Krabe Také sleduji dlouhodobě diskuzi interski a spiplus, nicméně snad je nám všem jasné, že z tohoto demokratického média nikdy nevypadne odpověď na žádnou otázku. Tak že jsme si opět vysvětlili že, Česká škola lyžování je moderní, otevřený, flexibilní a komplexní Národní učební plán, princip Swiss army knife(všechno a nic) a kdo by tomu nerozuměl tak jeho nekorektní příspěvky budou odstraněny. Možná trochu ve fóru zapadlo, že komplexita systému zahrnuje i modul Apres Ski, možná méně známý za to nejdetailněji propracovaný, na pricipu učitel žák podmínky. Cody psal že by se chtěl s autorem setkat což nemusí být u Gambáče tak těžké, moje ambice jde mnohem dál já bych se chtěl s ním setkat na svahu.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

08.12.2010 09:59:03 #191 

Martin430

>> #190, milan2, 08. 12. 2010 09:22:29

Konečně se mohu zapojit.

Modul Apres-Ski ČŠL mi dosud nebyl znám, ale je mi nesmírně sympatický. Za dlouhá léta praxe jej mám dokonale zažitý a sleduji pečlivě všechny nové trendy. Zde vidím i prostor pro případnou svoji publikační ambici.

Jediný problém (materiálový) spatřuji ve zmiňovaném Gambáči, preferuji výhradně nejdražší label téhož výrobce.

08.12.2010 22:42:54 #192 

vašek2

>> #190, milan2, 08. 12. 2010 09:22:29

>> #191, Martin430, 08. 12. 2010 09:59:03

Proboha! Proč je názvem honosná „Česká škola lyžování“ v 98% netových odkazů reprezentována grafomanským jedincem? Teda ctrlcctrlvmanským, pardon. Proč dokáže svým přístupem frustrovat vše okolo? Proč má ten jedinec klíče od diskuze ještě honosněji znějící organizace Interski? Na svahu viděli častěji Yetiho ba dokonce i Milana Trnku :-)), tak proč se to okolí na to/něj nevy…e?

Jo a do modulu o Aprés-ski bych také měl pár řádek – mj. o tzv. zelené linii…

09.12.2010 17:25:34 #193 

˘Ö˘Krab muž

Diskuze Ski+ 1.12.2010,11:38:16 Re: Jak učíme a proč_2 :)… Ondřej Novák

1. Apul ČŠL lyžování nerespektuje a ve stavu v jakém se nalézá ani respektovat nebude.

http://www.interski.cz/…lan-vyuky-13

Zásady činnosti akreditovaných zařízení v oblasti lyžování Vydává odbor sportu a tělovýchovy MŠMT ČR č. j. 32 371/2004–50

1. Schéma výuky vychází ze struktury a obsahu „České školy lyžování“ – minimální a doporučený obsah viz příloha č. 1 (nahoře)

KRAB: Mám sice hned několik pochybných osobností, ale asi tady zdaleka nejsem největší schizofrenik. Muset vycházet z něčeho, co nerespektuji musí být řehole.

09.12.2010 22:44:08 #194 

HonzA_ muž

>> #193, Krab, 09. 12. 2010 17:25:34

Hlavně by mně zajímalo, podle čeho má APUL tedy akreditaci. Napsali si projekt a akreditační papíry na základě ČŠL a nebo ne? Bohužel se to nedozvíme, protože žádosti s uvedenými výukovými plány a použitou metodikou jsou neveřejné. Bohužel.

To co píšeš a logika mi říká, že pokud je ČŠL národním výukovým plánem, tak by asi MŠMT nemělo akceptovat žádost o akreditaci postavenou na jiné metodice…

Ale mohu se samozřejmě plést, cesty osudu jsou často nevyzpytatelné…

Třeba do toho Ondřej vnese trochu světla, pokud bude chtít a uzná za vhodné…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!
Nalezené položky: 194 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

dnes 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo