Testy lyzi - dotaz na Ivana - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Testy lyzi - dotaz na Ivana

09.12.2012 21:22:53 #1 

Gravedigger

Proc vlastne v lyzarskych casopisech nevychazi testy lyzi ve stejnem stylu, jako byvaji testy aut nebo motorek v motoristickych casopisech? Srovnani dvou nebo nekolika malo modelu stejne kategorie. Passat vs. Mondeo; CBR vs.GSXR vs.ZX10R vs. R1. Kolik paru testovanych lyzi, tolik testeru. Tyden by lyzovali, lyze si mezi sebou stridali a pak o nich napsali clanek na nekolik stranek. V takovem clanku by se lyze daly popsat do posledniho detailu, fotkami pak dokreslit podminky pri testovani. Prinejmensim pravidelny ctenar by poznal kvality a osobnosti testeru a vedel by, ktery z testeru je mu lyzarsky blizsi a jehoz nazoru na lyzi dat vetsi vahu.

09.12.2012 21:33:01 #2 

ivan

>> #1, Gravedigger, 09. 12. 2012 21:22:53

Kolik stojí Passat a Mondeo, a kolik pár lyží? Jak velký je autobyznys ve srovnání se skibyznysem? Pár slušných lyží s vázáním prodáš za 15k, jedno zmíněné auto za 600k. Lyže vyrábí pár stovek zoufalců, auta desítky tisíc voličů. Hobbypředmět lyže zajímá málokoho, auto je fenoménem 20. století. Suma sumárum: jsou to dvě nesrovnatelné kategorie výrobků.

09.12.2012 23:15:10 #3 

Navvy

>> #1, Gravedigger, 09. 12. 2012 21:22:53

Auto je fenomén – snad většina Evropanů a Američanů jsou řidiči, téměř každý autem jel. Auta si lidi kupují častěji než lyže. Automobilky jsou bohaté a musí se prezentovat i touto formou. A o autech se dají psát srozumitelné blbosti, kterým lidé věří. O lyžích se toho pro normálního smrtelníka moc napsat nedá, navíc drtivá většina lidí si lyže kupuje podle ceny a designu (bohužel). Je to prostě marketing.

10.12.2012 09:45:31 #4 

Gravedigger

>> #2, ivan, 09. 12. 2012 21:33:01

ale lyzarske casopisy presto vychazi. ocividne maji problem najit dostatek temat k zaplneni prostoru, cehoz dukazem budiz recenze aut, narodnich kulinarskych specialit a dalsi zbytecne popsane stranky tematy, kvuli kterym si asi tezko nekdo lyzarsky casopis kupuje. tak, jako je diametralne rozdilna cena auta a paru lyzi, tak je taky odlisna cena provozu auta a lyzi. stejne kazdy lyzarsky casopis si udela nejaky svuj vlastni „mega test“, kde za jeden weekend 100 testeru otestuje 100 paru a vysledkem je gulas, v kterem se clovek nemuze spolehnout ani na spravnost udaju o rozmerech jednotlivych paru, natoztak ziskat relevantni informace o chovani lyze pri jizde.

10.12.2012 21:01:03 #5 

HonzA_ muž

„le lyzarske casopisy presto vychazi. ocividne maji problem najit dostatek temat k zaplneni prostoru…“

Co říkáš na voňavku v čísle 72? Pecka, ne?

To asi máme abychom se na svahu poznali ;-).

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

10.12.2012 21:25:56 #6 

goldone

Asi chapu,proc nejsou tasty lyzi tak obsirne a detailni jako testy aut,presto musim konstatovat,ze mi u testu schazi popis testovacich lyzaru.Hodnoceni lyzi je dost zavadejici,kdyz nemam tuseni jestli je tester byvaly stokilovy zavodnik nebo 45 kilova rekreacni lyzarka.Myslim,ze to jsou udaje ktere ma autor clanků/testů k dispozici a nebyl by problem je v uvodu zverejnit.

11.12.2012 14:17:38 #7 

Palo7

připojuji se: radši budu číst blábol o lyžích než o jídle ;-)

11.12.2012 16:02:23 #8 

Gravedigger

>> #5, HonzA_, 10. 12. 2012 21:01:03

jakou mas znacku vonavky? ja mam omylem predplacene Snow 2×, a tak mam dve ruzne vonavky, hec. a jedna z nich je dokonce Hugo Boss Pure, kterou bezne kupuju.

11.12.2012 18:43:17 #9 

HonzA_ muž

>> #8, Gravedigger, 11. 12. 2012 16:02:23

Já mám jen jedno předplatné a tak jen Hugo Boss Pure. Takže teď už se jen domluvit někam na kopec a budeme jak teplí bratři…

11.12.2012 19:23:28 #10 

arco

>> #9, HonzA_, 11. 12. 2012 18:43:17

>> #8, Gravedigger, 11. 12. 2012 16:02:23

Me to taky prislo, jen vonavka byla rozbita a jelikoz jsem sklo (vonavku) v baleni necekal a nezaregistroval ho, tak jsem se solidne porezal. Opravdu uzasny napad!!!

11.12.2012 19:26:23 #11 

vrcho

Ja som žiadnu voňavku nedostal asi som neposluchal :-(

11.12.2012 19:28:15 #12 

HonzA_ muž

>> #10, arco, 11. 12. 2012 19:23:28

Tak to je blbý. Navrch ti ještě časopis pekelně smrdí…

12.12.2012 13:30:11 #13 

ivan

>> #4, Gravedigger, 10. 12. 2012 09:45:31

Post #4 už ale logicky směřuje na vydavatele časopisu. Včetně toho, proč je tam tématika kulinářská a další.

MHOs:

jak píše Navvy, o lyžích toho opravdu nejde napsat tolik jako o autu, zejména máš-li psát a neplkat. Objevovaly se různé pokusy včetně zdejších srovnávání lyží s ženami či víny.

Příkladem jakéhosi „komplexního kádrového hodnocení“ mohou být tzv. „pro-testy“ svazu SPORTS, viz

http://sports-ski.eu/…lustest.html

Upřímně řečeno, testovat celý týden „několik málo modelů“ bych opravdu nechtěl. S výjimkou dejme tomu závodních lyží, k nimž se člověk dostane obtížně, případně vůbec. Určitě by se taky daly týden jezdit freeridovky v hlubočáku, nejlépe na Aljašce. Jenže tam už by šlo víc o to ježdění než o vlastní testování.

Když ale dostaneš na nohy kupu dost podobných nanicovatých lyží, jsou dvě jízdy tím, co tě ještě jakžtakž baví. A na blbé může být i jedna jízda otrava. Standardní komerční sjezdovkovou lyži „přečteš“ po jedné jízdě, ve druhé si ev. ještě ujasníš, jak ji hodnotit ve srovnání s předchozími, případně vyzkoušíš v tom, co se to nezdálo průkazné. A horovo, šmytec. Jezdit na lyži, která mi nic nedává, nijak mě neoslovuje třeba celý den (když několik málo týden)? Ano, coby zaplacenou práci, ale kdo v tomhle nevelkém byznysu bude takové testování platit?

Proto jsem taky poté, co všechny lyže „zcarvingovatěly“ do velmi podobných parametrů a vývoj silně zpomalil, přestal jezdit na SuperTesty. Už to nebyl ten rajc jako v bouřlivých letech změn.

Naposledy, ještě na testcentru ve Špindlu, jsem to zajímavé z představované kolekce Salomon (nebylo tam všechno) objel asi za dvě hodinky: Hromovkou nahoru (asi 4,5´), dolů, přehodit lyže atd. Bylo sice minus 15, takže na hranici příjemna, ale ani bez mrazu bych býval necítil nějakou větší potřebu tohle protahovat. (Jistě, kdyby bylo kde, dalo by vjet do boulí, do terénu, prašanu a bylo by víc co hodnotit a popisovat.)

Zprávu o skutečně důkladném vyzkoušení jsem kdysi podal o tehdy unikátních VarioCutech s onou „rozevírací“ špičkou a patkou. Na nich jsem v rámci pracovních povinností skutečně jezdil víc než celý den na měkku, tvrdu, rovnu i nerovnu, pomalu i rychle. Ale jasno jsem o nich měl taky poměrně brzy.

>> #6, goldone, 10. 12. 2012 21:25:56

Ano, to je naprosto oprávněný požadavek. Americké testy tohle dobře plnily, každý výrok byl identifikovatelný iniciálami autora a testéři měli své vizitky včetně výšky, váhy, oblíbeného způsobu jízdy (agresivně, boule, technicky apod.) a lyžařské úrovně.

Podobně adresně si k oficiálnímu testovému znění (SuperTest, Sciare) přidávali svoje osobní názory Poláci v NTN. Jejich sešit s takto obohacenými testy jsem roky četl jako nejlepší informaci o lyžích vůbec.

12.12.2012 15:24:23 #14 

Navvy

Čtení testů lyží je sice zábavné, ale nejsem si jist jak dalece je použitelné pro výběr konkrétních lyží pro konkrétního lyžaře. Tak je třeba ty testy i brát. Dovedu si představit třeba 3 srovnatelně průměrně technicky a fyzicky vybavené lyžaře, kteří budou jedny a tytéž lyže hodnotit zcela odlišně. Třeba už jen proto, že každý z nich dělá při lyžování blbě něco jiného. A jak vlastně hodnotit jejich technické parametry? Rozměry se obvykle uvádějí, rádius také, ale hmotnost už moc často ne. A o čem by hmotnost vypověděla? A další parametry – třeba tvrdost, jak tu měřit? Prostě chybí tu relativně jednotná metodika jako u aut, kde by pouhý popis rozměrů a jízdních vlastností také vyzněl asi dost nezáživně. U aut je to jednoduché. Uvedou se parametry (2/3 uživatelů stejně neví co znamenají pro použití toho auta) a pak se tam přidá několik více či méně nejapných názorů, které se nezřídka tradují ještě z dob dávno minulých. Kdybych si sám nezkusil lyže, které mi poradil kamarád a které podle všech testů pro mě vlastně nebyly vhodné, možná bych dodnes nechápal co ty lidi na těch sjezdovkách tak baví :-)

12.12.2012 18:25:30 #15 

Gravedigger

>> #13, ivan, 12. 12. 2012 13:30:11

uznavam, ze z cele zaplavy modelu lyzi, je jen nekolik malo (do dvaceti?), ktere za testovani stoji. ale urcite by se na nich lyzar povozil dele, nez jen nekolik oblouku. jak sam pises: ‚dalo by vjet do boulí, do terénu, prašanu a bylo by víc co hodnotit a popisovat*‘ Ano, mohlo by to klidne fungovat tak, ze si tester sjede jednu jizdu a v clanku se rozepise, jak cely tyden jezdil a testoval a ctenar nic nepozna, protoze charakter lyze se da vystihnout par vetami a zbytek by byl jen takovy balast na okrasu, ale ctitelne by takove tasty v casopisech byly a tim padem by ucel splnily. Testy, na ktere v casopisech narazim (vcetne Snow) vesmes nemaji vetsi vypovedni hodnotu nez jen seznam modelu pro danou sezonu.

>> #14, Navvy, 12. 12. 2012 15:24:23

Je pravda, ze kvalitni testy aut, zejmena v ceskem prostredi, nejsou uplne beznym jevem, ale treba uz u tech motorek je situace mnohem lepsi.

12.12.2012 20:07:56 #16 

petepanka žena

…máte někdo nějaké zkušenosti se Závodní FIS Lyže Atomic RS SL Women + X12??? Co mi k tomu můžete říct?? Kratší nebo delší oblouk?? A tak podobně??Mám na ně zálusk… DÍKY

.. užívej život naplno ...

12.12.2012 20:24:35 #17 

ivan

>> #15, Gravedigger, 12. 12. 2012 18:25:30

Jenže všechny tyto podmínky současně často nejsou.

Je také otázkou, jak opravdu sledované a ceněné by podrobné informace o určitých lyžích byly. Resp. kde by se, kdyby už přece jenom byly k dispozici, měly uveřejnit. Opravdu v printu? Není vhodnější platformou web? Promrskat lyži do detailů lze přece třeba v diskusi a také se to v mezích možností i děje.

Smysl to má snad v případě nějakých novinek, ideálně pokud by redakční „test“ dokázal být jakýmsi zrcadlem nastaveným mohutně medializované novince. Z poslední doby mě napadá třeba Salomon BBR. Jenže jsem si v našich podmínkách nevšiml, že by existovala nějaká poptávka – objevil se vůbec nějaký dotaz v diskusi? Nebo Amphibio.

Musíš ale mít názor/y dostatečně kompetentních lyžařů, aby je příjemci informace brali vážně. Když něco tvrdí nějací USPs (unidentified skiing person – můj novotvar podle vzoru UFO), je otázkou, zda mám dostatečný důvod se s takovým názorem identifikovat.

Bohužel poslední roky byla jízdní výkonnost většiny komerčních modelů natolik snížena ve prospěch uživatelské příjemnosti, že vyvstal problém s kompetentními testéry – lyžaři na úrovni. Ti často nebyli ochotni znásilnit svoje osobní měřítka natolik, aby hodnotili pozitivně to, co sami shledávali mizerným, průměrným, nevzrušivým apod. To byl přesně Sennerem kupodivu přiznaný problém v SuperTestu, kde nakonec tzv. profitestéry vyházeli (ač vždy bývalo rozhodující právě to, co shledávali oni) a zůstala jim tam masa USP – beztvará, ale tvárná.

Obávám se, že vrcholné doby testů, kdy časopisy byly skoro jediným zdrojem informací, jsou pryč. Takový Worldskitest je podle mě, a to už neskrývám dávno, paskvil s minimální informační hodnotou. Některé jsou lepší, ale dneska už je to spíš kombinace marketingu, reklamy a informace.

Stejně jako český motoristický časopis se vými vazbami na Škodovku a inzercí od ní nepohaní Octavii, i kdyby z ní – v nadsázce – padaly šrouby a crčely provozní náplně, sotva si dnes taktak přežívající časopisy lyžařské dovolí osolit produkty svých inzerentů.

I s rizikem lobbistických vstupů do informací na netu je na maximum informací nejlepší stále internet, myslím si.

12.12.2012 20:26:41 #18 

ivan

>> #14, Navvy, 12. 12. 2012 15:24:23

Brát za bernou minci hodnocení osoby X lze poměrně spolehlivě jen v případě, že ji dokonale znáš a víš, že se obvykle shodujete. Jinak je to jak píšeš.

Zažil jsem v různých situacích shodu lidí s neporovnatelnými fyzickými parametry (holka 60 kilo, kluk 125, kluk cca 80 kg 3 roky po titulu mistra republiky), jindy názory rozdílné. Do hry tam ale vstupuje řada parametrů, takže bez neexistující standardizace podmínek je obtížné vyvozovat o shodě – neshodě obecné soudy.

„Hvězdy“, jak je krásně vidět, když dostanete detailní bodování každé lyže každým jezdcem, pak velmi často hlavně vyzdvihují svou a partnerskou značku. A do určité míry mají všichni vymyté mozky územ opravdu nízká hodnocení nedávat (hrozný nešvar např. „bývalého“ SuperTestu). Připadal jsem si jako disident, když jsem tam vpálil tragické lyži třeba 4– (z 5) – oficiálně dokonce platilo, že za příliš odlišné známky bude hodnotitel vyvržen (jedna věc je, co lidé na kartičky napsali a co se skutečně v testu objevilo: pamatuju kdysi krátkou 130cm lyži Kneissl, která byla kuloárně všemi komentovaná jako naprosto příšerná – a nakonec oficiálně nijak zvlášť špatně nedopadla).

Nemusím snad připomínat zdejší neblahou kauzu Iridium aneb lyžařská medvědí služba v praxi.

Suma sumárum: nevěřit přespříliš, zkoušet, zkoušet, zkoušet.

13.12.2012 00:36:30 #19 

Navvy

>> #18, ivan, 12. 12. 2012 20:26:41

Máš jako obvykle pravdu. A já jen dodám – zažil jsem test, při kterém skupina odborníků hodnotila 12 různých výrobků produktu X. Vtip byl v tom, že se ve skutečnosti jednalo jen o 3 různé výrobky, ale v různém balení od různých „výrobců“. Vyhrál výrobek, který sjel ze stejné výrobní linky jako poslední, 12. výrobek, jiného (levného) „výrobce“. Dojemné byly ódy na skvělé vlastnosti vítězného výrobku, který těsně předstihl stejný výrobek s jinou etiketou na druhém místě a kruté hanění posledního výrobku (obsahem stejného jako ten vítězný). :-)

13.12.2012 11:17:58 #20 

ivan

>> #19, Navvy, 13. 12. 2012 00:36:30

Bylo by dobré vědět

1. o jaký produkt šlo
  2. podmínky hodnocení srovnatelné?
  3. kdo byli zmínění odborníci (odbornost, praxe, nezávislost,…)

Dovedu si ale představit situaci, kdy nabídnu maskovanou lyži s legendou, že jde o vysoce sportovní model maximálně vyladěný pro experta, a tentýž coby průměrnou rekreační lyži pro středně pokročilého. Nemyslím, že by se skutečný odborník nechal zmást natolik, že by je hodnotil velmi rozdílně (zejména pokud by broušení bylo dost pokročilé, dejme tomu do 0,5/87, a sníh tak tvrdý, že by lyže reagovala přesně), ale dovedu si představit menší tendenci nechat se zavádějící informací přece jenom ovlivnit.

Občas vyžaduje určitou „sílu“ připustit, že dražší lyže prominentní značky není lepší, či dokonce je horší, než levnější značky méně zvučné. Ale třeba dobré jméno, které si dokázaly vytvořit Lusti a Sporteny, svědčí o tom, že lyžaři se tak snadno zaslepit nenechají.

Dneska už jsou přístupnější, protože si zvykli na řadu nových značek bez rodokmenu ve freestylu a freeridu. Ještě v 90. letech to bylo jinak a málo známé ba neznámé se pojilo se silnou nedůvěrou.

14.12.2012 21:03:58 #21 

Navvy

>> #20, ivan, 13. 12. 2012 11:17:58

Byla to jistá potravina :-) Pokud by měly být hodnoceny lyže z jedné kategorie, mám obavu, že výsledek by se nemusel moc lišit – zejména pokud by tam byla také jedna lyže pod různými značkami.

14.12.2012 22:51:53 #22 

Mirek muž

Když to tu tak pročítám, co zkusit porovnávací test různých typů lyží (třeba i jednoho výrobce jako PR) v různých podmínkách, i v těch, na které opravdu určeny nejsou. Rozdíl mezi různými typy lyží je markantní a nebyl by problém ho slovně popsat i bodově ohodnotit. Ani výrobci by asi nevadilo, když by obřačka dostala mimo sjezdovku nula nebo jeden bod. Prostě, mohlo by se hodnotit objektivně a třeba by to někomu pomohlo v rozhodování, jaký typ lyže koupit. Kdyby nic jiného, mohlo by to být občas veselé čtení ;-)

15.12.2012 12:26:16 #23 

ivan

>> #22, Mirek, 14. 12. 2012 22:51:53

Možné by to určitě bylo. Je ale otázka, zda a proč lyže nutit do podmínek, pro něž evidentně nejsou určené. V režimu „trochu mimo“ se zčásti testují už dnes (SL dlouhý i krátký oblouk), allmountainy se jezdí v terénu i na pistě.

Brát třeba vyloženě topsportovní sjezdovkovou lyži do (pořádných) boulí je hovadina a návod k jejich poničení. Že i na úzké obřačce lze jezdit v prašanu je jasné, jezdilo se tak desítky let. Že to nebude med a že čím horší lyžař, tím hůř mu to půjde, je také zřejmé. Vypovídalo by to o lyži, nebo spíš o schopnosti testérů?

„Ani výrobci by asi nevadilo, když by obřačka dostala mimo sjezdovku nula nebo jeden bod.“

Naivko!!! Určitě jste většinou slyšeli nebo četli, jak umanutě mezi řádky se snažila najít jinotaje komunistická cenzura. Třeba textaři si užili a s chutí to tu a tam dávají k dobru.

A dovozci lyží jsou posedlí úplně stejně. Nevěřil bys, já bez vlastní zkušenosti taky ne. Vykládat to nebudu, ale věř mi, že jsou citliví na slovíčko, natož na „nulu v testu! To by bylo horší než jim zprznit manželku nebo dceru!

15.12.2012 13:08:31 #24 

Gravedigger

>> #23, ivan, 15. 12. 2012 12:26:16

Je ale otázka, zda a proč lyže nutit do podmínek, pro něž evidentně nejsou určené

Ze by proto, ze tahat na kopec tri a vice paru je neprakticke, stejne jako v pondeli jezdit jen kratky, v utery jen dlouhy a ve stredu jen v mekkem.

16.12.2012 17:03:31 #25 

Radek Holub - SNOW muž

>> #4, Gravedigger, 10. 12. 2012 09:45:31

Obsah lyžařského časopisu se dá těžko jednoznačně vymezit – z našeho pohledu jde o vše, co s lyžováním souvisí a co má nějakou emoční hodnotu nebo patří ke všeobecnému lyžařskému rozhledu, takže proč ne v přiměřené míře auta, knedlíky nebo ekonomické problémy areálů?

Určité vodítko nám dává čtenářská anketa (a samozřejmě i příspěvky v diskuzi), ale v principu platí, že 100 lyžařů bude mít nejméně 80 názorů: http://snow.cz/…-jim-ne-libi

Testy lyží jsou velmi žádané, ale jak je psáno na mnoha místech SNOW i SNOW.cz, jejich vypovídací hodnota je z podstaty věci omezená. Každopádně díky za nápady, třeba znát profily testérů určitě smysl má!

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

27.12.2012 17:54:53 #26 

Gravedigger

>> #25, Radek Holub – SNOW, 16. 12. 2012 17:03:31

Clanky zpracovane a napsane tak kvalitne, jako jsou ty od Ivana Sosny, at si jsou treba o udrzbe travniku a myti podlahy a (nejen) ja je budu cist jednim dechem.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 20:24:11 od ivan-ski

Lyže dítě-závodní?

dnes 20:12:14 od CzechSkier

Služba Identbox

dnes 12:57:33 od Daniel73

Testování Sporten Stupava

dnes 12:21:49 od BoB

Ester Ledecká

dnes 08:57:50 od fischerbl

Klínovec: [Středisko]