Chudák děcko - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Chudák děcko (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 95 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

12.01.2011 16:20:51 #61 

Jenos

Mrzí mě, že jsem se k tomuto vláknu dostal až teď. Ještě víc mě ale mrzí, čeho se ten „učitel“ na tom nebohém děcku dopustil. Myslím, že by to možná mohlo být i kvalifikováno jako trestný čin. Démonizování pluhu je typickou vlastností českých rádobyinstruktorů a legrační (fun) jízda po vnitřní je na svahu vesměs vidět už jen u pár jedinců převážně z ČR. Napsáno tady bylo již mnoho, ale chtěl bych jen ujasnit, že pluh rozhodně není nijak nebezpečný a o to méně u dětí, které carvují téměř automaticky. Důležitá je ale kontrola rychlosti a pomalá a plynule kontrolovatelná jízda v pluhu nejen dětem umožní naučit se a vžít si základní postoje na lyžích, které jsou později v podstatě velmi podobné následnému přívratnému oblouku, paralelnímu oblouku a potažmo i carvingu. Pro správný postoj, správné zatížení lyží, načasování fáze odlehčení, i hranění a mnoho dalšího lze dokonce i různá cvičení v pluhu úspěšně aplikovat i na velmi pokročilé carvující lyžaře. Jsem opravdu rád, že s českou antipluhovou hysterií se osobně nemusím setkávat a s pobavením si jí pročtu a shlédnu jen na netu…

12.01.2011 17:57:27 #62 

ivan

>> #61, Jenos, 12. 01. 2011 16:20:51

Čekal jsem, kdy se tady zhrozíš. Považoval jsem ale předváděné za natolik výmluvné, že velké komentáře snad ani nejsou třeba.

Jenos zde právě krásně definoval to, co je zde známo jako tajemný a magický „Trnkův pluh“. Dobře provedený znamená, že když ve fázi „vedení“ zrušíme pluh a vnitřní lyži přiložíme paralelně k vnější, na postavení základních segmentů těla se prakticky nic nezmění. Neboli kromě té vnitřní nohy je v takovém pluhu všechno stejně jako v paralelním oblouku, ať už driftovaném (gesteuert), nebo krájeném (geschnitten, gecarvt). A takový prostředek, který tohle umožní nacvičovat/provádět i v pomalé rychlosti, zjevně není rozumné zavrhovat a je škoda nevyužívat.

Včera jsem v tom hnusu mlžným skončil hodinkou právě plužení a podobných věcí dole na Mísečkách. Klouby bolí, ale líbilo se mi to (Milanovi by se to zejména doleva jistě až tak nelíbilo, ale „as good as it gets“, lepší to už nebude – nebo jo?)

Btw, žádné z rakouských, švýcarských a kdovíjakých ještě hvězd WC jistě nikdo pluh nezakazoval „aby se nenaučil plužit a nezůstalo mu to“. A nezdá se, že by je to nějak zle poznamenalo. (Jasně, tyhle mimořádné talenty toho v pluhu strávily hodně málo.)

13.01.2011 04:19:55 #63 

Gravedigger

jo jo, casto musim klienty prosit v klece, at se vrati k pluhu. nejhorsi jsou manzelske a milenecke pary. zatim co si zena poslusnym pluzenim vyjezdi dokonola postoj hodny representanta v demo-jizdach, frajer chlap o to vic drti vnitrni lyzi pri hockey-stop obloucich a kazdou chvili je rozpleskly na zadech.

jeste nikdy jsem necitil potrebu u nejakeho klienta podporovat prechod z pluhu k privratu a dal k paralelnimu postoji. po dostatecnem zvladnuti rychlejsi jizdy v pluhu jakykoliv primerene prudky svah prisune vnitrni lyzi k vnejsi sam, nejpozdej hned, jak zacnou byt citit kycle.

Nekdy ale o mojem prisutpu pochybuju, kdyz vidim, ze jsem jediny, kdo tak uci. Obcas se ale ke mne dostane uplne zmrseny klient po nejakem kolegovi, ktereho jsem videl, jak uci paralel na uplne placce driv, nez klienti dokazi v pluhu sjet to nejmirnejsi, co tu mame a pochyby me z vetsi casti prejdou.

08.11.2014 09:46:12 #64 

MPS

Jedna krásná ukázka jak hodně je možný něco zkur… https://www.youtube.com/watch?…

08.11.2014 10:56:23 #65 

Martin47 muž

>> #64, MPS, 08. 11. 2014 09:46:12

Pokud je to baví tak proč ne. Nebo jsme nějací fundamentalisté a jen naše náboženství je to jediné správné? Další věc je, že to dítě má veliký pohybový talent a potažmo velký lyžařský talent. Ovšem nechme na něm a jeho okolí co je bude bavit nejvíc. O to jde hlavně, ne?

08.11.2014 11:25:19 #66 

MPS

>> #65, Martin47, 08. 11. 2014 10:56:23

Samo že ať každej dělá co ho baví,proč ne, proti FUNU nic nemam, od jakéhokoli náboženství sem zcela oproštěn a sám si občac FUN rád zajezdim. Tohle je ale takovej nějakej FUN-hybrid a jakej kopr musí dostávat to koleno a jak bude těžký se z tohodle popřípadě někam dostat …no mevim…

Bylo to myšleno jen jako ukázka kam až jdou věci dotáhnout nic víc a přijde mě škoda že něco co může vypadat i dobře vypadá takto, to je ale věc pouze mého osobního názoru.

08.11.2014 12:30:47 #67 

Martin47 muž

>> #66, MPS, 08. 11. 2014 11:25:19

Já nemůžu posoudit jestli to dělá dobře nebo špatně, neb se v tomhle směru vůbec nevyznám, na mě jen udělalo docela dojem s jakou zjevnou chutí ten kluk jezdí. A aby jezdil takhle tak musel něco odjezdit, to znamená, že se mu někdo věnuje a tráví spolu pravděpodobně dost času při aktivní činnosti. Ta divně sobecká doba mě poslední dobou nějak naučila si vážit lidí, kteří pro své děti něco dělají a připravují jim aktivní rodinný život. Na tvůj příspěvek jsem zareagoval protože jsi ho asi docela nešťastně přilepil pod nadpis „Chudák děcko“ a já na videu chudáka nevidím. Je tam spokojené a dobře se bavící dítě. To co píšu ale v žádném případě neznamená jakýkoliv začátek sporu nebo flame.

08.11.2014 13:01:34 #68 

oblouk muž

>> #67, Martin47, 08. 11. 2014 12:30:47

Obojího jste se ve své diskusi dotkli:

• velká radost a pochvala rodičům, kteří dokázali dítě fyzicky i psychicky připravit na takhle náročnej způsob sjíždění, to oceňuju bez ohledu jak velkej odpor k éto disciplíně, kterou to zřejmě má reprezentovat /funcarving – dokonce v tomto provedení extrémní)
  • jiná věc ovšem je neoddiskutelná škodlivost z hlediska zachování zdraví toho dítěte = extrémní zatížení kolenního kloubu v pozici maximální flexe nemůže nemít vážné zdravotní následky
  • navíc v případě přejezdu ostřejší a tvrdé nerovnosti je zranění téměř nevyhnutelné (jakkoli jezdec bude na tuto pozici vytrénován)
  • zcela pominu výjimečnost podmínek, ve kterých se dá takto jezdit (hladká široká trasa přiměřeného sklonu téměž bez lidí.

Mimochocem – toto jsou pozice, které vedly k vážným zraněním kolen závodníků (po ustřelení vnější). Pamatuji-li si dobře fotografie z protokolů zdravotní komise FIS, kterými dokládala svá rozhodnutí o postupném zvětšování radiusů závodních lyží. Jsem přesvědčen o tom, že ctižádostiví rodičové nic takového neví a ani o tom neuvažovali – škoda té dřiny…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

08.11.2014 14:17:40 #69 

Martin47 muž

>> #68, oblouk, 08. 11. 2014 13:01:34

Děti ve věku toho kluka jsou prakticky nerozbitný, zvlášť takhle dobrej jedinec. To by pak nemohly dělat skoro nic. Já osobně snad nepamatuju lyžaře v dětském věku vážněji poškozeného kromě sestřelených. A když, tak zlomeniny. Ale kolena a záda nikdy. Děti jako ten kluk jsou z gumy.

08.11.2014 20:06:00 #70 

oblouk muž

>> #69, Martin47, 08. 11. 2014 14:17:40

Jo, jsou z gumy, ale dost rozbitejch a polámanejch (i když slušně trénovanejch) jsem taky zažil. Nemám to sice podepřený jakoukoli statistikou, ale problémy s koleny kvalitně trénovaných a i normálně „zdravě“ lyžujících dětí jsou nejčastější příčinou předčasného konce jejich závodnické „kariery“ (já takových zažil mezi svými svěřenci nebo známými několik, včetně syna).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.11.2014 10:26:52 #71 

Martin47 muž

>> #70, oblouk, 08. 11. 2014 20:06:00

Se zraněními je to poněkud složitější, protože jeden z rozhodujících faktorů co se zranění týče je individualita jedince – velmi zjednodušeně řečeno z jak kvalitního materiálu je a jak kvalitně ho příroda sestrojila. Podle toho se odvíjí jak lehce se jedinec zraní a jak snadná bude recidiva. Tohle se samozřejmě netýká nějakých extrémních pádů apod. Čili když to úplně zjednodušíme a danou přírodní kvalitu dáme na stupnici 1–10, kdy 10 je nejkvalitnější, všichni jsou na začátku zdraví ale jedinec s odolností 1 bude z procesu při stejné zátěži zraněním vyřazen takřka ihned, i když jeho tréninkové podmínky budou optimální a desítka vydrží takřka cokoliv. Znovu připomínám, že je to pouze jeden faktor a do hry vstupuje mnoho dalších. Na závěr se vrátím k našemu FUN klučinovi. Pokud je na stupnici hodně nahoře, je v daleko menším ohrožení než jedinec s jedničkou při vzorně vedeném výcviku klasického pojetí lyžování.

09.11.2014 10:50:51 #72 

oblouk muž

>> #71, Martin47, 09. 11. 2014 10:26:52

…tak ať si s ním dělaj co chtěj i když vidím že je to „zločin“ (lýžařsky i zdravotně)… – a neupozorním na to ostatní…

09.11.2014 11:07:47 #73 

˘Ö˘Krab muž

>> #72, oblouk, 09. 11. 2014 10:50:51

Můžeme jen závidět carvu sekci ‚ANTICARVING‘, kde pranýřují cokoliv mimo jejich úzkého pojetí, o cenzuře a zachování čistoty ‚té jediné správné rýhy‘ nemluvě.

Kdybychom se pokusili zřídit sekci ‚ANTILYŽOVÁNÍ‘, narazilo by to minimálně na několik úskalí:
- kdo by našel morální sílu prohlásit se inkvizitorem určujícím správnost lyžování (musí být jen jeden, dva už by se nemuseli shodnout)
- v této sekci by se objevily postupně všechny mé příspěvky, fotky a videa
- obdobně hojně až 100% by byli postupně zastoupeni také ostatní diskutující (vyjma samotného inkvizitora)
- zjistilo by se, že se vlastně nelyžuje, protože to ve skutečnosti nikdo neumí, lyžování je jen mýtus, který je třeba zlikvidovat
- atd.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

09.11.2014 18:57:00 #74 

oblouk muž

>> #73, ˘Ö˘Krab, 09. 11. 2014 11:07:47

Jistě nejsem příznivcem jediného možného způsobu sjíždění:

• mám radost ze zatáčení celé řady mých přátel trvajících na klasickém vertikálně-píchacím stylu i na carvingových lyžích (jakkoli vím, že se tím vzdávají daleko pohodlnějšího způsobu sjíždění…)
  • svým způsobem obdivuju vyrtvalost pravověrných funcarverů, protože vnímám rozkoš, kterou ze svého způsobu sjíždění pociťují (jakkoli vím, jak omezující je to způsob…)
  • chápu i ty, kterým stačí jakékoli sjetí s kopce…

Důvod proč jsem reagoval, byl čistě pokus o zdůvodnění vážného zdravotního rizika.

09.11.2014 19:17:07 #75 

Martin47 muž

>> #74, oblouk, 09. 11. 2014 18:57:00

Upozorňuješ na vážné zdravotní riziko, tak se prosím rozepiš a podrobně odborně toto riziko popiš. Napiš jak konkrétně probíhají jednotlivé procesy v těle, které toto riziko v případě našeho klučiny vyvolají. Co přesně je konkrétně v ohrožení a proč.

09.11.2014 20:02:11 #77 

oblouk muž

>> #75, Martin47, 09. 11. 2014 19:17:07

To samozřejmě od klávesnice nejde – neumím, nemám podklady. Je to jako bych chtěl aby někdo doložil tvým požadovaným způsobem, že to nevadí a je v podstatě neškodné. Stojím si pouze díky zkušenostem a intuici za tím, co jsem už napsal:

"*- extrémní zatížení kolenního kloubu vnitřní nohy v pozici maximální flexe

• navíc v případě přejezdu ostřejší a tvrdé nerovnosti je zranění téměř nevyhnutelné (jakkoli jezdec bude na tuto pozici vytrénován)
  • toto jsou pozice, které vedly k vážným zraněním kolen závodníků (po ustřelení vnější). Pamatuji-li si dobře fotografie z protokolů zdravotní komise FIS, kterými dokládala svá rozhodnutí o postupném zvětšování radiusů závodních lyží*"

Myslel jsem to dobře a upřímě :-) a jsem přesvědčen, že se nejedná o šíření poplašné zprávy :-).

09.11.2014 20:30:55 #78 

ivan-ski

Problem tej pozy je v tom ze ma celu vahu na jednej nohe a este ju ma aj skrcenu. Najhorsi moment je vtedy ked z toho drepu vstava, ak by mu tam prisla nerovnost/lad, tak dopadol asi zle. To iste ako ked ti niekto podkopne nohu na ktorej robis drep a este z nej vstavas. Identicka situacia moze nastat aj pri normalnom lyzovani, teda cela vaha na vonkajsej nohe tu nieco podkopne, akurat tam sa neda ist este aj do toho drepu (vonkajsia noha je vzdy viac vystreta). FIS by som sem neplietol, to su blbeckovia. Praveze cim viac ma lyziar zatazenu len jednu lyzu (ako to bolo kedysi na rovnych) a menej sa carvuje na dvoch, tak preto toto zranenie vznikalo. Je logicke ze ak sa zataz rozlozi na dve kolena, vydrzia viac. Takisto je pravda ze lyziar bez poriadnej genetiky nebude pretekar, tam sa s technikou prilis vymyslat neda (uz vobec nie s ladom), a pri kolenach to byva vacsinou otazka casu. Treningom a vitaminmi sa s tym mozno da nieco robit.

Suhlasim s MPS ze je to kurvenie techniky. Keby si ten funcarv daval mlady len ako drill, a nejazdil tak cely den by to bolo v pohode. Ak toto je trener/otec povazuje za lyzovanie, tak mlademu prilis nepomaha. Lyzovanie ma zase dake pravidla a neda sa to robit hociako.

09.11.2014 20:36:36 #79 

˘Ö˘Krab muž

>> #74, oblouk, 09. 11. 2014 18:57:00

Z vlastní několikaleté zkušenosti: kolena (i to se servisovanými menisky) fun zvládly v pohodě. Jednou problém s krátkými lyžemi bez bezp. vázání a rygolem ve sněhu – než jsem se vytrhl, zhmoždil jsem si kotník. Ale co hlavně – opakovaně trpí ruce a ramena, ať již pády nebo zachycením se o nepředvídatelné nerovnosti na svahu během jízdy. Tedy spíše snowboarďácká zranění, nikoliv klasicky lyžařská.

Ale Tvá zkušenost může být jiná, nevylučuji zranění kolen a podobně.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

09.11.2014 22:17:38 #80 

MPS

Když už se začlo tak řešit to zdravotní riziko, tak já bych to viděl asi takto: pokud by se zvedal z klasického hlubokého dřepu bylo by to ok, tohle je ale trochu jinej pohyb,zvedá se přes fixlou holeň směrem nahoru/dopředu a řekl bych že tam bude docházet k obrovskému tahu qadricepsu versus mizernýmu protitahu hamsringu a tím pádem výraznýmu přetížení LCA co to u koho může spůsobit je otázka… Nevim jak moc můžou bejt některý děti gumové, ale já si koleno pocuchal i jako dítě.

>> #79, ˘Ö˘Krab, 09. 11. 2014 20:36:36

I moje kolena zvládly FUN v pohodě, v těchto pozách sem se ale nepohyboval a řekl bych že ty taky ne.

10.11.2014 07:32:48 #81 

˘Ö˘Krab muž

>> #80, MPS, 09. 11. 2014 22:17:38

Hm, asi jsme měli komentovat, že jezdí tak jaksi ‚po polsku‘, protože trvale udržitelný fun se dělá jinak. Problém se sednutím si na vnitřní patu vs. pohyb přes lyže do nového oblouku mají odjakživa všichni, ať race- nebo fun-carveři. Bohužel, tady to vypadá, že to, co produkuje, produkuje jako vrcholnou formu na konci slepé uličky a činí tak záměrně. V tom bych viděl zásadní potíž.

10.11.2014 08:33:02 #82 

Martin47 muž

>> #77, oblouk, 09. 11. 2014 20:02:11

>> #80, MPS, 09. 11. 2014 22:17:38

Vaše odpovědi jsou přátelé zcela v intencích mého očekávání. Dohady, které se, aby vypadaly věrohodně, opřou o „hromadu zkušeností“ (jak nezpochybnitelné) a zabalí do odborných názvů. Proč to píšu. Já netuším, zda je klučina ve vážném zdravotním ohrožení nebo ne, neboť mé znalosti nejsou dostatečné abych viděl všechny souvislosti. Vy jste na tom ale úplně stejně, ten kdo by tyto souvislosti skutečně viděl by neměl nejmenší problém je srozumitelně popsat. Samozřejmě se jedná o klasický problém net-diskuze, kdy se každý snaží tvářit co nejvíc odborně. Háček je v tom, že následně pouze skutečný odborník je v diskuzi schopen poznat pravdu od pouhých „nástřelů“.

P.S. HOnzo, proč jsi vlastně změnil zavedený nick na Oblouk?

10.11.2014 08:55:13 #83 

orim muž

>> #82, Martin47, 10. 11. 2014 08:33:02

P.S. HOnzo, proč jsi vlastně změnil zavedený nick na Oblouk? Teraz budem trochu Honzov obhajca. On to totiž vysvetlil na inom fóre a kto dlhšie sleduje diskusiu snow ten vie.

10.11.2014 09:15:51 #84 

Martin47 muž

>> #83, orim, 10. 11. 2014 08:55:13

Diskuzi na Snow déle sleduji a nevím, dokonce ani netuším. Stejně tak nevím, dokonce ani netuším, proč na konkrétní otázku konkrétní osobě odpovídá někdo jiný.

10.11.2014 09:26:33 #85 

˘Ö˘Krab muž

>> #84, Martin47, 10. 11. 2014 09:15:51

proč na konkrétní otázku konkrétní osobě odpovídá někdo jiný.
Protože fórum Snow.

10.11.2014 09:37:26 #86 

Martin47 muž

>> #85, ˘Ö˘Krab, 10. 11. 2014 09:26:33

Pochopil bych to v případě, že se někdo neudrží, když se konkrétně HOnzy zeptám na oblouk doleva.

10.11.2014 09:56:20 #87 

orim muž

>> #84, Martin47, 10. 11. 2014 09:15:51

Možnože to Honzovi padne dobre, keď sa ho niekto zastane.

10.11.2014 11:50:28 #88 

MPS

>> #82, Martin47, 10. 11. 2014 08:33:02

Sorry příště se věci který se prostě nějak jmenují budu snažit pojmenovat jinak,aby to nevypadalo že se pouze svůj názor snažim odborně zabalit a zbytečně tě tím nepopouzel.To co sem v posledním příspěvku napsal byl pouze můj názor z jakého důvodu se domnívám že by mohlo dojít k případnému poškození kolene, pokud to vyznělo jako pravda svatá nedostatečně podložená tak se omlouvám,jestli ti ale přijde že by to mohlo někoho poškodit klidně to smažu.

PS:Ano je to tu net-diskuse, lidé zde vyjadřují své názory a do jaké míry k nim budou ostatní čtenáři přihlížet je jen na nich.

>> #81, ˘Ö˘Krab, 10. 11. 2014 07:32:48

Bohužel, tady to vypadá, že to, co produkuje, produkuje jako vrcholnou formu na konci slepé uličky a činí tak záměrně. V tom bych viděl zásadní potíž.

Toto byl důvod proč sem to sem dal( věnovanej čas,úsilí a peníze versus tento výsledek mě nepřišel optimální a navíc prezentace na specializovaném vebu s vlastním pastýřem kde se nenajde nikdo kdo by jim to dokázal poladit), / jakej kopr musí dostávat koleno/ bylo pouze doplňujcí a nakonec se z toho stalo hlavní téma.

10.11.2014 13:59:50 #89 

Martin47 muž

>> #88, MPS, 10. 11. 2014 11:50:28

Dalším problémem net-diskuzí je občasné nepochopení, což je charakteristické, zákonité a je to zrovna tenhle případ. Ja jen chtěl naznačit, že k tak závažné věci jako je predikce zranění by se měli vyjadřovat opravdoví odborníci a my bychom měli řešit věci jako jaké lyže, jak zatáčet a podobně. Přiznejme si to otevřeně, na to, abychom mohli zodpovědně říct, že klučina je v riziku vážného zranění bychom museli a) být skuteční odborníci (za sebe říkám že nejsem) b) museli bychom znát mnohem víc okolností než jedno video. Jsem si jistý, že teď pochopíš o co mi jde.

10.11.2014 15:10:13 #90 

˘Ö˘Krab muž

>> #88, MPS, 10. 11. 2014 11:50:28

Pastýř by poladit dokázal, ale oveček je málo, tak se nesmí dráždit, popouzet ani tou nejmenší zmínkou, že by to snad šlo dělat jinak. Navíc ovečky potřebují nakupovat nové fun lyže …

Se podívej, kam to dospělo neustálým pitváním a následným kopáním do mrtvol tady :-), zůstali jen ti opravdu splachovací a superodolní.

Nalezené položky: 95 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 09:27:13 od VojtěchV

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox