Tlaky na povinnost nosit helmu do 18 let... - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Tlaky na povinnost nosit helmu do 18 let...

08.01.2011 01:42:56 #1 

HonzA_ muž

Takže tu máme další tlak na povinné nošení přileb v ČR. Tentokrát v České Televizi…

Video zde

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

08.01.2011 11:25:12 #2 

ivan

Jo, viděl jsem to, díky za připomenutí.

V kombinaci s dalším brainwashingem – např. Gott a Bočanová chtějí svým dětem pořídit „sledovací náramky“ – jsem šťastný, že už téhle orwellovské budoucnosti díky věku (snad) uniknu.

Sranda je, že nyní „záchranáři“ (není jasné, zda se tím myslí HS nebo zdravotníci) po helmové povinnnosti údajně volají. Pepík Masopust do HS ale roky musel hučet, než si sami helmy nasadili. Když jsme se o tom s Márou Fryšem někdy 1998 bavili, byla to fantazie, já si tehdy helmu pořídil a Mára s ní byl asi první u HS ve Špindlu. Hodně pro to pak udělal Áda Klepš, když se stal náčelníkem, šel příkladem a další postupně následovali.

Další sranda je, jak ten pořad tvrdí, že „ani po 6 letech snah“ není helma povinná. Ono té snahy zatím moc nebylo, hlavně se na tom chtěla zviditelnit poslankyně či senátorka Seitlová (jestli si to pamatuju dobře) neboli klasický příklad vyzobnutí šikovné agendy, s níž lze u voličského plebsu levně a účinně bodovat. (To se ale děje i jinde ve světě.)

Osobně jsem a zůstávám odpůrcem tohoto utahování šroubů a ošetřování všeho možného zákonem, jež současně nese i postupnou rezignaci na osobní vklad (úvaha, odpovědnost) a příklon k tupému (stádnímu, „vofčímu“) vyhovění předpisu. Je to ale boj, který, pokud ze sebe nebudete chtít udělat maňásky a očipovaný dobytek, budete muset časem vybojovat hlavně vy mladší.

Dalším podtématem je volání po přítomnosti policie na sjezdovkách, ba i jakési první pokusy i u nás. Opravdu chceme, abychom museli koukat, jestli někde za smrkem není schovaný policajt naladěný na vydusení někoho rychlejšího, ideálně „z Prahe“?

Je ale taky možné, že každá odcházející generace má dojem, že budoucnost po ní směřuje k záhubě. Ovšem i neparanoik vidí, že přituhuje, včetně klasiků občanských svobod Británie a USA, a to ani nemusí častěji cestovat letadlem.

08.01.2011 13:00:11 #3 

Jirka83 muž

Nejsem odborník, takže neposoudím, jak dalece je přilba potřebná. Já jako nováček jsem to chápal jako pásy v autě a koupil hned.

Nemrznou mi uši, umí to přichytit brýle, a za moje čtyři výpravy na kopec už jsem absorboval dvě velké šlupky od pomy zezadu, takže spokojenost :)

186cm, ~100kg, Dynastar Course 67 178cm, Vacuum 130, začátečník

08.01.2011 13:15:02 #4 

adam 1

Povinnost mít přilbu u dětí do npř.14let schvaluji ,ikdyž souhlasím s Ivanem ,že každý by si měl podle svého rozumu rozhodnout .Ale tak by se aspoň eliminovalo právě špatné myšlení ,nebo laksní přístup některých rodičů.(lyžování je jeden z nejnebezpeč­nějších sportu-dle mého)Nařizovat to starším 14let by asi nemělo smysl ti by si stejně jezdili podle svýho a podle modniho trendu. carvu zdar

08.01.2011 13:49:53 #5 

ivan

>> #4, adam 1, 08. 01. 2011 13:15:02

Ano, u těch dětí bych se tomu případně nebránil. Ale 18 let už je úřední nesmysl vyplývající jen z konvence, že právě to je jistá tradiční hranice. Ale mladí pod 18 už můžou dělat řadu věcí, výhledově možná i u nás řídit auto, můžou šukat a rodit děti, aj., tak z nich nedělejme nesvéprávná děcka.

Vemte si, že u poklady skiareálu jsou dospělí (to leckde i pod 15), ale v povinnosti helmy by byly dětmi? Hnus, velebnosti.

08.01.2011 14:25:37 #6 

HonzA_ muž

>> #4, adam 1, 08. 01. 2011 13:15:02

Všeho s rozmyslem. Já jsem proti všeobecnému nařízení a pro osvětu a poskytování dostatečných informací rodičům. Podívej se např. na váhy dětských přileb – většina těch z ABS a nebo jiných plastů má přes 0,5 kg a váží v podstatě úplně stejně jako dospělé. Pro dětské tělo (váží např. 15kg) je to na hlavě ohromná zátěž pro krk jako takový. Pokud se dítě pohybuje na vhodném a bezpečném místě, na přilbě bych netrval. Ale pokud se pohybuje mezi ostatními lyžaři různých úrovní a rychlostí, jednoznačně bych ji doporučoval. Třeba nějakou státem, horskou službou, zdravotními pojišťovnami, lékaři, atd. podporovanou kampaní.

Ale další zákazy a nařízení? To se mi nelíbí. To je jako zákaz žárovek a následná nutnost použít zářivku i na místě, kde je to naprosto nevhodné, a to jak z ekonomického pohledu (pořizovací cena v. následná očekávaná úspora) tak i ekologického (celkový dopad na ŽP – výroba, používání a následná likvidace). Akorát že v tomhle případě je možné se ohánět bezpečností, životy a dětmi. To všechno jsou mocná zaklínadla manipulace moderní doby.

Jinak já osobně si myslím že třeba cyklistika v silničním provozu je mnohem nebezpečnější než lyžování. Ale je to jen subjektivní názor. Bylo by zajímavé vidět nějakou statistiku počtu úrazů při jednotlivých sportech (provozovaných rekreačně) spolu s počtem lidí a časem, který tomu kterému sportu věnují. Pak bychom mohli mít nějakou objektivnější představu.

Jinak jen pro doplnění – já jezdím důsledně v helmě. Je to nejlepší čepice co jsem kdy měl a cítím se bez ní na kopci jako nahý. To samé učím své děti, ale současně jim vysvětluji proč tu helmu nosí a kdy by se bez ní mohly obejít.

08.01.2011 14:38:20 #7 

Martin430

>> #2, ivan, 08. 01. 2011 11:25:12

Ahoj.

No ivane, mě tam v tom tvém pěkném výčtu chybí ještě jedna záležitost. A to podle mého soudu celkem zásadní, ne-li nejpodstatnější.

BYZNYS

Autolékárničky, kdy vyhodíme (nebo nesmírně ušlechtile darujeme nějakým organizacím) vyhovující věci, jsou dostatečný příklad. Nové se liší jinejma nůžkama (některé, protože některé staré již „správné“ nůžky měly) a snad ještě nějakou drobností. Výsledek ? K 1.1. jsem vyhodili oknem – povinně a pod hrozbou trestu – 8 (slovy osm) miliard Kč. Co na tom, že to stejně nikdo nepoužije.

Stejný blábol je záchranář z videa. "Každý rok evidují nejméně jeden (tři, pět, sto) smrtelný úraz. Ale když přinutíme lidi zákonem nakoupit v supermárketu helmy, to bude panečku bezpečíčko. 10 miliard ? 20 ? 30 ? No nestojí to za trošku lobbyingu ?

A co páteřáky ? Ten pan doktor to ošidil… a co chrániče ? Co kraťasy s polstrama ? Co preventivní ortézy? Co policií kontrolované potvrzení o povinném seřízení vázání – každý den čerstvém ?

Co povinné lyžiřidičáky tak za 15–20.000 Kč s pravidelným přezkoušením 2–3× za sezónu ???

Co omezení rychlosti na 15 km/hod. pod trestem 6 měsíců až pěti let ?

S tím už by se dala rozjet kampaň do parlamentu, sehnalo by se pár sponzorů, kteří budou potřebovat v následujícím období prodat třeba povinná zpětná zrcátka na helmu.

Je mi z toho šoufl a jsem taky rád, že už nejsem puberťák.

Skol

08.01.2011 14:51:05 #8 

Martin430

>> #6, HonzA_, 08. 01. 2011 14:25:37

No jo, HonzO_,

jenomže to jsi Ty. A Tvoje děti. Kolik jsi věnoval času, peněz, zkoušení a vůbec různého úsilí, abys vybral dobrou, kvalitní a hlavně správně padnoucí helmu.

Pochybuji silně o tom, že by Tě uspokojila kymácející se bublina na hlavě Tvého dítěte, které má notabene pod tím kulicha – nejlépe i s bambulí. Nesprávně nasazená přilba a nesprávně zvolená velikost je MNOHEM nebezpečnější než NIC. Je mimo jiné i vynikající příležitostí jak sobě nebo ratolesti při jinak neškodném pádu přivodit zranění hlavy, páteře nebo přímo srazit vaz.

A že by i ta nejkvalitnější helma zachránil pána, který na Dolní Moravě vycestuje do lesa a napálí to hlavou do stromu, to si myslí jen ten geniální pan doktor, Marcela Augustová a ještě tři maníci v PRC (Public Republic of China). Protože padělky Kjuse a Spydera už tak nejdou a je třeba začít práskat Giro, Briko nebo tak něco.

Jo. A taky jezdím v helmě. I můj syn a manželka. Za ty tři helmy by byly jedny velmi slušný lyže.

Skol.

08.01.2011 14:59:05 #9 

adam 1

>> #6, HonzA_, 08. 01. 2011 14:25:37 Tak jsem zvážil dceřinu 6r. přilbu a má i s brýlema cca400g ,jaký to má vliv na páteř to nevím nejsem ortoped(ve srovnání třeba s její školní aktovkou-1tř.tak je to moucha)svému dítěti bych přilbu nikdy nesundal už pro klid duše.A jak píšeš je to super čepice -„kdo zkusí už nechce jinak“ Máš pravdu ,že je to o osvětě,která tady chybí a lyžařů je čím dal tim více -aspoň mi to tak připadá o přeplněnosti českých svahů ani nemluvě.Rozdělovat sjezdovky na ty kde se muže bez přl.a kde ne -tak to bude pěkný gulaš.Tu statistiku by nebylo špatné zjistit -kolik urazů hlavy bylo bez přilby.Každopádně to je na rodičích a žádný zákon to stejně neovlivní.Jinak ty žárovky -souhlas to je loby jak blázen ,ale někde jsem slyšel ,že někdo už prodáva žárovky pod jiným obchodním názvem -topná spirála. adam

08.01.2011 15:09:09 #10 

ivan

>> #7, Martin430, 08. 01. 2011 14:38:20

Martine, tady jsem se nesnažil o žádný výčet, je to jen rychle namaštěný příspěvek do diskuse. O tom, že bezpečnost (spíše lákadlo zdánlivého bezpečí) včetně té při lyžování je dobrý byznys, jsem už psal do časopisu někdy předloni, a možná ne jednou, snad i něco jako hysterčení jsem tam použil. Speciálně humbuk s chrániči.

Připomínáím taky naši raně podzimní diskusi (33 příspěvků) ohledně vybavení pro děti, kde autorka napsala:

„Pořídit dětem „páteřáky“ není levná záležitost. Jejich ceny začínají na 1000 korunách. Vyplatí se to vůbec, když dítě rychle roste? V každém případě. Chrání děti před nebezpečným zraněním, a těch bývá při prvních lyžařských pokusech dost,“

na což jsem v diskusi reagoval:

"Páteřák pro 3leté dítě plácající se na loučce považuju za skoro zhovadilost, takřka na úrovni helmy na ulici, kdyby náhodou spadl květináč nebo kus římsy. Ještě menší děcka tu a tam vypadnou z kočárku a padají, když se učí chodit. Taky jim dáme helmu a protektory?

Trochu soudnosti, pls!

Jak se naše generace vůbec mohla dožít tak vysokého věku při tolika rizikových a minimálně zabezpečovaných aktivitách!?"

http://snow.cz/…-boty-a-hole

Taky HonzA se tam myslím dost vyjadřoval.

Na srovnání úrazů při cyklistice a lyžování (údaje USA) se podívám, mám to někde v poznámkách. Ale o tom, že nebezpečnost lyžování se hystericky přehání, jsem taky už nejednou psal, včetně nejrůznějších tvrdých čísel.

Jinak ještě na doplnění, lepší motivace než paragraf a hůl jsou peníze. Ten proces už vlastně nenápadně probíhá: poranil ses při pádu na kole a neměl jsi helmu? Neučinil jsi vše, co jsi mohl, a tak máš spoluvinu. Nárokuješ si plnění od pojišťovny? Dostaneš jen část nebo nic. Pojistka pokryje jen lyžování s helmou. Tímto směrem jdou souběžné tlaky, a to je další důvod, proč nevidím zákon jako vhodné opatření.

Ta mánie mít všechno explicitně v zákonech je děsná. Čím víc zákonů, tím horší stát – ne ovšem pro právníky :-(

08.01.2011 15:20:12 #11 

Martin430

>> #10, ivan, 08. 01. 2011 15:09:09

Já si to dobře pamatuju. Psal jsem tam paní Bučkové (tuším) taky něco.

To srovnání s cyklistikou může být zajímavé, ale jen do určité míry.

Ale nedávno jsem cosi hledal v jednom ze starších čísel a připoměl jsem si jednu Tvoji citaci ze statistik (úraz jednou za 42 let).

Hysterii lze vytvořit i kolem vodního póla. To je přece dnes tak jednoduché.

Ve shodě s Tebou se divím, jak jsem to přežil do dneska a jak to, že to přežili všichni předtím.

Asi náhoda. :o)

A zákony na vše. Jasně. Akorát, že by z někoho násilím šel vychovat dobrý člověk, to mi není známo.

Ale není mi známa velká spousta věcí.

08.01.2011 16:18:55 #12 

HonzA_ muž

>> #9, adam 1, 08. 01. 2011 14:59:05

„Rozdělovat sjezdovky na ty kde se muže bez přl.a kde ne -tak to bude pěkný gulaš.“

Adame, rodiče (zákonní zástupci) jsou svéprávní dospělí lidé, kteří mají dnes a denně zodpovědnost za řádnou péči o své děti. Ano, někteří na to totálně prdí. Ale to by neměl být důvod k tomu aby stát naprosto ignoroval svou povinnost ve směru osvěty a vzdělávání a nahradil ji jen represí na základě příkazu v zákoně pod sankcí.

Jak správně píše Ivan:

>> #10, ivan, 08. 01. 2011 15:09:09

pokud bude dostatek informací a osvěty ze strany státu a i jiných institucí, není problém aby v případě zanedbání péče o děti pojišťovna žalovala zákonné zástupce dítěte o náhradu části a nebo celé částky vynaložené na úhradu léčení. Navíc, pokud se do toho pustí policie, může z toho být určitě i trestní stíhání. Spousta věcí totiž jde řešit jednoduše i bez toho, že jsou přesně napsané v zákonech. Stát by, podle mně, měl vést své občany k samostatnosti a zodpovědnosti a nez nich dělat tupé ovce, které reagují jen na zákaz a příkaz. A to ještě jen pokud se to kontroluje.

08.01.2011 18:06:37 #13 

ivan

>> #12, HonzA_, 08. 01. 2011 16:18:55

Velmi výstižně řečeno. Nenapsal bych to lépe.

08.01.2011 22:41:10 #14 

adam 1

*>> #12, HonzA_, 08. 01. 2011 16:18:55 máte pravdu ,že to je věc každého rodiče jak se postará a vede své ratolesti a že už existujou mechanizmy jak dohnat rodiče k zodpovědnosti.Ale jestli by zákon o nošení přilby zachránil jen jeden lidský život-tak to má cenu a nejsem proti tomu .Je zajímavé ,že když jedem lyžovat do italie tak by mě vůbec nenapadlo a možná i vás polemizovat proč musí mít dítě helmu .Prostě to je pro zvýšení bezpečnosti a basta.A ohledně osvěty -existuje nějáké desatero doporučení pro lyžaře v čr?Já bych tam k těm helmám přidal i třeba nošení reflexních vest.To je podle mě také dost důležité aby ti prci šli vůbec vidět. adam

09.01.2011 11:32:38 #15 

HonzA_ muž

>> #14, adam 1, 08. 01. 2011 22:41:10

„Ale jestli by zákon o nošení přilby zachránil jen jeden lidský život-tak to má cenu a nejsem proti tomu“

Víš kolik lidí by zachránil zákon zakazující dětem kunzumaci nasbíraných hub (protože jejich rodiče mohou být nezodpovědní)? A slyšel jsem už o několika smrtelných úrazech ve škole při hodinách TV – zakažme ji. Jo a taky prý někde na školním výletu se zabilo dítě (myslím že to bylo utopení) a další má trvale poškozené zdraví. Zakažme školní výlety.

A spousta dětí je v roli chodců každý rok zraněna či zabita na ulici/silnici – nařiďme zákonem že žádné dítě nesmí bez svého vlastního policajta na ulici. Protože co kdyby byli jejich rodiče nezodpovědní.

Ale naštěstí se to neděje. Místo toho se např. vydávají atlasy hub, mykologové zdarma pořádají akce při kterých učí lidi poznávat houby, školy hledají cesty jak snížit rizika při TV a na výletech a rodiče i školka/škola děti učí jak se na ulici chovat než je nechají jít samotné.

Ale současně pokud např. učitel něco závažného zanedbá a nebo rodiče nechají samotné dvouleté dítě běhat po hlavní třídě, jdou k soudu a mají velký problém.

Adame, nemůžeš všechno nacpat jen do zákazů a příkazů. To odnaučí lidi přemýšlet nad důsledky svých rozhodnutí a umět posuzovat rizika – protože to přeci už udělal někdo za ně a pokud to není zakázané tak je to přeci v pohodě. Navíc, když budeme na každou konrétní věc mít nařízení, za chvíli jich bude tolik že se v nich nebude nikdo orientovat a tak stejně budou k ničemu a nikdo je nebude dodržovat.

Takhle to vidím já, ty na to samozřejmě můžeš mít jiný názor a já ho respektuji. Nicméně je důležité si uvědomit i další souvislosti.

09.01.2011 15:58:26 #16 

Kiri

Snad jsem diskuzi procetl dost pozorne tak abych zde vyjadril nazor a nekoho neopakoval. Nedokazu posoudit zda je dobre reseni zavest zakon na noseni prileb pro deti do urciteho veku. Vim ale ze velka skupina rodicu je absolutne nesvepravna co se tohoto tematu tyce. Jak si urcite mnozi z vas vsimli, nekteri jezdi s detmi na svazich, ktere jejich ratolesti nejsou schopny zvladnout a to casto i v dobe kdy jsou sjezdovky preplnene. Kdyz je tam vidim bez prileb nejradeji bych celou rodinu z arealu vyved. Bohuzel jsem se sam 2× s ditetem srazil, nastesti to dopadlo bez nasledku ale trauma jsem z toho mel asi vetsi nez to dite. V Italii tento zakon funguje pomerne dlouho a nejaka statistika rozdilu urazu pred a po by nebyla na skodu pri rozhodovani. Vetsina z tech co zde dikutuje a ja mezi ne patrim take nasadila prilby az nekdy v dospelosti ale take jsme vyrustali v dobe, kdy na svazich byla polovina lidi s polovicni rychlosti. A jen tak k pousmani Ivan psal v druhem prispevku k policii na sjezdovkach. Jsem Liberecak a mame je na Jestedu pravidelne. Pocitam ze tuto sluzbu dostavaji jako odmenu. Nektere dvojce nejsou schopny kloudne sjet svah a pri pripadnem zasahu by si pravdepodobne ublizili. Vybaveni maji ale perfektni a jsou ozdobou sedackovych lanovek a bufetu. :-)

09.01.2011 17:11:57 #17 

ivan

>> #14, adam 1, 08. 01. 2011 22:41:10

„Ale jestli by zákon o nošení přilby zachránil jen jeden lidský život-tak to má cenu“

Tuto bohulibou „zásadu“ jsem měl za tak profláklou, že už ji dneska nikdo rozumný nepoužije vážně, nýbrž parodicky.

„A ohledně osvěty -existuje nějaké desatero doporučení pro lyžaře v čr?“

To snad po tom všem aktuálním humbuku s desaterem FIS, navíc existujícím už desítky let a vyvěšeném u každého DZ, taky nemyslíš vážně? Tvou povinností je ostatně seznámit se s přepravním řádem, a tudíž i s těmito body, dnes už i součástí příslušné ČSN.

Btw, jejich nedodržení už soudy použily v pravomocných rozsudcích a jednomu borci to napomohlo až do trestního řízení a odsouzení. Takže se ve vlastním zájmu honem dovzdělej.

>> #16, Kiri, 09. 01. 2011 15:58:26

„nekteri jezdi s detmi na svazich, ktere jejich ratolesti nejsou schopny zvladnout a to casto i v dobe kdy jsou sjezdovky preplnene. Kdyz je tam vidim bez prileb nejradeji bych celou rodinu z arealu vyved.“

Co je podstata problému: že ty svahy nezvládnou, nebo že nemají helmu? Logicky to prvé.

Pozvedneš je snad helmou na dostatečnou lyžařskou úroveň? Jezdí lyžař, ne helma.

Vyřeší se snad problém tím, že rodiče vynuceně koupí nejlevnější a tím třeba i málo vhodnou helmu? A tím třeba při své vzpomínané nezodpovědnosti měli za to, že pro bezpečí svých dětí udělali požadované = dost? Houby, je třeba přece zařídit, aby se tam ta děcka nevyskytovala, ať už s helmou nebo bez ní.

Tedy a) osvěta, b) motivace (pojišťovna, trest) a c) případně i trocha represe („pane, tohle je černá a na ní nemá vaše dítě co dělat, porušujete tím provozní řád a vystavujete se možným sankcím“).

09.01.2011 17:37:36 #18 

adam 1

>> #17, ivan, 09. 01. 2011 17:11:57 Ahoj Ivane ,nevím jestli se mi to zdá,ale zdáse mi ,že se začínáš trochu povyšovat?:( (špatný sníh nebo mlha?),Pravidla FIS znám ,mimo to tam není žádná zmíňka o bezpečnostních pomůckách které by se aspoň doporučovalo nosit,je tam jen jak se máš chovat atd.a o to mi šlo.Prostě nějaké obyč doporučení pro obyč lyžaře hlavně ti co začínají ohledně bezpečnosti.Tu dle tvého „parodickou a proflaknutou“větu -tak to nemyslíš vážně?No nevím já bych tu bezpečnost až tak nepodceňoval.Ale asi se na to dívám trochu z pozice zaměstnance fa kde bezpečnost je na prvním místě. Prostě každý to vidí jinak. měj se adam

09.01.2011 17:37:43 #19 

Kiri

>> #17, ivan, 09. 01. 2011 17:11:57 Predchozi prispevek byl myslen tak, ze nechavat nektere veci na zodpovednosti rodicu je nekdy dost osemetne. Jak jsem psal, nejsem zpusobily abych vynasel zaver o zavedeni zakona ci ne. Chtel jsem pouze poukazat na zabednenost nekterych jedincu. Navic se vetsinu lyzarske sezony pohybuji ve stredisku ktere je pomerne nebezpecne a problem nejsou jen prudke svahy ale i uzke modre ktere jsou vyuzivany jak turisty jako sjezdovky, tak pomerne zdatnymi lyzari pro sjezd k parkovisti. Tam podle mne vznika nejvic urazu ze srazek. Na techto mistech nejde udelit zakaz pohybu detem.

10.03.2011 20:56:28 #20 

PavelKo

Dnes, když mi telefonovali ze školního lyžařského kurzu, že mého kluka vezou do nemocnice s otřesem mozku po pádu, jsem si na toto vlákno vzpomněl. Peťa nějak neustál malou zledovatělou plotnu a i přes přilbu se prásknul do hlavy tak, že mu bylo blbě ještě několik hodin potom. Rentgen byl naštěstí OK, teď už je asi zase všechno v pořádku. Nepíšu to sem jako argument pro uzákonění přileb, jen jsem moc rád, že přilby existují. S kulichem by to dnes bylo horší.

10.03.2011 21:08:32 #21 

HonzA_ muž

>> #20, PavelKo, 10. 03. 2011 20:56:28

Tak to mně mrzí, Pavle. Držím palce ať je Péťa v pohodě a neobjeví se nějaké komplikace. A taky ať mu to dlouhodobě nezkazí radost z lyžování.

Taky jsem rád že přilby existují (sám jí většinu času nosím a mé děti až na výjimky také), ale současně jsem pro to aby zase nějaký papír nezatloukal zdravý rozum a úsudek do země a nedělal z lidí jen tupé ovce.

10.03.2011 22:28:14 #22 

ivan

Děti vydrží hodně. Dokonce tolik, že se většinou dožijou dospělosti. My všichni jsme toho přece příkladem.

Lindsey po otřesu mozku vyhrála už tři globy.

Jestli je chytrej, bude tím až do léta omlouvat špatné známky.

Jo a vážně: ať je to v pořádku. Nějakou dobu poté by lehké následky mít mohl, hlavně by se neměl do hlavy praštit brzy zase.

10.03.2011 23:10:21 #23 

PavelKo

HonzO, ivane, díky za držení palců. Bude to určitě dobré, večer v telefonu už Peťa vypadal dost zdravě :-) Mlaďoši se fakt regenerují rychle.
HonzO, vedle ve vlákně o broušení jsem si všiml, že máš nějaké větší problémy s kolenem? Tak přeju, ať to nějak zdárně vyřešíš.

11.03.2011 09:40:24 #24 

Martin430

>> #23, PavelKo, 10. 03. 2011 23:10:21

Protože Tvoje kluky znám, tak přeju Peťovi rychlou rekonvalescenci a brzký návrat na sníh.

Jak říkáš, otřepou se (většinou) neuvěřitelně rychle.

11.03.2011 20:00:35 #25 

Jirka83 muž

Taky doufám a přeju, ať je Peťa brzo v pořádku bez následků.. Helma není vůbec špatná věc.. kolikrát já už dostal do palice vlekem, párkrát jí i řezal sjezdovku – naštěstí žádné následky, ale jak jsem si jí vždycky pochváloval.. Paradoxně mě teď už dlouho brání v lyžování jeden blbej doskok (kotník). Je to týrání čumět ven, jak sníh mizí a nemoct nic :(

186cm, ~100kg, Dynastar Course 67 178cm, Vacuum 130, začátečník

23.03.2011 15:46:32 #26 

lojza 50

Jak napsal Jirka předemnou,,Helma není vůbec špatná věc. Mohu jenom ptvrdit z vlastní zkušenosti,včera jsem se vrátil z nemocnice po operaci krční páteře.Příčina:Pád na lyžích,večerní lyžování,poslední jízda,prázdná sjezdoka,první oblouk,vyjetí mimo sjezdovku.Jak, to fakt nevím,led,nerov­nost, malý tlak na lyže,nahrnutý sypký sněh,rýha??,??Je­likož mimo sjezdovku sníh nebyl a navíc se tam místy vyskytovaly i kameny ,tak asi víte co následovalo.Jak já byl rád že mám na hlavě přilbu a ne kulicha.Na štěstí už asi tři sezony jezdíme celá rodina s přilbama,když si na ni člověk zvykne tak to má jen výhody.Osobně si myslím ,že přilby na sjezdovku patří,a ti co to s lyžováním myslí vážně je už mají. Jak přesvědčit ten zbytek,snad jsem k tomu trochu přispěl .

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

dnes 08:30:47 od ˘Ö˘Krab

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]