Elanky pro ženu 170/60 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Elanky pro ženu 170/60

Nalezené položky: 33 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

01.02.2011 10:49:28 #1 

cottonj

Chtěl bych se zeptat přítomných expertů, jaké Elanky by doporučili pro ženu 170cm, 60kg, na sportovní a rychlou jízdu (střední a krátký oblouk) na upravené sjezdovky. Nejvíc se mi líbí Waveflexy 14ky (ve 160cm), ale mám obavy aby nebyly moc tvrdé. Musí to být lyže, na kterých se dá odjezdit bez top kondice týden v Alpách. Koukal jsem ještě i na SLR Waveflex, ale ty už jsou asi moc odladěné. Ideální by byly asi 12ky, ale jsou dost tmavé. Designově by se určitě nejvíc líbily bílé 14ky, což je u holek dost podstatné kritérium ;-) Myslíte, že by ty 14ky utáhla nebo jít radši do modelů s jedním titanalem?

01.02.2011 11:53:47 #2 

Martin430

>> #1, cottonj, 01. 02. 2011 10:49:28

Ahoj,

Kvalifikovanou odpověď dostaneš tady

Máš tam telefonický kontakt, zavolej tam, a proberte to. Určitě tě neodmítnou. A vědí hodně.

Já bych se té 14ky (lyže) zas tak nebál. Navíc, jak velice správně píšeš, v pěkným designu.

Skol Martin430

01.02.2011 13:59:10 #3 

PetrAT muž

Tvoje váha + výška, chceš jezdit sportovně, rychle … myslím, že pro Tebe bude 14ka to pravé.
12ka by stačila také a jediné, kde bude slabší je led.
Na příští sezonu se chystá nová 14ka, stočená do vrtule

01.02.2011 21:36:41 #4 

01.02.2011 22:44:01 #5 

Tom_

>> #4, kankan, 01. 02. 2011 21:36:41

Podle toho automatu jsou 14 pro ženy pravděpodobně zapovězeny.

It's only skiing

01.02.2011 23:12:07 #6 

vt

Zeptám se ještě pro moji ženu, velmi dobrá lyžařka, 170 cm, ale má jenom 50 kg. Nejlépe lyže na upravené sjezdovky a radius kolem 13–15 m. Podle Elan konfigurátoru se mi líbí Mystic Magic Fusion, 158 cm, co si o tom myslíte vzhledem k váze, nebo klidně i WF Fusion 12–14 ? Ještě mám v hledáčku lyže HEAD, mám osobně WORLDCUP iSL SW a jsem s nima velmi spokojený, uvažuji proto pro ženu i sportovní ICON TT 60/80, 158 cm, co tyto ?

02.02.2011 03:39:42 #7 

Gravedigger

>> #6, vt, 01. 02. 2011 23:12:07

schvaluji vyber, co se modelu tyka, ale pridal bych par cm na delkach. drz se kolem 165cm.

02.02.2011 07:43:46 #8 

PetrAT muž

>> #4, kankan, 01. 02. 2011 21:36:41
Skinavigator bych bral s rezervou
Je to částečně nástroj marketingu, který tlačí zákazníka tam kde ho chce mít
Viz. vybereš, že seš žena a už tam jsou „babské“ ski, ikdyž by si holka mohla vybrat unisex modely
Navíc pozor na ceny, někdy se ty babské zbytečně drží v ceně

02.02.2011 07:45:30 #9 

PetrAT muž

>> #6, vt, 01. 02. 2011 23:12:07
pokud je velmi dobrá lyžařky, tak bych u elanu přemýšlel nad jedním titanem
Ale pohledej, elan má testcentra a testovačky
Tak nejprve zkoušej

02.02.2011 09:18:56 #10 

cottonj

Díky za reakce. Chci pořídit lyže jako dárek, takže testování je bohužel mimo hru. Ski konfigurátor je opravdu jen marginální pomůcka pro výběr. Už proto, že lyže pro holku je potřeba barevně doladit k výbavičce, že ;-) My chlapi nad tím můžeme kroutit hlavou, ale fakt je ten, že i kdybyste většině ženských pořídili ideální lyži, tak pokud se jí nebude líbit, tak to prostě nebude ono 8-) Potřebuju vybrat něco v kombinaci zelené s černou/šedou­/bílou. V úvahu přicházejí Waveflex 14, SL Waveflex, Waveflex 12 nebo loňské Speedwave 12. Nejvíc by se určo líbily ty 14ky, protože ostatní jsou dost do tmava. Proto pokud má některá dáma nebo lehčí lyžař zkušenosti buď se 14kama nebo jiným modelem od Elanu s dvojitým titanalem, tak bych byl moc vděčný za reakci, jestli to není příliš tvrdé a náročné na celodenní lyžování.

02.02.2011 10:48:43 #11 

PetrAT muž

SL a SLX jsou přeci jen užší pod botou a na rozbité pistě to už není ono
Jenom pro dokreslení. Před lety jsem byl na testovačce se známou. Měří asi 155 a váží sotva 50kg. Pravidelně hraje tenis. Nejvíce se jí líbily SLX
Přesto bych měl trochu obavu ty lyže jen tak koupit

02.02.2011 16:02:36 #12 

vt

Dá se něco všeobecného doporučit na těch 170cm a 50 kg ? Přece jenom v 50 kg je tlak na lyže v zatáčkách menší, i když se jede rychle.

02.02.2011 16:15:14 #13 

˘Ö˘Krab muž

>> #12, vt, 02. 02. 2011 16:02:36 A k tomu jsi přišel jak? Kinetická energie Ek= 1/2 m. v2 . Z toho plyne, že energie vzrůstá úměrně hmotnosti, ale se čtvercem rychlosti. Prakticky má 50 kg leckteré třináctileté dítě. A takové dobře lyžující dítě lehce zvládne téměř všechny délky komerčních racecarverů, ale to hlavně proto, že jezdí rychle a má techniku.
Pro Tvou ženu, pokud jezdí rychle (jak píšeš), tedy v Tebou zvoleném okruhu R13–15 připadá v úvahu naprosto vše z kolekce vyjma chlapských slalomek. Vybírej tedy podle designu a šíře pod botou.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.02.2011 17:01:46 #14 

MirekP

>> #13, ˘Ö˘Krab, 02. 02. 2011 16:15:14

Ne ze bych nesouhlasil s tvymi doporucenimi na vyber lyzi (souhlasim).

Jen mi neni jasne jakou roli tady hraje vzorec na vypocet kineticke energie vzhledem k dotazu zda ty lyze dotycna „dostatecne prohne“. Rekl bych, ze ten vzorec se vztahuje k celkove Ek lyzare a ne k silam, kterymi pusobi do lyzi. Tim padem nam rika jestli ma lyzar dost energie napr prorazit treba zed, kdyz nam jeste nekdo rekne kolik je ji na to treba:-) Ale nejsem fyzik, mohu se mylit.

02.02.2011 17:22:46 #15 

ivan

>> #12, vt, 02. 02. 2011 16:02:36

>> #13, ˘Ö˘Krab, 02. 02. 2011 16:15:14

Jakožto pilný sběrač lyžařských informací můžu poskytnout i vzorec pro výpočet výsledné síly působící do nohou v oblouku, akorát se mi ho nějak nedaří sem vepsat:

V = √(G2+O2 ) = √(〖(mg)〗^2+〖(m v2⁄®)〗^2 )

neboli druhá odmocnina z: tíhy (m*g) na druhou + odstředivky (m*v-2/r) na druhou

Takže při realistické rychlosti 10 m/s vychází pro oblouk o poloměru 15 m 60kg jezdci asi 700 N, 80kg asi 900 N. Ovšem při kulích 20 m/s už by to bylo cca 1700 a 2300 N.

Je to jen jako zajímavost, ať se carveři zasmějou, jaký voloviny tady řešíme.

I na prohnutí lyže mám vzoreček, ale ten už si netroufám sem psát vůbec…

02.02.2011 17:27:04 #16 

˘Ö˘Krab muž

>> #14, MirekP, 02. 02. 2011 17:01:46 Reagoval jsem na předchozí konstatování že : „Přece jenom v 50 kg je tlak na lyže v zatáčkách menší, i když se jede rychle.“
Pokud je lyže odpovídajícně zahraněná a rovnoměrně zatížená (lyžař-ka nejede smyk po patkách), bude přes lyže přenášena na podložku odpovídající část Ek celkové, která mj. lyže prohne. Je celkem jedno, jestli Ek umořuješ prorážením zdi nebo ohýbáním lyží, máš jí vždy omezené a vypočitatelné množství.
Beru to tak, že výpočtem celkové Ek získáme rámcovou představu o maximální možné síle působící na lyže.

EDIT: ivan je zase lepší. Lze to interpretovat i tak, že nad nějakých 8–9 m/s se teprve začíná projevovat rychlost (zatížení přesáhne součin m*g).

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.02.2011 17:52:19 #17 

ivan

>> #16, ˘Ö˘Krab, 02. 02. 2011 17:27:04

„Lze to interpretovat i tak, že nad nějakých 8–9 m/s se teprve začíná projevovat rychlost (zatížení přesáhne součin m*g).“

Ano. Mám před sebou takový graf a na něm je jasně vidět, že do tebou udávaných hodnot jsou křivky takřka vodorovné (výchozí hodnoty 600 a 800 N) a teprve tam se začínají zvedat.

Při 15 m/s je to pro lehčího lehce přes 1000 N, pro těžšího už 1500.

03.02.2011 03:00:45 #18 

Gravedigger

mam zkusenost, ze komercni slalomky( kam radim i speedwavy), i kdyz se jedna o nejvyssi model, treba se dvema titanaly, se velice libi i mene narocnym lyzarum. napriklad s nekolika takovymi duchodci jsem se setkal. zaroven je ale opravdu zbytecne pro vetsinu lyzujici verejnosti takto drahe lyze kupovat. (ono vubec lyze techto delek a radii nejsou vhodne pro vetsinu verejnosti). a jeste bych si dovolil pripomenout, ze dobre a spatne(v CR bezne) provedeny servis, dokazi z jednech a tech samych lyzi udelat naradi s velmi odlisnym chovanim.

03.02.2011 10:37:31 #19 

MirekP

Ahoj,

Jak jsem rekl nejsem fyzik, dnes vecer bych mel jednoho potkat, tak se zkusim zeptat alespon na tu Ek Jen rikam,ze bych byl hodne opatrny s tim Krabovym vykladem

>to Krab “Reagoval jsem na předchozí konstatování že : „Přece jenom v 50 kg je tlak na lyže v zatáčkách menší, i když se jede rychle.“

• ja tomu rozumim ze rikas ve sve reakci,ze hmotnost je o neco mene dulezita nez rychlost a k to demostrujes vzorcem pro vypocet Ek (viz nize tva odpoved), a to myslim, ze je spatny zpusob demostrace (trebaze ta hmotnost muze ve finale opravdu ustoupit castecne do pozadi za urcitych okolnosti, ktere zminujes – dovednost lyzare – rychlost)

“A k tomu jsi přišel jak? Kinetická energie Ek= 1/2 m. v2 . Z toho plyne, že energie vzrůstá úměrně hmotnosti, ale se čtvercem rychlosti. Prakticky má 50 kg leckteré třináctileté dítě. A takové dobře lyžující dítě lehce zvládne téměř všechny délky komerčních racecarverů, ale to hlavně proto, že jezdí rychle a má techniku.

“Beru to tak, že výpočtem celkové Ek získáme rámcovou představu o maximální možné síle působící na lyže”

• Sorry ale jak ziskam tu predstavu o sile ze vzorce Ek=1/2 mv2
  • krom toho myslim, ze to Ek bylo spis pro ucel dane casti fyziky brano jako Ek celku (tj v danem pripade lyzare I s lyzema, tj muj primer te zdi) , pokud bych chtel pracovat se ztratou energie musel bych pouzivat opravdu mnohem slozitejsi pristup (klobouk dolu pred temi co to umi)

>to Ivan

• sice nevim co je to za vyslednou silu, ale vzorec nezpochybnuji, verim, vim, ze disponujes perfektni databazi lyzarskych informaci (a mozna je to jeden ze vstupu pro ten vzorec pruhybu)
  • a ten graf ti rika zavislot te sily na rychlosti lyzare, nicmene asi nereflektuje k zavislosti rychlost – pruhyb (alespon ne primo)
  • nicmene pokud se bavime o pruhybu (“otazka” ve foru zni zda ma uzivatel na to prohnout dane Elan lyze) tak by prave ten druhy vzorec (vzorec pro vypocet pruhybu) byl na miste (ne ze by asi uzivatelce pomohl :D:D:D)
  • co kdysi myslel zkratkou, ze nejsem rozhodne BFU?

>To all Laicky bych rekl, ze zakladni zavislost pruhybu bude 1/Uhel zahraneni lyzi (samozrejme realne zde bude hrat roli rychlost lyzare a dovednost kvuli vztahu ostrediva – rychlost – naklon) 2/vaha lyzare 3/svalova sila kterou je schopen pusobit do lyzi 4/asi jeste neco dalsiho na co nemam :D

Zaver:

• sorry za reakci nechci teoretizovat, jak rika Ivan (ja to take v minulosti zminil) nelyzuje se u/od PC
  • navic rikam,ze s odbornymi a teoretickymi vstupy do sportu se ma pracovat umirnene
  • no a trochu osobni roviny Krabe (ciste pratelsky, fakt, ostatne jsem ferove priznal, ze tve rady jsou uzivatelsky uzitecne, jakoliv mozna o me uznani nestojis), trochu mam v hlave jak si me poslal do pr… ve vlaknu video a hlasovani (no nevadi):D . Ackoliv nemyslim,ze jsem si svymi prispevky (btw ne nijak zasadne se lisici pohledem na lyzovani od Milan Tr) zaslouzil tolik pocty:D

That’s all a pekne lyzovani

03.02.2011 12:42:27 #20 

ivan

>> #19, MirekP, 03. 02. 2011 10:37:31

Předně si myslím, že teorie se vzorečky (já vím, nacpal jsem ji sem i já) je takřka komická v situaci, kdy není takový problém spoustu lyží vyzkoušet. Zejména v různých podmínkách, protože vzoreček je pořád jenom teorie, ale jede konkrétní lyžař na určitém sněhu (tvrdý – měkký, hned je to jinak). Sice jsem viděl interní doporučení některých výrobců vážící určité délky závodních lyží na hmotnosti jezdců (smysl má zejména u mladých juniorů), ale i to je přibližné a v reálu to chce otestovat přímo lyže.

Následující mám jako rychlé poznámky z jednoho rakouského materiálu z r. 2000 a nevím, nakolik smysluplně je dokážu předložit.

R prohnutí lyže = R konstrukční / tangens úhlu náklonu lyže

Maximální průhyb lyže d v závislosti na úhlu zahranění a kontaktní délce lyže L:

d = R prohnutí lyže * (1 – cos 90L / R prohnutí * π)

(nechce se mi snažit se psát to jako rovnici, nejde mi to)

Jestli s tím někdo umí něco udělat, prosím.

Jinak souhlasím s Krabem, že dobrý 50 kg lyžař zvládne většinu dnešních vesměs značně měkkých komerčních lyží (příslušné délky, samozřejmě). Pokud tedy tím vágním „dobrý“ rozumíme přibližně totéž. Moje 60kg švagrová si už dvakrát v Alpách poradila (nevím ovšem, jak) s mužskou slalomkou AHV 06 se závodní speedlockovou deskou, která rozhodně není měkká.

03.02.2011 15:09:18 #21 

MirekP

>> #20, ivan, 03. 02. 2011 12:42:27

Ale to se shodujeme, myslim, ze to povrzuji i v mem predchozim prispevku.

Ja mel jen koment na tu fyziku a upozornil na nespravnou informaci (ona dle meho nespravna Krabova teorie s Ek), skryva se za ni nepravda (ma verze mi byla potvrzena pred hodinou fyzikem matfyzakem PhD, momentalne na Akademie Ved na postdoku, celkem mu verim co se tyka gymnazialni fyziky:D).

Btw i kdyby to nekdo umel spravne spocitat pro daneho lyzare musely by vyrobci shodnou metrikou oznacovat lyze (jak rikas) a i tak proste vstupuji individualni odlisnosti, tusim Filip Trejbal preferuje mekci lyze.

Je to jako se vsim, vyzkousejte a co vam vyhovuje berte, nekdo to dela i v manzelstvi (i kdyz to pak muze byt dost nakladne:D)

03.02.2011 18:39:27 #22 

ivan

>> #21, MirekP, 03. 02. 2011 15:09:18

Kdyby to bylo tak jednoduché: Filip chce strašně tvrdou slalomku (jakou mu někteří nedokážou dodat) a současně pro svůj podstatně slabší GS velmi měkkou obřačku (na níž jsem si připadal jako na racecraveru 18 m). Někde je zjevně chyba, IMVHO v tom jeho obřáku (mski by mohl něco málo dodat), ale i to je kus reality.

Ptal ses na BFU? Fakt nevíš, co to je, nebo má otázka hlubší smysl (tehdejší kontext si nepamatuju)?

03.02.2011 21:28:41 #23 

Nifredil

vt # 12 „Přece jenom v 50 kg je tlak na lyže v zatáčkách menší, i když se jede rychle.“ Menší než co? Jaké hodnoty porovnáváme? Tlak na lyže je menší při srovnání s těžším lyžařem, který jede stejnou rychlostí, stejný oblouk (teoreticky, když odečteme zahranění, náklon, techniku).
MirekP #14 „Rekl bych, ze ten vzorec se vztahuje k celkove Ek lyzare a ne k silam, kterymi pusobi do lyzi. Tim padem nam rika jestli ma lyzar dost energie napr prorazit treba zed“ Lyžař má nějakou celkovou energii, která je dána složkou potencionální (mgh) i kinetickou (1/2m*v2). Myslíš, že když se lyžař v oblouku opře do lyží, že tu kinetickou složku nevyužívá k prohnutí lyže a pouze si ji veze s sebou dopředu? Počítat lyžaře a lyže jako jeden celek se mi zdá docela nepraktické (možná pokud budu chtít zjistit, jakou silou mě sundal sedmdesátikilový lyžař na desetikilových lyžích jedoucí rychlostí 50 km/h :-?
˘Ö˘Krab #16 „Beru to tak, že výpočtem celkové Ek získáme rámcovou představu o maximální možné síle působící na lyže.“ Tudíž je jasné, že na lyže působím pouze částí Ek, která je určitě menší, než celková. Ivanův vzorec to vystihuje docela jasně:
ivan #15 „Jakožto pilný sběrač lyžařských informací můžu poskytnout i vzorec pro výpočet výsledné síly působící do nohou v oblouku, neboli druhá odmocnina z: tíhy (m*g) na druhou + odstředivky (m*v2)/r na druhou“ hmotnost se ve vzorci vyskytuje sice dvakrát, ale rychlost ve čtverci (na druhou), neboli při malých rychlostech prohnutí výrazně závisí na hmotnosti lyžaře, při větších rychlostech hraje hmotnost menší roli.
MirekP #19 „sice nevim co je to za vyslednou silu, ale vzorec nezpochybnuji, verim, vim, ze disponujes perfektni databazi lyzarskych informaci (a mozna je to jeden ze vstupu pro ten vzorec pruhybu)“
ivan #15 uvádí, že jde o vzorec pro výpočet výsledné síly působící do nohou v oblouku
MirekP #19 „a ten graf ti rika zavislot te sily na rychlosti lyzare, nicmene asi nereflektuje k zavislosti rychlost – pruhyb (alespon ne primo)“ předpokladám, že čím větší síla působí do nohou v oblouku, tím větší silou mohou působit nohy do lyží ;-) a tím větší může být průhyb lyží, kde tady je nějaká jiná než přímá závislost?
MirekP #19 „Laicky bych rekl, ze zakladni zavislost pruhybu bude 1/Uhel zahraneni lyzi (samozrejme realne zde bude hrat roli rychlost lyzare a dovednost kvuli vztahu ostrediva – rychlost – naklon) 2/vaha lyzare 3/svalova sila kterou je schopen pusobit do lyzi 4/asi jeste neco dalsiho na co nemam :D“ Vcelku se dá souhlasit, jen bych jednotlivým bodům přiřadila jinou důležitost.

Bezva diskuze, nenapadlo by mě, že si na lyžařském webu takhle hezky popřemýšlím o fyzice :-D

03.02.2011 21:55:35 #24 

medvěd muž

>> #23, Nifredil, 03. 02. 2011 21:28:41

No, hezké. Na fyziku této úrovně už v žádném případě, na rozdíl od zdejších borců, nemám, ale Tvoje shrnutí mi přijde super. Asi si budu muset u vlastní mámy vzít nějaké opakovací hodiny, ta ji sice učí, ale jen na gymplu:-(. Tak snad na to bude stačit:-). Minimálně různé vzorečky totiž umí, tím jsem si celkem jist. M.

03.02.2011 22:09:07 #25 

Nifredil

>> #24, medvěd, 03. 02. 2011 21:55:35

Proč „jen na gymplu“? To bohatě stačí. Mimochodem potencionální a kinetická energie se probírá v osmém ročníku ZŠ. Nic si z toho nedělej, tak jako ty na vzorečky, já hledím na popisovanou teorii lyžování :-x.

03.02.2011 22:09:21 #26 

Mirek muž

Pánové, síla do lyží v ustáleném oblouku na rovině závisí POUZE na hmotnosti lyžaře a úhlu vklonění. Z toho vyplývá, že 2× těžší lyžař by měl mít pro stejný pocit z jízdy 2× tvrdší lyže a 2× delší, aby měl stejný měrný lineární tlak na hranu lyže ;-)

03.02.2011 22:16:06 #27 

ivan

>> #23, Nifredil, 03. 02. 2011 21:28:41

neboli při malých rychlostech prohnutí výrazně závisí na hmotnosti lyžaře, při větších rychlostech hraje hmotnost menší roli.

Ano i z praxe a je to to první, co zde v post 13 psal Krab o starších žácích. A co nedomýšlejí lidé, když uvažují tvrdost lyže převážně či výlučně podle své hmotnosti a zanedbávají rychlost jízdy (s níž pak v obloucích nutně souvisejí i náklony/úhly zahranění).

MirekP #19 „Laicky bych rekl, ze zakladni zavislost pruhybu bude 1/Uhel zahraneni lyzi (samozrejme realne zde bude hrat roli rychlost lyzare a dovednost kvuli vztahu ostrediva – rychlost – naklon) 2/vaha lyzare 3/svalova sila kterou je schopen pusobit do lyzi 4/asi jeste neco dalsiho na co nemam :D“ Vcelku se dá souhlasit, jen bych jednotlivým bodům přiřadila jinou důležitost.

Zjevně tam chybí tuhost v ohybu vlastní lyže (i to by byla lahůdková fyzika) resp. systému lyže+seska+vá­zání+bota, dále vlastnosti podložky (=sněhu) – tvrdý, měkký, míra penetrace.

Až na konec bych asi dal svalovou sílu, tedy síly vnitřní. Její význam bude různý podle rychlosti, úhlu zahranění a poloměru oblouku – pro vysoké hodnoty vnějších sil je nezbytně nutná, pro nízké méně.

Bezva návštěva od někoho, kdo zjevně ví, „vo čem to je“.

Jinak doporučuju dostupnou Biomechaniku FTVS (ISBN 80–86317–10–2) nebo podstatně lepší klasiku The Physics of Skiing (1–56396–319–1), tam je fyziky včetně vzorečků neurekom. (Ale zrovna ty, jež jsem použil výše, odtamtud nemám.)

03.02.2011 22:23:39 #28 

Nifredil

>> #26, Mirek, 03. 02. 2011 22:09:21

Jenže lyžař se pohybuje po nakloněné rovině. A při pohybu z kopce dolů přeměňuje potencionální enegii, kterou získal tím, že se nějak dopravil do větší výšky h v energii pohybovou. Proto je potřeba kalkulovat i s rychlostí. A proto i lehčí lyžař zvládá při dostatečné rychlosti tvrdší lyže.

03.02.2011 22:38:29 #29 

Mirek muž

>> #28, Nifredil, 03. 02. 2011 22:23:39

Sklon svahu má vliv jen na to, jak se mění síla do lyží v průběhu oblouku, na začátku malá a v průběhu oblouku roste k maximální ve vrstevnici. Na sílu do lyží je zcela jedno, zda jedeš 30km/h oblouk o poloměru 7m, nebo 100km/h oblouk o poloměru 78m. Pokaždé bude vklonění 45° a síla do lyží 1.4*hmotnost lyžaře.

04.02.2011 10:02:34 #30 

MirekP

Ma zakladni uvaha, byla, ze na pruhyb lyze (to zda je dotycny prohne "dostatecne”) neni vhodne pouzit ten vzorec pro vypocet Ek nebot je to silne zjednoduseni hranicici s nepravdou (mam potvrzeno, jak jsem uvedl)

>to Nifredil

Ted me odpovedi:

MirekP #14 „Rekl bych, ze ten vzorec se vztahuje k celkove Ek lyzare a ne k silam, kterymi pusobi do lyzi. Tim padem nam rika jestli ma lyzar dost energie napr prorazit treba zed“ Lyžař má nějakou celkovou energii, která je dána složkou potencionální (mgh) i kinetickou (1/2m*v2). Myslíš, že když se lyžař v oblouku opře do lyží, že tu kinetickou složku nevyužívá k prohnutí lyže a pouze si ji veze s sebou dopředu? Počítat lyžaře a lyže jako jeden celek se mi zdá docela nepraktické (možná pokud budu chtít zjistit, jakou silou mě sundal sedmdesátikilový lyžař na desetikilových lyžích jedoucí rychlostí 50 km/h

ad1/Ale jiste, ze z celkove energie neco pouzije na pruhyb, ale myslim, ze pak nelze operovat vzorcem Ek=1/2 mv2 ale uzit upne jiny a mnohem slozitejsi model… To pak asi nemuzes zjednodusit jen na potencialni a kinetickou (ten model zjednoduseni chapu prave pro ten mnou uvedeny priklad – opet mam potvrzeno)

ad2/Presne tak pro ten pripad celku bych tu demostraci se vzorcem Ek pouzil jako zjednoduseni a nebal se tolik,ze jsem svym zjednodusenim rekl nepravdu (asi lze eliminovat zrychleni a naklonenou rovinu, nebot jde o urcity moment t v nemz ma hmotnost I rychlost danou)

MirekP #19 „a ten graf ti rika zavislot te sily na rychlosti lyzare, nicmene asi nereflektuje k zavislosti rychlost – pruhyb (alespon ne primo)“ předpokladám, že čím větší síla působí do nohou v oblouku, tím větší silou mohou působit nohy do lyží a tím větší může být průhyb lyží, kde tady je nějaká jiná než přímá závislost?

Protoze neznam ten vzorec na pruhyb tak si nemohu dovolit to tvrdit (tvuj predpoklad uznavam, v me zavorce “ne primo” nemelo znamenat ze ta zavislost je neprima, ale ze tam proste nevidi zavislot rychlost pruhyb (coz ale netvrdili) Mluvili o konkretnich cislech, a i kdyz bude ta zavislost prima tak nevim presne jak, tudiz ja se nemohu vyjadrovat ke stavu kolem rychlosti 8ms ve smyslu jak to bude (jaky by byl graf zavislosti rychlost, pruhyb a zda ty zmeny budou podobne jako s tou silou kolem rychlosti 8ms nebo nekde jinde)

Dulezitost netusim – ty body jsem seradil nahodne (shoda nahod cislovani)

>to Mirek

• az uvidite ten vzorec na pruhyb ma smysl diskutovat na cem je zavisly
  • osobne jsem predznamenal (vyse) ze v nem rychlost neocekavam (ciste ma spekulace), ale v praktickem svete diky tomu, ze naklon je zavisly na faktorech (umeni-ostrediva sily, tudiz rychlost bude v praxi hrat roli)
  • nemyslim, ze maximalni pruhyb by mel byt u tech nejlepsich ve vrstevnici (asi by se dali pro dukaz uzit tlakova cidla, kdys s tim pracovali nejake rakouske university)

>To Ivan

• to s tim Trejbalem je zajimave (dik za perlicku)
  • s BFU to myslim vazne (cituji te”…ty nejsi rozhodne zadny BFU, tesim se na dalsi…)
  • internetove diskuse nejsou to co me zajima, tak pokud je to nejaka zkratka v nich neni se cemu divit, ze nevim (fakt nekecam)

>to all

• Btw se mi zda, ze pro zjednoduseni si leckdo precte jeden prispevek a pak sup oponentura
  • Tot vse z me strany k danemu tematu, ta debata se dostava jinam nez by lyzarska cast webu asi cekala (I kdyz to asi neni nic spatneho)
Nalezené položky: 33 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Oprava lyžiarok

dnes 12:44:33 od TomáS

Klínovec: [Středisko]

dnes 07:59:31 od t603

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

06.12.2016 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká