Lyžování - kniha - rozumná "skripta" - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyžování - kniha - rozumná "skripta"

22.01.2011 19:49:35 #1 

Daniel S.

Nevíte někdo o dobrém zdroji praktických informací ohledně lyžování (všeobecně)?

• broušení & úprava různých druhů lyží
  • lyžařské tipy (techniky lyžování)
  • nastavení vázání (vliv mont. bodu na jízdu)

apod.

Nikde jsem nic uceleného a zároveň dostatečně fundovaného nenašel (může být i v angličtině nebo němčině).

Našel jsem pár knih z totáče (nepamatuji si názvy), ale velmi dobře zpracované (po technické stránce), ale zastaralé.. dnes se knihkupectví hemží různými „super“ knihami s fotkami, ale text nejde moc do hloubky..

Já vím, zkušenosti hrají velkou roli, ale něco jako ABECEDA lyžování se nikdy neztratí.

Díky.

22.01.2011 20:59:14 #2 

boso

>> #1, Daniel S., 22. 01. 2011 19:49:35

Skúsil si prejsť Snow – diskusné fóra „Servis lyží a snovboardú“ a „Sjezdové lyže“? Myslím, že minimálne k „broušení & úprava různých druhů lyží“ a „nastavení vázání (vliv mont. bodu na jízdu“ by si našiel bohato informácií.

23.01.2011 02:42:37 #3 

Gravedigger

najit knizky o lyzovani je otazkou par minut, pokud jsi uz nekdy slysel treba o www.google.com .Mnohem uzitecnejsi je ale zustat rovnou u internetu, a vse co te zajima, si najit tam. Co se tyka samotne techniky lyzovani, necekej zadne zazraky v tom, jak ti studium „na sucho“ pomuze.

23.01.2011 16:31:06 #4 

Daniel S.

>> #3, Gravedigger, 23. 01. 2011 02:42:37

Nezlob se, neptal jsem se na JAK, ale na CO. A to právě kvůli tomu nepřebernému množství (jak na netu, tak v knihkupectví). A nemám bohužel moc času tyto věci hledat, proto se ptám zkušenějších na tomto fóru. Díky.

24.01.2011 20:44:42 #5 

PavelKo

Konkrétní tipy:
Nejlepší, co jsem zatím četl, byla knížka Ultimate Skiing .
Pokud chceš knížky v češtině, pak mi nepřipadly pro přehled špatné Lyžování od začátků k dokonalosti , případně Carving (od Vobr, Štumbauer). S Ultimate Skiing se ale srovnat nedají.

24.01.2011 22:25:07 #6 

vašek2

>> #5, PavelKo, 24. 01. 2011 20:44:42

Jen tak BTW: Ten sokol, kterej jede na hlavní fotce obalu opavský knihy je jediná osoba, u který jsem si řekl, že má zvládnutou „pravou funcarvingovou techniku“. A to i ve více jak jednom oblouku… Tady se mu to zase povedlo :-) – ( http://www.sportovnikurzy.cz/index2.php?… ) Jinak díky za doporučení v jiném vláknu. Tu knihu samozřejmě neslyším prvně, ale nemám.

26.01.2011 05:35:57 #7 

HT.Hugo

Me pripada uzitecna kniha „Harald Harb's Essentials of Skiing“. Je to takova anatomie jednoho oblouky; v kazde kapitole rozebira jeho jednotlive aspekty: hraneni, naklon, protirotaci…asi je to trochu zjednodusene (coz je pro vetsinu z nas dobre) ale dava to smysl a je to pouzitelne. (Amazon.com $13). Dalsi kniha je od Rona LeMastera: „The Essential Guide to Skiing..“ Neni to ani tak moc o technice ale o vsem kolem lyzovani: jak vybirat boty, jak si obouvat lyze na prudkem svahu…pro nas kteri jsme zvykli tak nejak spontanne improvizovat je zajimavy systematicky anglosasky pristup- viz kapitolka o tom jak spravne nosit lyze na ramenou. (Amazon.com $7.90) Nemuzu taky nevzpomenout utlou knizecku „Cary na snehu“ neni nejaktualnejsi – vysla uz za dob Killyho- ale ma skvele obrazky od Karla Pekarka.

27.01.2011 07:39:12 #8 

Martin-K muž

Našel jsem celkem slušný zdroj od Jana Štumbauera o carvingovém vybavení, určitě to někomu pomůže minimálně v orientaci. Materiálové vybavení pro carvingové lyžování Pokud už to tu někdě je, omlouvám se.

27.01.2011 08:43:30 #9 

ivan

>> #5, PavelKo, 24. 01. 2011 20:44:42

>> #7, HT.Hugo, 26. 01. 2011 05:35:57

>> #8, Martin-K, 27. 01. 2011 07:39:12

1. Essentials: ano, pokud se člověk srovná s některými Harbovými specifiky, např. s „counteraction in high-C part of the turn“ neboli značnou protirotací (zip bundy směřuje na vnější botu) už v začátku oblouku a nácviku ve velmi úzké stopě.
  2. LeMaster: pokud nevadí tyto Harbovy názory na RLM (malý výběr citátů):

someone who skis like that, has no business telling others what's right or wrong about world cup skiing.

and what Ron LeMaster talks about in his articles. They are wrong and on the wrong track in every sense.

writers like Ron LeMaster out there with no idea about what is really happening in skiing

LeMaster uses a different modern well developed trick, known as, „baffle them with Bull sh–t“.

he has no idea of what he's talking about.

I know these athletes and they think Ron is laughable, they joke about him.

Ron LeMaster, has never raced, he's a terrible skier and he's out of touch.

They use LeMaster, how absurd is that. a guy who can’t ski, has never raced, and can’t see a ski on edge, is the major technical contributor.

He is now a dangerous misleading proponent of poor skiing approaches and very damaging to coaches and kids.

3. Štumbauer: kdysi mj. napsal knížku, která byla prvním dílkem našeho „lyžařského docenta“, kde byl celkem slušně pojednaný materiál, bylo vidět, že zdroje poctivě načítal a rešeršoval.

Prolinkovaný metodický list obsahuje asi přibližně totéž. Je to ovšem stav věcí 2003–2004, v mnohém už neplatný až zavádějící a dneska už bych to k orientaci nedoporučil. (Také se tam ve formě dodatečné poznámky dostala kuriózní teorie Járy Pluskala, že lyže zcela bez odklonu jsou výhodné tím, že odstraňují nežádoucí prodlevu mezi impulsem a reakcí lyže, navíc s popleteným označením „odklonu“ jako „podbroušení“.)

4. Čáry na sněhu: na nich je vzorově vidět, že naše zaostávání za světem má svou historii. Vyšlo to poprvé 1967, je to pěkné stylisticky (Čtvrtečka a Chlouba si přibrali zkušeného sportovního novináře Vlka) i graficky (veselé a roztomilé obrázky Pekárkovy), ale ideově to patří ještě kamsi do 50. let k Andělovi na horách. Ovšem ve stejné době sepisoval Joubert svoje legendární dílko, u nás pak tuším 1970 vyšlé pod názvem Ako sa zdokonaliť v lyžovaní, v němž jsme s úžasem sledovali obrázky a nákresy nejlepších světových borců a dočítali se ne o tom, že máme mít na krku šátek, nýbrž o „hadím“ a „vystřelovacím“ oblouku… Nebe a dudy.

Obávám se, že „sen každého studenta“ – jedna skripta, v nichž je polopaticky všechno, stačí našprtat a potřebné vědění je v suchu, ani v lyžování neexistuje. Nicméně mě trochu zaráží, že si ze dvou seriálů o broušení ve SNOW, podrobnějších než cokoliv, co jsem kdy v jakém časopisu viděl, nevybereš.

Lyžařské tipy k technice: stejný zdroj, od roku 2003 nebo 2004 několik desítek článků, svého času i rozbory fotek („Fotoporadna“, letos propojované s rozbory videa zde na webu a letos navíc další série výborných Ondřejových „Trochu jiných úhlů pohledu“.

MB: byl značně podrobný článek všetně historického vývoje umístění MB, opět ve SNOW. Vše česky.

02.12.2012 20:58:07 #10 

fischerbl

Taky jsem se byl podívat „naší“ skiing devil v Levných knihách na knihu Bodeho Millera. Tu neměli, ale narazil jsem na tohle.

Sice 4 roky stará publikace a v němčině, ale za ty prachy..

Jinej gang...

02.12.2012 21:56:39 #11 

ivan

>> #10, fischerbl, 02. 12. 2012 20:58:07

Za necelé 3 eur se vyplatí i jen jako dokument doby. Prospekt vyhodíš, z webu to zmizí, ale tohle bude za 30 let mít hodnotu – přinejhorším jako doklad, kde všude se „tehdy“ dalo lyžovat.

Na alpinforu a sommerschi se nad 30 let starými podklady laut jubelt (nahlas jásá).

Tento DSV Skiatlas je (byl) sice o maličko horší než ADAC, ale i tak. 1997 jsem za něj v GaPa dal 50 marek. Kdybych šel okolo, beru ho hned taky.

03.12.2012 01:46:29 #12 

janaah

>> #9, ivan, 27. 01. 2011 08:43:30 Ivane, vím, že reaguju na dost starý příspěvek ale nedá mi to… velmi by mne zajímalo, co za informaci má čtenář příspěvku hledat ve shluku citátů Harba kritizujících LeMastera? Ani jedna z vložených citací nenapadá cokoli konkrétního, pouze celkově LeMastera. Tenhle druh kritiky mi vždy přišel značně prázdný. Proto by mne zajímalo, co naznačuješ kopírováním tohoto? Omlouvám se, možná jsem nechápavá nebo mi chybí nějaké ty naznačené informace… Osobně považuji Ultimate Skiing od Rona LeMastera za vynikající počin. A právě proto je to text, o kterém by bylo zajímavé diskutovat. Tedy pokud by se řešily nějaké jednotlivé výroky z Ultimate Skiing. Na to se budu těšit!

03.12.2012 13:12:56 #13 

ivan

>> #12, janaah, 03. 12. 2012 01:46:29

Nenaznačuju nic, RLM neznám. Nabízím něco z dostupných názorů.

Harald je svérázný chlapík. Už jsem to tady někdy určitě psal. V osobním kontaktu a nice guy, ale když se píše o lyžování, agresivní „jedinej chytrej“ s jediným funkčním systémem výuky/přípravy (PMTS). Podle mých zkušeností a závěrů je třeba brát ho s jistou rezervou.

Podobně se na lokálních ryncích jednotlivých zemí nemají rádi i jiní tamější kohouti. Důvody mohou být pestré, od osobní antipatie vzniklé možná už v mládí (přebral mu holku? byl lepší závodník?) přes profesní závist, odborné důvody až po konkurenční boj. Klidně si sem dosaď výroky Papá Záhrobského o mnohých našich, podobně Trnkovy, ale taky v Německu Kuchlerovy o Ulmrichovi a dalších, ve Švýcarsku Rubiho o Chevalierovi (osobní zkušenost), ve Francii kauzu Bonnet a likvidace úspěšného nároďáku v 70. letech, tahanice v trenérském zázemí USST, snad i Italy vyhozeného Noglera, který se „pomstil“ Stenmarkem, dlouholeté pnutí u Rakušanů, situaci v ČR s ČŠL versus Apul a začít můžeš u praotců Zdarskeho, Paulckeho, Bilgeriho.

Jak prý kdysi pravil Petru Jirešovi jeden Grünigenův soused: už jsi někdy viděl, když se sejde pár lyžařů, že by se shodli?

Přenechávám každému, aby si na základě lépe či hůře dostupných informací udělal závěr sám. IMHO má Harald hodně dobrých myšlenek, momentů a postřehů (ne všechny), ale servíruje je sektářským způsobem spasitele a jediného spravedlivého, který už z principu odmítám. Byť je to možná v rámci jeho byznysu v amerických podmínkách metoda úspěšná.

03.12.2012 22:37:22 #14 

janaah

>> #13, ivan, 03. 12. 2012 13:12:56 Díky za odpověď. Evidentně vidím narážky tam, kde nejsou. Pomlouvací situaci lyžařského rybníčku znám dobře z různých zemí. Zvláštní, že k tomu zrovna lyžování tak moc vede. PS: škoda, že RLM neznáš. Tvůj názor by mne zajímal.

03.12.2012 22:37:25 #15 

janaah

>> #13, ivan, 03. 12. 2012 13:12:56 Díky za odpověď. Evidentně vidím narážky tam, kde nejsou. Pomlouvací situaci lyžařského rybníčku znám dobře z různých zemí. Zvláštní, že k tomu zrovna lyžování tak moc vede. PS: škoda, že RLM neznáš. Tvůj názor by mne zajímal.

03.12.2012 23:53:40 #16 

ivan

>> #15, janaah, 03. 12. 2012 22:37:25

Proč jsou ausgerechnet lyžaři tak rozhádaní?

(Pokud je to pravda), může to být tím, že je alpské lyžování náročné na technické provedení, které přitom nijak nehodnotí na rozdíl třeba od gymnastiky. Základní pohyby jsou sice totožné pro všechny, ale konkrétní provedení se mohou u různých typů lidí v „ďábelských“ detailech lišit. S nácvikem techniky se začíná v raném věku a ta se vyvíjí více let jak zkdokonalováním, tak změnami fyzickými. Navíc se provozuje ve velmi různorodých podmínkách s řadou proměnných (kdežto plavecké bazény jsou jen málo odlišné, hřiště v halách také).

Jistě by se našly další důvody, tohle mě jen letmo napadlo. Určitě jsou specifika v literatuře popsaná a dokonce bych je jako trenér asi měl umět vyjmenovat. Ale teď se mi tady nehodí to pitvat.

Když to někdo bude chtít rozvést nebo doplnit, budu rád. Zformulovalas zajímavé téma, řekl bych.

Že neznám RLM? Ono potkávat se s Američany není tak snadné.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

27.02.2017

SNOW tour 2016/17: Špindlerův Mlýn – o víkendu pocukrován!

I když už se probudilo jaro, zima ještě docela nesp...
27.02.2017

NORDIC 42 - březen 2017

V posledním NORDICu sezóny 2016/17 se dozvíte o tře...
26.02.2017

Sporten Dark SNOW Monínec s Kryštofem Krýzlem

Po strašidelně teplém týdnu s rozměklými sjezdovkam...
26.02.2017

SNOW tour 2016/17: Tanvaldský Špičák – hora na talíři

Páteční počasí bylo jak na houpačce. Nejprve zataže...
26.02.2017

Harrachov – krkonošské středisko pro malé i velké

Městečko Harrachov leží na samém západě horského hř...
26.02.2017

Nedělníček: Pexeso

Pan Z. se zamiloval do Julinky na horách. Když se n...

Diskuze o lyžování

Alternatíva lyží Fisher PROGRESSOR 800

dnes 08:05:46 od ˘Ö˘Krab

Jaké komerční GS vybrat?

včera 22:08:43 od Martin47

Bílá a Mezivodí.

včera 21:18:15 od m3

Oblbovací fíčury

včera 20:08:31 od HonzA_

Dolní Morava: [Středisko]

včera 19:41:46 od PetrAT

Swiss ski - Co je to za lyže?