Nové lyže - crosscarver - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Nové lyže - crosscarver

05.08.2011 20:03:48 #1 

olson

Ačkoliv vím, že každá rada drahá a od počítače hodně obtížná, si přesto dovoluji poprosit o Vaše názory stran koupě nových lyží. Jsem 186cm/92 kg a mám vybrány crossky v délce 175, nebo 174, převážně pro střední a delší oblouk. Nejsem expert, ale lyžuji více méně sportovně, hodně na hranách a převážně v Alpách na upravených, tvrdých sjezdovkách. Tento rok chci konečně nové lyže, ale jistě znáte to dilema, když přijde na řadu výběr z několika favoritů. V mém případě to jsou: Fischer Progressor 8, nebo 9, Blizzard G-power Supersonic a Volkl Tigerhark 10. Mohli byste prosím napsat vaše zkušenosti?? Díky.

08.08.2011 10:53:43 #2 

TomáS muž

Čus, neuvedl si kolik hodláš zaplatit za nové kluzky a taky jestli to budou lyže jediné. Předpokládám, že ano a že co nejméně:-) Pro tvou postavu a popisovanou úroveň je délka 175cm zcela ok. Předpokládám, že R bude někde kolem 15–18. Délku doporučuji nesnižovat na 170 ani v případě dobrého kupu. Ten naopak můžeš najít v délkách 180–185cm. Tam bys případně zabloudit mohl, rozhodně lepší, než vzít 170. Kratší lyže je méně stabilní v rychlosti a hůře přejíždí nerovnosti. Je to poměrně hodně znát a i 3cm jsou cítit.

Co se týká šířky, tak jestli nemáš ambice jezdit mimo sjezdovku a jezdíš skutečně pouze na tvrdých pistách, je kontraproduktivní volit širší lyži, než je nutné. Na skutečně tvrdé sjezdovce nepotřebuješ širší lyži než 70mm. Tj. nejlépe by vyhovovali lyže o šířce řekněme 68–74mm. Bude-li lyže širší, počítej s menším libidem pocitu na hraně na ledu nebo třeba odkloněným svahu.

Pokud se týká vybraných modelů, tak je nedokážu ohodnotit, protože na takových lyžích moc nejezdím, nicméně obecně bude platit následující. Bral bych s tvými parametry maximálně druhý model v dané řadě. Jinak bych se obával málo sportovního charakteru lyže. I ten druhý model by mohl být už dost turistický a raději bych si ověřil jeho tuhost oproti top modelu v prodejně důkladným promačkáním. Pokud se týká kvality, tak bohužel nebudeš kupovat zrovna super kvalitní top produkt (s tím se bohužel musíš smířit), tj. za plnou cenu bych ho nekupoval. Bral bych klidně tři roky starý model za lepší peníze. Proč to není zrovna super kvalita, bylo zde popsáno mockrát, ale delší životnost než dva roky nečekej.

Pokud se týká vázání, tak na těchto setech bývají dost často plastové sra.ky, aby výrobce vydělal další prachy. Při tvé váze je minimum DIN 12. Nižší hodnota je pro velkýho chlapa nic moc. Nejde tady o to, že tě vázání neunese tabulkově, ale spíše o to, jak bude fungovat a jaké bude mít vůle a jak se ta plastová hračka bude prohýbat a kroutit.

Pokud chceš lyže kvalitní, zapomněl bych na lyže ze supermarketu, ale koupil raději lyže sendvičové menších značek, kde se dá očekávat poměrně vyšší kvalita produktu. Takový lyže najdeš třeba u Stöckli, Vist, Snowrider a jiných…. Dříve bych ti doporučil i české Lusti, ale mám jisté pochybnosti o kvalitě.

Z předvybraných modelů, bych asi bral značku Fischer, neboť ona nejdéle dělá (sice ve velkých sériích) sendvič na své top modely komerčních lyží.

Tak asi vše, T :-)

08.08.2011 13:45:45 #3 

olson

Moc díky za rady a názory. Naprosto souhlasím s doporučenou délkou – při mé váze a lyžařskému stylu – vše v rychlosti a na hranách, by bylo příliš velké riziko jít níž jak na 174. Po dalším prolistování stránek výrobců mě také velmi zaujaly tyto Fischerky – http://www.fischersports.com/…RC4-Superior. Myslím, že by mohli docela slušně splňovat Tebou doporučené parametry výběru. :-)

08.08.2011 15:19:18 #4 

TomáS muž

>> #3, olson, 08. 08. 2011 13:45:45

Proti tomu výběru v nejdelší délce se nedá nic vytknout. Navíc jsou krásný. Já osobně bych vytknul pouze to, že je to letošní model a bude tedy drahý. Jak jsem říkal, tyhle komerční modely nejsou žádná super kvalita a tak bych za ně plnou cenu nezaplatil nikdy. Martin47 jsem dal nedavno odkaz. Já bych se osobně pídil po Stöckli Laser Cross Pro jako třeba tady. Model může být klidně 5 let starý, to dnes skutečně roli nehraje. PS. k délce nevím jak lyžuješ, ale mám podobné parametry a délky jedné univerzálky bych osobně volil od 180cm výš s R mírně nad 20. TJ. často se dělají nejdelší komerční crossky 180, 183 cm, Ty zůstavají pro svou délku na krámě a třeba by se daly sehnat se slušnou slevou. 175/R16 je ale jistější volba, jsou-li ještě problémy s technikou:-)

08.08.2011 16:49:00 #5 

olson

:-) Stöckli jsou super, ale v této délce a krojení mám obavu právě o tu techniku. Na dobře upravené alpské červené to zvládám dobře, ale jak se zvětší sklon, musím oblouk zkrátit, zpomalit a mnohy i přismýknout patkama. Proto bych radši šel do kratší a točivější lyže. Přesto díky. P.S. ty Fischery se dají sehnat za 13500, tak to není taková hrůza.

08.08.2011 16:50:04 #6 

Martin430

>> #5, olson, 08. 08. 2011 16:49:00

Já ti k testu lyže klidně nabídnu, stačí napsat na soukromou zprávu.

08.08.2011 16:57:01 #7 

TomáS muž

>> #5, olson, 08. 08. 2011 16:49:00

Na prudší než červený to zvládají fakt jen závodníci nebo bejvalý závodníci:-) 13,5k není tak strašná investice.:-)

08.08.2011 22:58:37 #8 

vašek2

Ahoj to all: už začínám mít lyžařskej absťák, takže si uděluji výjimku a přispěju i do vlákna „nové lyže – které?“. Ne že by to tedy někoho povzneslo…

V postu 2 se TomáS lehce naváží do Lusti lyží, tak přispěji svojí troškou do mlýna. V uplynulé sezóně se ke mně dostala (nákupem :-) ) dvojice nových lyží od LUSTI (SL RT165cm/R13 a RC/„GS“ RT185/R21 obě s VIST speedlock PRO/RACE deskou). Nejdřív jsem jezdil SL a vzhledem k tomu, že v SL olympiádu nikdy nevyhraju :-) , tak jsem přikládal nejistotu na hraně mých prvních nových slalomek zejména svojí nešikovnosti (loňských pokroků v technice jsem se dopídil až v květnu). Po poježdění na RT185 jsem tak nějak cejtil dost podobný pocity – obě lyže (jak SL tak RC, již i mnoho dní „zajeté“) při (mým!!!) maximálním záběru jakoby ujížděly z hrany. Bavím se pouze o jízdě na tvrdý až extrémně tvrdý podložce, jinde rozdíly nevyniknou. U SL bych to chápal (jsou myšlený na krátší a „výživnej“ záběr), u RC/GS už mnohem míň. Lyže byly broušený mnou (jednou tuning na Montaně), ostatní moje ski podobným problémem na mých nohou netrpí. Pocitově tedy zklamání, vysněná ideální lyže na pouťové závody v GS se asi nekonala :-( . Po půjčení Kneissláču White Star se starou normou (188cm/ccaR23, tj. mírně podobné parametry) od jistého místního pisálka jsem procitl, že chyba bude vskutku spíše na straně materiálu. Jako vůbec nejpohodovější ski loňské sezóny, která ale zcela jistě držela na tvrdu (mnou toliko vysněná vlastnost) a navíc zatáčela téměř na pětníku, pak vidím Snowrider RS 185. (GS RD 193? od HEADu ten den držely ještě trošku víc…). Co se těch Snowriderů týče, tak za mě rozhodný palec nahoru a klidně i neutuchající doporučení všem „sportovcům“, páč to je vskutku echt sportovní nářadí. Při suchém promačkání obou lyží (Snowrider/Lusti) člověk krásně vidí rozdíly. Již dříve zmiňovaná měkkost špičky u SR a naopak tužší konec. U Lusti pak pocitově homogení „fošnovitost“ takřka v celé délce – dost možná že právě toto nedoladění flexe bude zásadní pro (ne)optimální jízdní vlastnosti…
Zkoušel jsem i inkriminovaný Sporten Iridium, avšak hrany již byly tupější a svah tvrdý, takže „objektivně“ vůbec nemůžu posoudit. Příští sezónu vyzkouším v klidu a ne když zrovna svítí na Kaunertalu slunce a jedinej kdo je na svahu jsme my a Patrik Jaerbyn :-)) . V.

P.S.: Z popisu mých pocitů mi neplyne žádný (ani finanční!!!) zisk. (Tak snad ani ztráta :-) ). To jen pro úplnost, než se v tom začne někdo hrabat…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:07:56 od Vvladimir

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo