hrany - uhol podbrusenia - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

hrany - uhol podbrusenia

12.03.2007 10:44:41 #1 

administrator

(flexMR, flexmr@gmail.com) zdravim, v poslednom snow som nieco cital o uhle pod ktorym sa brusia hrany, spominali sa tam hodnoty ako 0,5 stupna (co sa mi nezda nejako vela). aky ma vplyv uhol podbrusenia na jazdne vlastnosti? cim ostrejsi tym ostrejsia lyza (teda viac drzi na lade)? pamatam sa ze na svojich starych atomic beta ride 9.22 som mal uhol dokonca zobrazeny od vyrobcu,bolo to 88 stupnov. dik.

12.03.2007 18:47:42 #2 

administrator

(MartinR, martin.ruznar@centrum.cz) Sportu zdar,carvingu zvlášť! Nedávno při lyžovačce v Tatrách jsem musel navštívit skiservis.To díky hluboké rýze ve skluznici blízko hrany.Rýhu v rychlosti zatavili,ale než jsem se stačil rozkoukat přebrousili hrany na mých Elan SLX i z boku.Měl jsem je naúhlované na 87°.Při bližším pohledu bylo vidět že původní úhel je pryč.V tu chvíli mi to nevadilo,říkal jsem si,že to nemůže být takový rozdíl..Omyl! Rozdíl byl znát hned v prvních obloucích! Ve větším náklonu na ledových plotnách-do té doby jsem o nich nevěděl, lyže „ustřelovali“.Při brždění sice bylo znát,že hrany jsou ostré,ale v oblouku při razantní jízdě na lyže nebylo spolehnutí a nástup do oblouku byl pomalejší…No a co se týká ostrosti lyže,tak hlavně záleží na její konstrukci.

25.03.2007 18:31:18 #3 

administrator

(arsi, arsifins@atlas.sk) Ahoj flexMR,tak priatelu ak si to este precitas a pre vsetkych co v tom nemaju jasno:tych 0,5 stupna je podbrus od sklznice(to znamena ak je podbrus 0,tak je sklznica v rovine s hranou)Pri podbruse 0 je lyza najviac agresivna pri 0,5 je to velmi sportove pouzivane aj v zavodnom lyzovani.Potom su este pouzivane 1,0–1,5 a to bud len v malej casti lyze(oblast spicky-patky),alebo aj po celej dlzke(pre turistov) aby boli tolerantnejsie v obluku.Mensia hrozba,ze sa ti nechtiac „sekne“ hrana.Ak by si chcel bez podbrusu,teda 0 je tam problem,ze ti stroj narysuje strukturu aj na hranu nielen na sklznicu a ine patalie.Potom by bol dobry podbrus tak 0,2–0,3 a to neviem ci ti tu v servisoch dokazu spravit.No to by sme mali,teraz k tym tvojim „88“ stupnom:to je bocna cast hrany a ako pisal kolega 87 stupnov je fajn,menej len na pretek a 88 je uz pre naozaj dobre vyjazdeneho lyziara nanic.Vo vacsej rychlosti,alebo pri extremnejsiom naklone v obluku ti to ustreli.Ale toto je velmi INDIVIDUALNE! Bacha este na to ze napriklad Americania bocny uhol neznacia napr.87,ale 3 a to si odpocitaju z tych 90 stupnov praveho uhla. Nu coz,oni musia mat vsetko inak nez my:-))) Ak este nieco,kludne piste.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

včera 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

včera 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

02.12.2016 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

02.12.2016 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

02.12.2016 16:18:08 od Martin_B