Alpine Ski World Cup 12/13 - strana 17 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Alpine Ski World Cup 12/13 (diskuze strana 17)

Nalezené položky: 818 « První | < Předchozí | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | Další > | Poslední »

16.12.2012 17:30:31 #482 

ivan

>> #481, TNS, 16. 12. 2012 11:11:11

Jistě, jak píšeš + presumpce neviny. Třeba ho neodsoudí, třeba ho dobrý právník úspěšně vyseká, a pak by to v USA mohl časopisu pěkně osolit.

Uhlíkový spojler není? Já nevím, ptám se. Vyztužení takovým materiálem by smysl dávalo, pokusů i mimo Dodge už bylo víc a už Maier kdysi rozlámal nějaké takové experimentální Lange, tak toho nechali. Trochu „podezřele“ zní ta posouvatelnost, i když zase z principu fungování nohy s přirozeným lehkým V-stance v botě bez offsetu to zase nějakou logiku má. Ovšem cokoliv pohyblivého-nepevného tam, kde působí tak ohromné síly, se mi nezdá.

Otoh, koukal jsem jako blázen před lety, kdy Salomon dělal ten skelet s dírami, aby byla na jednu stranu bota měkčí. Měl jsem to za komerční gag, ale pak jsem na vlastní oči viděl, jak metr ode mne na závodech WC do takového skeletu leze Anja Parson (tak dobře namalované ty otvory být nemohly, i když jsem jí tam ruku nestrkal :-D).

16.12.2012 17:33:21 #483 

ivan

Obřáková neděle.

Hnusnej obřák holek. Marně přemýšlím, kdy jsem viděl něco na koukání tak nepěkného jako jejich 1. kolo.

Ale neposílám je kvůli tomu k plotně. Měly příšerně hrbolatou trať a k tomu mizernou viditelnost. Proto to vypadalo jako na lokálním FIS-závodě, kde převažují místní juniorky. (Ivane, jestli zvíš od pramene víc, přidej se, pls.)

Tina? Kolik lidí asi dneska napadlo „královna je mrtvá, ať žije královna?“ Když si vzpomenu, jak svého času chodila zoufalá po Špindlu a svěřovala se místním lyžařům, že je v hajzlu a že absolutně neví proč…

Víc v blogu.

Kluci: absolutní klasika v Alta Badii. Obřák nadoraz, 448 m (horní limit je 450), brutálně tvrdo, úzká prudká sjezdovka nutně se zároháky.

Kdo si po Val d´Isere myslel, že Teda nachytá na švestkách tam, kde to bude hustý a hodně za roh, zaplakal. Ono se to tam jinak, než jak to bylo, moc postavit nedá, i když Rakušák 1. kolo utáhl trochu víc než Fin druhé.

Kdo to neviděl: kdy naposledy se stalo, že č. 1 v cíli závodu WC dostalo od č. 2 PĚT VTEŘIN NA KOLO? Nápověda: dneska. To, co Mr. GS předvedl, už dneska vešlo do dějin.

Hubatej Ligety rulez. Schröcksi & Benni, po.erte se.

Klobouk dolů před Akselem. Jediný ze speed boys se držel.

Víc k tomu zase v blogu.

16.12.2012 18:04:33 #484 

PetrAT muž

fungování nohy s přirozeným lehkým V-stance v botě bez offsetu

Ivane, todle mi teda nějak uniká
V-stance je myšlený např SOMA od Fischeru ?
A co znamená offset ?
Je to jakoby jen posunutí „osy chodidla“ mimo osu lyže, ale s tím že pokud tam není i „V postoj“ , tak chodidlo směřuje rovně vpřed jak jsme byli zvyklí z dřívější doby ?

16.12.2012 18:18:54 #485 

ivan

>> #484, PetrAT, 16. 12. 2012 18:04:33

Myslel jsem tím „duck-stance“, tedy paty blíž u sebe a prsty dál. To je přirozené pro většinu lidí.

Toto se snaží respektovat Leitnerova a Auerova filosofie, nejprve zhmotněná v Rexxamech, potom ve Fischerech Soma.

V mých Lange a Atomic bylo jasně vidět, jak se botička vůči skeletu používáním stáčela do strany v souladu s výše uvedeným. Spojler skeletu ale na tohle samozřejmě nereagoval. Ten byl furt rovně a botička v něm stranově cestovala. Kdybych býval mohl taky spojler trochu posunout do strany, aby odpovídal natočení nohy a botičky, bylo by to ideální. Chápu to tak, že tohle Atomic Redster nyní umožňuje . Využití v praxi ale zůstává otázkou. Mám vázání X 20 RS s podobnou funkcí „vyosení“ ve špičce, ale zatím jsem nezjistil, jestli navození mírného „duck-stance“ využiju. A to jsem mírně vyosenou montáž vázání zkoušel už koncem 90. let.

16.12.2012 18:56:27 #486 

TNS muž

>> #485, ivan, 16. 12. 2012 18:18:54

Tak to s tým uhlíkovým spoilerom na Redsteroch by vedel asi jednoducho rozseknúť Ivan(CzechSki­er).Fyzicky sa vo Sveťáku pohybuje.Ale nechcem ho s takou prkotinou otravovať.Nemal som ich v rukách,mám len neoverené info,že je to plastová klasika.Možno som tomu náchylný veriť,lebo som sa hral s WC plugom Raptor a vlastním WC plug Tecnica,ktorá nemá žiadne „fičúry“ ako napríklad Power Chassis.

Aj závodná Tyrolia je v 2 verziách.RD/RS­.Myslím,že na výskyt v praxi prevláda verzia RD.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

16.12.2012 19:31:25 #487 

sla-lom žena

>> #483, ivan, 16. 12. 2012 17:33:21

Jakoby se mi i ve výsledcích potvrzovala moje doměnka, že je dost velký rozdíl mezi tím jak vypadají při zatáčení mnozí mladí oproti všem starším – Ligety, Hirscher oproti „staré škole“ Kosteliče, Raicha – a že to asi může být trend větší ohebnosti oproti síle. Dost možná, že ohebnosti podpořené jakousi pevností v krajních polohách těla (s jistou /nutnou?/ nestabilitou v rovnováze) oproti síle a jisté spolehlivosti v udržení rovnováhy. Znovu v té souvislosti připomínám svoji prvotní myšlenku, jestli někde v přípravě třeba i našeho Krýzla není chyba, když viditelně jakoby „kopíruje zatuhlého“ Kosteliče (kterému se zároveň omlouvám, protože vím, že je i tak stále skvělý). Jde mi o trend a jeho „české míjení“. Závod jsem tentokrát neviděla (mokla jsem na běžkách), ale výsledky ano.

Je to jednoduché k pochopení, těžké k naučení.

16.12.2012 20:04:05 #488 

ivan

>> #487, sla-lom, 16. 12. 2012 19:31:25

Sice jsem tuhle napsal, že neřeším, kdo je kdo, ale u tvých příspěvků by mě to sakra zajímalo.

„trend větší ohebnosti oproti síle. Dost možná, že ohebnosti podpořené jakousi pevností v krajních polohách těla“ – nekecej, že tohle napíše údajná holka dneska moknoucí na běžkách.

Už tvoje předchozí postřehy, na něž jsem tuším nějak nestihl reagovat, byly k věci.

Taky se mi zdálo, že rutinéři sice ještě zčásti uhájili svoje pozice, ale mlaďoši jako Matis, de Aliprandini, Faivre, Muffat Jeandet si o 30ku řekli docela nahlas.

Oba jasní dominátoři GS Ligety a Hirscher dokazují, že „statické“ představy o výhodě velkých těžkých borců blednou ve světle výkonů „dynamických“ jízd těchto borců rychlých, pružných a ohebných.

Technique über Technology.

Kdyby sem nakoukl mski vulgo Milan Trnka, asi by to pořádně rozčísl. (Milane, už máme zimu, kde se flákáš, chlape?)

16.12.2012 22:06:36 #489 

fischerbl

>> #471, ivan, 15. 12. 2012 13:59:47

Oslavný článek resp. TZ už je i na snow.

Jinej gang...

16.12.2012 22:38:12 #490 

ivan

>> #489, fischerbl, 16. 12. 2012 22:06:36

Díky za info, jsi pečlivý jako vždy.

Děvčeti to přeju. Dítě za svoje rodiče nemůže. Ve veřejném prostoru ale existuje holt riziko, že někdo okomentuje, když se z prdu dělá kulička. I když je ten prostor takových a ještě horších kuliček plný.

16.12.2012 23:12:34 #491 

CzechSkier

>> #490, ivan, 16. 12. 2012 22:38:12

Tedy já bych tak příkrý nebyl, myslím si, že je to dost nespravedlivé, a to nejenom proto, že Klára je fajn holka. Třetí místo v EP považuju za super úspěch, a to bez ohledu na to, kolikrát už kdo startoval na svěťáku. Konkurence je tam ještě větší a startovní pozice ještě horší. A co se týká mediální odezvy, vloni když bodovali kluci v EP, myslím v Itálii, tak odezva nebyla menší, bylo to i v televizi, a to nebyli třetí. A myslím, že je to důležité i z psychologického hlediska…

I.

www.juniorsports.cz

16.12.2012 23:21:08 #492 

CzechSkier

>> #487, sla-lom, 16. 12. 2012 19:31:25

Tady mám podobný pocit jako ivan, skoro bych i navrhl uzavřít tipovací soutěž… No nic.

Ale s tou pohyblivostí to tak vidím taky. Myslím, že to hraje větší roli, než případný deficit v kondici. Ještě budu muset pár závodů zanalyzovat, ale zdá se mi, že lepší výsledky asi dosahují jezdci/jezdkyně, kteří mají větší pohyblivost v pánevní oblasti, dokáží totiž lépe udržet váhu na vnější lyži ve velkých rozsazích i na nových, delších lyžích. U chlapů bych tam určitě řadil Hirschera, u ženských Zettelovou, Worley a Maze. Ale zase Ligety mi do toho vzorce nesedí… Tak ještě uvidím. Taky jsou tam ještě rozdíly mezi tím, do které pozice závodníci driftují a odkud už začínají po hraně. Tam jsou taky docela velké rozdíly.

Jinak si ale myslím, že tvrzení že Krýzl někoho napodobuje v tomto smyslu je dost na vodě a je to čistá, nepodložená spekulace, a to i v případě, že celkový dojem může být podobný…

I.

www.juniorsports.cz

17.12.2012 00:56:28 #493 

Mirek muž

>> #492, CzechSkier, 16. 12. 2012 23:21:08

Řekl bych, že právě Ligety je v oblasti pánve nejpohyblivější. Pro něj není problém dostat zadek v každém oblouku na sníh, ale trup udržet ve velkém odklonu.Proto mu lyže točí daleko víc než ostatním, a tam co ostatní driftují nebo přismýkávají, on jede čistě po hraně. Krásně to bylo vidět ve včerejším prvním kole obřáku, kde dal druhému Hirscherovi 2,40 sec.Taky mi přijde, že na rozdíl od většiny ostatních zvyšuje tlak do lyží a hranění v průběhu oblouku postupně.

17.12.2012 02:00:23 #494 

ivan

>> #491, CzechSkier, 16. 12. 2012 23:12:34

Relativní je kdeco. Byla Matka Tereza světice, nebo náboženská fanatička, která nepomohla spoustě lidí s tím, že spasit je mají modlitby a Bůh?

Jako hodně mladej jsem měl svou sportovní relaci ve starších klucích, kteří byli mistři světa (ve volejbalu. Kamarádi i soupeři, kteří u toho vydrželi déle než já, byli poté kapitáni nároďáku, medailisté, repre trenéři).

Jako lyžařský jouda bych byl poté blahem bez sebe, kdybych se dostal na MR v lyžování. Nebo kdybych se později umístil na nějaké kulturistické soutěži. Za dva roky? budu spokojený s přiměřeným umístěním mezi veterány v dálkovém plavání. Ještě později možná s tím, že si dojdu sám na WC.

C´est la vie.

Komentuju to, že medializace výsledků závisí především na tom, jakou má sportovec mediální podporu. Ne že by to bylo něco nového. Svého času jsme byli přesvědčováni, že kolová je jedním ze středobodů sportovního světa. Což není nic proti Pospíšilovým, kteří tomuto minisportu dokázali vládnout obdivuhodných 20 let.

Podobně se nám servírovaly skiboby. Malý sport, po němž dnes mediálně pes neštěkne, měl mohutnou oficiální podporu, protože jsme v něm byli dobří. Něco málo o tom vím, svého času World Nr. 1 Alana Hrbková, pak Hanousková, byla taková kamarádka, že s tehdejším manželem svědkové na naší svatbě.

Samozřejmě vidím, že vnímání se dnes až nezdravě posunulo ve prospěch tzv. velkých sportů a vedle nich se ty tzv. malé nemají šanci odpovídajícně prosadit.

Všichni spokojení nebudou nikdy. Ale diskusi o úměře vnímám jako legitimní a případnou.

17.12.2012 09:55:52 #497 

MirekP

• Jsem od lyzovani opravdu daleko, ale Teda bych tam zaradil (myslim, ze od doby co zavodi je prave v tomto dost nahore, jakoliv mozna prave Hirscher je dalsi/jeste vetsi super akrobat gymnasta..)

Mimochodem jak vyhodnocujes/meris ty co pak zarazujes jako „v panvi pohyblivejsi…“

• pokud ten kondicni deficit nelimituje dojet do cile:-D. Ted vazne na kondici vsichni pracuji leta a podobne a tak tam ty gaps nebudou tak velke (navic mozna/asi se da lepe ovlivnit dotahnout na pozadovanou nezbytnou uroven nez vrozena kloubni pohyblivost jakoliv je tady take nevyuzity prostor). Je dulezite v te kloubni pohyblivosti delat ty spravne veci (ale jako vzdy nekdo ma dano vice nez jiny…). Navic to nebude jen o rozsahu, ale tez o jiste aktivite jez v nem nastava. Tj umetb to proaplikovat do te aktivity v oblouku (rozsahem, casove i silove).

BTW> Bylo by zajimave, jakoliv neocekavam odpoved, vedet co pali vas tym. Jiste jste si v tymu museli polozit zakladni logickou otazku co vas deli od nejlepsich (v cem je ten rozdil)…

• Je to technika?
  • Je to rozsahovy limit ktery ji/techniku neumozni applikovat tak jak je treba?
  • je to zkusennost?
  • je to material?
  • je to lepsi startovni pozice?
  • pravdepodobne kombinace vseho?
  • je to jeste zcela neco jineho (psychika)?

Ale jestli je tam neco co je primarni (urcite jste muzeli udelat vicelety treninkovy plan s ohledem nejen na vysledky, ale i zlepseni tech nejkritictejsich oblasti)

Bylo by zajimave (troufam si tvrdit pro vsechny mistni nadsence) kdybys nam naznacil (aniz bys prisel o moznost objizdet s tymem Evropu):-D

Dik, MP

17.12.2012 10:13:19 #499 

Kuba

>> #493, Mirek, 17. 12. 2012 00:56:28

U toho Teda budou dost zásadní rol hrát i ty jeho obřačky. U Hedu májí podle mě sakra náskok a ty jeho gs budou asi ještě jinde. Nevěřím že by byl jen tak schopen pravidelně nadělovat Hirscherovi přes dvě sekundy. Další věc je ten jeho „funařský“ styl ježděný po vnější:-) Dokonce si na to pořídil nové rukavice s nějakým zvláštním povrchem nevím zda mu to nějak pomáhá nebo je to jen nový sponzor ale ještě jsem takovou rukavici s takovým povrchem nikdy neviděl. Kopírovat a to dost slušně ho začíná mladý Mathis který mi přišel v předchozích závodech úplně v koncích. Naopak se mi zdá že jezdci na lyžích atomic jsou na tom nejhůře… samozřejmě Hirscher a Pinturault sjedou snad i na prknech od sudu:-)

17.12.2012 10:44:45 #500 

Vlastik33095 muž

L.Vonn přerušila sezónu. Viz idnes.

better out than in...

17.12.2012 10:47:40 #501 

Ičes

>> #479, TNS, 16. 12. 2012 00:18:09

Spomína ako začal pracovať s tímom na výjazde do Južnej Ameriky.“Andrew Weibrecht mal v La Parva so sebou hromadu plugov,opýtal som sa ho v čom sú akože rozdielne.Po tomto rozhovore odjazdil celý kemp v jedných botách.Nemám to moc rád,najprv treba popracovať na tom,aby bolo lyžovanie skutočne vyvážené a neskôr sa môžeme hrať s maličkosťami.Moja filozofia je najskôr dobre jazdiť,potom nastavovať materiál.Podľa mňa je predsa nezmysel prispôsobovať boty zlej technike.

Prečo mám pocit, že som toto už niekde zažil?

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

17.12.2012 11:29:50 #502 

sla-lom žena

Ono to, co jsem napsala není vidět na první pohled? – tedy i pro „blonďatou“ nelyžařku (mod.gymnastku, atletku), která si leta zvykala na pozorování a analýzu pohybu lidí? No a jestliže si ona pozorování ověří u lyžařů, kteří asi lyžování rozumějí…? Když už jsme u těch dohadů – není nic jednoduššího než se podívat do mé zdepříspěvkové minulosti (což jste již nejméně vy, Ivanové, jistě učinili). Jde ale asi spíš o věc než o pátrání, že, pánové?

Nevím, zda jde o napodobování, ale pohybový projev lyžaře je rozhodující – a ten je natolik podobný, že třeba u Krýzla se to slovo vtírá. Protože jsem slyšela o jak pohybově nadaného „gymnastu“ se jedná, usoudila jsem, že v přípravě jde nejspíš docela jinou cestou než ti, které jsem označila jako nositele trendu. To nikdo z „povolaných“ nevidí?

Je to jednoduché k pochopení, těžké k naučení.

17.12.2012 12:37:48 #503 

Harry

>> #501, Ičes, 17. 12. 2012 10:47:40

Vsak si so mnou este nelyzoval,tak odkial to mozes vediet!

>> #502, sla-lom, 17. 12. 2012 11:29:50

Ale neboj,vidi,vid Ivan.Je vidno,ze mas velmi dobre vyvinuty pozorovaci talent,spolu s vlastnostou vediet si veci v hlave zoradit.Uz davnejsie si spomenula tu gymnastiku,odvtedy Ta tak beriem.Viem ze vidis,aj ked nevies veci v lyziarskej terminologii spravne pomenovat.Ale neboj,takych nas je tu viac.

Ide o to,ze principy triafas pomerne presne.Ovsem,nedaj sa zlakat len pohybovym prejavom,v hre su aj ine veci.

Mirku dobry koment.

A toto Taky mi přijde, že na rozdíl od většiny ostatních zvyšuje tlak do lyží a hranění v průběhu oblouku postupně.

Si trafil uplne paradne.Toto som tu este nepocul od chalanov.

>> #499, Kuba, 17. 12. 2012 10:13:19

Kubo,co vyviedol Nani?Nevies?

Dobre to ohladom lyzi povedal T.Bank v priamom prenose.Ondra zobral dva pary z tej istej serie,a kazdy par sa inak spraval.Utrafenie lyzi je dost dolezita vec v celom systeme.Problem vidim v tom,ze Ligety presne vedel co hlada,vedel akou cestou sa chce uberat aby nemusel opustat hranu na ukor driftu,a take lyze aj nasiel.Kym mnohi ini nie.

Vcera som sa znovu vratil k clankom M.T.S z minuleho roku.Musim uznat,ze fakt je dobry,zas mi to stalo za precitanie.Klbovu pohyblivost v oblasti panvy preferoval ako jednu z najdolezitejsich veci.Takisto cielenu pripravu posilovania svalovych partii v bedrovej oblasti,vlastne,ved si mozno dohladat aj jeho cviky na plazi,aj jeho pluh.

Tak,a ked som uz taky mudry,dovolim si este jedno.Uplne sa opomina v nasich debatach sagitalni pohyb/ako hovori Ivan/cize predozadny.Len samotne rozsahy su samoucelne.Ak nie su spojene z dokonalym nacasovanim a prevedenim predozadneho pohybu/tzv.vy­tlacanim noh v predozadnej rovine/.Cize,brat bude ten,kto zladi v obluku rozsahy so schopnostou utiahnut hranu bez driftu s pomocou predozadneho pohybu.

Takychto jazdcov zatial moc nie je,suverejne vycnieva Ted L.,blizi sa k nemu Hirscher.Z dalsich uz spomenuty viacerymi mlady Mathis/aj ked na tento sposob jazdy este uplne nedozrel,technicky ide na to dobre/,Nani a este par dalsich,niektori su aj vekovo starsi.

Situacia sa bude este priebezne menit,tym ako bude dalsim sadat material na ich sposob jazdy a podla kopcov.

U zien upozornujem na Tinu Maze,technicky velmi dobry prejav,tiez trochu vycnieva pred peticou sesticou dalsich,ktore tiez pochopili kolka bije,a svoju techniku prisposobuju novym lyziam.

Na zaver,technika je mi na ho… ked nemam silu na jej prevedenie do reality.Sila mi je na ho… ked nemam techniku na jej prevedenie do reality.

Tot moj nazor z uhorskej zeme

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

17.12.2012 13:08:44 #504 

ivan

>> #497, MirekP, 17. 12. 2012 09:55:52

Ano, bylo by to zajímavé. Otázkou je nejenom ochota hodit takové analytické know-how do placu, ale vůbec to, nakolik jsou analyzující schopní nalézt odpověď. Tím se nenavážím do pauláthovic týmu, nýbrž myslím třeba na Janku. Celá alpská část Schweizer Skiverbandu by jistě dala nevímco, kdyby dokázali „Jänkse“ vrátit ze současného děsivého srabu tam, kde před pár lety byl. A zdá se, že i tihle borci s tím mají problém. A přitom ho trénuje borec kalibru Seppa Brunnera.

Když mluvíš o těch rozsazích a souvisejícím. Můžeme také uvažovat nejenom o vlastním rozsahu (vedle síly, rychlosti a toho dalšího, aby měl M47 klid, že ctíme komplexnost sjezdařiny), ale i o schopnosti aplikovat maximum vnitřních sil s potřebnou rychlostí a vytrvalostí právě v těch maximálních rozsazích. Což je mimochodem věc, o níž mi Milan Trnka vykládal už před dost lety.

A co třeba counter? Na fotce u tohoto článku http://sport.idnes.cz/foto.aspx?…

má trup v ohromném. Co pánev? Je logicky spolunatočená. S ohledem na ten oblouk hodně? málo? víc/míň než ostatní? Nebo zrovna v tomhle rozdíl není? (Jasně, z jedné fotky raději nic nevyvozovat.)

A pak je tady celá oblast triády výživa – psychika – výkon, kterou jsem nakousl nedávno u té kondiční úrovně sjezdařů a v níž mohou být značné rezervy.

>> #499, Kuba, 17. 12. 2012 10:13:19

Na nějaká zázračná technologická řešení nevěřím. Eliasch prostě nakoupil plno skvělých závodníků a zřejmě nastavil rozpočet závodního oddělení tak, že měli víc prostředků na zkoušení a testování. A je tudíž možné, že trefili dobré lyže (přinejmenším pro pro Ligetyho a Svindala) hodně brzy a ti mohli méně testovat a více trénovat. Tedy i efektivněji a šetřit tak síly.

Dovedu si představit snad jen mírně odlišně řešený průběh krojení a umístění nejužšího místa lyže (víc dozadu???) ve vztahu k montážnímu bodu, které by možná (možná ne, jen teoretizuju) podpořilo druhou část vedení oblouku tak, že třeba Ligety ho dokáže se svou technikou a svými rozsahy vyjet efektivněji.

Podobně by se dalo spekulovat o botách. Prý jezdí v měkčích (= ohebnějších dopředu) než ostatní. Že by mu to pomáhalo tak rychle se dostat dopředu na nové hrany? Co jeho dorsiflexe? Takhle a podobně od kompu můžeme spekulovat až do jara. (Napsáno předtím, než zde předozadní pohyb zmínil Harry.)

A Ligety sám? Vždyť byl nejlepší obřákář WC už před 5 lety a olympijský vítěz (byť v kombinaci) už skoro před sedmi (2006). Žádná shooting star.

A že by to svoje kouzlo prodali i Stocklům? Nebo naopak? Mrňavá firma a hle, jak Tina řádí a má víc bodů než touto dobou loni Lindsey. Ti si na stories o technologii Pentagonu nikdy nepotrpěli a jaké mají letos lyže!

„Atomon“ má nakonec zatím letos přibližně stejně bodů jako Head. A Pinturault ve VdI málem s přehledem zařízl i Ligetyho. Nebo jak letos najednou jezdí Zettel. A včera vyhrála druhé kolo Shiffrin. Taky zázračná lyže? Ani Stenmark neměl lyže ze zázračných materiálů a když začal vyhrávat, byl Elan vlastně malá chudá fabrika z „divné“ země a bez závodní historie na špičkové úrovni.

17.12.2012 13:11:21 #505 

CzechSkier

No trochu mi tvoje úvaha připomíná, jako kdybych potkal na plese dvě ženy, které mají stejné šaty, a usoudil z toho, že jedna záměrně napodobuje druhou. Většinou z toho ale ani jedna z nich nemá vůbec žádnou radost…

I.

www.juniorsports.cz

17.12.2012 13:32:03 #506 

ivan

>> #501, Ičes, 17. 12. 2012 10:47:40

Ona je bota hodně věc psychiky. Zejména když se nedaří podle představ a nedaří se najít zjevný důvod, jsou boty hodně na ráně. Protože po těch 250 dnech na sněhu jsou vesměs dost hin, musí se jít do nových a v nich snadno vznikne nedůvěra „že to není ono“. Odtud pak experimenty až návrat k „záplatovaným“ starým skeletům. Viz momentálně Janka.

Blbé je, že neustálým kutěním na botách (i lyžích) trpí trénink a jeho kvalita. V tomhle má ten Eversův přístup logiku.

Pokud trenér správně vyhodnotí chyby v technice, je u „polohotového“ závodníka jistě namístě pracovat především na jejich odstranění/zmír­nění. U „hotového“, který vyhrává, už je ale mnohdy třeba (některé) jeho „chyby“ respektovat, neboť k němu patří a zásah do nich by mohl mnohé rozhasit a projevit se kontraproduktivně.

Žádný drama. Nepodezřívám tě, že jsi třeba mateřskou dovolenou znuděná Alena Jandáková (už má asi po ní?), nebo některá z dalších trenérek, či dokonce papá Záhrobský nebo Tomáš Bank. A pátrat nebudu a lustraci tvých příspěvků jsem si vážně nedělal.

Akorát je taková kombinace osoby a postřehů nezvyklá, toť vše.

Jistě, právě obě gymnastiky patří svou podstatou ke sportům, kde se „oko na pohyb“ jistě vycvičí maximálně. A příklady úspěšných trenérů-„laiků“ dokládají, že dar vidět existuje. Jednoho takového (nelyžařského) mám ve svém okruhu, mimochodem prapůvodně sportovního gymnastu. Celoživotní vzdělávání a mezioborové vidění k tomu.

Přiznám se, že Kitana jsem už dlouho neviděl, ani jet. V přenosech na TV, kterou můžu sledovat (ARD, ZDF, Eurosport) se jeho startovní čísla moc často neobjeví. Asi by se dalo něco dohledat na YT, já vím. Nebo nemám tak dobré oko. S těmi našemi pokusy o analýzu borců WC jsem ostatně opatrný. Snad jen CzechSkier do toho mohl nakouknout trochu víc. (mskiho nepočítám, toho asi už sežral žralok i se surfem.)

>> #503, Harry, 17. 12. 2012 12:37:48

"Mirku dobry koment.

A toto Taky mi přijde, že na rozdíl od většiny ostatních zvyšuje tlak do lyží a hranění v průběhu oblouku postupně.

Si trafil uplne paradne.Toto som tu este nepocul od chalanov."

K tomu tlaku. Jak to chápu, nepřímo jsem se i o to otřel výše v úvahách o případném vlivu krojení aj. na schopnost průjezdu druhé části oblouku.

Budování tlaku do lyží neboli Druckaufbau je samozřejmě aktuální pojem a (nejenom) každý Apulák při něm salutuje. Jsem ale v tom fofru, v jakém se na těch 35m lyžích musejí dostat do těch 25–26m bran, k nějakému zvyšování tlaku dost skeptický. Zní to sice dobře ba „správně“, ale ony ty obřáky byly boj už předtím (díky, tbany, za jeden kus našeho hovoru) a teď teprve.

Trochu jsme to ale už nakousli před časem. Někde jsem Teda tuším odposlouchal, jak říká, že „končí oblouk později než ostatní“ a hodil to i sem do diskuse. Což by mohlo být něco v tom smyslu, jak uvažujeme nyní zde. Ale, opakuju, když vidím ty občas až zoufalé akce, jak se vejít do brány, formulace o nějakém postupném zvyšování tlaku do lyží coby aktivní závodníkově práci neberu. Jo že ten tlak postupně v dané fázi oblouku narůstá coby objektivní danost, to určitě.

Asi tak, my 2 cents. Možná to vlastně ani nemyslíme moc rozdílně a nakonec se shodneme?

17.12.2012 14:06:06 #507 

CzechSkier

„Když už jsme u těch dohadů – není nic jednoduššího než se podívat do mé zdepříspěvkové minulosti (což jste již nejméně vy, Ivanové, jistě učinili). Jde ale asi spíš o věc než o pátrání, že, pánové?“

JJ, podíval. Tvé příspěvky mi svým rozhledem, mužským zaujetím pro diskuzi a argumentaci, názory na techniku a jednotlivé závodníky a i stylem hodně připomínají příspěvky, které psal HOnza.

I.

www.juniorsports.cz

17.12.2012 15:11:47 #508 

CzechSkier

Ted Ligety má opravdu obrovský rozsah, a je evidentně zatím nejrychlejší. Ale to, co já mám na mysli není tolik o rozsahu, jako právě spíš o jakési měkkosti v té krajní pozici. On se nezalamuje v pánvi tak, jako ostatní, mám nějaké fotky srovnání třeba s Hirscherem, škoda, že je tak pracné tady na fóru doplňit komentáře o fotky nebo video. Musí se někam jinam nahrávat, a pak sem zadávat webovou adresu, to dost odrazuje. Hirscher třeba protlačí ten vnějěí bok skoro až k zemi, zatímco Ligety má osu pánve i v tom svém rozsahu mnohem kolměji k zemi. V řad oblouků končí na vnitřní, třeba včera v Alta Badii to bylo markantní, ale přesto to ustojí bez časové ztráty. Jiní v takových situacích vypadávají, on tam takových oblouků měl minimálně 6 z toho, co bylo vidět na kameře. Tak nad tím ještě bádám, protože záběrů, ze kterých se dá něco vyčíst není moc, pokud si je člověk nedělá sám. Ale ten rozdíl bych přirovnal například k tomu, že když se budu bavit o pokrčení, tak taky jeden jezdec může jet více pokrčený než druhý, ale to neznamená, že je měkčí v kolenou a lépe zpracovává nerovnosti. A když člověk téměř leží na boku, tak pružnost v pánvi je asi to jediné, čím lze nějaké nerovnosti absorbovat.

I.

www.juniorsports.cz

17.12.2012 16:02:24 #509 

CzechSkier

Nebudu konkrétní, ale ono to nikdy (téměř) není o jedné věci. Všechny věci, které jsi zmínil, se nějakou měrou podílí na konečném výsledku a každý tým si nějak analyzuje, co nejvíce, a co z toho je potom v jeho silách reálně změnit. Určitě to není o tom, že se někdo rozhodne jezdit jako Hirscher nebo naopak Kostelič, a pak se ho snaží napodobovat. Základní technické návyky jsou většinou už vžité z žákovských a juniorských let, a na jejich rozvoj/změnu je pro jezdce SP jen omezený čas. Taky je to o tom, že některá technika třeba i funguje na normálním sněhu, ale na ledovém povrchu si lehneš. Takže je to hodně o možnostech na takovém povrchu trénovat. Taky například technika, kterou trénuješ funguje na upravené trati, ale ne na trati, kterou máš na 60. nebo 70. pozici.

Je celkem známo, že výsledky jsou dány hlavně počtem chyb. To znamená naježděné objemy, tedy opět čas a podmínky k tréninku. Ale časový dopad té samé chyby je taky hodně odlišný podle toho, jestli ji uděláš na upravené nebo rozbité trati.

Byla tady řeč o trénovanosti, především fyzické. Trénovanost ale vzniká během regenerace, nikoliv během zátěže, a je tedy limitována rychlostí regenerace. A rychlost regenerace je jiná, když má někdo fyzioterapeuta po ruce a taky saunu + další. To pak ale ubytování nestojí 20 Eur ale 80, a k tomu ještě i pro fyzioterapeuta + jeho odměna.

Se startovní pozicí souvisí i psychika. Jinak se ti jede, když jedeš na špici v hlavním pelotonu a jinak, když dotahuješ zezadu. Když pak stojíš na startu a už je kolem tebe skoro ticho a na sartu posledních 5 lidí a před tebou rozbitá trať…

A pak taky se startovní pozicí souvisí i peníze, protože čím výše jsi, tím více ti toho FIS platí – ubytování, doprava. A když jsi vzadu, tak nic. A pak záleží, z jak bohatého svazu pocházíš..

A tak objíždíš FISové závody (na které taky musíš shánět peníze, které ti nikdo nechce dát, protože nejsi vepředu), abys najel nějaké body a trochu se posunul, a přitom víš, že třeba 9 bodů stačí tak na 40.-45 startovní pozici na SP. A ti, co jsou vepředu mezitím ladí formu a trénují speciálně na konkrétní kopec a povrch.

Tak se prostě kousek po kousku posouváš a doufáš. A když se ti to náhodou povede, tak pak doufáš, že se udržíš. A lidi si rychle zvykají, takže když se neudržíš, kde už jsi jednou byl, tak tě začnou odepisovat třeba jako Šárku. Přitom je to docela běžné, viz třeba Raich, Janka, Hosp, a další.

To nepíšu proto, aby někomu ukápla slžička nad vrcholovými sportovci. To píšu proto, že pro úspěch je asi mnohem důležitější to, kdo dlouhodobě vydrží tuhle fyzickou i psychickou zátěž a kdo si vytvoří finanční i materiální zázemí, než o tom, kdo objeví zázračnou technickou finesu a zmenší třeba předklonění v pase ve slalomu o 10° (tím neříkám, že to není důležité).

Je to takový nesouvislý text, co mi slina na jazyk přinesla. Omlouvám se za nedostatek konkrétnosti, to asi pochopíš. Ale nechtěl jsem to nechat úplně bez reakce, a strukturovanějěí odpověď by asi vydala minimálně na seminární práci.

Tak zatím.

I.

www.juniorsports.cz

17.12.2012 16:23:39 #510 

MirekP

>> #504, ivan, 17. 12. 2012 13:08:44

• K Jankovi souhlas (proste nektere situace nejsou banalni a ani Ledlovo " just keep hard working …" nemusi pomoci). Jim by z toho listu pravdepodobne ta technika mohla vypadnout (s ohledem na vysledky v minulosti, jakoliv to musi taktez nejak revidovat) a tak musi hledat relativne nahodne pres zdravi, psychiku mozna az na uroven soukromeho zivota:-D

Na druhou stranu je to na nem to zvladnou (ti opravdu dobri vetsinou ty navraty daji, Serena, Del Potro…jakoliv je to dost neprijemene a ve vsech smerech narocnejsi nez bez pauzy).

• Jinak ty me dotazy byly dost obecne na prozrazeni opravdu opravdoveho detailniho know how.
  • panev topic, myslim, ze diskuze s Milanem nas, prinejmensim lyzarsky (a snad nejen:-D), natolik obohatili, ze ani ja nemohu rici mam to ciste ze sve hlavy (jakoliv verim, ze jsem k tomu dosel sam, uz fakt, ze o par let pozdeji nez Milan, mimo jine zpusobeno i mym rokem narozeni i zajmem o lyzovani pozdeji)
  • komplexost sportovniho vykonu nejde ani popisovat do detailu zde (tot k n-ade)
  • counter, tezko rict, pokud hledam nejakou vyhodu moc jich nevidim (Harba nectu tak nevim, minimalne to, ze se te tyci za jistych okolnosti lepe nevyhnes). Otazka zni stale dokola je to zadouci? Nebo jen nekdy nezbytne nutne? Proc? Jake to ma vyhody a kdy je mozne to vyuzit. Jakou to ma vyhodu (a nevyhodu) pro nacvik zataceni, jakou to ma vyhodu obecne pro zataceni?

Myslim, ze to nikdo na foru nezduvodnil (Ivan V, mam pocit ze byl jistym zastancem pak spis zminil a upozornil tu existenci). Pokud se pletu, ma omluva a zkuste me navest (fakt me pripadna vyhoda protirotace zajima)

17.12.2012 16:44:40 #511 

MirekP

>> #508, CzechSkier, 17. 12. 2012 15:11:47

Ok. Beru. Jde o definici. Jakoliv to mereni muze byt osemetne jako vse, chapu a je to zajimavy element (nemyslim to zmekceni, to bych cekal) ale spis trochu odlisna pozice panve. Sam nemam moznost to zkoumat.

>> #509, CzechSkier, 17. 12. 2012 16:02:24

Je jasne, ze je to komplexni, vse souvisi se vsim, ne kazdy ma stejne moznosti … A klicova je stabilita udrzeni vysoke vykonnosti. Viz Roger, proste to dlouhodobe zvlada, ale zatim jsou schovany ty elementy techniky, kondice, volumes zamerene na podstatne (servis a forhand zejmena v jeho pripade) a na to navazana psychika (jasne, ze kdyz vyskocis v 17 a dlouhodobe fungujes nese to sponsory a podminky).

Me trochu zajimal vas individualni plan (co vas trapi a jak to posunete) ale i tak dik za odpoved. Chapu jakoliv bys asi nic noveho ze sveta lyzovani neprozradil neni duvod to (pripadne bez svoleni) delat.

Ok a konec z me strany.

Nalezené položky: 818 « První | < Předchozí | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

včera 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

včera 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

09.12.2016 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo