Rozbor videa _ Krátký oblouk - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Rozbor videa _ Krátký oblouk

11.02.2011 23:39:13 #1 

Fal

Ahoj,

také jsem jako Vašek2 koukal na sousední diskusní fórum, kde Andyskierable položil dotaz ohledně analýzy videa krátkého oblouku.

Nemyslím si, že by tam, kde dotaz položil, dostal smysluplnou odpověď. Zajímalo by mě, co si tedy myslíte o tomto videu: http://www.youtube.com/watch?…

11.02.2011 23:47:48 #2 

Gravedigger

vypada to, ze jede po uplne placce. snad prvni dva oblouky jsou jeste na nejakem sklonu. ja tam vidim, ze v zaveru oblouku (pod spadnici) je strnuly, zustava viset vpredu v botach. zadek by v teto fazi mel jit dozadu a dolu a obe nohy(lyze) by mel vytlacit dopredu.

11.02.2011 23:53:32 #3 

Fal

>> #2, Gravedigger, 11. 02. 2011 23:47:48

Ahoj,

nevím, co považuješ za placku, ale podle konce videa se mi zdá, že je to točený v dolní polovině sjezdovky Javor v Peci pod Sněžkou.

12.02.2011 00:51:56 #6 

Tomatáš

>> #2, Gravedigger, 11. 02. 2011 23:47:48 >> #3, Fal, 11. 02. 2011 23:53:32

Ahoj,

ano, je to dolní část Javoru v Peci a jako úplná placka mi to nepřijde.

Spíše by mě zajímalo, na jakých lyžích to ten jezdec jede??

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

12.02.2011 01:15:19 #7 

Wartus

>> #3, Fal, 11. 02. 2011 23:53:32

Pokud to neni na placce, tak moc nezatacis… Podle me oblouky nevyjizdis a jen preklapis lyze. Proto ti zrejme narusta rychlost. Nebo se pletu?

12.02.2011 07:09:50 #8 

˘Ö˘Krab muž

Hlavně je velmi individualistické to vytažení se rameny ze starého oblouku a zahájení nového tímtéž. Nejdříve ramena, pak trup, pak pánev, pak nohy … ale třeba po ránu špatně vidím.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.02.2011 10:35:41 #9 

Fal

>> #7, Wartus, 12. 02. 2011 01:15:19

Jen bych chtěl upozornit, že to fakt nejsem já. Jak jsem psal, všiml jsem si toho videa jako Vašek2 na sousedním fóru a jen mě zajímali názory místních a tak jsem to vytáhl do nového vlákna.

12.02.2011 11:01:28 #10 

Fal

Pro upřesnění: Založil jsem toto vlákno, protože mě zajímal názor na rozbor videa lyžaře, který velmi převyšuje v minulosti zde pro rozbor uvedená videa (s vyjímkou závodníků, Bergra, atd.). Podle mě tento lyžař (na rozdíl od zde dříve proklamovaných 5%) patří mezi 0,1 promile nejlepších lyžařů na českém svahu.

12.02.2011 14:59:03 #11 

Harry

>> #10, Fal, 12. 02. 2011 11:01:28

Tak,tak.Aj ja by som bol pri hodnoteni tejto jazdy veeelmi opatrny. Ak mu islo o ukazku kratkeho,nevyjeteho obluku,to vobec nie je spatne.Jasne ze to je s chybickami,ale co je dokonale? A dokonca tam citim TO,co mne osobne oddeluje dobreho lyziara od priemerneho. Pre mna velmi slusne.

Este som zabudol.Podla 8 oblukov posudzovat celkovu vyspelost jazdca,aj s tym by som bol veeelmi opatrny.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.02.2011 18:42:39 #13 

ivan

>> #10, Fal, 12. 02. 2011 11:01:28

I kdybych štědře předpokládal, že u nás lyžuje 10% populace, byl by to milion. V reálu to bude méně, ale budiž. Desetina promile je desetitisícina z milionu, tedy 100. Když si vezmu VZŽ – kluky, něco nejlepších holek, pár nejlepších končících starších žáků, k tomu něco (už) nezávodích expertů mimo žebříčky (a co třeba všichni ti skvělí učitelé a cvičitelé lyžování :-D), možná i pár kluků přešlých na freeskiing – dostat se do té stovky mi nepřijde moc snadné! Opravdu tam jezdec patří? Lze to na základě těchto pár oblouků posoudit?

„Mám trochu otázky v oblasti vertikálního pohybu a celkově nemohu přijít na ten správný pohyb dolních končetin vedoucí k dobrým krátkým obloukům. Zkouším, občas se daří, občas méně.“ (ptá se na skiplus)

Připadá vám, že by se tento jezdec skutečně a vážně takto ptal na skiplusu? (Mám svou teorii, ale rád si počkám, zda a co se tam objeví. Tady nikdo tázán nebyl, tam ano, tak ať se s tím poperou jenom vlastními silami a svým know-how.)

12.02.2011 19:15:12 #14 

Ondřej Novák - SNOW muž

Dobrý den, rád bych vás požádal o rozbor videa krátkých oblouků. Mám trochu otázky v oblasti vertikálního pohybu a celkově nemohu přijít na ten správný pohyb dolních končetin vedoucí k dobrým krátkým obloukům. Jedná se mi hlavně o míru a směr pohybu nahoru a dopředu, zda vůbec a a postavení dolních končetin v průběhu oblouku, speciálně více či méně „zlomená“ kolena na konci oblouku, pohyb kterému se říká, jak jsem se dočetl, knieknick? Mám pocit, že bych měl být schopen vést lyže i bez tohoto knieknicku na více natažené vnější noze. Občas se to daří, občas méně. Je to cesta? Jak na to? Děkuji za každou radu i chybu kterou při rozboru najdete. Na skiplus nikdo nereagoval, až jsem byl odkázán paralelně na tento server a vzniklou diskusi zde.

Díky za jakékoliv rady. Andy.

http://www.youtube.com/watch?…

www.skiwithme.cz

12.02.2011 20:02:04 #15 

Tomatáš

>> #14, andyskierable, 12. 02. 2011 19:15:12

Ahoj Andy, jsem moc rád, že jsi zde. Pracuji v Peci a musím dát za pravdu jednomu z diskutujících, který trefil fakt, že Tvá jízda patří (alespoň) v Peci k top five lyžařům, které běžné potkávám na kopci..

Mohu se Tě zeptat, na jakých lyžích to vlastně jedeš??

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

12.02.2011 22:46:35 #16 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ahoj Tomatáši. Jedu na obřačkách Head 183cm, radius 25 m.

www.skiwithme.cz

12.02.2011 23:44:06 #17 

Harry

Pocit mas dobry.Obluk vedies na oboch nohach,nezatazujes v uvode obluku viac vonkajsiu lyzu.Tym padom Ti chyba moznost vacsieho vklonenia do obluku,obluk len vystrelis na zatazenych nohach a nedotiahnes do dalsej fazy.Ale toto co predvadzas si asi aj chcel predviest?

Neviem co sledujes tou zaujimavou kombinaciou HEAD 183 cm,a kratky nedotiahnuty obluk.

Chces nieco ine,a nevies ako na to?

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.02.2011 04:44:16 #18 

mski muž

Ahoj Andyskierable!!

taky jsem se kouknul na tvuj kratky zpomaleny klip!(mimochodem slusne natoceny..)

ptas se konkretne na pripadny vyznam vertikalniho pohybu a na zalomena kolena -(knieknick).. nevim presne co kdo mel s touto terminologii za lubem… ale… kolena lze lamat pouze jednou a pak znovu az po minimalne rocni odmlce vyplnene plastickou operaci a fyzio..

Ovsem tak jak jezdis zde, to rozhodne neni nikterak spatne!! Mas tam hodne skvelych prvku, souhlasne hraneni vnitrni i vnejsi, hezke casovani zaberu. Co je ovsem patrne, je ze oblouk do prava(z tveho vnimani), je lepsi nez ten doleva.. nevim jestli si to pocitove uvedomujes… V zatacce do leva totiz nedotahujes vnejsi lyzi smerem ku vnitrni, ta pak nedotaci a mirne ujizdi ven.. Duvodem je nedostatecne nasmerovani boky a horniho tela ve smeru oblouku a nedurazne preneseni vahy na vnejsi soucasne. To docilis trochu vetsim odklonenim trupu ven z oblouku.. deje se tomu tak idealne prez boky.

Vertikalni pohyb bych nechal byt zatim bez experimentace a s temi koleny radeji take nic neprovadej..

Kdyz budes duraznejsi v techto 2 bodech co jsem prave popsal, zaber lyzi do oblouku se ti zpresni a z toho i pocit a dynamika oblouku..

Natazenou spodni tak jak mas na videu, se mi jevi dostatecne..

Zamer svoji soustredenost vice na tu horsi stranu, tim se pak prenese efekt i na tu lepsi..

Uziti obracky pro kratky oblouk se zda sice nevyhodne ale jako prupravna cesta je to chytre.. Pri prechodu na kratsi a vice vykrojenou slalomku se velmi rychle po zvladnuti techto prvku prizpusobis, umozni ti to i vetsi celkove naklapeni v obloucich vlivem vetsich odstredivych sil.

S pozdravem

Milan

jen mrtva ryba plave s proudem...

13.02.2011 09:46:08 #19 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ahoj, děkuji za rady. Milanovi jsem rozuměl poměrně přesně, je vidět, že má dobré oko a ví o čem mluví, a byť bych asi polemizoval o vhodnosti cíleného odklonění trupu nebo dotahování vnější lyže k vnitřní, obecně souhlasím s horší stranou, hůře zatíženou pravou lyží, noha po nedávné operaci se pořád nějak brání plné zátěži :-(.

Zato jsem vůbec nerozuměl Harrymu, neb mi nepřipadá, že bych jezdil oblouky po obou lyžích místo většího podílu váhy na vnější. Ale rád bych se ho zeptal, co znamená 1.„nedotáhnutý“ oblouk, 2. co má být ta další fáze, ke které nedošlo, či 3. vystřelení na zatížených nohách?

Díky za další náměty ke zlepšení. A.

www.skiwithme.cz

13.02.2011 12:39:48 #20 

Harry

>> #19, andyskierable, 13. 02. 2011 09:46:08

Ak si pochopil Milana,tak mna neries.

Snazil som sa Ti naznacit priblizne to iste.

Tato jazda je ako pise Milan,vynikajicim prupravnym cvicenim,obracku v kratkych oblukoch zvladas velmi pekne,pricom vystrelenim na zatizenich nohach myslim peknu predozadnu pracu v obluku.

Velmi rad by som Ta videl v utiahnutych oblukoch,potom by sa dalo bavit o dalsej faze obluku a podiele vnejsi nohy na nom.

Ahoj Harry.

13.02.2011 15:32:13 #21 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #20, Harry, 13. 02. 2011 12:39:48

Díky Harry. Jen mi pořád vrtá hlavou, co znamené nedotažený oblouk a co by mělo být další fází? Díky za odpověď

www.skiwithme.cz

13.02.2011 15:53:22 #22 

Wartus

>> #21, andyskierable, 13. 02. 2011 15:32:13

Ja myslim ze Harry mysli to, ze oblouk nevyjedes, je tam jen kratke zahraneni a porad defakto jedes rovne dolu. Zajimal by me sklon svahu a zda ti narustala rychlost?

13.02.2011 16:13:07 #23 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ahoj. No na obřačkách je těžké vyjet oblouk čistě, nicméně mi připadá, že je vyjetý přesně podle parametrů, kterým se v rakousku říká „gut gesteurt“. Rychlost nenarůstá, to je myslím z videa poznat, ale můj pohled je samozřejmě subjektivní. Sklon – červená sjezdovka. Nic strmého, nic mírného.

díky, A.

www.skiwithme.cz

13.02.2011 17:12:15 #24 

Tomatáš

>> #8, ˘Ö˘Krab, 12. 02. 2011 07:09:50

Já osobně si myslím, že A. jezdí oblouky pěkně odspodu tj. pracuje prioritně s uvolněnými kotníky, koleny, kyčlemi (měkká jízda), přesně dávkuje krátký a intenzivní impuls do lyží. Na konci oblouku jde vidět zřetelné uvolnění, při kterém dochází k pohybu horní části těla do dalšího oblouku a současné podsouvání nohou a následné budování rozsahu. Tvé „vytažení“ tedy osobně chápu jako prvek moderní techniky (součást uvolnění – auslösen – zahájení)které při rozboru jiných jízd směle označujeme jako anticipace..

>> #22, Wartus, 13. 02. 2011 15:53:22

Není to žádné šoupání patek bez rozsahu, ale vedený oblouk od špiček lyží.I na obřačkách (!!!) se dostává do pěkného rozsahu (krásně to lze vidět v 0:30). Důsledkem je dobře vyjetý oblouk na červené sjezdovce (Javor-Labuť) bez zjevného zrychlování (jezdec má evidentně jízdu pod kontrolou). Co ty považuješ za dobře vyjetý krátký oblouk?(můžeš pověsit nějaké video??)

Na oblouku do leva je patrné, že se jedná o slabší stranu (viz. Milan T.). Z jezdcova projevu a celkového dojmu si ovšem myslím, že jde opravdu o důsledek zranění (jak sám píše). Milane, díky za tvé rady a postřehy..zkusím na sobě, bo též na něčem podobném pracuji.

Jsem nadšen, že zde došlo na rozbor krátkého oblouku (není to zde běžné). Možná je problém v tom, co si každý z nás představuje pod pojmem krátký oblouk???

>> #23, andyskierable, 13. 02. 2011 16:13:07

Andy, máš i jiná videa?

13.02.2011 19:54:42 #25 

Wartus

>> #24, Tomatáš, 13. 02. 2011 17:12:15

Ja to nemyslel jako kritiku! Jizda je to slusna, jen prave jak je to zpomaleny, neni poznat rychlost ani sklon. Bylo mi odpovezeno ze rychlost nenarusta, takze asi v poradku. Ale co jsem videl vcera holky na stejne dlouhych obrackach jezdit rano volne, tak do toho sli trochu vic ostreji… Zkusim sehnat nejaky videjko jak ma vypadat kratky oblouk. Zitra mam spicha s jednim Staatlichem a pamatuju si ze mel zajimavy veci u sebe v pocitaci, tak se ho zeptam… Na internetu jsem nic nenasel…

13.02.2011 20:40:24 #27 

Gravedigger

>> #25, Wartus, 13. 02. 2011 19:54:42

andyho oblouky nejsou kratke polomerem, ale frekvenci a to proto, ze jede na obrackach. z toho duvodu pusobi oblouky nedokoncene. jinak to ale na danych lyzich nejde. takze „kratky oblouk“ jako takovy bych v souvislosti s andyho jizdou neresil. sam jsem si napred tech obracek nevsimnul a tipoval jsem to na slalomky a tim padem se mi jizda az tak nelibila.

>> #23, andyskierable, 13. 02. 2011 16:13:07

hlidas si vedome, abys slabou nohu nesidil a neulevoval ji na ukor techniky? resim to same a mam obavy, ze ulevovani slabe noze se uz stalo soucasti mojeho stylu.

13.02.2011 23:15:21 #28 

Wartus

Myslim ze lyzema to neni. Da se jet kratky oblouk na obrace i na slalomce „temer stejne“. Treba na instruktorske jizdy je to lepsi jet na obracce nez na kousave slalomce. Proto mi vlastne oblouk na videu prijde spise neco mezi kratkym a strednim. Jezdec temer nedriftuje lyzi, jede to jen po hranach. A proto mi nesedi to ze mu nenarusta rychlost nebo ze je to na mirnym sklonu. Neni prece mozny jet na prudkym kratky oblouk ciste po hranach…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá

včera 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]