Oblečení na snowboard - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Oblečení na snowboard

09.02.2012 02:00:12 #1 

Ctitel muž

Zdravím,

po delší době opět vyrazím na hory a proto bych potřeboval poradit s výběrem nějakého vhodného oblečení na snowboard. Přesněji jde hlavně o kalhoty, rukavice a možná i bundu. Proč možná bundu… důvody uvedu níže.

Co se týče informací, které by mohli pomoct s radou k výběru: Jsem „snowboardista“ amatér, delší dobu jsem na tom stál jen před třemi lety na lyžáku (zakončeno úspěšným sjížděním svahu), poté už jsem na tom stál jen jednou, 2 roky zpět na Ovčárně. Nyní jedu do Rakouska – Hochkar, kde plánujeme brázdit sjezdovky po celý den (aktuální teploty kolem –20°C). Jelikož se snowboardem nemám velké zkušenosti, navíc obohacené dlouhou pauzou, budu asi dost času trávit v kontaktu se sněhem i jinou částí, než je prkno. Proto by mě mělo oblečení ochránit před vlhkem a chladem.

Po tom co jsem se různě dočetl, jsou na snowboard asi nejdůležitější pořádně kalhoty, potom rukavice, konče bundou. Jediné, co bych nějak mohl použit z oblečení, by snad mohla být bunda – Northfinder – series 1, píše se tam voděodolná a větruvzdorná (vodní sloupec 3 000 mm) avšak je to taková „větrovka“, která rozhodně nezahřeje. Informace o ní zde vypisuji proto, abych věděl, jestli by mohla bunda v kombinaci s dalšími vrstvami stačit. Hlavním kritériem výběru bude značně omezený rozpočet <4 000 Kč, další kritéria podle priority jsou vzhled, kvalita, značka,…

Asi to bude těžké poradit, avšak věřím, že to místní zkušení uživatelé zvládnou. ;-) Nejdůležitější věc – kalhoty by měly býti nejlépe černé barvy, pokud možno s laclem, slušnou vodoodpudivostí a samozřejmě, aby mi v nich neumrzl zadek :-P dále – rukavice – z předchozích zkušeností vím, že se při ježdění na snowboardu hodně snadno prodřou. Proto nevím, zda volit raději 2 páry levnějších nebo 1 pár kvalitnějších – pevných. nakonec – bunda – pokud by má nynější bunda nevyhovovala, asi bych musel k rozpočtu něco přidat, ovšem víc jak 5 000 Kč bych dohromady asi nedal. Ale zase nějakou bundu, který vydrží jednu sezónu a vypadá jak prošívák z vojny. To bych to raději riskl s tou, co mám :-?

Věci bych nejraději nakupoval přímo v kamenném obchodě – v lokalitách Opavy, Ostravy a okolí. Ale nákupu z e-shopu se nebráním.

To by tak asi bylo vše, pokud bych nějaké důležité informace zapomněl, s radostí dopíšu. Věřím, že mi dokážete poradit i při tak omezeném rozpočtu – při aktuálních výprodejích (slušné např. ve sportisimu) :-|

Předem moc děkuji za rady !

PS: co jsem se zatím tak díval: Kalhoty – Alpine pro | Bunda – Hannah Morey | Bunda – Hannah Noctus

09.02.2012 07:10:05 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Ctitel, 09. 02. 2012 02:00:12
Předně dlužno podotknouti, že v těchto mrazech není vlhkost pronikající přes oblečení problémem – pokud se sníh nedostane pod ně.

Ale pro vlastní představu si určitě vyzkoušej celodenní pobyt v –15°C někde u nás (je to blízko a omrzliny budou levnější).

Pravda, přestože jsem povahy horkokrevné, lyžoval jsem zbaběle o víkendu v teplé bundě (5000mm, výprodej za 250 Kč) a nejteplejších lyžařských kalhotách (5000mm, výprodej za cca 1.100 Kč), které mám. Zcela výjimečně, jsem si, na základě letitých zkušeností a navzdory slunečnému dni, dovolil pod toto vzít ještě několik-mnoho dalších vrstev. Po 1,5 hodině jsem dal preventivní rozmrazení, zbytek dne jsem byl venku nepřetržitě.
[Pozn.: toto svrchní oblečení mám opravdu jen do mrazů pod –12°C, jinak jezdím bez spodků a v softshellce, pokud hodně fouká, mám přes ni ještě tenkou hardshell bundu. Na hory jezdím lyžovat, takže se zahřívám pohybem.]

Takže v –20°C preventivně doporučuji: pod teplé lyžařské (pardon – snowboardové) kalhoty ještě minimálně velmi teplé termoprádlo. Velmi teplé rukavice, asi lépe palčáky, pod které se vejdou ještě jedny tenké rukavice. Teplou bundu, pod ni další 3 – 4 vrstvy. Možná kuklu nebo čepičku pod přilbu. Při náznacích byť i lokálního prochladnutí ihned jít roztát do tepla. Nepít alkohol. Doplňovat tekutiny a cukr.

Při náznacích pocení zvolnit nebo v závětří ubrat jednu tenkou mezivrstvu – nerozepínat se pro ochlazení. Oblékat se do vyhřátého oblečení a bot. Nepodceňovat efekt vlhkosti vzduchu a větru. Namazat si nechráněné části obličeje tlustou vrstvou mastného krému bez hydratace (osvědčil se nám Dexeryl), rty jelením lojem. Vyzkoušet si předem v Česku. První den je nejhorší, pak se začne pozvolna projevovat chladová adaptace.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

09.02.2012 08:27:30 #3 

rADEk

v teplotach pod –10 nelyzuji,jelikoz mam moznost jet na dopoledne kterykoliv den, takze si vybiram. Uz jsem starej na to, abych se placatil na sjezdovce v –15. co se tyka obleceni doporucuji slabsi bundu, kterou uzijes jak pro teplou lyzovacku, tak pro pridani vrstev pod ni i pro mrazivou. zastavam nazor ze slabsi bunda s moznosti vrstveni je vice univerzalni.

Demokracie je pěkná věc, ale jeden osvícený monarcha by byl pro tuto zemi požehnáním.

09.02.2012 08:51:40 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, rADEk, 09. 02. 2012 08:27:30
Slabší bundy mám, ale v mrazech dávám jednoznačně přednost silnější (má minimálně 3 vrstvy sama o sobě), protože pod ty slabší už nedokážu nacpat dost vrstev, které by se tomu rovnaly.
Je to také otázka velikosti, nesnesl bych, kdyby na mně slabší bundy v teple plandaly proto, abych pod ně mohl za mrazu nacpat co nejvíc.

Ale u snb to plandání asi tolik nevadí, právě naopak.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

09.02.2012 09:39:53 #5 

Myval muž

K rukavicim – na snowboard doporucuju opravdu bytelne, nejlepe s „kevlarovou“ vrstvou na dlani a prstech. Jinak je roztrhas za par dni na hadry. Integrovany chranic zapesti, nebo moznost vzit si do rukavice nejaky jiny chranic neni taky spatna volba, hlavne pro zacatecnika. Tenke vnitrni fleecove rukavice jsou dobra vec – kdyz bude tepleji muzes je vyndat a jezdit jen v jedne vrstve rukavic.
Ja momentalne jezdim (lyze i prkno) v techhle Levlech – http://www.snowboard-zezula.cz/…ack/pn-37240 jsou to triprstaky (kompromis mezi palcaky a prstaky), kamaradi maj to samy v prstovy variante, muj syn ma tyhle – http://www.snowboard-zezula.cz/…ack/pn-37544

U kalhot neni spatne pocitat s tim, aby se pod ne vesly i chranice kolen. Hlavne jako zacatecnik je hodne vyuzijes. Lacl vepredu i vzadu a ksandy se mi taky moc osvedcily.

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

09.02.2012 10:11:36 #6 

Ctitel muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 09. 02. 2012 07:10:05

Na horách to už bohužel odzkoušet nezvládnu, jednak časově ale hlavně finančně – musel bych ubrat finance na oblečení. Co jsem ale zkoušel, hrát hokej na rybníce od rána do odpoledne (ranní teplota –17°C) v mé „větrovce“ a starých oteplovácích. Měl jsem na sobě samozřejmě dost vrstev, ale jedinné co mi zmrzlo, byly prsty v bruslích :) (vrstvy byly: termorolák, termokraťasy, bavlněné triko, bavlněná hrubší mikina, bunda, oteplováky) Ovšem na horách to asi bude jiné než na rybníce 5 minut od domu :)

>> #5, Myval, 09. 02. 2012 09:39:53

Ty rukavice vypadají dobře, zvlášť ty v prstové variantě, kterým bych dal přednost, avšak v kombinaci s kalhotama už by na bundu zřejmě nevyšlo. Chrániče kolen už brát nebudu, bude muset vystačit helma popřípadě v kombinaci s těmi rukavicemi :) Kalhoty s kšandami určitě, teď už jen jaké…

09.02.2012 10:22:07 #7 

˘Ö˘Krab muž

Lyžuji v něčem podobném tomuto . Vypracování i technické vlastnosti se mi zdají být bez problémů, obchod máš v Ostravě. Rozmysli si to s tou bavlnou.

09.02.2012 11:15:10 #8 

Myval muž

Ja jezdim uz asi 10 let v laclacich od firmy Mill. Ted uz jsou dost potrhany dole na nohavicich a zacinaj promokat, takze je cas na nove. Dlouho jsem hledal, ale nic lepsiho jsem nenasel, takze kupuju zase – http://shop.mill.cz/…l-Black-logo

Na bavlnu bych se vykaslal, kdyz ji propotis, tak bude straslive studit. Nejlepsi je „funkcni pradlo“, ruzne ty „Moiry“ a podobne umelotiny. Pokud neco opravdu tepleho, tak nejaky „fleece“.

09.02.2012 11:17:32 #9 

mr_tom muž

Tak ja byl lyzovat o vikendu, nahore –22° dole –16°, foukal trochu vitr a snezilo. Osvedcilo se mi mit dve kukly, jakmile jedna provlhla, okamzite jsem ji menil. Nahore jsem mel 4 vrstvy plus bundu a na nohach 2 plus lyzarsky kalhoty. Dulezity je spravny vyber vrstev termopradla viz casopis… Jedinej problem byl s lyzakama ktery vymrzli v autobuse a ja je skoro za celej den nevyhral. Takze priste sebou do autobusu. Sundavani lyzaku byl teda orisek u ktereho jsem se poradne zapotil…

Možná nejezdím úplně podle norem, ale zato jezdím s radostí a úsměvem!!!

09.02.2012 11:19:45 #10 

mr_tom muž

Pokud ti jde hodne o cenu, tak koukni do Tchiba, tam ta cena odpovida funkcnosti. Ted jsou hodne akce tak treba na neco natrefis…

09.02.2012 12:41:38 #11 

Jirka83 muž

Ja minuly vikend (mohlo byt tak –18?) zjistil, ze nejvetsi problem mam s rukavicemi, usima a kapesnikem.

Pod rukavice priste zkusim nejake textilni, vzdy kdyz jsem vyndal ruku, dost pomalu a skoro neznatelne se pak oteplovaly v lyzarskych, mrzly me konecky prstu hlavne.

Usi nevim jak resit, mam helmu celoskorepinu, a na sedacce mi tam mistama jakoby profoukalo pres dirky, ze me trochu mrzly. Kuklu nechci, bal bych se propoceni.

Oblikam termopradlo, dole na to primo kalhoty (nejaky 5/10 nebo 10/5 z vyprodeje), nahore fleece a pres to bundu od high pointu. Jo a nakrcnik s windstopperem.

186cm, ~100kg, Dynastar Course 67 178cm, Vacuum 130, začátečník

09.02.2012 12:44:12 #12 

Pavlos muž

Pokud chceš levné a přitom dostatečně kvalitní věci, tak si najdi nejbližší obchod ENVY a zajdi tam.

Poměr cena/kvalita je tam výborný. Mám od nich široký pohodlný kalhoty na SNB s membránou 5000 a i na lyže s nimi chodím radši než s Blizzard s membránou 8000. Jsou praktický a pohodlný.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

09.02.2012 14:10:21 #13 

Ctitel muž

>> #8, Myval, 09. 02. 2012 11:15:10

Nakonec asi vemu jen nějaké ty kalhoty Mill + rukavice Level Fly, které jsem našel v Ostravě za 1 500Kč :) Jen bych měl ještě nějaké dotazy. Kalhoty – jaký je rozdíl mezi jednotlivýma kalhotama od Mill ? Creator / Track / Ride / Season ? Rukavice – jak dlouho ty Level vydrží, nerad bych si koupil rukavice za 1 500 Kč a do roka je měl zničené. Požadoval bych od nich aby vydrželi nějakou tu sezónu.

09.02.2012 14:15:39 #14 

mr_tom muž

>> #11, Jirka83, 09. 02. 2012 12:41:38

Mam nordblanc rukavice asi za 1000kc a maji vnitrni tenkou vyndavatelnou rukavici, takze je v tom velice prijemne i v tech –22°. Kukla je prave od toho ze ji propotis, ale hlava nemrzne. Pouzivam pri kazdem lyzovani, zaroven spolehlive chrani i pred slunickem. V helme mam uzaviratelny vetrani ale mel jsem ho celou dobu napul otevreny a zima nebyla, proste kukla je pod helmu ideal…

Kamarad mel ty rukavice Level snad 6 let,kdyz se mu zacli trhat tak si je zasil a byl zase spokojenej.

09.02.2012 14:19:20 #15 

Myval muž

>> #13, Ctitel, 09. 02. 2012 14:10:21

Kalhoty – pokud vim tak Creator maj jediny poradnej lacl vepredu i vzadu, proste takovy monterky :-) Takze pro me jasna volba.

Ty rukavice mam zatim jen od podzimu, takze nejakejch 15 dni na snehu. Ale 2 kamaradi je maj o rok dyl a zatim drzej.

09.02.2012 15:58:59 #16 

Ctitel muž

Nakonec jeste vyuziju zitrejsiho volna a prolezu ostravske shoppiny, jestli tam nenajdu neco zajimaveho. Pokud ne, objednavam co jsem psal uz vyse. Tak plan by byl, ale dalsim radam a tipum se nebranim ;)

11.02.2012 19:31:55 #17 

Ctitel muž

Tak včera jsem prolezl několik sportů, dvě obchodní centra a na snowboard jsem už nic moc nenašel, lyžař by měl rozhodně lepší výběr :-(

Aspoň jsem si už pořídil kalhoty – Mill Track, včera ještě o dvě stovky dražší :-x Malý problém byl ve výběru velikosti, L jsem měl uplejší a XL zase moc volné, vzal jsem pro jistotu XL, ale nevím, zda jsem neudělal chybu.

Co se týče rukavic, Level Fly už asi neseženu, nebyl by tip na nějaké podobné ? Nejlépe s chráničem a trochu zpevněné kevlarem ?

29.08.2013 21:26:01 #18 

LubosHa

Lyžuji zásadně v této bundě: http://www.radicalsport.cz/…llow/d-1614/ A je nejlepší, jakou jsem kdy měl. Můžu jí mít, když je tepleji i když výrazně mrzne, zvládne všechno a je mi v ní vždy příjemně. Můžu jen doporučit, taková investice se opravdu vyplatí.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

17.01.2017

Skipsychoporadna (43): Proč jezdí na hory tolik dementů?

Proč jezdí na hory tolik dementů? Prokop Ty...
17.01.2017

Zell am See Kaprun: mnoho trumfů

Oblíbená lyžařská oblast Zell am See Kaprun přichys...
16.01.2017

Lyžařské oblečení Colmar: nová éra

Colmar přináší novou kolekci lyžařských modelů insp...
16.01.2017

SNOWtour 2016/17: Filzmoos – prázdné a prašanové

Středisko Filzmoos spadající do superoblasti Ski am...
15.01.2017

Guga hö: brzké ranní lyžování na svazích Mostviertelu

Máte chuť na nezapomenutelný zimní zážitek v mostvi...
14.01.2017

Lyžařské boty K2 Pinnacle - stvořeny pro freeride

Boty Pinnacle oslovují všechny experty. V první řad...