Zatížení lyží v oblouku - strana 9 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Zatížení lyží v oblouku (diskuze strana 9)

Nalezené položky: 421 « První | < Předchozí | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Další > | Poslední »

16.01.2012 00:51:26 #241 

Muchy

>> #238, Krabice, 15. 01. 2012 22:04:37

Já s Tebou pochopitelně souhlasím, že Wartus zde neformuloval své myšlenky zcela přesně a jasně!Nikdo přeci není dokonalý a časem se to Wartus jistě naučí lépe… Jsem spíš konsternován z reakcí, které to celé vyvolalo. Ironie, povýšenost až zatracení…Zejména Martinovy zbytečné narážky a gesta jsou opravdu úsměvné až trapné.

Žádná demagogie!!!Vytrhla si citovanou část úplně z kontextu!

>> #239, ˘Ö˘Krab, 15. 01. 2012 22:36:31

Krabe, pokud si vzpomínám, tak už zde bylo plno materiálu (videa či fotky, koncepty, Interski apod.) ze světa instruktorů lyžování – dlouhý příběh. Ano, pohybujeme se stále dokola, protože zde někteří stále asi nepochopili (viz. Martin a jeho narážky na učící se instruktory na Stohu!)Nikdo netvrdí, že jenom instruktoři lyžování mají patent na pravdu a jenom oni vědí, jak to tedy všechno je. Bohužel tento pocit mám já osobně především z několika lidí, kteří se pohybují na tomto fóru. Už jsem tady jednou psal, pojďme se bavit o lyžování. Mrzí mě, co jsi napsal ve vedlejším vlákně!Už jenom proto, že jsem se tě zde na něco ptal a nedostal jsem odpověď!!!Nemám problém tady argumentovat, polemizovat či souhlasit s čímkoliv, co bude bude mít hlavu a patu. Osobně se neznáme a přesto si myslím, že prostě nejsme ve sporu (alespoň co se týče techniky racecarvingu o dlouhém poloměru, bo to je jediná technika, která se zde povětšinou řeší a rozebírá)!Co tady pořád teda řešíme?

Okay, voláš po videu, tak se domluvíme tak, že sem ty dáš své aktuální video a já to samé udělám taky!Co pojedeme?Krát­ký/dlouhý rádius, strmé svahy, terén?Dej zadání a můžem jít do toho..

16.01.2012 07:56:38 #243 

˘Ö˘Krab muž

>> #241, Muchy, 16. 01. 2012 00:51:26
Znovu: pánové, jsem veskrze rád, že tady jste. Myslím, že celé téma vyřešil velmi pěkně příspěvek martinaa tady nahoře na stránce a neměl by zapadnout ve víru vášní (jako moje odpověď na položenou otázku – dohledám a možná i odpovím).

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.01.2012 08:27:04 #244 

Ičes

>> #203, Heimmi, 14. 01. 2012 21:03:15 absolútny súhlas…a snehu už je celkom dosť…

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

16.01.2012 08:27:49 #245 

Martin47 muž

>> #230, Muchy, 15. 01. 2012 19:59:38

Dějepis – věda zkoumající dějiny.

Historie – dějiny.

Dějepis jsem učil

Historii neznám. Znám relativně dobře její fragmenty, které jsou těžištěm mého zájmu.

I já jsem praktik. Působil jsem jako trenér lyžování.

200 dnů jsem nikdy za sezónu nelyžoval.

Vše o čem tady mluvím mám procítěné v praxi.

Budoucí instruktory na Stohu (podobné jsem viděl i na Černé hoře) jsem zmínil, protože 2/3 z nich vůbec neuměli lyžovat a neměli v přípravě budoucích instruktorů co pohledávat. Jejich instruktor uměl lyžovat, pro změnu se neuměl chovat.

Jsem moc rád, že mě tady znáš alespoň ty velmi dobře. Tak dobře, že víš kolik knih jsem přečetl. Schválně, kolik jich bylo. Pár je velmi neurčité množství.

18.01.2012 01:59:57 #246 

ivan

Vracím se k výchozí otázce vlákna. Když jsem se hrabal v počítači, narazil jsem na text, který byl, IIRC, úplně prvním článkem pravidelné „universitní“ série. Rok 2003, tuším, starý časopis kvůli tomu hledat nebudu. Byl o carvingových mýtech a v jednom z nich jsem mj. o zatížení lyží v oblouku stručně a záměrně bez detailů psal:

„Naopak „in“ je využívat obou s tím, že rozdělení tlaků mezi obě se průběžně mění v závislosti na řadě faktorů.“

Srov. citát z post 211 (Martinaa – souhlasím, dobře shrnuto):

„Poměr rozložení váhy je tím pádem samozřejmě různý podle aktuálních podmínek.“

Připomínám to také pro informaci těm, kdo nemají přehled o tom, co se už buďto tady na webu nebo ve SNOW v printu probralo.

Mnohé, přátelé. To, že se tady určité věci objevují v diskusi, neznamená, že bychom je nutně „objevovali“. Pokud máte s podobnými diskusemi trochu zkušeností, měli byste vědět, že témata se periodicky vracejí s tím, jak se objevují další a noví uživatelé a diskutéři.

Podobně neplatí, že tady pár „zahraničních“ instruktorů či učitelů lyžování pro dav zyrytých (zastydlých?) kráječů objevuje lyžování nejenom po hraně. Tyhle až nechutně podrobné diskuse nad rakouským Carven (kniha i video) už máme za sebou na carveru.cz v dobách, kdy ještě diskuse SNOW ani neexistovala, ba i se vstupy Honzy Brzeziny.

V témže článku jsem také napsal:

"Pokud zůstává zatáčení po hraně základním principem změny směru, neznamená občasné nucené porušení čisté brázdy, tedy usmýknutí, že jízda už není „carvingem“.

Jestliže se běžný lyžař, zpracovaný falešným důrazem na čistotu oblouku, zaměří na jízdu „bez kazu“, hrozí mu, že začne mít strach z porušení této žádoucí dokonalosti. Začne lyžovat jenom tam, kde „čistý carving“ dodrží a vyhýbat se svahům prudkým a užším. Jezdí sice po hraně, ale často se po ní spíše vozí. Skoro by se dalo říct, že carvingově loučkaří. Propadlý mýtu si myslí, kdovíjak nekarvuje. Spíše ale rýsuje s posedlostí bývalých povinných cviků v krasobruslení. Jinak řečeno, začal trpět „syndromem čisté rýhy“."

19.01.2012 21:48:44 #247 

marTinac

>> #215, Martinaa, 15. 01. 2012 01:00:39 Podle mě jsi pěkně shrnula a přeložila do čestiny, to co psal na začátku mski. díky za reakci.

>> #217, Martin47, 15. 01. 2012 08:04:50 vůbec nechápu, co tě vede zkoušet jezdit obřák na slalomkách a bádat nad tím, zda to náhodou nebude rychlejší než na obřačkách. To je mně, jako hobíkovi, jasné bez zkoušení a ani o tom nemusím usilovně přemýšlet. Slalomky jsou určené na slalom, to jest na krátké oblouky… Tak tos mě dost překvapil. první část příspěvku vyzněla, tak, že kdo na něčím přemýšlí, spojuje si věci v hlavě, hledá příčiny a souvisloti, ten tomu taky rozumí víc než, někdo, kdo nějakou informaci tupě příjme. To druhé přesně jsi totiž předved – na obřačkách se jezdí obřák protože je to tak daný. Mě by nahodou dost zajímalo porovnání času nějakého obřáku na SL, GS, GS 12/13 SG, DH. Stejně tak by mě zajímalo jakych času ve SL by dnešní jezdci dosahovali na rovných lyžích Nemáš někde porovnné časy Wartusi?

>> #245, Martin47, 16. 01. 2012 08:27:49

Ono je to s instruktory těžké, když je taková poptávka po učení lyžovat, tak jimi prostě nemohou být jen perfektní lyžaři se skvělým výkladem. Takových je přeci pár.Kdyby dali licenci jenom 1/3, tak kdo by se o něco, kde za nic vyhodí minimálně,5000 kc ucházel? Jestli jsem dobře pochopil z tvých minulých příspěvků, tak jsi, nebo jsi byl, trenérem závodníku a zároveň jsi dikuterem zde, kde se koncentruji ti kdo se o lyžováni zajímaji a rozumi mu(někteři)Zákonitě tvoji optikou musí jejich uroveň vypadat blbě

20.01.2012 00:32:26 #248 

Harry

>> #247, marTinac, 19. 01. 2012 21:48:44

Mě by nahodou dost zajímalo porovnání času nějakého obřáku na SL, GS, GS 12/13 SG, DH. Stejně tak by mě zajímalo jakych času ve SL by dnešní jezdci dosahovali na rovných lyžích .

Martinac,bol by si neprijemne prekvapeny,akych rozdielov by si sa dockal.

Zalezalo by aj od typu postaveneho obraku.Mne osobne to na 20 s obraku vychadza na rozdiel v lyziach SL,GS 2–2,5 sekundy.

A to som si pojazdil v uzavretom obraku,kde rozdiel v lyziach nie je az tak markantny.

Obrak na SG si uzijes po zmene pravidiel ktore pridu,a nebude to pekna podivana.Na DH obrak prenecham sadomasochistom.

V slalome na rovnych lyziach,ak by uz jazdec dokazal napratat sa do bran slalomov ake sa dnes jazdia,tak by dostal latu ,ze by tyzden nespal.

V tomto suhlasim s Martinom 47,ze kazda lyza je stavana konstrukcne na urcity typ obluku,sice neviem na akej urovni lyzujes,ale vyber materialu je velmi dolezity,ak sa netrafis do danych podmienok tejktorej trate,tak mas smolu.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

20.01.2012 09:51:58 #249 

Martin47 muž

>> #247, marTinac, 19. 01. 2012 21:48:44

Přiznávám, že jsem o tom, zda jezdit OS na lyžích na OS a SL na lyžích na SL tupě nepřemýšlel, stejně jako desítky tisíc závodníků, kteří to dělají stejně. Jsme holt takové tupé stádo. Naštěstí jsou tady jedinci jako ty, kteří neváhají o zaběhaných dogmatech pochybovat. Pro začátek ti doporučuji věc, kterou by ses mohl skutečně proslavit, v případě natočení na YT i na celém světě. Bádavou povahu na to evidentně máš, tak s chutí do toho. Vezmi běžky a jeď provětrat U-rampu. Přeji při experimentu hodně úspěchů.

20.01.2012 11:12:35 #250 

marTinac

>> #248, Harry, 20. 01. 2012 00:32:26 Ne nepříjemně, ale překvapen jsem. Takže to znamená že na dvou kolech obřáku, to může být klidně 15–20 sekund, to je dost.

Já bych sadomasochistům nechal opačný extrem – Wengen na SL lyžích

Já souhlasim s tim, že každá lyže je dobrá na něco. Pamatuju se jak vloni nebo předloni se jel městský slalom (mělo se to jet teď kolem silvestra v mnichově) a mnoho závodníků řešilo, zda si vzít SL nebo GS lyže. Možná si to pamatuju blbě… Každopádně díky za odpověd.

>> #249, Martin47, 20. 01. 2012 09:51:58

Proč hned tak útočně? Harry i Wartus to vyzkoušeli, tak to asi taková šílenost, jejiž vyzkoušení odporuje dobrým mravům nebude. Já na běžkách moc zdatný nejsem, ale pro tvoje info se na nich jezdí i skicross http://www.redbull.cz/…242904739746

20.01.2012 13:09:56 #251 

j0hn muž

>> #249, Martin47, 20. 01. 2012 09:51:58

A některý by zvládli i Tebou zmíněný Účko.

http://www.youtube.com/watch?…

Nejdůležitějším bodem každý akce je naplánovat další.

20.01.2012 13:13:25 #252 

Wartus

Puvodne jsme si mysleli, ze nejrychlejsi bude(v nasem podani!) babska obracka 182cm. Dokonce byli taci, kteri si mysleli ze v tom zavrenym obraku bude nejrychlejsi komercni „obracka“ 180ka s r. 18m. Ale samozrejme se nakonec potvrdilo, ze chlapska tvrda 193ka byla zhruba o vterinu rychlejsi a to jsme si ty lyze stridali tri ruzni lyzari. A pritom to byl boj se tam na tech traverzach vejit… Taky bylo zajimavy, ze kombineza dela treba 2 vteriny a take i to ze treba z 10ti jizd, zajede clovek treba 9 velice podobnych casu… >> #247, marTinac, 19. 01. 2012 21:48:44 Pohled treneru na instruktory? To mi neni jasne? Lyzovani je jen jedno, takze by se treneri a inst. nemeli v nazorech rozchazet. Nehlede na to ze jsou instuktori i treneri a naopak. Prece kdyz nekoho ucim lyzovat, tak je jedno jestli je to zavodnik nebo zacatecnik, ne?!

20.01.2012 13:57:46 #253 

marTinac

>> #252, Wartus, 20. 01. 2012 13:13:25

Určitě ne rozcházet v názorech. Myslel jsem, že trener bude mít patrně vyšší znalosti a nároky než nějaký student, co učí čtyřleté děti pluh. Srovnej kolik existuje treneru a kolik instruktorů, jaká je poptávka po trenerech a jaká o naučení dítěte zatáčet. Buď budou zkoušky náročné a pak bude instrukorů málo, budou to dělat ti, které lyžování opravdu zajímá a cena bude zákonitě vyšší, nebo bude situace jaká je teď. To je zajímavý.. 2 vteřiny na minutovým obřáku ?

20.01.2012 14:17:46 #254 

Wartus

>> #253, marTinac, 20. 01. 2012 13:57:46

Jo kratkej obrak, kolem 50s. Pockej jak to myslis „nejakej student co uci ctyrlete deti pluh“??? To je ironie nebo to myslis vazne? A co instruktor co skloli jine instruktory, ma nejvyssi vzdelani a trenerskou licenci taky. Naopak treneri jsou casto zamereni pouze na zavodni lyzovani a chybi jim(nepotrebuji ho) ten sirokej zaber co ma instruktor. Dobrej instuktor. Nehlede na to ze treneri casto neumi lyzovat. Tohle se neda hazet do jednoho pytle. Ale v nazorech na techniku lyzovani by meli byt za jedno.

20.01.2012 14:26:50 #255 

Ičes

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

20.01.2012 14:33:50 #256 

marTinac

Jasně pro rychlejší psaní generalizuju a házím do jednoho pytle. Instruktor s vysokou kvalifikací, co učí jiné instruktory by měl být nejvšestanější (nejlepší?) lyžař, konec konců do všestrannosti dnešní výuka lyžování směřuje ne?

Znova se opakuju, ale kolik je těch s vysokou kvalifikací a kolik těch studentů…

V názorech na techniku se neliší, v požadavcích na provedení možná ano.

Myslim, že se v názorem moc nerozcházíme, jen možná nepřesně formuluju

20.01.2012 15:05:21 #257 

ivan

>> #250, marTinac, 20. 01. 2012 11:12:35

Na 20–25s city race asi jiná lyže než SL nebude. Ale dilema se už několikrát řešilo v pokusech o obřákoslalom, naposledy při loňském MS v GaPa. Taky naposledy, kdy se WC zahajoval v Tignes. Tam si Rakušáci vzali dámské GS a tuším Pepi Strobl na nich vyhrál. A protože se se smíšeným závodem má blbnout I dál, dokonce ho chtějí na OH 2018, volba lyží, pokud se to nějak nestabilizuje v pravidlech, se bude řešit i v budoucnu.

Přitom to, že někdo jede na SL a někdo na GS, holky a kluci jiné, dělá dost binec v tom, jak se v průběhu závodu vyjede stopa.

Když končil Marco Buchel, jel v Soldenu srandazávod GS asi na 1 minutu (profil nevím, ani charakter tratě) s Girardellim. Gira na aktuální obřačce, Marco na Marcově staré předcarvingové (model a parametry nevím). Stále aktivní jezdec WC, který přitom jako mladý na těch rovných starých taky závodil, dostal 8 vteřin na kolo, IIRC (do časopisu jsem o tom referoval).

Úvahy o závodění na jiné než příslušné lyži jsou na úrovni ne-masters FIS (tedy včetně všech národních závodů) bezpředmětné, protože volba neexistuje. Výjimkou je SL, který lze teoreticky jet na čemkoliv nad 155/165 cm a nad 63 mm, ale kupodivu to jaksi nikdo nedělá.

>> #252, Wartus, 20. 01. 2012 13:13:25

Jak jsem už zmiňoval, při non-FIS závodění je to stěžejní téma. Doporučuju alespoň nakouknout na stránky Nastar, tam je spousta příspěvků. Tam je to i trochu objektivizované, protože se tam vyjadřuje jezdec s určitým handicapem, vyjadřujícím jeho úroveň, a často na konkrétní trati, u níž se zná sklon svahu a přibližně charakter. Takže ti lidé se velmi věcně baví o tom, na jakou trať a pro koho jsou jaké lyže nejrychlejší. Výmluvnější a informativnější zdroj k tématu neznám.

Pokud nemám žádná data o “Wartusově testu”, nedokážu z toho nic objektivního vyvodit. Jakto bylo postaveno? Na jakém svahu, profilu, sněhu? Kdo byli jezdci? Samozřejmě by hodně napovědělo video. Bez toho, upřímně řečeno, ta informace pro jiné než zúčastněné nemá moc smysl. (Také “kombinéza dělá 2 vteřiny”: na jaké délce trati? 2 vteřiny z jakého času? Ve srovnání s čím?)

Shodou okolností jsem do té Nastar diskuse po dlouhé době nakoukl. A zjistil jsem, že na určitých tratích i ti největší borci používají “cheater GS” s R až pod 20 m. A to jsou chlapi, kteří dodnes mají na FIS závody, připomínám též úroveň svého času vzpomenutého Fuchse.

Jsou to přitom zobecněné zkušenosti desetitisíců jízd tisíců závodníků na desítkách-stovkách tratí, tedy mnohem lépe vypovídající vzorek.

Mohlo by se to přece zkusit i při tom GS Snow, tam to asi taky nebude trať na R 27. Martine? Mohly by se ev. po skončení závodu udělat nějaké srovnávací jízdy na vytipovaném vzorku lyží? Nebo už by to příliš natahovala program a vadilo dalšímu dění?

To, že “instruktor učí závodníka lyžovat”, si představuju jen těžko. Snad jen když trenér bude mít také učitelskou licenci (v Alpách bývá, u nás moc ne) a závodník bude děcko.

To, že si závodníci dělají z instruktorů legraci, je prastaré a mezinárodní. Viz spousta vtipů. Zčásti je to jen škádlení, zejména tam, kde někteří mívají licence obě.

Což třeba u nás tradici nemělo, v Alpách naopak docela ano (závodník nejpozději ve 20 zjistil, že na špičku nemá, ale udělal si trenérák, aby mohl fungovat ve svém oddílu, a současně si udělal cvičitelák, aby se mohl výukou živit. A když byl v dobrém místě, měl až do senility vystaráno).

Má to cenu znovu pitvat, to už snad dávno známe, ne? Školy potřebují nízkokvalifikovaný instruktorský plebs, který za co nejméně peněz obslouží začátečníky, a úměrně méně vysokých kvalifikantů. Někteří starší držitelé vysokých kvalifikací už nejsou z hlediska aktuální techniky a nových trendů lyžařsky žádný zázrak, ale mají zkušenosti, zásluhy a kamarády a mohou být stále platní.

Někteří trenéři neumějí moc lyžovat (lze vztáhnout i na jiné sporty a v lyžování jich vídám trochu moc na můj vkus) a někteří přesto vychovají šampiona.

Také zde jsou kvalifikační stupně a schválené kvalifikační požadavky. Nakolik jsou ale dodržovány, je u obou skupin jiná otázka (napadá mě vytrvalá Garfieldova kritika průkazů vydávaných za hubičku). Ale v zemi, kde lze získat i VŠ titul tak, jak známe z mnoha kauz, to asi sotva překvapí.

20.01.2012 15:35:55 #258 

Wartus

>> #257, ivan, 20. 01. 2012 15:05:21 Jasne, zase jsem neduslednej. Proste jsme tak s klukma blbli v obraku. Neni to zadnej „Wartusuv test“, poznatky z toho byly jen tak pro nas… Pozor na to, znam instruktory co „uci lyzovat“ zavodniky ze svetaku. At uz je to pluh, freeride, telemark, boule nebo brany. A co takovej Staatlich H. Maier nebo S. Eberharter a dalsi. Ti asi umi ne?!

20.01.2012 16:03:00 #259 

ivan

>> #258, Wartus, 20. 01. 2012 15:35:55

To, že se po sezoně pozvou kvalitní demonstrátoři a pomáhají závodníkům „vyčistit“ techniku zmršenou sezonou závodění na krev, jsme tady přece probírali už dávno, ba i Božského Richarda přitom zdrbli. A ještě dřív jsem o tom psal do časopisu, včetně připomenutí těch pár ještě závodících staatlichů.

A dokonce jsem se kdysi před lety se Steffem sešel těsně předtím, než dělal závěrečné zkoušky a mluvil o tom s respektem, i když byl světová hvězda. Následně to bylo i v časopisu.

I proto jsem psal „to už snad dávno známe, ne?“

20.01.2012 16:50:48 #260 

Wartus

>> #259, ivan, 20. 01. 2012 16:03:00

Ajo. Ja jak nemam cas nic cist, tak prave moc nejsem v obraze co uz se resilo a co ne… No ale rozumime si. Proto ja mluvim o instruktorech tohoto kalibru a to je pro me horni meta. Nemam proto rad kdyz se hobby lyzari ale i zavodnici navazi do instruktoru. To snad vsichni vime, ze ti mladosi, co jen chlastaj a jezdi vlasati se slunecnakama i v chumelenici a –20, nemaj s timto nic spolecneho. Ale takovi asi nepisou na foru a defakto lyzovani vubec neresi. Je to pro ne jen, prace/brigada a zabavnej pobyt na horach.

20.01.2012 20:10:07 #261 

Muchy

>> #256, marTinac, 20. 01. 2012 14:33:50

„Jasně pro rychlejší psaní generalizuju a házím do jednoho pytle. Instruktor s vysokou kvalifikací, co učí jiné instruktory by měl být nejvšestanější (nejlepší?) lyžař, konec konců do všestrannosti dnešní výuka lyžování směřuje ne?“

Tak pod toto bych se rád podepsal!Máš naprostou pravdu!Jen je škoda, že to někteří ne a ne pochopit a spíše jsou přesvědčeni o opaku..;)

>> #257, ivan, 20. 01. 2012 15:05:21

„To, že “instruktor učí závodníka lyžovat”, si představuju jen těžko. Snad jen když trenér bude mít také učitelskou licenci (v Alpách bývá, u nás moc ne) a závodník bude děcko.“

Tak tohle já si umím představit velmi snadno!Protože ono to tak dost často třeba v Rakousku stále bývá, byť vím, že jste o tom už dáávno zde diskutovali..;) Také právě proto je velká škoda, že to v ČR neslyší stále dost závodníků a trenérů a nenajímají instruktory lyžování, aby mladé, nadějné i ty starší, výkonné závodníky učili lyžovat!!!:(

„Také zde jsou kvalifikační stupně a schválené kvalifikační požadavky. Nakolik jsou ale dodržovány, je u obou skupin jiná otázka (napadá mě vytrvalá Garfieldova kritika průkazů vydávaných za hubičku). Ale v zemi, kde lze získat i VŠ titul tak, jak známe z mnoha kauz, to asi sotva překvapí.“

Čest Garfieldovi, že toto téma stále připomíná a není zapomenuto!V zemi, kde budeme vyrábět instruktory lyžování za tři dny a každý navíc dost rozdílně, tak tam vždycky budou vznikat takovéto diskuze (zbytečné!) a budeme se jednou za čtyři roky bát, jestli náhodou někteří zástupci českého lyžování neudělají ostudu na mezinárodním kongresu Interski…což se zde také již podrobně rozebralo a doufám, že nezapomenulo!!?Ono totiž vše se vším trochu souvisí…

20.01.2012 20:22:40 #262 

Harry

budeme se jednou za čtyři roky bát, jestli náhodou někteří zástupci českého lyžování neudělají ostudu na mezinárodním kongresu Interski…což se zde také již podrobně rozebralo a doufám, že nezapomenulo!!?Ono totiž vše se vším trochu souvisí… >> #261, Muchy, 20. 01. 2012 20:10:07

Nezapomenulo,uz sa viaceri tesia na dalsi diel!

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

20.01.2012 21:03:43 #263 

Martin47 muž

>> #262, Harry, 20. 01. 2012 20:22:40

Já se teda rozhodně bát nebudu. Dělají ostudu sobě a mě se to nijak netýká. Je mi to úplně šumák.

20.01.2012 21:37:36 #264 

Tom_

SL vs. GS

IMO pokud by závodníci neměli lyže předepsané, možná by jeli v některých případech na jiných, viz loňská soutěž družstev ve finále WC. Probíralo se to zde a dále.

It's only skiing

20.01.2012 21:38:35 #265 

ivan

>> #261, Muchy, 20. 01. 2012 20:10:07

To máš Muchy těžký. Kolik jsi měl v Česku instruktorů, kteří měli na to, aby závodníkům něco dobrého dali? Tyhle dvě linie šly dřív jasně vedle sebe. Kolik lidí ze špičky závodního lyžování šlo do výuky, kolik na VŠ (jednoduché počty: Miloš Příbramský, Táňa Navrátíková, Hanka Droppová)?

Proč by taky chodili do praxe, když to znamenalo jen výuku dětí a spolkové dění v nezávodních oddílech? Neexistovala komerční motivace, která přivádí jak končící, tak ještě aktivní závodníky k učitelské kvalifikaci. To spíš emigrovali, seznam něchtěj, byl by sáhodlouhej.

Tohle předpokládá učitele, kteří prodělali závodní přípravu, dostali se na dobrou úroveň techniky a pak se orientovali učitelsky. U nás to začalo až časem v 90. letech, kdy se zjistilo, že přes Apul se relativně slušně dá fungovat ve světě, v létě učit v AUS a NZ…

Rád srovnávám se zkušeností své švagrové, která jako profitrenérka krasobruslení měla hezké přivýdělky soukromým doučováním mladých hokejistů, kteří se chtěli/potřebovali naučit pořádně bruslit.

Až se naše závodní scéna přesvědčí, že učitelské lyžování jí dokáže něco nabídnout, může taková situace nastat. Dokud ale budou naši staatlichové, kteří by nejspíš měli tuhle cestu vyšlapávat, fungovat v cizině, důvěra bude vznikat těžko. Tím spíš, že historicky si tady učitelé lyžování odbornou úctu nezískali.

Čest Garfieldovi? Klidně. Ale jestliže se ostatní zainteresovaní nezmůžou na víc, než tady v diskusi pod nicky provolávat čest jednomu „kocourovi“, zůstane pořád u těch instruktorů za 3 dny.

Cертификация инструкторов – váše ďélo, taváryšči.

21.01.2012 00:13:55 #266 

Muchy

>> #263, Martin47, 20. 01. 2012 21:03:43

Typický alibismus, Martine!Tobě to je šumák, protože žiješ zde na fóru. My se ovšem lyžováním živíme a naši zaměstnavatelé z Austrálie, Zélandu, či třeba Peru jsou většinou lidé, kteří na Interski žasnou nad tím, co někteří zástupci českého lyžování, kteří by měli školit budoucí instruktory, předvádějí na takové významné akci!A teď vůbec nepřeháním!

>> #265, ivan, 20. 01. 2012 21:38:35

Možná by stačilo, kdyby se mladí závodníci občas natočili na video při volné jízdě..zjistili by třeba, že je potřeba více pracovat na uvolnění lyžařských kloubů a postavení segmentů celého těla v průběhu oblouku (korekce přílišné antirotace, rotace apod. extrémů v různých částech oblouku), zvětšení rozsahů, točení, driftování, hranění, fází oblouku apod.....kdyby třeba pochopili, že v přípravném období či po sezóně nemá cenu jenom mastit brány, ale jezdit na telemarku, snowboardu či na běžkách. K tomu všemu potřebují instruktora, protože trenéři toto povětšinou moc nedávají!!!

Nevím, proč píšeš, že tuhle cestu by měli prošlapávat především naši staatlichové!??!Jsem přesvědčený, že jsou u nás špičkoví instruktoři, kteří nemají staatlich a přesto jsou na stejné teoretické i praktické úrovni jako kdejaký jiný staatlich v Rakousku, kterého by směle strčili do kapsy (mohu srovnávat). I když je pravda, že zrovna ti čeští staatlichové jsou jedni z nejlepších ze všech..

A už vůbec nevím, co myslíš tím, že „jestliže se ostatní zainteresovaní nezmůžou na víc, než tady v diskusi pod nicky provolávat čest jednomu „kocourovi“, zůstane pořád u těch instruktorů za 3 dny“ …To bylo od tebe pouhé zbytečné plácnutí do vody, protože dobře víš stejně jako já, že u instruktorů za tři dny zůstane jenom proto, že o tom rozhodují nekompetentní lidé, kteří lyžování již dávno nerozumí a pouze brzdí vývoj a dělají ostudu na Interski a jinde.........

21.01.2012 00:39:53 #267 

ivan

>> #266, Muchy, 21. 01. 2012 00:13:55

Proč by to měli prošlapat staatlichové? Napadlo mě, že třeba proto, že mají nejvyšší vzdělání, tedy by mohli mít i nejlepší image a nejspíš by mohli změnit tu historicky vzniklou (jak popisuju výše) nedůvěru ke stavu učitelskému. Tím spíš, když, jak píšeš, patří k těm nejlepším.

Je to ale věc příslušných trenérů a poptávky od nich a snad i nabídky ze strany učitelské. A současně věc Svazu, resp. funkcionářů příslušných úseků, a snad i Interski, ale do toho už nevidím.

A jestliže existuje situace, kdy v rámci nějaké instituce „rozhodují nekompetentní lidé“, kdo jiný by měl zjednat nápravu než sami zúčastnění, tedy vy všichni, ať už přímo, nebo prostřednictvím vašich příslušných zástupců a orgánů?

Tohle za vás (ÚZL, Interski) přece nikdo dělat nebude. A určitě to nebude dělat Martin, který se základním lyžováním nemá nic společného. Co ho zajímá nebo ne, je jenom jeho věc. Nezájem o to, co zajímá tebe, není alibismus, ale pestrost života. Tohle vážně nechápeš?

Smiř se s tím, že naprosté většině lidí, kteří chodí sem na fórum, jsou tyto záležitosti taky „úplně šumák“. Ale to už si připadám vážně jako někde ve škole, to jsou snad zcela zřejmý věci, ne?

21.01.2012 00:43:40 #268 

Wartus

Kdyz to reknu hodne obecne, tak cesti instruktori patri k tomu nejlepsimu na svete. At uz je to Rakousko a jine alpske zeme, NZ a Australie ale prave i v Kanade a US. A v jizni Americe uz taky. Hlavne maji cesi docela slusne zastoupeni a dost se o nich vi. A je to nejen lyzarsky, ale dost pedagogicky, coz muze byt nasim zastaralym skolstvim – ale ve svete to na lidi plati a instruktor ma autoritu at je to rus nebo amik. A hlavne jazykove. Vetsina ceskych instruktoru jede prumerene ve 3 svetovych jazycich a to jinde vubec nechapou. A samozrejme kdyz k tomu maji "to nejvyssi vzdelani, treba Staatlicha, idkyz jak pise Muchy, tak to neznamena ze je lepsi nez ten bez Staatlicha, tak to jsou opravdu ti nejlepsi z nejlepsich… Takze bysme meli vlastne byt na to nase cekse lyzovani hrdi. Kterej jinej stat ma tolik nadsenych lyzaru jako cesi? Nevim o zadnym. Nemuzeme se rovnat Rakusakum a Svycarum v zavodnim pojeti, vsichni vime proc, ani Kanadanum ve freeride, ale instruktorsky a vubec celkove jsme fakt dobri :-)

21.01.2012 07:56:53 #269 

Martin47 muž

>> #266, Muchy, 21. 01. 2012 00:13:55

Jasně Muchy, kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop. Můžeš mi říct, proč bych měl jakkoliv prožívat vaše povolání? I to je mi úplně šumák. Zvolili jste nějakou profesi, která vám zajišťuje obživu a máte navíc obrovskou výhodu, že je to profese, kde máte pomalu nejmíň odpovědnosti ze všech zaměstnání. Prostě participujete na zábavě lidí. Tak proč by se z toho mělo dělat nějaké drama. Zajímají vás snad potíže lidí, kteří se živí něčím, kde odpovědnost je? Pohled společnosti na vás si budete muset vydobít sami a můj rozhodně nezlepší někdo, kdo tady o sobě bude z hlubin anonymity tvrdit, že patří mezi nejlepší na světě.

21.01.2012 07:59:07 #270 

Martin47 muž

>> #264, Tom_, 20. 01. 2012 21:37:36

Soutěž družstev není v tomto kontextu nejlepší případ, ptotože trať je kočkopes. Ani slalom ani obřák.

Nalezené položky: 421 « První | < Předchozí | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá