Lyžiarky na širokú nohu a vysoký nart - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyžiarky na širokú nohu a vysoký nart

27.11.2010 11:38:53 #1 

Anethor

Ahojte. Potrebujem poradiť. Mám problém nájsť vhodné lyžiarky na moju nohu. Je dosť široká(merané doma v najširšom mieste cca 106mm) a mám i vysoký nart. Minulý rok som jazdil na lacných Nordica s flexom 60(nejaká rada X), ale už po hodine lyžovania som mal v nich pocit, ako by som nemal obutú lyžiarku ale španielsku čižmu. Po hodine a pol som to musel vždy vzdať, pretože noha už viac nevládala. A to som lyžiarku skoro vôbec nestiahol. Tento rok hľadám niečo pohodlnejšie, pretože by som rád strávil na horách viac času. Lyžujem na ATOMIC FR Sport LT, dá sa povedať že som pokročilý. Výška 178 váha 92. Flex index by som rád niečo v škále od 60 do 90. Poradí mi niekto? Už normálne premýšlam, že lyže predám a začnem sa učiť na Snowboarde, len aby som netrpel.

27.11.2010 15:55:31 #2 

Martin430

Ahoj,

boty jsou skutečně těžký oříšek. Jediná cesta je osobní zkoušení, pravda někdy do úmoru.

Nejprve asi k flexi. Určitě bys neměl mít flexi 60. Jsi kus chlapa (výška i váha). Dalším parametrem je tvoje charakteristika „pokročilý“. Takže by ses rozhodně měl držet horní hranice toho, cos napsal (90). Ale klidně se i porozhlédnout o kousek výše – 100,110. Na těchto hodnotách najdeš tzv. sportovní řady bot, jeden stupínek pod vrcholem katalogové produkce s nálepkou „race“.

Nepíšeš, jak máš dlouhé chodidlo.Výrobci dnes už vesměs uvádějí šířku, která se pohybuje až do tebou zmiňovaných 106 mm, ovšem pro nějakou „referenční velikost“. Ta je – tuším, nevím přesně – asi 25 či 26 MP. Pokud máš nohu větší, roste úměrně tomu i šířka skeletu.

Budeš muset skutečně zkoušet, protože každá firma má poněkud jiné formy a každá z těchto forem bude v jiné (větší nebo menší) shodě s unikátním tvarem tvojí nohy. Proto se dopředu rozhodně nevaž na konkrétní značku, ale zkoušej všechno. Věřím, že pokud nemáš zásadní deformace nohou, např. po úraze, tak nakonec najdeš skelet, který se tvojí noze bude dostatečně blížit. Dobrou možností jsou boty, u kterých lze jednoduše (nahřátím) formovat vnitřní botičku, lépe celý skelet. Velikou službu mohou udělat i na míru zhotovené speciální vložky. No a pak jsou tu ještě možnosti boot-fittingu, tzn. ruční úpravy celé boty odborníkem přímo na tvoji nohu. To už ale v tento okamžik zacházíme hodně daleko. Chtěl jsem tím jen říct, že není třeba propadat beznaději, nabídka je skutečně velice široká a možností velká škála.

Abych ale nemlel pantem jen v teoretické rovině, pár tipů ti zkusím dát. V šířce tobě vyhovující má boty Atomic B-tech 110, Salomon Impact 8 CS (100). O těchto botách bezpečně vím, že se dobře vejdeš i s vyšším nártem, mám ho taky a obě boty jsem měl na nohou. U Salomonu je prima i technologie CS (CustomShell), kde ti botu v obchodě „rozpečou“ a naformují přímo na tvoji nohu. Můžeš si to (pak) udělat i doma, proces lze podle jejich zástupců opakovat. Tolik můj tip. Ale jak píšu výše, může ti vyhovovat naprosto jiná forma skeletu – nejprve zkoušej.

Tak hodně trpělivosti a dobré pořízení. Mimochodem, trpělivost můžeš potrénovat i zde ve fóru – tím, že si najdeš vlákna o botách – a že jich tu je. A nezapomeň na pravidlo číslo 1 – skoro všichni si koupí boty příliš velké. Nebuď další z nich.

02.12.2010 21:30:04 #3 

Anethor

Ďakujem za rady a tipy. Doplním, že dĺžka mojej nohy od päty k prstu je cca 260mm, tuším že je to MP okolo 28. Rád by som vyskúšal Salomon Impact 8 CS, ale nemôžem nájsť „kamennú“ predajňu v SR kde by ich mali. Nepoznáte niekde na Ostravsku predajňu, kde ich majú. Najlepšie by bolo, ak by mi to tam i nahrali.

02.12.2010 22:16:31 #4 

02.12.2010 22:18:06 #5 

Martin430

>> #3, Anethor, 02. 12. 2010 21:30:04

S kamennou prodejnou nepomůže, bohužel, nevím.

Ale na tu velikost pozor !!! 260 mm je MP26 !!! MP28 je délka chodidla 280 mm.

Tabulka velikostí

Skol

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox