INTERSKI CZ - HARRACHOV 8.-10.4.2011 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

INTERSKI CZ - HARRACHOV 8.-10.4.2011

Nalezené položky: 93 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

10.04.2011 20:19:53 #1 

HOnza muž

Zakládám tímto vlákno které navazuje na hojně sledovaná a vzrušeně diskutovaná vlákna „Česká škola lyžování“, „Čtete metodické dopisy SL ČR“ a „Tak nám zavřeli hubu na Interski“… Tématem je výuka lyžování v Česku, kvalita této výuky, organizace výuky, systém udělování akreditací a mezinárodní prezentace.

O tomto víkendu se konal v Harrachově seminář Interski ČR http://www.interski.cz/cs . Za možnost zúčastnit se jej jako host děkuji Šimonu Mastnýmu (SLČR), Jiřímu Kotaškovi (APUL) a Honzovi Čermákovi (Interski ČR) – a všem účastníkům semináře, kteří mě mezi sebe ochotně a mile přijali.

Semináře se zúčastnili členové Interski ČR – zástupci akreditovaných zařízení (dále jen AZ) vyučující lyžování:

• v komerční oblasti /dále jen KAZ/ (např.APUL, APLŠ)
  • ve spolkové oblasti /dále jen SLAZ/(např. SLČR, ČSLŠ)
  • na školách všech stupňů /dále jen ŠAZ/

To nedůležitější z programu, o čem bych chtěl podat co nejstručnější zprávu:

• porovnání metodických postupů (pět stěžejních prvků – oblouk v pluhu, oblouk z přívratu vyšší lyží, základní paralelní oblouk, základní carvingový oblouk, racecarvingový oblouk) jednotlivých AZ formou workshopů
  • praktická prezentace metodických výstupů a jejich natočení na video včetně finálních ukázek jednotlivých oblouků
  • sjednocení metodiky

Pokusím se zde, co nejupřímněji, vyjádřit svůj dojem z jednotlivých prezentací (mohu se ale mýlit jako Ivan již mnohokrát:-)). Rozdíly v kvalitě prezentací jednotlivých AZ a to podle jejich charakteru kam patří (KAZ – SLAZ – ŠAZ) byly, podle mého názoru, kolosální. Nemám rád generalizace, ale tady se jim bránit nechci – myslím, že jsou dost dobře možné. Je to blbé, ale nejjednodušší – dovolím si používat známkování jako ve škole (pardon všem):

1. sobota 9 – 16h. na kopci: Moje hodnocení: KAZ – výklad = velmi dobrý až výborný, prezentace+lyžování = velmi dobrý až výborný SLAZ – výklad = nedostatečný – dostatečný až dobrý, prezentace+lyžování = dostatečný – dobrý až výjimečně velmi dobrý ŠAZ – výklad = nedostatečný až dostatečný, prezentace+lyžování = snad dostatečný

Sem, k tomu mému hodnocení, je třeba ale dodat moc důležitý dodatek. Je samozřejmé a přirozené a správné, že nejlepšími učiteli jsou profesionálové – oni udělali ze svého koníčku své zaměstnání – a ti, co jsem je měl možnost vidět, jsou opravdu dobří. Naprosto nezbytné ale je, aby se i zástupci spolkové a školní výuky (většinou amatéři, kteří se výuce lyžování věnují ve svém volném čase, nebo souběžně se svým hlavním povoláním) spolupodíleli na přípravě výukového plánu a na organizačním modelu lyžařské výuky, včetně návrhu změn v udělování a obhajování akreditací.

2. sobota 19 – 23h. v Rotundě: Diskuse o spolupráci po patnácti!!! neoplozených letech byla v první části vedena se vzájemnou nedůvěrou a s jistými, historicky podmíněnými známkami antipatií mezi SLAZ a ŠAZ na jedné a KAZ na druhé straně. Postupně ale nabývala na významu oboustranně pociťovaná potřeba ZMĚNY dále už neudržitelného stavu nedomluvy, nespolupráce. Všichni zúčastnění si uvědomovali také oprávněnost pobouření lyžařské veřejnosti – ano, i naše diskuse tady na SNOW v pozadí tohoto jednání sehrála svojí roli!!! Takže nakonec DOŠLO K DOHODĚ o spolupráci všech AZ na jakémsi všem společném „Výukovém plánu“! Zpracováním prvotního návrhu byl všemi přítomnými pověřen APUL (O.Novák) s tím, že během léta bude účast (formou připomínek, doplnění…) nabídnuta všem současným AZ.

Moc se mi ta dohoda líbila, rozhodně si myslím, že bychom se i odsud „jako veřejnost“ mohli diskuse zúčastnit taky. Divili byste se, ale možná skoro všichni zástupci zúčastněných AZ naši diskusi pravidelně, nebo alespoň občas čtou :-). To je fan, myslím.

V neděli jsme si společně užili senzačního lyžování – včetně účasti našich PetraM, Vaška, Marťase a nějakejch těch ze slunce nadšenejch partnerek … Dobrý to bylo.

www.vl-snow.cz

10.04.2011 20:34:14 #2 

vašek2

>> #1, HOnza, 10. 04. 2011 20:19:53

Skoro mi zvlhly dnešním ostrým sluncem vysušené oči. Jinak diskuze jsem se neúčastnil, jediné co můžu porovnávat je volná jízda většiny účastníků. Kdyby se to bralo jen podle toho, tak APUL je jasně první…

12.04.2011 08:19:27 #3 

HonzA_ muž

>> #1, HOnza, 10. 04. 2011 20:19:53

Díky za info, HOnzo. To zní téměř idylicky.

Ještě se zeptám – dozvěděl jsi se něco nového z pozadí o těch 2 metodických dopisech SLČR ?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

12.04.2011 11:29:48 #4 

HOnza muž

>> #3, HonzA_, 12. 04. 2011 08:19:27

No výsledek se zdá bejt docela idylickej – věřme tomu, že to bude tak dobře probíhat i nadále. Myslím, že k dohodě přispěla absence notorickejch obhajovačů a opakovačů kontroverzních nebo už překonanejch myšlenek. Stejně pozitivním příspěvkem byla i pěkně udělaná a hezky všemi přijatá přednáška PK o historii a významu České školy lyžování. Pozitivní bylo také to, že (prý narozdíl od minulosti?) nedocházelo k jakémukoli přezíravému postoji ze strany těch odborně lepších… Jo – mě se to líbilo a věřím dobré vůli dříve antaginistických uskupení :-).

O tom posledním metodickým dopise se tam v kuloárech hodně hovořilo a nezaznamenal jsem jedinej, byť jen poněkud souhlasnej ohlas s jeho obsahem. Mluvil jsem s autory – i s tím hlavním „otcem“ myšlenky i obsahu. Myslím, že i přesto, že se pokoušel vysvětlit motivaci a některá sdělení, že si při tom uvědomil, že to byl krok hodně vedle. Omluvil jsem se mu za formu (dost nevybíravej výsměch), jakou se tady ten MD diskutoval. On mi sdělil, že (i na základě mé soukromé výzvy dopisem), rezignoval na funkci v metodické komisi SL ČR. Byl bych rád, kdybychom do toho tady už dál nevrtali. Reakce byly adekvátní.

www.vl-snow.cz

12.04.2011 17:57:16 #5 

ivan

>> #4, HOnza, 12. 04. 2011 11:29:48

„Omluvil jsem se mu za formu (dost nevybíravej výsměch), jakou se tady ten MD diskutoval…“

Honzo, ty jsi zde ve fóru dostal nějakou funkci, která tě zmocňuje k tomu, abys nějakým třetím osobám omlouval formu příspěvků zdejších diskutujících?

Nevím, jak ostatní (jsou to ale dospělí, svéprávní a soudě podle vyjadřování ne blbí lidé), ale já nejenom nepotřebuju, ale ani nechci, abys cokoliv, co tu napíšu, komusi „omlouval“.

Omlouvej se klidně za sebe, za VL, za vaši VL- v.p.s., ale nedělej prosím ze sebe „zástupce“ či „hlas“ fóra.

Vím, že jsi v jádru dobrák od kosti, ale tuhle legitimaci prostě nemáš.

„Byl bych rád, kdybychom do toho tady už dál nevrtali.“

No, jestli jsi s nimi domluvený jako nějaký styčný/smírčí důstojník (jsi snad?), tak já do takové domluvy nepatřím.

V intencích pravidel fóra si do diskuse (do časopisu to úplně nejde) budu psát, co uznám za vhodné. A věřím – ač je to jejich věc, ne moje -, že ostatní svéprávní atd. soudruzi budou činit podobně.

Btw, bylo by hezké, kdyby se znesváření konečně začali sjednocovat, ale spíš než na tato rukoudání (a snad i pohledy zpříma do očí?) bych si počkal na skutky a výsledek.

Dále, k těm „profesionálům“. Těch, kdo se u nás výukou lyžování opravdu plnohodnotně živí, je velmi málo (kdysi mi Roman Kubát odhadoval číslo, nepamatuju, ale přední Apuláci budou vědět). Ale kouzlem pojmenování se formálně „profíkem“ stane každý brigádník, který proleze Apul C. A mezi ním a dejme tomu lektory bude často také „kolosální“ rozdíl, nakonec jsem jich dost vídal na kopci.

Jinak ale ano, kdo odlyžuje celou zimu a případně přidá i léto, je takřka nutně jiný level než instruktor či cvičitel s pár kursy za sezonu.

12.04.2011 19:39:29 #6 

Martin430

Ahoj,

Tak to tu čtu – mezitím mě ivan předběhl. A jako obvykle brilantně vyjádřil, co já bych dělal jen moc těžko. Tak jenom doplnění za mě …

Pokud pociťuješ HOnzo potřebu se za něco omlouvat, čiň tak dle vlastního uvážení a kolik je Ti jen libo. Ale za sebe, prosím. Ve shodě s ivanem se prohlašuji za natolik svéprávného, že si svoje názory dovolím prezentovat sám. A rozhodně nepotřebuji nikoho, aby se za mě komukoli omlouvat.

Rozhodně a striktně se distancuji od Tvého názoru, jakkoli ho respektuji. Ač jsem tak na fóru činit nechtěl, veřejně zde prohlašuji, že jsem vystoupil z VL o.s. a pokud prezentuješ i názor tohoto sdružení, není v žádném případě názorem mým.

„Byl bych rád, kdybychom do toho tady už dál nevrtali.“

Nevrtej. Já budu vrtat, jak uznám za vhodné. Ani já jsem neuzavřel s nikým žádnou dohodu a budu psát, co uznám za vhodné.

Nakonec douška :

• MD si nic jinýho než výsměch nezaslouží.
  • nebejt vrtání do St.Antonu, zas by bylo všechno v nejlepším pořádku.
  • zpráva, která hovoří pouze o tom, že je pozorovatelný rozdíl mezi profesionálním učitelem a strejdou ze základní školy je pozoruhodná.

12.04.2011 20:03:57 #7 

vašek2

To HOnza:

Plně souhlasím s tím, co psal ivan. Sice nikomu nic nezakazuješ a pouze vyjadřuješ svoje přání, na což máš jistě nezadatelné právo. Jistá pachuť snahy o lyžařské mesiášství mi tam ale zůstává…

12.04.2011 22:25:45 #8 

HOnza muž

>> #5, ivan, 12. 04. 2011 17:57:16

>> #6, Martin430, 12. 04. 2011 19:39:29

>> #7, vašek2, 12. 04. 2011 20:03:57

Nemám jen rád, když se lidi vracej k minulejm útokům – to nikam nevede. Ale přes držku bych za ty omluvný poznámky zasloužil, to teda zas jo :-).

www.vl-snow.cz

12.04.2011 22:56:55 #9 

HonzA_ muž

Díky za stručné vysvětlení k metodickým dopisům. Jestli tomu rozumím správně, tak p. Krnáč (odhaduji) se rozhodl nepokračovat ve funkci v metodické komisi OSÚ ZL SLČR.

Víš co mně ale překvapuje? Přestože, jak sám píšeš, s obsahem nikdo nesouhlasí, tak ten materiál dodnes visí na webu SLČR. A po informacích lačná laická veřejnost + lyžařští pedagogové, ke kterým se nedostala informace o všeobecném nesouhlasu a materiál nekriticky přijmou, ho berou jako platný pohled největší lyžařské organizace a nejstaršího lyžařského klubu. A v téhle situaci omluvy za formu kritiky (ano, byla nekompromisní a tvrdá) a nabádání k tomu „dál v tom nevrtat“ mi nepřijdou na místě.

12.04.2011 23:02:45 #10 

HonzA_ muž

>> #5, ivan, 12. 04. 2011 17:57:16

„Omlouvej se klidně za sebe, za VL, za vaši VL- v.p.s., ale nedělej prosím ze sebe „zástupce“ či „hlas“ fóra.“

Jako jeden ze členů o.s. (jak zmiňuješ VL- v.p.s.) mohu říci že se nejedná o žádný oficiální postoj o.s.. Ani jsme o tom nemluvili a první informace, kterou mám, je tento text zde v diskuzi.

Pokud Interski CZ našlo společnou řeč, vzájemná komunikace se lepší a věci se řeší, jsem opravdu jedině rád a přeji této organizaci jen to nejlepší. A také to aby, pokud dojde k nějakému pnutí, bylo vždy ve věcné a konstruktivní rovině a posouvalo celou organizaci a výuku lyžování v ČR dále. A ne naopak.

12.04.2011 23:17:13 #11 

ivan

>> #8, HOnza, 12. 04. 2011 22:25:45

Sebekritiku dokážeš hezkou, ale jednou větičkou formální omluvy (zase omluva!?) bys unikl trochu moc snadno.

Nechce se mi věřit, Jeníku, že by u tebe v tvém věku a při tvých bohatých zkušenostech šlo u tamtoho omlouvání o nějakou mladickou naivitu či nedomyšlenost. Přinejmenším bych od tebe očekával už cosi jako poučenost životem a odpovídající optiku.

Takže jestli jsi to udělal naopak záměrně („lyžařské mesiášství“ je hezky formulovaný názor), abys posílil svou roli lyžařské osobnosti, či ji rozšířil mezi ty, u kterých za ni na rozdíl od VL-klientů neplatíš, ocenil bych, kdybys pro to nepoužíval jiné – dospělé, svéprávné atd., viz výše. Nýbrž sílu svých vlastních argumentů, znalostí, oblouků.

Pak nebudou muset být ani posty od #4 dále a bude líp, aspoň mně. Věřím, že mi rozumíš.

13.04.2011 10:36:16 #12 

HOnza muž

>> #9, HonzA_, 12. 04. 2011 22:56:55

Nelíbí se mi útoky na kohokoli a nerad jmenuju – o své rezignaci mě informoval ten druhý (asi hlavní) autor K. Proč to tam visí nechápu – nejspíš proto, že to nikdo nečte :-(. A pokud jsem vyjádřil SVŮJ názor „dál v tom nevrtat“ tak jen proto, že vím, jak křehká jsou „sbližování stanovisek“ a tady se to po patnácti letech pokusů podařilo a měl jsem z toho radost.

>> #10, HonzA_, 12. 04. 2011 23:02:45

Jestli jsem se omlouval, tak jsem samozřejmě vyjadřoval SVŮJ NÁZOR A SVOJÍ OMLUVU ZA SEBE. Prostě nemám rád eskalaci problémů, když mám pocit, že problém mizí a chci k tomu ještě i nějak přispět…

>> #11, ivan, 12. 04. 2011 23:17:13

Nějak tomu nabádání na to co mám a nemám říkat nerozumím, když si uvědomím o co šlo. Při jedné jízdě na lanovce jsem mluvil s „otcem MD“ BK a on mi začal vysvětlovat, proč sem do fóra nereagoval – že prý se tu nediskutovalo věcně, ale pouze výsměchem, napadáním a útokem. Na to jsem mu odvětil, že by se neměl divit, neboť takovou hrůzu by nemohl zplodit ani někdo, kdo jako klient absolvoval základní lyžařskej výcvik – natož šéf metodické komise SL ČR a krátce jsem poukázal na hlavní nesmysly v MD. Zdůvodnil jsem mu tím, proč jsem ho v soukromém dopise (já za sebe – nikoli za kohokoli jinýho) vyzval k rezignaci na členství v metodické komisi SL ČR. To, že jsem se mu zároveň omluvil za formulace v diskusi, který se ho dotkly bylo zcela jistě bráno úplně stejně – taky jako vyjádření mýho osobního názoru. BK je slušnej a už poněkud starší člověk kterej má lyžování rád a uznal, že byl poněkud ve svých konstatováních v MD mimo :-)… U toho rozhovoru byl pouze on a ŠM – nikdo jinej…

Nejsem už opravdu malej kluk a tak se mi už taky nelíbí, když mě někdo, s poměrně velikou citlivostí okřikuje co můžu a co nemůžu dělat a říkat. Zejména když tím se zlým úmyslem nikoho nenapadám a nikomu neškodím.

www.vl-snow.cz

13.04.2011 17:17:45 #13 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, HOnza, 12. 04. 2011 11:29:48 >> #12, HOnza, 13. 04. 2011 10:36:16

„On mi sdělil, že (i na základě mé soukromé výzvy dopisem), rezignoval na funkci v metodické komisi SL ČR. Byl bych rád, kdybychom do toho tady už dál nevrtali. Reakce byly adekvátní.“
Že to byla a je osobní ostuda jednotlivce, tomu by odstoupení odpovídalo. Ale ona je to hlavně ostuda celého svazu, který se tváří, že se nic nestalo. To není adekvátní.

A jestli je to sbližování opravdové, nějací anonymní pisálci tady ve fóru, navíc možná zhusta nečlenové sbratřujících se organizací, tomu rozhodně nemohou ublížit. Protože jestli ano, tak je to jenom divadlo.
Ale pokud máš za sebe pocit, že jsi k tomu sbližování jakkoliv přispěl svou účastí a vystupováním, patří Ti jistě velký dík těch, kteří se takto sbližují. Tady za to velké ovace nemůžeš očekávat, zvláště, dokud je Tvůj chvalozpěv zatím osamocen.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.04.2011 18:54:59 #14 

HOnza muž

>> #13, ˘Ö˘Krab, 13. 04. 2011 17:17:45

Díky, Krabe. Že si SL ČR uvědomuje že to je ostuda vyplývá už i z korespondence, kterou vedu souběžně, a abych předešel dalšímu nedorozumnění podotýkám, že jako soukromá osoba, s jeho prezidentem. Také on si v této diskusi už začal číst… :-)

To sbližování považuju za opravdové, protože jak strana cítící se historicky jako ta důležitější pro organizaci a metodiku v ČR, tak i strana s objektivně většími zkušenostmi z denní práce s klienty, uznaly VZÁJEMNĚ své nezastupitelné místo ve VZÁJEMNÉ spolupráci – alespoň ten dojem jsem si odnášel :-).

Svojí účastí a vystupováním jsem, myslím, nijak zvlášť nepřispěl – nebylo mě moc vidět ani slyšet – byl jsem tam jen jako trpěný soukromý host a pokud jsem s někým mluvil, bylo to mezi 4 – 6 očima. Ale co rozhodně přispělo, to byly ty vzrušené diskuse v několika výše zmíněných vláknech zde na diskusi!!!. Ono se totiž, NEPOCHYBNĚ I DÍKY NIM, ukázalo že:

• už nelze nadále skrývat zoufale nereprezentativní vystupování Česka na mezinárodních fó­rech
  • metodické dopisy (MD) úseku ZL prokazují POUZE odborné neznalosti metodiků z komise SLČR
  • lidé registrovaní v úseku ZL SL ČR tyto MD buď nečtou, nebo jsou rovněž úplně mimo mísu, nebo je jim to šumafuk…
  • tudíž je nutno NĚCO RADIKÁLNÍHO ZMĚNIT

Takže já žádné ovace ani nemohu čekat, protože ty si, eventuelně, zaslouží jiní – tam odtud i odsud. Samozřejmě ale očekávám, že ti TAM ODTUD se tady v diskusi projeví. Na semináři mi to slibovali (…oni vědí…) :-).

www.vl-snow.cz

13.04.2011 20:41:56 #15 

garfield muž

Vážení, překvapivé, bylo už to HOnzovo „vetření“se mezi účastníky jarního Interski…, a tlak na to, se tam dostat…,obecně bych,– a rád pochopil ,kdyby to byl řádný redaktor časopisu Snow a oficialně byl pozván,nebo se tam tedy natvrdo „pozval“ … a nám obecně poreferoval…,byť třeba zaujatě ,nebo kriticky :-).....v každém případě to na stránky časopisu patří… a v positivním směru by to bývalo mohlo kalné vody rozhýbat :-) Toto bohužel Snow neudělalo ,a je to pro čtenáře škoda !!! Přečtu-li si úvodní zprávu Honza Verl se toho zhostil za Snow,VL,sebe… ,a ještě zjevně uspěl ,jako mediator -on TO dal dohromady !!!nešťorejme do toho …a přídavkem ze své „skromné“ pozice hodnotí jednotlivé aktery,metodické výstupy,předvedení ,no to je p.r.d.e.l.nebo spíš feedback

a tak se pravděpodobně VL stává součástí Interski :-)… a VL tahák bude oficialní metodikou Cz na příštím mezinárodním setkání Interski s workshopem VL ve 3 světových jazycích /ten třetí- je čeština/,povinně na obřačkách,i když i Sporten už má lyže,které jsou dobré „prý umí zatáčet“… spíš se zdá,že dorazila realita… // Odmaká to zase ON-APUL :-), ostatní se dál povezou ,budou divit,a budem tam,kde jsme… // spíš se zdá ,že dorazila realita

13.04.2011 21:21:08 #16 

garfield muž

>> #14, HOnza, 13. 04. 2011 18:54:59 citace: " Že si SL ČR uvědomuje že to je ostuda vyplývá už i z korespondence, kterou vedu souběžně, a abych předešel dalšímu nedorozumnění podotýkám, že jako soukromá osoba, s jeho prezidentem. Také on si v této diskusi už začal číst… " píše HOnza s avatarem VL-Snow… aspoň ,že tu korespondenci vede souběžně !!!

a nemohl bys třeba ještě soukromě kandidovat na vicepresidenta pro newschool :-) a jízdu na switch
:-),jsou k tomu potřeba banány-to jsou lyže -ne ovoce… a jak tu chybí freeride,já radši offpist,tak tam,– bys moh třeba dělat náměstka zástupce vedoucího podsekce dopisovatelů :-) hlavně skromně chlopci… grf…

13.04.2011 22:57:57 #18 

HOnza muž

>> #17, -Ender-, 13. 04. 2011 22:41:31

Máš samozřejmě pravdu že to neprobíhalo idylicky a pokud to tak vyznělo, omlouvám se – v krátkým raportu se nedá bezezbytku vyjádřit vše. Domnívám se ale, že když v tom raportu píšu o počáteční nedůvěře a antipatiích, tak je dostatečně zřejmý, že ne všichni by si se všemi na závěr padli šťastně do náruče :-). Podstatný ale je, že došlo k dohodě, řekl bych.

www.vl-snow.cz

14.04.2011 08:08:51 #19 

kokoska.rokoska muž

>> #14, HOnza, 13. 04. 2011 18:54:59

Clovek tu par dni neni a najednou se zacnou dit veci.

Byt mirne s krizkem po funuse take bych rad explicitne prohlasil, ze se citim byt dostatecne svepravny na to, abych mohl mluvit sam za sebe. A soucasne prohlasuji, ze jsem nikoho nezadal, aby mluvil mym jmenem, ba co vic, nikdy jsem si to nepral a zasadne s tim nesouhlasim.
Obzvlaste chce-li se nekdo mym jmenem komukoliv omlouvat.

A uz vubec nechapu, proc bych mel projevovat jakoukoliv uctu lidem, kteri nas nabadaji k jizde po vnitrni na SG. Pokud by je nejaky chudak poslechl, tak si koleduje o poruseni sve vlastni fyzicke integrity.

Takze do chytraku, kteri se snazi (byt treba v dobre vire) ostatnim dopomoci ke zranenim, se budu navazet i nadale. A nejen proto, ze MD jsou moje inicialy a urazi me, ze jsou dehonestovany pouzitim pro kde-jaky blabol zvany Metodicky Dopis.

Hezky den!
kokoska.rokoska

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

14.04.2011 09:02:26 #20 

HOnza muž

>> #19, kokoska.rokoska, 14. 04. 2011 08:08:51

Dobrej názor a přístup (i podle mě) – ale já se holt většinou chovávám jinak – smířlivěji :-). Že ne vždy to věci prospívá ? – no možná, někdy ale prospívá…

www.vl-snow.cz

14.04.2011 10:11:34 #21 

HOnza muž

Převádím sem tímto příspěvek z jiného vlákna, který tam nepatřil, ale sem zapadá…:

Jo – k diskusi zde na snow.cz se hlásilo – pro mě fakt překvapivě – opravdu hodně účastníků Interski ČR – jak těch z APUL a APLŠ, tak z ČSLŠ a nebo vysokejch škol… Nediskutuje nás tu moc, ale jsme „masově“ sledováni … Kéž by se připojili další i s jinými, třeba kontroverzními názory. Např. jsem vyslechl řadu pochval na řadu příspěvků mnoha z nás a vedle nich i třeba odmítání „zbožštění“ mski. Některým chybí diskuse o freeridu, jízdě v hlubokém, jiní kritizují naše výsměchy ČŠL nebo sepsutí prezentace na Interski v St.Antonu… (s poukazem na to, že neznáme historii…). Takže vám, kteří tu jen čtete a nepíšete. Prosím, vyjádřete tady svůj názor slušně a věcně – všechny názory jsou zajímavé.

www.vl-snow.cz

14.04.2011 12:06:08 #22 

ivan

>> #21, HOnza, 14. 04. 2011 10:11:34

„Některým chybí diskuse o freeridu, jízdě v hlubokém, jiní kritizují naše výsměchy ČŠL nebo sepsutí prezentace na Interski v St.Antonu… (s poukazem na to, že neznáme historii…). Takže vám, kteří tu jen čtete a nepíšete. Prosím, vyjádřete tady svůj názor slušně a věcně…“

Tak takový miluju. Když tu někomu něco chybí, tak ať založí příslušné vlákno, nebo to nanese do nějakého vhodného běžícího! Neznáme historii (jakou)? Tak proč nás nepoučí, když jim to připadá důležité? Liní něco napsat? Neschopní? Stydliví jak panna nepolíbená? Nevěří si? Bojí se? (Nakonec ale ty zástupy skvělých zkušených i mladých pedagogů nepsaly ani do bezpečného zátiší skiplusu, tak co se divit.) Proč sem může psát Ondřej i Honza Brzezina z Rakouska, , Gravedigger z Kanady a Milan z Austrálie, a oni ne?

Kromě toho freeride má svoje stránky, to je ještě neobjevili?

Mají snad pocit, že tuhle diskusi pro ně někdo tvoří? Tady co neuděláme, není. OMG, vždyť je to tak jednoduchý!

My kritizujeme (veřejně a neanonymně na webu), oni zase nás (bezpečně v závětří mezi svými – to už i ten Jára Pluskal, ať je jakej je, nakonec po letech vylezl z tepla své skiplusovské nory a dokázal sem strčit čumák, dobře věda, že po něm někdo sekne). Tak to prostě v diskusích je – něco dělám a říkám, to se líbí nebo ne a přetřásá se to. Vítejte v životě!

Právo kritizovat kdekoliv, tady, u tchýně nebo v hospodě, jim samozřejmě neberu. Ale naopak beru ty, kdo se s názorem u mějí ozvat. Dobře jsi je vyzval ke spoluúčasti na obsahu.

14.04.2011 12:23:54 #23 

Yrkki

>> #21, HOnza, 14. 04. 2011 10:11:34

„Nediskutuje nás tu moc, ale jsme „masově“ sledováni…“ Myslím, že rozšíření diskuze by bylo jen přínosné. Nevím co lidem brání se zaregistrovat a sem tam přispět svým názorem. „sepsutí prezentace na Interski v St.Antonu… (s poukazem na to, že neznáme historii…)“ sice do toho nemám co kecat… ale znalost pozadí je dobrá jen k alibismu proč to bylo tak zlé a že vlastně v té či oné situaci nešlo udělat nic lepšího… Fakt je že nikoho cizího nezajímá nějaké historické pozadí – na něj udělá dojem to co tam lidi předvednou. Tahle diskuze bude taková jakou si jí uděláme. A podle toho co píše HOnza, má i v táborech s odlišnými názory docela slušný kredit. Jde o to vydržet:-)

Стою на асфальте я в лыжи обутый. То ли лыжи не едут, то ли я ебанутый.

14.04.2011 12:58:11 #24 

Tomatáš

>> #22, ivan, 14. 04. 2011 12:06:08

Nevím, zda to patří do tohoto vlákna, ale jen si dovolím reakci. Ano, byl jsem to já, kdo hovořil s HOnzou o určité „úzkoprsosti“ zdejšího fóra. Rád bych pouze dovysvětlil tento můj názor. Je zřejmé, že většina diskuze nad technikou lyžování se zde ubírá směrem k race technice, jako modle a vrcholné technice lyžování. Však Vaše touha přiblížit se volným jízdám „GS stars“ je zcela evidentní a veškerá diskuze směřuje tímto směrem. Zcela toto nadšení chápu a respektuji, třebaže já osobně vidím vrchol a optimální techniku lyžování trochu někde jinde.

Namátkou jen vzpomínám na názory mnohých zdejších na Richarda Bergera, kteří označili jeho lyžování několika naprosto směšnými přívlastky, aniž by viděli nějaký jeho kompletní materiál a potenciál jeho lyžování. Zmiňuji to jen proto, že třeba právě Richie je např. pro mne jeden z lyžařských vzorů (komplexní lyžař), ke kterému bych rád směřoval.

Ale nejen to. Nedávno sem pověsil tuším Andyskierable své video krátkých oblouků. Zcela jasně se ukázalo, že jeho jeho jízda neprošla ani zdaleka takovou analýzou jako jiná videa, na kterých se rozebírá oblouk – dlouhý radiusu. Spíše se tam objevily příspěvky, které ukázaly, že na zdejší fórum je toto prostě mimo jeho rozsah. Proto si myslím, že ani témata jako boule, jízda v offpistu či další variace zde nemají příliš potenciálu, byť bych já osobně tato témata uvítal.

Velice si vážím odborných názorů některých zdejších diskutujících, zejména jejich analytických schopností, což považuji za určitý druh umění. Pro mne je tato diskuze velmi užitečná a přínosná a jsem za ni rád. Její zaměření po technické stránce je druhá věc, do které ovšem mně pochopitelně nic není.

Založit nové vlákno není nic těžkého, Ivane. Ale kdo tam bude diskutovat o naznačených tématech a koho to ze zdejších racefajnšmekrů bude zajímat???Poučovat nikoho nehodlám, na to jsi tady evidentně expert Ty.

Doufám, že alespoň za sebe jsem dostatečně vysvětlil to, co tady HOnza vypíchnul z naší společné debaty. Tímto bych ještě rád poděkoval Vaškovi, Petrovi a HOnzovi za příjemné polyžování. Jste moc fajn a hlavně bezvadně lyžujete, respekt. Určitě se těším na nějakou další společnou lyžbu.

Ahoj T.

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

14.04.2011 12:59:46 #25 

mski muž

rekl jsem to HOnzovi dnes na Skypu a napisu to i sem "verejne " do diskuze.

I preze fakt ze ne vzdy s HOnzou souhlasim v jeho nazorech a cinech, (v tom pripade verim ze to dam i okamzite na vedomi bez brani si servitku),

obdivuji a uznavam Honzu jeho diplomaticke, smirci, lidske a v podstate rozumne postoje a komunikace uz mozna prave proto, ze samotnemu se mi teto hodnoty dostava malo…

MTS

jen mrtva ryba plave s proudem...

14.04.2011 13:06:02 #26 

mski muž

>> #24, Tomatáš, 14. 04. 2011 12:58:11

Tady patri jako odpoved Tomatasovi od Ivana toto z druheho vlakna … aby to davalo smysl a slo to po sobe…

>> Tomatáš, 13. 04. 2011 23:08:16

Ahoj Tomatáši. Fórum je takové, jací jsou jeho přispěvatelé včetně tazatelů = jediní tvůrci. Ti si tady povídají o tom, co je zajímá, resp. se snaží odpovídat na položené dotazy a reagovat na nastolené podněty. Tím, že lyžaři inklinující jinam než zdejší mainstream mlčí, se situace nezmění.

Že je zde, potažmo v Česku, top tématem pista a race? A co bys čekal v zemi nuceně sjezdovkové kultury, kde pod hrozbou explicitních sankcí a podle zákonných i podzákonných norem prakticky neexistují legální možnosti sjíždět jinde než po vyznačených tratích? Které se až na výjimky pečlivě rolbují, takže žádný prašan, žádné moguls (až ty, které se udělají během dne)? Navíc, kdybys toho nuceně naskákal v boulích půlku toho, co my kdysi dávno dlouhé roky museli, neboť jinak to dolů nešlo, měl bys jich asi po krk.

Berger: nějak si nevybavuju, že by se do něj někdo nějak víc troufl navážet. Snad jsem to kdysi dávno byl dokonce já, kdo ho poprvé zmínil jako rakouského etalona a myslím, že se tady celkově těšil největší úctě hned po Milanu Trnkovi. A jestli se někdo ozval, jak zmiňuješ (dohledávat to nebudu, ale pochybuju, že by to byli „mnozí“), tak to je prostě demokracie, kdy každý může hlásat svůj názor, byť třeba blbý. (Věděl jsi, že jeho jízdy na videích docela sepsul ex-demo USA a pmts-guru Harb?) To má svoje nevýhody, občas se tím zahlušuje kvalitní informace, ale když už není fórum kvalitně a výběrově moderované (věc majitele stránek), přijde mi to lepší než třeba diktatura skiplusu nebo chcíplé fórum interski.

Ad andyaskierable: snad víš, že on se napřed obrátil na skiplus a když neměl obratem reakci, hned asi 3. den oslovil fórum zde. Ty už jsi svého času s Járou Pluskalem virtuální meče zkřížil, a tak jistě pochopíš, že asi měl málokdo (můj případ např.) chuť za takové situace psát něco, co by si jinde mohli „vypůjčit“ a využít ke své slávě. A pak mu jízdu okomentoval mski včetně diagnostiky slabší strany.

Ale uznávám, byl to atypicky nelehký případ: dobrý lyžař, krátké otevřené oblouky na dost dlouhé lyži. Ale proč jsi třeba nezkusil rozbor a komentář ty nebo tvoji kolegové?

Jinak se tady probíraly i krátké oblouky, jména nepamatuju, ale třeba ten hoch, který jezdil na slalomce podle svých závodních vzorů. Kačka 83 i další. Včetně Hirschera, Pinturaulta a v neposlední řadě Šárky Záhrobské. Dokonce bych řekl, že při zdejší inklinaci k delším toho bylo až překvapivě hodně.

A že gros zdejších diskutérů jezdí spíš na delších lyžích a tedy oblouky o odpovídajícím radiusu? A ty se divíš, že netráví většinu času na tak vyhraněné lyži jako je slalomka (ty možná při výuce ano, ale to je zcela jiná situace)?

Souhlasím ovšem, že zde právě probíhá jakési hromadnější objevování delších lyží (GS FIS). To ti asi v tvých podmínkách a potřebách přijde neadekvátní, ale zase: jak sám víš, uplynulých minimálně 10 let tady panovalo oslnění krátkostí a slalomkovitostí. A teď se kyvadlo posunuje k rozumnějším parametrům a logicky pro část lepších lyžařů až k protikladu. Pro mladé je to vlastně objevování, oni už 210ky nezažili. A dále, komerční lyže prodělávají hlavně z obchodních důvodů značnou „debilizaci“ (snadnější, lehčí, ovladatelnější) a ten, kdo chce pořádný materiál pro vyšší rychlosti, už často naráží na meze jejich schopností. Takže jde po racestocku, který lze navíc sehnat za lepší peníze než přezdobený krámský top-segment.

Když vlákno nezaložíš, nebudeš ani vědět, jestli a kdo tam bude diskutovat. Odhaduješ zřejmě správně, že by na offpiste a newschool ohlasů moc nebylo, ale ani to nezkusit? Ale situace je holt taková, jak jistě dobře víš, že šahači se drží ve své enklávě carv.cz a že freeskieři mají taky svoje, jak už jsem zmínil. Ano, souhlasím, že zde by byl prostor pro jakýsi „mainstream offpiste“ pro no-hardcore freeskiers (asi jako Amíci mají hardcore TGR a mainstream epicski), ale tolik offpiste-jezdců tady není, viz výše odstavec 2.

Kdyby ses ale přece jenom odhodlal, věřím, že by se mnozí z těchto oblastí rádi dozvěděli to, co zatím znají málo nebo vůbec ne. Prostě trocha osvěty. Na rozdíl od výuky zadarmo, ale to už je fórum a zadarmo tady bojujeme všichni.

Když už jsi mě označil za stěžejního poučovalatele, tak blbuvzdorně zopakuju, že tady nikdo nikomu nic neservíruje a nepřiděluje práci a úkoly. Všechno si musíme vytvořit sami, někdo ve volnu, někdo možná i v práci. Časopis si koupíš a máš faktický i morální nárok se tam něco za své peníze dozvědět. Tady nejsou nároky žádné. Jen potěšení z diskuse, z kontaktů se souvěrci, z informací udílených i získávaných, z utvrzení ega, z uznání druhých (zdravím Maslowa). (Dobře, učitel nebo trenér si tu také může zpropagovat sebe a svůj byznys.) A i proto jsem se tak ohradil proti těm, kdo by zde rádi viděli to či ono (případně raději neviděli), ale nic pro to neudělají.

Osobně jsem byl potěšen, když ses ty i tvoji kolegové-učitelé zapojili do diskuse, a jistě nejenom já bych byl ještě raději, kdyby to bylo víc, nejenom ad Interski. Čím víc profíků a kompetentních lyžařů, tím vyšší kvalita.

Takže takhle to vidím já. Nesnažím se oponovat všem tvým argumentům, neboť mnohdy vidíš, jak to je. Spíš se soustřeďuju na (své) vysvětlení, PROČ to tak je. A na to, že bez snahy a pokusu to změnit to jiné nebude.

(Uff. Proč vlastně takovou kládu píšu do diskuse, kde mi za to nic neplatí?)

14.04.2011 13:11:21 #27 

mski muž

>> #24, Tomatáš, 14. 04. 2011 12:58:11

muj dodatek Tomatasovi se vztahje k oblasti uzite techniky a komentu tykajiciho se prisvojovani si zavodni techniky zdejsich diskutujicich.

Vzdyt i sam Richie Bergr neni nicim jinym nez lyzar demonstrator, ztrejme i instruktor( nevim, jen se domyslim), ktery cerpa z minulych silnych zavodnich korenu…

A podotykam ze vsechny dulezite prvky ze „zavodni“ techniky se bezezbytku vztahuji a daji vyuzit i pro vyuku radovych lyzaru, deti a amateru ci profesionalu siroke skaly obce lyzarske.

MTS

Nalezené položky: 93 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

včera 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

01.12.2016 20:43:35 od BoB

Slalomky

01.12.2016 16:54:56 od johnycek