Česká škola lyžování - ČŠL - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Česká škola lyžování - ČŠL

Nalezené položky: 193 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další > | Poslední »

19.12.2010 00:01:35 #1 

PetrNo muž

Vážení přátelé protože mám pár nezodpovězených otázek dovolím sí Vás požádat o jejich zodpovězení – znáte-li Vy odpověď. Stejné otázky jsem kladl na webu skiplus.cz, ale odpovědí jsem se nedočkal a v současné době je vymazáván můj poslední příspěvěk :( Proto prosím o pomoc … děkuji Zde jsou mé otázky:

1. Existuje nějaká možnost zakoupit knihu \\\„Psotová, D., Příbramský, M. a kol. Sjíždění a zatáčení na lyžích. Česká škola lyžování. Praha : Karolinum\\\“ která je asi základem pro modul sjíždění ?
  2. Uvedené PDF jsou jiné něž zde na stránkách Skiplusu, neobsahují určité kapitoly, takže má otázka: je oficiální text ČŠL více podobný stránkám Skiplusu nebo ČSL?
  3. V materiálech (v PDF) jsem nikde nenalezl zmínku o 3 liniích výuky ale jen určité prvky. 3 linie jsem našel jen na stránkách jako je ČŠL , Interski, Skiplus atd. ale pouze jako komentář – článek – pohlášení, proč to neobsahují PDF?, obsahuje to kniha z bodu 1?
  4. Jsou stránky www.ceskaskolalyzovani.cz oficielním stanoviskem Interski či tvůrců ČŠL tedy dle mého a zde vyjadřivší pánů a dámy :_ Doc. PhDr. Miloš Příbramský CSc.

_ PaeDr. Jan Maršík _ Doc. PaedDr. Karlel Jelen _ PaedDr. Jan Hruša CSc. _ PhDr. Dana Finkova Ph.D. ?

1. Zde se zmiňuje 200 stran odborného textu, ale po stažení PDF z www.ceskaskolalyzovani.cz jsem napočítal cca 60 stran , když si odmyslím omáčku jako historie a pedagogika, znamená to že ostatní odborný text je skryt nebo je to to 200 stran včetne lyžování ZP a běhu?

- byla částečně zodpovězena

6)** – byla zodpovězena**

1. Je oficialní ČŠL soubor knih:

\\\„Psotová, D., Příbramský, M. a kol. Sjíždění a zatáčení na lyžích. Česká škola lyžování. Praha : Karolinum\\\“ \\\„Dvořák, F. a kol. Česká škola lyžování – Běh na lyžích. Praha : SL ČR a IS ČR Praha\\\“ \\\„Hrusa, J. a kol. Česká škola lyžování – Lyžování zdravotně postižených. Praha : SL ČR a IS ČR Praha \\\“ \\\„Binter, L. a kol. Snowboarding. Praha : Grada\\\“

1. Je www.ceskaskolalyzovani.cz oficialni web ČŠL od tvůrců ČŠL ?

a ještě si dovolím zveřejnit moji reakci která je z webu skiplus.cz neustále smazávána: Dobrý večer, bohužel opravdu nevím proč mi nechcete odpovědět, co mi je ale jasné že z neznalosti to nebude. Na začátku jste mě velmi mile přivítal a řekl že jste rád když někdo bude večně diskutovat – nenapadat že není problém proč neodpovídat, ale nezlobte se na mě zatím jsem na naprosto jednoduché nenapadající, nepředpojaté otázky neodpověděl. Zdůrazňujete že pomocí běžných vyhledávačů jsou materiály snadno dostupné, ano máte pravdu, ale bohužel co AZ to téměř jiný (i když se shodným základním obsahem) materiál ! Viz Vaše AZ a web www.ceskaskolalyzovani.cz Takže proto jsem vznesl dotaz co je oficialní text ČŠL na tom přecy není nic napadajícího ! Zatím mám pocit že oficialní verze neexistuje, ale existuje mnoho různě upravených kopií. Mohli bychom přecy znát originál když je to náš národní výukový plán. Nevím také proč jste mi neodpověděl na to kdo stojí za www.ceskaskolalyzovani.cz, na to mi odpověděl až můj kamarád (IT odborník) který zjistil že domény skiplus.cz a ceskaskolalyzo­vani.cz vlastní EKONOMA což je Ing. J. Pluska, takže Vy a proto se znova ptám a sháním originální nezkreslenou verzi ČŠL (a teď si opravdu rýpnu) pukuď existuje. Ale jelikož jsem slušně vychovaný poděkuji Vám i za ty neodpovědi zkusím své dotazy které jsem položil i do e-mailu info@ceskaskolalyzovani.cz poslat s rozšířením na Interski.

19.12.2010 11:01:10 #2 

JáraP

Noo, on se PetrNo několika adekvátních odpovědí v diskuzi na www.skiplus.cz dočkal, jenže se ukázalo, že je nehledá, ale pokládá „návnady“ pro flame-war a to u nás nefunguje :)..

Jen stručně = pouze na krátké zdvořilé návštěvě ;)

Pošli to dál :-D..čas,pomoc,přátelství.. (osobní urážky cíleněně IGnoruji)

19.12.2010 11:34:33 #3 

Petr No

Vážený Jaromíre, každý kdo umí číst a přečte si diskuzi na Vašem webu zjistí že jsem odpovědi nedostal ! Dostal jsem pouze doporučení obrátit se na www.ceskaskolalyzovani.cz a pozorně si ji přečíst. Ale to zásadní že www.ceskaskolalyzovani.cz je Váš soukromý web nikde nepíšete! Až nám předložíte originální materiály ČŠL můžeme je porovnat s Vaším webem! Ještě jednou opakuji nikdo Vás nenapadal ani nikdo nenapadal ČŠL jen jsem scháněl informace, ale místo toho se mi dostalo pouze mlžení a nyní i napadání.

19.12.2010 18:09:08 #4 

HOnza muž

>> #2, JáraP, 19. 12. 2010 11:01:10

Protože nejsem dostatečně orientovanej v diskusích který jsi moderoval (strašně mi tam vadil konfrontační tón některejch účinkujících), tak mi otázky PetraNo, který tady čtu poprvé, nepřipadají až tak blbý.

Přiznávám, Járo, že jsem byl vždycky docela ignorant co se týká studia platnejch metodickejch materiálů – raději jsem si stvořil a uplatňoval vlastní „metodiku“. Jenže teď, jak stárnu, tak bych si opravdu rád opatříl ten aktuálně jedině správnej a jedinej oficiální text „České školy lyžování“, nebo jak se to přesně jmenuje. Fakt mě to zajímá – prosím o jednoznačnou odpověď. Děkuju.

www.vl-snow.cz

19.12.2010 23:50:29 #5 

Petr No

Ještě jednou dobrý den našel jsem další knihy s názvem „Česká škola lyžování“ (kategorie sjíždění) :

M. Příbramský a kol.: Česká škola lyžování – sjíždění a zatáčení na lyžích, Svaz lyžařů ČR, Praha 1996

K. Jelen, M. Příbramský, M. Kohoutek: Česká škola lyžování – Biomechanika, FTVS UK, Praha 2001

M. Příbramský, K. Jelen, S. Vodičková: Česká škola lyžování-carving, FTVS UK, Praha 2002

S. Vodičková, M. Příbramský: Česká škola lyžování-sjíždění a zatáčení na lyžích dětí a mládeže, Technická universita, Liberec 2005

Může nám prosím někdo objasnit oficiální – originální metodiku ČŠL? Děkuji

20.12.2010 09:16:22 #6 

JáraP

>> #4, Ony for HOnza, 19. 12. 2010 18:09:08

HOnzíku, ty jsi HOdne chytrej a vůbec ne starej kluk, takže to zvládneš nastudovat, dát si do souvislostí a dobře pochopit právě z portálu www.ceskaskolalyzovani.cz, kde zjistíš, že Tvůj životní názor a preferovaná lyžařská metoda feedback-intensive není s ČŠL vůbec v kolizi, ale je naopak bezva rozpracovává jednu ze základních metod ČŠL a nepochybně si zaslouží připojení k modulu Alpine :)..

Ergo – jen pro Tebe = mého vzoru mezi klacky CityCupu a aspoň teď.. – dík za všechnu pomoc a rady..

P.s. všem.. k tématu se zde dál NEbudu vyjadřovat, bez trollingu vše najdete na www.ceskaskolalyzovani.cz a já se uctivě loučím :)

20.12.2010 09:43:01 #7 

milan2

Každý kdo někdy chodil na VŠ ví, že skripta se neustále opisují a vydávají znovu s minimálními úpravy a „nová“ vznikají výběrem toho co napsali jinde(analogicky vznikají i Járovy příspěvky). Je zřejmé, že stejně vznikla ČŠL cca pře 40 lety a také veškeré publikace těchto autorů nabízené pod různými tituly. Moc nechápu proč ČŠL obhajuje J. Pluskal a nikdo z jejich autorů např. carver Paedr. Maršík autor publikace Carving(dle Járy:konečně ČITELNÁ a MODERNÍ publikace o lyžování renomovaného světového autora, ve které najdete nejen „jak na to“, ale i „na čem“, „jak se připravit“ a další zajímavosti, dle fun carving webu 119kč kouká z každé strany). Moc nechápu roli do které se Jára na snow postavil, hosté jsme tady všichni, tak jsme si rovni a můžeme se vyjadřovat k příspěvkům stejně. Na carver.cz má možnost upravovat a mazat příspěvky a možná to mu schází. Je škoda, že se tam zase někteří snaží diskutovat, Jára a admin vypadali jako bezproblémová dvojice.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

20.12.2010 10:03:54 #8 

Petr No

>> #7, milan2, 20. 12. 2010 09:43:01

Dobrý den, asi jste mě špatně pochopil mé přízpěvky vymazává Jára na svém webu skiplus.cz zde je vše vpohodě :) Jinak vážený Jaromíre, www.ceskaskolalyzovani.cz jsou tvé osobní stránky a zjevně vyjadřující tvé názory, nebo nám chceš snad říci že v oficiální verzi ČŠL je citát „jakéhosi – bez urážky“ Honzy T ? Nebo že tvůrci ČŠL označili své dílo za NEJ … ? asi né že :) Jinak vznesl jsem dotaz na vedení Interski.cz a jsem zvědavý na odpovědi, protože bych se opravdu rád dopátral kk originální nezkreslené verzi ČŠL – bez jakékoliv urážky či narážky na ČŠL.

20.12.2010 11:20:32 #9 

HOnza muž

>> #6, JáraP, 20. 12. 2010 09:16:22

Děkuju Járo za reakci – tebou doporučovanej portál si rozhodně prostuduju a věřím, že se na něm nejspíš potkám s rozumným názorem na výuku lyžování. Nicméně podstata mé připomínky vězí v tom, že opravdu postrádám jednoznačnou odpověď na dvě otázky:

• Česká škola lyžování OFICIÁLNĚ je jen a jedině tento server a vše, co je na něm uveřejněné? V tom případě je ČŠL určitý druh wikipedie (neuzavřený, stále živý, v pohybu a všeobjímající… – z mého pohledu „senzační a zároveň ale i složitý systém – jak se v něm vyznat?…“
  • Existuje ještě třeba jedna jediná brožura, kniha, skripta na kterou je možno ukázat a říct „toto je OFICIELNÍ ČESKÁ ŠKOLA LYŽOVÁNÍ“ – třeba s dodatkem „platná pro roky 2005 – 20010“ ?

To je to, na co se ptám a na co se asi ptá i Petr No.

www.vl-snow.cz

21.12.2010 10:57:02 #10 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, HOnza, 20. 12. 2010 11:20:32
Měli bychom být rádi, že už je aspoň ten server s tímto jménem. Má jen dvě drobné, leč zásadní, vady na kráse.

1. Je deklarován částečně jako pracovní/diskuzní. Nedovedu si představit, jak se, s přihlédnutím k předchozím aktivitám tohoto druhu, podaří Járovi iniciovat smysluplnou diskuzi se zástupci (polo)odborné veřejnosti mimo Ski+. Někteří se již opakovaně pokoušeli s ním věcně diskutovat, nepříliš úspěšně. Proč by to teď mělo být lepší?

Resp. ne „s kým“, ale „kdo s ním“ bude chtít diskutovat a proč. Proč by vůbec měla být ČŠL diskutována, to ze serveru nevyplývá. Že by nějaké ošibky? Nebo ji někdo popírá? Anmóglich… Na to navazuje i následující bod.

1. Jára je jen „opatrovatelem“ a nikoliv autorem či spoluatorem ČŠL. Něco asi stejně formálně přijatelného jako debata s krajským tajemníkem, když vedle bydlí hlavní ideolog. Járova oficiální role v ČŠL je velmi nejasná, pokud vůbec nějaká.

To mě vede k takové domněnce, že pokud má toto být oficiální prezentace, nebo i jen pracovní skupina, tak o vlastním produktu nejspíš nemají sami autoři asi valného mínění – když připustili tuto formu a sami se neprezentují a nezúčastňují, černou práci za sebe nechají dělat jiného. Co mu pak zbývá.

Padl i takový náznak, že nějaká lyžařská (poloodborná) veřejnost je hluboko pod jejich rozlišovací schopností. Což by zavánělo akademickým povýšenectvím – a tomu se mi nechce věřit.

Pokusil jsem se příslušné dokumenty odkazující na ČŠL (chci vědět, na co vlastně odkazují) získat přímo z MŠMT, zatím čekám a asi budu čekat. Ale je mi to celkem jedno, protože je mi jasné, že když ČŠL je definována velmi široce až vágně, i odkazy musejí být náležitě nejasné.

Ke spoustě neoficiálních informací a domněnek o ČŠL se lze dobrat zákulisními cestami, ale ty nejsou dostupné každému. A mě už to také nebaví, a tak ji, ČŠL, nechme odpočívat v pokoji. Spí už dlouho, tak nač ji probouzet z věčného spánku. Odpočívej v pokoji.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.12.2010 12:40:45 #11 

vašek2

>> #10, Krab, 21. 12. 2010 10:57:02

Ahoj všem Tvým pěti osobnostem, je to bohulibá akce ta snaha dobrat se konkrétního na MŠMT. Jinde to fakt nemá cenu, neboť hradní páni vůbec nevylézají a ten kastelán na nic nikdy rozumně a k věci neodpoví. To už ale všichni vědí, takže jedině takto se naše „poloodborná“ veřejnost konečně dozví, kde je ta Bible uložena a třeba i kdy vznikla. Na včerejším příspěvku Milana2 (z 9:43) ale asi trošku pravdy bude…

21.12.2010 12:58:25 #12 

˘Ö˘Krab muž

>> #11, vašek2, 21. 12. 2010 12:40:45 Navrhuji následující pokus: koho to ještě pořád nepřestalo bavit, nechť odešle na níže uvedený e-mail následující dopis se svým podpisem. Mám za to, že podle příslušných vyhlášek o poskytování informací o státní správě na to máme právo. Odkazy na dokumenty jsou ze stránek Interski.cz.

ADRESA: Mgr. Jan Trnka – akreditační agenda pro školící sportovní zařízení a kontrolní činnost pro oblast nestátních neziskových organizací ve sportu, tel.:257 193 321 ; 257 193 321, mail: jan.trnka@msmt.cz
(snad by o tom měl něco vědět a mít informace aktuální)

TEXT: Dobrý den,
prosím o laskavé zaslání kopie následujících dokumentů. Pokud byly nahrazeny novějšími, tak prosím o aktuální verze.

1. Zásady činnosti akreditovaných zařízení v oblasti lyžování, Vydává odbor sportu a tělovýchovy MŠMT ČR č. j. 32 371/2004–50
  2. pokyn MŠMT č. č.j. 18 242/2001–50

Děkuji

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.12.2010 13:36:04 #13 

JáraP

>> #12, Krab, 21. 12. 2010 12:58:25

To má Krab pravdu, proč věřit Interski ČR ;-)..

1. stále platné Zásady činnosti akreditovaných zařízení v oblasti lyžování najdete snadno přímo na stránkách MŠMT ČR zde !

..... ERGO – tím MŠMT svoji informační povinnost plní docela dobře :-)

1. Ale co je Krabe prosim Tě obsahem pokynu z bodu 2. ?

Dík za info

21.12.2010 13:47:59 #14 

˘Ö˘Krab muž

>> #13, JáraP, 21. 12. 2010 13:36:04
Díky, jen jsem nikde v hlavičce nenašel to jednací číslo, proto jsem si nebyl jistý, jestli je to ono. To druhé číslo je citováno přímo na začátku tohoto dokumentu i s neplatným webovým odkazem.

Pokud je toto ono, jakože je, pak může být ona citovaná ČŠL cokoliv a kdekoliv, protože ministrský materiál cituje doslovně jen bublinové schéma a dál už nic. Co si kdo pod ČŠL ve vztahu k ministerstvu a potažmo akreditacím představí, to bude mít. A podle toho to občas může i vypadat.

Jsou sice vyjmenovány požadavky na cvičitele:
 oblouk v pluhu
 oblouk s přívratu vyšší lyží
 střední snožný oblouk
 střední paralelní (základní) oblouk
 krátký snožný oblouk
 oblouk s přibržděním
 střední carvingový oblouk
ale už k nim není uveden etalon ani výslovně ten, kdo rozhodne, že je to to, co má být předvedeno. Asi je to ponecháno na libovůli zkoušejícího učitele lyžování.

21.12.2010 14:47:16 #15 

JáraP

>> #14, Krab, 21. 12. 2010 13:47:59

AD 2.

To jsou Ivane

• závazné podmínky, jak má vypadat žádost o akreditaci, které byly v roce 2008 změněny (na webu MŠMT jsou jen platné předpisy)
  • platný je nyní pokyn viz MŠMT zde !
  • i zde MŠMT plní povinnost dobře a Mgr.Trnka to tady i v „Zásadách..“ má v pořádku :-D

AD 1.

Co se týká Zásad akreditace… viz MŠMT zde, tak ve skutečnosti obsahují

• základní schéma ČŠL pro oblast sjíždění
  • definici kvalifikací a jejich obsahu
  • minimální společné zkouškové požadavky
  • závazný obsah školení jak v praktických, tak teoretických předmětech,
  • počet jejich hodin i rozsah vyučované látky
  • atd..

Obsahují tedy hodně společných, fixně daných, potřebných a pečlivě vyvážených podmínek, na kterých se AZ shodly v rámci „rady AZ pro oblast lyžování“ při MŠMT i na půdě Interski ČR.

Konkrétní techniku minimálních zkouškových požadavků, není „obecně & logicky“ zvykem zahrnovat do ministerského pokynu (musel by se s jejím vývojem měnit, což je nepraktické)..

• Členské AZ se na jejich technice shodly právě v rámci Interski ČR
  • a to na základě etalonu, jehož odkaz najdeš na www.ceskaskolalyzovani..
  • můžu Tě/vás ujistit, že málokteré sporty to mají takhle v pořádku

a právě v rámci Interski ČR se řeší i tyto proměnné věci technicko-metodické ;-)

• jen díky rozličným zájmům některých členů to není až zas tak snadné najít shodu
  • takže www.ceskaskolalyzovani plni jakousi funkci volnejsi odborne plaformy (predsokana) na ktere to jde „preddiskutovat“ 8-)

21.12.2010 15:15:44 #16 

˘Ö˘Krab muž

>> #15, JáraP, 21. 12. 2010 14:47:16 „Konkrétní techniku minimálních zkouškových požadavků, není „obecně & logicky“ zvykem zahrnovat do ministerského pokynu (musel by se s jejím vývojem měnit, což je nepraktické)..“
Dobrá, jak často se mění ČŠL? Nemění – tedy až na fyziologické předsunutí a frontální postoj, což jsou terminologické klišky.

„•Členské AZ se na jejich technice shodly právě v rámci Interski ČR“ Pokud to chápu dobře, odbornou stránku přenechalo ministerstvo na Interski.cz. Proč to tedy nedeklaruje otevřeně a jasně. Pak tedy budu hledat veškeré technické informace na webu Interski.cz.

„•a to na základě etalonu, jehož odkaz najdeš na www.ceskaskolalyzovani..“ Má být asi tento odkaz . Ale to je dílo APULu umístěné na webu ČŠL, navíc tentýž odkaz ze stránek Interski.cz na jejich žádost už byl odstraněn 2.11.2010. Na Interski navíc není, vyjma ministerského dekretu, žádný další odkaz na ČŠL. To jsme tedy teď bez ofiko etalonu, když se APUL šprajcnul? Na stránkách MŠMT samozřejmě není o etalonu na webu ČŠL ani zmínka.

Pokud to chápu dobře, mělo by být udržovatelem, aktualizátorem a propagátorem ČŠL právě Interski.cz. Je to tak? Má k tomu od autorů a spoluautorů zmocnění?

21.12.2010 15:33:51 #17 

Ondřej Novák - SNOW muž

Členské AZ se na jejich technice shodly právě v rámci Interski ČR“ To není pravda, shodly se na papíře u stolu, bo je ten zamlžený bordel pro drtivou většinu nejpohodlnější. Ale v praxi na semináři Interski, který byl přesně na toto téma zaměřen se naopak neshodly ani na technice, ale hlavně ani na tom, co je na zkouškách jízda pozitivní a co již negativní. Podle toho také vypadá úroveň školení a výstupů jednotlivých AZ na úrovni instruktor i cvičitel.

„•a to na základě etalonu, jehož odkaz najdeš na" Apul se šprajcnul, neboť někdo z jeho CD ukradl ukázky, pověsil je na svůj web a navíc ukázkové oblouky přejmenoval. Podívejte se třeba na Extremní carvingový oblouk, pod kterým se v době vydání skrýval racecarving. Najdete nějaký extremní carvingový oblouk v bublině ČŠL? Takže ani s tímto ten etalon moc nekoresponduje. Zajímavé je spíše to, že „komplexní, moderní a stále se vyvíjející ČŠL podložená znalostmi špičkových teoretiků a lyžařů“ nedisponuje sama nějakým etalonem? Že by to bylo kvuli tomu, že ani demonstrátoři spadající pod jednu fakultu či AZ se nedokáží shodnout na průběhu a ukázce snožného oblouku?

ps: pátral jsem pátral, kdo že to ukradl etalon oblouků z CD apul a vida. Ten, který je „majitelem“ stránek o tom nic neví, již delší dobu ho to trápí a rád by sám věděl, kdo že za tím stojí. Někdo…, někdo šikovný kdo se vyzná v práci s počítači a webovém prostředí prostě hacknul stránky VŠE, zaujal místo na cizím webovém prostoru, leccos pozměnil a přeregistroval a pak skryt pod několika osobnostmi pověsil na web ukradené dílo. Skoro by to díky těm osobnostem vypadalo na Kraba, jenže přes počítače tu je machr úplně někdo jiný…

www.skiwithme.cz

21.12.2010 15:46:46 #18 

JáraP

>> #16, Krab, 21. 12. 2010 15:15:44

Ivane,

8-O myslím, že jsem zde veelmi zdvořile, smysluplně a nekonfliktně popsal skutečný stav, který je podle mého lepší než ve většině ostatních sportů, je

• optimálně provázaný a současně
  • funkčně volný směrem k technicko-metodickému vývoji.

Pokračování diskuze v tomto směru se opět velmi blíží

• ITtrollingu, na kterém se už podílet nechci!!

Je to právě ten důvod, proč jsem zde vždy pouze na uctivé návštěvě a uvědomuji si, že poslední odraz už je u návštěvníka na hraně = omluva domácím pánům a odchod v 8-)

........

Dopsané P.s. – nesouvisející s Krabem i „domácími“, po cestě z návštěvy

:-D díky Ondro za ukázku diktátorského trollingu, ergo – buď bude po Tvém = postaru,pouze přes pluh a navíc (!) s technikou 60tých let (!), nebo je to bordel…

• mohl bys tady všem nabídnout odkaz, kde v otevřeném IT věku a prostoru najdeme co prosazuješ a s čím jsi v rámci Interski ČR neuspěl (!)
  • i díky tomu, kolik kroků zpátky na cestě kultivovaného odborníka Fraka jsi udělal (?)
  • tj. aby všichni viděli co a jak chceš jednotně učit?

Najdeš k tomu sílu a odvahu?

Pa – do trollingu nejdu :-P

21.12.2010 17:16:30 #19 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #18, JáraP, 21. 12. 2010 15:46:46

No Jardo, vzhledem k tomu, že jsem v rámci Interski nic neprosazoval, tak jsem také nemohl uspět :-) Stejně tak nechápu pojem nabídnutí odkazu. Co se týká Apul, je ASM v tuto chvíli jediný dostupný materiál nějakého akreditačního zařízení, ať je jakýkoliv. Proč není v době IT dostupný volně na webu ke stažení jsme si řekli několikrát a myslím že v pokročilé době IT je to naopak logické. Na rozdíl od toho nikdo není schopen zodpovědět otázku, díky které toto vlákno vzniklo. Tedy "co je česká škola lyžování, které materiály ji reprezentují, co je přesně ta bible? " Všichni z ní vycházejí, ale nikdo neví kde je ukryta a co v ní je napsáno. Ani ministerský úředník.

Od dob Fraka se naopak udělalo mnoho kroků dopředu a na jeho dobrou práci se navázalo jak odborně, tak v praxi. Myslím že to nemůže posoudit nikdo zvenku, ani ty, ani nikdo jiný. Jediný zvenku viditelný rozdíl je, že Frak tě neprudil v diskusích na internetu ani osobně a já ano. Chápu, že se ti to nelíbí, ale se současným stavem se mi těžko smiřuje, neboť holá fakta o zamlženosti ČŠL a různorodém výstupu jednotlivých AZ potvrdilo i toto nestranné vlákno, jehož účastnící pouze kladou logické dotazy, které zůstávají nezodpovězeny. Zároveň se těžko smiřuji s tvým marketingovým přístupem k propagaci ČŠL, ale to už všechno víme, několikrát jsme si napsali a smazali a myslím že není třeba tím místní solidní a kultivované forum zatěžovat, neb zde se nemaže, ale odpovídá :-)

Pokojné vánoce, Ondra

PS: Sílu a odvahu mám, jen tě ne a ne potkat na kopci :-). Najdeš sílu a odvahu přijet třeba na seminář interski? PS 2: Stále nechápu narážky na techniku 60.let. Měl jsem vždy za to, že lyžuji poměrně moderně, ale zřejmě jsem přeskočil dobu, nebo zaspal?

www.skiwithme.cz

21.12.2010 19:27:39 #20 

JáraP

>> #19, Ondřej, 21. 12. 2010 17:16:30

:-D Sorry Ondro, nemám pravdu, to není trolling, ale něco horšího = jak jsi to slyšel i na VV Interski

• máš veelké nedostatky v teorii i praxi.., takže jak sám píšeš „..stále nechápeš..“ fakt, že
  • na rozdíl od kultivovaného odborníka Fraka, který šel technicko-metodicky kupředu,
  • vedeš APUL biomechanicky evidentně zpět k technice 60tých let..

a chtěl bys, abychom tam povinně šli s také. Zadal jsem to jako zajímavou seminární práci (na základě porovnání ukázek z metodického CD APUL 2005, Tvých popisů ZPO a ukázek APUL z posledních Míseček).

Výsledky budeme jako vždy seriozně publikovat :-P

21.12.2010 20:58:49 #21 

hansi

Milí kolegové,

chtěl bych jenom přidat pohled na „Českou školu lyžování " tak jak ji vidí většina nás odborníku a profesionálů ze zahraničí. Několikrát jsem již v minulosti připíval na weby carver.cz a interski.cz a jelikož jsem si nikdy nebral servítky byl k dané problematice tak moje příspěvky na nich byli "amatérem“ Járou Pluskalem upravovány, popřípadě mazány nebo jinak cenzurovány, neměl jsem pak dlouhou dobu chuť se k dané problematice vůbec nějak vyjadřovat. Na tomto webu doufám obdobné oporné „Pluskalové cenzurní manýry“ naštěstí nehrozí.:)

Myslím si, že vždy se nejlépe pozná kvalita toho či onoho systému až když se srovná z jinými systémy. Na stránkách české školy lyžování najdeme dokonce tvrzení o ČŠL , že cit.: „mnozí lyžaři se nemohou srovnat s tím, že by mohla být modernější než klasické Alpské modely“ konec cit. Tohle může napsat buď úplný idealista anebo zaslepený m… Jelikož však všichni víme, že autor tohoto textu žije lyžařsky úplně mimo realitu tak mně to vůbec nepřekvapuje. Nicméně odůvodnění dané modernosti ČŠL je taky celkem bizardní. Autor píše, že ČŠL je moderní, nadčasová, flexibilní a hlavně komplexním systémem výuky. Jestli mně paměť neklame již před několika roky jsem poukazoval na to kolik věcí a témat v daném systému chybí!!! A nebylo jich málo …jen tak namátkou v moderní, nadčasové a flexibilní ČŠL není ani dneska zmínka o freeride, freestyle, New school, Fun parks, a propojenost vzdělávacích systému v rámci duálního systému vzdělávání SKI/SNOWBOARD/NO HANDICAP/TELEMARK/ DĚTSKÁ ŠKOLKA/ALTERNATIVE atd. Jistě přijde bleskurychlá reakce …MY V ČŠL MAME MODULY!!!!!! Ano máte, máte je nedodělané a vůbec nefungují jako celek . Je zajímavé že ve světě to už tak hodně dávno funguje. Nicméně autor web site o ČŠL tvrdí opak. Na to je jednoduchá odpověď v Čechách tohle asi vytrubovat může …ve světě bude za šaška. Komplexní systém vzdělávání pojatý moderně totiž je praktikován komplexně i v praxi. Tzn. že je komplexní výuka jednotlivých částí zabudována do systému vzdělávaní tak, že na jednotlivých stupních vzdělání už jedno bez druhého nejde a výsledkem jsou moderní snowsports instruktoři. A v našich „slavné“ kotlině …se o něco podobného úspěšně snaží jenom APUL. Ostatní AZ pak jenom posměšně hází klacky pod nohy a hájí se starou strukturou systému. Ono je vůbec naprosto směšné kolik AZ u nás je oprávněno vydávat licence a pak se ještě ohánět tím že jsou všechny stejně kvalitní. S tím že ČŠL její materiály jsou moderní, nadčasové a flexibilní nemůže žádný soudný člověk souhlasit a v praxi tomu tak vždy je. Je zajímavé, že jsem se na svahu při stejné argumentaci ještě nesetkal s odporem. I Jára Pluskal, kterého jsem si mezi tím naprosto znevážil a je pro mně zaslepeným amatérem/úředníkem bez přehledu toho co se ve světě děje, v soukromých telefonátech vždy přiznal, že ví že svět je někde dál. Jenomže na papír si to pánové „bafuňáři“ napsat nemůžou…zjistili by že to dělají špatně. A jak to funguje v praxi??? Výuka probíhá na desítkách AZ, které mají naprosto různou a zpravidla naprosto nízkou úroveň. Každý výukový systém je tak silný jak ho umí prezentovat jeho demonstrátoři. Na úrovni Základního lyžování jsme asi jediná země na světě, kde si sami o sobě napíšeme jak jsme dobří , moderní, nadčasoví atd. a když se pak setkáme s demonstrátory (lektory jednotlivých AZ) na svahu tak nastane skutečně „světová věc“. Nejenom, že každý druhý lektor si jezdí úplně jinak, dokonce ani základní elementy jako pluh, přívrat, paralelní oblouk dlouhý krátký atd. jezdí úplně jinak. Mně absolutně nevadí kreativita, ale dost mi u Českých lektorů vadí že si zaměňují, kreativitu s neuměním lyžovat (resp. demonstrovat). A to co byli schopni prezentovat pánové a dámy z jednotlivých fakult, spolkových AZ na semináři v Interski ČR v Mísečkách tak to nemělo s lyžováním na úrovni lektorování nic společného. Bohužel .....bohužel pro ČŠL. Moc bych si přál kdyby tohle video s těmi našimi „odborníky“ na troufám si dnes již tvrdit sjetí kopce bez pádu bylo zveřejněno. Jediní kdo by z daných AZ snesl srovnání v rámci Evropy byli demonstrátoři APUL a proč ???? To je naprosto jednoduché oni musí nést a nesou svou kůži na trh nejenom u nás ale i ve světě. Jako profesionálové si to totiž ani jinak nemůžou dovolit. I proto budou reprezentovat naši republiku jako demonstrátoři na nadcházejícím kongresu INTERSKI v St. Antonu. Tady bych chtěl vyzvat všechny ty teoretiky kteří se schovávají za tu naši moderní ČŠL, aby na kongresu vystoupili a ukázali světu tu naši modernost, komplexnost, a nadčasovost. Věřím, že mají připravenou odbornou publikaci, plnou moderních obrázků a kreseb ze70 let, kterou světu ukážou zač je toho loket. :) A pokud tomu tak není tak bych navrhoval danou web stránku přepracovat nebo pokorně zrušit a nikomu neříkat, že vůbec existovala. A co říct na závěr? Mám obavu, že ČŠL jako pojem a systém vůbec není ničím na co by jsme měli být pyšní. Už jednou jsem napsal, že celá sláva ČŠL končí na prvním hraničním přejezdu směr ALPY a bohužel je to stále pravda. Dokud budou na ČŠL lidi kteří tam jsou a demonstrovat na svahu ti samí tak tomu tak bohužel ještě dlouho bude.

Chtěl bych taky touto cestou popřát všem kolegům Štastné a Veselé Vánoce a hodně úspěchu do Nového Roku.

S pozdravem

Jan Brzezina

pozn. (autor je člen TSLV, držitel licence Staatlich geprűfte Schilehrer, Snowboard Lehrer Anwärter, a není členem žádného AZ v ČR)

21.12.2010 21:30:53 #22 

HonzA_ muž

>> #21, hansi, 21. 12. 2010 20:58:49

Ahoj Honzo, jen poznámka k tomu videu z Míseček. Viděl jsem ho a pokud si správně pamatuji co jsem slyšel o okolnostech jeho vzniku, tak šlo o to že seminář pořádal APUL na téma terminologie. Při diskuzi se narazilo na nějaké rozpory a APUL vyzval účastníky z ostatních AZ že jim ukáže jednotlivé prvky APUL metodiky na svahu a všichni si je mohou hned vyzkoušet. A při tom je někdo natáčel. Jestli to tak opravdu bylo, částečně by to vysvětlovalo výsledek, který opravdu není moc pěkný.

Ale možná se pletu, snad se k tomu vyjádří někdo kdo tam ve skutečnosti byl…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

21.12.2010 22:04:04 #23 

Harry žena

Nic ma do tejto debaty nie je.ALE co povie admin skiplusu Jarovi,ked zisti ze tu sa neda/na Snow/ nic mazat ani upravovat,a co povie Jara adminovi skiplusu ak zisti ze Jara sa presunul na iny veb?Tak to bude mela.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

21.12.2010 22:45:36 #24 

HOnza muž

>> #18, JáraP, 21. 12. 2010 15:46:46 >> #19, Ondřej, 21. 12. 2010 17:16:30 >> #21, hansi, 21. 12. 2010 20:58:49

Jejda – a už je tu, poprvé co tohle fórum navštěvuju, opravdu vyostřenej spor lidí, kteří sami sebe považují za odborníky, ale sebe navzájem si příliš neváží (spíš naopak) :-). To bývá u opravdových odborníků opravdu neobvyklé. Ani se nepokusím soudit, protože nejsem do problematiky dostatečně zasvěcen, ale jednu poznámku (k Járovi) si neodpustím. Jak je možné, že akreditaci dostala skupinka funcarverů (nic proti jejich OSOBNÍMU vyznání a způsobu jejich jízdy – fun také patří do lyžování) ALE PŘI VÝUCE ZDŮRAZŇUJÍCÍ PŘEDEVŠÍM oblouk na vnitřní, opírání rukama o vnitřní koleno, ohnutí trupu až ke kolenům, výukové letadýlko s nakláněním trupu dovnitř oblouku …? Setkávám se neustále s nešťastníky, kteří tímto výukovým paskvilem prošli a kteří se teď jen horkotěžko učí lyžovat???

www.vl-snow.cz

21.12.2010 23:20:25 #25 

JáraP

>> #21, hansi, 21. 12. 2010 20:58:49

Jejda to je slov bez jedinného odborného argumentu od milce jedné/jednotné – všem natvrdo přikázané cesty pod praporem a za jednotného zpěvu „iternacionály“… přitom holá podstata problému je tak jednoduchá

• na rozdíl od kultivovaného odborníka Fraka, který šel směrem kupředu – viz bezva metodické CD APUL 2005
  • vede Ondra Novák APUL nyní opačně = zpět k technice 60tých let – viz jeho popisy ZPO a ukázky APUL z Míseček

chtěl by, abychom tudy povinně šli všichni (s tím úmylem napadá variabilní ČŠL) jenže ostatním se zpět nechce.

Jednoduchých 9 řádek :-D

21.12.2010 23:22:39 #26 

HonzA_ muž

>> #24, HOnza, 21. 12. 2010 22:45:36

Už jsem se na MŠMT ptal, jestli je možné nahlédnout do akreditačních dokumnetů jednotlivých AZ, a odpovědí bylo že nejsou veřejné – takže člověk mimo MŠMT a dané AZ nemá příležitost oficiálně zjistit, jak vypadá projekt (metodika, výukový plán, …) který má dané AZ schválený a podle kterého se má řídit. Škoda, někdy by to asi bylo zajímavé čtení…

Současně je ale třeba dělat rozdíl mezi AZ, které školí lyžařské pedagogy a musí dodržovat regule MŠMT a schválený projekt a mít platnou akreditaci, a mezi lyžařskou školou, která vyučuje veřejnost a stačí jí jeden člověk s požadovanou kvalifikací jako odborný garant a žádnou akreditaci nepotřebuje.

Pokud jde o Dana, sám nemám informace o tom jak probíhá výuka lyžařských pedagogů v jeho AZ a nakolik je ovlivněná jeho přístupy ve výuce veřejnosti.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

21.12.2010 23:28:35 #27 

JáraP

>> #24, HOnza, 21. 12. 2010 22:45:36

8-O Nazdárek H0nzíku, to se tedy milec feedback-intesive a můj vzor mezi klacky, nečkaně pouští na docela tenký led, který mu mooc není vlastní ;-)..

Asi tuším o koho jde a náš názor na tu skupinu je myslím shodný, jenže

• jseš si tím co píšeš (o AZ) úplně jistý (?) a jestli ano
  • které AZ tím máš konkrétně na mysli ?
  • školení interních ski-instruktorů(jak to dělají třeba „zahrádkáři“) a oficiální AZ je totiž sakramentský rozdíl

Proosím zvaž to pečlivě, rád budu tahat kaštany z ohně, dlužím Ti to, ale proč to dělat zbytečně, že 8-)

22.12.2010 00:12:57 #28 

HOnza muž

>> #27, JáraP, 21. 12. 2010 23:28:35

Jo tak pardon, máš pravdu – jsem na tenkém ledu. Opravuju – oni teda nejsou AZ – to jsem si splet pojmy – to víš, starej pán :-)

Dobrá, přejděme od mého omylu a hlouposti k věci. Jsou oficielní lyžařská škola, která ty, které školí, nechává žít v omylu, že se u nich učí lyžovat a učí je při tom lyžařsky škodlivým návykům? Proč tedy někdo – Interski ČR nebo třeba i jen nějaké AKREDITOVANÉ ZAŘÍZENÍ, nebo MŠMT nebo kdo??? něco nepodnikne? Nic nemám proti tomu, když budou hlásat, že neučí lyžovat, ale že učí funcarving. To pak k nim třeba začnu posílat zájemce o tuto specifickou disciplínu:-).

www.vl-snow.cz

22.12.2010 00:17:43 #29 

Petr No

Pánové, nějak se mi zdá že nám utíká to podstatné a to co vlastně Česká škola lyžovní je ? Viděl někdo skripta, knihu, či alespoň ručně psaný text? Zatím se bavíme o ČŠL a připouštíme že něco takového existuje, ale proč nám tvůrci ČŠĽ neco tedy neukáží. Jediný kdo se snaží je J.P. který nás, ale odkazuje na svůj web se svými komentáři které asi nejsou součástí (pokuď existuje) ČŠL.
Jinak zatím jsem z Interski bez odpovědi. Chápu to všichni lyžují – určitě učí a nemají čas na obyčejného IL :( uvidíme nechávám tomu cca 1 týden pak osobně prohlásím že ČŠL neexistuje a odevzdám svůj průkaz IL protože jsem ho získal podle neexistující metodiky a dle mého nemám právo někoho učit a budu muset začít jinde kde to smysl má bohužel od 0 :(

Dovolím si citát z skiplus.cz od J.P.: " Model ČŠL se dál postupně vyvíjel a v roce 2004 byl doplněn tak, aby základní technické schema obsahovalo ve všech 3 liniích vlastní vývoj všechny od začátku až po finální oblouky – viz zde ! zásady MŠMT o akreditacích ! .. * Tato shoda byla na půdě MŠMT deklarována 4mi nejvěšími subjekty, FTVS UK, SL ČR, ČSLŠ, APUL .. * potvrzena plénem Interski ČR v letech 2006 a 2007 .. * i VV IS ČR v roce 2010 "
Jestliže je toto tvrzení J.P. pravda musí existovat přecy na Interski nějkaký písemný záznam (alespoň zápis ze schůze) kde je to jasně deklarováno a zároveń co se stalo v roce 2010? Jestliže nic takového neexistuje je to …
Poslední otázka týkající se výroku že „ČŠL – jako národní výukový systém“ kdo to stanovil INTERSKI, MŠMT? – pak by asi bylo snadné dohledat příslušný materiál.

22.12.2010 00:57:01 #30 

JáraP

>> #28, HOnza, 22. 12. 2010 00:12:57

Díky HOnzíku, takhle nějak možná vypadá debata bez trollingu.. Sice už jsme si to řekli několikrát, ale pro Tebe znovu.. tohle je daň za demokracii

• můžeš regulovat jednotné podmínky např. při školení celostátně platných kvalifikací
  • interní kvalifikace různých skupin (např. zahrádkářů co kličkují mezi jahodami) prostě regulovat nemůžeš
  • navíc nikdy neovlivníš, co a jak ski-instructor bude skutečně na kopci učit
  • ergo: je potřeba popsat zásady co, kdy a jak je optimální, kvalitně ho vyškolit a nechat to něm

Demokracie není diktát ani povinný zpěv internacionály, ale svoboda výběru toho, kdo Tě bude učit. Svoboda výběru, ale i nutnost pečlivě si vybírat a volit, zda Tvoje děti bude učit

• zahrádkář, zpěvák internacionály, nebo
  • ski-instructor z dobrého AZ, který umí kvalitně individualizovat výuku v relaci žák-učitel-podmínky.

A tak to v demokracii má být a tohle taky chceš, ne?!

Demokracie pravda také není ideální, ale je to nejlepší co zatím známe ;-)

P.s.: na trolling a kašpařiny nicků „NO“ nereaguji

Nalezené položky: 193 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

27.02.2017

SNOW tour 2016/17: Špindlerův Mlýn – o víkendu pocukrován!

I když už se probudilo jaro, zima ještě docela nesp...
27.02.2017

NORDIC 42 - březen 2017

V posledním NORDICu sezóny 2016/17 se dozvíte o tře...
26.02.2017

Sporten Dark SNOW Monínec s Kryštofem Krýzlem

Po strašidelně teplém týdnu s rozměklými sjezdovkam...
26.02.2017

SNOW tour 2016/17: Tanvaldský Špičák – hora na talíři

Páteční počasí bylo jak na houpačce. Nejprve zataže...
26.02.2017

Harrachov – krkonošské středisko pro malé i velké

Městečko Harrachov leží na samém západě horského hř...
26.02.2017

Nedělníček: Pexeso

Pan Z. se zamiloval do Julinky na horách. Když se n...

Diskuze o lyžování

Alternatíva lyží Fisher PROGRESSOR 800

včera 23:18:18 od Marek15

Jaké komerční GS vybrat?

včera 22:08:43 od Martin47

Bílá a Mezivodí.

včera 21:18:15 od m3

Oblbovací fíčury

včera 20:08:31 od HonzA_

Dolní Morava: [Středisko]

včera 19:41:46 od PetrAT

Swiss ski - Co je to za lyže?