Uprava bot - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Uprava bot

Nalezené položky: 36 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

26.04.2011 01:46:49 #1 

mski muž

Zdravim vespolek,

tentokrate mam na mistni diskutujici jednu velkou prosbu ja..

moje zena Helena opusti za dva tydny me i nase 3 deti a prileti do Cech. Jen na dva tydny.. Bude se pohybovat ponejvice mezi rodnym Brnem, Prahou a Kladnem.

Proc to takto ze siroka uvadim?

Dostal jsem prislib bot od fi Head od Petra Z. mladsiho. Jiz pred vice jak 5 lety jsem od nej jeden takovy par dostal a k pouziti pro mou zdeformovanou ploutev byli az po dukladne uprave kterou jsem si provedl sam v dilne u me ve sklepe.. (Ivan S. to tam take duverne zna)..

Ja tady zadne naradi, vytahovaky, horou lampu, frezky a upinaky nemam a vim ze vzhledem k narocnosti potrebnych uprav by to tady pro me v Australii nebylo snadne.

A tak bych rad pozadal o rady, tipy nebo konkretni spolupraci na dalku v tomto ohledu nekoho fundovaneho z vas zde..

Tusim ze TomaS byl zminovan jako oboru znaly fajnsmekr..

Asi nejlepe by to bylo v ramci Prahy, kde by se dali boty predat z rukou PetraZ, a Helena by je pak mohla opet snadno nekde v Paze vyzvednout jiz upravene nekdy od 12. 5. do 27.5…

Detajly uprav,( podrobne popisu a dodam obkresleny model me nohy ), a domluva odmeny za upravu bychom pak domluvili osobne..

Zaverem bych uvedl ze bych se 100× radeji sveril do rukou sikovneho samouka nez k „profikum“ v servisech..

Dekuji predem za odpovedi, tipy, nabidky..

S pozdravem, MTS

jen mrtva ryba plave s proudem...

26.04.2011 09:32:36 #2 

garfield muž

>> #1, mski, 26. 04. 2011 01:46:49 V citaci......

Title: Re: Re: Plug Boots
Name: Ondřej Novák

Mohu vřele doporučit Petera Purdu, kontakty na bootfitting.cz . Sídlí v Praze Letňanech, zabývá se kompletním fitováním od vložek až po detailní úpravu skeletů a jelikož mohu porovnat s Leitnerem, jeho přístup je rozhodně individuálnější hlavně při výrobě a úpravě stélek, které v konečném důsledku řeší velkou část problémů s botou. Peter je navíc dobrý lyžař a technik, který detailně ví, jak chodidlo a další části nohy pracují v oblouku a ve skeletu a dokáže tedy botu opravdu fitovat a ne pouze vyfouknout na skeletu bouli tam, kde vás to tlačí.

Telefon přímo na něj je: 739 632 543, odkažte se na mne.

Zdraví Ondra Novák

s omluvou Ondrovi,ale snad pro dobrou věc…

27.04.2011 18:50:00 #3 

ivan

>> #1, mski, 26. 04. 2011 01:46:49

Zaverem bych uvedl ze bych se 100× radeji sveril do rukou sikovneho samouka nez k „profikum“ v servisech..

A následuje okopírování příspěvku ze skiplusu, kde se doporučuje právě jeden z těch druhých…

Milane, probereme to na skypu, něco mě napadá.

27.04.2011 19:35:01 #4 

garfield muž

>> #3, ivan, 27. 04. 2011 18:50:00 no Ivánku,myslím,že to doporučení od Ondry,které-jsem sem s omluvou skutečně překopíroval-nerozhodilo tvé psychické rozpoložení natolik,že bychom byli podezřelí z nadržování jakého-si skiplusu :-) :-) :-) a konstatování místního ,„super profesionála“ mski o své představě „vytunění“ bot-je natolik amatérské :-) ,že doufám,že se mladýmu Záhrobovi nehnula noha -za ta leta..,o čemž pochybuju,takže hokus pokus na dálku ladit po letech plugy- pardon omlouvám se…udělejte si to,samo, jak se vám to chlopáci hodí… """"""citace"""" Zaverem bych uvedl ze bych se 100× radeji sveril do rukou sikovneho samouka nez k „profikum“ v servisech.. """""""""""" strejdo…
jako profík,kterej kdysi jezdil…a plugy ,si teď u amatéra objednáš,podle ,,nákresu,,a čehosi úpravu jetejch bot,aniž bys to zkusil před tím a po tom .. Tak to škoda času ,jen hold už nejsi časoprostorově orientován v sjezd lyžování v čr.. :-) to je fakt dobrý,a nechceš vo tom napsat článek do snow, třeba ,jak mladej Záhrob zapoměl boty na zápraží…,a po měsíční pouti, úpravách se dostaly až k protinožcům,a,a a,nesedí,nohy v nich bolí,…zlatý obyčejný nový :-) blbneš z písku ?

27.04.2011 22:59:02 #5 

mski muž

>> #4, garfield, 27. 04. 2011 19:35:01

Garfielde, diky za kontakt na toho Purdu.

a Garfielde: Mam tve prispevky rad, jsou casto vystizne a vtipne.. ale tady v # 4 jsi absolutne mimo kamo! Dej si voraz, ted bohuzel jen demonstrujes ze jsi preci jenom pouhy smudla.@ a vis o tom jedno velky kulovy.. Cus bus, M.

@Ivan vitej zpatky.. jo, potkame se na skype.. cau

28.04.2011 14:35:26 #6 

TomáS muž

>> #5, mski, 27. 04. 2011 22:59:02 Ahoj, žádný gerety na vytahování nemám. Sám jsem si svoje poslední boty nechal vytahovat u Purdy. Mám pocit, že tady v čechách je jedinej, kterej ví, kde je sever. Vzhledem k mým zkušenostem s dvouma pžedchozíma botama, myslím že u něj dosáhnu super výsledku, protože si to nechám od něj vytáhnout a zbytek jemně dobrousím doma. Pokud se týká pokusu na dálku, tak s ním na to téma hodím řeč a dám vědět. Dnes jdu zrovna na poslední seanci. Dokážeš-li říct kolik vytáhnout a v jakých místech, asi by to bylo snadnější. T

28.04.2011 16:32:40 #7 

mski muž

>> #6, TomáS, 28. 04. 2011 14:35:26

diky moc za info.. poslu Purdovi mail se vsim co bude potrebovat. Jeste cekam na Ok od PZ kdy budou ready abych zbytecne neplasil kone.. myslim ze do par dnu to ale bude, tak jeste jednou dik, verim ze to vyjde.. Zdravim, M.

29.04.2011 19:14:16 #9 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #7, mski, 28. 04. 2011 16:32:40

Peter Purda je v ČR zatím jediným odborníkem, na kterého jsem narazil. Jelikož mám srovnání s Leitnerem, kde jsem si nechal dělat boty před asi 5 lety, vím, že Purda rozhodně ví která bije, oproti Leitnerovi je blíž a dovolím si říct, že v individuálním přístupu k zákazníkovi i o třídu lepší.

Je mi proto naprosto jasné, co asi odpoví na mail s žádostí o tvarování bot podle obkreslené nohy na papíře. Vlastně bych ti Milane i radil, abys to raději ani nezkoušel, ale na druhou stranu jsem zvědav na Peterovu odpověď a doufám, že ji tu uveřejníš :-D.

Pokud mohu poradit, až ti začne sezona v Perisher, obrať se přímo v Perisher na Andyho Burforda. Je to asi nejlepší australský botař a myslím, že budeš spokojen.

Zdraví Ondřej

www.skiwithme.cz

30.04.2011 00:36:32 #10 

mski muž

>> #9, Ondřej, 29. 04. 2011 19:14:16

jsem fascinovan nevoli a nepochopenim z rad mnohych z vas, kteri jste mi i privatne kontaktovali o nemoudrem zameru upravy bot na dalku.. chapu v pripade „obtisknuti“ chodidla a vyrobu ortho – vlozek je fyzicka pritomnost zadouci..

ovsem..

clovek ktery botum a jejich uprave skutecne rozumi je schopen z velke casti upravy zvladnout i podle zadani..

Samozrejme ze zadani musi byt spravne!

Tvrzeni ze toto nelze je podobne jako tvrdit ze stavba domu je dle zadane podrobne dokumentace a vypoctu od architekta posetila a ze dum je nejlepe postavit nebo zrekonstruovat na miste zpusobem pokus / omyl..-))

A nebo ze by vyroba srojni soucastky podle vykresu nedavala valne nadeje na uspech a ferda mravenec by to svedl lepe: ubrousime trochu tady a kdyz to nebude ono, tak jeste trochu/// upps.. moc,… no nevadi, trochu tady pridame, dolepime, navarime ..-))

jste docela vtipni, dekuji za vase rady, vsak vy vite kdo..

mimochodem, jedno hlavni a rozhodujici kriterium pro vyber prislusneho profesionala pro upravu mych bot je prave odpoved na muj dotaz zda by to svedl kdyz mu podrobne popisi, nakreslim, ofotim, omerim a vysvetlim co a jak ma udelat.(uz tady nabizim vice, nez standartne architekt ci strojar).. , zajimam se tez o to, jakou technologii presne disponuji..

Kdyz rekne neumim – nezvladnu, je to jasne..

Pokud se zacne vykrucovat a podminovat, nebo dokonce poukazovat na to ze se to tak nedela a nebo kde ze jsem to videl neco takoveho vubec zamyslet, vim ze je to jen „smudla“.. a nebo proste typ cloveka od ktereho bych si nenechal vycistit ani holinky od bahna..

ONDRO…

verim ze Ivan Sosna se pokrivenym usmevem v koutku tvare pohupuje ve svem kresle pri cteni tvych radku kde srovnavas Purdu s Leitnerem..

Ale nezna Purdu..

Ja osobne ani jednoho..

Leitnerovi jsem nevolal, reseni uprav mych bot od nej nevidim v danne situaci jako operativni..

To uz radeji pockam az do Jindabyne kde urcite najdu nekoho s naradim a udelam to tam.. v tomto pripade diky za kontakt na Andyho, ktereho z minulosti znam.. Diky!!

S Purdou jsem jiz mluvil a bude zrejme i pro tebe Ondro prekvapenim, ze se k uprave bot na dalku postavil pozitivne a bez nejakeho premlouvani..

Jeste uvidim co navrhne Petr Z.ml., ktery taktez prislibil pozjistovani vhodneho cloveka v Praze ci blizkem okoli..

Kazdopadne me, a urcite nejen me, zajima tve tvrzeni, Ondro, ze je Purda oproti Leitnerovi blize.. To nemyslim ironicky ale ve skutecnem zajmu, prosim rozved..

Ja na oplatku uverejnim vysledek meho „experimentu“. A to jsem se puvodne nechtel do zadnych mistnich debat o vystroji, tuningu a jinych „nelyzarskotechnic­kych“ diskuzi zapojovat v, jak ted poznavam na vlastni kuzi, mylnem dojmu ze tuto oblast mate uspokojive zvladnutou a pokrytou mistnimi experty..

Zdravim ve spolek,

M.

30.04.2011 10:48:07 #11 

ivan

>> #10, mski, 30. 04. 2011 00:36:32

Petera Purdu znám od doby, kdy v Montaně v Butovicích s věcmi okolo bot začínali. Od té doby ale nevím, kolik se toho za těch pár let stačili naučit, takže současnou zdatnost his boys pod jiným chlebodárcem komentovat nemůžu. Každý z nás, kdo nejsme úplně blbí, se při přiměřené snaze učí a posunuje, a tak jestli jsou už alespoň dobří, výborně. I náš trh už pro tyto práce zjevně dozrál nebo přinejmenším dozrává.

Dobře pamatuješ doby, kdy vám (Brema) před 15 lety dělával boty ve Vrchlabí Ota Šnebergr a kdy ještě kupa (většina?) těch, kdo se dneska snaží o různá bootfitting centers, ještě sotva tušili, že se něco takového dá dělat. A pamatuješ někdy 97 nebo 98 v rámci trenérského semináře prezentaci Rossignol a Sidas (přesně v tom krátkém období, kdy se tu Olga neúspěšně pokusila nainstalovat Pavla Šťastného a oni se následně rozhádali), kdy tu maníci ze Sidasu bootfitting bez jakéhokoliv zájmu nabízeli. Od té doby se to postupně posouvalo, začali se snažit kluci v Radotíně, začali něco dělat na Harfě, tradičně si troufali i v AZ sportu a i starej praktik Zdeněk Strejček toho se skelety dost dokázal. Ale když jsem někdy před cca 8 lety nabízel „na klíč“ dvoudenní workshop u Leitnerů, nesehnal jsem za požadovanou cenu dost zájemců… A dneska je to zase kousek jinde – vědomí veřejnosti o možnostech individualizace bot vzrostlo, zvětšil se zájem o tyto služby a zákonitě se jim věnuje větší množství podnikatelů. Což ale automaticky neznamená službu na nejvyšší úrovni. Základní rutinní úpravy lze asi poměrně snadno naučit a natrénovat, ale v určitých situacích délku a pestrost praxe a kvantitu zkušeností ani tady „ošidit“ nejde.

Takže srovnávání rodinných firem s několikagenerační zkušeností specializovaných ševců s Meisterprüfung, kteří se úpravami bot, děláním vložek i výrobou vlastních kvalitních botiček (až do úrovně WC) zabývají 11 měsíců v roce, se sebešikovnějšími novici v branži, mi opravdu přijde dost odvážné. Jakkoli těm našim novicům přeju, aby byli co nejlepší a jsem potěšený, když v těchto svých stále ještě Lehrjahren už získávají pochvalné ohlasy.

30.04.2011 18:26:35 #12 

Ondřej Novák - SNOW muž

No vida pánové.

Já bych si naopak nikdy nenechal upravit boty někým, kdo mi to slíbí po mailu či telefonu, protože takový „odborník“ je pro mne naopak tím šmudlou. A srovnávat zadání stavby domu s úpravou bot je pro mne o mnoho odvážnější než srovnávat Leitnera s Purdou. Navíc s Peterem jsem taky mluvil, takže to zas tak růžové, jak Milan popisuje, nebylo :-) a Peter mi k tomu řekl své.

Že je Purda blíž než Leitner je pro nás v ČR jasné. Stačí pohled na mapu. Z Evans Head je to věřím jedno, byť do Prahy to letí přímo, zatímco do Bichlbachu ne.

Byť je Leitner obestřen aurou botaře závodníků WC a několikagenerační zkušeností, pojedu dnes stejně raději k Purdovi. Právě pro jeho individuální přístup, právě proto, že používá individuálnější technologie pro výrobu a úpravu stélek, právě proto, že mám ke srovnání Leitnerovy a Purdovy stélky a od začátku vím, které mi vyhovují více a proč. Peter se učí sám a jistě kratší dobu, ale zatím nevidím žádný argument, proč by nemohl být stejně dobrý jako jiní. A dědictví několika generací s diplomem o Meisterprufung pro mě tím argumentem není.

Stejně jako jsem zastáncem frontálního postoje, nemám rád protirotaci, nemám rád, když se do něčeho budoucí lyžaři a instruktoři skládají, praktikuji mnoho věcí z telemarku na své alpské lyžování a přesto věřím, že pánev kolmo na vnější lyži je hovadina. A kromě Milanových vlastních úspěchů a několika let kdy dávali jeho svěřenci „světu na prdel“ díky krátkým carvingovým slalomkám zatím nevidím žádný argument ani výsledek, který by mě měl přesvědčit o opaku. Takže pevně doufám, že až se konečně ukáže „kdo ty smrdute vody nejen ceskeho lyzovani proboural jako prvni!!“, budu mít ještě pár důvodů stát trochu stranou, protože jen „mrtvá ryba plave s proudem“ …

www.skiwithme.cz

01.05.2011 01:13:20 #13 

mski muž

>> #12, Ondřej, 30. 04. 2011 18:26:35

Nevim jak pro ostatni ale pro me je dosti podstatna cast tve komunikace Ondro necitelna..

tak napriklad jen trivialni priklad o zminovanem Purdovi.. pises..:„že Purda rozhodně ví která bije, oproti Leitnerovi je blíž a dovolím si říct, že v individuálním přístupu k zákazníkovi i o třídu lepší.“

ze je bliz tady v te vete silne popisove vyzniva ze je nejakym zpusobem bliz ve svem botarskem umu.

fakt, ze je bliz na mape je pro vetsinu lidi zde samoevidentni a kdyz uz to je treba vypichnout tak je toto zdeleni dobre nejak oddelit od privlastku ze vi ktera bije a ze je ind. pristupu o tridu lepsi..

Ale samozrejme jako argument v jeho prospech pro lidi v CR, nezanedbatelny…vcet­ne verim financniho rozdilu..

A asi Ondro vis o nasi telefonicke konverzaci vic nez ja, coz je podivuhodne a nebo to spise prozrazuje ze se me o tobe zacina vytvaret aura „chytracka“ ktery vsude kde se da prosazuje jeste mlade a trochu na jazyk si slapajici hladove ego!

Dalsi tve zvatlani o zastavani se frontalniho postoje jen potvrzuje nesrozumitelnost toho co se snazis vyjadrit kdyz nakonci uvedene argumenty negujes tvrzenim ze panev kolmo na vnejsi lyzi je hovadina.. Kdyz uz mas potrebu neco a nejak vyargumentovavat tak to prosim delaj tak aby ti bylo porozumeno.

A uz vubec nechapu smysl tvych poslednich par vet.

Zdravim.. M.

01.05.2011 10:00:41 #14 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #13, mski, 01. 05. 2011 01:13:20

No když už se Milane začínáš zabývat i češtinou a pouštíš se do problematiky přívlastků, neměl by být pro tebe problém pochopit i obsah příspěvku. K pochopení pár posledních vět bych jako ingredienci ještě přidal studium tvých vlastních příspěvků vynášejících zásluhy sebe sama do nebe a koktejl hladového ega s aurou chytráčka co ví vše se najednou začíná míchat úplně na jiné polokouli.

Definici frontálního postoje jak ho vidím já jsem uvedl v časopise Snow, ty máš ten článek k dispozici, vedla se tu o něm kdysi krátká diskuze, takže všichni včetně tebe vědí. Tudíž pánev kolmo na vnější je pro mou definici FP hovadina, pro mé lyžování taky a jsem rád, že si za tím mohu stát a neplavat s proudem, který už tu nějaký čas plyne. Ovlivnil jsi tu jistě mnoho lidí, máš zkušenosti i dobré oko a budiž ti to přáno. Zaplaťpánbůh nemusím souhlasit se vším co napíšeš, jen proto že jsi Trnka.

Tedy ani s přívlastky. Nakonec chápu, že tvá klávesnice na danné polokouli nedisponuje háčky a čárky, ale měkké a tvrdé i/y jistě má, stejně jako se na ní jistě dá napsat čárka oddělující věty v souvětí, nebo třeba přívlastek. Ale nejsme tu asi od češtiny, nebo mám projít pár tvých příspěvků za poslední týden a vypíchnout všechny gramatické chyby a překlepy? Založíme nové vlákno „Vztah vět vedlejších k větám hlavním v argumentaci fázování paralelního oblouku“?

www.skiwithme.cz

01.05.2011 11:13:38 #15 

mski muž

>> #14, Ondřej, 01. 05. 2011 10:00:41

Mas pravdu ze pravidla ceskeho pravopisu rozhodne nejsou mou silnou strankou, nedostatecne vzdelani a zajem v tomto ohledu spojene s dlouhou dobou vypadku mimo CR, (asi 17let dohromady), spolu s malu peclivosti pri psani by mohli byt mou omluvou za to.. Ale neomlouvam se, ba priznavam v plne mire, jsem v psani v cestine pekny prase!!

O to hure ovsem pro tebe, pokud jazykem ceskym vladnes na vysoke urovni, coz ja z tohoto pohledu ani nedokazu posoudit, kdyz ti nakonec neni v podstate rozumet!

Samozrejme se mnou nemusis souhlasit treba v nicem. Pises ovsem sve nazory sem do diskuze, do Snow v podobe serialu, ovlivnujes APUl a Interski a tim prebiras svym zpusobem jistou zodpovednost za spokojenost vsech tech co jsou tebou ovlivneni.

V tech 4 dilech serialu „Trochu jiny uhel pohledu“, jsem neshledal v podstate nic noveho ci neobvykleho ve srovnani s tim, z ceho jsem uz v roce 1983 skladal zkousky jako instruktor lyzovani a co predstavovalo uz v te dobe jadro rakouske skoly.

Od te doby jsem trochu poposel dale a prave to jsou poznatky ktere zde prednasim ve prospech lidi kteri sem na diskuzi chodi.

V tech 4 vydani kde pojednavas o technice lyzovani jsou obecne pravdy dodnes pretrvavajici, mnohe z nich jsou samoevidentni, postradajici vyznam je zminovat natoz zduraznovat,jakou je napriklad pokrceny kotnik a dalsi jine prvky ktere vlivem materialu a biomechaniky ani jinak provadet nelze.

Clanky dale obsahuji rado-by vtipne prednesene poznatky a rady o kterych dnes jiz naprosto bezpecne vim ze jsou neefektivni a mnohe dokonce skodlive.

Rakouskou skolu lyzovani jsem vystaven jiz od roku 1981, kdy jsem s intruktorovanim zacinal a absolvoval prvni kurzy.. Tedy da se vydedukovat ze rozdil mezi mnou a tebou Ondro je prave tech 30 let pro me velmi intenzivni a hrbolate cesty za poznanim a lyzarskou pravdou.. Tak to mas co delat!!!

Otazkou je ovsem, jestli jsi svou cestu za poznanim vubec zapocal a nebo jen poctive papouskujes prevzata moudra jinych..

Ja o tom poslednim sve mineni jiz vytvorene mam..

Na zaver jen, ze v teto diskuzi pro vetsinu lidi, frontalni pozice znamena prave to byt kolmo na smer lyzi.. panev, ramena, ruce.. tak jak popisujes ten „ctverec“..

Skol, M.

01.05.2011 14:12:23 #16 

Thomas muž

Ondřeji, čekat v bezpečí za bukem jak dopadne diskuse race-nerace (v bundě s nášivkou APUL) a potom vyjuknout školáckým osobním útokem mimo diskuzi a ve vedlejším vlákně není zrovna ten Postoj hodný fair-play sportovce a k fair play diskuzi starých pardů, co o tom něco ví.. Přitom jsi ani nevznesl svůj názor v čem novém !! tedy vidíš svůj rozdíl, když tato diskuse stála a je otevřená pro kohokoli. Pokud si vybavuji, tak cílem diskuse rozdíl mezi race a nerace by měla být větší efektivita lyžování. MSKI sem dává a taky vůbec nemusí !! nové poznatky lyžování oproti v podstatě dobou neměnným, stále dokola někým opisovaným a opakujícím se starším zásadám sahajícím někde k dobám Maršíka-Příbramského. Jinak, abych se držel tématu, co pamatuji tak víc než 15 let tvaruje a hoodně dobře skelety borec ve Zlíně, ulice Padělky. Doporučuji. Za o něco větší ceny než valašská slivovice, tak 300–400 Kč natvaruje úplně detailně i v těžko přístupných místech.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

01.05.2011 14:43:56 #17 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ze zpětné vazby od čtenářů fora a časopisu jsem nabyl dojmu, že mi rozumět je. Zda někdo rozumět chce či nechce jistě neovlivní to, jak kdo vládne svým mateřským jazykem.

Mé články opravdu nejsou objevné, ani odborné a ani za tím účelem nebyly napsány, což jsem tu několikrát deklaroval. Jsou zaměřeny na jinou cílovou skupinu, na běžného českého lyžaře, kterému kdysi někdo na nějakém kurzu motal hlavu snožnými oblouky a zvýrazněnými vlnovkami, kterému dnes někdo motá hlavu metodickými cédečky propagující jízdu čistě po vnitřní, na absolventy zmatených výukových kurzů VŠ. Neměly za cíl cokoliv nového objevit, naopak popisovaly, že lyžování je ve své podstatě velmi jednoduché, navazující a plné stejných pohybových principů již po několik desítek let. Mezi čtenáře SNOW patří i jiní lidé, než těch deset co tu pravidelně přispívá na foru. A jsou to lidé, kteří nemají ani páru vůbec o ničem a jinak skvělé odborné Ivanovy články jim nic neříkají, některé z nich třeba i odradí svojí přílišnou odborností. Každý prostě publikuje pro jinou cílovou skupinu, na úrovni, kde to cílová skupina chápe a ocení, a nakonec i Ivan možná nerad potvrdí, že vlastně jen popisuje dávno objevené a v některých případech to už popisuje podruhé nebo potřetí, protože za jeho dlouhou novinářskou kariéru už prostě není v technice o čem psát, tak ta témata zpracovává znovu a jinak. A budiž za to pochválen, neboť jeho články jsou moc fajn a velmi rád je, doufám nejen já, čtu.

Mě jen fascinuje, jak se tu mnozí ohání svými náskoky v instruktorských letech, v botařství, ve vědomostech nabitých za svůj delší život…takový ten zaběhlý princip: „Hochu, jsi příliš mlád na to, abys o tomhle něco věděl.“ Jenže tuhle hru já hraju velmi nerad Milane.

Ve „čtverci“ se nakonec shodujeme, právě proto nebudu souhlasit s osou pánve kolmo na vnější lyži a papouškovat Trnkovic moudra. Svoji cestu za poznáním právě v tomto bodě jsem započal o několik let dřív, než jsi o tom začal psát zde na foru a právě proto jsem i já přesvědčen o škodlivostech a neefektivnosti některých tvých rad. Jsem zvyklý si na lyžování tvořit svůj názor nezávisle na autoritách přirozených, či uměle zbožštělých a pokud jsem došel v cestě za poznáním zcela sám jen k něčemu, co už se dávno ví, stála mi ta cesta za to a navíc byla evidentně správná.

Bojuju tady na úplně jiném poli nevědomosti než ty a Honza Verl mi to po shlédnutí Interski semináře jistě potvrdí, protože úhel pohledu české „odborné“ veřejnosti je bohužel ještě o mnoho starší než tvoje zkoušky z roku 1983. Takže pokud se chceš opřít do mých článků, hurá do toho, ale tobě ani tvým věrným adresovány nebyly. Dění v Apul a Interski jistě svými názory nepatrně ovlivňuji, ale zaplaťpánbůh mám k sobě dalších několik borců, kteří dokázali naložit v obřáku i tobě, byť s notnou dávkou protirotace, což já bych zcela jistě nedokázal. Ale každý z těch borců přináší vlastní názory, z vlastního světa, více závodního, více instruktorského lyžování a přispívá tak do celkové mozaiky směru, kterým se ubíráme a který já pak papouškuju. A možná budeš překvapen, že naprosté oslnění současnou rakouskou školou tím směrem zrovna není.

Buď zdráv. Ondřej

www.skiwithme.cz

01.05.2011 14:57:13 #18 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #16, Thomas, 01. 05. 2011 14:12:23

Promiň Thomas, ale mám pocit, že tu mnoho lidí na foru nabylo určitý pocit vlastnictví těch ostatních, co se tu občas promítnou. Nečekám za bukem, ani to moc nesleduju, a je mi úplně fuk, jak to dopadne. Nežiju tady na foru jako jiní, ale venku a nejsem nikomu povinován na něco odpovídat a reagovat. Auru starých pardů jsem tu za posledních 24 hodin probral vícekrát, takže s tím na mě nechoď. A školácký osobní útok? Kde? Jak? Proč? Jen jsem Milanovi napsal svůj názor. Neplavu s vaším proudem, ale to nemusí být útok. Buď zdráv, snad si brzy zatelemarkujem, tam se takové pí...... řešit nemusí.

www.skiwithme.cz

01.05.2011 15:01:40 #19 

havran007 muž

>> #16, Thomas, 01. 05. 2011 14:12:23

ahoj mohl bys prosím poslat kontakt na toho borce ve Zlíně.zrovna zvažuju jestli fittovat podomácku svépomocí jako např. zde http://snow.cz/…ng-podomacku nebo se raději svěřit do rukou někoho kdo v tom umí chodit. do Zlína to nemám z Rožnova zas tak daleko takže bych volil spíš tu druhou variantu. předem díky

01.05.2011 19:25:50 #20 

Thomas muž

Hoši, všechen sníh slezl,střediska zavřená, tak to chce nepropadat lyžařské depresi. Hokej včera naši kluci rozehráli docela dobře a potrénovat na suchu na další sezonu se taky nějak dá.:-) Ondřej: Ok,v Alpách můžem potrénovat, tak se klidně ozvi s prvním sněhem.:-) Havran 007: posílám odkaz, neměl by nic zkazit,je to zkušený borec, dělal špičkově skelety i za totáče :-): Petr Hýbner – Servis sport, Zlín – Padělky 1, Po,Út,Čt,Pá 9–11,13–17, St 13–17, tel. 577 210 433,mail: hybner.p@tiscali.cz

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

02.05.2011 11:53:51 #21 

MirekP

>> #17, Ondřej, 01. 05. 2011 14:43:56

1/Ondreji, tak v cem vidis zakladni rozpor? Pokud se s Trnkou shodujes ve ctverci tak v cem je tvuj rozpor a proc? Jak to tedy je?

Abychom se nematli, pokud si predstavim rovinu:

a/kolmou na podlozku

b/jeji casti je usecka jez spojuje oba stredy kycelnich kloubou (resp asi spravne spis nejake jine misto na panvi,ale myslim,ze se pro danou vec nedopustim zasadniho omylu,neni cas hledat v atlase)

• Kam bude smerovat normala teto roviny?
  • Tj dle tveho jaky bude jeji smer vzhledem k ose lyzi v paralelnim postaveni?
  • jak by to dle tveho (jsi metodik, tj povolan) melo byt spravne tj v idealnim pripade tj nejoptimalneji pro zataceni? Neber v potaz,ze se pletou tyce, deti ucime zpocatku take bez tj snazime se o vyuku optimalni techniky (jiste plati I pro verejnost jen proste trochu v jinem pristupu)

2/V cem vidis nesmyslnost vlnovky jako prvku nacviku? Rikas cos jako ti co byli mateni vlnovkou (promin,ze necituji). Tj co mas proti vlnovce? V cem je dle tveho jeji nebezpeci, nesmyslnost? Neni to vlastne jen o 20–30 let starsi nazev zakladniho carvingoveho oblouku (jen pripadne vice otevreneho)?

Vlnovka, jako prostredek nacviku dane, specificke dovednosti jak ji vnimam ja (jen jadro):

• mirny/vhodny cvicebni prostor/svah dane skupine
  • vhodny material
  • pristoupil jsem k tomu po odpovidajici pruprave (nelze to delat 1.den, to snad hlasal I Cepelak)
  • hraneni vychazi s panve (optimalni zapojeni ostatnich kloubnich spoju zejmena DK je samozrejme a klicove)
  • nepokracuji s vecmi jako vice vaha na vnejsi, trup atd (to neni z meho pohledu podstatne pro muj dotaz)

Sam rikas cos jako zakladni lyzarske pohyby jsou stale stejne…pak kde je problem?

3/trochu osobni,ale verim,ze to Milan ustoji (jsem o tom presvedcen), kteri borci co mu nandavali v GS ti radi? Ne ze bych neveril,ze (by) mu to „dost“ lidi nenandalo, ostatne vek, zavodnicka minulost, pocet treninku dany rok atd to vse je dost dulezite…navic samozrejme nesouvisi s trenerskou dovednosti… Ale proste vse by pusobilo nejak verohodneji…(ac­koliv jiste odpovis,ze nepotrebujes nic dokazovat a jmenovat, mas na to pravo)

4/ktere Milanovi rady jsou primo skodlive (pripadne jen neefektivni), rad se dozvim vic (i za penize:-D)?

Dekuji za odpovedi

02.05.2011 13:33:51 #22 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #21, MirekP, 02. 05. 2011 11:53:51

Lyžujeme ve čtverci Představte si, že lyžujete jako loutka a přesto maximálně přirozeně, vlastně jen následujete lyže. Špičky vašich lyží jsou spojeny s vašimi boky pomyslnými provázky, osy spojující špičky a boky jsou paralelní… Říkáme tomu lyžovat ve čtverci. O kolik se při jízdě předsouvá vaše vnitřní lyže, o tolik se předsouvá váš vnitřní bok. Říkáme tomu frontální postoj, vlastně stále stojíte ve svém dokonalém základním postoji a necháváte své lyže a vzápětí i své tělo reagovat na sklon svahu, rychlost a rozsah pohybů. To jsou totiž tři základní parametry, které určují míru předsunutí vaší vnitřní lyže

• ne nějaký Jarda, který vám říká, že ji musíte předsunout

přesně o 8 centimetrů, nebo zhruba o 10 % délky. Zkuste si schválně jen tak uvolněně zaskákat na místě na mírném a pak pro porovnání na prudším svahu. Když dopadnete, bude vaše vnitřní lyže vždycky mírně předsunutá, ale zkuste si porovnat míru předsunutí na téměř rovném a naopak strmém svahu… Čím je svah prudší, je předsunutí výraznější, to souvisí přímo i s rychlostí a rozsahem pohybů. Zkuste se položit třeba jen tak na sucho za pomoci kamarádů těsně nad sníh jako závodníci, s nataženou vnější nohou a pokrčenou vnitřní. I kdybyste sebevíc chtěli, tu vnitřní pod sebe nezatáhnete ani neschováte, tělo vám to v této pozici neumožňuje. Naopak při nenáročném carvování na modré sjezdovce, kde rozsah pohybů nebude tak velký jako v obřáku, bude vaše vnitřní lyže předsunutá jen nepatrně, víc to není potřeba a svah to nevyžaduje. Jak jsem již řekl, spolu se špičkami vašich lyží se jako loutky na provázku pohybují i vaše boky. Je dobré si uvědomit, že oblast boků a pánve je nejsilnějším „kloubem“ těla a vaše břicho zároveň domovem vašeho těžiště. Na malé ploše se tedy koncentrují velké síly, kterými lze mnoho ovlivnit a také hned na začátku oblouku mnoho pokazit. Vyhněte se proto protirotaci i rotaci pánve a nechte svoje boky sledovat špičky lyží. Důležité je však začít každý oblouk hezky „odspoda“, tedy naklonit lyže na hrany nejdříve pohybem kotníků a kolen, boky a následně i náklon celého těla přidávat až v závislosti na potřebě, kterou většinou vyvolá rychlost a sklon svahu. Pro začátek vám pomohou i vaše oči a hlava. Zkuste se na konci oblouku podívat směrem do dráhy oblouku dalšího a za svýma očima začít pohybovat kotníky a koleny, abyste stejným směrem naklopily i lyže na hrany. (SNOW, tuším druhé podzimní číslo)

ad vlnovka) průpravne cvičení ok. Jako základ výuky začátečníků – v ČŠL až někdy extremně prosazovaná „přímá“ cesta pro mě nepřijatelné, neboť hned v začátku opomíjí důležité dovednosti jako je sesouvání, otáčení lyží pohyby chodidel, cit pro předozadní rovnováhu, budování dobrého základního postoje, vedení lyží od špičky.

ad osobní) jen drobné rýpnutí v dobrém, neboť Milan jezdil třeba VoelklCup na skvělé úrovni a občas ho porazil i někdo z lidí, kteří dnes spolupracují na tvorbě metodik Apul. A určitě ti chlapci neměli osu pánve kolmo na vnější lyži, ba naopak. Ne všechno musí být tak jednoznačné a ne všechno musí být v danou chvíli nejrychlejší. Ale to není argument, samozřejmě záleží na všech okolnostech které jsi vyjmenoval.

Za peníze není třeba. Nejsem ten, kdo se tu oháněl, že „zadarmo toho už sem napsal víc než dost“. Píšu jen to co uznám za vhodné a kdy uznám za vhodné. Je to moje svaté právo a nemusím pak brečet, že bych snad vypustil něco ze svého knowhow bez zaplacení a uznání. :-)

Buď zdráv. Ondřej

www.skiwithme.cz

02.05.2011 14:03:50 #23 

MirekP

>> #22, Ondřej, 02. 05. 2011 13:33:51

ad osobni/

• ackoliv jsi nejmenoval myslim,ze to bude Theo (asi jediny co me napada, what ever nema cenu resit o kolik je kdo starsi, kdy zacal lyzovat, jake mel podminky vyvoje atd)
  • proc myslis,ze by ten dotycny nemohl byt jeste lepsi kdyby se vylepsil prave v dane oblasti (tj neco jako tvuj argument jsem rychlejsi/vyhravam i presto ze casto i v protirotaci neni argument spravne techniky jen toho,ze ve me neco je, pripadne,ze mam vyrazne vic natrenovano:-D…)
  • ekvivalentni priklady z tenisu a hokeje bych znal…
  • no snad ti radi dobre (to vis ty sam)

ad vlnovka/

• nikdy jsem nevnimal,ze to ma byt vypousteno (a vnimam,ze nema, a myslim,ze i autori to tak mysleli, btw primou metodu nevnimam jako hned vlnovka nebo jen vlnovka,ale jako opak neprime metody, vlnovka jedno ze stadii -asi to vrcholne- prime metody (mozna prosteredek jak jit jeste efektivnji kdyz to funguje se sverenci)
  • nekteri ji nezvladnou (-li) treba nikdy…

ad lyzujeme ve ctverci a skodlivost Milanovych rad/

• no odpoved jsem zrovna nedostal,ale to asi plyne ze situace
  • tj to by bylo na dlouho a nema asi cenu vzajemne se presvedcovat (na coz nemame navic ani jeden cas)

ad last/ neber to spatne,vim,ze neni lehke publikovat, ale ver mi,ze se soucasnymi zkusenostmi bych nikoho nezesmesnoval (viz ten Jarda ve SNOW, nevis kdy se ti obrati…:-D)

Good luck

02.05.2011 20:17:43 #25 

ivan

>> #14, Ondřej, 01. 05. 2011 10:00:41

>> #15, mski, 01. 05. 2011 11:13:38

Chlapci, především Ondřeji, přijměte prosím moje následující doporučení. Bylo by dobře, kdyby jazykové okénko z postu 13 zde zůstalo ojedinělým. Všichni víme, že se zde diskutuje o lyžování a souvisejícím, ne o úrovni vyjadřování a jazykové bezchybnosti. A pokud někdo „píše jako prase“ (forma), ale jeho příspěvky mají patřičný obsah, patřilo dosud ke zdejší netiketě formu nekomentovat.

Což je jedině dobře. Věřte, že hádky o formu vyjádření na webových diskusích bývají nezábavnou komedií, kdy se jedni laici mnohdy až legračně rozhořčují nad jinými, aniž by k poučování byli přiměřeně kvalifikovaní. (Ti, kdo kvalifikovaní jsou, tohle obvykle neřeší a jsou nad věcí, neboť status quo a svoje pappenheimské dobře znají.)

Takže, Ondřeji, když v jedné větě ve zmíněném „napomínacím“ postu 13 dokážeš sám napsat „…tvá klávesnice na danné polokouli nedisponuje háčky a čárky“ (help: „daNNý“ neexistuje a nedisponuje čím, tedy „ČÁRKAMI“, neříkáš a nepíšeš snad „s ženy“?), měl by ses držet svého lyžařského kopyta a jazyk nechat být (a pak ti nikdo nepředhodí třeba také NABITÉ vědomosti z postu 16).

Doporučuju tedy zůstat u lyžování. Milana by asi neubylo, kdyby si dal trochu víc záležet, ale v „pouhé“ diskusi těžko někoho nutit, aby jí věnoval víc času a práce, než kolik uzná za vhodné.

(Btw, aby se zbytečně nerozvíjela diskuse, proč zrovna já tady tohle kážu: dovoluju si tak činit proto, že lingvistickým vzděláním i různorodou praxí danou kompetenci tohle komentovat mám.)

A ještě, abych zbytečně nekumuloval příspěvky, k napsanému něco málo dalšího.

Ondřejův seriál ve Snow se mi líbil a opravdu jsem ho oceňoval. (Dost by mu ještě pomohly nějaké fotky.) Od nějaké doby už jsme se v redakci bavili o tom, že by to vedle pokročilých a možná stále sofistikovanějších „univerzitních“ rad (v nichž se skutečně asi dalo snadno ztrácet, byť jsem se postupně snažil o propojení s webem a diskusí s odkazy na pohyblivé obrázky) chtělo cosi spíše základního, pro širší okruh příjemců. (Jestli i tyto úvahy vedly ke spolupráci Snow + ON, nevím.) Podtitulek „trochu jiný pohled“ sice imho sliboval nedodanou alternativnost, ale přijde na to, vůči čemu. A jestli Ondřej coby ON a/nebo vedoucí metodik Apulu cítil potřebu vymezení vůči jiným směrům (a v tom byl zjevně ten „trochu jiný pohled“), bylo to jeho právo autora.

Přičemž mně osobně se ne úplně líbilo opakované verbální vymezování se vůči „Jardovi“ vulgo Járovi Pluskalovi. Ne že by Jára za tu kupu nestřídmé arogance, s níž vládl diskusi na „svém“ webu, po čenichu nezasloužil. Ty kapky, které nedávno před zrušením diskuse na interski dostával – ať už na jejich zaslouženost a míru máme jakýkoliv názor -, si do značné míry vykoledoval právě tím. Přesto mi přišlo na můj vkus trochu dost chucpe využít k tomu hodnotný printový prostor ve Snow hned v okamžiku, kdy ho publikační nováček dostal k dispozici. Ale já vydavatel nejsem, a jestliže to kluci vydavatelští akceptovali (oni jsou na můj vkus a na dnešní dobu někdy až příliš decentní a občas nedostatečně asertivní), děj se vůle příslušných osob.

Díky za pochopení, že jsem se takhle OT utrhl. Ještě něco přidám, ale to už bude k věci lyžařské.

02.05.2011 23:18:24 #26 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #25, ivan, 02. 05. 2011 20:17:43

Díky Ivane za komentář. Přesně to jsem měl svým jazykovým okénkem na mysli, neboť „když jsou pušky nabité a píše se rychle a pod tlakem okolností, často se nabyté vědomosti ze studia českého jazyka na různých ústavech rychle vytratí a dané písmenko prsty nechtěně na klávesnici déle podrží“. Takže ani já neřeším cizí chyby, neboť sám nejsem dokonalý, ale jen do chvíle, kdy sem někdo začne motat problematiku přívlastků. Proto jsem psal, že jsme tu od lyžování a ne od češtiny.

Trochu jiný úhel pohledu jsi vystihl perfektně. Otázka totiž přesně zní „vůči čemu“? Myslím, že jsem to již v nějakém minulém příspěvku dostatečně odůvodnil, tak to nebudu dál pitvat.

Plácat drahým printovým prostorem zrovna na Jardu je fakt škoda, ale byl to trochu osobní lítý boj, nad kterým redakce zamhouřila oči a pro neznalé vznikl zábavný maskot Jarda, který seriálem provázel. Takže ono to nakonec zasáhlo jen hrstku obeznámených, ale naprosté většině čtenářů neuškodilo a třeba i trochu pobavilo. Ale slibuju, že už to víckrát neudělám. :-)

Zdraví, Ondřej

www.skiwithme.cz

18.05.2011 14:31:20 #27 

ivan

>> #12, Ondřej, 30. 04. 2011 18:26:35

A ještě se taky se zpožděním chci vrátit k diskusi o Purdovi a Leitnerovi (viz zejména posts 8 a 11).

Měli jsme na sebe s Johannem ve čtvrtek 12/5 (bohužel jen) dvě klidné hodiny času, kdy jsme vedle drobnějších úprav na mých (končících) botách leccos prohovořili. Opakovaně jsem si všímal hloubky znalostí a komplexního pohledu, jímž guru disponuje. Nejde zdaleka jen o schopnost ušít boty (civilní nebo třeba komplet vnitřní botičku) na míru a glejt k tomu.

Nýbrž o znalost fungování nohy při činnosti zvané sjíždění a vztah těchto pohybů k vlastní osobě závodníkově. To je prostě studnice znalostí a vědění, podložená navíc 50 lety vlastního závodění a interakcí s lyžaři od top WC po běžné klienty. (A ještě bych připomněl, že na rozdíl od jiných také špičkových bootfitters má i patenty a za sebou lví podíl na botách napřed Rexxam a poté Fischer Soma, které letos slavně zvítězily i ve WC mužů.)

„… pro jeho individuální přístup, právě proto, že používá individuálnější technologie pro výrobu a úpravu stélek, právě proto, že mám ke srovnání Leitnerovy a Purdovy stélky a od začátku vím, které mi vyhovují více a proč. Peter se učí sám a jistě kratší dobu, ale zatím nevidím žádný argument, proč by nemohl být stejně dobrý jako jiní. A dědictví několika generací s diplomem o Meisterprufung pro mě tím argumentem není.“

Ovšem srovnávat člověka, který „se učí sám“ pět let s někým, kdo má Meisterprüfung už od 70. let a praxi na vyšší úrovni mnohonásobně delší + svou „vlastní“ botu (Fischer) mi přijde opravdu při vší úctě k tomu, jak se takový novic snaží a jak je třeba šikovný, až skoro legrační. Zatím všichni, kdo u nás do bot dělají, by mohli tak akorát chodit nejvyšší lize botařské pro pivo a být šťastní, že se od nich mohou učit. Tohle prostě nenahoníš, mistra světa nevychováš za chvíli a řídit dobře auto se nenaučíš za dva měsíce, i když už budeš přílušné pohyby ovládat. Ale to si snad nemusíme takhle polopaticky vykládat, to je obecná a společenská lidská zkušenost.

Pokud jde o ten „individuální přístup“, těžko soudit, jakou svou „individuální“ zkušenost máš. Nevíme, který Leitner se ti věnoval. Mohl jsi k nim vlézt v době největšího frmolu na podzim nebo v zimě, kdy kmitali mezi zákazníky z ulice v krámě a předem objednanými klienty. Bez uvedení okolností těžko soudit a srovnávat – zejména pokud víme, že Peter Purda je zaměstnancem Brettonu a Bretton je tradičním partnerem Apulu, takže vedoucímu jeho vzdělávání se jistě dostane skvělé péče (tím neříkám, že no-name člověku z ulice ne, ale TY běžným zákazníkem prostě nejsi, podobně jako jím nejsem třeba já).

Pro informaci ostatním, u Leitnerů došlo ke změnám. Mladý Andreas se rozhodl nepokračovat v rodinné tradici a je z firmy pryč. Postupně se tedy tlumí prodej a vyprodává sklad a do budoucna bude Schuhhaus Leitner fungovat jen coby specialista na úpravy bot apod. a výlučně pro předem objednané zákazníky – mj. také proto, aby mohli dostávat tu vysoce individuální péči, kterou v hektice dosavadního režimu nebylo vždy možné zabezpečit, jakkoli tím daný stres stál minulou zimu Johanna dost vážnou, prý naštěstí dobře překonanou, zdravotní komplikaci.

Btw, výstupem konzultace nad mými stávajícími botami je rozhodnutí jít na příští zimu do nových RC4 Vacuum Pro. Johann mi bohužel potvrdil a doložil to, co jsem zkušenostně vypozoroval sám: že ty RT TI 130 jsou do určité míry paskvil na plug (jakkoli se podle vší rétoriky, podle rozměrů i vybavení jako plug prezentují), kdy v podstatně tenčím skeletu vzniká „chybějícím“ plastem zbytečně mnoho místa a bota – kromě toho, že se při zapínání pod tlakem přezek různě kroutí – řádně nepřiléhá k noze a nedisponuje tak plnohodnotným „plugovým“ kontaktem a přenosem sil. Což je cítit zejména při změknutí teplotou a při rychlé jízdě s bytelnou lyží na tvrdém.

Relativní měkkost boty asi také zapřičiňovala tření v několika kritických místech, takže mě boty postupně začaly tlačit a nejhorší otlačované místo reagovalo zvětšováním výrůstku, což je cesta do pekla. Výběr boty Atomic RT TI jako takové, tehdy daný i mou prací v test centru lyží Atomic, nepovažuju za chybu, ale výběr modelu 130 ano, jakkoli větší pohyblivost do nákleku oproti předchozím Lange ZC byla přínosem.

18.05.2011 21:07:13 #28 

PetrAT muž

Ivane, máš nějaké další info k těm RC4 vacuum ?

18.05.2011 22:01:28 #29 

ivan

>> #28, PetrAT, 18. 05. 2011 21:07:13

Zatím ne. Jedny 150 jsem měl v ruce, vypadají dobře. Hodně si slibuju od možností tvarování, zejména když udělá Leitner, který už s tím pro závodníky má zkušenosti podstatně delší než ti, kdo poprvé dostali možnost dělat tu úpravu v sezoně 10/11.

19.05.2011 02:12:37 #30 

Gravedigger

jsou somy od fischera vhodne i pro ty, kterym chodidla prirozene smeruji rovne?

Nalezené položky: 36 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

dnes 12:00:48 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 11:45:43 od Harry

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo