Česká škola lyžování - ČŠL - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Česká škola lyžování - ČŠL (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 193 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další > | Poslední »

31.12.2010 01:43:36 #61 

Martin430

>> #60, ivan, 31. 12. 2010 00:04:12

Ne.

Omlouvám se, že jste to četli …

Přehnal jsem to a je mi to líto. Promiňte.

03.01.2011 21:12:57 #62 

Petr No

Dobrý den, uplynulo cca 14 dnů od vznesení mých dotazů týkající ČŠL jak na různých diskuzích či zasláním emailu na všechny představitele Interski ČR, bohužel odpovědi jsem se nedočkal, pouze jakých si typu že se mám podívat va www.ceskaskolalyzovani.cz a odpovědi pokuď chci tam najdu. NENAŠEL JSEM !!! a ani nikdo z představitelů Interski ČR mi neodpověděl. Takže můj osobní pocit z ČŠL je že neexistuje v žádné psané formě (tištěné) existují pouze různě upravené fragmenty jednotlivými AZ a různé doplňující literatury. Stránky www.ceskaskolalyzovani.cz je soukromou strankou pana Pluskala s ruznými komentáři a opět se nikdo ze strany Interski nevyjadřil že je to oficiální stránka ČŠL! Mám tedy pocit že ČŠL je virtuální materiál (asi u každého AZ jiný) ,že jako takový nemůže být považován za národní výukový program ! ( Neboť i pohádky někdo musel napsat na papír aby se staly věhlasnými ) Možná by nám mohli referovat kolegové působící v zahraničí jak vypadají národní výukové programy . Dále si myslím že takové šlendriánství a (omlouvám se za použité slovo) bordel nemůže být považováno za nadčasovost jakou se nám autor výše zmíněných stránek snaží ČŠL představit.
Nicméně pokuď znáte odpovědi na mé vznesené otázky rád si své mínění o ČŠL opravím.

03.01.2011 21:47:01 #63 

HOnza muž

>> #62, Petr No, 03. 01. 2011 21:12:57

Možná, že by stálo za to, zeptat se na SLCR nebo kde??? – kdo a jak a co bude prezentovat za Česko na setkání Interski v St.Antonu teď v polovině ledna… Jestli to všechno nejsou jaksi samozvané aktivity jednotlivců…

www.vl-snow.cz

05.01.2011 09:12:37 #65 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #62, Petr No, 03. 01. 2011 21:12:57

Já to říkám pořád, ČŠL je jako paní Colombová…:-) Všichni vědí že existuje, neboť o ní poručík Colombo vždycky mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl.

Nejhorší bude, až zjistíme, že neexistuje vůbec a naše akreditace na ministerstvu vycházejí sice z bublin, ale úplně prázdných. To bude švanda až se to provalí. :-D

www.skiwithme.cz

05.01.2011 09:29:59 #66 

Martin430

>> #65, Ondřej, 05. 01. 2011 09:12:37

… no to je nadmíru pozoruhodný jev …

Pojďme tedy – pro tu švandu – co nejrychleji něco udělat !

Mimochodem, mám tomu rozumět i tak, že APUL získal akreditaci na základě splnění etalonů (imaginární) ČŠL ?

05.01.2011 10:03:59 #67 

Ondřej Novák - SNOW muž

Akreditační podmínky říkají, že je třeba vycházet z ČŠL. Jelikož nikdo neví co to je, je velmi jednoduché z ní vycházet :-D. Bohužel na základě výukového plánu, který je podložen jak hmatatelnou a aktuálně vydanou knihou, tak několika metodickými CD akreditaci získat nelze. Akreditace se udělují pouze na základě imaginárních výukových plánů. :-D

www.skiwithme.cz

05.01.2011 10:26:10 #68 

Martin430

>> #67, Ondřej, 05. 01. 2011 10:03:59

Inu … v národě Járy (Cimrmana – aby nedošlo k mýlce) je to asi jediné schůdné řešení …

Zaslechl jsem dokonce nepodložené zvěsti, že se někteří z údajných spoluautorů virtuální ČŠL od současného stavu distancují …

Patrně to bude způsobeno snahou o ještě vyšší stupeň formy existence tohoto fenoménu.

05.01.2011 10:32:59 #69 

ivan

>> #67, Ondřej, 05. 01. 2011 10:03:59

(Další) akreditace probíhají, viz např. tato hodně čerstvá

http://www.ski-instruktori.cz/…or-lyzovani/

05.01.2011 12:43:49 #70 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #69, ivan, 05. 01. 2011 10:32:59

ANO, v současné době působí v ČR zhruba 40 AZ která vydávají bez jakékoliv následné kontroly různé licence, s různými výstupními úrovněmi, navíc s různými výukovými plány a různými závěrečnými zkouškami.

Ale jelikož se na „platformě Interski všichni shodujeme“, je to tak určitě správně :-D.

K získání akreditace totiž stačí vyplnit zhruba deset papírů.

Dali byste si postavit krov od tesaře, který své zkušenosti a znalosti získal od naprosté nuly po 210 hodinách školení? Asi těžko. Ale přesto s důvěrou dáte své děti do školy, kterou provozuje cvičitel s 210 hodinami vzdělání, které navíc získal v moha případech za účast.

Tohle je jedna z věcí, pro kterou se v určitých momentech stydím reprezentovat naši zemi třeba na Interski. Je těžké odpovídat a vysvětlovat kolegům ze zahraničí jak to u nás chodí…

www.skiwithme.cz

12.01.2011 12:04:14 #71 

iHonza muž

>> Krab, nekde ? Ahoj Krbe, myslim ze nekde v diskuzi jsi polozil otazku jakou metodiku pouziva SLCR, sice nejsem uplne kompetentni pro takovou odpoved a ani ji presne neznam, ale nasel jsem na netu www.czech-ski.com/…lcr_2010.ppt metodicky dopis 2010. Neni to sice presne to co jsi hledal ale…

12.01.2011 21:59:41 #72 

HonzA_ muž

Něco pro všechny příznivce detektivních příběhů a speciálně poručíka Colomba. Trošku jsem zapátral, něco si v knihovně vypůjčil, různě se poptal a pokusil se dát dohromady stručný přehled publikací a hlavních změn k ČŠL zhruba od roku 1990. A došel jsem k tomuto:

1. Plán výuky základního lyžování Svazu lyžařů české republiky, I.-III. část, 1990, Miloš Příbramský a kolektiv, vydal SLČR ve středisku Olympiapress (některé, půjčené v naší venkovské plzeňské knihovně, mám teď před sebou)
  2. V roce 1993 pak došlo k dohodě organizací ve výuce lyžování na používání ČŠL jako společné metodiky
  3. V roce 1997 INTERSKI ČR vydalo 3 dílnou publikaci k ČŠL (aktualizovaná publikace z roku 1990)
  4. V letech 2004–05 byla publikace ČŠL opět aktualizovaná a tentokrát už nevyšla knižně, ale jako elektronický dokument pro potřeby INTERSKI ČR a jeho členů. Na úpravách pracovala FTVS UK + úsek základního lyžování pražského svazu lyžařů + INTERSKI ČR a MŠMT.
  5. V roce 2005 bylo doplněno i známé barevné a bublinové schéma
  6. ČŠL ve verzi z roku 2004–05 je nyní dostupná na www.ceskaskolalyzovani.cz

Samozřejmě se můžu mýlit, ne všechny publikace jsem fyzicky viděl a nebyl jsem nijak přítomný jednání na INTERSKI, MŠMT či jinde. Pokud víte že je něco jinak, opravte mne prosím.

Takže to vypadá že pí Colombová českého lyžování byla nalezena :-)

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

13.01.2011 01:15:40 #73 

iHonza muž

>> #72, HonzA_, 12. 01. 2011 21:59:41

Ahoj omlouvam se za delsi text , ale domena byla registrovana teprve 15.11.2010 , tyto stranky nejsou asi oficialnim vyjadrenim Interski ani panu kteri napsali puvodni literaturu – nikdo se k teto domene nahlasi – krome stoupencu SKIPLUS. Takze soucasna tvar pani Colombove nam zustava neustale zahalena. (a rozvez SLCR podle metodickeho dopisu asi uci trochu jinak :)) viz. jejich metodicky dopis z roku 2010 – Jaro jen pro tebe nikdy a nikdo neoznacit tento metodicky dopis SLCR za metodiku neplet si pojmy s dojmy a menstruaci s matraci – viz tvoje dalsi fabulace na tvych strankach.
Zaroven i jina AZ se nemohou shodnout viz. CSLS a jejich pichani tesne pred vrcholem v ZPO jako zkouzkove pozadavky /vs./ Skiplus a pichani v ZPO na vrcholu :)
HonzO, znamena to ze na www.ceskaskolalyzovani.cz jsou oficialni texty ČŠL ? Pokud ano kdo a kdy je schavlil. Nikdo se k tomu z oficialnich predstavitelu nehlasi.
A pripada ti kdyz by CSL mela byt narodnim vyukovym planem piblikovana pouze na „soukromem“ web bez jakekoli regulace a schvaleni nebo ji mit jako jako ostatni vyspele zeme sveta hezky sepsany a zaknihovany material i treba pravidelne aktualizovany a pravidelne vydavany a samozrejme oficialne schavaleny ruznymi organy.
Mozna kdyby to tak bylo nevytvarelo by to urcite spekulace.
Vazeni oficialni predstavitele Interski nechtelo by konecne prestat mlzit -mlcet a konecne si doma udelat udelat poradek ? Staci snad jen malo , nebo ne ? … jen nekde zverejnit oficialni CSL..
Jeste me napada otazka pri pohledu na barevny bublifuk na strankach www.ceskaskolalyzovani.cz ze asi CSL vubec nezna NEW SCHOOL, TELEMARK ci FREERIDE ze ?
Dale jsou tu akreditace MSMT a zkouskove pozadavky, jak je mozne ze ruzne AZ zkousi z neco jineho – ci ze stejnych prvku zajetych jinym zpusobem?

P.S. Nikomu ze zde „rebelujicich“ lidi nejde prece o nic jineho nez aby se udela ve veci ceskeho narodniho vyukoveho programu – CSL poradek. Jednotlive vize jednotlivych AZ jsou samozrejme uzitecne ale je vzdy zapotrebi je schvalit a dat jasne najevo na pude MSMT ci Interski. Reseni neni jednostranne prosazovani ci neoficialni publikova svych zajmu nad zajmy ostatnich. Pak jedine vznika bordel kteri ostatni mohou kritizovat.

13.01.2011 07:41:29 #74 

HonzA_ muž

>> #73, iHonza, 13. 01. 2011 01:15:40

Shrnul jsem co jsem zjistil. Pokud vím, tak dokumenty na www.ceskaskolalyzovani.cz jsou ty, které vznikly (v INTERSKI a SLČR) v roce 2004–05 jako aktualizace publikací Interski ČR z roku 1997 a od roku 2004–5 byly v elektronické podobě k dispozici všem členům Interski ČR. Takže zjevně půjde o oficiální dokumenty Interski ČR. A jestli je pro tebe důležité vědět kdo je kdy schválil a co si myslí původní autoři, tak pátrej, zjišťuj a snaž se a potom se s námi můžeš rozdělit o to co jsi zjistil.

P.S.: některé části tvého příspěvku jsem úplně nepochopil, hlavně to jak si někde na svém webu pletu matrace s něčím jiným.

13.01.2011 08:05:41 #75 

PavelKo

>> HonzA_, 13. 01. 2011 07:41:29 jak si někde na svém webu pletu matrace s něčím jiným.

Já jsem větu „Jaro jen pro tebe … na tvych strankach.“ v příspěvku iHonzy pochopil jako adresovanou JP.

13.01.2011 08:45:22 #76 

iHonza muž

>> #74, HonzA_, 13. 01. 2011 07:41:29 Ahoj HonzO, omlouvam se udelal jsem chybu ze jsem osobni vzkaz pro Jaru P. skryl a tim i zneprehlednil predchozi prispevek. Nejednalo se o tve stranky ale o stranky Skiplusu.
V minulem prispevku jsem ti zapomel podekovat za detektivni praci :) Pripustime-li ze na soukromych strankach viz. predchozi prispevek je umisten oficialni text CSL asi to neni nic proti nicemu, ale me tento material temer nicim neoslovuje, at uz nekomplexnosti z hlediska ruznych lyzarskych technik (NEW SCHOOL, FUN, TELEMARK ci FREERIDE) ci absenci kvalitne zpracovaneho modulu lyzovani deti , rovnez je zde malo info o driftu, nebo nepresnostmi typu presneho vycisleni v cm. kolik mam mit od sebe lyze a v neposledni rade jakou grafickou formou je zpracovana. Myslim ze tato CSL pri prezentaci na nadchazejicim kongresu Interski by mohla byt ostatnim ucastnikum podavana na disketach formatu 5,25" a k tomu bych doporucoval jako reklamni predmet metr aby si ucastnici mohli premerit rozchod svych lyzi :)
Dalsi vec na kterou jsem pri svych patrani narazil je nejednotnost zkouskovych pozadavku jednotlivych AZ, tzn. nekdo prezentuje ZPO jinak nez jiny AZ a tak to i zkousi (privrat je na tom obdobne) coz dle meho je presne to na co poukazuji panove z APULu a i v tom by se mel udelat poradek.
Proste mali neco byt povazovano jako narodni vyukovy program nemuze to dle meho mit tuto formu a jeste to povazovat za nacasovost.

13.01.2011 14:59:09 #77 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ahoj.

Jsem nesmírně rád, že tato situace s „naším“ národním výukovým plánem nepřijde směšná pouze mně, ale i mnoha dalším, kteří třeba ani nemají s výukou lyžování nic společného, ale logicky se zamýšlejí nad systémem, který je v téhle zemi nastaven.

Ani já jsem si neodpustil malé pátrání a vypravil se do jámy lvové…FTVS UK Praha. Jaké bylo moje překvapení, když jsem na dotaz „co že je tedy ta bible slavné ČŠL“ dostal odpověď „nevím, fakt nevím, asi něco , pod čím je podepsán Příbramský“. Jako bonus jsem se dozvěděl, že podle ČŠL se na FTVS nevyučuje, ČŠL je zapomenutý mýtus který se nevyvíjí a nikdo ho na akademické půdě dále nerozvíjí a FTVS učí podle svých vlastních skript, která si napsali v roce 2006. V těch mimo jiné zcela vypustili kročné oblouky (byť to byl pouze termín) a hlavně přímou linii výuky přes vlnovku. Zjednodušili celkově metodiku na standartní cestu přes pluh, pluhové oblouky (dokonce vymýtili pluh dynamický), přívratné oblouky a dále kombinují cestu oblouků carvingových na sjezdovce a snožných pro jízdu mimo upravené tratě. Navíc se pomalu přiklání k jedné linii, neboť postupně pochopili, že smýkané oblouky jsou uměle vytvořené a jedná se pouze o aplikaci normálního paralelního oblouku na podmínky. Takže pro ně není třeba mít jejich vlastní linii.

Jak jsem se tak rozhlížel okolo, zjistil jsem, že jsou na tom velmi podobně všechna akreditační zařízení. Minimálně v tom, že neví co je ČŠL, ač na ní mají akreditaci, a učí si podle svých nějakých výukových plánů. Podle toho potom vypadají i zkouškové požadavky, výsledné formy jejich provedení a ukázky jednotlivých lektorů. Jediný, kdo se tedy k ČŠL otevřeně hlásí a pořád ji tahá za nohu z hluboké hrobky je standartně CTRL C/V Pluskal. V každém případě na kongresu Interski ČŠL prezentována nebude, ale i tak se tam někteří sebeprezentátoři se svými příspěvky chystají utrhnout České republice řádnou ostudu. Bohužel stejně jako neexistuje kontrolní orgán pro úroveň zkoušek, kurzů a dodržování akreditačních požadavků, neexistuje ani na platformě Interski orgán, který by rozhodl zda jsou některé přednášky chystané na Interski tématem na lyžařský výcvik sedmé třídy, nebo na světový odborný kongres.

Opět se potvrdilo naše češství. I ten kdo nemá co říct, ať něco řekne, je jedno co, hlavně když tam těch co budou mluvit bude hodně, protože kvantita přeci předčí kvalitu ne? Navíc všichni všemu rozumí. České INTERSKI se již dlouho tváří, že 3 pracovní okruhy (komerční, školský a spolkový) u nás prostě neexistují, byť mají naprosto rozdílné cíle. Jinak by se nemohlo stát, že dva zástupci spolkové amatérské výuky přednáší o výuce carvingu v Čechách a o dětské školce, která bude vždy doménou komerčních subjektů. A na forech a webech nás poučuje přestárlý samolibý Faun, co stojí na lyžích týden v sezoně a místo aby se jel podívat na světový kongress a rozšířit si trochu obzory, dřepí doma a mačká vytrvale ctrlC/V. Nikdy nepochopím, jak mohou do výuky lyžování zasahovat lidé, kteří se tím opravdu neživí. Nemluvím te´d o akademicích biomechanicích, ty naopak rádi využijeme až sundají klapky z očí a budou chtít na akademické půdě spolupracovat. Mluvím te´d o tvůrcích licencí do šuplíku, instruktorech dobrovolných spolkových víkendových škol, papaláších sedících na židli tu ve Svazu lyžařů, tu na MŠMT. Ti všichni nás pořád poučují, byť sami pořádně nelyžují, nemají zpětnou vazbu od širokého spektra klientů, ale přesto ted budou na světovém kongresu přednášet své teorie, které nikdy naživo pořádně na nikom nevyzkoušeli. Ale „thats how it goes, everybody knows“…

www.skiwithme.cz

13.01.2011 15:14:15 #78 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ale jinak nám někteří stále kráčí..

Kráčíme do oblouku:

Základní výukový model pro zatáčení je seřazen do tří tématických celků:

– budování základních sjezdových dovedností
- vytváření speciálních lyžařských pocitů
- aktualizace těla vnímání jeho rozměru, tvaru

Jako čtení na dnešní večer, se slovníkem cizích slov v ruce doporučuji tentokrát http://www.ski-telnice.cz/, klikněte na Lyžařská škola a pak na Metodika…

www.skiwithme.cz

13.01.2011 15:40:58 #79 

JáraP

>> #74, HonzA_, 13. 01. 2011 07:41:29

Dík HonzO za stručné a vtipně :-D kultivované shrnutí faktického stavu. Česká škola lyžování byla schválena jako Národní učební plán již v roce 1972 (autoři J.Maršík, M.Příbramský) tehdejším ČSTV, které do roku 1990 nahrazovalo funkci nynějšího „ministerstva sportu= MŠMT“, tedy dvou národních autorit

• její schéma se dál postupně vyvíjelo, nejdříve v SL ČR a po roce 1990 v Interski ČR, kde mělo MŠMT vlastní zástupce
  • a podle změn základního schema se logicky měnily i doprovodné technicko-metodické texty
  • a vývoj i aktuální stav je přehledně uveden zde v příspěvku z 12.1.

Modul „Alpine“ ČŠL, vychází z více než

• 200 stranam odborných textů z biomechaniky, fyziky, pedagogiky, techniky a metodiky atd.. autorů s VŠ kvalifikací ve specializaci

o jejichž tvrzení i důkazy se ČŠL v 8-) opírá jako o základní pilíře. Pokud nědo dokáže v těchto odborných textech

1. najít chybu, odborně ji na základě analýzy a zpětné syntézy stadardními metodami dokázat
  2. předložit nové tvrzení a provést k němu standardní důkazy, začněme dikuzi o KONKRÉTNÍ změně.

Jen to pravda možná bude složité, protože využívané základy pilířů ČŠL = fyziky, biomechaniky ani pedagogiky… se moc za poslední roky nezměnily. Osobně jsem jako moravák spokojen s do půlky plnou šikovnou sklenicí dobrého vína, z které se díky tomu dobře pije. Ti co křičí, že je z půlky prázdná mají příležitost jí doplnit, vyleštít či vyměnit podle bodů 1) a 2)…

• jen se zatím o takovou seriozní oponenturu či rozšíření o další moduly nikdo ani náznakem nepokusil (ostatně ani já)
  • takže raději místo obecných negativistických posměšků. které nic neřeší,

8-) v rámci bodů 1)+2) DOTOHO !!

Pošli to dál :-D..čas,pomoc,přátelství.. (osobní urážky cíleněně IGnoruji)

13.01.2011 19:55:00 #80 

HonzA_ muž

>> #75, PavelKo, 13. 01. 2011 08:05:41

>> #76, iHonza, 13. 01. 2011 08:45:22

Tak to dopadá když se píše bez diakritiky:

„a rozvez SLCR podle metodickeho dopisu asi uci trochu jinak :)) viz. jejich metodicky dopis z roku 2010 – Jaro jen pro tebe nikdy a nikdo neoznacit tento metodicky dopis SLCR za metodiku neplet si pojmy s dojmy a menstruaci s matraci – viz tvoje dalsi fabulace na tvych strankach.“

Pochopil jsem to tak, že píšeš o dokumentu z jara 2010…

13.01.2011 21:16:16 #81 

hansi

>> #79, JáraP, 13. 01. 2011 15:40:58

Hele milý Járo Pluskale......nemám teďkom moc času, ale musím na to zareagovat. Sice jste si schválili učební plán v roce 1972 a nakrásno jste si ho mohli schválit už i v 18 -stém století …NIKDY JSTE SI TENTO VÁŠ RADOBY MODERNÍ UČEBNÍ PLÁN nedokázali obhajit ve světě!!!!!! Hlavně jste byli vždycky a pořad jste hrozně " srandovní " když se vy akademici postavite na lyže. .....(naštěstí Příbramský uměl na svou dobu aspoň lyžovat …což Vy po něm už ani náhodou neumíte). …:))))

Járo všechny učební plány na světě jsou postavené na základech z biomechaniky, fyziky a pedagogiky a dalších věd …nechapu proč to pořád dokola opakuješ ..... asi jseš senilní a natvrdlý a snažíš se odvést pozornost od toho že ČŠL je zastaralý, nefunkční a ve světě naprosto bezvýznamný učební systém.Znovu je mi Tě líto:((((. Ale jak jsem říkal milý Járo …čekáme v St. Antonu jak to před světem dokážeš že jste moderní a nadčasoví. Jen mám obavu, že ty budeš ty nesmysly obkecávat někde u piva v Praze:)))))

Honza

13.01.2011 22:12:55 #82 

sarfik

>> #81, hansi, 13. 01. 2011 21:16:16 Zdar, uz se to tady nekolikrat probiralo.Nejak mi vadi neustale urazeni diskutujicich. Co na to admin??? Dovoluji si poznamenat a zastat se JaryP. (Myslim, ze UMI lyzovat a NENI senilni a NENI natvrdly).Ale nejen jeho. Nechte osobnich urazek,potkej­te(potkejme) se nekde na svahu, ukazme co, kdo,. kdy a jak chtel rict a co myslel tim a tim anebo pojdme:

viz citace c.78: 1.najít chybu, odborně ji na základě analýzy a zpětné syntézy standardními metodami dokázat 2.předložit nové tvrzení a provést k němu standardní důkazy, začněme dikuzi o KONKRÉTNÍ změně.

Existuje nejaka sila, ktera by to dokazala usporadat?? Treba SNOW???

...≈≈≈8≈≈≈...

13.01.2011 23:23:01 #83 

iHonza muž

>> #82, sarfik, 13. 01. 2011 22:12:55 Ano i mě se nelíbí uražení a v tom s tebou asi v jediném souhlasím.
Ale myslím si, problém ČŠL je v několika rovinách, již dříve uváděných. Některé problémy, ale není potřeba složité analýzy, syntézy atd. viz. třeba citace „Základní postoj na lyžích. Lyže na plochách v rovnoběžném postavení, vnitřní hrany lyží jsou 10 – 15 cm od sebe /přirozený postoj/. Dolní“ Tady i selským rozumem je jasné že dítě bude mít jinak nohy od sebe než žena a následně i muž, rozhodně to nelze takto paušalizovat a předepisovat. U těchto malých problémů to lze vyřešit jednoduše škrtnutím. Horší to bude s terminologii či s naprostou absencí viz. #75.
Na svahu se asi pravidelně potkávají představitelé Interski , dle tvrzení některých z nich ale bohužel bez Járy. Teď i dokonce na mezinárodním Interski, takže až budeš mluvit s Járou zeptej se ho prosím co si z mezinárodního kongresu odnesl, … no jestli tam tedy vůbec jede.

13.01.2011 23:36:42 #84 

CzechSkier

Ahoj,

přivodil jsem si úraz ramene, takže jsem měl delší dobu pravou ruku přivázanou k tělu. Psát na počítači jen levou je dost problém, takže jsem si to šetřil jen na to nejnutnější. Ale téma ČŠL je jako seriál Ordinace v růžové zahradě, takže nevadí, když po dílu 7 člověk vidí až díl 77. Nic mu neutěče.

Už někde jsem psal, že bych vlastně rád věděl, co to ČŠL je. Několikrát bylo uvedeno, že je to národní výukový program, což je sice hezké sousloví, ale já nevím, co si pod tím mám představit. Je to soubor/výtah odborných textů z různých oblastí na téma lyžování? Nebo je to výčet různých prvků/pozic, které lze na lyžích zaujmout? Nebo to má být metodika? Nebo je to označení souboru knih na téma lyžování od českých autorů?Upřímně řečeno, nevím. Na první pohled to vypadá jako soubor všeho a ničeho. A ptoto je i obtížné to hodnotit. Docela bych byl rád, kdyby někdo napsal co je to za materiál, co je jeho cílem a komu a k čemu má pomoci. Pak by totiž bylo možné debatovat o tom, jestli definované cíle splňuje a jestli někomu k něčemu pomáhá. To však zatím řečeno nebylo. To by celkem nebylo nic zvláštního, u většiny originálně české odborné literatury je to zatím bohužel docela normální. Ale jedná-li se o oficální materiál, na základě kterého stát uděluje akreditace, je to zarážející. Očekával bych, že v takovém případě by na všech viditelných místech mělo být jasně zveřejněno, o co se jedná, včetně všch možných vysvětlení, bez nutnosti provádět detektivní práce, jako provedli někteří výše diskutující.

Nevím, jak by to vypadalo na silnicích, kdyby místo Zákona o provozu na pozemních komunikacích a prováděcích vyhlášek zveřejněných ve Sbírce zákonů, na webech a vzdělávacích materiálech státních i nestátních institucí, a doplněných o řadu komentářů a stanovisek expertů, existovala-neexistovala Česká škola řízení, kterou by sice nikdo nikdy v posledních desetiletích neviděl, ale na různých fórech by se mohl dočíst, že se jedná o moderní národní výukový program, který má mnoho set stran, obsahujících neměnné zákony fyzikya biomechaniky, a že je nadčasový. Jen by člověk nevěděl, jesli se jezdí vpravo nebo vlevo a jestli se před autem neběhá s červeným praporkem nebo lucernou.

Že ve výuce lyžování je něco takového realitou je sice smutné, ale plačtivou diskuzí na jakémkoliv fóru se to asi nezmění. Změnit se to může jedině soustředěným tlakem motivovaných na příslušné instituce (možná). Tady na fóru ale asi může mít smysl jedině konkrétní diskuze o jednotlivých prvcích metodik, o jejich provedení nebo vhodnosti použití pro různé skupiny žáků, a o jejich možné návaznosti. No jo, ale jak říká Donutil v jednom pěkném českém filmu, který jsem na rozdíl od ČŠL viděl mnohokrát: „Komu tím prospějete?!“.

I.

www.juniorsports.cz

14.01.2011 00:02:49 #85 

ivan

>> #82, sarfik, 13. 01. 2011 22:12:55

Já sice zaplaťpámbu ČŠL ke svému životu/živobytí nepotřebuju, ale jsem pamětník. A v této roli utrousím takovou spíš technickou poznámku.

V obecné rovině máš samozřejmě pravdu a v ideálním světě se bude odehrávat 100% souboj idejí a názorů. Bohužel mají tyto diskuse a tito diskutéři určitou historii, leckdy i z doby před vznikem Snow, a tohle všechno se přenáší časem do současnosti. Nemá cenu to tady pitvat, 99% zdejších diskutérů se na tom nepodílelo a bylo by zbytečné je tou historií zatěžovat. Ale bez této znalosti nelze pochopit určité animozity a reakce, jež jsou zase pouze či převážně reakcemi na to, co se kdysi odehrálo. Neboli, jakkoliv máš ve svém apelu pravdu, pokud neznáš historii webových diskusí od cca 2003, a někdy i věci starší, nemůžeš rozumět tomu, proč jeden či druhý píše tak, jak píše.

Za webmastera rozhodně mluvit nemůžu a nechci, ale bylo si možno všimnout, že se značnou tolerancí nechává zaznít takřka neomezenou škálu názorů. Někdy se nám to třeba nelíbí, ale dovolím si připomenout, kolik cenzurování všude možně funguje – volnost názoru bez vyložených prasáren na stále věcné úrovni tady vidím a oceňuju.

Chceš diskusi o lyžování? Existuje v Česku nějaká funkční jiná?

14.01.2011 04:33:18 #86 

JáraP

Re: Co je ČŠL..

Národní výukový plántradičně každá vyspělá lyžařská země, ke kterým ČR nesporně patří, vždyť „Svaz lyžařů království českého“ byl 1.lyžařským svazem na světě.

:-) „Francouzská“ a „Rakouská škola lyžování“ jsou tradičními pojmy ve výuce lyžování, podobně jako „Česká škola lyžování“ či „Německý-“Švýcarský výukový plán" atd..

• a jsou tradičně souborem základních učebních textů vycházejících ze základního národního schéma výuky.

:-) „ČESKÁ ŠKOLA LYŽOVÁNÍ“ – SYSTÉM KOMPLEXNÍHO POJETÍ VÝUKY – ETAPA ZÁKLADNÍHO LYŽOVÁNÍ

SYSTÉM – vychází z komplexního pojetí lyžování, což znamená využívání dovedností z oblasti sjíždění a zatáčení, běhu a skoku na lyžích i ostatních forem z hlediska jejich vzájemné integrace a propojení v celém procesu vyučování jízdě na lyžích na úrovni etapy kladního lyžování.

CÍLEM – výuky je účelné a bezpečné osvojení lyžařských dovedností s důrazem na prožitek lyžaře.

;-) Na tomto opticky omezeném prostoru asi nelze přehledně říci více, ale máte-li opravdový zájem, stačí kliknout

a otevře se vám jedna stránka kde najdete vše podstatné k modulu „Alpine“ (o kterém se jako jediném vede polemika) a státem daná pravidla v něm, která v podstatě nevyhovují pouze Ondrovi Novákovi a pár lidem kolem něj, kteří by na výuku zřejmě chtěli mít MONOPOL..

:-( a urážkami ostatních si jej snaží vynutit, když schopnost

1. najít chybu, odborně ji na základě analýzy a zpětné syntézy stadardními metodami dokázat
  2. předložit nové tvrzení a provést k němu standardní důkazy

zatím nevidím. Touhu po návratu jedné strany co vládne – té svojí – mohu pochopit, ale rozhodně nepodpořím, protože se historicky neosvědčila.

:-P K ČŠL proběhl před třemi lety (2007) velmi kvalitní, pečlivě připravený nosný seminář INTERSKI ČR, se širokou účastí a kvalitními ukázkami nosných AZ, kterého jsem se já i další 3 kolegové velmi aktivně zúčastnil(i) a na základě kterého vznikla

• obecná shoda v základních parametrech minimálních zkouškových požadavků
  • vzájemný respekt a pochopení individuálních nosných metodických postupů.

Během dalších 3 let se nic významného v základních věcech praxe ani teorie nezměnilo a protože přenos doškoleními do praxe (mezi cca 5.000 českých „ski-pedagogů“), má skluz nejmíň 5–8let,

• .. je potřeba se nyní prioritně věnovat této oblasti !

8-) Naše názory se mohou lišit, ale to není důvod k urážkám a pomlouvání. A tak to platí a léta i je v INTERSKI ČR – pravda s jednou, už víc než rok se táhnoucí výjimkou..

Pošli to dál :-D..čas,pomoc,přátelství.. (osobní urážky cíleněně IGnoruji)

14.01.2011 07:51:01 #87 

CzechSkier

>> #86, JáraP, 14. 01. 2011 04:33:18

Ahoj,

díky za odpověď. Přesto bylo by možné pro mne uvést, co si mám přesně představit pod slovy Národní výukový plán? Bylo by prosím možné to jednou nebo dvěma větami nějak přesnějji definovat?

A ještě druhá otázka, pokud nevadí, existuje nějaký výstup z toho semináře Inteski z 2007? Například SLČR vydává ze seminířů různé soubory přednášek nebo prezentací, závěry a mnohdy dokonce videozáznamy. Je něco takového?

Díky předem.

Ivan

www.juniorsports.cz

14.01.2011 08:05:47 #88 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #86, JáraP, 14. 01. 2011 04:33:18

Jardo.

Myslím, že vše podstatné zde bylo již řečeno, takže se netřeba opakovat. Nemusím ti tudíž psát již posté, že žádný monopol mít nechci, ani že se jej snažím urážkami vynutit. To jsem ti zopakoval mnohokrát, jelikož jsi to stále nepochopil, je to pravděpodobně úkol pro odborného lékaře.

Nakonec nejde o monopol nebo nemonopol. Na tomto foru se řeší úplně něco jiného a neřeším to jen já, ale dalších 20 nezaujatých a výukou lyžování nedotčených lidí a pokud by sis jejich názory pozorně přečetl, zjistil bys, o čem je tu řeč.

Přirovnávat ČŠL k tradičním pojmům jako „Francouzská“ a „Rakouská škola lyžování“ či „Německý-“Švýcarský výukový plán" je vážně komické, stejně jako poslouchat od tebe řeči o návratu jedné strany, když ty jsi ten vyhlášený mazač a cenzor a skrývač před pravdou. Proč nejedeš na Interski kongres? Proč jsi opakovaně nedorazil na Interski seminář ČR? Proč jsi nedorazil opakovaně na lektorský seminář pražského LS SLČR? Bojíš se, že tě někdo uvidí jet z kopce a ještě tě u toho natočí.

Nevěřte prosím tomuto tvrzení, je to typická česká polopravda, kterých bohužel i bez Járy uslyšíme na Interski kongresu dost. :

K ČŠL proběhl před třemi lety (2007) velmi kvalitní, pečlivě připravený nosný seminář INTERSKI ČR, se širokou účastí a kvalitními ukázkami nosných AZ, kterého jsem se já i další 3 kolegové velmi aktivně zúčastnil(i) a na základě kterého vznikla

* obecná shoda v základních parametrech minimálních zkouškových požadavků
* vzájemný respekt a pochopení individuálních nosných metodických postupů.

Ano, seminář proběhl a vyplynula z něj totální neshoda v oblasti provedení základních zkouškových požadavků a hlavně jejich hodnocení!!!!!!!!!!­!!!!!!! Jára se účastnil, ale ukázky svého spolkového střediska k hodnocení raději nepřivezl. Večer někam raději zmizel, aby se nemusel účastnit odborných debat v zákulisí a druhý den už nám zčerstva na kopci zas tvrdil, jak jezdíme všichni stejně a jak se pěkně shodujeme. Ale i o tomto semináři jsem tady i jinde mnohokrát psal, ale jelikož Jarda „nečetl,nenas­tudoval a nepochopil“ …

Nakonec se tu bavíme téměř zbytečně. Jak jsem psal včera: ČŠL používá pouze Jára, už ani FTVS se jí nezabývá, takže ted to zbývá pouze vysvětlit ministerstvu a donutit FTVS k otevření očí a k tvorbě metodiky, která bude reprezentativní a podložená nejen argumenty z biomechaniky, fyziky atd jak neustále zdůrazňuje Jarda, ale i zkušenostmi profesionálů a testováním profesionály v praxi. Profesionály Jardo, ne amatéry. Zaplaťpánbůh se tímto směrem, běžným po celém světě začíná vlak trochu pohybovat, tak tu snad za pár let nebudeme číst o nadčasových a komplexních mrtvolách, které se hrobník pořád snaží vytáhnout za nohu ven.

Pěkné ráno, jdu se trochu smáčet na kopec. Na kopec Járo, rozumíš? To je tam, jak se lyžuje, tam jak se všichni na platformě Interski skvěle shodujeme. Škoda že jen při jízdě z kopce dolů přímo. Jak se začne jen trochu zatáčet, rozdíly začínají být velké. Ale všeobjímající ČŠL se svými všemi nálepkami, přílepkami a moduly to všechno jistě skousne. Budiž jí země lehká…

www.skiwithme.cz

14.01.2011 09:12:14 #89 

iHonza muž

>> JáraP, 14. 01. 2011 04:33:18 Járo připadá mi poněkud nešťastné a zároveň smutné že za snahou neco dát dopořádku vidíš a cítíš ohrožení tvých svobod. Stejně tak jako psal Ondřej i ja si myslím že by bylo směšné srovnávat např. SWISS manuál (jestli se nepletu cca 600str. + každoroční aktualizace – možnost zakoupit) s naší nekomplexní – virtuální ČŠL.
Možná to jak a v jakém stavu je ČŠL odpovídá tomu že jsme národ Švejků a kutilů. Místo abychom naslouchali opravdovým profesionálům kteří učí u nás ale i v zahraničí , radši bojujeme za svoje pravdy a snažíme se vše vyřešit tzv. na koleně. To že se u nás lyžuje – učí jinak než v zahraničí vidím i já jako lyžařský amatér (za toto označení se nestydím neboť si opravdu myslím že se nemohu s lidmi kteří se lyžováním živý a na svahu jsou třeba i 100vky dnů oproti mým cca 60 dnům vůbec srovnávat a jediné co mohu je čerpat z jejich zkušeností)-
Další věc z jaké je mi smutno, že jste se sice na Interski shodli na zkouškových požadavcích, ale dle mých výzkomů se provedení a zkouškové požadavky AZ od AZ liší !

>> #88, Ondřej, 14. 01. 2011 08:05:47 Myslím že v tom že ČŠL používá pouze Skiplus nemáš pravdu, při mém hledání co ČŠL je, jsem narazil na hooooooodněěěěěěě AZ kteří to alespoň na svém webu mají napsané. Ale na tom nevidím nic divného a předešlou větou nikoho nenapadám.

14.01.2011 13:28:37 #90 

MirekP

Nastesti me tento boj take nemusi trapit, nicmene nekolik poznamek, ktere nemaji nikoho hajit a jde jen o muj nazor.

1/Material z roku 1972 byl na tu dobu myslim opravdu dobry. Myslim, ze tady nekym kritizovana vlnovka jako prostredek byla nadcasova, kdyz je spravne pouzivana, diskuse o tom zda kolena ci kycle je jina vec i kdyz spravna a mela by poskytnout odpoved na doporuceny pohyb.

2/Usuzovat o tom zda je a byla rakouska skola/metotodika nejlepsi na zaklade vysledku reprezentace je zavadejici (ale rozumim, ze to nejak merit chcete). Jejich moznosti a popularita lyzovani v Rakousku je natolik jinde, ze i kdyz to mohou/budou delat blbe stale budou mit dost sirokou zakladnu s talenty, ktere prorazi. Ostatne ona silna protirotace se dle meho v lidech drzela prave na zaklade rakouske skoly.

3/Jen reakce k srovnavani lyzarskych dovednosti mezi sebou. Ano idealni trener a pedagog by mel umet zvladnout ukazku nebo si vzit nekoho kdo demonstruje za nej.Myslim, ze momentalni Federeruv trener me neporazi v tenise (a to hraju dost blbe) a presto me Federer nenajima. Tj momentalni vykonnost neni zrovna zasadni parametr a predpoklad pro to byt idealni trener/pedagog. Nakonec to by nam nase fotbalove prostredi snadno prokazalo V neposledni rade to ve 20 lyzuje jinak nez v 65 atd.

4/Na druhou stranu je pravdou,ze uz leta tu neni nic opravdu kloudneho z hlediska metodickych materialu. Priciny by se daly definovat, ale tezko zmenit prostednictvim teto diskuze)

Nalezené položky: 193 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

včera 22:38:42 od HonzA_

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]