VL13 Velké Meziříčí - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

VL13 Velké Meziříčí (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 53 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

25.02.2011 16:54:51 #31 

˘Ö˘Krab muž

Včera odpoledne kopec tvrdý, trocha nastrouhané krupice na tom, lidí přiměřeně. Na cca 1/3 šířky svahu byl postavený tréninkový SL pro účastníky.
Slovy klasika: „Bylo to fajn, všichni na tom stáli docela pěkně…“.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.02.2011 19:53:01 #32 

TNS muž

>> #31, ˘Ö˘Krab, 25. 02. 2011 16:54:51

„Chlapi boha jeho,stiahnite niekto ten cukor z trate až na podklad,veď sa na tom nedá jazdiť.Si niekto ublíži,no.“:)))

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

25.02.2011 20:01:44 #33 

HOnza muž

>> #31, ˘Ö˘Krab, 25. 02. 2011 16:54:51

Jo i dnes byl kopec senzační – tvrdej, državej, pro zítřejší závody ideální – borci si užijí ideálu. Krabovi se sluší za včerejší účinkování poděkovat a vyseknout mu poklonu. Prokázal, že důkladným studiem a rozvinutím teorie o posilovací, rozhejbávací a insruktážní funkci pluhu se dopracoval záviděníhodnejch rozsahů, záběru hran a výtečnýho ovládání lyží. Přesvědčil nás nezvratně o účelnosti a účinnosti tohoto cvičení a tak skoro všichni jsme s nadšením prošli jeho instruktáží a shodli jsme se na mimořádným přínosu jeho lekce.

www.vl-snow.cz

26.02.2011 08:31:56 #34 

˘Ö˘Krab muž

>> #33, HOnza, 25. 02. 2011 20:01:44 Pokusy o rozsah, hrubá síla… jednooký mezi slepými králem. I to válení se po svahu zvládali místní funaři lépe.
Přeji pěkné závody a žádná zranění.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.02.2011 20:03:45 #35 

Jirka83 muž

Právě jsem se vrátil domů, a tak nějak mi tu chybí kopec vedle paneláku :( Není snad od věci, když tu napíšu něco z pohledu zobana.

Moje očekávání byla splněna.. Zázemí pro mě ideální, se vším nám vyšli vstříc, sjezdovka za oknama, počasí paráda. Byla mi věnována pozornost o něco větší, než jsem čekal (přece jen to bylo spíše „závodnické VL“), dostal jsem hodně informací co a jak – podrobně, a mnohdy i z více úhlů. Pokusy o realizaci už nebyly tak dobré, ale za to cvičitelé nemohli :) Byli na mě někdy až moc hodní.

Přínos pro mě nepopiratelný a jsem rád, že jsem měl tu možnost. Poznal jsem fajn lidi, na těch prknech pěkně jezdili (i když jsem bohužel neviděl harryho na ostrých závodech).. akorát když se o tom sportu bavili, často jsem jim vůbec nerozumněl :)

Takže díky HOnzo za organizaci, Pavlovi s Kačkou svezení a všem za cenné rady a společnost.. Budu se snažit i dál „vylepšovat“ a doufám, že se zase na kopci někdy uvidíme.

P.S.: Nejvíc mě překvapil Krab – tu čest jsem měl sice jen chvíli a letmou, ale ten Earl je nějaká naprostá kamufláž.. I kdyby se nejmenoval Uhlář, tak se to k němu vůbec nehodí. Připojuju poděkování za instrukce jako „bonus“.

186cm, ~100kg, Dynastar Course 67 178cm, Vacuum 130, začátečník

28.02.2011 13:34:30 #36 

˘Ö˘Krab muž

VYLEPŠOVACÍ LYŽOVÁNÍ 13 – 24.2.2011 VELKÉ MEZIŘÍČÍ
Na VL13 jsem byl víceméně náhodně, jako už v minulosti několikrát (a nevylučuji úplně ani nějakou návštěvu v budoucnu). Své poznámky omezím výhradně na komentář slalomové techniky účastníků, kteří mi byli na krátkou dobu neplánovaně předáni. Pokusím se shrnout zásadní a neustále se opakující chyby. Jde o jevy velmi provázané, důsledky jsou obvykle podmíněny kombinací chyb – jak jsme si ostatně demonstrovali přímo na svahu. Pokusím se pojmenovat hlavní nectnosti:

1. nesprávný výchozí postoj
    • neumožňuje v zahájení oblouku tlak do vnější lyže
    • neumožňuje ovládání zahraněné a zatížené lyže
    • nevytváří předpoklady k rozdílné dráze těžiště těla a lyží
  2. chybná poloha pánve v zahájení oblouku a pak i jeho vedení
    • nemožnost zahájit jednoznačně, razantně a včas na vnější
    • neschopnost zahranit obě lyže – „A“ postavení
    • nezavírání oblouků, neschopnost odklonu
    • malé zatížení vnější lyže v průběhu oblouku
    • dlouhá prodleva v „přechodové fázi“ mezi oblouky
    • protirotace, vklonění pánve do oblouku
    • zahájení oblouku po vnitřní, případně přestup na vnitřní v průběhu oblouku
    • padání na vnitřní, rozjíždění lyží
  3. špatné načasování pohybů v oblouku
  4. nedostatek odvahy (nebo neschopnost) jít s pánví „mimo“ lyže
    • nedostatečné zatížení zahraněných lyží
    • přisedání na patky
    • přílišné předsouvání vnitřní (je třeba si dělat místo pod sebou)
    • náhradní způsoby zatáčení – koleny, rameny, vším, čím se dá pohnout
    • nahrazování horizontálního pohybu vertikálním nebo předozadním
    • pokus o zvýšení tlaku do lyže krčením kolen
    • pokus o zavírání oblouku vkloněním ramen do oblouku

Je třeba se věnovat všem chybám průběžně – a trpíme jimi různou měrou úplně všichni. Slalomový oblouk je velmi specifickým pohybovým komplexem, který je třeba budovat celý současně a po dopilování jednotlivých součástí si to celé „sedne“ v rámci fyzických a psychických možností každého jednotlivého jezdce.
Domnívám se, že např. opravovat postoj bez toho, aby bylo jasné, k čemu přesně jej potřebuji, trochu zavání samoúčelností. Přijde mi také vysoce kontraproduktivní pokoušet se jezdit po vnější s nadzvednutou a mírně přednoženou vnitřní – fixuje to nežádoucí protirotační polohu pánve a posouvá těžiště vzad. Navíc hranění a zatěžování lyže v oblouku je takto zbytečně obtížné.
Je marné zkoušet pilovat jízdu po hranách, když nemám jistotu v přenosu váhy z lyže na lyži, nejsem schopen udržet tlak na lyži během oblouku, nezahraním obě lyže ani přibližně stejně. Je naprosto absurdní vjíždět mezi slalomové branky bez slalomové techniky a bez patřičných chráničů. Riskuji tím zafixování elementárních nedostatků a možná i zbytečná zranění.
Starého psa už novým kouskům nenaučíš, ale u nás ostatních je na čase s tím něco začít dělat. Snažte se, já se snažím.

28. února 2011, ˘Ö˘ Krab

28.02.2011 14:54:52 #37 

HOnza muž

>> #36, ˘Ö˘Krab, 28. 02. 2011 13:34:30

To všechno je pravda a hlavně – že všechno se vším souvisí… U každýho něco z vyjmenovaných nedostatků převažuje a na to se snažíme vždy individuelně zaměřit. O neúčelnosti a dokonce i škodlivosti mnohých, a i často užívaných drillů jsme také hovořili… A na závěr s úsměvem protestuji ve jménu Benešovejch ročníků proti věkové diskriminaci – i jakkoli starej pes se může a dokonce by se i měl snažit… :-).

www.vl-snow.cz

28.02.2011 21:01:38 #38 

VojtěchV muž

Krabe, snažíme se taky :-) Rád bych se tě ještě zeptal na dvě věci.

1. Jak se díváš na škodlivost ježdění v branách bez chráničů, pokud jde o takové ty nízké tyče cca 30 cm, které stačí „srážet“ botami. A obecně jestli tyto nízké tyče zase nevedou k jiným zlozvykům v SL.
  2. Je již při zvládnutých základech ale nedostatcích v bodě 4 (tj. malých rozsazích plynoucích z nedostatku odvahy), vhodné rozsahy zvětšovat právě vynucením jízdou v branách nebo i v této fázi bys upřednostňoval volné jízdy pro zlepšení techniky a rozsahů?

28.02.2011 21:22:59 #39 

Kačka

Ahoj, myslím, že mluvím i za Kraba, když tvrdím, že jakékoliv ježdění v sl bránách je pro nácvik techniky škodlivé. Do sl by se měl pouštět až lyžař, který perfektně zvládne techniku sl oblouku. První fází nácviku pak jsou kužely, dále krátké tyče a teprve potom nácvik průjezdu dlouhých tyčí. Během své kariéry se i dobří závodníci vracejí k volné jízdě, kuželům i krátkým tyčím. Zrovna mám za sebou závody, rozbor videa své jízdy a následný trénink v kuželech, kde se mi díky absenci běžných tyčí výrazně dařilo zlepšit rozsahy. Rozhodně doporučuju kužely (nebo kráné tyče) k těmto účelům, hlavně u adeptů, kteří nemají závodní ambice, jen chtějí zlepšit techniku. A ti ostatní u nich musí začít.

Rum a sport (v různém pořadí)

28.02.2011 21:37:16 #40 

Kačka

Miniaturní kopeček tohoto VL přesně odpovídal účelům. Méně už závodům, ale to nechám pořadatelům. Místní se snažili. Všichni účastníci zájezdu byli fajn, víno skvělé, počasí a podmínky jak na objednávku. Díky. Dalimu děkuji za přípravu mých slalomek (nikdy se jim takové péče nedostalo a už nikdy nedostane, pokud ho zas neukecám, dokonce mě donutil prohlížet trať na obřačkách!!!!)HOn­zovi děkovat nebudu, ale jestli dokážu díky jeho radám zrychlit, slibuju to dodatečně napravit. Bude to asi chvíli trvat, no jo, všichni se snažíme vylepšit. Zatím jsem se naučila 3 sprosté vtipy a šílené balanční cviky od Daliho, kterými děsím celou rodinu.

28.02.2011 21:57:05 #41 

Martin430

>> #39, Kačka, 28. 02. 2011 21:22:59

Ahoj,

s prepáčením si ještě dovolím doplnit, že pokus o slalom BEZ chráničů je poněkud nešťastný. Skoro stejně jako objíždět slalomové brány dvoumetrovým obloukem.

To je jen jedna technická.

28.02.2011 22:34:40 #42 

Dali muž

>> #40, Kačka, 28. 02. 2011 21:37:16

Jen je nechej, ať se bojej. Balanční cvičení považuju za jeden z naprostejch základů lyžařský přípravy a nejen tý. Při celkovým zpevnění kosterního svalstva tě izomtrickým zapojením různých partií učí svalový koordinaci.

Tvejm lyžím se klidně takový péče ještě může dostat, pokud je ovšem nebude potřeba znovu přeúhlovávat a nenastydnu při tom. Doufám, že jsi při jízdě poznala rozdíl.

Moc rád jsem tě poznal, jsi skvělá lyžařka a prima holka. Myslím, že se brzy zase potkáme, nepředpokládám, že to byly Tvoje poslední závody.

Moc rád jsem pznal Harryho, je to moc milej chlapík s dobrým vnímáním lyží, kterej umí každou drobnou radu bez problému ihned aplikovat ve svý jízdě.

Taky musim poděkovat HOnzovi za pár dobře mířenejch rad a povzbuzení.

Bylo to fajn, příjemný lidi, krásný počasí, odlehčený předháňky, kdyby mi nebylo tak blbě, tak bomba.

Skol, Dali.

28.02.2011 23:04:40 #43 

Kačka

>> #42, Dali, 28. 02. 2011 22:34:40

Možná je přesvědčí až se díky mému zpevněnému svalstvu výrazně zlepší i jiné aktivity, myslím úklid, vaření apod. (a to nepočítám, kolik ušetřím za krémy proti celulitidě).

>> #41, Martin430, 28. 02. 2011 21:57:05

Při sledování některých pokusů o SL je skutečnost, že občas dostanou přes hubu jen menším zlem. Pro většinu účastníků VL je daleko vhodnější obří slalom, který si díky HOnzovi taky vyzkoušeli. Nebo takové ty „slalomy“ pro veřejnost, které jsou občas k dispozici na horách. A i bez chráničů.

28.02.2011 23:28:28 #44 

mski muž

Koukam ze na poslednim VLku to bylo velmi produktivni!! Je radost cist vase prispevky plne osobnich obohacenich!!

Pro me je nesmirne obohaceni v mem zivote poznat se osobne a i nadale se udrzovat v kontaktu a byt svedkem dalsiho rozvoje neceho o cem jsem byl presvedcen ze zanikne pod tizi ignorance, populistickych trendu a lidske hlouposti..

Krabe z toho co zde pises vim ze pokracovani je zaruceno.. vidim ze jsi na spravne ceste a hluboce si toho vazim!!

Hodne zdaru vsem! M.

jen mrtva ryba plave s proudem...

01.03.2011 00:51:44 #45 

Harry

Parada,tu to krasne zije.

Uvodom srdecne zdravim vsetkych ,ktorych som mal cest osobne spoznat.Je mi len luto,ze som bol fyzicky tak vyriadeny,ze som s Vami moc nepobudol,ale snad moja lepsia polovicka aspon trochu vynahradila moju neschopnost.

Normalne neviem odkial zacat.Tak dobre.>> #35, Jirka83, 27. 02. 2011 20:03:45

To ze si Harryho nevidel v ostrom zavode,tak to si o nic neprisiel.On sa totiz velmi zaujimavym sposobom dovravoval do ciela,co on osobne povazuje za najvecsi uspech svojej novej kariery.A BEZ PADU!

Ku VL.Neviem ako to ma HOnzo zariadene hore/nemyslim tym u Klausa/,ale uz na druhej akcii,ktorej som sa zucastnil,bolo úúúžasné pocasie a nadherny sneh.Kopec akurat pre moje schonosti,malo ludi na svahu a vleku,a velmi dobra partia VL karov,kde sa nikto na nic nehra,a nedela machra.

Kacke/zdravim Ta/,kopec az tak nesedel,ale pre mna bolo vyhodou napriklad Teba mat stale pred ocami a ucit sa. To je vyhoda kratkeho kopca,a vleku vedla neho.

Dali/zdravim Ta/. Raz ked narastem,chcem lyzovat ako Ty. Vyborny jazdec,prijemny chlapik/neoplacam Tebou povedane/,velmi obetavy.Tvoja priprava lyzi ma skoro pripravila o rozum,ak sa takto staras o Tvoju starku,tak Ta sa ma!

Martin430/zdravim Ta/.Martine,az pri Tebe som pochopil,co to je stat u bufetu.Ja ked najazdim tolko tyci,co Ty si zvladol stamperlikov/az u Teba som pochopil co to je dat hranu/tak ma Milan TRNKA zacne ZADARMO trenovat.A bude to pre neho cest!

Krabe/zdravim Ta/,bol si pre mna velmi prijemnym prekvapenim,od byvaleho FUNara,som cakal nieco ine,ako som videl.Vsetka cest,ale aspon som videl ze vsetko sa da/aj ked sme mi ostatni uz stari,ako tvrdis/,a ze mozno ani nasa snaha nebude marna.Mam aj Tvoje tri videa,ak to nenarusi Tvoju osobnu integritu,tak ich casom zverejnim pre potreby ludstva.Toto musi ludstvo vidiet,akym prerodom dokaze FUNar prejst.

Takisto zdravim aj ostatnych.Kedze na viacerych z Vas vidim pokroky kazdym dnom,prosim nenechajte sa znechutit Krabovym rozborom./Nehovorim ze nema dobry nazor!/.Preto musime vsetci dalej bojovat,a na sebe makat.

Pre mna osobne VL velkym zazitkom,brany po tolkych rokoch ma riadne prebrali z volneho jazdenia.To je ine kafe. Furt som nestihal,nevedel som sa postavit voci brane,proste boj o zivot.

A tu chcem osobne podakovat sudruhom Trnkovi a Sosnovi za teoreticku pripravu do bran/na SNOW/sudruhom Dalimu,HOnzovi a Krabovi za ich cas a pripomienky k mojmu snazeniu priamo v reale na kopci.

Este dnes mi zneju slova HOnzu v usiach,ze jeste tricet let a budes v Masters na bedne,protoze vostatni pomrou.

Majte sa krasne,dufam ze sa este uvidime.

Sprava pre TNS.

Stvrtok ,piatok najazdenych asi cca 700 bran.Ostatne volne,uz fakt nohy nesli.Uz chapem Tvoje narazky.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

01.03.2011 09:01:11 #46 

˘Ö˘Krab muž

>> #38, VojtěchV, 28. 02. 2011 21:01:38
a. Nízké tyče cca 30 cm, které stačí „srážet“ botami nevedou k jiným zlozvykům v SL. Slouží (hlavně dětem) k učení se jízdy na tyč a nemusíš mít chrániče. Dobrý postupný krok po kuželech.

b. Malé rozsahy jízdou v branách určitě nezvýšíš. Co nedáš volně, k tomu Tě brány nedonutí. Je potřeba být schopen technicky správně (ve stabilitě, frekvenci, odklonech a zahranění) zajet volně, pak je v brankách šance si techniku úplně nezničit.

01.03.2011 09:27:45 #47 

˘Ö˘Krab muž

>> #45, Harry, 01. 03. 2011 00:51:44
„Mam aj Tvoje tri videa,ak to nenarusi Tvoju osobnu integritu,tak ich casom zverejnim pre potreby ludstva.Toto musi ludstvo vidiet,akym prerodom dokaze FUNar prejst.“
Ujišťuji Tě, že to mé osobnosti spolknou a nic je nerozhodí. Nemáš tam zaznamenaný i nějaký můj vypečený pád? Nebo hodně nepovedenou jízdu? Hodilo by se :-)

On to není přerod z fun. Nikoliv revoluce, ale pouhá evoluce, navíc již dosti dávná. Sám Jára (blahé paměti) se poškleboval mému tvrzení, že fun /v dobrém provedení/ a race mají k sobě velmi blízko. A mají, možná letmo zahlédl kokoska před 14 dny na tvrdém Perninku.

Konkrétně když chcete zajet „pianistu“, musíte být hbití, mít velké rozsahy, dokonalou předozadní vyváženost a neprotirotovanou pánev, začínat oblouky před spádnicí a od špiček. Jinak následují krovky.
A je to jediný cvik, který dokonale srovná oblouky na obě strany – proklatá lateralita… buď jdou na ten sníh obě ruce, nebo ne – jiná možnost není, nedá se to nijak ošidit.

01.03.2011 13:49:47 #48 

DarkLord

Jsou někde fotky a videa z VL13? Na webu vl-snow.cz je už zpráva a odkaz do galerií, ale v těch nice není :-(.

01.03.2011 17:22:42 #49 

HOnza muž

DarkLord, 01. 03. 2011 13:49:47*

Já to nestíhám :-) – čekám ještě na obrázky a videa slíbená od ostatních účastníků (nejvíc asi Harry…), Když to technicky zvládnu, tak to tam dám co nejdřív. Teď je pro mě prioritou příprava všeho na letos nevětší a i pro budoucno důležitou zcela premiérovou VL-akci ""BigBEAT NA SNĚHU"":http://www.beatnasnehu.cz* – všechny vás tam zvu :-) !!! Na ski i muzikantskejch workshopech se tam sejdou muzikanti (zatím předběžně jednáno m.j. s Ledeckým, Oskarem Petrem, Radimem Hladíkem, Michalem Pavlíčkem…) i výtečný lyžaři (pro příští rok jsem se dohodnul na časový koordinaci s mistrovstvím republiky…).

www.vl-snow.cz

01.03.2011 21:25:44 #50 

PavelKo

Tady jsou moje pocity z VL13…
-
Úžasné počasí, prima svah (z pohledu nezávodníka), skvělé zázemí (až na občasné nestíhání obsluhy v hospodě) – to už bylo všechno chváleno a jen se přidávám. Samozřejmě bylo také fajn zase pokecat s lidmi z minulých akcí a navíc v reálu poznat několik dalších, dosud pro mě schovaných za nickem a případně malou fotkou. Poslouchat HOnzovo a Katčino povídání o lyžování, koukat Dalimu pod ruce při servisu, a další dobré chvilky…
-
Protože jsem měl s sebou i dva kluky, moc potěšil malý snowpark vedle sjezdovky, kde mohli blbnout na skokánkách, když už je omrzelo pilování oblouků na sjezdovce. Ne že by pilování oblouků nepotřebovali, ale zábavu potřebují víc, jinak to nemá smysl. Další zpestření měli v podobě juniorských slalomek z HOnzovy Sporteňácké kolekce, tak si aspoň vyzkoušeli rozdíl proti jejich obřačkám.
-
Objevilo se tady několik varování před škodlivostí nebo nesmyslností jízdy v tyčích (zejména SL) pro „normální“ lyžaře (rozuměj nezávodníky). Určitě to platí v obecné rovině a zejména v případech, když by začínající nebo průměrný lyžař chtěl dosáhnout na závodní techniku a výkonnost tím, že by jezdil převážně v tyčích jako „oni“. Pokud jde o VL13, myslím, že ta varování jsou dost lichá. Tyče tam byly hlavně pro ty, kdo v sobotu závodili. Já, nezávodník, jsem si je pro zajímavost párkrát také sjel a jako zkušenost typu „krátké nahlédnutí do jiného světa“ to bylo určitě cenné. Jak bez chráničů dál od tyčí, tak později s půjčenými SL hůlkami a úsměvnými pokusy najíždět k tyčím blíž a srážet je. A potom už hurá zpátky do volné jízdy nebo v neděli do slalomu z kloboučků. Předpokládám, že ostatní nezávodníci, kteří tyče chvíli zkoušeli, to dělali s podobnými cíli jako já a jejich techniku to nijak výrazně nepokazilo.
-
Když jsem byl loni na svém prvním VL v Rokytnici, obdařil mě HOnza informací, že při lyžování má být postoj relativně vzpřímený a hlavně že vnější noha má být v oblouku napnutá. Vzpomínám si, že se tím moje lyžování dost zásadně změnilo k lepšímu. Nicméně u mě to někde ještě pořádně vázlo… Na VL13 se náhle objevil na jedno odpoledne Krab a přišel můj druhý zlomový bod. Krab mezi jiným vysvětlováním znovu popsal a předvedl pořadí pohybů v zahájení oblouku. Neřekl a neukázal nic jiného, než co jsem od HOnzy slyšel už mockrát a mockrát to četl i tady v diskusích. Ale až s Krabem mi nějak secvaklo, co mi asi doposud unikalo a na co si dát od příště pozor. Od dalšího dne se moje oblouky viditelně zlepšovaly (jak subjektivně, tak objektivně podle HOnzova oka). Inu, AHA efekt zase zapůsobil… Úžasné bylo, že to zlepšení se mi povedlo během dvou dnů částečně přenést i na moje kluky.
-
Další lyžařský podnět přišel v podobě Krabovy demonstrace Milanova(Trnkova) pluhu, když Krab zdůrazňoval impuls, který v pluhu způsobí intenzívní zatočení. A v sobotu a hlavně v neděli jsem si pak zkoušel posílat takový impuls do slalomek při jízdě na konci oblouku a nestačil se divit, co to dělá.
-
Takže suma sumárum za sebe hodnotím VL13 jako velice přínosné – díky HOnzo i všichni ostatní.

01.03.2011 21:26:42 #51 

PavelKo

Pár postřehů mám ještě k VL obecně (byl jsem asi na čtyřech, i když na dvou jen na skok). Jakkoliv bylo pro mě každé VLko přínosné, na každém jsem také cítil občasný a zbytečný napnelismus. Když jsem přemýšlel o příčinách, došel jsem ke dvěma hlavním:
-
Za prvé, VLko nemá vydefinovanou cílovou skupinu. Přesněji řečeno, cílová skupina existuje, jsou to „lyžaři, kteří se chtějí zlepšovat“, ale je tak široká a nesourodá, že to občas dělá problémy. Top část skupiny občas při výkladu diskutuje o problémech, o kterých začínající nemají ani šajn a diví se jak puci, o co jde. Naopak se zase někdy řeší tak začátečnické problémy a otázky, že se topáci diví, kam se to dostali. S takto heterogenní skupinou je také asi velice obtížné jezdit na svahu. Přestože tato přílišná různorodost problém někdy je (alespoň podle mně), nakonec jsem dospěl k názoru, že je to charakteristická vlastnost VL, která mu dává jeho jedinečné kouzlo. Slovy programátorů „It is not a bug, it is a feature.“ To kouzlo pro začínající polovinu je v tom, že se dostanou do kontaktu s tak dobrými lyžaři a informacemi, ke kterým by se jinde běžně nedostali. Kouzlo pro zkušenější polovinu může být (ale nemůžu to posoudit, protože sám se počítám ještě do první skupiny) právě v možnosti se o svoje znalosti podělit (jak známo, učením jiných se člověk nejlíp učí sám) a v možnosti vracet se ke zdánlivě triviálním základům.
-
Za druhé, počet lidí, které lektor (což je asi zpravidla HOnza, nevím jak často bývá na VL Krab nebo někdo další) trénuje na svahu najednou, je moc velký. Jeden lektor by najednou měl mít skupinku max. 5 lidí. Když je jich víc, lektor nemá šanci sledovat všechny a pamatovat si, co udělali nebo neudělali špatně, je už složitější vzájemné čekání se, následně lehce narůstá napětí atd. Když v neděli zbylo už jen pár lidí, bylo to o něčem jiném, než když se nás kolem HOnzy točilo někdy víc než 10. Ale nemusí být jeden lektor na každých 5 lidí. Podle mně by bylo úplně vyhovující, pokud jsi tam HOnzo sám, když by ses věnoval jedné pětici půl hodiny a pak je nechal jezdit volně, dokud na ně zase nepřijde řada. I když tam bude 15 lidí, bude každý z nich za den cca 3×0,5=1,5 hodiny s lektorem a zbytek času bude cvičit sám nebo jezdit podle sebe, což je podle mě úplně v pohodě.

01.03.2011 21:41:11 #52 

HOnza muž

>> #51, PavelKo, 01. 03. 2011 21:26:42

Děkuju za přesně vystihující charakteristiku „pozitivní neseurodosti skupiny“… No a námět na pravidelnou rotaci je asi taky přijatelnej. Díky Pavle.

www.vl-snow.cz

01.03.2011 22:56:16 #53 

TNS muž

>> #45, Harry, 01. 03. 2011 00:51:44

700 tyčí.Pekne.Moje narážky sa netýkali výkonnosti,ale čísel.Vychádzal som s tých 16-tich kusov,ktoré chcel HOnzo postaviť:)

Pozeral som výsledky slalomu.24brán?To bol iný šprint.Slalomová stovka?:)

to all:1.Dlhé tyče naozaj kazia techniku.Hlavne u začiatočníkov.

2.Len slalomové palice nestačia,treba ešte aspoň „holene“.Kolená si treba šetriť a ak by ste aj boli tvrďáci,vaše gate to nevydržia a prepália sa na nich diery:) Fakt je ale aj to,že začiatočníci idú kolenom na tyč zriedkavo.Jazda bez chráničov je možná,ak sa jazdí nekĺbovou formou.Teda ako kedysi v lieskach.Starší vedia.Je to jazda bez rozsahov,ale oblúk je čistý.Taká z núdze cnosť,ale využívané aj ako drill.

3.Krátke tyče sú super a jazda v nich nie je žiadna hanba.Jazdia v nich veľa aj dospelý.Napríklad tréning rozsahov je vhodný v krátkych.To­tiž,keď v nich dostanete špicar,zaregis­trujete to a idete ďalej.V dlhých idete niekedy tiež ďalej,ale bez lyže,na chrbte,ďalších 6 brán:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.
Nalezené položky: 53 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá