Krachující střediska - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Krachující střediska

22.11.2012 13:36:40 #1 

korsičan muž

V listopadovém Snow je několik parádních článků, nad kterýma se dá dlouze přemýšlet.

Jedním z nich je článek „Zátočiny lyžařského byznysu“.

Několik posledních sezon jsem s rodinou, či kamarády ve Švýcarsku odlyžoval veškeré týdení dovolené a zřejmě tomu tak byde i nadále. Je několik termínůza zimu, kdy tam člověk lyžuje defakto sám. Je až neuvěřitelné, že tam vůbec ta střediska ještě přežila. Vůbec nedovedu pochopit, jak jde finančně utáhnot středisko s 90km tratí, kde lyžuje tak 50 lyžařů. Víc rozhodně ne !!! Přesně to jsem loni zažil ve středisku Savognin (3 týden v březnu). Na jeden den jsem si udělal výlet do St. Moritz a tam to bylo něco podobného. Lidí tam sice lyžovalo více, ale o moc ne. Lanovky se tam točí na prázdno, ale za co ??? Nechápu.

V Savogninu jsem se o tom „zalidnění“ skiareálu bavil s paní v infocentru. Konec prosince celkem ušel. V lednu tam prý bylo skoro prázdno, asi jako všude. V únoru a první týden v březnu středisko praskalo ve švech a pak už nikdo. Ještě se tam kapacita zaplní kolem velikonoc, ale to se jedná pouze o 2 týdny. To je celkem zarážející, že se to středisko dokáže uživit, stejně jako ubytovatelé. V našem termínu stála noc pro jednoho v 8 lůžkovém apartmánu (dům postaven v roce 2007) o rozloze 90m2 – 257Kč !!!!

Za ještě méně se dalo pořídit bydlení v CMA, ale třeba i v Saas Fee !! I v těchto případech aby člověk na sjezdovkách lyžaře pohledal. Třeba v CMA jsem jel ve 13h po sjezdovce, po které ten den ještě nikdo nejel. Přitom druhý den byla tato sjezdovka opět upravena, přestože se po ní svezlo pár lidí !!!

Ten odliv lidí ze sjezdovek je celkem markantní, takže krach některých středisek asi bude muset přijít.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

22.11.2012 14:02:12 #2 

ivan

>> #1, korsičan, 22. 11. 2012 13:36:40

Švýcarsko prožívá kvůli kursu frank/euro obtížné časy. Ubyla mu klientela hlavně tam, kde lze využít alternativy rakouské, případně italské. Věřím, že na situaci reagovali ubytovatelé snížením cen, u jízdného už to tak nejde, jsou tam velké fixní náklady a navíc se jim teď vymstívá otálení se zasněžováním, na které Itálie a Rakousko najely mnohem dřív.

Někde jsem už psal, že Bergbahnen St. Moritz poprvé v historii nevyplatily dividendy. U těch malých je to ještě horší.

Zajímavé je, že menší střediska, která si dokázala najít svou „niche“ klientelu, na tom špatně být nemusejí. Jenže šnečků je omezeně, nepřibývá jich, naopak těch nejnadšenějších ubývá, a kapustičky je tolik, že nějaká nutně musí uhnít nesklizená. Toť realita.

22.11.2012 14:20:15 #3 

korsičan muž

>> #2, ivan, 22. 11. 2012 14:02:12 No právě že nejen ubytovatelé. Loni byl v našem termínu skipas v Savigninu se slevou 20%.

CMA má slevu 25% v těchto termínech už 6 let a v Saas Fee byl tenkrát (2008) skipas i s busem do Saas Balenu za cenu skipasu jen pro Saas Fee. Už si to přesně nepamatuju, ale tuším že to bylo o 15% méně, než by to stálo normálně.

Třeba Zermatt žádné slevy nedává a v březnu se to tam také točí naprázdno. Za cenu více než 10000Kč na týden, je to vážně dost a nějak nechápu, z čeho ty prázdné sjezdovky dotují. To je pro mne záhadou.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

22.11.2012 14:29:39 #4 

ivan

>> #3, korsičan, 22. 11. 2012 14:20:15

Tím líp pro nás lyžaře. Nechť žije konkurence a trh.

Myslím, že Zermatt coby mezinárodní celoroční fenomén trochu prázdných sjezdovek v určitých částech sezony v pohodě přežije. Ale fakta neznám.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox