Dotazy na mski - strana 5 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Dotazy na mski (diskuze strana 5)

Nalezené položky: 218 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další > | Poslední »

24.03.2011 23:03:52 #121 

Harry

>> #120, Dali, 24. 03. 2011 21:26:22

Dali ahoj.

No ked si to tak citam z pozicie cloveka ktory to nepisal,tak si tiez pripadam do pomala.

Pokusimm sa preformulovat.

Pomagalski sa snazi carvovat s navykmi starsej techniky. Ma uplne vzorovy A postoj.

On sa snazi nasadit obluk na vonkajsej,/vidno ze ma nieco odlyzovane/,ale tym ze vnutornu nohu postavi oproti vonkajsej ,spominane Acko,automaticky straca kontrolu a tlak na vonkajsej,pricom tym ze chce ist do naklonu,musi prisadnut vnutornu,lebo ta ho nikde nepusti,a musi tam vopchat zadok do obluku,aby mu to zatocilo.

Proste koleno vnutornej nohy pcha pod nohu vonkajsiu,aby sa pokusil o naklon,pricom tu vnutornu upratuje kde sa da.

Snad ked pride Ivan,tak ma prelozi zrozumitelnejsie,on to umi.

>> #117, Pomagalski cable, 24. 03. 2011 15:41:48

Sirku stopy neries,on ten Ackovy postoj dost skresluje jej sirku. Mne sa nezda az taka uzka.

Nuz ,sype sa do Teba riadne,ale kedze jazdis aj brany,tak Ta budu chalani posudzovat z pohladu Race techniky,a tam je to uz prisnejsie.

Neda mi este nespomenut.

Ak Kraba povazujem za vyborneho lyziara,tak Daliho za vynikajuceho so zavodnou minulostou,/a snad aj buducnostou./A ne­ber si to tak,ze Ta tu chce niekto urazit a potopit.Dostanes tu velmi cenne rady od chlapov co naozaj umí.

Cau Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

25.03.2011 09:24:46 #122 

Ičes

Zdravím všetkých, svoje video pridávam aj ja. TU Lyže 175/23 viac (babská obráčka, budúci rok určite 183), uhlovanie 87/0,5. Môj komentár(ako som už písal Pomagalski cable): Neparalelné vedenie lyží resp. predsunutie vnútornej lyže(vnútorná predbieha vonkajšiu). Malý rozsah. V prechodovej fáze zbytočné vystieranie sa (najmä pri výjazde z oblúka). Pri výjazde nerovnaký sklon lyží – náznak A a neparalelné kolená (vnútorné koleno v malom náklone). A samozrejme drbnutá pravá ruka s tým pichaním (pre mňa úplne nová vec až po zhliadnutí videa).

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

25.03.2011 13:22:25 #123 

Harry

>> #122, Ičes, 25. 03. 2011 09:24:46

Vcera sem poslal video Pomagalski.

Na tom jeho prvom,isla este jedna osoba,pre seba som to tipol na Teba.

Hned ma napadlo,tiez Acko.Ale nevyrazne.

Vidno vyjazdenost,aj vplyv bran na jazdu.

Prava ruka mi vobec nevadi,nerobi ziadny skodlivy pohyb,ked na to mas cas tak si pichni!.

Predsunutie vnutornej nie je az tak tragicke,ani rozsahy sa mi nezdaju male,na prudsom by boli vyraznejsie.

Ani dvihanie pri ukonceni nie je chyba,ak mas nan cas.

Dobre citis svoju jazdu aj problemy v nej.A vies si ju analyzovat.

Hlavny problem je to mierne Acko.Na tom popracuj,lebo tiez sa mi zda ze vnutornu zatazujes skor v obluku,ako je unosne,ovsem to moze byt aj charakterom svahu.

Mam pocit,ze tiez mozes mat trochu problem s utahovanim oblukov,z dovodu mierneho Acka.Pri modernom race carvingu,tento prvok musi ist prec.To je prvok ktory nam zostal z minulosti.

Obaja sa tej vnutornej povenujte,sami ucitite kedy zacne byt nieco vo Vasej jazde inak.

>> #117, Pomagalski cable, 24. 03. 2011 15:41:48

Ak sa do tej prerabky pustíte,je lepsie drilovat na meksich lyziach,skor pochopite o co ide,ako na nejakych tvrdych mrchach.

Drzim palce,nevzdavajte to po prvych neuspechoch.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

25.03.2011 15:14:55 #124 

Dali muž

>> #122, Ičes, 25. 03. 2011 09:24:46

>> #123, Harry, 25. 03. 2011 13:22:25

Ahoj, tady si dovolím s Harrym trochu nesouhlasit. Jsem přesvědčem o tom, že mírné Ácko není ten hlavní problém, ale důdledek předsunutí vnitřní lyže, na 0:12 – 0:13 o délku celé boty – to už je moc. Hned za tím je vidět jak zahajuješ oblouk na vnitřní. Vnější pak taky zapojíš a neodjíždí ti, jako Pomagalski cablemu, ale taháš jí pořád za sebou. Myslím, že se snažíš tlačit do jazyku, místo toho, aby ses snažil jí dostat dopředu. Tím si i blokuješ pánev, ve spádnicové a další části oblouku nedochází k dostatečnému zalomení a odlehčení vnitřní lyže, hůř se ti utahuje oblouk a připravuješ se o velkou část reboundu.

Vyzkoušej si jednu věc – postav se na svahu do vrstevnice, pánev a ramena frontálně k lyžím, sustřeď se na větší zatížení spodní lyže. Teď zkus spodní lyži předsunout dopředu a horní zasunout co nejvíc dozadu. Co se stane? Pánev se ti automaticky vykloní ke svahu, pomůže ti více odlehčit vrchní lyži a co se nestane s vnitřním kolenem? – je přikloněno ke svahu.

Jinak je Tvoje jízda vyspělá, je znát vyježděnost a jistota, avšak vsadil bych se, že chceš li oblouk vyjet čistě, často se těžko vejdeš do bran.

Ale mohu se mýlit, jako.........:-D .

25.03.2011 16:38:01 #125 

Ičes

Ahoj Harry, na tom videu od Pomagalski bohužiaľ nie som ja, ale tréner detí z Belej pri Martine, vďaka ktorému (ale nie len jemu) si môžeme pojazdiť v tyčiach (inak rozbor fajn, prepošlem :-)). Zajtra posledný – rozlúčkový pretek masters na Čertovici(GS, www.skimasters.sk), ak máš chuť, „vzhlad:-)))“ a čas, kľudne dobehni, aby si si spravil chuť na budúcu sezónu. Inak túto sezónu považujem u nás v Martine za uzavretú, možno dám ešte pár rozlúčkových jázd niekde, kde nezabudli nasnežiť v januári. >> #124, Dali, 25. 03. 2011 15:14:55 …som si vedomý jazdy na vnútornej lyži(a tom som nedodal ešte tú masochistickejšiu verziu :-D); charakterizoval by som jazdu na tom videu ako trochu manieristickú a frajerskú (keďže sa točilo, že :-))), každopádne ďakujem za postrehy, námet na cvičenie (určite probnem) a som rád, že si tu tak pekne dáme o tom, čo máme najradšej (samozrejme okrem našich manželiek). Škoda, že som sa nezapojil skôr, ale pred nami sú výzvy ďalších sezón. Pre radosť zo skorozdravého kolena a pokoj v duši pridám v najbližších dňoch aj „tyčovkovú“ SL verziu (keď bude elektronizovaná a tým pádom použiteľná). Pekný víkend bez šutrov a pevné kolená!

25.03.2011 18:53:26 #126 

Harry

>> #125, Ičes, 25. 03. 2011 16:38:01

Dik za pozvanie.Neboj vzhlad aj roky na Masters mam,aj som nad Certovicou rozmyslal,ale som chory tak to nemienim silit.A valit sa 300km skrz 30s obraku na jedno kolo v mekkom snehu ma az tak moc nebere.Ak pojdete,tak sa drzte.

Ale buduci rok /sezonu/sa stretneme ,neboj.Este musime zlanarit TNS,objednat spolu chatu,a zaujimavy vikend bude pred nami.Mozno pozveme aj nejakych priatelov z Ceska nech je partia.Tip na dobrych partakov uz mam.

Zatial tolko cau Harry

25.03.2011 20:38:06 #127 

Martin47 muž

>> #126, Harry, 25. 03. 2011 18:53:26

Tak abych vás vy kluci slovenský trochu stmelil a nalákal, lehce uvedu co jsme u nás upekli na příští sezónu. Po dohodě s majitelem sjezdovky a klubem budu pořádat tréninkové kempy i jednotlivé tréninky GS a SL pro týmy žáků a Masters, kteří nemají kde trénovat, na uzavřené sjezdovce. Bude možné trénovat v podstatě kdykoliv podle zájmu jednotlivých skupin, tzn. dopoledne, odpoledne i pod světly, popřípadě dvoufázově. Levné ubytování je možné přímo na sjezdovce. Tak se můžete těšit. Podrobnosti napíšu do jiného vlákna.

25.03.2011 23:45:34 #128 

mski muž

@ pomagalskicable…

jak zde jiz Harry a Dali psali.. nejak jste tam chlapci zamrzli na tak 10 roku.. to tak byva kdyz se uzavrete v jednom udoli na jedne sjezdovce a jezdite vsichni rovnako,..vasemu trenerovi pokud nejakeho mate bych poradil aby si vzal dovolenou a jel se nekam zrekreovat a nebo se preucit, predpokladam ze jste jeste mladi, mene a tak mate samozrejme sanci zapracovat. Neni Dali podstatne zamerovat se na to jestli zahajuji oblouk na vnejsi nebo vnitrni.. to je pouhy symptom, dusledek toho co delaji ve svem pohybovem celku. snaha pri predsouvani vnejsi a zatahovani vnitrni muze ne vzdy vyustit ve spravny postoj.. ten je treba mit v predstave od zacatku. Tak mate co delat a cvicit. do klacku, souhlasim bych nesel do te doby nez se naucite jezdit bez predsouvani a se souhlasnym uhlem hraneni obou lyzi..jinak budete stale trenovat neco jineho nez by jste meli… a to muze trvat nekolik tydu ale spis mesicu nebo i roku.. Soucasne s preucovanim motorickych pohybu pri lyzovani by mela byt odpovidajici pruprava tela (na suchu), kloubni rozsah, protahovani a soucasne posilovani svalu a vazu v potrebnych pohybech. a to vezme minimalne pul roku pokud vis presne co a jak. Zdravi, M.

jen mrtva ryba plave s proudem...

26.03.2011 00:11:40 #129 

mski muž

aha, pochopil jsem ze nejste mladosi z ejakeho mistniho tymu ale trochu odrostlejsi mladosi ve snaze se lepsit a jezdite Masters na Slovensku..trenera zadneho, pravdepodobne bez zavodni minulosti.., v tom pripade se omlouvam za priliz striktni hodnoceni.. hlavne ze mate kluci radost!! cauky, M.

26.03.2011 00:19:27 #130 

Harry

>> #129, mski, 26. 03. 2011 00:11:40

Chystal som sa tychto novych Snowakov upozornit aby sa nelakli ked sem prides,ale evidentne som to nestihol. Snad si ich neodplasil.

>> #125, Ičes, 25. 03. 2011 16:38:01

Chalani,toto je M.T.S. Neurazajte sa ,je priamy,s nikym sa nesere, ale je fakt dobry.

Caute Harry

26.03.2011 00:45:29 #131 

Harry

Milan,cau.

Chcem Ta este poprosit,ak chces tuto obom chalanom pomoct,prelinkuj im prosimta to ako demonstrujes naklon do obluku spolu s pracou vnutornej nohy tym mladasom na Tvojich videach.

Neviem ich najst,a mne osobne velmi toto video pomohlo.

Snad aj im.

Diky za Tvoj cas,Harry

PS.Chalani a vy si pozrite v M.T.S. videach,ako masti GS v branach.

26.03.2011 11:35:13 #132 

Pomagalski cable

Ahoj vsetci.Vezmem to postupne od zaciatku,prepacte pripadnu dlzku prispevku.

>> #118, Harry, 24. 03. 2011 17:25:13

Preto som Ta odkazal na fotky Mski na zaciatku,skoda ze si nepochopil,co som Ti chcel nimi naznacit.“

•Bohuzial nepochopil.Naznacil si,ale ja som malo chapavy.Harry na mna treba polopate..,alebo lopatou?:-)

Snazit sa jazdit len cez vonkajsiu nohu,vnutornu len vozit bez tlaku na nu.A stale si opakovat,nohu dovnutra obluka

•Tak zacal moj vstup do fora,pisal som,ze nemam na vnutornej lyzi takmer ziadnu vahu a A-ckovy postoj.Ale cielena snaha pri toceni klipov tuto vlastnost uplne potlacila a tak som Vam neukazal co som vlastne povodne chcel.Mea culpa.Co s tym uz narobim.

Neverim,ze podobny problem v SL obluku nemas,tam asi nie je len tak vypukly

•Pravda,pisal uz Ičes.

>> #119, Dali, 24. 03. 2011 21:08:16

Takže jak píše Harry, potřebuješ nacvičit základní postoj v oblouku.“

•Suhlasim,ak nieco dlhodobo nefunguje,treba sa vratit na uvod.

Na ostatní se momentálně vykašli, na jízdu v bránách taky, nemá to cenu. Potom sem hoď cvičný video z tý placky.“

•To,ze to nema cenu viem velmi dobre od zaciatku sezony a do GS bran sa moc nepcham.Chyba je ale tiez,ze ten obrakovy obluk navolno trenujem len 3 dni na zaciatku sezony a 3 dni na konci.Video z placky,najskor buducu sezonu.

>> #121, Harry, 24. 03. 2011 23:03:52

Nuz ,sype sa do Teba riadne,ale kedze jazdis aj brany,tak Ta budu chalani posudzovat z pohladu Race techniky,a tam je to uz prisnejsie.“

•Bez problemov:)

Ak sa do tej prerabky pustíte,je lepsie drilovat na meksich lyziach,skor pochopite o co ide,ako na nejakych tvrdych mrchach.

•Ziadne obavy,to na com jazdime su sranda lyze.A aj keby nie ine okrem slalomiek nemam.

Drzim palce,nevzdavajte to po prvych neuspechoch.“

•Neboj Harry nevzdam to.Bojovy duch je dolezity.Pokial Ti nebudem davat aspon 5s na kolo bez prepoctu v GS to nevzdam a na to sa s tebou aj ozerem,pricom inokedy nepijem:))

>> #128, mski, 25. 03. 2011 23:45:34

Tak mate co delat a cvicit. do klacku, souhlasim bych nesel do te doby nez se naucite jezdit bez predsouvani a se souhlasnym uhlem hraneni obou lyzi

•Mam znacny problem so suhlasnym uhlom hranenia.Co s tym?Ako to nacvicit?

a to muze trvat nekolik tydu ale spis mesicu nebo i roku.“

•Roky?Nestras ma,preboha,hadam som neni az take drevo.

Letna priprava by ma zaujimala.Chystam sa toto leto na to uz nevy..at,ako inokedy.

v tom pripade se omlouvam za priliz striktni hodnoceni..

•Ziadny problem.Nie sme baletky.Ak zalovim v pamati,tvoja kritika je len slabucky odvar toho,co som si uz v zivote o svojom lyzovani vypocul.Podoty­kam,ze som videl aj tvoje komenty na nas v susednom vlakne:)

>> #131, Harry, 26. 03. 2011 00:45:29

Videa som videl.

Dakujem vam vsetkym,za ochotu a dobre rady.Nebojte,ne­vyjdu nazmar.Popracujem na sebe.

•Viem velmi dobre,ze lyzujem nahovno.Citim to,vidim to na tych videach.V branach mi je to tiez jasne,min.uz v tretej.Veru,je najvyssi cas s tym nieco robit.Uz totiz prestavam mat z lyzovania radost.

•Inak Ičes dokaze zajazdit aj omnoho lepsie,nez na videu.Divam sa na neho uz par sezon a som plne pricetny ked toto pisem:)

Cau.

26.03.2011 22:05:48 #133 

mski muž

>> #132, Pomagalski cable, 26. 03. 2011 11:35:13

ahoj…

k bodum: „Na ostatní se momentálně vykašli, na jízdu v bránách taky, nemá to cenu. Potom sem hoď cvičný video z tý placky.“

•To,ze to nema cenu viem velmi dobre od zaciatku sezony a do GS bran sa moc nepcham.Chyba je ale tiez,ze ten obrakovy obluk navolno trenujem len 3 dni na zaciatku sezony a 3 dni na konci.Video z placky,najskor buducu sezonu.

tak proc to tak delas kdyz to od zacatku sezony vis? ted uz je konec sezony…-))

„Tak mate co delat a cvicit. do klacku, souhlasim bych nesel do te doby nez se naucite jezdit bez predsouvani a se souhlasnym uhlem hraneni obou lyzi“

•Mam znacny problem so suhlasnym uhlom hranenia.Co s tym?Ako to nacvicit?

„a to muze trvat nekolik tydu ale spis mesicu nebo i roku.“

•Roky?Nestras ma,preboha,hadam som neni az take drevo.

Letna priprava by ma zaujimala.Chystam sa toto leto na to uz nevy..at,ako inokedy.

Nevim presne co a proc ti dela problem se souhlasnym zahranenim.. Kdyz jak pises ze ti to nejde tak popis co delas abys toho docilil. A jak to nacvicit? rozhodne ne projizdenim branek, i kdyz i to by vlastne taky slo, pokud by branky byly snadne na prujezd.. ale daleko efektivneji toho docilis cvicenim.. na snehu a ted kdyz konci sezona tak cvicenim na suchu. ve snaze imitovat co nejvice to co chces na lyzich dosahnout. Nejprv staticky, ruzne formy protahovani protoze casto byva neschopnostkrom mentalniho bloku, (neumeni neco udelat v pohybu), jeste spojena s nepruznosti a malou svalovou oporou. Roky to muzes delat a docilit toho nemusis, pokud nebudes delat to co je optimalni.. tedy i ve cviceni na lyzovani plati stejne co o technice lyzovani samotne a to, ze se to musi delat spravne, optimalne, efektivne, jinak vysledku nedocilis. Zdravim, M.

26.03.2011 22:10:09 #134 

mski muž

>> #131, Harry, 26. 03. 2011 00:45:29

Harry, ten link na moje videa by mel byt tady.. http://www.youtube.com/…trnkastevens#p/u Ciao, M.

27.03.2011 00:41:28 #135 

Harry

>> #132, Pomagalski cable, 26. 03. 2011 11:35:13

>> Harry, 24. 03. 2011 17:25:13

„Preto som Ta odkazal na fotky Mski na zaciatku,skoda ze si nepochopil,co som Ti chcel nimi naznacit.“

•Bohuzial nepochopil.Naznacil si,ale ja som malo chapavy.Harry na mna treba polopate..,alebo lopatou?:-)

Kedze som citil asi odkial vietor fuka,lebo niecim podobnym ohladom Acka som uz presiel/snad/v ne­davnej dobe,chcel som Ti naznacit,ako treba byt v obluku s tou vnutornou poskladany.

A neboj,Vase lyzovanie na hovno nie je,len ako som uz spominal,pri dobre prevedenej race jazde,je praca s vnutornou velmi dolezita.A od tohto sa odvija potom tych par chyb,ktore sa k tomu nabalia automaticky.

A tes sa,ked sa Vam problem s postojom zacne darit riesit,budete velmi spokojny s pocitom v oblukoch. Je to proste pasia.

27.03.2011 20:19:38 #136 

Pomagalski cable

>> #133, mski, 26. 03. 2011 22:05:48

Ahoj,

tak proc to tak delas kdyz to od zacatku sezony vis? ted uz je konec sezony…-))

•Jednoducha otazka,ale neviem ti na nu odpovedat:)

Nevim presne co a proc ti dela problem se souhlasnym zahranenim..

•Asi nevyjadrim presne,ale skusim zrozumitelne.Pri jazde na lyziach mam silny pocit,ze nedokazem obe nohy naklopit na hrany synchronne.Najprv zahranim vonkajsiu a neskor sa snazim cosi urobit aj z tou vnutornou.Predtym som vnutornu nohu v obluku neriesil vobec,teraz asi az moc.Neviem,je to taka vedoma snaha,ale ta mi nepride az taka dobra.Uspechy zatial ziadne.

•Dnes jazda hlavne na modrej,snaha o predsuvanie vonkajsej/zasunutie vnutornej.Este predtym nacvik nasucho vo vrstevnici(podla Daliho).Fungovalo to a vnutorna noha sa priklonila ku svahu,akoby spravne upratana.Pocas jazdy som ale vypozoroval,ze pri zasuvani vnutornej lyze dviham jej zadnu cast nad sneh.Nejaka chyba v postoji,asi.Okrem toho,ze boli dnes na kopci kvanta ludi,som sa tomu venoval ako sa dalo.Asi iba v jednej jazde som mal pocit,ze mi to zacina fungovat.Chce to trenovat urcite viac.Pocas leta musim trenovat cviky na vylepsenie postoja a rozsahov,ak sa teda tie spravne dozviem:)Budem forum citat aj nadalej.

•Co sa tyka pruznosti mojho tela,tak som na tom blede.

>> #135, Harry, 27. 03. 2011 00:41:28

Ahoj,

Kedze som citil asi odkial vietor fuka,lebo niecim podobnym ohladom Acka som uz presiel/snad/v ne­davnej dobe,chcel som Ti naznacit,ako treba byt v obluku s tou vnutornou poskladany.

•Aha,tak sa ale momentalne neposkladam,aj keby som velmi chcel.Na lyziach!Nasucho som to skusal,to ide.Nepride ti ale snaha o takyto postoj v mojom pripade o preskocenie celych kapitol lyzovania?:)

28.03.2011 02:09:50 #137 

Gravedigger

>> #136, Pomagalski cable, 27. 03. 2011 20:19:38

Budu v tomto prispevku hodne tvrdy, ale mozna ti tim nakonec pomuzu. Z tvojeho psani tady na foru jsem vypozoroval nasledujici:

• dela ti problem vyhodnotit, co vlastne na lyzich delas. (napr. pises o malem tlaku na vnitrni, ale mas ho tam moc (v nespravny cas))
  • mas problem pochopit cviceni a prvky techniky, ktere jsou ti tady na foru servirovany.
  • nektera zakladni cviceni na lyzich neumis zajet (uz nevim, co to presne bylo, ale nekdy driv ti tu nekdo neco navrhl a ty jsi pak priznal, ze to nedokazes (melka vlnovka po hrane na slalomkach?))

Z toho mi vyplyva, ze nema smysl, aby ses o nejake zmeny snazil bez primeho dohledu nekoho, kdo te (spravne) povede. Neboli rana lopatou po hlave bezprostredne po kazde chybe. Pres rady z fora a samouctvi v tvojem pripade vede cesta leda do pekla.Zjisti si, jestli HOnza z VL takovou lopatu ma. Pres leto muzes s nekym, kdo tomu rozumi, rozebirat fotky a videa.

28.03.2011 08:06:02 #138 

Ičes

aha, pochopil jsem ze nejste mladosi z nejakeho mistniho tymu ale trochu odrostlejsi mladosi…

Tak to som sa naozaj pobavil – mladosi (konkrétne ja)tesne pred petdesiatkou – myslím si, že sa môžem charakterizovať pri príležitosti príchodu jari ako „starý, ale jarí“. Čo sa týka konkrétnych výhrad k jazde, myslím, že ste len potvrdili to, čo som si odpozeral na videu aj ja. Cez víkend som jazdil na voľno so zameraním na postavenie lyží proti podložke a v paralelnom postavení (tu tak často forsírované zasunutie vnútornej), pocit z jazdy dobrý, oblúk sa mi zdal byť dobré zasadený, dalo sa v ňom pracovať aj na rozsahu. Niekto na tomto fóre to prirovnával ku „krúteniu volantom“. Potvrdzujem. Tvoje videá som si už pozrel ešte pre upozornením od Harryho, sú inšpiratívne, najmä to s tými mladochmi…

>> #130, Harry, 26. 03. 2011 00:19:27

Vďaka za upozornenie, zjavne si to naozaj nestihol :-)) Nemusíš byť z toho zdeptaný, príspevky (ale nielen jeho) M. T. S. som čítal oveľa skôr, ako som sa zapojil do fóra, viem o koho ide a že to nie je žiadny lyžiarsky nýmand. A o spokojné krochkanie nad našimi jazdami sme ani (ako mnohí ďalší v tomto vlákne) nežiadali. Konštruktívna reflexia vždy poteší. Ďakujem za postrehy, NaSvah!

31.03.2011 23:59:18 #139 

PetrM muž

Ahoj Milane, po mnoha hodinách strávených čtením diskuse, nezávisle na rozboru videa mé jízdy a s ohledem na ohlasy VL, kterých se mi bohužel nepodařilo zúčastnit, jsem cca před týdnem oslovil HOnzu s prosbou o individualni konzultaci. Naše setkání se uskutečnilo včera a předčilo mé očekávání a to i díky zapůjčeným obřačkám a slalomkám od HOnzy. Potvrdilo se co již bylo zmíněno, zbytečně moc pokrčená vnější noha a s tím související horší kontrola předozadního zatížení vnější lyže a následně nevyužití nastřádané energie k přechodu do dalšího oblouku. díky radám HOnzy a po nácviku předsouvání vnější lyže a tvého pluhu se vše výrazně zlepšilo, alespoň z hlediska mých osobních pocitů z jízdy. Ale proč to vlastně píšu, abych si zautomatizoval pohyby jezdil jsem jízdy takto na začátku na mírném tvůj pluh, po pár obloucích jsem přešel do paralelního postavení lyží a zatáčel jen odklonem trupu se snahou předsunout vnější a pak se zlomil kopec a jel jsem normální oblouky, jenže po pár jízdách jsem musel pluh vzdát, protože se ozvaly svaly o kterých jsem v uvozovkách ani nevěděl, že existují a bohužel až téměř do křeče (nevím jestli to je přesně tento sval, ale je to v místech, kde je špička šipky http://medicina.ronnie.cz/…l/1451_3.jpg )Dnes to celý den docela solidně cítím. Zvláštní je, že při normálním oblouku tuto partii vůbec nezatěžuji a necítím. Takže přemýšlím co dělám špatně a jak daný sval nebo svalovou skupinu procvičit??? Co na to tvé zkušenosti nesetkal ses s něčím podobným?

Ale jinak musím říct, že GS lyže pro mne byly opravdu přínosem (na slalomky mi chyběla dynamika) a během ježdění se i pocitově zmenšil rozdíl mezi obloukem doleva a doprava o kterém jsem psal

01.04.2011 00:44:35 #140 

mski muž

>> #139, PetrM, 31. 03. 2011 23:59:18

Ahoj Petre, to co popisujes je vse naprosto logicke!! za chvili (mame tu dopoledne), odchazim cvicit jogu ktera je skvela nejen pro normalni funkcnost a zdravi tela ale pro lyzare specificky prinasi jen same vyhody. Uvolnovani, protahovani a posilovani partii, vazu, slach a svalu ktere jsou potrebne je to nejdulezitejsi co je treba rozvijet. Samotna cviceni na snehu a lyzovani jako takove by mela byt jen ta spicka pyramidy z duvodu nam vsem znamym a pocitujicim,viz vzacnost a drahost casu na snehu..

Gratuluji k progresu a novym objevum!!

Milan

01.04.2011 08:40:52 #141 

HOnza muž

>> #140, mski, 01. 04. 2011 00:44:35

Prakticky do letošní lyžařský sezóny jsem zas tak úplně vážně nebral tebou zdůrazňovanou nutnost cvičení pro lyžování. Proč? – protože mě přece tolik baví to lyžování a ne nějaký pitomý cvičení… :-).

Skutečnost, že od určité lyžařské úrovně (když umím zatáčet paralelně a skutečně lyžema „objíždět“ těžiště těla) začíná bejt SPRÁVNĚ CÍLENÝ CVIČENÍ důležitější než furtkolemdokola sjíždění s kopce, jsem si naplno uvědomil až teprve tuto – pro mě „invalidní“ sezónu. Čím víc lyžuju, tím je to zatuhnutí horší – k žádnýmu významnějšímu lyžařskýmu zlepšení nedochází… – a cítím, že ani nemůže!!! Takže věc je jasná! Nelyžovat – CVIČIT!!!

Proto nabízím tu letní akci s testama – abych sebe i ostatní, co si svojí fyzickou nedostatešnost uvědomují, naučil pravidelně a správně cvičit a zároveň prostřednictvím testů kontroloval jak poctivě na sobě pracuju! Hlásí se mi za tím účelem lidi, kteří mají k věci co říct – Dali se svejma protahovačkama a balančníma cvičeníma, Honza Štejfa (před A.S. kondiční trenér Šárky) se speciálním lyžařským cvičením. No a věřím, že od mski taky něco pro nás ukápne :-)… ??? SKOL

www.vl-snow.cz

01.04.2011 08:52:42 #142 

PetrM muž

Tomu rozumím Milane a v rámci možností se snažím suchou přípravu nezanedbávat, ale snažím se přijít na kloub tomu proč v pluhu ta bolest a při normální jízdě nic. Tvůj pluh by měl být nácvikem pro normální jízdu a pro správné postavení a zatížení vnější lyže. Dle HOnzova hodnocení jsem pluh prováděl správně, z toho mi vyplývá, že buď dělám něco špatně při normální jízdě a nebo je to tím, že při pluhu kdy jsou nohy poměrně daleko od sebe se špičkami k sobě a patami od sebe dochází tímto natočením noh v kyčlích k zatížení právě zmiňované svalové partie. Nechci se o tvůj pluh ošidit, myslím že to bude dobré korekční cvičení vždy po pár jízdách.

02.04.2011 14:36:15 #143 

mski muž

>> #142, PetrM, 01. 04. 2011 08:52:42

Petre, v te prvni vete si hned protirecis. Pises ze tomu rozumis a zahy se tomu snazis prijit na kloub, tedy nevis..-)) Bylo by dobre se lepe vyjadrovat.. taky termin normalni muze byt velmi zavadejici.. co se zda normalni pro tebe muze byt nenormalni pro me a naopak…

ale ponechme tyto nepresnosti zatim stranou a ja budu spekulovat s tim ze mozna vim co myslis tim co pises..

kdybys mel byt byt jen kratkou nahravku toho co pises, ze jsi ten pluh delal dle HOnzy spravne, mohli bychom presklocit dalsi spekulaci a ujistit se ze pluh delas spravne, (podle me)..

tak tedy pokud ho opravdu delas spravne a podle me tedy normalne, a boli te pritom tebou drive definovane (na obrazku) partie, pak pri normalni tve,(tebou definovane) jizde, dle me nejedes spravne a dle me normalne.. To se nam to krasne komplikuje, kdyz nemame jasno ve vyjadrovani, ze?

No a tak te ty partie neboli, protoze je nepouzivas vubec nebo jen velmi malo.. Ale to uz vim protoze jsem tve nahravky tve volne jizdy uz videl..

tak zatim ahoj, M.

02.04.2011 15:01:29 #144 

HOnza muž

>> #143, mski, 02. 04. 2011 14:36:15

Dnes jsme to s PetremM na kopci probrali. Ano – on ty partie, které (relativně dlouhodobě = cca 5 sec) zapojuje při plužení (tzn. tlačí vnější dopředu při současném intenzivním zalomení) při volné jízdě nezapojuje zdaleka tak intenzivně – ani z hlediska rozsahu, ale hlavně – ne z hlediska času!!! Prostě v pluhu jede na jednu stranu 5 – 7 sec, zatímco ve volné jízdě cca cca 1 sec a pak to napětí střídá uvolnění. Takže ta bolestivá únava plyne z obojího (víc ale z času)… To cvičení je uvolňovací (z hlediska rozsahu) a zároveň i posilovací, přece, – no a to obvykle přece jenom trošku bolí :-).

www.vl-snow.cz

02.04.2011 15:39:33 #145 

mski muž

>> #144, HOnza, 02. 04. 2011 15:01:29

mas pravdu.. logicka uvaha..

jen k tomu ovsem jeste patri ze pri jeho soucasnem lyzovani se vubec do techgto poloh, ktere se mu dari dosahovat v pluhu,nedostane..

Nema na to vybudovane,.. ani motoricke programy, ani kloubni rozsahy ani svaly kgtere by ho v te nove pozici stabilizovali

tedy v pluhu zacina pouzivat svaly v rozsazich ktere normalne nevyuziva.. a proto ho to sakra boli a provadeni pluhu timto zpusobem bude pro nej obtizne a nejiste. Z jeho pocitu i vizulene z vnejsiho pohledu.

04.04.2011 08:33:56 #146 

PetrM muž

>> #145, mski, 02. 04. 2011 15:39:33

Ahoj Milane, omlouvám se, ale vyjádřit se tak, aby druhý přesně pochopil co je tím myšleno je někdy docela složité.. Nikdy jsem s nikým bohužel takto o mém lyžování nediskutoval natož abych ho rozebíral.

Tím, že tomu rozumím jsem myslel, že si uvědomuji nutnost komplexně cvičit tj. posilovat, protahovat a uvolňovat celé tělo, aby mne neomezovala moje pohyblibost ve snaze o správné provedení všech pohybů souvisejících s lyžováním.

Ano nahrávka jak plužím by asi vše usnadnila, ale nebyl kdo by natáčel a já se hlavně snažil od HOnzy pochytat všechny jeho rady a postřehy, a tak jsem taky důvěřoval jeho zkušenému oku, na druhou stranu jsem si vědom, že asi těžko můžu po pár jízdách vystřihnout pluh jako z učebnice. Navíc když tento ani v učebnicích není :-) (zeptám se, nemáš někde záznam tvého provedení?)

Když se ale nad tím vším zamyslím a pominu rozsahy do kterých se dostávám, potřeboval bych si ujasnit dvě věci, které mi nejdou dohromady. Při jízdě s paralelním vedením lyží, by měla být osa boků kolmo na lyže. Pokud jedu pluhem, mám nutně nohy s lyžemi natočené v kyčlích tak, abych měl špičky u sebe a z toho mi vychází, že nemohu mít osu boků kolmo na lyže a proto jsem předpokládal, že mi to i musí zatěžovat jinou svalovou skupinu..

A ještě jeden postřeh, bolest po dvou dnech odezněla :-), tak jsem včera trénoval znovu a opět jsem to cítil, ale již mnohem mnohem míň.

04.04.2011 12:42:46 #147 

HOnza muž

>> #145, mski, 02. 04. 2011 15:39:33

Však já taky v první řadě píšu „… při volné jízdě nezapojuje zdaleka tak intenzivně – ani z hlediska rozsahu,…“ – měl jsem přesněji napsat „neumí zapojovat“… To neumí doplním ještě o nemůže – to je ostatně důvod, proč nabízím jako asi nejdůležitější cestu ke zlepšování pro většinu z nás už nikoli primárně lyžování, ale cvičení na suchu (rozsahy, uvolnění, zpevnění, sílu, pružnost!!!) – v podstatě to všechno, co až příliš při pluhu bolí a nepouští dál…

>>PetrM, 04. 04. 2011 08:33:56

…„Pokud jedu pluhem, mám nutně nohy s lyžemi natočené v kyčlích tak, abych měl špičky u sebe a z toho mi vychází, že nemohu mít osu boků kolmo na lyže a proto jsem předpokládal, že mi to i musí zatěžovat jinou svalovou skupinu.....“ – to je důležitej postřeh, jsem zvědavej na Milanovu odpověď. Ale já to vidím tak, že rozhodující je kolmé postavení pánve vůči vnější napnuté noze (nikoli vůči ose pluhového postavení lyží)… Je to sice v pluhu poněkud obtížnější a větší zatížení svalů (šlach, kloubu) o kterých se zmiňuješ než při paralelní jízdě, ale při paralelní jízdě (rychlost, síly…) by ses měl dostávat do ještě extrémnějších rozsahů než ti vůbec může dovolit pluhové postavení (je to takové suvorovské – „těžko na cvičišti…“)…

www.vl-snow.cz

04.04.2011 15:26:54 #149 

PetrM muž

>> #148, MirekP, 04. 04. 2011 13:53:54

Zdravím Mirku, ad 1) ano osou boku jsem myslel frontální osu

ad 2) pokud by to měl být jen intenzivnější primární impuls, dávalo by mi to celé smysl, protože do jízdy s lyžemi paralelně mi ta vnitřní rotace nohy v kyčelním kloubu nezapadá a to i tehdy kdybych byl mnohem trénovanější a zvládal velké rozsahy, ale možná se pletu beru to jen selským rozumem

Nalezené položky: 218 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

dnes 12:05:39 od oblouk

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 11:15:54 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox