Autem na hory: jdeme naložit zavazadla [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Autem na hory: jdeme naložit zavazadla [článek]

19.11.2012 14:34:19 #1 

SNOW

Naložit zavazadlový prostor stylem, hlavně aby se to tam vešlo, není právě nejlepší nápad, alespoň co se týká bezpečnosti přepravy cestujících. Které zásady je dobré dodržet?
Odkaz na článek

20.11.2012 01:34:58 #2 

ivan

Poněkud mi unikají důvody, proč bychom se, dokonce „v první řadě“, „měli vyhnout uložení lyžařských bot uvnitř vozu“. Chápal bych to při nedostatku prostoru pro zavazadla, ale jako zásada?

Naprostý nesmysl je to v případě, že chci rovnou z auta jít lyžovat.

Je snad rakev bezpečnější místo k uložení (krádež, nehoda)? Nezdá se mi. Kvalitní vyladěné boty jsou nejcennější kus výzbroje, však také vždy platilo „boty zásadně do příručního zavazadla v letadle“.

Nevím, co špatného by boty v tašce/batohu měly uvnitř auta páchat.

04.12.2012 15:04:57 #3 

ivan

Autore, Pavlůsku, tak jak? Sezona za dveřmi a já pořád nevím, jak, kde a proč ty zatracené boty vozit. Poraď!

05.12.2012 17:12:06 #4 

Alois Pavlůsek

>> #3, ivan, 04. 12. 2012 15:04:57

Důvod pro uložení těžších a nezajištěných předmětů (což lyžáky i lyže jistě jsou) mimo kabinu pro cestující vyplývají z požadavků na bezpečnost. V případě nárazu, případně převrácení vozidla, mohou lyžařské boty, třeba i uložené v batohu, způsobit posádce vozu zranění, jejichž závažnost je přímo úměrná rychlosti při nárazu. Z toho důvodu BESIP, ale i jiné agentury zabývající se bezpečností provozu, doporučují lyže i lyžařské boty raději uložit do odděleného zavazadlového prostoru. Omluvit se mohu jenom za nepřesnou formulaci, termínem „uvnitř vozu“ jsem měl na mysli právě prostor pro posádku.

05.12.2012 23:12:34 #5 

ivan

>> #4, Alois Pavlůsek, 05. 12. 2012 17:12:06

Jo BESIP, no tak to jo. Od nich si tedy nechat poradit, kam dát lyžařské boty? Už někdy pan Besip nějaké vezl? Co třeba za přední sedadla na podlahu? Je snad bota tak těžký předmět, že by při nárazu vyrvala sedačku z úchytů a poslala ji i s pasažérem do čelního skla? Co varianta v nohách spolujezdce? V kombíku za zadními sedačkami? To by v kufru kombíku nesměl vésnad ani plyšový medvěd.

Obávám se, že zase narážíme na problém povrchní nediferencované rady pro nezkušené, uveřejněné na lyžařském serveru. Netvrdím, že se tady neobjevují lidé bez zkušeností s cestou na hory autem, ale sotva budou ve větším počtu. A tak by IMHO informace měla respektovat i ty zkušené a třeba je upozornit na to, pro koho je určená.

No nic, nechci být nadmíru zlej. Jsou to prostě specifika cílové skupiny. Na takto spacializovaných serverech je většinou třeba či alespoň vhodné ušít text na míru, případně adaptovat.

Jiní na to ale mohou mít jiný názor.

06.12.2012 13:01:16 #6 

Alois Pavlůsek

>> #5, ivan, 05. 12. 2012 23:12:34

Upřímně jste mě rozesmál. Jestli Vám jde o to, aby jste usvědčil povrchního ignoranta, tak už se nenamáhejte. Klidně se Vám pod to podepíšu, ano jsem povrchní ignorant, což vyplývá už jenom z toho, že z mého článku není sdostatek jasně patrné pro koho je určen.Ale představte si, že poprvé jedete na hory a hledáte informace. Kde je asi budete hledat, že by nepomohl specializovaný web? A pokud se týká BESIPu, v téhle organizaci pracují i odborníci, vedle kterých bych si netroufnul ani zaparkovat, ale pokud pro Vás nepředstavují dostatečnou autoritu, tak jiná organizace, tentokrát uznávaná celosvětově – NCAP, simulovala podnínky havárie vozu, který měl v kabině pro cestující volně uloženou lyžařskou výstroj. Náraz do pevné překážky rychlostí 60km/hod a následné otočení vozu kolem podélné osy (přes střechu). Místo cestujících byly v kabině dvě figuriny, z nichž jedna měla díky poletujícím předmětům stopy, která by pro člověka znamenala smrtelná zranění. A nespoléhal bych ani na přepážku mezi zavazadlovým prostorem a prostorem pro cestující. Pokud nejsou zadní sedadla obsazema, jsou těžší předměty při silném nárazu schopné prorazit do kabiny pro cestující. Tuhle variantu ověřovala automobilka Volvo. Ovšem jestli Vám jen o to, aby Vás nic nezdržovalo při cestě z parkoviště na sjezdovku, pak mohu jenom doporučit řídit rovnou v lyžařských botách. A pokud máte zájem o skutečně fundovaný článek o bezpečnosti silničního provozu, není menší problém. Jenom si nejsem jistý, nakolik by pak byl takový článek stravitelný.

06.12.2012 20:48:16 #7 

fischerbl

>> #4, Alois Pavlůsek, 05. 12. 2012 17:12:06

„V případě nárazu, případně převrácení vozidla, mohou lyžařské boty, třeba i uložené v batohu, způsobit posádce vozu zranění, jejichž závažnost je přímo úměrná rychlosti při nárazu.“

>> #5, ivan, 05. 12. 2012 23:12:34

Ivane, nevím co bys chtěl ještě dál vysvětlovat?

P.S. Sám vozím boty v nohách spolujezdce s vědomím výše popsaného rizika. Lyže vozím taky v interiéru (do zavřeného kufru se mi nevejdou), ale jistím je bezp. pásem a gumicukem.

>> #6, Alois Pavlůsek, 06. 12. 2012 13:01:16

Zas to s tou sebekritičností nepřehánějte. Ale na češtině byste trošku zapracovat mohl. ;-)

Jinej gang...

16.12.2012 18:31:20 #8 

ivan

Zahájil jsem dotazem, jaké jsou důvody pro uložení bot mimo prostor pro posádku auta. Ano, dostal jsem je. Bez cukání uznávám, že jsem na situaci bouračky s převrácením a „kutálením“ auta nepomyslel. Holt jsem jen BFU, jak jsem také uvedl. Mea culpa.

Osobní zkušenost sice nemám a ani neznám výsledky simulací, ale dokážu přijmout tezi, že v autu v „kotrmelcích“ může i lyžařská bota zapasovaná pod sedadlo udělat paseku.

A uznávám, že v článku je autor povinen na takové riziko poukázat. Odvedl dobrou práci.

Což ale nemění nic na tom, že svoje zvyklosti nezměním, skibox si kvůli tomu nekoupím a boty budu pořád vozit uvnitř. Bez ohledu na to, co pro veřejnost napíšu, nebudu ustrašený posera, neboť pak bych na ty hory raději vůbec nevyjel. Nedomnívám se, že by transport bot uvnitř auta byl hazardním a odsouzenímhodným chováním. V takovém světě strachu z toho, co by se MOHLO stát, žít nehodlám a nebudu. (Viz už koncem totality i u nás publikované srovnání rizika nakažení AIDS s partnerem s neznámou minulostí versus riziko nehody na americké dálnici.)

Ale to jen tak mezi námi v rámci diskuse. Ano, argument pro boty mimo auto existuje. Kdybych se jej býval dozvěděl hned v textu, celá tato diskuse možná nevznikla. Neboli podnět, nakolik servírované zásady a moudra zdůvodňovat.

Asi jsem byl situaci neúměrně ironický, za což se omlouvám. Odpověď a argumenty jsem dostal a respektuju je.

Otoh, argument s řízením v lyžákách je pitomost, to se řeší včasným příjezdem, doporučuju.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

včera 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

01.12.2016 20:43:35 od BoB

Slalomky

01.12.2016 16:54:56 od johnycek