Instruktor v cizině - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Instruktor v cizině

Nalezené položky: 41 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

18.11.2012 13:40:31 #1 

SkierM

Ahoj!

Jste instruktoři lyžování? Učíte v cizině..?

Teď to bude šestá zima co jsem instruktorem lyžování. Učím u nás v Čechách a uvažuji o tom, že bych příští zimu 2013/2014 odjel učit někam do ciziny. Lákají mě Alpy a Amerika. Myslím si, že zkušeností mám už dost, jazyková vybavenost se mi zlepšuje a i na svahu jsem se rapidně zlepšil. Chtěl bych si udělat vyšší licenci, se kterou bych snad neměl problém v zahraničí učit (Apul B)..

Zajímalo by mě Vaše zkušenosti s výukou lyžování v zahraničí.. Jak to chodí v lyžařských školách, jaký máte kurz, jakými jazyky musí instruktor disponovat, jaké jsou platy, atd.. Máte případně někdo podobný plán jako já?

Díky moc! :-)

18.11.2012 15:14:03 #2 

Tomatáš

Ahoj SkiereM,

určitě začni od té vyšší licence!Pokud máš v plánu, pracovat jako instruktor lyžování po celém světě, doporučuji ti nasměřovat své úsilí jednoznačně k ISIA známce, se kterou budeš mít lepší vyjednávací pozici, podmínky, práci, peníze atp..

Evropa je bohužel trochu složitější a standardy ISIA nejsou z několika důvodů tím hlavním parametrem. Nejsnadnější cesta vede jistě do Švýcarska, Rakouska či Německa. Itálie a Francie jsou dosti problematické, ale určité možnosti také existují. .....Ovšem např. špičková tirolská škola (potažmo tirolský zákon), ve které pracuji, vyžaduje bezpodmínečně držení rakouské licence..... Pokud hovoříš španělsky, otevírá se ti cesta např. do Andory a především v letních měsících do Chile, Argentiny či Peru. USA je téměř neprůchozí, ale možnosti jsou v Kanadě, která je v mnohém velice zajímavá a stojí za úvahu. Přemýšlel bych i nad Japonskem či Koreou. V letních měsících můžeš zkusit štěstí v Austrálii či na NZ. Doporučuji ti ovšem tuto variantu řešit již v lednu či únoru.

Pokud chceš učit v Rakousku či ve Švýcarsku, jednoznačně musíš být schopen komunikovat v němčině. Pokud vládneš ruštinou, máš velkou výhodu a knowhow, které ti školy rády zaplatí!Mimo Evropu si vystačíš s plynulou angličtinou. Do Jižní Ameriky bez španělštiny se zřejmě nedostaneš vůbec, ale možné je všechno a za zkoušku nic nedáš.

Mnoho informací získáš určitě od lidí z tvé školy či na dalších kurzech, kde tě jistě povedou lektoři, kteří zkušenosti se zahraničím mají.

Doufám,že jsem ti pomohl. Hodně štěstí na dlouhé cestě!;)

TM

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

18.11.2012 20:55:51 #3 

SkierM

>> #2, Tomatáš, 18. 11. 2012 15:14:03

Děkuji za Tvou odpověď! Určitě se nejdříve budu snažit získat vyšší licenci (tedy Apul B) a ISIA známku. To je věc na kterou se chci v letošní zimě soustředit, abych si ty dveře do zahraničních škol aspoň trochu pootevřel. A právě kvůli tomu zvažuji i změnu lyžařské školy u nás. Sice jsem u lyžařské školy, která zaměstnává přes zimu 7 sezoních (stálých) instruktorů a dohromady přes 20 instruktorů, kteří to mají jako brigádu. Ale posun v lyžování v mé dosavadní škole nemám žádný, i přesto, že mám pouze Céčko tak doškolování instruktorů vedu já (ať už na lyžování a nebo i metodiku). A tak chci zkusit nějakou lyžařskou školu, kde se budu moci něco naučit i já sám, ale bojím se, že si pohorším platově.. Tak snad něco pořídím. :)

19.11.2012 13:22:08 #4 

Joukr

>> #3, SkierM, 18. 11. 2012 20:55:51

Jen bych to doplnil, ze vetsinou v Rakousku nepotrebujes nemcinu. Uci se jen anglicky a rusky. Na tech par nemeckych hodin tam maji svy domaci lidi… Rustina neni vyhoda, ale podminka. Stejne v Svycarsku. Ve Svajcu ti ale ISIA znamka stacit nebude, vetsinou chteji ISIA card, coz znamena mit Landes 2 + zajet ISIA test, potazmo EURO test. Spanelstina a Francoustina je velke plus take, ikdyz v Rakousku neni opet potreba, protoze Spanelaci a Francouzi tam nejezdi… Do USA uz to ted nejde, to je pravda. Bohuzel to nejde ani do Kanady, mne po 2 letech vyprsela pracovni viza a tim to konci. Na Zeland nebo do Australie to jde opakovane, pokud te skola chce a vyridi ti sponsorship. Bejt tebou, tak si zkusim udelat jine vzdelani nez APUL, v Andore lze tusim delat Kanadske. Svycari maji sve velmi kvalitni. Pro tebe jako prvni krok, mozna APUL B muze stacit, pokud budes mit dobrou rustinu a anglictinu, tak mas v Rakousku sanci. Samozrejme musis umet tez dobre lyzovat, spousta sefu LS si na tom zaklada. To ze ma nekdo APUL A jeste neznamena ze umi lyzovat. Znam i takove… V neposledni rade musis byt tez dobry pedagog, coz ale asi ze zkusenosti vis… To jen tak v bodech. Pokud mas nejake nejasnosti, tak dej vedet.

19.11.2012 20:31:52 #5 

SkierM

>> #4, Joukr, 19. 11. 2012 13:22:08

Taky díky za info!

Nejprve bych chtěl zkusit Rakousko (přeci jen je to nejblíž) a tam mi snad Apul B bude stačit. Rusky sice neumím, ale mám v plánu začít chodit na ruštinu abych si osvojil nějaké ty základy. Rád bych sezonu, dvě byl v Rakousku a pak zkusil i jiné destinace, hlavně by mě lákalo jednou strávit celý rok na sněhu, takže přes léto třeba ta Jižní Amerika a přes zimu „naše“ Alpy..

Myslím si, že pedagog jsem snad dobrý (soudě podle „tučných“ dyšek, které často dostávám a podle častého objednávání si klienty přímo mě..), v tom snad problém nebude, lyžování mám snad dobré a určitě ho ještě posunu, ale v těch jazycích se budu muset zlepšit. U nás jsem si vystačil zatím pouze s němčinou + se základy angličtiny, ale věřím, že snad i tu ruštinu dám dohromady. :)

Zajímalo by mě jak hodně si pomůžu o proti Čechám platově..? (třeba v tom Rakousku?) Minulou zimu jsem slyšel, že v Japonsku platí evropské instruktory krásně. :-)

19.11.2012 21:04:22 #6 

Joukr

>> #5, SkierM, 19. 11. 2012 20:31:52

Jo hochu Japonsko je po Kanade zeme zaslibena, tam bysme chteli vsichni. Ja to mam tak ze si tam chci zajet aspon zajezdit. Myslim ze dostat se do tamniho sboru instruktoru je science fiction… Leda bys byl Staatlich s 5ti jazykama s furou referneci… Platove v Rakousku nic moc, ale asi lepsi nez v CR. Nevim ani ted jak se plati v CR. Pocitej ale drahe bydleni. Ve Svajcu uz jsou penize moc pekne, ale bydleni je az nekrestansky drahe a uz do toho jde i hodne drahe jidlo atd. Dalsi problem je, ze je hodne instruktoru a „malo“ prace, takze vetsinou, sefove chcou nekoho jen narazove na busy dny/tydny… Hodne stesti.

20.11.2012 01:13:14 #7 

ivan

Při všem aktuálním nadávání na poměry u nás (což zde na apolitickém webu komentovat nechci) je dobré si na konkrétnu uvědomit, co jsme po L89 získali: možnost bavit se o lyžařské práci na druhé straně světa, v našem létě, celoročně. Úžasné.

Važte si toho všichni mladí, kdo to můžete využít. Co bychom bývali za něco takového kdysi dali…

20.11.2012 15:11:15 #8 

Jiří Nohejl muž

Ahoj,

jsem velmi rád, že se tu otevřelo toto téma a souhlasím s Ivanem, že dnešní možnosti jsou úžasné. Nicméně je třeba si uvědomit, že práci v zahraniční (a na jižní polokouli zvláště) není úplně lehké získat.

Chtěl bych se proto vyjádřit k několika tvrzením, která zde ohledně práce lyžařského instruktora padla, a pokusím se některá z nich uvést na pravou míru.

Licence:

Situace s uznáváním licencí se poněkud zkomplikovala díky direktivě EU o vzájemném uznávání kvalifikací (Directive 2005/36/EC) a následném založení FEMPS. Tento problém se však týká pouze EU a zatím se zdá, že situaci mimo ni nějakým zvláštním způsobem neovlivňuje. Je tedy třeba rozlišovat mezi licencemi ISIA (ISIA známka, ISIA Card) a evropskou situací (EURO Test).

Licence APUL je plnohodnotná vůči všem ostatním světovým licencím. Úroveň jejího uznávání (tj. ne zda, ale na jaké úrovni budou licence uznány) se může lišit mezi zeměmi. To však platí i pro jiné licence, včetně licence Staatlich geprüfte Skilehrer. Pro práci v zaraničí (zvláště mimo EU) však rozhodně doporučuji absolvovat minimálně celé APUL vzdělání vedoucí k ISIA známce (tj. APUL B, lavinový kurz, druhý nástroj – nejlépe SNB a slalomový kurz + test). Toto vzdělání APUL je pak (formálně) ekvivalentní vzděláním jako např.: CSIA Level 3, NZSIA Level 3, APSI Level 3, PSIA Level 3, ÖSSV Schneesportlehrer, atd. Tato ekvivalence bude většinou platit ve všech zemích mimo zemi, která danou kvalifikaci sama vydává. Pokud tedy přijedu na Nový Zéland s rakouským ÖSSV Schneesportlehrer (ISIA známka) či českým APUL B + doplňující kurzy (ISIA známka) bude to považováno za ekvivalentní. Pokud však budou stejná vzdělání porovnávána v Rakousku, poté bude vzdělání APUL hodnoceno jako o stupeň nižší.

Jazyky:

Jazykové požadavky se liší středisko od střediska. Není tedy pravdou, že „v Rakousku nepotřebuji němčinu“, stejně jako je mylné tvrzení, že „ruština je podmínkou“. Celkově lze říci, že „kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem“ a tím pádem i lépe zaměstnatelným instruktorem lyžování. Většinou bude situace taková, že v každém středisku bude jeden jazyk absolutní podmínkou a další jazyky plusem (v závislosti na tom, kdo patří mezi klientelu daného střediska).

Možnosti získání práce v zahraničí:

Získat práci instruktora lyžování v zahraničí není, jak jsem již psal výše, úplně snadné. Jedná se o specifický trh, kde se nejen poptávka, ale i regulace poměrně dynamicky mění. Dříve bylo poměrně snadné dostat se do USA a dnes je to skoro nemožné. Na druhé straně, díky vypršení (nejen) rakouské výjimky volného pohybu práce v EU, je dnes snazší získat v Rakousku práci a to i práci lyžařského instruktora.

Obecně platí, že důležitá je praxe (a kde tato praxe byla získána) spolu s licencí. Zde ovšem ne vždy platí, že čím vyšší licence a větší zkušenosti, tím vyšší šance na získání kontraktu. Důležitým předpokladem mohou být i kontakty a reference.

Jak vidím, možná jsem se až příliš rozepsal, a i když by téma vydalo na několik stránek, nechám raději konkrétní upřesnění týkající se například konkrétních zemí či středisek na další diskusi.

"Do not press against snow! Align yourself well on skis and let snow to act upon you."

20.11.2012 18:14:26 #9 

Joukr

>> #8, Jiří Nohejl, 20. 11. 2012 15:11:15

Rozepsal jsi se pekne Jiri, ale to je v poradku, je videt ze se vyznas… Mam k tomu ale jeste par veci. S tou rustinou a nemcinou to bylo mysleno tak, ze jakozto Cech, se pocita ze budes ucit rusky(v Rak., Svyc.) Proto cecha do skoly berou. A naopak nemcinu nepotrebujes, nebot maji nemecky mluvicich dost. Byla to rada pro SkierM, aby vedel co ho ceka. Je ale pravda, ze asi zalezi na konkretni skole a sefovi. Uz jsem slysel i to, ze i presto ze cele vedeni ve skole mluvi plynne anglicky, tak vyzadovali nemcinu jen proto, ze „tady jsi v Rakousku, tak s nami budes mluvit nemecky!“. To je ale jejich nejaky komplex, ktery v rakousku pretrvava snad od valky. Nevim. Moc nas cechy nemaji radi, to vsichni vime. Obzvlast kdyz jim bereme praci. Co je pro ne jeste horsi, ze nejen ze umime vice jazyku, ale dokonce umime i lepe lyzovat, coz uz rozdychavaji tezko. Proste se najednou otevrel pracovni trh, vyrojilo se fura cechu-instruktoru a jsou vice mene lepsi a levnejsi nez rakusaci. Proto sefum skol nic jineho nezbyva, kdyz chteji delat business. Se vzdelanim APUL jsem to myslel tak, ze samozrejme urcitou kvalitu to ma, a splnuje standardy ISIA, lec konkretni lektorsky sbor, ktery je jiz radu let stejny, trochu pokulhava. Mysleno, ze lektori maji vzdelani APUL „A“ a tim to hasne. To staci aby skolili nove instrukotory „C“ ale pak se muze stat ze na kurzu „B“ je kurzista lepsi lyzar nez lektor. To napriklad ve Svycarsku neni mozne, kde uroven lektoru je daleko za hranicemi APULu. Samozrejme jsou vyjimky(par ceskych Staatlichu), nechci jmenovat konkretni jedince, ale to nestaci. Vzdyt i sef vzdelavani APUL neni buhvi jaky lyzar… Nemyslim to nijak utocne, „Skiwithme“ je pekne udelane a kvalitni, ale staci to pouze do urovne rekneme zakladniho paraleniho oblouku. Dale uz zmineny lehce nestiha… Proto APUL ano, ale pokud to clovek s instruktorskym remeslem mysli trochu vazne a chce ucit celorocne po celem svete, tak bych doporucoval jinou cestu nez APUL. Nejlepe nakouknout pod poklicku ke Svycarum, Kanadanum ba i Korejcum, kteri jsou na tom s technikou mozna nejdale. Jinak mas v podstate ve vsem pravdu, jen jsem k tomu chtel rici z praxe sve.

20.11.2012 19:03:58 #10 

SkierM

>> #8, Jiří Nohejl, 20. 11. 2012 15:11:15

Díky moc za zajímavé informace! :-) Už mám v hlavě obrázek jak to asi chodí.. Ještě mě napadlo.. Nevíte někdo jaká je situace s hledáním práce instruktora v Itálii?

Děkuji

20.11.2012 23:46:07 #11 

arco

>> #9, Joukr, 20. 11. 2012 18:14:26

Joukr, ty me zacinas zajimat! ;-) Kde se na tebe da v zime na kopci narazit? Rad bych s tebou pojezdil.

21.11.2012 14:13:31 #12 

Joukr

>> #11, arco, 20. 11. 2012 23:46:07

Myslis to ironicky nebo vazne? Ja to mam tak ze se pohybuju ruzne, jak jsou klienti. Prevazne Rakousko a Svycarsko. Nekde se klidne potkat muzem… Ale to asi nebudem resit tady ne.

22.11.2012 22:38:53 #13 

Tomatáš

Tvrdíš: „Vzdyt i sef vzdelavani APUL neni buhvi jaky lyzar… Nemyslim to nijak utocne, "Skiwithme“ je pekne udelane a kvalitni, ale staci to pouze do urovne rekneme zakladniho paraleniho oblouku. Dale uz zmineny lehce nestiha…"

Mohu se Tě zeptat, v čem konkrétně má šéf vzdělávání APUL rezervy (nestíhá) v úrovni od základního paralelního oblouku dále?

(Tvé tvrzení je velmi silné, zcela respektuji Tvé právo na názor, pouze bych rád věděl, z čeho vycházíš…Přiznej, že nelze pouze něco „plácnout“, pokud nemáš sebemenší zdůvodnění. V tomto případě bys byl pouze další bezejmenný diskutér, který pouze nekonstruktivně kritizuje někoho, kdo jde se svou kůži veřejně na trh a mnohé již dokázal…)

Předem Ti moc děkuji za odpověď.

Tomáš Mical

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

23.11.2012 10:45:12 #14 

Joukr

>> #13, Tomatáš, 22. 11. 2012 22:38:53

Priznavam a popravde jsem i cekal ze se nekdo ozve. Naprosto souhlasim, ze to neni ode me fer takhle nekoho, koho zname, zminit a sam zustat v anonimite. Ale je to verejne forum tak proc ne. Znovu opakuji ze jsem se nechtel pustit do konkretni osoby, byl to jen priklad. Zminovany ma jiste velke klady a prednosti v mnoha aspektech lyzovani a nejen tam, ale o to tu nejde. Co si budem nalhavat, je to obecne znama vec o APULu, podivej se na jejich videa nebo se na ne podivej v praxi a pokud jsi trochu znaly, tak prece musis videt ze technika nejake sportovnejsi jizdy opravdu pokulhava za svetovou konkurenci. Ano na zemicku jako je CR to neni spatne, ale pokud je to organizace, ktera ma skolit instruktory pod zastitou ISIA, tak by tam preci mela byt kvalita o poznani vyssi. Vzdyt APUL „A“ udela s prominutim kazdy druhy a pak uz neni daleko k tomu byt lektorem. Samozrejme borci chyby vidi a umi je odstranit a umi naucit nove veci, ale jejich samotna technika je pozadu za jejich znalostmi a vedomostmi… Ale znam to i obracene. Spickovy lyzar, ktery nezna, nevidi, neslysi a neumi naucit jine. Nulovy pedagok a tragicka znalost jazyku. To je samozrejme mnohem vetsi prusvih. Lektor – skolitel instruktoru musi preci byt absolutni top v oboru ve vsech aspektech. Kazdy at si na to udela nazor sam, ja jsem jen bezejmeny diskuter…

23.11.2012 10:59:52 #15 

ivan

>> #14, Joukr, 23. 11. 2012 10:45:12

V dnešní audiovizuální době by bylo dobré přidat pár videí. Ne že bysme jich tady, včetně CSIA, posledního Interski, Korejců a dalších viděli a diskutovali málo, ale zkus to.

Funguješ vlastně jako určitá náhrada Milana Trnky, když už sem nechodí trochu podráždit instruktorský svět. Bývala to plodná témata, byť kultura diskuse občas trpěla. Třeba se k něčemu zajímavému dostaneme zase?

Tady je ještě k výše zmíněnému porovnávání pár subjektivních názorů členů kanadského demotýmu na Interski 2011:

“Following the Interski Congress in 2011, we asked the Interski Team the following question: Who stands out most and why? Here is their answer.”

http://www.snowpro.com/…nterski-2011

23.11.2012 11:42:16 #16 

Joukr

>> #15, ivan, 23. 11. 2012 10:59:52

Ale nee! Ja se do toho vubec takhle poustet nechtel. Nechci drazdit instruktory, vzdyt ja sam jsem instruktor a naopak stojim za instruktorskou komunitou. Proti APUL nic nemam(sam s nimi mam dobre zkusenosti), bylo to mysleno jen ciste na uroven techniky lyzovani lektoru! Prisel jsem sem pro radu s botama a trochu se nechal unest na jinem vlakne. Radsi zase vycouvu… A Milan Trnka? No to snad ne Ivane, osobne ho neznam, coz ty asi ano, ale jeho nahrada??? Ja na toho cloveka slysel vsechno mozne, takze no comment…

23.11.2012 13:16:49 #17 

ivan

>> #16, Joukr, 23. 11. 2012 11:42:16

Náhrada Trnky? Nebuď tak sebevědomý, he´s a natural a originál, který nenahradí nikdo :-) Však jsem taky napsal, že „funguješ vlastně jako určitá náhrada Milana Trnky“, což je něco poněkud jiného.

Zaujalo mě, že ses tady (ano, jaksi nad rámec tématiky vlákna) pustil do určitých kritických soudů. Ale je samozřejmě na tobě, zda to chceš rozvíjet, či zda „vycouveš“.

Ale nějaké to (zde dosud nerozebírané) videjko by zdejší lyžařské gramotnosti a osvětě určitě pomohlo.

23.11.2012 14:24:43 #18 

Joukr

>> #17, ivan, 23. 11. 2012 13:16:49

No to jsi rekl ty s tou nahradou… uz to ale chapu :-) Popravde si myslim ze bych s MT sel spise do krizku nez s nim byl v souladu.. Neznam, nevim. Ano pustil jsem se do urcite kritiky, ale spise obecne. Nechtel jsem nakousnout konkretni osoby. Bylo to mysleno tak, ze se mi nelibi, kdyz vidim NEKTERE instruktory s licenci APUL „B“ a jsou na tom lyzarsky velice mizerne. To myslim ted vazne. Nemluve o jejich totalni lyzarske nevedomosti… Na druhou stranu se stava, ze muze byt zminovany kurzista „B“ dale nez lektor APUL. To je jedine co me zarazi. Takze je to business – chrli se do sveta instruktori casto nevalne urovne, a ti co je chrli, jsou NEKDY nevalne urovne take. Priznavam ze je to kritika, ale je to tak.. Videjko klidne rozebrat muzem…

23.11.2012 14:52:01 #19 

Martin47 muž

>> #18, Joukr, 23. 11. 2012 14:24:43

Na to, že jsi nechtěl nakousnout konkrétní osoby, se ti to dost vydařilo.

23.11.2012 15:02:53 #20 

ivan

>> #18, Joukr, 23. 11. 2012 14:24:43

To, že je kursista lyžařsky lepší než školitel, přece není tak vzácné. Když přinutíš/necháš ještě aktivní závodníky dělat si trenérák, tak jsou zcela jistě lyžařsky jinde než jejich leckdy už letití školitelé.

A jak na tom asi byl třeba Eberharter, když jako světová hvězda dělal staatlicha? Jistě, určitě by ho kdejaký školitel dokázal potrápit v „schule“, protože pro SE nemuselo být lehké umravnit své pohyby do požadované podoby, ještě víc v teorii – však taky ze závěrečných zkoušek měl respekt, nejel kvůli nim ani na soustředění.

Když by si na jaře přijel Bany udělat trenérské béčko (nevím, jestli by tam skutečně musel, co pamatuju, např. Kurfa při své dvojce na sněhu nebyla, až v později na jaře na závěru a zkouškách), kde by byl lyžařsky on a kde ostatní včetně lektorů, i když by tam přijeli za mladé školit Luďa Strejček a Radim Jireš?

Kdybys chtěl aplikovat zásadu „lektor musí být vždy lepším lyžařem než jeho žák“ důsledně, musel bys podle toho připouštět ke vzdělávání. A to přece ne, snahou by mělo být získat co nejlepší.

(Hodně se mluvilo o velkém egu Miloše Příbramského, který prý tak nesnesl představu někoho, kdo ho lyžařsky a odborně překoná, že nakonec nevychoval žádného pořádného žáka (Soňa Jandová-Vodičková promine, stejně zdrhla) a katedra po jeho odchodu podle toho vypadá.)

Na našich VŠ snad prý běžně učí pedagogická i odborná embrya v podobě doktorandů a ne samé profesorské, nejhůře docentské kapacity. Každý vzdělavatel holt nemůže být špičkový odborník. To šlo možná ve 12. století, kdy bylo v Evropě pár univerzit. Na různých (pofiderních) VŠ a/nebo fakultách oxiduje řada nepříliš kvalitních pedagogů. Produkují také absolventy sice otitulované, avšak problematické úrovně.

Tak proč by mělo být vzdělávání v „pouhém“ lyžování výjimkou?

>> #19, Martin47, 23. 11. 2012 14:52:01

Trefná poznámka.

23.11.2012 16:50:16 #21 

Joukr

>> #19, Martin47, 23. 11. 2012 14:52:01

Pravda…

>> #20, ivan, 23. 11. 2012 15:02:53

Pravda…

Ale za svou pravdou si stojim take…

23.11.2012 16:57:49 #22 

Joukr

>> #20, ivan, 23. 11. 2012 15:02:53

Navic Ivane v trenerstvi a zavodnim lyzovani obecene, je to spise obracene. Trener „neumi“(nemusi umet) lyzovat… A Eberharter, Maier a dalsi jsou vyjimky, ale i ti se natrapili na jizdach… Herman pry jel boule na 3 obrakove oblouky a nevedeli co s nim. Pozadavek je – pod kontrolou a technicky spravne zajety oblouk. Takze splnil :) Ale pokud instruktor ktery skoli dalsi instruktory najizdi konkretni cviceni a predvadi pozadovanou cinnost, tak by to melo byt bez chyby…

23.11.2012 18:10:11 #23 

ivan

>> #22, Joukr, 23. 11. 2012 16:57:49

Jasně, rozdíly trenér a učitel, závodění a vyučování, jasně. Netřeba rozvádět, není předmětem tématu. „Zajet bez chyby“ (samozřejmě v duchu toho, jak se která chyba v konkrétním systému definuje) je samozřejmě požadavek nezpochybnitelný, logický a měla by to být „conditio sine qua non“.

Přesto si dovedu na nižší kvalifikační úrovni představit situaci, kdy technicky výborně připravený závodník něco zajede líp než školitel. Nevím, jestli by třeba Banymu odpustili Apul C – pokud ne, těžko by jeho lektor lyžoval lépe než Ondra :-P A je dost dobře možné – bez znalosti těch lidí jen spekuluju – že by to bylo zajímavé i u Apul B. A Sudová (či nedej bože nějaký srovnatelný kluk) by asi v boulích školil všechny. Kaleta v terénu atd. atp.

Ale nemyslím, že bysme byli v nějakém sporu, a tak to z mého hlediska už nemusíme dál pitvat.

23.11.2012 18:53:15 #24 

Ondřej Novák - SNOW muž

Člověče Joukre, ty jsi ale zajímavý chlapík.

Musím upřímně říct, že s tebou v mnohém souhlasím, byť to zde nemohu a nebudu prezentovat, neb „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Že by na kurzu B byl někdo lepší než lektor mi přijde trochu přitažené za vlasy, byť stát se to jistě může, viz Ivanův příspěvek na téma Bany, Kaleta a další. Ale obecně s tebou naprosto souhlasím. Jenže co s tím? Uděláš něco ty pro posun českého instruktorského lyžování, když my „bůh ví jací“ lyžaři stárneme a mladá krev není?

Nezdá se mi, že bych od paralelních oblouků úplně nestíhal, ale že mám rezervy bez uzardění připouštím. Neb lyžař, který si to nepřipouští brzy zakrní. A trochu mi připadá, že ty mezi takové patříš, alespoň z tónu tvých příspěvků to tak vyplývá. Takže když rozebrat nějaké videjko, tak co třeba rovnou tvoje ;-)? Apropo proč mám pocit, že jsme se nejednou někde potkali a argumentuješ občas věcmi, které moc lidí neví a jsi tedy až příliš zasvěcen do problematiky ;-)?

Těším se, že nás poctíš svým videem, nebo alespoň fotografiemi.

Držím palce a pěkné lyžování. Zdraví Ondra

www.skiwithme.cz

23.11.2012 19:24:40 #25 

SkierM

Koukám, že diskuze se rozjela směrem, který jsem doopravdy neočekával.. Sice jsem si početl zajímavé názory a zcela jistě bych k tomu měl co říci, ale přijde mi hloupé něco takového jako ,,kvalitu" lektorů u Apulu řešit v diskuzi na internetu. Ale pokud mohu sám za sebe říci, lektory u Apulu jsem poznal 3, dva ze tří jsou nejen výbornými lyžaři a pedagogy, ale také skvělými lidmi. Třetího jsem neměl moc možnost poznat, tvářil se jako hňup a na lyžích jsem ho skoro neviděl, ale věřím, že i on je výborným lyžařem.

A můj lyžařský ,,idol" je právě jeden z těch tří lektorů.

23.11.2012 20:05:09 #26 

ivan

K úrovni: výsledky zkoušek APUL A duben 2012

http://www.apul.cz/file.php?…

Ondro, jsou to známky? Pakliže ano, jaká je stupnice? Jeví se to jako 1 nejlepší, co je dosažitelná nejhorší?

Je-li 1 nejlepší, jsou celkové průměry značně vyšší. Jak kvalitní při takovém známkování frekventanti byli?

23.11.2012 21:43:09 #27 

Ondřej Novák - SNOW muž

Ahoj Ivane.

1 je nejlepší, 5 je nejhorší. Hodnotí se po půl bodech, tedy 1, 1,5 , 2, 2,5, atd. Známky tři lektorů se sčítají a dělí třemi, proto vznikají výsledné 4,13, 3,67, atd. Poslední pozitivní průměr za jízdu je 4,33, vše pod touto hranicí je negativní. Podmínkou úspěchu je splnit v každém bloku (schule a gelande) 2 ze tří jízd.

Poslední otázce jsem úplně nerozuměl?

www.skiwithme.cz

23.11.2012 22:49:14 #28 

ivan

>> #27, Ondřej Novák – SNOW, 23. 11. 2012 21:43:09

Díky.

Vyšel jsem z toho jako ve škole, 1 až 5. Z takových známek by asi žádný rodič moc radostí neskákal. Skoro žádná jednička, naopak u „prospěvších“ 4 a 4-, dokonce i „koule“. Prostě když to napasuju na školní známky, je to bída. Přesto jen 3 „propadlíci“ (chápu-li eufemismus „čekatel“ správně).

Ale asi tomu nerozumím. Jestliže je ještě známka 4,33 (poškolsku skoro 4-) „pozitivní“, co je jednička? A proč je ve škále 1–5 vše od 1,00 do 4,33 „pozitivní“ a jen zlomek od 4,34 do 5,00 asi „negativní“? Proč taková neúměrnost? (Btw, „Poslední pozitivní průměr za jízdu je 4,33, vše pod touto hranicí je negativní.“ Pod, nebo nad? Fakt tomu asi nerozumím.)

Zaujaly mě mizerné známky za oblouk z přívratu. Znamená to, že adepti lépe lyžovali než předváděli základní prvky?

23.11.2012 23:08:36 #29 

Ondřej Novák - SNOW muž

ROzpětí je jako ve škole. Absolvuješ s jedničkou i se čtyřkou.Není to neúměrnost.

Je tam několik dobrých výsledku mezi jedna a dvě a kolem dvojky. To je na A slušný výsledek.

4,33 je ještě ok, 4,5 už ne. Takže 4,33 a víc je negativní.

Momentálně se chystáme uvést do života nový systém hodnocení s desetibodovou škálou, který nevytváří negativní školní dojem známek, ale pracuje s body. Škála navíc vidí celé spektrum kompletního vzdělání od C do A a kurzisté se na ní budou pohybovat a stoupat v závislosti na svých dovednostech.

Mizerné známky z přívratu jsou fakt. Bohužel. Adepti tentokrát lépe lyžovali, než plužili.

www.skiwithme.cz

23.11.2012 23:40:56 #30 

ivan

Rozumím. Ano, ze ZŠ i SŠ se vychází i se čtyřkami, ale taky s jedničkami. Zde vyslovené jedničkáře nevidím, „elita“ je někde mezi 2 a 3. Což je v primárním a sekundárním školství dost bída. A o čtyřkařích si asi nikdo iluze dělat nebude a nejspíše budou dále dělat něco jiného než jedničkáři. Kdežto tady všichni dostanou profi glejt „A“ a vyrazí kamkoliv. Ale asi to tak holt je. Beru na vědomí.

Může to taky znamenat, že jste přísní a nároční hodnotitelé, a to by bylo jedině dobře. Možná je to dokonce výchovné, jedničky by mohly vést k přehnanému sebevědomí. Anebo je systém prostě nastavený podle klasického „na jedničku pánbůh, na dvojku Richie Berger, na trojku vedoucí kursu a na čtyřku nejlepší z vás“. Taky možnost. Aber éto váše ďélo, taváryšči iz Apula, mě to jenom zaujalo.

Systém využívající tradiční školní známky mi připadá tolik zatížený a zdeformovaný jejich zažitým vnímáním (viz i tyto moje dotazy a komenty), že mi zmíněný desítkový připadá vhodnější. Do bodové škály 1–10 už vám žádný Sosna kafrat nebude.

Moje komentáře nejsou žádná kritika. Jenom jsem si po prvním setkání s vaším hodnocením chtěl ujasnit některé ne zcela zřejmé věci. Zase jsem o něco informovanější. Never too old to learn.

Nalezené položky: 41 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

dnes 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo