Hybrid Skiing - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Hybrid Skiing

27.04.2011 18:38:56 #1 

ivan

Jak zde vedle v diskusi padlo, více informací o HS by měli být schopni podat účastníci příslušného workshopu na IS. Předpokládám, že takovým je i Jiří Nohejl, účastník kongresu IS, když v Apul News (Snow 60 str. 103) o věci referoval. Víc informací než tam jsem nikde nenašel, a tak jsou právě ony hlavním podkladem mých následujících úvah.

Výslovně se uvádí, že pod módní nálepkou (právě japonská Toyota je přece průkopníkem hybridních aut – Toyota Prius od 1997 – a “hybridní” je mj. i šikovnou alternativou profláklého “cross”) se skrývá jedna ze snah o co nejsnadnější zpřístupnění potřebných dovedností (já bych to nazval “foolproofization” neboli “zblbuvzdornění”) sjíždět tak, aby je snadno a rychle zvládli i lyžaři starší, nešikovní, začínající apod.

Logicky, lyžování momentálně moc neprosperuje, a tak bojuje. Společnost stárne, pro japonskou to platí obzvláště, a nad miliardami na kontech seniorů a baby boomers slintají všemožní podnikatelé včetně těch horských a lyžařských. So far so good.

Pod sexy názvem se ve snaživě zajímavém balení ale vesměs skrývají věci, které žádnou novinkou nejsou. Například:

Základní myšlenkou je “plně využít výhody gravitační síly”, abychom “vynaložili jen minimum svalové energie”.

To je ale podstatou zatáčení na vykrojených lyžích už od počátku jejich používání. To, že “lyže zatáčejí samy”, jsem začal učit lidi už v září 1995 v 0. čísle Skimagazínu, mj. mski mi tehdy byl cenným konzultantem.

Také to, že sjíždění je interakcí vnitřních a vnějších sil, se v biomechanice učí už dávno. Akorát to není zabalené do kouzla a výraziva východní mystiky a exotických názvů, po nichž Evropan odkojený přitažlivostí buddhismu, Tibetu, Shaolinu, bojových umění, Bruce Lee a Kill Billa s úctou sáhne jako po hluboké studnici moudrosti tajemného Dálného východu (který ovšem teprve před 100 lety začali učit lyžovat c. a k. “našinci” a dorazil to před 50 Sailer san). ¨ Také práce s “energií” není nic originálního. Dávno víme z teorie i vlastní praxe, že schopnost konat práci (což je energie obecně) mají v oblasti vnitřních sil naše svaly a že v oblasti vnějších disponujeme třemi základními zdroji:

• kinetickou u pohybujícího se lyžaře (m*v-2/2)
  • potenciální polohovou danou tím, že sjíždíme odshora dolů (mgh – g = tíhové zrychlení, h = výška nad hladinou s úrovní 0)
  • potenciální pružnosti lyží (k*y-2/2 – k = tuhost pružiny, y = výchylka prohnutím)

(Btw, tím jsem, troufám si říct, japonskou redukci na pouze “gravitační sílu” příslušně doplnil, když už to “ošidil” i “prof. Shoji Ichino”, kterého mimochodem strejda Google nějak ne a ne vyplivnout…)

A i když mám (a to už od r. 2003, HOnza ví) výhrady k některým formulacím ohledně “Pohodáře” a “vykonání co nejméně práce”, musím upozornit, že tento aspekt, nyní “slavně” objevovaný Japonci, už HOnza na papíře rozpracovával – určitě ne jako první a nakolik přesně či diskutabilně, je vedlejší – už tehdy. Japonské-Nohejlovo “vynaložili minimum svalové energie” čtu (přibližně) stejně jako Verlovo “vykonali co nejméně práce”.

A také “ze vzájemného působení gravitační síly (přírodní energie) a pohybů těla (lidské energie) vzniká celkový lyžařský výkon” nevidím jinak než jako základní fakt, že výkon = práce (= působení síly po určité dráze, v určitém rozsahu) za jednotku času (oblouk, jízda, den lyžování…)

Ani operování jakýmsi “energy budget”, energetickou bilancí, snad převzato z bioenergetiky?, nám není neznámé. Dokonce jsem tady velmi nedávno v diskusi zmínil “energy leaks”, tuším v souvislosti, kdy lyžař nevhodně využívá vnější nohu/lyži a nedokáže proto přenést naakumulovanou energii do té fáze oblouku, tak, aby ho lyže “koply” do dalšího.

A Honza Maršík blahé paměti pracoval už v 90. letech s pojmem “disipace energie” (zdroj netuším), tedy její “upuštění”, např. povolením z hrany na plochu s driftem až smykem (neboli to, co z praxe zase velmi dobře známe).

Konstatování, že “na starých a dlouhých lyžích bylo jednoduché udržet rovnováhu” (v jaké ale rovině?), “ale zato složité ovládání, na nových kratších lyžích je ovládání o mnoho jednodušší a těžiště problému se posouvá směrem k udržení rovnováhy”, mi přijde v roce 2011 skoro až nedůstojné.

Na tento aspekt kratších lyží, tehdy opravdu nových (operovat v roce 2011 “novými kratšími lyžemi”???), začal už nejpozději roku 97 nebo 98 poukazovat test lyží DSV aktiv v určité opozici k nekritickému horování Supertestu, které vyvrcholilo, jak leckdo snad ještě pamatujete, v shameless promotion kraťásků coby “takřka plnohodnotných lyží” (o nichž mi až po letech Walter přiznal, že i podle jeho nadšeneckého gusta byly za ty roky opravdu dobré jen dvoje…) A kdo zde by si nevzpomněl na diskuse s “Mirkemkilonas­lalomcevDeštném­načerné”…

Přiznám se, že nerozumím “rozdělení těla na dvě osy”. To může být snad metodicky zajímavé, ale suma sumárum si přesto troufám říct, že “hybrid skiing” nám sotva říká, napovídá, ukazuje atp. něco, co bychom dosud nevěděli a podle okolností nedělali.

Jestli to ale přitáhne nové zájemce a pomůže lyžařskému Japonsku, které se dosud nevyhrabalo z krizí poloviny 90. let, jedině dobře.

Podobně lze asi hodnotit korejské “taekwondo skiing”. Jan Brumlich (ebenda) píše, že metodika “implementuje tradiční korejské aktivity” a “taekwondo” přinejmenším činí lyžování pro nelyžařské Korejce přitažlivějším. Pokud jim fungují i nějaké styčné body mezi pohyby taekwondo a lyžařskými, proč ne. Akorát by to nemělo vypadat jako “Tai Chi Skiing”, jímž se před pár lety i na epicski prezentoval jeden maník (search to jistě vyplivne i s dobovou diskusí).

To, že si určité komunity – od národních svazů po doslova jednotlivce – “vytvoří” a pojmenuje “svou” více či méně “původní” metodiku (nebo alespoň originální název, vždyť balení prodává), je přece taky stará vesta. Nepřekonatelným zůstává Kruckenhauser s “wedeln” („ein Schwung geht um die Welt“), ale funguje to dodnes. Harb si udělal PMTS, Garhammer má svou ABS-Technik, Krajčír & spol. se pokusili přivlastnit si „carving“. Mohla by se sem zčásti zahrnout také „Intensive Feedback“. Vygúglit si můžete MRST s „Waisteering“, zanedlouho zřejmě i „hybrid skiing“. A přijdou další.

I proto je dobré mít jasno v tom, co funguje a co jsou správné pohyby („optimální technika“). S takovým fundamentem se lze poučeně postavit k novinkám i „novinkám“.

02.05.2011 20:21:11 #2 

HOnza muž

>> #1, ivan, 27. 04. 2011 18:38:56

Dík že sis dal práci s prozkoumáním dalšího ze zaklinadel. Pro mě to je jeden z nejzajímavějších příspěvků. Jakkoli se u hybrid skiing nejedná o žádnou revoluci v lyžování a jeho výuce, rozhodně je to docela dobrý a užitečný připomenutí důležitosti snahy o energeticky racionální lyžování… Každopádně mi takovýhle připomenutí a pojmenování, pokud mu správně budu rozumět, pomůže víc než různý módní „chip fičury“ který se čas od času objevujou na lyžích.

www.vl-snow.cz

03.05.2011 00:12:23 #3 

Gravedigger

mne to pripada, jako by hybrid skiing a spol. sli proti podstate lyzovani. preci prevazna cast radosti z lyzovani pochazi z prozivani (experiencing) sil v obloucich a pri zrychleni. to je snad psychologicky fakt platny pro vetsinu lidi. vnejsim silam je treba odolavat zapojenim svalu (vnitrni sily), coz je fitness slozka lyzarskeho sportu. pokud si nekdo chce hyckat svoje speky, ale presto si uzit pusobeni vnejsich sil, tak si muze zajit na kolotoce. a kdo se boji i vsech tech gravitacnich a odstredivych sil, at si hraje na playstation.

ale je fakt, ze pokud nekdo ji dietni jidla, aby nahodou neprijal energii, tak by mohl provozovat i nejaky dietni sport bez vydeje energii.

03.05.2011 00:54:26 #4 

ivan

>> #3, Gravedigger, 03. 05. 2011 00:12:23

No jo, tak to vidíme my, resp. ta sportovnější část lyžařské populace. Obávám se ale, že kvantům lidí jde především o zimní dovolenou na horách, k níž sice lyžování (a snb) patří, ale pro ně nejsou její podstatou a raison d´etre. V tom článku o HS se to nakonec píše dost natvrdo.

A už před časem jsem v souvislosti s nástupem rockerovitých lyží spekuloval, nakolik se přitom uvažuje o podchycení nelyžařských komunit jako Čína, Indie, Hispanos a asiaté v USA apod. To budou další, kdo to budou chtít a potřebovat snadno a rychle – jakási hamburgerizace lyžování, stejně jako se snadno a rychle nadlábnout.

Snaha o další zesnadnění zatáčení na lyžích se nám jeví skoro nesmyslně, protože dneska už prakticky všechny sjezdovkové komerční lyže jsou pro lepšího lyžaře skoro příliš zatáčivé, a i proto tady tak ujíždíme na FISových obřačkách. Ale buďto masy lyže ještě snadnější opravdu potřebují, nebo se je o tom výroba s obchodem snaží vehementně přesvědčit. Kde je pravda, by měli nejspíše vědět a říct či odhadnout učitelé lyžování se zahraniční praxí, protože ti se s adeptem co nejblbuvzdornějšího (korektně řečeno „nejovladatel­nějšího“) materiálu potkávají nejvíce.

Last but not least, když má někdo na horách strávit více dnů – a týden je to, co mají ubytovatelé nejraději a čím se nejlépe vytěžují kapacity -, není hospodaření s energií nijak zanedbatelné.

I když – pokud vlastník týdenního skipasu od 4. dne už nemůže fyzicky a užívá si o to víc v hospodě, je to ještě výhodnější, než když se bude od 8 do 16 motat po kopci a večer vysílený padne, místo aby šel hopsat a utrácet do šantánu…

03.05.2011 08:38:21 #5 

Gravedigger

>> #4, ivan, 03. 05. 2011 00:54:26

Jo, jo. Bude jeste zajimave sledovat, kam se bude lyzarsky prumysl ubirat. Na nelyzare, jako jsou asiate a hispanos bych ja osobne nesazel. I kdyz jsou to neskutecne pocetne narody, lyzovani u nich nikdy dostatecne popularni nebude. Je az zarazejici, jak propastny rozdil je ve schopnostech ucit se lyzovat mezi caucasians a temi asiaty a hispanci. U hispancu je problem hlavne v pristupu (proc prenest vahu ted, kdyz to muzu udelat manana), ale asiate (hlavne cinani) maji stoprocentne nejakou odlisnost v telesne koordinaci. Jsou fakt nemozni (nejen na lyzich, treba za volantem je to jeste horsi) a zajimave je, ze vsichni stejnym zpusobem.

Taky jsem tuto zimu zaznamenal tady v kanade dalsi propad popularity lyzovani ve prospech snb.

03.05.2011 09:57:03 #6 

vašek2

„jako by hybrid skiing a spol. sli proti podstate lyzovani. preci prevazna cast radosti z lyzovani pochazi z prozivani (experiencing) sil v obloucich a pri zrychleni. to je snad psychologicky fakt platny pro vetsinu lidi. vnejsim silam je treba odolavat zapojenim svalu (vnitrni sily), coz je fitness slozka lyzarskeho sportu“

Tak nějak nechápu, jak to jde proti podstatě lyžování (bavíme-li se pouze o sjezdovkách). Když lyžuju, tak alespoň mně (a asi i všem co znám, kteří se o lyžování zajímaj trošku intenzivnějš) přináší radost právě to, když projedu (a hlavně přejdu do druhého) oblouk „krásně čistě“ – tj. s vynaložením co nejmenšího množství svalové energie (zrychlení v takovém oblouku bude navíc jistě vyšší). Když jedu obřák a trať se mnou smýká od brány k bráně, tak v cíli i po 30s funím jak lokomotiva. Naproti tomu ten, kterej mě časem hravě strčí do kapsy, si dole lehce odplivne. Za fitness složku lyžování bych rozhodně nepovažoval to, že se musím na stejné trati víc nadřít. Nic jinýho mi z tvýho příspěvku nevychází…

03.05.2011 10:07:21 #7 

HOnza muž

Ale ale – tys někdy jel na lyžích bez výdeje energie? Čím rychleji jedeš tím větší síly (no teda ještě v závislosti na povrchu, profilu svahu a hlavně na zvoleném radiusu a míře zahranění…). A co je špatnýho na pojetí „co nejefektivnějšího vynakládání vnitřních sil“? Vždyť to je v podstatě základ pro závodní sjíždění – čím méně nadbytečně vynaložené práce(tření), tím rychleji v cíli :-).

Totéž ale přece platí i pro „pohodáře“, kterýmu sice nejde o čas, ale o požitek – proč by měl vynakládat víc síl při zvolené rychlosti a trase, než je nezbytně třeba? To přece není nijak v rozporu s rozkoší z překonávání vnějších sil (ty si určí právě volbou rychlostí, poloměrama zatáčení a trasou, po který se pohybuje :-).

Právě proti věčně slyšenému pokynu „zaber“ je přece třeba stavět téměř úplně opomíjené nabádání ke snaze o „bezodporové lyžování“ – čímž mám na mysli právě co nejefektivnější vynakládání vnitřních sil – tím, že je v maximální míře použiju k využití maxima sil vnějších ke zvládnutí své jízdy a zatáčení…

www.vl-snow.cz

04.05.2011 04:48:33 #8 

Gravedigger

to HOnza: „nejefektivnější vynakládání vnitřních sil – tím, že je v maximální míře použiju k využití maxima sil vnějších ke zvládnutí své jízdy a zatáčení…“

• s timto samozrejme souhlasim, ale mam pocit, ze mnohe snahy o usporu energie se zameruji spis na minimum vnejsich sil.

to vasek2: oblouk r=30m pri rychlosti 30kmh je (pro opravdove lyzare) nuda oproti r=30 @ 80kmh nebo r=10 @ 30kmh. tak nejak jsem to myslel.

04.05.2011 11:25:18 #9 

vašek2

>> #8, Gravedigger, 04. 05. 2011 04:48:33

„to vasek2: oblouk r=30m pri rychlosti 30kmh je (pro opravdove lyzare) nuda oproti r=30 @ 80kmh nebo r=10 @ 30kmh. tak nejak jsem to myslel.“

Proti tomu samozřejmě nelze nic namítat. Jestli toto ale reflektuje podstatu „hybrid skiing“, tak pak mi uniká jakýkoliv smysl, proč to vůbec někdo vytahuje. Z původního ivanova příspěvku spíš usuzuju, že podstatou bude snaha o ideální využívání reboundu lyží. Jinej zdroj ale nemám.

04.05.2011 15:32:48 #10 

ivan

I když z praxe všichni diskutéři vlákna víme, jak to s těmi silami je, nějak mi zde část vyznění nesedí. Nemám ale momentálně čas se nad tím zamýšlet hlouběji a zkoušet to pracně formulovat.

Cítím ale asi něco podobného jako G-digger, když psal „mam pocit, ze mnohe snahy o usporu energie se zameruji spis na minimum vnejsich sil“.

Jasně, že si asi nikdo nebudeme při jízdě jen tak kondičně přidávat mezi oblouky dřepy nebo výskoky, aby ta makačka byla větší. Když ale střídáme utažené oblouky v určité rychlosti (tedy opak klasických „SG oblouků na slalomce“), je té námahy dost a dost. Není v tom sice zdaleka tolik těch bývalých nutných pohybů nahoru-dolů, kroucení v rotaci či protirotaci, ale zase musíme „držet“ v náročných konfiguracích segmentů těla – a když tuhle „práci“ nevykonáme nebo ošidíme, ty oblouky prostě nezajedeme. A tato práce, kdy v (pro nás) krajních rozsazích zvládáme nemalé vnější síly, je i značným ba mnohdy hraničním nasazením sil vnitřních, kdy pod kopcem dejcháme až funíme. A tento moment se mi nějak (možná jen moje interpretace) v těch doporučeních „co nejméně práce“ ztrácí.

Btw and afaik, náročnost alpského lyžování se už měřila mockrát a jistě je o tom rozsáhlá literatura obsahující různé naměřené hodnoty od TF přes laktát po energetický výdaj.

Pokud jde o hybrid skiing, jen jsem nadhodil své dojmy založené na citovaném informativním zdroji. Škoda, že se neozývá někdo, kdo o tom ví víc (Nohejl). Rozhodně si nemyslím, že by tam šlo o využití reboundu lyží – to přece předpokládá dobrý timing jejich prohnutí a uvolnění a to nejsou nijak elementární dovednosti.

04.05.2011 16:52:03 #12 

HOnza muž

>> #10, ivan, 04. 05. 2011 15:32:48 >> #9, vašek2, 04. 05. 2011 11:25:18 >> #8, Gravedigger, 04. 05. 2011 04:48:33

Z čehož všeho mi plyne, že termín hybrid skiing lze přijmout pro jakoukoli úroveň lyžařů jako přínosnej, rozumíme-li pod ním racionální využívání sil-energie. Jako takovej je tudíž přínosnej, protože (doufejme) upozadí dosud všeobecně používanej přístup ZABER!, kterej začínající, pokročilý i výtečný staví do permanentní křeče. Jeho pozitivem je, že může pomoct změnit základní přístup – ze silovýho k dynamickýmu (švihovýmu? – jakej by byl nejlepší výraz?) pojetí lyžování už od samýho začátku…

www.vl-snow.cz

04.05.2011 17:19:51 #13 

HT.Hugo

Pokrok se nezastavi. A je to jenom dobre – jednak ma clovek moznost to brat anebo nebrat; jednak je diky inovaci materialu lyzovani jeden z mala sportu kdy se clovek s pribyvajicimi lety a kilogramy nejen nezhorsuje ale dosahuje treba i naklonu o kterych se mu v puberte ani nezdalo. Tak si treba muzeme nechat zdat o tom, ze k devadesatym narozenimam dostaneme samomazaci a samoostrici lyze s negativnim koeficientem treni.

04.05.2011 17:38:37 #14 

HT.Hugo

Jeste jednu poznamku – jestli onen hybridni, nebo obecne jakykoliv pristup k lyzovani ho zjednudussi a zlehci pak s tim nemam problem – budu lyzavat vic, rychleji a vys (rada mist se skvelym prasenem -Colorado, Utah, Nove Mexico je > 2500 m. nad morem ).

05.05.2011 00:07:21 #15 

Gravedigger

>> #9, vašek2, 04. 05. 2011 11:25:18

o hybrid skiing nevim skoro nic, ale denne vidim lyzovat desitky japoncu a mam tuseni, ze tak nejak hybrid skiing asi vypada – drahe obleceni, nejvyssi model komercnich slalomek, rychlost tech 30kmh a polomer oblouku 30m.

05.05.2011 00:49:27 #16 

Gravedigger

>> #12, HOnza, 04. 05. 2011 16:52:03

myslim, ze soucasti definice sportovce a tim padem i lyzare by melo byt „vyuziva maxima sveho (siloveho, kondicniho, rozsahoveho,…) potencialu pro dosazeni co nejvyssi urovne ve svem sportu“. samozrejme, ze to neplati neustale, kazdy se potrebuje „rozcvicit“ nebo „vyklusat“, ale sportovec by si mel byt vzdy dobre vedom, co dokaze a kam se muze posunout. neboli sport, vcetne lyzovani a to i na te nejrekreacnejsi urovni, by mel byt o priblizovani se ke svojim limitum (jakkoliv nizke ci vysoke jsou) a ne o tom jak se od tech limitu drzet co nejdal nebo aspon v uctive vzdalenosti.

efektivni vyuziti energie a sil neni zadna novinka, ale podstatou kazdeho sportu. zlepsovani se v jakemkoliv sportu potom predstavuje bud pokrok ve vyuziti siloveho a energetickeho potencialu nebo jeho lepsi vyuziti (zpravidla zlepseni techniky).

hybrid skiing, at uz je to cokoliv, bud neni vubec nic noveho, nebo je to blbost.

05.05.2011 07:51:36 #17 

HOnza muž

>> #16, Gravedigger, 05. 05. 2011 00:49:27

No, řekl bych, že si dost přesně rozumíme :-)

www.vl-snow.cz

05.05.2011 13:18:58 #18 

vašek2

„hybrid skiing, at uz je to cokoliv, bud neni vubec nic noveho, nebo je to blbost.“

Jsem zcela bez informací, ale pro tohle hlasuju taky. Nejdůležitější ale je tu blbost správně zahalit rouškou tajemství pro pár vyvolených a diskuze je na světě. :-)

15.05.2011 23:31:30 #19 

Gravedigger

ptal jsem se japonskych kamaradu instruktoru na hybrid skiing. nic jim ten pojem nerikal, takze museli nasledujici informace vygooglit: hybrid skiing je novym pr vkem v oficialni japonske metodice. ucelem je uspora energie a snizeni fyzicke narocnosti lyzovani. toho se ma dosahnout vyuzitim tri „novych figlu“: 1/ min angulation, naklanet se do oblouku celym telem, bez zalomeni. 2/ body segnents alignement vzdy shodny s vyslednici pusobicich sil 3/ zkraceni fyzicky narocne phase 3 oblouku ve prospech mene fyzicky narocne phase 2.

proste takove pohodove, technicky nenarocne carvovani s polomerem oblouku blizkym vykrojeni lyzi. to uz je fakt podle me lepsi jezdit na sanich nebo jit na kolotoc.

28.05.2011 01:22:26 #20 

Gravedigger

Kdyz duchodce vypada, jako ze lyzuje uz jen setrvacnosti po zastave srdce, tak budiz. Ale kdyz tak vypadaji i mladi zdravi Japonci, tak je to docela smutne. – To je jen takovy postreh/postesk ze svahu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

včera 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 18:59:53 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

01.12.2016 20:43:35 od BoB

Slalomky

01.12.2016 16:54:56 od johnycek