Srážka na sjezdovce - viník? - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Srážka na sjezdovce - viník? (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 39 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

27.03.2012 21:25:41 #31 

HonzA_ muž

>> #28, goldone, 27. 03. 2012 12:26:26

Tak samozřejmě, když se poradím se dvěma právníky, dostanu minimálně 3 různé výklady. A také 1 utopený právník na dně Atlantiku se dá považovat za dobrý začátek, jak s oblibou říká má kamarádka právnička. Ale to už se dostáváme dost mimo téma.

Ano, snažil jsem se na celou situaci dívat i z pohledu okolností, které pomáhají „oranžové bundě“. Ale až na věci typu byl tam terénní zlom, široká sjezdovka se významně zužuje, nic nenacházím. A u těchto 2 jde o věci, které měla vzít „oranžová bunda“ v úvahu, když vybírala stopu pro předjetí „červené bundy“.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

28.03.2012 15:00:24 #32 

Navvy

>> #31, HonzA_, 27. 03. 2012 21:25:41

Vzato čistě lidsky – neprávnicky, když vidím na sjezdovce nemehlo nebo šílence, tak se mu snažím vyhnout pokud možno velkým obloukem. Znovu připomínám i jednu důležitou okolnost – ve chvíli kdy se začne lyžařská obec otírat o špatné lyžaře, povede to k jedinému – omezením pro lepší lyžaře. Proti tomu je nejlepší obranou vzájemná ohleduplnost.

28.03.2012 23:15:00 #33 

Navvy

A už tu máme snahy o zákon, který zavede pravidla pro lyžování a snowboarding, jízdu na běžkách i jízdu na kole mimo veřejné komunikace. Takže do 18 let povinná přílba (na běžky zatím ne), časem kdo ví co bude. Já totiž ještě pamatuji doby kdy se ani v obci nemuselo jezdit omezenou rychlostí…

07.12.2012 11:34:57 #34 

claid

Měl bych dotaz jak postupovat při úrazu v cizině. Všichni jsme určitě četli, jak se na Čechy, hlavně v Itálii, chystají při sebemenší kolizi, jak budeme platit.

Poradí ale někdo jak se správně zachovat když je to obráceně a Ital zraní Čecha?

Ptám se proto, že se mi to stalo a právě smutně sleduji začátek lyžařské sezóny s ramenem po operaci, když nesmím do konce roku zvednout ruku vlastní silou (sešívaná šlacha, rotátorová manžeta atd). Stalo se mi to v březnu v Itálii, při dojezdu k hospodě. Byl jsem cca 1,5 m od místa, kde jsem chtěl zastavit, sundat lyže a nechat je tam u ostatních lyží. Přilítla cca 18-letá holka, co si asi myslela, že mě ještě podjede. Na poslední chvíli jsme zdvihnul ruku a loktem a předloktím zachytil její náraz. Jejích cca 55kg srazilo mých 85kg na zem, ona skončila o cca 15 m dále. Hned jsem věděl, že je to špatně, nemohl jsem zvednout ruku. Holka toho měla taky dost a ani se jí nechtělo zvedat. Měla tam rodiče, když jí posbírali, odjeli.

Jednoznačně její vina, já vlastně už skoro stál, jen pomalu se posunoval k 1,5 m vzdálenému místu, kde ležela spousta odložených lyží, ostatních občerstvujích se lyžařů.

Jak jsem měl správně postupovat? Legitimovat? Zavolat policii? Dělat napůl mrtvého? Neudělal jsem nic, popil pivo, odpočinul. Doma teprve řešil u doktora, s uvedeným výsledkem.

Samozřejmě se nechci zbytečně na někom hojit, ale tenhle případ a určitě spousta podobných, by zato asi stál.

Proto by bylo dobré, kdyby někdo znalý, nám neznalým poradil, jak se v takovém případě zachovat. Díky všem za rady.

07.12.2012 12:37:27 #35 

goldone

Moc dobre vedeli proc hned odjeli. Sam nemas zadne pravo nekoho legitimovat.Muzes se pouze pokusit zadrzet je nejakym zpusobem,pokud mozno za pomoci personalu a predevsim svedku,do prijezdu nekoho kdo ma opravneni legitimovat.Policie to udela na 100% a mozna nekdo bude vedet jestli ma takove pravo i pracovnik horske sluzby.V pripade,ze vinik nejevi znamky spoluprace,tak se ani nepokouset o sepsani nejakeho protokolu bez ucasti policie nebo jine uredni osoby.Nejhorsi faze celeho procesu je asi udrzeni vinika na miste,ale ver mi ze pri dopravnich nehodach jsou nekteri vinici dost agresivni a taky chteji odjet od nehody a presto existuji zpusoby jak je tam udrzet8-)

07.12.2012 16:40:19 #36 

orim muž

>> #34, claid, 07. 12. 2012 11:34:57 Chlape to Ti nezávidím. Pri dokumentovaní takýchto nehôd je potrebné identifikovať vinníka. Stačí, že nejakým spôsobom preukážeš, že nezvratne je to tá osoba. Buď svedecky, opíšeš si typ a značku auta, odfotíš si ju na mobil a pod. Niekedy sa Ti to podarí ak keď slušne požiadaš o preukázanie jej totožnosti. Ak dotyčná osoba je poistená ( čo dnes je skoro samozrejmosť) domnievam sa, že nebude robiť problémy. Následne je potrebné požiadať prevádzkovateľa o oznámenie na polícii, resp. spísanie nejakého záznamu o vzniknutej udalosti. Nie v každej krajine je to trestný čin, preto polícia nebude povinná to šetriť. Potom by si mal vyhľadať lekára a zabezpečiť jeho správu o ošetrení a popise zranení. Náhrady vzniknutých výdavkov – ošetrenie u lekára, bolestné, strata na zárobku sa dajú vymáhať v občiansko-právnom konaní, ak sa nič nezmenilo v tej krajine kde došlo k udalosti. Je to trochu komplikované, možnože dnes by to šlo aj cestou nášho súdu v prípade ak EU má pre danné krajiny jednotnú smernicu. (Tu som však pesimista). Na súde je potom potrebné preukázať, že Tvoje zranenie je v príčinnej súvislosti s konaním osoby, ktorá Ti to spôsobila. K tomu sa spravidla predkladá znalecký posudok súdneho znalca z daného odboru. Ideálne riešenie je škodu si vymáhať prostredníctvom poisťovne. Veľa šťastia.

08.12.2012 22:34:20 #37 

claid

>> #36, orim, 07. 12. 2012 16:40:19 Děkuji za za odpovědi. Je to opradvu dost složité. Když člověk zůstane ležet a je třeba zlomená noha, pak je jasný, že se to musí řešit. (a dobrá pojistka je výhodou). Tan můj případ je komlikovanější, že doktor byl až doma, MR až po 4 měsících a operace po dalších třech měsících. To je asi každé vymáhání škody problematické, i kdybych měl měl na viníka nehody nějaký kontakt…

08.12.2012 23:00:43 #38 

Navvy

>> #37, claid, 08. 12. 2012 22:34:20

V Itálii máš stejná práva jako třeba Ital. Máš nevýhodu v tom, že zřejmě neumíš dokonale italsky a italské úřady Ti nebudou zrovna fandit (to je prostě realita). Je důležité, abys byl pojištěn pro případ úrazu. V takovém případě, pokud jsi toho vůbec (fyzicky) schopen, se pokus zjistit totožnost toho, kdo tě zranil. Pokud to není možné (např. Ti dobrovolně nedovolí, aby sis opsal jeho osobní údaje z průkazu totožnosti), sděl pokus se zavolat horskou službu, aby to zjistila sama, nebo prostřednictvím policie. Pokud se Ti nepodaří ani to, sděl příčiny svého úrazu lékaři, od kterého se necháš ošetřit na místě samém a informuj o tom svoji pojišťovnu, kde ses pro případ toho úrazu pojistil. Pak máš určitou šanci, že získáš informace kdo za Tvůj úraz odpovídá. Poté se můžeš obrátit na některého místního advokáta (např. ho vyhledáš na www.aeuropea.com). A oslovit ho můžeš prostřednictvím českého advokáta. Důležité je prostě jít za tím a nenechat taó tak. Pravda, z března se bude ten kdo Ti způsobil úraz hledat dost těžko.

08.12.2012 23:38:33 #39 

claid

>> #38, Navvy, 08. 12. 2012 23:00:43 Díky, tvůj příspěvek hezky popisuje jak postupovat při úrazu v cizině. Nadnesl jsem toto téma ne, abych teď sháněl viníka a hojil se na něm, ale abych věděl eventuálně pro příště a hlavně také pro ostatní. Tohle téma není ani tady moc frekventované, tak bude jen dobře, když bude co nejvíc lyžařů vědět jak se v případě i zdánlivě lehčí nehody zachovat…

Nalezené položky: 39 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

včera 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

včera 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

02.12.2016 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

02.12.2016 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

02.12.2016 16:18:08 od Martin_B