článek od pana Moudrého - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

článek od pana Moudrého (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 103 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

11.12.2011 19:17:41 #61 

Kuba Turek muž

>> #60, Martin47, 11. 12. 2011 19:09:02

Já neřeším pohled vlekaře, ale dívám se na to z pohledu lyžaře. A v tomto ohledu je to jasné. Tuzemská střediska nejsou na týdenní rodinné lyžování konkurenceschopná. A rodina je základ veškerého ski marketingu.

Proto také neustále více lidí jezdí do ciziny a méně lidí lyžuje doma. Minulou zimu se zřejmě zlomila psychologická hranice a víc lidí už vyrazilo od nás za hranice.

11.12.2011 19:48:51 #62 

ivan

>> #57, Kuba Turek, 11. 12. 2011 16:23:10

>> #59, Kuba Turek, 11. 12. 2011 18:46:32

Jakube, ty bídáku, ty nedáš panu inženýrovi (titul nezapomínat!) pokoj snad ani po smrti (jestli své nebo jeho, teď neřeším).

Jako známého prudiče českých lyžařských luhů a hájů tě tady vítám. Bude veselo, doufám!

Aktuálně opět řeším, jestli se na sezonu upsat Špindlu, místu, kde jsem nechal kus svého života a zažíval absolutní profesní euforii i zoufalství a kde mám vazby skoro doslova na život i na smrt. Nejspíš nakonec s krvácejícím srdcem tu devítku z účtu vytáhnu a směním za sezonku, ale nečiním tak s vůbec žádným nadšením (= zákaznická loajalita je dávno pryč), nýbrž na základě chladné kalkulace, že pro mě výhodnější tuzemská alternativa neexistuje a že ve svém postavení slušný kopec na zimu a ještě víc jaro hodinu od baráku prostě potřebuju. Ale radost mi to nedělá a bez ohledu na to, že se rád uvidím s řadou tamějších lidí, se nijak extra netěším. A chuť si budu jezdit spravovat jinam. Přiznám se, že nemít tam všechny ty vazby vzniklé od října 1985, ani by mě nenapadlo udělat si tam nebo jinde v Česku svůj Stammgebiet. A to přesto, že české hory a lyžování v nich zásadně ovlivnily můj život soukromý i pracovní od 70. let dodnes, a tudíž k nim mám specifický vztah.

11.12.2011 20:23:34 #63 

Kuba Turek muž

To asi moc veselo nebude, když se v názoru příliš nelišíme. Já mám zafixované Krušné hory a zvláště Boží Dar, Klínovec a Mariánky jako sjezdovky, kde jsem zažil krásné lyžařské dětství, ale na rozdíl od Tebe jsem z toho dávno vyrostl a místo placení předražených služeb se už jen radši dívám na staré tátovy amatérské filmy :-)

Třeba z Neklidu nebo z Mariánských Lázní

11.12.2011 20:51:11 #64 

ivan

>> #63, Kuba Turek, 11. 12. 2011 20:23:34

Člověče, napsat, že se někdo s tebou v názoru moc neliší, to je polibek smrti, jak se dnes říká v politice! To ti pěkně děkuju, i pan inženýr by teď nade mnou zlomil symbolickou hůl z nejodolnějšího karbonu.

Ale českej lyžařskej svět býval malej. Klínovec, Neklid a Božák bývala místa, kde se občas vysypal první sníh, a tak jsem tam párkrát začínal sezonu. A mělo to tam svůj genius loci, jiný než Krkonoše nebo Šumava, a taky působivý. Jihnu při vzpomínkách.

Na vleku v Jáchymově směrem na Mariánskou jsem se tuším 1971 seznámil s bezvadnou hezkou holkou, která pak začala za studií na FF UK i v nějakém lyžařském oddílu, ale to už se na ni vrhli zkušení vlci. A ona pak stejně emigrovala do Británie, iirc, Zorka Doskočilová, svět je malej, kdoví?

Taky jsem tam někdy v 70. letech sezonu končil, mj. s jedním kamarádem-emigrantem, a jedno povelikonoční úterý tam na Neklidu lyžoval nahatej (jen boty a ponožky, lyže a hole) – nádhernej zážitek!

Takže vždycky, když se tam dostanu – pár let se to už nepovedlo, naposledy, když kamarád trénoval mladého Tondu Juricu – jsem tak trochu naměkko. Z titulu bývalé profese mě tam dostává i kombinace českého a tradičního německého živlu a celá ta minulost.

12.12.2011 02:07:11 #65 

Tesna muž

>> #60, Martin47, 11. 12. 2011 19:09:02

To je ten problém – lyžař se nezajímá o objektivní a ekonomické počty provozovatelů a vlekařů. Ten prevít se totiž řídí vlastními hledisky a jak třeba píše p. Turek, když týdenní dovolenou v cizině pořídí v alpských top střediscích za řádově 5–12tKč na osobu, tak cena v českém top středisku mu vyjde co do jeho osobního a totálně subjektivního „užitku“ výrazně méně.

12.12.2011 08:49:19 #66 

Martin47 muž

>> #61, Kuba Turek, 11. 12. 2011 19:17:41

„A rodina je základ veškerého ski marketingu“ – další omyl. Rodiny mají moc utažené rozpočty. Daleko zajímavější jsou pro horský business partičky či páry. Ty se jedou na hory odvázat a maximálně si užít. V poledne do bufetu, večer do restaurace, v noci na dikotéku. Ti přinesou do středisek peníze. Ne rodiny, které v poledne slupnou sváču z batůžku a večer ohřívají v pokoji na vařiči vepřové ve vlastní šťávě.

>> #65, Tesna, 12. 12. 2011 02:07:11

Ukaž mi prosím alpské top středisko, kde pořídíš týdenní dovolenou za 5tKč/os.

12.12.2011 09:32:03 #67 

Tomáš Roba - SNOW muž

>> #66, Martin47, 12. 12. 2011 08:49:19

Já bych podotknul, že rodina je základ veškerého marketingu v dlouhodobém pohledu. V krátkodobém pohledu má samozřejmě většina rodin utažené rozpočty a jakákoli business partička přinese víc peněz. Ale v dlouhodobém pohledu jde hlavně o rodiny a „výchovu“ těch dětí, protože pokud se ve středisku budou děti cítit příjemně, tak se tam pak budou rádi vracet v business partičce nebo v páru, protože z toho střediska budou mít krásné vzpomínky.

Potká Venuše Zemi a ptá se: "Proč se drbeš?", "Ále, chytil jsem lidi!", "Neboj, to přejde...". :-)

12.12.2011 09:49:42 #68 

Martin47 muž

>> #67, Tomáš Roba – SNOW, 12. 12. 2011 09:32:03

Popisuješ ideální stav ve vyspělých zemích a já s tím zcela souhlasím. Bohužel žijeme v zemi, kde ideální stav neplatí. Jedeme podle hesla vytěžit teď. Tahle země se momentálně skoro vůbec v ničem nedívá dopředu a mám vážnou obavu, že v takovém stavu dlouhodobý marketing není příliš aplikován. Konec konců vstřícnost středisek k rodinám s dětmi (viz. zkušenosti v tomhle vláknu) o tom leccos vypovídá.

12.12.2011 10:04:58 #69 

korsičan muž

>> #67, Tomáš Roba – SNOW, 12. 12. 2011 09:32:03

Naprosto přesně řečeno. Velkou chybou našich středisek je absence lyžování zdarma pro děti. V Alpách není vyjímkou hranice 10 let a rodiny toho plně využívají.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

12.12.2011 11:22:22 #70 

Navvy

>> #69, korsičan, 12. 12. 2011 10:04:58

Já bych i souhlasil s tím, že jsme malý trh, a proto si tu nemůžeme dovolit to co v Alpách, ale pak je to o hledání vhodného kompromisu. Mám totiž pocit, že pro mnoho rodičů jsou děti tak trochu brzdou jejich sportovního vyžití (nemyslím to špatně). Prostě běhají kolem svých dětí, což je sice příjemné, ale na lyžování pak není mnoho času. Když se obchodním centrům vyplatí dětské koutky, proč by se takový dětský koutek nevyplatil i lyžařskému areálu? No, třeba už to někdo zkusil nebo spočítal… Nevím.

12.12.2011 12:08:20 #71 

korsičan muž

>> #70, Navvy, 12. 12. 2011 11:22:22

Každopádně rodič s dítětem toho dohromady nalyžuje podstatně méně, jak jeden bezdětný jedinec. To jistě každý rodič zná ze své vlastní zkušenosti.

Na druhou stranu argument, že je lyžování třeba ve Francii levnější jak u nás, mě prostě nevychází. Do Francie a zpět je to cca 2500Km a jen náklady na cestu bez dálničních známek a poplatků jsou tudíž kolem 15000Kč. Při cestě přes Švýcarsko ještě 800Kč dálniční známka. Pokud tedy jede pouze rodina, tak ještě než vytáhne paty z baráku, tak je lehčí o 16000Kč. Přitom týdenní skipas ve Špindlu bez jakékoli slevy pro rodinu činí 10520Kč : 2×3200 + 2×2060. A já tam osobně třeby bydlím ve 4 lůžkovém apartmánu za 980Kč/ den. A jsou i levnější.To znamená že ubytování je za 7000Kč + skipas za 10520 = 17520Kč. Do Špindlu a zpět 400Km = 2400Kč. Komplet týden lyžování s cestou a ubytováním na týden pro rodinu ve Špindlu v nejvyšší sezoně je za nějakých 20000Kč. Pokud tedy někdo lyžuje s celou rodinou ve Francii do 4000Kč, tak se vážně nechám podat, kde to bude. Dost pochybuji, že se taková rodina vejde do 20000Kč jen za ubytování a skipas. A pokud ano, tak to bude maximálně středisko tipu La Norma. Rozhodně ne TOP středisko jako Tignes, 3Vales, La Plagne a další. Na takové středisko nestačí ani 30000Kč. A když k tomu přičtu 16000Kč cestu, tak je to 2× tolik jako Špindl.

Já také jezdím na týden většinou ven, ale je to dražší jak u nás.

Přitom určité termíny ve Špindlu nebo Jánkách nemají konkurenci – to víme všichni. A v těchto termínech rozhodně dospělej skipas 3200Kč/týden nestojí.

12.12.2011 12:13:45 #72 

ivan

Tom mě předběhl a vystihl to IMNSHO velmi přesně včetně termínu „dlouhodobé hledisko“.

Není náhodou, že se v Alpách rodiny tak zdůrazňují, stejně jako nejsou náhodné státem (přesněji jednotlivými rakouskými Bundesländer) podporované aktivity ve prospěch malých středisek a lyžování dětí. Tam je to přesně definovaná strategie s cílem zamezit tomu, co by tady nejpřesněji popsala Hanka Engelová. Jestli sem Hanička nakoukne, tak by mohla připomenout vývoj vztahu k rodinám a dětem, jak ho sama coby jedna z našich hlavních promotérů organizovaného lyžování dětí zažívala u lyžařských středisek. Včetně její smutné zkušenosti „ztracené generace“.

A není vůbec náhodou, jak se vztah k tomuto segmentu vyvíjí právě u nás. Je to záležitost posledních asi tak 5 let a souvisí s úbytkem lyžařů na našich horách ve prospěch Alp. Teprve tento jev, byť zmírňovaný lyžařskou nadržeností Poláků, přinutil naše provozovatele tzv. velkých areálů sestoupit z tradiční platformy „we are the champions“ (rád používám méně elegantní „dokud máš frontu, de vo hovno“), přestat se ukájet pocitem, že jsou velké ryby, byť v návesním rybníčku, a vyvodit konečně patřičné důsledky z toho, že s pár kilometry sjezdovek a prakticky nulovým volným terénem jsou v mezinárodním (= u nás především alpském) kontextu v roli, v níž si musí přestat hrát na něco, čím nejsou, a začít se „elementárně“ snažit.

Není vůbec náhodou, že nejprve Lipno a pak i další se přihlašují k „rodinám“. Našim areálům do 20 km tratí nic jiného nezbývá, tak to prostě je a žádný občasný víkend s Weltcupem neudělá ze Špindlu víc, než čím skutečně je.

Těm našim tradičním „champions“ se to neakceptovalo lehko, ale peníze jsou nejlepší argument. A tak se k těm rodinám a dětem konečně přihlašují. A budou muset přidat, platit za děti od 3 nebo 4 let bude zanedlouho nehoráznost. Přichází to jako tlak z Alp, kde typický zákazník pořád ještě utratí za skipas jen nevelkou část svého denního výdaje, tedy zatím tam pořád ještě utrácí tak, že je hlavní ho tam dostat, vytáhnout peníze tam se stále ještě daří.

U nás asi opravdu mnohá rodina, jak píše Martin, když už vůbec na hory vyjede, šetří, ale i taková dodá budoucího lyžaře/snowbo­ardistu, který třeba jednou šetřit nebude muset.

S datem 13/8/2008 mám v počítači text pracovně nazvaný Kinderfreundliches Rokytnice.doc s titulkem „Rokytnice – první skiresort přátelský k dětem“. Byl součástí projektu, který se tam Honza Verl s Milanem Trnkou a mnou tehdy snažil umístit. Z titulku jasně vyplývá, o čem jsem se je snažil přesvědčit. Z celého projektu nebylo nic (přiznám se, že podle mého očekávání, dokonce nikdo ani nepoděkoval za snahu a práci, ale člověk nesmí čekat mnoho), ale bez ohledu na to se dneska i Rokytnice stále silněji k těm dětem hlásí (no, nakonec i ty moje podklady v počítači mají, že) a správně činí.

12.12.2011 12:35:42 #73 

Navvy

>> #71, korsičan, 12. 12. 2011 12:08:20

Já ale vůbec nepolemizuji o ceně týdenního výletu do Francie na lyže. Já jsem jen upozornil na jeden možná důležitý aspekt a zatím téměř nevyužívanou výhodu českých středisek – aktivity zaměřené na děti. Děti do nějakých 10 let prostě umí (až na nějaké vyjímky) jenom česky. Do nějakých 12 let jim budou naše kopečky v drtivé většině stačit. I rodiče si chtějí zalyžovat a když budou mít o malé děti postaráno, tak budou lyžovat víc. Ostatně srovnávat Alpy s našimi horami je jako srovnávat velké a malé auto a tvrdit, že to malé je levnější – no ano je. Ale samo se také neprodá…

12.12.2011 13:04:38 #74 

korsičan muž

>> #73, Navvy, 12. 12. 2011 12:35:42

Přesně řečeno. Já s tebou naprosto souhlasím a ten příklad s lyžováním ve Francii jsem pouze přidal jako příklad. Někdo tady nahoře napsal, že lyžuje v topalpském středisku od 5–12tis. na osobu. Mě by jen zajímalo kdy a kde je to za těch 5000Kč. Jestli to nebude třeba tento týden v Livignu nebo LesArcs. Ono to spíš bude těch 10–12, ale potom platí to co jsem psal výše.

Stejně tak je to při porovnávání Krkonoš a třeba ValTho. To prostě nechápu. To podle mě porovnávat vůbec nejde. Když bych v létě srovnával koupání v Thajsku a na Mácháči, tak si každý poklepe na čelo a budu minimálně označen za blázna. Stejně tak, jako když začnu porovnávat výkony a pohodlí u Škody 100 a BMW X6. Reakce bude stejná, spíš horší. Ale porovnávat Zermatt a Herlíkovice je v ČR naprosto normální – to nechápu !!!! 8-O

12.12.2011 15:18:43 #75 

ivan

>> #73, Navvy, 12. 12. 2011 12:35:42

>> #74, korsičan, 12. 12. 2011 13:04:38

Přátelé, jste jenom další vlna těch, kdo se vrhají do aktivity, jež je pro předchozí „generace“ mlácením mrtvé kobyly (to beat the dead horse, if you need the idiom).

Ale plně to chápu, téma je průběžně živé, i když se o něm už napsalo vše možné a srovnávalo kdeco. Jako diskusní téma je možná pořád ještě jakžtakž vděčné, ale mám pocit, že za 20 let zkušeností s cizinou versus tuzemskem si už většina našinců vyjasnila, jak se pro ně věci mají, a svým zákaznickým chováním se zařizuje podle toho.

12.12.2011 15:50:22 #76 

Kuba Turek muž

>> #74, korsičan, 12. 12. 2011 13:04:38

Už jsem to psal výše. Tak třeba výbět z posledních pár let rodinných týdenních výletů (ceny za ubytování+permici):

2× Chamonix – do 16 let výrazné slevy. Duben-prašan, Březen-firm. Permice navíc na Courmayer, Helbronner a neomezně na Midi. Doprava busem a vlakem po údolí zdarma, busem tunelem bez mýta, výrazné slevy do muzea, n kluziště a lezeckou stěnu. Viz: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?…

2× Val di Sole – do 15 let výrazné slevy, do 21 let juniorské slevy. Leden prašan, březen nahoře prašan dole firn. Každý den lyžování jinde od Tonale po Madonnu. Doprava skibusy zdarma nebo za místní ceny lokální busy, do vzdálenějších středisek vlastním autem. Viz: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?…

Les 2 Alpes – do 15 let výrazné a do 18 let juniorské slevy. Začátek března – prašan. Permice navíc v ceně La Grave neomezeně (+ přetahování přes ledovec pomocí rolby), 2 dni v Alpe d´Huez (+ zlevněný bus) a 1 den v Serre Chevaliere (nevyužili jsme). Viz: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?…

2× Dolomiti – jednou leden a jednou týden před velikonocemi. Permice Dolomity Superski. Malé děti do 14 let skoro zadarmo. V lednu zima a prašan. K jaru co hrdlo ráčí – na Marmoladě prašan, ve středních výškách firn až tuhý prašan, dole čvachtavo a slunění u hospod na svahu. Poloviční slevy na běžkařské trasy. Problém se skibusy, protože Italové nejsou moc na Ordnung. Doprava vlastním autem mezi středisky bez problémů po suché silnici. Viz? http://www.horydoly.cz/vypsat.php?…

Třeba taky byla dobrá La Norma – za ty peníze! Děti do 9 let skoro zadarmo, jen za cestu busem. 60 km sjezdovek. V lednu prašan po ramena. Permice 1 den na Orelle (s příplatkem) a ještě nějaká menší střediska v okolí. 8 dní lyžování, spací bus tam i nazpátek, ubytování na sjezdovce. Oficiální freeridová zóna, skialptúry, skipark, normální spotřební sjezdovky, vyhlídkové zelené sjezdy, kabinka, sedačky, vleky… Viz: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?…

Atd, atd, atd… myslím, že v této konkurenci české skiareály těžko obstojí.

12.12.2011 16:17:44 #77 

korsičan muž

>> #76, Kuba Turek, 12. 12. 2011 15:50:22

Ale to já nijak nerozporuji. Slevy pro děti jsou i v těchto příkladech jasné, ale nějak jsi zapoměl dodat ty ceny pro dospělého. Stejně tak nikde nerozporuji skibusy zdarma. Ale co platilo před 5 či 10 lety v žádném případě neplatí dnes.

Hlavní rozdíl je v cenně za dopravu. Před pár lety stála nafta 23, 24 nebo 25Kč. Dnes jsem tankoval litr za 36,50 !!! 2500Km je dnes prostě náklad 15–16000Kč ať počítám, jak počítám.

To co se před lety vyplatilo a bylo levné, je bohužel dnes drahý špás. Výpočet jsem popsal výše.

Třeba Dolomity jsou od loňska totálně zabitý. Od té doby, co tam nějaká chytrá hlava posunula free týdny a ještě začal platit zvýhodněný balíček pro rodiny z dětma a pro důchodce, tak tam není k hnutí – do konce dubna. Takže tímto ta výhodnost končí, protože stát 30 minut ve frontě asi nikoho nebaví. Před 5 lety tam v dubnu nebyla noha a od loňska je tam celá Itálie, popřípadě Polsko.

Naproti tomu je od půlky března Špindl, Pec a Jánky jak po vymření. Podle mě se to takto porovnávat nedá. Co bylo před lety, nemá cenu rovnat tomu, co je nyní.

12.12.2011 16:27:45 #78 

Kuba Turek muž

>> #77, korsičan, 12. 12. 2011 16:17:44

Jasně, ale já psal hned na začátku, že vycházím z cen pro rodiny. V tom nedokáží české skiareály konkurovat cizině. Když k tomu napočítám cenu dopravy (bus nebo auto 5 Kč/km), tak je poměr zážite/cena za lyžování pořád v Alpách daleko výhodnější než u nás.

12.12.2011 16:34:27 #79 

Tesna muž

>> #66, Martin47, 12. 12. 2011 08:49:19

5–12tKč/os. je citace sum zmiňovaných jiným přispěvatelem, viz. výše.

Za sebe můžu zmínit např. týden v Bormiu a okolí vč. Livigna koncem března před pár lety, který vyšel se solidní CK (doprava, ubytování v plném obsazení, základní 6D skipas, pojištění) na necelých 6 litrů na dospělého. Takže s dětskými slevami by to bylo těm 5tKč velmi blízko.

A italská nebo francouzká střediska druhé a třetí katergorie, velikostně sice v dané zemi „malá“, ale obvykle několikanásobně větší než jediná česká topka, o jiných ani nemluvě, jsou schopné nabídnou týdennní dovolenou (2+2) do 7tKč za osobu v lednu nebo koncem března (nemluvě o naprosto směšných cenách v dubnu). Namátkou třeba Chamrousse, Puy St. Vincent, La Norma, Orcieres, Isola, Praloup, Les Orres, Aprica, Paganella, Isolaccia, Santa Caterina, Foppolo, Folgaria, Monte Bondone atd.

A i do top francouzských středisek typu ValTho, Tignes, 2Alpy se rodina může v těchto termínech dostat někde od 7tKč/os.

12.12.2011 16:39:01 #80 

korsičan muž

>> #75, ivan, 12. 12. 2011 15:18:43

To je samozřejmě pravda, ale tvrdit, že je lyžování ve Francii 1250Km od baráku levnější, jak to 200Km v Krkonoších – je blbost.

Pokud nemá dotyčný v garáži schovaný transportér jak ve Star Treku, tak jak se dostane zadarmo do Francie ???

Lyžování v Alpách je úžasný, velký, nekonečný ale v žádném případě levný. Nebo dokonce lenější jak u nás. To si jen nalháváme, aby šla ospravedlnit ta částka za takové lyžování vynaložená.

A dokonce ani v těch Alpách to kolikrát není žádná hitparáda. Třeba Francie je v úpravě sjezdovek 500 let za náma – co si budem nalhávat. Kdo to sám zažil, zkušenost má. Kdo ne, tak si stačí pozorně pročíst recenze a zkušenosti ostatních lyžařů třeba na skinetu. To je kolikrát počtení, až bolí oči.

Jenže kdo veřejně svým kamarádům přizná, že jel lyžovat 2500Km daleko za 12000Kč bez jídla a cesty a sjezdovku mu místní rolbaři za týden upravili 2× !!! ;-) NIKDO, ale anonimně na netu jsou toho stovky příspěvků.
Všechno má svoje, všechno má vždy dvě strany a nic není růžové. To si tady nemusíme nalhávat – každý to jistě zažil.

12.12.2011 16:43:03 #81 

korsičan muž

>> #79, Tesna, 12. 12. 2011 16:34:27

Ale samozřejmě. Před lety, ale i dnes se dá najít francouzké středisko 2 řádu za 5000Kč/osoba.

ALE POŘÁD JE K TÉTO NÍZKÉ CENĚ POTŘEBA PŘIPOČÍTAT TĚCH 2500kM – CCA 16000Kč !!!!!

A potom to nikdy nemůže vyjít, jak spousta lidí publikuje – LEVNĚJI JAK V ČR.

12.12.2011 16:45:16 #82 

ivan

>> #76, Kuba Turek, 12. 12. 2011 15:50:22

>> #77, korsičan, 12. 12. 2011 16:17:44

Je trochu problematické argumentovat zkušeností roku 2004, i když tehdy ty Normy za 4900 skutečně byly a pana inženýra fest potrápily, neboť odborník jeho kalibru o tom nevěděl (?!), pak tomu nevěřil a pak to nějak musel okecat.

Jak je to ale dneska? Tipl bych si, že za víc. Francie za 2500 km je podle mého gusta už hodně na hraně a určitá forma masochismu. Kdysi jsem takhle strávil 22 hodin v busu a to už nikdy více.

Ovšem kalkulace 2300 km = 16 000 Kč je IMO poněkud mimo. Možná existuje metodika, jež zahrne vše možné včetně času, jejž řidič-dobře placený manažer apod. stráví jalovým kroucením volantem, jaké v jeho firmě provozuje nějaký chudák z Rumunska nebo Turecka, a pak to tak vyjde, ba ještě dráž. Ale troufám si říct, že takhle běžně kalkuluje málokdo. Když mě Kaunertal stojí 1300 km s naftou průměrně za 30 Kč (doma nyní 33,50, v Samnaunu 1,15 euro) a jedu to za počítačových 4,5 l/100km, moje kalkulace bude hodně jiná – i když jsem jednou Schmidovi ve Feichtenu musel nechat 520 E za nový alternátor (Haničko, díky ještě jednou za to pětikilo!), který bych samozřejmě do nákladů na provoz měl započítat také.

České areály obstát mohou, pořád je sakra rozdíl mezi pár desítkami a 2500 km, ale jen když si uvědomí, v jaké roli se nacházejí, co mají pro své fungování dělat, a skutečně to dělat začnou.

12.12.2011 16:46:05 #83 

korsičan muž

>> #78, Kuba Turek, 12. 12. 2011 16:27:45

Zážitek je něco jiného. Zážitek z Krkonoš nikdy nemůže převýšit zážitek z Chamonix.

Stejně tak nemůže zážitek z jízdy ve Škodě Favorit převýšit zážitek z jízdy ve Ferrari.

Buď se bavíme o zážitku, nebo o tom, co je levnější.

12.12.2011 16:54:04 #84 

korsičan muž

>> #82, ivan, 12. 12. 2011 16:45:16

Ivane, tak moje kalkulace za auto je správná. Nemůžeš počítat jen naftu. Kde jsou pneu, oleje, technické, emise, opravy, povinné ručení a amortizace ???? Stačí se zeptat kterékoli účetní, kolik se počítá náklad na 1 km u osobního auta. A to je náklad pouze za auto, nikoli za řidiče. Klidně to můžu zjistit, ale až zítra – účetní už je doma. ;-)

12.12.2011 17:05:01 #85 

Tesna muž

>> #81, korsičan, 12. 12. 2011 16:43:03

Výše uvádím ceny s dopravou busem, tzn. Itálie obvykle do 2tKč a Francie lehce nad 2tKč. Ano, není to pro každého, ale JE MOŽNÉ se tam za tyto peníze dostat na týdenní lyžovačku. Nic víc, nic míň.

A to, jestli je lyžování u nás levné a v cizině drahé, si rozhoduje každý sám. Statisktiky hovoří naprosto jasně, jaký je trend, a i subjektivně např. ve Francie každoročně a stále přibývá aut a busů s českou SPZ. To je prostě fakt.

12.12.2011 17:07:50 #86 

ivan

>> #83, korsičan, 12. 12. 2011 16:46:05

„Zážitek“ je kategorie neobjektivizo­vatelná. Z Krkonoš, kde jsem přišel o panictví, kde jsem se seznámil se skvělou manželkou a se spoustou fajn lidí, můžu mít mnohem lepší zážitek než z čehokoliv jiného včetně Chamonix (pamatuju jednu akci v 90. letech, kdy Bretton vezl své vybrané partnery do Dynastaru v Sallanches a přidal lyžování v Megeve a právě Chamonix: první bylo skvělé, ve druhém tehdy většina z nás trpěla). Nebudu to rozebírat, zážitek si každý definuje sám.

Kalkulaci za provoz auta znám dost dobře, počítám ho už hodně let do daňového přiznání, informaci od tvé účetní nepotřebuju, stejně jako nějakou úpornou argumentaci ve stylu jekl versus trubka.

12.12.2011 17:09:38 #87 

korsičan muž

>> #82, ivan, 12. 12. 2011 16:45:16

Na netu jsem našel tabulku na výpočet nákladů auta na 1km z roku 2009 do obsahu 2,0.

palivo – 3,0 Kč

další kapaliny – 0,4 Kč

pořízení auta – 1,5 Kč

opravy a servis – 0,2 Kč

pneu – 0,1 Kč

pojištění – 0,1 Kč

ostatní (stk, emise, poplatky) – 0,1 Kč

DOHROMADY 5,5 kČ BEZ DPH

CELKEM S DPH 6,6 Kč/Km !!!!!

Tvých 2300Km do Francie – 2300×6,6 = 15180 Kč !!!

Řidič je navíc za 7,1Kč/Km bez DPH !!!

12.12.2011 17:14:00 #88 

ivan

>> #87, korsičan, 12. 12. 2011 17:09:38

A už je to tady. Trubka, nebo jekl? Jak už jsem napsal, tvoje metodika má jistě pravdu, a když si čas naúčtuje manažer vydělávající 100 000/měsíc, bude to ještě víc. Dépéhánedépéhá.

Dál už v rámci zachování duševního zdraví nehraju.

12.12.2011 17:23:46 #89 

korsičan muž

12.12.2011 17:36:46 #90 

Mike8 muž

>> #88, ivan, 12. 12. 2011 17:14:00

dobře děláš, já to vzdal u jeklu :-) sorry za OT.

Michal
Nalezené položky: 103 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:33:04 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo