Výuka pro 3 leté děcko - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Výuka pro 3 leté děcko (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 110 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

16.01.2013 20:10:18 #31 

Handulka

>> #21, iampucmeloud, 15. 01. 2013 20:53:50 Tak to jsme si s délkou nerozumněli.3le­ťákovi dám samozřejmě 70cm a 5ti letému začátečníkovi 90cm.Reagovala jsem na www.detibezpluhu.cz, kde dětem do 10ti let doporučují maximálně 90cm a ty jsi o nich uvažoval.Hodně krátké lyže ( myšleno u 8mi-10ti letého 90cm), jakmile se dítě nakloní víc dopředu, tak buď padá na nos a tím jde do záklonu, respektive sedí na tom jako na WC. Nevím, proč si myslíš, že dítě se nemá učit pluh. Je to jeden ze základních typů zastavení. Paralelem nemyslím smyk, ale jízdu po obou lyžích se stavěním na hrany. A instruktoři jezdící pozadu? Co ti na nich vadí? Je to nejbezpečnější způsob, aby ti dítě neodjelo, pokud se mu nepodaří zastavit či zatočit – v pluhu. A že drží dítě za špičky? Jak jinak chceš tříletýmu dítěti vysvětlit přesně, co má dělat? Nejjednodušší je jet takřka na rovině pozpátku a ty nožičky mu správně nasměrovat.Je to pouze záležitost pár jízd, buď to dítě hned pochopí, nebo nemá zatím dovyvinuto svalstvo a pak nemá smysl ho takto vozit po kopci a sobě ničit záda.Rozumní rodiče to pochopí, najde se ale hodně ambiciózních, které nám dají i dítě 2,5 roku a vyžadují, aby instruktor jezdil s dítětem celou hodinu.Pak opravdu je nejlepší koště, ale to jen v ohrádce, nikoliv na sjezdovce.Používá se však jen někde a nemám jim to za zlé, ale nejsem toho zastáncem. Zkoušel jsi někdy učit začátečníky 3–5let 5–7 hodin za den několik týdnů za sebou? A vysvětli mi, proč bych s malým dítětem měla překonávat prudší svah za pomoci dvou provazů a udělat si z dítka koně.Není problém jezdit s dítkem na terénu, které zvládá zcela samo i bez lana.A pokud to lano potřebuje, nemá na takové sjezdovce co dělat. Rozumím použití takovéhoto lana, pokud není jiná cesta k ubytování, hospodě ap. Pak je ale jednodušší vzít dítě mezi své lyže a prudší úsek tak překonat.

>> #23, Africatwin, 15. 01. 2013 21:26:27 Opravdu dobří učitelé pro nejmenší jsou Vláďa, Jirka a Pepe na Mísečkách ze Skolmaxu. Všichni jsou chlapi přes 50let a mají neuvěřitelný přístup k mrňatům.Jsou dobří i pro starší děti, stejně tak i Honza a Zuzka.Vše ze zkušenosti na CK, letos jsme tam měli už víc jak 80 dětí.Instruktory si vybírám a to, že nám jezdí některé rodiny i 4× za sezonu 4–5let mluví za všechno.Máme 5ti leté děti, které již jedou hezky po hraně a není pro ně problém červená na Medvědíně a naši 6–8mi letí zvládnou za dobrých sněhových podmínek za odměnu i černou docela slušným stylem na hranách. Jinak si naše pobyty pro rodiče s dětmi od 3 let vybírám učitele APUL a většinou s B a A licencí, céčkařů máme pomálu.Vozíme si je sebou i do Rakouska. Rodiče našich dětí jsou většinou na úrovni lepších až výborných lyžařů a hlídají si kvalitu výuky a výber učitelů. Na stránkách APUL ti nabízí výukový materiál i DVD.

>> #24, ˘Ö˘Krab, 15. 01. 2013 21:36:20 Krabe souhlasím, můj skoro 5ti letý vnuk také již jezdí pod vedením rodičů a prarodičů ( všichni instruktoři) a již vnímá a poslouchá, co se mu říká. Stále jej však dáváme jiným učitelům, neboť tam je vždy vidět pokrok větší. Myslím si , že časem také bude tvrdit, že ho lyžovat naučil táta a bába, první oblouk ale byl opravdu v lyřžařské škole. Pro závodní lyžování však s tebou nesouhlasím, naši synové jezdili velmi dobře, ale hlavní slovo měl trenér ( námi pečlivě vybrán) a my jen lehce doplňovali. Neznám tvou dceru na lyžích, ale složila ti velkou poklonu a té si važ, ať už je to pravda nebo ne.Určitě je dobře, když dítě má pocit, že ho to rodič naučil lépe, než někdo jiný a lyže ho baví. A co se týká krátkých lyží, myslím si, že dítě,které se již rozjezdilo a má hodně krátké lyže se bojí pádu vpřed a pak je délka kontraproduktivní. Stále si myslím, že dítě předškolního věku má mít lyže maximálně k bradě.V tom asi budeme za jedno. A delší lyže navrhuji dítěti, které začne přetáčet oblouky. Takže začátečník 5ti letý bude mít 90cm, a dítko již slušně lyžující ( na hranách) ve stejném věku 110cm.

16.01.2013 20:52:27 #32 

˘Ö˘Krab muž

>> #31, Handulka, 16. 01. 2013 20:10:18

S tím lyžařským oddílem jsem to asi napsal nejasně, je to myšleno tak, že by ji naopak dobrý oddíl lyžovat možná naučil. Dcera je si dobře vědoma toho, že se motoricky učí pomalu a špatně, myslí si, že v komerční škole by ji lyžovat pravděpodobně nenaučili vůbec; nebyli by nejspíš schopni podchytit naprosto odlišný individuální způsob učení se.

Co se týká krátkých lyží: na koncept „děti bez pluhu“ si podrobný názor snad ani netvořím, snad jen tolik, že je to předstupeň další výuky dle ucelené metodiky carv.cz a jako takový je asi oprávněný a legitimní.
Pro jiné lyžařské techniky dle obecného úzu je použitelný omezeně a s výhradami. Každopádně jim vděčím za vývoj unikátní dětské slalomky Lusti JCT 110.

S kratšími lyžemi jsem na synech zkoušel mnohé, nedovolím si zobecnit úplně, pokud bych přesto musel, řekl bych Ti, že máš pravdu tak nějak ve všem, ale na 100% nemáš pravdu skoro v ničem.
Jsou krátké lyže a krátké lyže. Napsat to tak, jak jsi to napsala, to chce velké sebevědomí a velké zjednodušení, ba přímo licenci.

Je to vždycky kus od kusu, dětí i lyží (a bot), přitom Ty to tady podáváš když ne jako dogma, tak jako věc, o které není potřeba příliš nediskutovat.

" A co se týká krátkých lyží, myslím si, že dítě,které se již rozjezdilo a má hodně krátké lyže se bojí pádu vpřed a pak je délka kontraproduktivní. Stále si myslím, že dítě předškolního věku má mít lyže maximálně k bradě.V tom asi budeme za jedno. A delší lyže navrhuji dítěti, které začne přetáčet oblouky."

Můj velmi zkreslený pohled podložený pouze zkušeností s rodinou a pár přáteli (tudíž nezobecnitelný) je následovný.

1) Sportovnímu dítěti se dají dát krátké točivé lyže, aby si na nich zablblo a naučilo se pracovat s rychlejším přehraněním (o reboundu se ještě nedá moc mluvit).
Pro předozadní stabilitu je toto prostřídání jednoznačně přínosné, navíc krátké pružné točivé lyže dovedou generovat zřetelnější odezvu, prostě jako SL. Takže krátké klidně ano, jako alternativu k normálně dlouhým.

2) Co jsou to normálně dlouhé lyže? Takové, na kterých se dítě nebojí jezdit rychle a dovede je ovládat a zatáčet na nich. Souvisí to hodně s tvrdostí lyže v ohybu, ale když dítě v pěti letech načíná svou 3. nebo 4. sezónu, bývá už schopno stabilitu a rychlost delší lyže ocenit. Velmi záleží na povaze dítěte.

3) Delší lyže kluci fasovali vždycky, když na svých stávajících dlouhých lyžích začali jezdit krátké oblouky jako na slalomkách.

Dítě, které přetáčí oblouky? Co přesně si pod tím představit? Jak k tomu dochází, co se při tom děje? Mnoho toho ještě neznám.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.01.2013 21:07:40 #33 

ivan

Nebudu se odborně montovat do oblasti, která není mojí parketou. K předchozímu bych jenom dodal, abyste pozorně četli to, co píše stará (sorry, Haničko, myslím tím zkušenosti) praktička Handulka, a zaregistrovali výrok Krabovy juniorky coby dcerky inteligentních a lyžařsky patřičně pošahaných rodičů.

Ale hlavně se chci otázat: kde je ksakru vedoucí vzdělávání APUL (dodnes či donedávna) a především ta děvucha, kterou časopis prezentoval jako studovanou odbornici přes výuku dětí, která se ještě nikdy k tématu na fóru nevyjádřila?

16.01.2013 21:22:19 #34 

Krabice žena

>> #33, ivan, 16. 01. 2013 21:07:40
Dovolím si malou opravu: místo lyžařsky pošahaných rodičů prosím uvádět pouze lyžařsky pošahaného otce.
Kobylka je případ sám pro sebe, protože lyžování si musela nejprve dostatečně promyslet – a pak teprve začala lyžovat a stačí jí k tomu pár dní na sněhu ročně, kdy ji odvlečeme s sebou od jiných aktivit

16.01.2013 21:41:36 #35 

ivan

>> #34, Krabice, 16. 01. 2013 21:22:19

Krabice s 91 příspěvky v převážně maskulinní diskusi zde je „obyčejná česká ženuška“? Ale jo, když chceš, buď tím, čím chceš.

Kobylka promýšlející si dění okolo ní i ji zasahující – co víc si lze přát? Congratulations, i když to občas jistě není snadné.

Ahoj Pusinko, vyřiďte jí to.

16.01.2013 21:50:22 #36 

Handulka

>> #32, ˘Ö˘Krab, 16. 01. 2013 20:52:27 Krabe, plně s tebou souhlasím, ale to už se bavíme o lyžařsky pošahaných rodinách, jak tvé, tak mé. Souhlasím také s blbnutím na kraťasech- pro cvičení rovnováhy neocenitelná věc. To ae můžeme sem i přidat běžky, telemark a snowboard.To se ale dá praktikovat u dětí, které už umí slušně lyžovat a jsou na lyžích každý týden celou sezonu
Já tady píšu o mých zkušenostech s dětmi 3–8 let, které zcela začínají ( tak byl původní dotaz) a mnoho z nich je buď nesportovních a nepohyblivých, nebo naopak mají rodiče velmi ambiciózní a ti si myslí, že 3,5 hodiny v lyžařské škole nestačí a buď pak s nimi jezdí samy ( a učitel začíná další den od začátků, neboť táta tvrdí a ukazuje vše jinak než učitel), nebo jin připlácí ještě individuály.Myslím si, že ti, co se tady ptají, jsou rozumní, neboť si dopředu zjišťují informace, aby neudělali chybu. Ty to porovnáváš podle svých pohybově zdatných a věkově starších dětí ( nejmladší jezdí víc jak 5let…?). Já vycházím ze vzorku letos zatím jen asi 100 dětí ( ročně až 300 v tomto věku) , které jsme naučili ve spolupráci s pečlivě vybranými učiteli lyžovat. V mnoha rodinách jsme paralelně učili lyžovat i rodiče.

>> #33, ivan, 16. 01. 2013 21:07:40 Nechci být jízlivá, ale odborníce na dětskou výuku se asi neozve ( některé pomůcky a postupy jsme používali prvni my – to se zase nafukuju, co?). Možná nás budou číst i ve Fiss-Ladies ( Míco, Jančo) a taky podiskutují. Jinak APUL mně naštval tím, že uděluje nově asi dva roky licenci pro školkaře – učitele pro nejmenší děti a postačuje jim k tomu méně času než na C. Já jsem totiž přesvědčená, že malé děti , už i začátečníci, mají mít učitele nejlepší, nejkvalitnější a tudíž i s vyšším vzděláním. A tak to také na našich pobytech s lyžováním je. Učitelé začátečníci nechť se učí na dospělých a k mrňatům jdou až když budou umět učit i lyžovat.

16.01.2013 21:53:29 #37 

Majk003

zdravim poradí mi někdo kde v česku seženu pomůcku TRY-SKI

16.01.2013 22:05:03 #38 

ivan

>> #36, Handulka, 16. 01. 2013 21:50:22

Já je samozřejmě chci vyprovokovat. Nemělo by je nechat klidnými, že jako autorita tady vystupuje „nějaká“ baba z cestovky. Nevím, jestli se ta holčina dostatečně seberealizuje na facebooku, ale tuto platformu by IMHO neměli i v zájmu SNOW opomíjet.

16.01.2013 22:08:31 #39 

Handulka

Pučmeloude , vidíš ten dotaz Majk003? A tobě vadilo koště a učitel v předklonu. Tady máš dotaz na pomůcku, která ti sváže špičky, aby si se nemusel ohýbat.

16.01.2013 23:24:02 #40 

Tomatáš

>> #36, Handulka, 16. 01. 2013 21:50:22

Ahoj Hani, zdravím Tě z Fissu!To víš, že Vás čteme a mnohdy se nestačíme divit!

Cítím z celé diskuze určitou skepsi vůči profesionálním lyžařským školám a instruktorům lyžování. Není mi úplně jasné, co je příčinou, ale musím říci, že nikde na světě jsem se s tímto ještě nesetkal, nebo jsem něco podobného neslyšel, spíše naopak!Ale je mi jasné, že v ČR je každý druhý odborníkem po přečtení brožurky u turniketu…

Já se spíše ptám, kdo je pro zdejší diskutéry, ale i pro širokou veřejnost, opravdovou autoritou ve výuce lyžování nejen dětí?Všude na světě to je profesionální instruktor lyžování, ale zde si nejsem jistý, jestli tomu tak je…každopádně, se připojuji k Ivanovi a pouze všechny diskutující upozorňuji, aby pečlivě poslouchali onu „starou praktičku Handulku“!!!

V jedné věci jsi ovšem, Hani, opravdu naivní, byť ti ovšem velice rozumím!Neumím si představit, že se člověk s plným vzděláním bude rád zpět vracet k učení dětí, zejména začátečníků..;)Je to v drtivé většině případů právě naopak..

Jinak k vyřčenému:

>> #21, iampucmeloud, 15. 01. 2013 20:53:50

K výběru instruktora: Nejhorší jsou pozadu jedoucí instruktoři držící dětem špičky v pluhu. To jsou ti největší tragédi pod sluncem. Měli by přijít o licenci. Protože už některé z toho bolí záda začali používat k brždění dítěte koště, jsou to stejní tragédi a navíc jsou líní se ohnout.

Pokud píšeš takové NESMYSLY, myslím, že není potřeba, abych ostatním zde nadále vysvětloval, proč si osobně myslím, že výuce lyžování opravdu NEROZUMÍŠ!Btw. koště je jedna z nejgeniálnějších pomůcek při výuce lyžování dětí začátečníků!To a mnoho dalšího pochopíš, až třeba někdy v životě odučíš svou první stovku dětí-začátečníků!

>> #24, ˘Ö˘Krab, 15. 01. 2013 21:36:20

Krabe, rozhodně zajímavý pokus!Ale konkrétně v Tvém případě cítím Tvůj příspěvek spíše jako manipulativní a velice tendenční!!!Pro­miň!Vím, jak Ty a Tvá rodina lyžujete a proto se pouze divím Tvé neustálé jistotě a víře v to, že Vaše lyžování je něčím extra, co by komerční lyžařská škola nemohla nabídnout…a propos, však i Tvůj guru MTS pracoval cca dva roky nazpět v komerční lyžařské škole a věřím, že kdyby to nebylo v Austrálii, ale v ČR, tak bys do takové školy svou dceru poslal třeba i povinně a násilím!Však přece dobře víme, že jde o to, umět si vybrat správnou školu, jejíž základním stavebním kamenem jsou kvalitní a zkušení instruktoři lyžování.

Pro ty, kteří chtějí naslouchat:

Nebojte se dítě – začátečníka, svěřit do péče instruktora lyžování a nezalekněte se zdejších výkřiků do tmy typu: V tomto ohledu vřele doporučuji doslova jakoukoliv školu, ale pak se v žádném případě ani koutkem oka nedívat, co do nebohého dítěte vtloukají. Lyžařské školy nemají SRPŠ a dítě to stejně zpravidla přežije. (Krab) NENÍ JEDNO, DO KTERÉ LŠ DÍTĚ DÁTE!V ČR svěřte své děti do škol, které disponují, jak již zde naznačila Handulka, učiteli lyžování APUL či APLŠ!V zahraničí to řešit moc nemusíte, protože tam na rozdíl od ČR, učí lyžovat většinou pouze profesionálové a nepotkáte tam nesmysly, jakými jsou třeba projekty typu WWW.DETIBEZPLU­HU.CZ apod.

Pluh není žádné zlo, ale zároveň ani cílem výuky!!!Je to pouze jeden z prostředků, kterým se dítě učí dovednosti, které se po pár dnech složí jako puzzle a základy techniky jsou bezpečně položeny.

T.M.

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

17.01.2013 00:12:21 #41 

ivan

>> #40, Tomatáš, 16. 01. 2013 23:24:02

Tomatáši, jak asi ze znalosti geneze české výuky lyžování víš, setkávali se v uplynulých cca 20 letech čeští rodiče s velmi různou úrovní výuky dětí. Pak není divu, že se zde vyvinula poloha nedůvěry. V obecné rovině souzněla s nedůvěrou v řadu jiných nabízených služeb, v nichž se tady realizovali jak seriozní profíci, tak vychcánci. S takovou nedůvěrou a podezíravostí zde bojovali a bojují nejenom učitelé lyžování. Nezbývá vám než přesvědčit svého (českého) klienta, že jste seriozní odborníci. Odserete to i za ty šmejdy, ale to je život, to se holt stává. Čeští klienti jsou možná „obtížnější“ a nedůvěřivější, ale mnohdy pro to mají své předchozí důvody.

Nemyslím si, že bych hlásal něco, co nevíš/te, ale pocítil jsem potřebu to vyslovit.

17.01.2013 05:27:02 #42 

˘Ö˘Krab muž

Ahoj,
věř, že moje posty jsou opravdu záměrně tendenční, subjektivní, manipulativní, nezáměrně pouze hloupé. Taková už je moje povaha. Třeba je to protipól k objektivním a obsahově přínosným příspěvkům o lyžování dětí, které sem dává … teď si nemohu vzpomenout, snad Handulka.

Není to paušální útok na výuku dětí ve školách. Jen musí škola přesvědčit, že umí, to je principem fóra. Na svahu to mnozí dokážou, tady nikdo.

Právě Tvou reakcí na Pučmelouda, kterou považuji za neprofesionální, jsi IMO udělal všem profesionálům opět medvědí službu, ale to už se stává. Tomu se asi v APUL říká věcná diskze. Nesmysly, nerozumíš, pochopíš až … povýšenectví?

V odpověď na Tvůj manifest „Nebojte se dítě – začátečníka, svěřit do péče instruktora lyžování a nezalekněte se zdejších výkřiků do tmy“ bych zveřejnil jiný:

Nebojte se učit dítě sami, nelekejte se výkřiků osvícených profesionálů. Stojí to za to!
Berete jim monopol, práci a společenské uznání… když se vám to nepodaří, můžete jim vždycky svůj nepodarek nakonec předhodit, ať se potom ukážou :-)

Tvůj názor o univerzálním uznání pozice profesionálů nepotvrzují občasná až pravidelná vlákna o výuce dětí rodiči na cizojazyčných diskuzních fórech.

A Tomatáši, sorry, do toho, jak lyžujeme, je Ti celkem houby, nás to baví. I tohle je fórum. Naopak, na našem zhůvěřilém příkladu můžeš dokázat, jaký jsi borec.

Pokud nabídneš Ty nebo někdo podobný něco extra, co by se nám hodilo, a argumenty mě o tom přesvědčíš, velmi rád Ti za to zaplatím a budu Tě/toho dotyčného někoho všude velebit. Zatím ses o to ani nezačal pokoušet.

P.S.: Jakou brožurku v turniketu máš na mysli, už jsem ji četl?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.01.2013 11:14:25 #43 

iampucmeloud

Zdravím, jsem pouhý instruktor školního lyžování, tak že ani zdaleka nedosahuji kvalit instruktorů APUL. Nepokládám se za žádného odborníka na lyžování ani na to dětské. Nebudu se zde vyjadřovat ke starším dětem, téma je tříleté až pěti leté dítě. Po seznámení se s metodikou www.detibezplu­hu.cz ji aplikujeme na našeho syna a velice se nám osvědčila. Nikomu jí nenutím, jen píšu na fórum pro ostatní rodiče – mám s ní dobrou zkušenost! Jako další alternativu bych možná volil metodiku „Václav Vopalecký“ http://www.ski-akro.com/o-nas/ zde: http://www.ski-akro.com/…malych-deti/ – pozor !, je to něco jiného než zoufalci na laně na našich sjedovkách. Je to dobrá věc i pro starší děti (zejména pokud chci rychle a levně naučit školní třídu se nějak pohybovat na svahu). To to zase schytám!

Pluh se samozřejmě děti také naučí, je to prvek bez kterého nejde lyžovat. Neučí se ho ale jako první, a netvoří z něj oblouk. Je to prostě jen jiná metodika – pro děti snažší a příjemnější a hlavně přirozenější.

Nevím kdo je taky kdo, vy už se znáte, nevím jak lyžujete ale video od Kraba se mi líbí.

I řekněme „klasický“ způsob výuky je dobrý a především osvědčený a obě cesty mohou vychovat dobré lyžaře. Ale nevím, proč bych měl alternativní způsoby zavrhovat. S držením špiček lyží osobně nesouhlasím a košťata mají mít ježibaby (berte to trochu s rezervou :-)) Spíše než na zvolené metodice budou o úspěšnosti výuky rozhodovat pedagogické schopnosti instruktora.

Nesouhlasím s výroky: Na krátkých lyžích totiž jdou děti do záklonu a přetáčejí tělo, nějak ty pidi lyže vyrovnat musí.

Pomůcka TRY-SKI fakt nemá chybu, tím se odnaučuje lyžovat?

17.01.2013 17:32:08 #44 

Gravedigger

Z mojeho pozorovani instruktoru na kopcich behem teto zimy vyplyva: male lyzarske skoly na malych kopcich = vesmes des a hruza; rodice s detmi = bida; vetsi skoly ve vetsich strediscich = jakz takz odpovida standardum APUL.

17.01.2013 17:53:59 #45 

Martin47 muž

Tak nějak to na mě dělá dojem, že se vše kolem výuky lyžování dětí těžce přeceňuje, jako dnes ostatně skoro všechno. V mé generaci jsme zkrátka jako děti chodili někam, kde to bylo z kopce a tam se prostě naučili lyžovat. Pochopitelně jsme nezačali ve třech a v tom to bylo geniální. začali jsme, když jsme na to sami měli chuť. A někdo se to naučil líp, někdo hůř. Záleželo na talentu a chuti. A když byly v televizi skoky, táhli jsme sebou na kopec kromě lyží lopaty na můstek. A dospělí nikde žádní, což nám umožňovalo zkoušet odvahu na samou hranici individuálního možného. Výsledek byl, že řada z nás nakonec závodila. Dnes mi to i se všemi výukovými parky, plnými odložených dětí, připadá takové sterilní.

17.01.2013 18:44:15 #46 

janaah

>> #43, iampucmeloud, 17. 01. 2013 11:14:25

Zajímaly by mne tvé zkušenosti z www.detibezpluhu.cz, co konkrétně se ti osvědčilo? Jejich metodiku neznám, videa na webovkách neukazují nic nestandardního. Většina malých dítí zvládne bez pluhu projet slalom u koberce, některé u toho i carvují. Stejně jako ty na videu pak ovšem brzdí většinou pádem a nebo (ty šikovnější) prudkým nájezdem na koberec (nejlépe u toho posunou všechny ostatní děti na jednu hromadu). Bohužel se ale díky takovému přístupu zbytečně zaseknou na mnoho dní v ohrádce. V záběrech pokročilejších dětí všechny mimochodem pluží (asi i bez toho, že je to někdo učil pochopily, jak fajn stabilní podložka pluh pro začátečníka je). Tak nějak nechápu, co že to vlastně má být. Ale ráda se poučím. Druhý odkaz, co jsi dával, měl celkem hezký začátek o tom, jak je to pro nejmenší spíš takové sjíždění a hra. A pak jsem se už nestačila divit. Nemám nic proti tomu, aby rodiče sami učily své děti. Ale rodič přítomný při výuce je mor, to pak dítě nelyžuje, ale pláče a domáhá se pozornosti přítomného rodiče. To ať si ho pak rodič opravdu radši učí sám. Vždyť ten začátek je jenom fyzická dřina, nic jiného. Na tříleťáka není potřeba žádné super knowhow a nikdo nic extra nového nevymyslí. Je několik standardních metod. Držet děcku lyže je pro dítě na pochopení nejrychlejší. Ale prosím ne za špičky, nýbrž za vázání, aby se mu naklonily nohy do přesně do polohy na vnitřních hranách a dítě si procítilo, jaké to je tak stát. Pak jsou metody časově delší, zato méně namáhavé jako edgie-wedgie (http://www.amazon.com/…p/B001N0Y7ZU) nebo třeba zmiňované koště. Taky je možné dítě pouštět a chytat. Nebo pustit a nechat zastavit o protisvah. Trvá to déle, než se takové dítě dostane z ohrádky na skutečný svah, protože tříleťák není tak mentálně vyspělý, aby hned pochopil, jak má zastavit a vlastně často ani nechápe, že zastavit má, když to dole nějak brzdí samo. Ale proč ne, pokud to dítě baví. Nejrychleji na normální sjezdovku se ovšem dostanou děti, před kterými někdo jezdil pozpátku a držel jim lyže. Jako instruktorka si radši první den oddřu ohnutá a pak mám skupinu jezdičů mimo ohrádku, se kterými je zábava a kterým ten pluh brzy samovolně mizí. S pomocí vhodných her mizí i velmi rychle. Ale má pravdu Hanička, že nemá smysl držet prckovi lyže x dní. Pokud to dítě do dvou dnů nepobere, tak na to ještě nemá. Ale klidně může dál jezdit v ohrádce, bude mít základ pro příští rok. Shrnuto: pokud se rodič chce dřít sám, ať se dře. Jak moc se chce dřít, jeho rozhodnutí, způsob výuky v podstatě ovlivní spíš rychlost výsledku než výsledek jako takový (u tříleťáka!). Ale taky si jde zaplatit člověka, co se bude dřít za něj. A děti mnohem víc poslouchají cizí než vlastní, že…

17.01.2013 19:13:22 #47 

Tomatáš

>> #41, ivan, 17. 01. 2013 00:12:21

V obecné rovině souzněla s nedůvěrou v řadu jiných nabízených služeb, v nichž se tady realizovali jak seriozní profíci, tak vychcánci. S takovou nedůvěrou a podezíravostí zde bojovali a bojují nejenom učitelé lyžování.

Ano, myslím si, že jde spíše o mentalitu a rozpoložení českého národa v obecné rovině, a to ze zřejmých důvodů. Těch posledních 65 let se v našem myšlení opravdu hodně podepsalo..Doufám, že další z mnoha transformací, které musí zákonitě přijít, přinese i změnu v tomto ohledu. Já osobně dělám opravdu maximum ve svém profesním i soukromém životě po celém světě, abych přesvědčil veřejnost, že lekce s učitelem lyžování má smysl!V zahraničí o tom nikdo nepochybuje, ale zejména v ČR, Polsku a na Slovensku je situace spíše opačná..Ale máš pravdu, je to jenom na nás!

>> #42, ˘Ö˘Krab, 17. 01. 2013 05:27:02

Dovolil jsem si místo „plácání po zádech“ někoho za jasné, citované nesmysly a navíc urážky (To jsou ti největší tragédi pod sluncem. Měli by přijít o licenci) kritizovat a hned jsem označen za povýšeného, arogantního, neprofesionál­ního!Jak typicky české aneb jsme opět u té naší české malosti, alibismu a vychcanosti..je mi z toho blbě!!!

Milý Krabe, konec keců!Zde na fóru, stejně jako již v minulosti na jiných fórech, NIKDY NIC nevyřešíme!Mám návrh. Doraz do Rakouska, budeme spolu či s Tvou ženou, resp. dětmi, lyžovat a pokud se Ti má výuka bude zdát zbytečná, neužitečná, osobně Ti vrátím peníze, které za výuku zaplatíš.Co ty na to?

>> #43, iampucmeloud, 17. 01. 2013 11:14:25

Ano, schytáš!;)Zejména za toto: jsem pouhý instruktor školního lyžování, tak že ani zdaleka nedosahuji kvalit instruktorů APUL Vždyť to o tom, prosím tě, vůbec není!!!Budu tě respektovat za to, co o lyžování víš, jak ho interpretuješ a jak ho realizuješ. Nemám pak problém, respektovat tebe a naopak nerespektovat učitele lyžování APUL, který lyžování nerozumí a ví pouze to, co si přečte v manuálu a dále se nevyvíjí!

Je to dobrá věc i pro starší děti (zejména pokud chci rychle a levně naučit školní třídu se nějak pohybovat na svahu) Dám ti dvě rady: V první řadě žádnou školní třídu neuč levně a rychle!Za druhé, prosím, prosím neuč školní třídu tak, jak je prezentováno na stránkách, které jsi zde publikoval..Vím, Krab zřejmě napíše, jaký jsem tyran a arogantní blbec, ale věz, že tak to není!Jsem pouze nadšenec, pro kterého je lyžování vášní a prací zároveň a již mám něco za sebou..

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

17.01.2013 20:23:13 #48 

Handulka

„V jedné věci jsi ovšem, Hani, opravdu naivní, byť ti ovšem velice rozumím!Neumím si představit, že se člověk s plným vzděláním bude rád zpět vracet k učení dětí, zejména začátečníků..;)Je to v drtivé většině případů právě naopak..“ Tome, vím, že jsem naivní, ale zatím se mi daří získavat pro děti alespoň učitele s licencí B a občas i A. Chci pro děti to nejlepší ( je to ostatně moje životní filozofie) a pokud to mohu zajistit, tak to udělám. Jinak díky z podporu i Janče.

17.01.2013 20:55:43 #49 

Krabice žena

>> #47, Tomatáš, 17. 01. 2013 19:13:22

Doraz do Rakouska, budeme spolu či s Tvou ženou, resp. dětmi, lyžovat a pokud se Ti má výuka bude zdát zbytečná, neužitečná, osobně Ti vrátím peníze, které za výuku zaplatíš.Co ty na to?

Tady asi bude ten zakopaný pes. Proč mám za výukou jezdit do Rakouska? Mám oblíbená místa u nás, a jestli se mi nelíbí, jak si tam vedou instruktoři LŠ, tak proč bych jim dítě svěřovala?

Já osobně dělám opravdu maximum ve svém profesním i soukromém životě po celém světě, abych přesvědčil veřejnost, že lekce s učitelem lyžování má smysl!V zahraničí o tom nikdo nepochybuje, ale zejména v ČR, Polsku a na Slovensku je situace spíše opačná..Ale máš pravdu, je to jenom na nás!

Nic ve zlém, ale z Rakouska asi těžko přesvědčíš „vyčůrané Čecháčky“ o kvalitě českých LŠ. Za jakou LŠ „kopeš“ :-) ? U mě body za to, že uznáváš odpovědnost instruktorů za tento stav.

Jak typicky české aneb jsme opět u té naší české malosti, alibismu a vychcanosti..je mi z toho blbě!!!

Mluvíš i o sobě? Je to jinde lepší? Jsou Češi tak špatní? Já si to nemyslím. Na našich svazích jsem potkala spoustu nadšených, ochotných, schopných, velkorysých, přátelských lyžařů. I schopné instruktory – vše je totiž o konkrétních jednotlivcích, nikoliv institucích.

V první řadě žádnou školní třídu neuč levně a rychle!

„Ubohý český tělocvikáři“. Nebuď debil. Nelítej, nesháněj levné ubytování, dopravu, permice, vybavení, jídlo. Nevyplňuj milion papíru, které jsou potřeba. Nestarej se, zda naplníš autobus, kolik lidí ti onemocní, jestli nebude muset nakonec škola (nebo ty) pobyt na horách doplácet. Nehledej čepice, rukavice, neutírej nosy malých dětí, protože velkých se přihlásilo málo. Budeš to mít bez starostí a stresu.

17.01.2013 21:08:36 #50 

yau

Dobrý večer, místy se ve vaší diskusi mírně ztrácím, ale předpokládám, že to není o tématu, ale o rozporech osobností. Nejsem sice lyžařský instruktor, neučím lyžovat mraky lidí denně ( klobouk dolů kdo to psychicky zvládne), ale lyžování mě baví. Mám 6ti letou dcerku a na lyžích stála poprvé v necelých 3 letech. Opravdu jen stála, nebo šlapala zelí. Bral jsem to jako první kontakt s prknama připevněnýma na velmi nepohodlných botách. Jako asi každý rodič jsem měl strach aby při sjíždění kopce někam nefukla. Po pár nervyvysilujících dnech jsem ji šupl do LŠ a najednou to šlo. Žádné odmlouvání, vymýšlení důvodů proč to nejde atd. Stačily 3 hod a od té doby jezdím s dcerkou zase já. Dnes jí lyžování baví a těší se na párek v rohlíku a džusík za odměnu.

Závěr: Pro 3 leté dítě je naprosto jedno, jakou má kdo školu lyžování, kolik lidí už učil,jakou převratnou metodou vede výuku, ale jak dokáže s takto malým špuntem komunikovat. Nic víc, nic míň.

17.01.2013 21:12:05 #51 

HonzA_ muž

>> #47, Tomatáš, 17. 01. 2013 19:13:22

Ano Tomatáši, zjištění že respekt a úcta nepřicházejí samy na základě jakéhosi papíru a razítka, bývá často bolestné. Každý si to musí oddřít sám a bývá velmi často házen do pytle s méně schopnými kolegy.

Často pozoruji instruktory při práci, někdy jsem příjemně překvapen, někdy zase velmi zklamán a jen ztěží odolávám nutkání běžet za rodiči dětí nebo účastníky samotnými aby od toho zoufalce utekli a chtěli vrátit peníze. Prostě je to tak. A aby to bylo úplně fér – dobré i špatné instruktory nacházím mezi absolventy různých typů AZ – jak APULu, tak i jiných.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.01.2013 21:14:55 #52 

HonzA_ muž

>> #49, Krabice, 17. 01. 2013 20:55:43

Krabice, naprosto s tebou souhlasím u „nízkorozpočtových“ školních kurzů. Kdyby těch nebylo, často by jako důsledek ubylo i zájemců o pozdější výuku v komerčních LŠ.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.01.2013 21:39:05 #53 

Handulka

>> #52, HonzA_, 17. 01. 2013 21:14:55 Honzo, dneska už nízkorozpočtové ani žádné jiné školní kurzy nejsou.Buď nikdo nemá zájem se jich účastnit, nebo na to nejsou rodiče ochotni dát peníze, neboť je to nad jejich síly.Školní kurzy nemají jako následek komerční LŠ, naopak. Výuka v komerčních LŠ způsobí, že děti odmítají jet se školou. Pouze pár soukromých škol pořádá 4–5ti denní lyžařské zájezdy do Alp a na nich je jen pár žáků a zbytek autobusu jsou přátelé školy.

17.01.2013 22:05:32 #54 

Krabice žena

>> #53, Handulka, 17. 01. 2013 21:39:05

Dovolím si s Tebou nesouhlasit. Nevím jak u Vás, ale v našem okolí i malé vesnické školy (cca 150 žáků) pořádají lyžařské kurzy.
Je to věc ochoty a obětavosti učitelů. Jede se třeba jen jednou za dva roky, poberou se děti ze všech ročníků, kterým jsou rodiče ochotni zájezd zaplatit (část nákladů doplácí i škola). Ti mladší si třeba ani neberou lyže, jen boby a mají to jako školu v přírodě. Autobus a ubytování se doplní rodiči. Kdo má v zásobě, popůjčuje vybavení, a tak se na lyže dostanou i děti, s kterými by rodiče nejeli.

S lyžařskými školami to nijak nespojuji, jen mě pobavil Tomatášův výrok směrem k školnímu instruktorovi : V první řadě žádnou školní třídu neuč levně a rychle!
Protože, jak sama říkáš, to že škola dokáže realizovat výcvikový kurz vlastními silami = malý zázrak :-).

17.01.2013 22:09:30 #55 

PavelKo

>> Handulka, 17. 01. 2013 21:39:05 dneska už nízkorozpočtové ani žádné jiné školní kurzy nejsou

Proč tak kategorické tvrzení? Oba dva naši synové jedou v únoru na týdenní lyžák pořádaný jejich (nesoukromou) základní školou. Pravda, ne do Alp, ale na Dolní Moravu. Každoročně škola naplní dva autobusy.

17.01.2013 22:18:32 #56 

MarfyCZ

Ja skolni lyzak miloval a to hlavne kvuli holkam :-) jen skoda, ze jich nebylo vice… ne holek, ale lyzaku :-D Proste krasne obdobi, na ktere velice rad vzpominam a mojim detem to dopreji take.

17.01.2013 22:31:31 #57 

PavelKo

>> #45, Martin47, 17. 01. 2013 17:53:59 Ahoj Martine, mám úplně stejný pocit ohledně přeceňování. Často mám u těch prcků pocit, že by raději dělali úplně něco jiného než stáli na lyžích, ale pro rodiče, kteří sami chtějí lyžovat, je holt jednodušší řešit, co s tříletým potomkem udělat na sjezdovce, než jak zařídit, aby si mohli jet zalyžovat bez něj.

Na druhé straně, ono to fakt nemůže fungovat stejně jako kdysi. Já jsem v páté třídě přišel odpoledne ze školy a když byl sníh, obul jsem kožené lyžáky, hodil na rameno relativně lehké dřevěné lyže (s R=5mm, což byl poloměr jejich dřevěných hran :-)) a šel kilometr na druhý konec dědiny za kámošema na náš 200m dlouhý kopec. A nedovedu si moc představit, že by můj kluk přišel domů ze školy, hodil na rameno lyže podstatně těžší a v současných lyžákách šlapal kilometr, aby si tam poblbnul s kámošema.

17.01.2013 22:52:00 #58 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #33, ivan, 16. 01. 2013 21:07:40

Ale hlavně se chci otázat: kde je ksakru vedoucí vzdělávání APUL (dodnes či donedávna) a především ta děvucha, kterou časopis prezentoval jako studovanou odbornici přes výuku dětí, která se ještě nikdy k tématu na fóru nevyjádřila?

A kde je ksakru psáno, že vedoucí vzdělávání Apul, nebo nějaká děvucha (teď ani nevím, kterou máš na mysli) musí denně ležet před obrazovkou počítače a hned se ke všemu vyjadřovat?

Ksakru ;-)

Ale vyprovokoval jsi mě.

1. Instruktoři jsou dobří i špatní a často to vůbec nezáleží na tom, kde byli vyškoleni.
  2. Výhoda lyžařské školy je dočasná ztráta rodiče, tedy konec odmlouvání a efektivnější výuka. Ale to může být u každého dítěte jiné, třeba některé neodmlouvají ;-)Další výhodou je zkušenost instruktora, oproti nulové zkušenosti rodiče. Pokud jste rodiče lyžující a víte jak na to, nebo si to aspoň myslíte, navíc máte dítě které neodmlouvá, učte ho sami.
  3. Proč je pluh špatně, dokáže mi to někdo vysvětlit? Zatím jsem neslyšel jediný logický argument. Každé dítě se naučí nějak lyžovat. Cesta přes pluh je ta nejrychlejší k zajištění prvotní bezpečnosti. Moje dcera stála poprvé na lyžích ve 20 měsících. Ve 22 sama nastoupila a vystoupila z jezdícího pásu a sjela rovně, případně mírnou vlnovkou dolů, kd ese jí to díky mokrému a pomalému sněhu zastavilo. Takhle dokola bez cizí pomoci jezdila v dětském parku s pauzou téměř čtyři hodiny. Nebylo jí možné bez záchvatu hysterie dostat pryč. Letos na začátku sezony jí bylo 2 a půl. Mírný kopec za dobrých podmínek sjede carvingovými navazovanými oblouky. Rychlost koriguje zavíráním oblouků ke svahu. Potřebuje k tomu dost prostoru. Jakmile je zmrzlý, ledovatý kopec, stává se z ní neřízená střela. Neumí totiž zastavit. Takže až doteď jsem jí neučil nic. Dával jsem jí jediný příkaz. Pojeď za mnou a nechal jí jezdit. Děti se učí přirozeně. Dnes jí učím alespoň trochu plužit. Aby přestala být neřízenou střelou, která umí sama korigovat rychlost a zastavit, a ne jen jezdit řezané oblouky, když jsou zrovna dvakrát za sezonu super podmínky a super prázdný super mírný kopec. Projekt „Děti bez pluhu“ je populismus.
  4. Doporučit paušálně dobrou lyžařskou školu je těžké. Je dobré se ve středisku předem podívat, kde se děti učí, super vybavený park není záruka kvalita, důležitý je spíš dostatečně velký, uzavřený a mírný terén. Pak se dívejte na to, jak konkrétní instruktor jedná při výuce s dětmi, zda si s nimi hraje, je k nim milý. Je to hlavně o komunikaci a jistě nechcete způsobit svému dítěti trauma. Pokud tedy nemáte o problematice vůbec ponětí, nezbývá vám, než se dívat a podvědomě při tom vycítit, kde to bude dobré a kde ne.
  5. Nemyslím si, že by jakýkoliv slušně jednající a usmívající se instruktor s pudem sebezáchovy vaše dítě pokazil. V naprostém začátku je potřeba vybudovat pozitivní vztah k lyžování. Instruktor, který bude nepříjemný, otrávený, a nechá vaši ratolest bezhlavě narážet do všeho okolo v něm k lyžování vybuduje spíš odpor. Ale takových instruktorů moc není a při svém „dívání“ je snadno poznáte.
  6. Nepřehánějte! Bavíme se o tříletých dětech, ne o osmiletých budoucích nadějích SVětového poháru, kde můžeme debatovat, zda někdo pokazí jejich techniku, nebo ne.
  7. Pokud učíte delší dobu děti a držíte je za špičky, začnou vás bolet záda. Navíc je to nepohodlné. Koště je výborná pomůcka, která oba problémy odstraní. Ten nápad jsme do ČR přivezli s jednou děvuchou před několika lety z kongresu ISIA zaměřeného na výuku dětí. A sprostě jsme ten nápad ukradli Švýcarům. Tam mají košťat plné dětské lyžařské školky. A co si kdo o tom myslí je mi úplně šumák. Funguje to totiž bezvadně.

Snad jsem uspokojil všechny dotazy, názory i Ivana. Dalším dotazům jsem kdykoliv otevřen, jen tu ksakru nečučím každý boží den, když je venku tak hezky.

Dětem zdar, lyžujícím zvlášť!

www.skiwithme.cz

17.01.2013 23:15:13 #59 

Tomatáš

>> #49, Krabice, 17. 01. 2013 20:55:43

Dlouho jsem přemýšlel, zda mám ve větě nechat pouze rychle nebo také levně, ale jelikož jsem citoval, tak jsem nechal původní znění!Je mi jasné, že se s radostí chytnete každého slovíčka, nepřekvapila jsi mě!:) Šlo mi samozřejmě zejména o to, aby náš kolega žádnou třídu neučil RYCHLE!!!Pocho­pitelně argumentům proti „levně“ rozumím, už jenom proto, že jsem středoškolský učitel, a souhlasím s tebou, že situace není jednoduchá. Ale v podstatě jsem vnitřně z mnoha důvodů přesvědčen o tom, že pod větu: V první řadě žádnou školní třídu neuč levně a rychle! se opět kdykoliv rád podepíšu..

Víš, já si totiž myslím (byť vlastně kopu do vlastních řad), že v ČR by tělocvikáři neměli své studenty učit lyžovat, ale nechat to, jako třeba v Austrálii či na NZ, na profesionálních instruktorech lyžování. Důvody jsou, myslím, zřejmé a zde na fóru i z běžné praxe ze zasněžených kopců, známé…

Ad mentalita: Jestli mluvím také o sobě?Jasně, že mluvím, ale zároveň na tom již dlouho hodně pracuji!Je to věc nás všech!Nedělám a nikdy ze sebe nebudu dělat žádnou výjimku!Markantní to je, když přijedu ze zahraničí zpět do ČR, kde už teď trávím pouze 4 měsíce v roce, věz, že máme opravdu na čem pracovat!

Naopak Krabice!Snažím se lidi (instruktory i klienty) po světě přesvědčit, že čeští instruktoři jsou velmi kvalitní a české vzdělání je na světové úrovni..Navíc se snažím, aby budoucí instruktoři v ČR byli stejně kvalitní, ne-li kvalitnější, než kdekoliv jinde po světě na dané úrovni. Je to snad málo?

>> #51, HonzA_, 17. 01. 2013 21:12:05

Honzo, nelze nesouhlasit!Je to ovšem logické a dost běžné všude po světě!Věz ovšem, že mou velkou snahou je, aby se procento těch opravdu kvalitních instruktorů zvedalo a veřejnost na všech úrovních uznala, že má cenu, investovat do učitele lyžování…

>> #57, PavelKo, 17. 01. 2013 22:31:31 >> #45, Martin47, 17. 01. 2013 17:53:59

S tím přeceňováním s Vámi, kluci, naprosto souhlasím!On instruktor je totiž v praxi spíše takový animátor – babysitter!Je to na delší debatu o vývoji přístupu k dětem a neustálém usnadňování a „dláždění“ cestiček rodiči, školou, společností…vy­růstají nám rozmazlené, nepoužitelné, psychicky labilní děti s mnoha alergiemi, bez snů a vizí..pouze přežívající a konzumující!Trochu jsem to vyhrotil, konec úvah, ale jako zodpovědného občana a učitele, mě to vnitřně dost trápí..Je potřeba vychovat novou generaci zodpovědných a rozumných rodičů.

17.01.2013 23:39:58 #60 

Krabice žena

>> #58, Ondřej Novák – SNOW, 17. 01. 2013 22:52:00

Plně souhlasím.

Vyjma bodu 7., který nemohou posoudit, koště totiž používám pouze na létání :-)

>> #59, Tomatáš, 17. 01. 2013 23:15:13

S Tvým posledním odstavcem se plně ztotožňuji, i když učím „jen“ na základce.

K instruktorům na školních zájezdech – bylo by to úžasné, leč v současné situaci je to z říše sci-fi.

S čím souhlasit ani v nejmenším nemohu je odkazování na českou malost, alibismus, vych… apod. Neříkám, že je vše ideální, ale asi potkávám jiné lidi než ty. Nebo se na ně dívám jinýma očima :-).

Nalezené položky: 110 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox