Anticarving? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Anticarving?

01.03.2012 02:55:48 #1 

ivan

Byl jsem jak vyprovokován, tak přímo vyzván, abych se vyjádřil k následujícímu. Dovolil jsem si na to založit samostatné vlákno, i když by příspěvek stejně dobře patřil do vlákna Slalomky? Kam to spěje?

Z velkého nadšení poloviny 90. let pro nové lyže a jízdu po hranách se vyvinula skoro kocovina. Jak už jsem před časem psal v sérii článků o carvingových pastích. Jezdit důsledně po hranách vede do pekla: lyžař nabírá přílišnou rychlost, vyjížděním do stran zabírá příliš místa, hrozí srážky nesourodě sjíždějících. Prudší svahy po hraně nezvládne vůbec. Pro praxi je tedy důsledný masový carving nevhodný.

Bylo tedy jedině logické, že se od něj ve výukové praxi nezávodníků – tedy především klientů LŠ – začalo utíkat. Rakušané si redefinovali „carven“ i jako kulatý oblouk bez důsledné hrany (gesteuert oproti geschnitten/ge­carvt, avšak také ne smýkaný čili gerutscht). „Carving bez ostré brázdy“ potřebovali i kvůli dalším podobám lyžování (freeride, freestyle, skialp), pro něž jsou v jejich horách výborné podmínky. Pasuje to také k širším lyžím a posléze i k modifikacím klasického vzpruhu („rocker“) – k takovým lyžím jde právě gesteuerter Schwung, ne gecarvter.

Vznikla tak kombinovaná objednávka: ze strany středisek (plynulost, bezpečnost provozu, ale také lákadlo v podobě offpistu) i od výrobců a obchodu (nové lyže a zčásti i další vybavení). Logicky se přizpůsobila teorie i metodika – jízda po hraně se odsunula mezi „speciality“ (nakonec, IIRC, rakouský Schilehrplan ji má až v Meisterstufe), ba se možná pro jednodušeji myslící instruktorstvo označila za „překonanou“ či „zastaralou“?

Theoria ancilla necessitatis, teorie byla služkou potřeby a „společensko-komerční objednávky“.

Myslí si někdo, že jízda po hraně je out? Je asi out pro výuku běžných komerčních klientů LŠ – jak vysvětluju výše, je to pochopitelné. Nakonec jakžtakž čistě po hraně lyže stejně většina lyžařů nevodila, tak proč to do nich programově podle učebních plánů hustit?

Zkuste ale vykládat těm italským traktoristům se 40 (já to znám dokonce s 20) FIS body, že je to mrtvé. Nebo na semináři trenérů AD. Prostě v závodním lyžování. Nebo funcarverům. Nebo všem, kdo si ten pocit hrany, odstředivky, tahu chtějí na pistě vychutnat.

Zavrhnout jízdu po hraně proto, že to tak ze zmíněných důvodů naučili učitele, je jednostranné. Do lyžování patří. Není to žádná carvingová novinka, nejlepší lyžaři se o ni snažili od doby, kdy to lyže a boty jakžtakž začaly dovolovat. A jako nejrychlejšího způsobu jízdy ve většině reálných situací se ho také budou držet. I tehdy, bude-li kvůli novým parametrům lyží stále více nutno některé oblouky zahajovat nasměrováním lyží (redirection). Jinak by se kvůli novým předpisům tak nerozčilovali.

Jenom proto, že se v učebních plánech v zahraničí akcentuje „gesteuert“, ale přece libovolný lyžař nemusí zavrhnout „gecarvt“ také. Když někdo bude chtít jezdit hlavně po hraně, jeho věc. Když se bude raději inspirovat závodníky, totéž. Nebo snad někdo chce diktovat, že carving je špatný a že jezdit se má (v budoucnu kvůli bezpečnosti „musí“?) jinak?

Skutečný inteligentní profesionál (ani by to nemusela být ta superhvězda definovaná Brunisimem) přece musí chápat souvislosti, specifika přírodních podmínek, způsobů jízdy, motivací atd. A umět si do kontextu zasadit i jízdu gecarvt, gesteuert i gerutscht. Velmi dobře podané jsem to kdysi četl třeba od Honzy Brzeziny.

A na závěr budu ještě trochu zlej a maličko demagogickej.

Odchod od carvingu („Jzda ve volnem terenu, nejmodernejsi technika jizdy a bezpecne lyzovani je trend ktery zni svetem. Pojem„carving“ uz je minulost o ktere se temer nemluvi.“) je zároveň určitou formou debilizace či trivializace lyžařské techniky.

Zase to nepíšu poprvé. Lyžování bojuje se ztrátou pozic. Usiluje o mladé, takže podpora freestylu. A současně se urputně snaží neztrácet baby boomers, případně zaujmout rostoucí masu stárnoucí movité populace. Takže snadnější lyže (rocker), přizpůsobená technika, např. japonské hybrid skiing (probírali jsme v diskusi taky), důraz na bezpečnost, snadnost…

Tím neříkám, že je to špatně, i lyžování se musí přizpůsobovat a reagovat na situaci. Když se zjednodušuje třeba pravopis a debilizuje (pardon, zpřístupňuje masám) VŠ vzdělání, proč ne i lyžování?

MY si tyhle souvislosti uvědomujeme, ba o nich i píšeme. Ale jinak je to tady samozřejmě banda zamrzlých mimoňů, která neví, vo co dneska go.

01.03.2012 04:36:27 #2 

mski muž

:-)
jen mrtva ryba plave s proudem...

01.03.2012 11:49:01 #3 

jarda muž

Pěkně to Ivan napsal, vždyť si opravdu každý může vybrat, co se mu líbí, jak chce jezdit. Za sebe klidně prohlašuju, že lyžovat neumím, neuvidíte mě nikde jinde, než na poměrně mírné, upravené sjezdovce a budu si tam jezdit jen ten svůj carving, pokud možno s co nejostřejšími kolejnicemi, bez jediného usmýknutí. Že to už třeba není moderní? Že se mě mí známí stále dokola ptají, proč se svým vybavením jezdím na tak placatých sjezdovkách, kde oni po několika smýkaných obloucích téměř stojí? Protože mě carving stále šíleně baví a za žádnou jinou milenku ho nevyměním.
PS. A že carving mrtvý není a může se hodit, si troufám doložit svou zkušeností z minulého týdne. Lyžoval jsem si od rána na oblíbené sjezdovce v Itálii a po hodině mi na ní začali stavět branky na SG. Dost mě to štvalo, sjezdovku uzavřeli a myslel jsem, že budu muset jít jinam, ale udělal jsem pokus a zeptal se italských závodníků, zda bych si přece jen nemohl zajezdit na sjezdovce s nima, samozřejmě mimo jejich vytyčenou trať a vždy až poté, co odstartují oni. Dovolili mi to a myslím si, že jen díky tomu, že již při stavění tratě viděli, jak za mnou zůstávají jen dvě tenké čisté čáry, které jim ani při křížení jejich stopu nijak nenaruší. No možná tomu napomohly i nazuté race boty a obřačky. Podobných rekreačních tazatelů přišlo postupně více, ale nikoho dalšího již mezi sebe nepustili. Pro mě osobně to bylo dosud nejlepší ježdění – prázdná, krásně upravená trať, na ní pouze tři trénující italové a hlavně žádné nebezpečí, že se na ní s někým potkám – díky tobě carvingu.

01.03.2012 12:25:11 #4 

AleZ

>> #1, ivan, 01. 03. 2012 02:55:48

Hezky ses rozepsal. A jak vlastně takový gesteuert oblouk vypadá v praxi ?

01.03.2012 12:40:25 #5 

jurav muž

>> #1, ivan, 01. 03. 2012 02:55:48 Ivane,ten Tvůj příspěvěk by si měl přečíst každý nově příchozí,který chce poradit s tehnikou,aby si ujasnil co vlastně bude jeho lyžařským cílem.Podle mně,je cílem všech zde déle a hodně diskujících,pře­devším race technika(takže co nejrychlejší) a proto „ideální“ Wartusovo video vyvolalo takové reakce.Jen by mně k tomu videu ještě zajímal ještě Ondrův názor. Nejhezčí na lyžování je naštěstí právě to,že si každý může vybrat,jak píše Jarda.Pro mně je nej to střídat:pokusy o carving na modročervených,ně­jaké to smýtnutí na černé,vystřídat pár typů lyží,další den skialp…

01.03.2012 13:23:02 #6 

Harry

>> #3, jarda, 01. 03. 2012 11:49:01

Tvoj avatar je odpovedou preco si to tak pekne napisal.

Kedze lahsie sa mi pise v mene Mski ako v mojom,tak Ti napisem toto.

Pre taketo clanky sa mi oplati sem chodit.

Zdravim Ta,Milan.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

01.03.2012 20:37:41 #7 

Gravedigger

neuhnul jsi Ivane trochu od tematu? Wartus a dalsi instruktori zde na foru v zadnem pripade neresili otazku „carving – ano ci ne“. Minimalne ve vlakne „Slalomky? Kam to speje“, ale asi i jinde zaznelo, ze carving je jednou ze soucasti lyzovani. Nekdy se smyka vic, nekdy min, nekdy se ciste reze. A i ten zakladni smyknuty oblouk je smesi hrany, smyku, a pivotovani.

Ono jde spis o to, ze ti slalomkari pri tom „carvovani“ na tom stoji jak vul (rekl by Harry), dopousteji se nekolika zasadnich chyb zaroven, ale mysli si, ze tak ma lyzovani vypadat.

01.03.2012 21:18:37 #8 

Boryš

>> #7, Gravedigger, 01. 03. 2012 20:37:41

Oni ti to slalomkari říkali? Nemyslím. Třeba já vím, že na lyžích stojím blbě, pokouším se s tím v mezích možností něco dělat. Pokud se někomu nelíbí jak lyžuji, jeho věc. Já si kvůli tomu vrásky dělat nebudu. Lyžuji pro své potěšení a ne kvůli tomu aby si druzí sedali na prdel, jak že jezdím podle nejmodernějších trendů.

01.03.2012 23:28:33 #9 

TNS muž

Pekne zhrnuté.Akosi sa to cyklicky opakuje,ak si dobre spomínam o „krátkom dynamickom oblúku“ sme tu debatovali pár sezón späť.Aj o tom,že nam už slovo carving nelezie ľahko z huby.V každej druhej debate bolo „precarvované“.Pre nás to bolo jednoducho stále len lyžovanie.Ale,že sa to niekto pokúsi až takto otočiť?:)

Napadlo ma,že možno chcú jednoducho aj inštruktori trochu tej slávy pre seba.Furt je to len závodník ako vzor.A hľa!My máme „nový“ krátky dynamický oblúk a takto to nezajazdí okrem troch nikto v republike..fa­nynky padajú v mdlobách k zemi.Nuž ja im to teda rád doprajem.

>> #3, jarda, 01. 03. 2012 11:49:01

Ahoj, jeden z najstarších mazákov fóra.Som rád,že stále lyžuješ.Mám podobnú skúsenosť z Gardeny.Asi som trafil milého trénera,pokrčil plecami,„keď chceš jazdi“ a opaloval sa ďalej:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

včera 22:38:42 od HonzA_

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]