Lyže pro bolavá kolena - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyže pro bolavá kolena

Nalezené položky: 41 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

22.11.2012 16:59:52 #1 

matysek muž

Zdravím, chtěl bych vás poprosit o názory na téma lyže a bolavá kolena. Postupem času a vlivem drobných opotřebení ze sportu apod. začínám občas cítit kolena. Co ale chci tady řešit je otázka „vhodných“ lyží. Bavím se tady o lyžování cca.4× týdně dvě hodinky na místní 400m sjezdovce. Poslední tři roky lyžuju na Fischer RC4 WC SC 165cm a začínám uvažovat, jestli by mi koupě nějakých méně náročných lyží mohla teoreticky ulevit kolenům. Např. takové Fischer Progressor 800 – ještě stále relativně sportovní lyže, oproti slalomce širší a bez titanalu. Je tato teorie správná? Díky za názory, Martin.

22.11.2012 17:16:22 #2 

MarfyCZ

Naucil jsem se jist kolenni klouby a drive dlabal pred sezonou ArthroStop RAPID. Docela chutovka…ty klouby :-D

22.11.2012 18:26:48 #3 

Joukr

>> #1, matysek, 22. 11. 2012 16:59:52

Ano, teorie teoreticky spravna. Ale co bude v praxi ti nikdo nepovi… Kazdopadne lyze co mas jsou nezdrave(a rekl bych i nevhodne) temer pro kazdeho… Ale na 400m sjezdovce toho moc nevymyslis, to je pravda.

22.11.2012 18:39:23 #4 

matysek muž

No ono s tema lyzema je to tak, ze jsem si je puvodne koupil na takove 13-brankove obraky, co se tady u nas na Vysocine jezdi na tech malych kopcich a od te doby me to lyzovani na mene agresivnich lyzich prestalo bavit a zustal jsem u nich. Co se tyce kolen samotnych, tak ty uz v podstate neresim, mam za sebou tri ortopedy, revmatologii, vyzivy, condrosulf, dvakrat rehabky, atd. Ted potrebuju mit jistotu, ze kdyz dam dvanact patnact tisic za dalsi lyze, tak aspon trochu kolenum pomuzu. Lyzovani se nevzdam, ale to vam tady asi nemusim vysvetlovat :-)

22.11.2012 19:17:59 #5 

Joukr

>> #4, matysek, 22. 11. 2012 18:39:23

Zalezi co presne te boli a co nejvic trpi… Tipoval bych postranni vazy.. To je tema slalomkama. Chapu ze te to na mene agresivnich lyzich nebavi, proto bejt tebou, si koupim slusnou obracku nebo i neco sirsiho. Hlavne delsi s mnohem vetsim radiusem a vyrazil do vetsich hor. To te bude bavit si myslim jeste mnohem vic a kolena nebudou tolik trpet v bocnim zatizeni… Jen tak uvazuju…

22.11.2012 19:47:20 #6 

matysek muž

Jo tak samozrejme na hory se dvakrat trikrat za sezonu vyrazi, ale jak jsem psal, cca. 4× tydne na malym kopci nahoru a dolu a to si na obracce moc zabavy neuzijes. Jinak je to presne jak pises, trochu bolesti kolem cesky, ale hlavne postranni vazy…

22.11.2012 19:58:29 #7 

amos

Matyskovi: Lyžování je krásná „věc“ a je to o hlavě … lyžích … a hlavně o tom mezi tím … vlastním těle… a to je potřeba hýčkat a starat se o něj…a udržovat jeho funkci (pohyblivost- funkčnost?) Kolena ti jen říkají, že něco není dobře.....takže úkol pro Tebe…zjistit co a jak…to ani lékař a lyže za tebe nevyřeší… A co nejde na suchu, lze provádět ve vodě (tentoktát v tekutém stavu) … je to vůči tělu ohleduplnější…sám přijdeš na to, co je nejlepší…
Ahoj na svahu…SKOL (ho)
amos8-)

22.11.2012 20:22:35 #8 

Joukr

Je pravda ze jine lyze tvuj problem nevyresi, mozna zmirni… To jsou ale jen spekulace. Mel by ses zamerit ne na vyber lyzi, ale na vyber odbornika, ktery ti eventuelne pomuze… Pokud uz jsi byl dost po doktorech, tak bys mel zkusit neco jineho – rekneme alternativniho. Nebo, a to te bude bolet ne v koleni ale u srdce, si dat proste sezonu pauzu… Nebo bys taky mohl dolyzovat a treba i dochodit, jednou pro vzdy…

Jednou jsem v kanade potkal jednoho australana – tzv. skibum, nic jineho nez lyzovani neznal. Jeho veskery majetek byl stredne velky batoh, lyzaky, hulky a lyze. Rikal, ze nic jineho za poslednich 20let nemel. 40ti letej borec. Rikal, ze by ho bavilo i kolo a kajak a jine, „ale kam bych to dal“ :-) Byl celej oblepenej duckt tape a byl neksutecne stastnej… Proc to ale rikam. Ty jeho lyze byly telemarky. Tvrdil ze ho pred mnoha lety zacaly moc bolet kolena(asi ze skakani tech strasnych skal tam) a nevedl co. Hruza pro cloveka co zije jen lyzovanim. Rikal ze jezdil pres bolest, ale pak uz to neslo, kdyz bolesti padal. Proto zkusil snowboard, ale pry nebyl schopen ani nahodou na tom jet. Ze to proste bokem nejde a ze to nechape.. No a na posledni chvili zkusil telemark a znovu jezdil a jezdi zrejme do ted s usmevem na tvari a skace zase ty cliffy i na telemarkach… Pry zadna bolest. Zni to jako pohadka, ale je to tak. Jeste na nej mam nekde mejl, kdyby te to zajimalo vic…

22.11.2012 21:34:00 #9 

matysek muž

No abych pravdu rekl, tak nez mi prisel letosni prvni Snow, byl jsem rozhodnutej letosni sezonu uplne vypustit, a pokud bude stav beze zmeny i bez lyzi, tak me asi stejne ceka artroskopie toho kolene, ktery me zlobi vic, je tam podezreni na vnitrni meniskus. Nekdo sice trvdi, ze jak do toho jednou hrabnou, tak uz to neni nikdy ono, ale pokud by slo opravdu o meniskus, tak asi neni jiny reseni…

22.11.2012 21:57:12 #10 

PetrAT muž

>> #9, matysek, 22. 11. 2012 21:34:00
taky jsem poslední roky začal hodně pociťovat problémy s klouby a kolena nevyjímaje
Slalomka leží doma a koupil jsem si komerční GS (následně i fis gs)
A jezdím dál ;-)
Ale souhlasím, že na kopec 400m to není to pravé ořechové

22.11.2012 22:14:17 #11 

HonzA_ muž

>> #9, matysek, 22. 11. 2012 21:34:00

Artroskopie bych se vůbec nebal a naopak bych na ní šel. Já jí měl kvůli natrženému křížáku a díky tomu, že kolení kloub i propláchli a lehce pročistili (sledoval jsem live na TV), tak jsem se zbavil dlouholetých problémů s kolenem po větším zatížení. Po artroskopii hned chodíš (pokud při ní neudělají nějaký zákrok) a až ti cca za 2 týdny vyndají stehy, tak i normálně funguješ. Je to v pohodě.

K těm lyžím – SL není na kolena to pravé. Chce to lyži s delší a s větším rádiusem a klidně i podélně měkkou, abys mohl v pohodě oblouk zkrátit a třeba se i vejít do těch rádobyobřáků. Já bych to viděl na nějakou sjezdovkovou, R 17–18 m, sendvič s pěkným průběhem flexe (měkčí špička a ne moc tuhá patka).

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

23.11.2012 07:03:54 #12 

˘Ö˘Krab muž

Pěkné, chlapci, pěkné, ale nikdo se zatím matyska neptal, jak na těch lyžích vlastně stojí a jezdí, jaké má boty. Z úvodního postu také nevyčtu, jestli se průběžně věnuje nějakým dalším sportům nebo je lyžování v podstatě ojedinělá nárazová fyzická aktivita.

Krom toho bych možná začal celé řešení tím, že bych stávající lyže (pro použití na domácím 400 m svahu) nabrousil o něco méně agresivně – je to skoro zadarmo, když se to nepřežene, tak se to dá vrátit (a po třech letech ježdění už slalomka snese hodně).

˘Ö˘

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

23.11.2012 08:01:09 #13 

matysek muž

Boty mám od Fischeru RC4 competition, jejich uváděný flex je 110, ale ta bota je spíš ještě trochu tvrdší a poměrně úzká. Je mi jasný, že ani tyhle boty mi moc nepřidají, ale jsem s nima už poměrně dost sžitej a nerad bych zatím měnil. A ke té slalomce mně to přišel jako dobrý kompromis mezi sportovní botou a relativně pohodlnou pro běžný lyžovaní. Možná zkusit nějakou vložku na míru?? Jinak co se týče ostatního sportu, tak se samozřejmě snažím, v létě kolo, brusle, dříve hodně fotbal. Ale vše už jenom hobby a času postupně ubývá. Ono možná ty kolena mají souvislost celkově se změnou životního stylu. Dříve stále v pohybu – studentskej život, problémy začaly cca. 2 roky po nástupu do sedavého zaměstnání.

23.11.2012 08:07:46 #14 

matysek muž

Jinak si lyže nechávám úhlovat na 87°, myslíš zkusit 88°? Trochu si to sice z tou slalomkou odporuje, ale pro moje použití je to v podstatě jedno a pokud to tu lyží trochu „zmírní“, tak to určitě zkusím.

23.11.2012 09:15:07 #15 

ivan

>> #1, matysek, 22. 11. 2012 16:59:52 + další

Je hezké, že máš takovou důvěru k know-how tohoto fóra. Jestli ale máš za sebou tolik zkušeností s lékaři, jak píšeš, víš, jak lékař nejprve dělá anamnézu a na co všechno se ptá. Vedle toho, že tě vidí naživo, zná tvoje data a poté i provede základní vyšetření.

A tohle všechno ty jsi odbyl konstatováním „bolavá kolena“ a „občas cítím kolena“. Chápu, že s lyžaři chceš řešit věci lyžařské a neopisuješ nám kusy lékažských zpráv.

Jenže takhle to nefunguje a nejde.

„Bolavá kolena“ přece není žádná diagnoza, se kterou by mohl seriozní rádce ve věcech lyžařských pracovat. Důvodů potíží při lyžování může být celá řada. Je možné, že se na nich podepisuje i tvoje výzbroj, ale opravdu to bývá složitější než zázračná rada ohledně lyží.

Jak už tady padlo, slalomka často nebývá nejlepší volbou, pokud se jezdí sportovně a v souladu se svým účelem, tedy krátké, rychle navazující oblouky. To znamená vysokou frekvenci změn flexe-extenze a rychlé přehraňování se změnou úhlu, pod nímž jsou součásti kolena namáhány. Navíc je taková lyže méně stabilní, vynakládáš tedy více práce na stabilizaci (na tvém 400m kopečku asi velkou roli nehraje), více si musíš odpracovat předozadní rovnováhu.

Naopak při „důchodcovském“ kroužení nad radius na mírném svahu využiješ samotočivosti slalomky a klouby nejspíše ušetříš.

Neboli, jak vidno, kouzlem je ne volba lyže, nýbrž způsob jejího užívání.

V každém případě se musíš zaobírat i dalšími částmi systému. Jaký máš na lyžích předozadní náklon boty? Jaký máš náklek v botách? Není to v kombinaci příliš, netlačí ti to kolena příliš dopředu do permanentního přidřepnutí?

Stojíš v botách stranově vyváženě? Nekvedlá ti v botách noha tak, že vlastně není stabilizovaná a neustále musí bojovat? (Tam by i ta individuální vložka byla dobrá.)

Stejnou a možná i větší roli může sehrát technika, tvůj postoj na lyžích. Viz zmíněné „přidřepnutí“, ale také třeba „záklon“ mohou být jedněmi z původců obtíží. Nebo klasické „hranění kolenem dovnitř“, které může být jak věcí techniky, tak špatně naúhlovaných bot.

Jako zajímavé sdělení vidím, že jezdíš v létě na bruslích. To by mohlo znamenat, že na tom nejsi tak zle.

Tím jsme ale zpátky u medicíny. Jak už tady padlo, v takové situaci je základem spolupráce s vhodně vybraným lékařem. Tohle už jsme tady řešili vícekrát (téma „bolavá kolena“ už tady máme poměrně probrané, nemysli si), není snadné najít si rozumného lyžujícího, který bude mít pochopení pro to, že chceš lyžovat, a nebude se jenom snažit zabránit ti ve „zbytných“ činnostech, když ti vadí. V každém případě lékař řešící celostně: ne tedy jenom bolavý kloub, nýbrž vycházející primárně z celého pacienta a jeho pohybové diagnostiky.

Tvojí nevýhodou je jenom 400metrový kopec, který si logicky chceš užít a který tě vede k maximu oblouků. Mou zkušeností (nemusí pro tebe vůbec být přenositelná) je, že méně frekventované změny směru a delší lyže nevadí, „slalomování“ vadí. Stálo by asi za zkoušku, pokud na to technicky máš, vzít si delší komerční obřačku s R těsně pod 20 metrů a možná i dámskou 175/21+ nebo až 183/23+. To jsou pořád dobré točivky a jestli ten tvůj svah není úplná placka, na 400 m bys tam i s rozjezdem pro začátek v pohodě naskládal 15–20 hezkých oblouků. Což už tak špatná zábava není.

Ale chce to řešit komplexně. Třeba si kvůli něčemu při lyžování stav zbytečně zhoršuješ. Přitom není nereálné, že toho můžeš nalyžovat ještě hodně. Tím, že zmiňuješ „studenstký život“, předpokládám, že od něj nejsi zase tak daleko a že tedy jsi poměrně mladý. Tipl bych si, že mně poprvé lékař sdělil, že toho v životě už moc nenalyžuju, v době, kdy jsi možná ještě nebyl na světě.

23.11.2012 11:20:39 #16 

matysek muž

Díky za vyčerpávající odpověď. Je mi 28, a ikdyž jsem od 10 do řekněme 20 sportoval celkem hodně (závodně fotbal a hokej, rekreačně lyže a dalších x sportů), nikdy jsem neměl úraz nebo sebemenší bolesti kolene (až mně nad tím teď rozum zůstává stát, při tom množství aktivit), takže bych se rozhodně nenechal zastrašit doktorem, který by mně tvrdil, že už si moc nezalyžuju. Jinak je ve tvé reakci spousta pravdy. Nechtěl jsem vás tady zahltit konkrétními problémy s koleny (mám zjištené nějaké opotřebení na čéškách, a na jednom koleni mě zlobí postranní vazy – prvně půl roku vnější a teď poslední půl rok vnitřní – u toho vnitřního je podezření na meniskus). Vesměs to jsou ale problémy, které mně otravují chuť do sportování. Je taky fakt, že jsem se nikdy moc detailně nezybýval botama, poslední 3 roky mám Fischer RC4 competition, velikost jsem vybral podle základních zásad a víc je neřešil. Určitě je pravdou i to, že na malém kopci je snahou tam těch oblouků natřískat co možná nejvíce a maximálně ho využít. Co se týče obřačky, samozřejmě jsem je zkoušel (myslím tím komerční dostupné), a když pominu lyžovačku na horách na opravdových sjezdovkách, tak na tom malým kopci mě ta lyže nějak nebaví. Ale uvědomuju si, že i tenhle postoj možná bude potřeba změnit.

23.11.2012 13:28:54 #17 

ivan

>> #16, matysek, 23. 11. 2012 11:20:39

To si piš, že je v tom spousta pravdy. Neboť hojně vlastních zkušeností v délce, jak jsem správně odhadl, překračující tvou life story. Takže se vesel, jsi mladý chlapec a ještě toho jistě mnoho zvládneš.

Ovšem život je, s trochou demagogie řečeno, sérií kompromisů. To se týká i sportování v závislosti na tom, co ti tělo umožní. Mně se vždycky osvědčilo najít si včas dostatečně plnohodnotnou alternativu toho, co už dělat nešlo.

Jaké převýšení a jaký profil má ta tvoje louka? Martin47 dokázal na kopci sice o něco, ale zase ne tak o moc delším trénovat GS i SG (možná „SG“, ale prostě delší oblouk).

Předně všeho se dej do kupy s dobrým doktorem. A pak přemýšlej, jako zkušený sportovec zkoušej, co ti vadí a co ne, naslouchej tělu a jeho signálům a podle toho upravuj aktivitu a zátěž. Chce to zkoušet, experimentovat, někdy stačí málo. Například když budu dělat polodřepy na jedné noze na tvrdé podložce, musím si pravé chodidlo trochu naúhlovat. Teď to dělám radši na měkčím, kde chodidlo má vůli a pracuje ke stabilizaci, a tam mi to nevadí. Trvalo mi to dlouho na to přijít, a vida.

23.11.2012 14:13:04 #18 

matysek muž

Ta louka je Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí. Na povožení po práci jsme tady za ni rádi…

23.11.2012 14:33:35 #19 

TNS muž

>> #16, matysek, 23. 11. 2012 11:20:39

Vlastne to Ivan už takmer všetko zhrnul do svôjho príspevku.Bude trochu ťažšie reagovať,ale aj keby som mal opakovať jeho rady,tu máš pár tipov odomňa.Zoradené podľa dôležitosti:

1.Správna technika hranenia,ako už písal Ivan.Ak nebudeš hraniť viacmenej v pozdĺžnej ose lyže(kolená pri hranení udržiavať v tejto ose),ale tzv.off axis,kolenám veľmi priťažíš.Minulú sezónu ma za to môj teammate buzeroval,za čo som mu nesmierne vďačný.Kolenám sa uľavilo.

2.Okrem všemožných nastavení,ktoré zvláda aj priemerný bootfitter,jedno si môžeš postrážiť ľahko aj sám.Cuff aligment.Nastavenie stranového náklonu komína voči kopytu boty.Nastav si ho podľa svojich nôh.Nenechaj si kolená tlačiť do uhlov,ktoré im nie sú prirodzené.

3.Dostatočne tuhá a presná bota,ani nie tak v doprednej flexii,ako skôr v bočnom vedení.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

23.11.2012 14:49:29 #20 

Martin47 muž

>> #19, TNS, 23. 11. 2012 14:33:35

Na to, že jsi le tieň ti to docela jde.

>> #17, ivan, 23. 11. 2012 13:28:54

"""SG""", ale jeden jump tam byl. Před jízdou to chtělo 50 dřepů aby si člověk vůbec všiml že jel.

23.11.2012 15:05:18 #21 

ivan

>> #20, Martin47, 23. 11. 2012 14:49:29

Kolik máte na Kamenci? Asi 500/100 metrů?

Jinak skiVM jsou docela srandisti. Na jednom místě píšou 460/97 m, na jiném 330/70, podle mapy a vrstevnic to nedá ani tolik.

23.11.2012 15:34:48 #22 

Martin47 muž

>> #21, ivan, 23. 11. 2012 15:05:18

Z horní cesty tak nějak, tam to je ale jen pro fyzicky zdatné. Vlek asi 450. Letos ale budu jezdit taky jinam, Teplic jsem trochu přejeden a je tu ještě jedna podobná možnost s trochu lepším sklonem kopce. Navíc tam je u vleku zastřešenej bufík s teplem uvnitř. V Teplicích, když si chci sednout s někým a pokecat, tak musím venku a znáš to. Bude to i zajímavý tip pro místní chlapce, co jsem měl tu čest loni poznat osobně.

23.11.2012 15:37:38 #23 

matysek muž

No ten první údaj určitě ne, možná ten druhý se blíží realitě. Víš jak to je, měřit to po nich nikdo nebude a ten první údaj vypadá na webu určitě zajímavěji :-)

26.08.2014 13:36:28 #24 

Bertold2

>> #1, matysek, 22. 11. 2012 16:59:52

Já myslím, že lyže jsou na tom podobně jak kolo, že vpohodě probíral jsem to s doktorem a říkal, že nou problem. Jako mě moje klouby dost štvou mazal jsem to nějakým gelem, ale jako bolest nezmizla. Teď chvilku zobu Colafit. Tož uvidíme no, ale udělám cokoliv, jen abych se nemusel vzdát mých sportů.

26.08.2014 13:40:24 #25 

˘Ö˘Krab muž

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

26.08.2014 16:24:49 #26 

Thomas muž

Viz téma – Na kolenní pohodičku zkus vybrat lyže s rockerem a delším rovnějším radiusem nad 20m. Neber ostré Funcarvery s radiusem 12–13m. Lyže se zařízne přes terenní nerovnost a je to v pr…šak víte kde… :-D A nápor kinetické energie s tíhou lyžaře směřující přes kolena udělá známe ruptury vazů a práci ortopedům

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

22.05.2015 15:31:46 #27 

tomasprci

Dobrý den, na problémy s koleny doporučuji Benegen 4, čistě přirodní produkt.

22.05.2015 16:37:53 #28 

Čermi

Benegen4 doporučuji všem, kdo má problémy s klouby. Po dvou měsících užívání mám po bolestech kyčlí:-)

22.05.2015 17:48:30 #29 

HonzA_ muž

>> #27, tomasprci, 22. 05. 2015 15:31:46

>> #28, Čermi, 22. 05. 2015 16:37:53

Jděte do háje s reklamou na nějaký Benecosi, o kterém až doteď v podstatě nikdo neslyšel!

Správný sportovec zatne zuby a užívá Alavis Triple Blend pro koně. Zvířata neznají placebo efekt a majitel několikamiliónového koně do něj nebude sypat žádné svinstvo…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

22.05.2015 18:54:40 #30 

Harry

>> #28, Čermi, 22. 05. 2015 16:37:53

Tak to mi je luto ze ti ich vyoperovali.

Na plastovych uz si moc nezasmykas.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.
Nalezené položky: 41 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 20:24:11 od ivan-ski

Lyže dítě-závodní?

dnes 20:12:14 od CzechSkier

Služba Identbox

dnes 12:57:33 od Daniel73

Testování Sporten Stupava

dnes 12:21:49 od BoB

Ester Ledecká

dnes 08:57:50 od fischerbl

Klínovec: [Středisko]