Mýty, výmysly, dogmata a fakta - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Mýty, výmysly, dogmata a fakta (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 70 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

02.02.2013 20:26:08 #61 

Ičes

>> #60, TNS, 02. 02. 2013 20:06:14

No hej, ale kde zostala estetika jazdy?

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

02.02.2013 20:31:13 #62 

TNS muž

>> #61, Ičes, 02. 02. 2013 20:26:08

V precavzatiach na štarte.Lepšie ako atakovať prechodovku z oboch strán :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

02.02.2013 20:37:38 #63 

CzechSkier

>> #51, Gravedigger, 01. 02. 2013 17:37:28

Ahoj,

jezdit můžu samozřejmě mnoha různými způsoby. Třeba jenom po vnitřní a rukama se dotýkat sněhu, nebo třeba jenom po vnější se zvednutou vnitřní. Stejně tak můžu i na kole šlapat jen jednou nohou a druhou mít jen připnutou v klipsně. Sice při tom budu vypadat jak raněná srna a taky se dost nadřu, ale pokud mi to přináší rozkoš, tak nevidím důvod, proč se o ni připravovat jenom proto, že se to někomu nelíbí. Takže ať si každý jezdí podle svého, pokud tím nikoho neohrožuje. Já za sebe se vytrvale snažím, pokud mám čas i na svoji jízdu, zbavit pozůstatků jízdy, kterou ty doporučuješ. Protože taková jízda není efektivní z důvodů, které jsem uvedl výše. Samozřejmě, že můžu jezdit v pluhu, a mít druhou nohu v přívratu, jak píšeš, ale ta jízda má svoje limity, proto se pokročilejší lyžaři snaží z tohoto vývojového stupně posunout někam výš, protože s takovým ježděním se v určitých situacích a určitých terénech dostanou do problémům (pokud pominu přirozenou touhu ke zlepšovat se). A stejně tak je to se zapojením vnitřní nohy do zatáčení a dosahování velkého úhlu zahranění lyží.

Abych nebyl špatně pochopen, nejsem proti regulaci zatížení/rozložení váhy mezi obě lyže – čímž reaguji i na >> #53, Mirek, 01. 02. 2013 18:39:49, ovšem nikoliv způsobem, který popisuješ, a k jehož praktickým dopadům jsem se taky už vyjádřil. Rozložení váhy se reguluje odklonem trupu- poměrně rozsáhle jsem tady o tom už psal, takže se nebudu opakovat.

Pokud by tedy debata na toto téma měla mít další smysl a praktický dopad, bylo by asi dobré, kdybys sem dal nějaké video takové jízdy, abychom to na něm rozebrali, jak jsem navrhoval. Protože já takové video nemám.

I.

www.juniorsports.cz

02.02.2013 21:12:18 #64 

Gravedigger

>> #63, CzechSkier, 02. 02. 2013 20:37:38

proc porad tolik prekrucujes moje vyroky? je to zamer? nepozornost? nechapavost?

ad 1. odstavec/ nerikam, ze muzes na lyzich delat co chces. mluvim jen o vnitrni noze/lyzi a rikam, ze neni-li zatizena je mozne s ni teoreticky (nebo prakticky v rozumnych mezich) delat cokoli, treba ji nadzvednout a neovlivni to vyrazne celkovou techniku.

ad 2. odstavec/ tezko muzes vedet, jakou jizdu doporucuju, kdyz jsi zatim nepobral, co rikam o jednotlivych prvcich techniky. nerikal jsem, ze pluh je to same co parlel, ve smyslu, ze jedno muze nahradit druhe. mluvil jsem o analogii mezi bezne pouzivanym vyrokem o shodnosti techniky v pluhu a v paralelu (stejny je pohybovy vzorec, ne rozsahy, sily atd) a mojim vyrokem o jizde rekneme dle standardu APUL a jizde stejnou technikou, ale s nadzvednutou vnitrni.

ad 3. odstavec/ na regulaci rozlozeni vahy se shodujem, takze nevim, kde zase beres nejaky „muj zpusob“ regulace rozlozeni vahy.

ad 4. odstavec/ co zase myslis „takovou jizdou“? vzdyt prece od zacatku rikam, ze normalni jizda (opet rekneme treba dle standardu APUL) a jida s nadlehcenou vnitrni, je v principu stejna. Nemam ted cas hledat, ale urcite bude plno fotek jezdcu WC, s nadzvedlou vnitrni. Treba posledni tisteny SNOW, str. 20, Lindseyina vnitrni se dotyka snehu jen patkou. str.36, Tedova vnitrni je uplne nezatizena, neprohnuta, stred lyze se snehu nedotyka.

A hlavne: nerikam, ze se ma lyzovat s vnitrni ve vzduchu. rikam, ze spravne je se o vnitrni neopirat a mit ji uvolnenou, z cehoz vyplyva, ze je zatizena jen svou vlastni tihou a pokud by nas napadlo vnitrni uplne zvednout ze snehu, tak to temer nic nezmeni, jen je to nepatrne nepohodlnejsi.

02.02.2013 21:18:51 #65 

Ičes

>> #63, CzechSkier, 02. 02. 2013 20:37:38

s týmto sa nedá nič iné len súhlasiť

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

03.02.2013 00:05:55 #66 

Mirek muž

>> #64, Gravedigger, 02. 02. 2013 21:12:18

Máš pravdu, že Lindsey a Ted na fotkách ve Snow jedou téměř čistě po vnější. Ale také si všimni, že oba mají vnější nohu skoro propnutou. Takto propnutá noha unese velké zatížení, ale nepruží. Takto můžeš jet jen na relativně hladkém povrchu, bez větších nerovností. Podívej se na závodníky ve slalomu, nebo při oblouku na nerovném povrchu. Pokud to lze, jedou v oblouku po obou lyžích a řekl bych, že se stejným svalovým napětím v obou nohách a tomu odpovídajícímu rozložení síly vnější/vnitřní.

Myslím si, že jízda čistě po vnější je dobrý způsob, jak se zbavit návyku jízdy po nezahraněné vnitřní lyži, ale nemyslím si, že by to byla jediná správná možnost, jak na lyžích stát. Pokud jsem nucen okolnostmi (např. boulovatá sjezdovka v mlze) jet s pokrčenějšími nohami, neustojím to čistě po vnější a musím si vnitřní zákonitě pomoct.

03.02.2013 00:31:11 #67 

ivan-ski

Hirscher podla vlastnych slov jazdi SL so zatazenou vonkajsou. Francuzi a mozno Nemci v SL tlacia na vnutornu viac. Zavisi to od obluku, fazy v obluku, trate atd. Ale tu su opat vcelku zbytocne uvahy kedze drviva vacsina lyziarov nevie jazdit ani poriadne po vonkajsej, a uz vobec nie po oboch respektive po vnutornej. Jazdit po jednej lyzi sa da aj na carvoch a neznamena to automaticky hopsat ako pred 20 rokmi. Navyse rozlozenie vahy medzi vonkajsiu a vnutornu nie je az tak podstatny, je vysledkom inych dolezitejsich veci. Gravedigger ma v zasade pravdu, akurat to zbytocne komplikuje teoriou, a nie prilis stastnymi prikladmi. V serioznej jazde si lyziar s odlahcenou vnutornou nemoze robit co chce. Aj ked je odlahcena ma svoje optimalne miesto. Pokial sa to berie v ramci dakeho cvicenia tak suhlasim. V rekreacnom lyzovani sa z tychto veci nestriela, ale ak sa tu spomenula snaha posunut sa dopredu tak ako uplny zaklad je zvladnuta jazda po jednej lyzi. Potom a len potom sa da posuvat dalej.

03.02.2013 08:20:41 #68 

HT.Hugo

Zajimava diskuze. Mych par empirickych centu je nasledujicich: vnejsi je zatizena a moc se s ni tedy az tak uz delat neda, snad krome snahy o to, aby byla natazena je vlastne na „autopilotovi“. Vnitrni je volnejsi a mobilnejsi; soustredit se na to, aby byla co nejvice naklonena na hrane je jednim ze zpusobu jak se dostat maximalne do oblouku. Myslim, ze je s vyhodou ji dat aspon tuhle roli nez ji anarchisticky nechat delat si co chce.

03.02.2013 19:49:20 #69 

Gravedigger

>> #66, Mirek, 03. 02. 2013 00:05:55

1/ pri jizde v boulich tezko budes dosahovat 3g a i v boulich je v okamziku zaberu vnejsi noha natazena.

2/ zavodnici urcite nejedou se stejnym svalovym napetim v obou nohach. uz jen proto, ze tu napnutou vnejsi drzi kosti. kdyby vnitrni (skrcena do ostreho uhlu – viz ty obrazky) mela drzet polovinu vahy, tak to je jak kdybys delal drepy na jedne noze s pytlem cementu na zadech. myslim, ze neudelas ani jeden.

3/ pokud jedes boule v mliku, tak nelyzujes, jen se presouvas. o takove situaci se nebavim

03.02.2013 19:52:55 #70 

Gravedigger

>> #68, HT.Hugo, 03. 02. 2013 08:20:41

zpet na zakladni skolu a naucit se cist. i muj dvoulety synovec chape rozdil mezi " delat si s necim, co chci" a „nechat delat neco, co ono si delat chce“.

Nalezené položky: 70 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox