úprava plug lyžiarok doma,otázka možno na Ivana? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

úprava plug lyžiarok doma,otázka možno na Ivana?

30.12.2007 15:14:16 #1 

administrator

(arsi, ) to Ivan+iný odborníci: Mal by som dve veci: 1.nemám problém objednať si plug model race lyžiarok,viem že si mám objednať menší skelet.Ale o koľko menší?Ak mám napr.veľkosť 8 stačí 7,5?Hlavne ak niektoré firmy robia iba „celé“ čísla.Teda:8,5/7,5/6­,5 atď.A ako je to s botičkou?Treba ju objednať samostatne a skelet samostatne? 2.Myslíte,že sa dá skelet vyfrézovať na mieru v domácich podmienkach?Ja viem obuvník Leitner,ale ten je trochu od ruky.Na amerických fórach sa o to chalani pokúšali,len neviem s akým výsledkom.Je mi jasné Ivan,že máš viac skúseností,ne­pokúšal sa niekto v tvojom okolí o frézovanie boty svojpomocne?Pôvodne som to chcel skúsiť sám a o výsledku napísať,ale vyhodiť „svojpomocne pokazený skelet“ je celkom drahý žart:-) Ďakujem za tipy a všetky odpovede.

31.12.2007 00:23:36 #2 

administrator

(ivan, ) Velikost: co vím, obvykle se uvádí 2 až 3 čísla pod „civilní“ velikost. Ale to je jen orientační, rozhodně bych se snažil botu někde vyzkoušet, třeba i jen od někoho, abych sledoval, co k mé noze pasuje. Já jsem šel do boty, kdy vnitřní délka skeletu bez botičky byla vlastně zhruba totožná s délkou chodidla a bylo to naprosto OK. Botička: pokud vím, normálně je bota + botička, ale nemohu vyloučit, že někdo může nabízet více možností botičky (např. klasika vs. foam) a vyžaduje výslovné objednání konkrétní botičky. Případně že někdo umožňuje dodávku jen skeletu (ev. stavebnicově kombinaci různé tvrdosti spodku a komínu) pro případ, že si necháš dělat botičku individuální. Jak to ale kdo má, nevím. Z objednávky by to mělo jasně vyplynout. Domácí frézování: se slušnou sadou Dremel by menší zásahy neměly být tak složité. Na opravdové „vytesání“ skeletu podle nohy bych si bez předchozího tréninku ale netroufl. Jak píšeš, je to „celkom drahý žart“. Záleží tedy na tom, co všechno a kde by se dělalo. Svého času si svépomocně Nordicy tepelně tvaroval Honza Schauer, ale pokud vím, nefrézoval. Jestli někdo jiný, nevím. Myslím, že tu a tam si někdo nějakou maličkost dělá, ale spíš drobnosti na patě apod. (to jsem si kdysi dělal taky). Já si chci sehnat nějaký starý plug, rozřezat, podívat se, jak je spodek skeletu kde tlustý, a pak si na tom torzu zkoušet frézovat. Až potom zkusit vyřazenou botu nerozřezanou. A až pak do třetice bych si snad troufl na botu novou. Ale to jsou zatím plány. Aktuálně bych to neriskoval. Když jsem viděl, jak suverénně a rychle to zmákl Johann v Bichlbachu, nepovažuju svépomocnou fušeřinu za nejlepší. Ale po těch zmíněných pokusech možná změním názor – není to přece kosmická loď, it ain´t no rocket science :-)))

31.12.2007 14:39:13 #3 

administrator

(jarda, ) Objednat plug není až takový problém, ale objednat takový, co alespoň trochu sedí na noze a vyžaduje co nejmíň úprav už oříšek může být. Ona totiž každá firma dělá ten skelet trošku jiný (šířka, výška v nártu, sklon komína). Pokud uvedeš mail, pošlu ti pro info srovnání race modelů bot právě z hlediska uvedených parametrů (nemám to teď u sebe, ale tuším to byly modely 06/07). A taky podle info z epiců se liší délky, psali, že např. Head RD měl jeden z nejmenších nadměrků, takže riskovat objednávku bez jakéhokoliv vyzkoušení předem je hooodně riskantní. Navíc – jsi si opravdu jistý, že potřebuješ skutečně závodní plug? Pokud chceš boty pouze na sportovní ježdění, tak klidně můžeš volit i z nejvyšších komerčních modelů. Tady máš daleko větší šanci alespoň něco vyzkoušet.

02.01.2008 16:46:33 #4 

administrator

(arsi, arsifins@atlas.sk) to Ivan,Jarda:Ďakujem páni za rady.to Jarda:V podstate som si istý,že chcem závodný plug.Už niekoľko sezón používam „semi plug“ od Tecnicy v tej najtuhšej flexií.Ale té boty majú také výkonnostné „diery“,že aj nevrcholový športovec ako som ja to cítim.Možno by som ich používal len na Masters preteky:-)Inak,ak by si mi chcel poslať to zrovnávacie info,budem vďačný.Kludne na: arsifins@atlas.sk

02.01.2008 17:07:31 #5 

administrator

(ivan, ) Z příspěvků, které jsem tady od arsiho četl, mi bylo jasné, že v jeho případě žádné váhání „plug ano či ne“ není na místě. Jednoznačně ano, stojí to za to. Jak píše jarda, je ideální, když se skelet tvarově co nejvíc sejde s nohou, takže potřebných úprav je pak co nejméně. Nejhorší výběr je v případě nějak silně atypické nohy. Z těch jemnějších problémových míst je třeba ohlídat si, jak ostatně jarda zmiňuje, výšku nártu. S nevhodnou se nedá moc co dělat. Pak je dobré zvážit náklon komínu a samozřejmě tuhost. To jsou věci upravitelné jen do určité omezené míry. Nejnověji bych ještě přidal rozvahu, zda chci nebo nechci botu s offsetovým postavením nohy. To je zásadní rozhodnutí hlavně u Fischerek, kde je „vytočení“ největší a „vyosená“ špička i pata. U Dobermannů Aggressor těch jejich tuším 1,5 stupně s patou v ose takovým problémem asi nebude. (Tecnicy, afaik, jsou rovné.) Naopak plno věcí v rámci celkového usazení nohy v botě lze vychytat tvarováním zatepla a frézováním. Nakonec když vrcholový závodník podepíše smlouvu, vyfasuje většinou s lyžemi i botu a je pak na jeho botařích, aby mu ji přizpůsobili na nohu. A jen výjimečně u těch největších hvězd se to řeší jinak.

03.01.2008 11:12:42 #6 

administrator

(jarda, ) Podařilo se mi najít origo stránky, takže pro zájemce v japan/engl: http://translate.google.com/translate?… Vlevo nahoře vedle KANDAHAR jít na druhou záložku zleva a pak na stránce P12 vpravo dole je červeně tuhost boty, modře šířka, zeleně výška nártu. Boty pokračují na P13 a P14. Pokud odzkoušíš několik komerčních RACE můžeš získat slušnou představu o tom, která bota by mohla slušně padnout na tvoji nohu. A ještě bych zmínil jeden opomíjený parametr – velikost (šířka?) „patní kapsy“. U mě to byl jeden z důvodů, proč vzít Atomic RT, mají ji snad nejmenší ze všech, vhodnou na mou „kuřecí nožku“

03.01.2008 13:36:19 #7 

administrator

(Honza, ) Skvělý tip, díky.

03.01.2008 13:46:32 #8 

administrator

(ivan, ) To je moc fajn informace, díky. Snad se tomu dá věřit? Vypadá to taky, že až na jednu výjimku (modely „JP“) jde o běžné „mezinárodní“ verze, ne specifické pro Japonsko (i když viz dále). Zároveň jsem rád, že mi někdo existenci této stránky připomněl. Kdysi jsem na ni narazil přes epicski, ale od té doby totálně zapomněl. Jenom ještě škoda, že taky nezměřili náklon komínu a ramp, informace by byla skoro dokonalá. Ale i takhle tam lze vyčíst pár zajímavých věcí. Kdo by třeba řekl, že nejtvrdší budou Fischerky a nejměkčí Lange 150? Je dobré vidět, že u týchže modelů se se snižující tuhostí bota vesměs (až na Garmonty, 130 je bota na skoro out-of the-box nošení) nezvětšuje. Překvapuje mě ale výška nártu. Když před dvěma lety začínaly současné Lange 150, poznamenal jsem si z epicu, že mají „very high instep“, např. v kontrastu s RT TI. A taky moje zkušenosti to potvrzují. A tady se naopak prezentují jako nejnižší (2) oproti většině se 4. Skoro by si člověk u nich tipl na verzi japonskou: ve vnitř nejtěsnější, celkově nejměkčí. ??? Takže stejně je třeba zkoušet.

03.01.2008 18:58:43 #9 

administrator

(arsi, ) Jarda dík sa stránku,údaje sú síce iba informačné(lepšie by boli údaje v mm),ale ak sú dobre zmerané,je to celkom fajn porovnávací náhľad.Napr.po­rovnanie flexie medzi rozličnými značkami sa len tak nevidí.Firmy si tieto údaje neporovnávajú z obchodných a podľa mňa aj tak trochu z ješitných dôvodov:-)Kedysi som jazdil v Rossignoloch,ale nemôžem hodnotiť,lebo som si kúpil moc veľké a že to potom nešlo bola len moja chyba.Neskôr som prešiel na Tecnicy XT,tie boli dobré dokonca v niektorých parametroch lepšie a hlavne užšie než Tecnica Diablo,ktoré mám dnes.Bol som celkom prekvapený porovnaním plug modelov Fischer a Tecnica,vždy som mal za to,že Italské boty sú najužšie.Pdľa tohto odkazu by mali mať šírku 95 mm: http://www.fischer.co.jp/…s/rc4wc.html Asi je to tým,že Fischer je v lyžiarkách relatívny nováčik.A žiadna tradícia ani staršie technológie ich nezaťažujú.A ak to nie je len fáma údajne im v začiatkoch s botami tiež pomáhali Taliani.Tuším Scarpa,alebo Garmont.Nepre­ferujem žiadnu značku,ale k Fisherkám sa viem dostať najlahšie cez domáci oddiel.Off topic: Jarda celkom chápem,že plug modely sa nedajú oporučiť hocikomu.Sám by som bol v takýchto odporúčaniach opatrný.Ivan mal v staršom čísle Snow o plug/semi plug botách článok,v ktorom bolo povedané zrozumiteľne takmer všetko.Čo sa mňa týka,ak mám byť úprimný určite nepatrím medzi lyžiarskú elitu,ak budem mať čas pôjdem na pár Masters pretekov.Aj keď sa mi nechce moc trénovať, rád sa najem.Tam je chyba.A moja vôbec nie ideálna váha v spojení s vyššiou rýchlosťou dáva semi plug modelom riadne zabrať:-)))

03.01.2008 19:20:58 #10 

administrator

(jarda, ) Ivanovy články nás spousta bere téměř jako povinnou literaraturu :-), akorát jsou zajímavější. Pár bot z toho porovnání jsem na noze měl a můj dojem z nich vcelku odpovídal udaným hodnotám, jako hrubá orientace to poslouží. Pokud sháníš Fischery, tak jeden tip – od Bilka se na ebay dají těd koupit ty WC 150 do cca 200 Eur.

03.01.2008 21:01:51 #11 

administrator

(ivan, ) Jo, Tecnicy XT byly výborný boty, jednoduchý, fungovaly, neznám snad nikoho, kdo by si je nechválil (pokud tedy mu padly). Italské boty: tři čtvrtiny lyžáků jsou boty italské, protože se dělají v Montebelluně a okolí. Nebo alespoň donedávna to platilo, dnes se už nějaké dělají v levnějších zemích. Fischer nepotřeboval, aby mu někdo s botami „pomáhal“, nýbrž jen někoho, kdo mu ji podle specifikací vyrobí. No a zase to byli taliáni, kdo jiný… Právě to, že Soma byla bota programově jiná a od tradice se částečně odstřihující, mělo být a jak se zdá, i je její silnou stránkou. Koukal jsem teď na výsledky Svěťáku, už i Palander i Moelgg jsou v nich, zřejmě opravdu fungujou. Údaje v mm by sice byly hezké, ale zase by se mohly vztahovat jen ke konkrétní velikosti, protože udávané šířky jsou vždy vztažené k velikosti 26 a s velikostí boty vzrůstají. (A je tudíž otázkou, jestli udávané šířky v rámci té japonské stupnice platí spolehlivě pro celou škálu dodávaných velikostí včetně těch největších.) V současné době se prý většina hlavních výrobců snaží dospět k jakési jednotné stupnici označovaných tvrdostí. A ještě k závěru: jak je si možno z přehledu všimnout, v poslední době se s tím, jak se plugy podstrkují širší veřejnosti, rozšířila i jejich nabídka tak, že v totožných rozměrech lze sehnat boty s rozdílem tvrdosti dejme tomu 150 a 100 (např. Atomic, Nordica, ta to měla tradičně jako M, S, XS, nyní i Fischer). A to pak se množství lyžařů, jimž takovou botu doporučit lze, dost výrazně zvyšuje. A s tuhostí komínu okolo 100 už takovou botu může mít určitě každý sportovní lyžař. Pak půjde hlavně o jeho ochotu zaplatit (u toho Bilka jsou to bombove ceny) botu i nutnou práci na ní. A kdo jednou vleze do těsně sedícího, síly lépe přenášejícího a dokonaleji komunikujícího plugu, bude sotva chtít zpátky. Taková přesnější bota , viz také filozofie a realizace Salomon Falcon, nejspíše stejně bude budoucností náročnějšího sportovního lyžaře. **** 2 webmaster: nešlo by zařídit, aby zde v příspěvcích mohly být odstavce? Takhle je to strašně nepřehledný.

03.01.2008 23:06:50 #12 

administrator

(Honza, ) – první bod
- druhý bod
- třetí bod
-čtvrtý bod

03.01.2008 23:09:20 #13 

administrator

(Honza, ) Ivane, řádek zalomíš tak, že napíšeš br do ostrých závorek „<“ „>“

03.01.2008 23:35:39 #14 

administrator

(Juraj, juraj.uradnicek@stuba.sk) Ospravedlňujem sa za prípadnú off topic, chcem sa spýtať Ivana, aká je filozofia salomonu pri lyžákoch falcon ktoré spomínaš vyššie, keďže ich vlastním rád by som sa o nich niečo viacej dozvedel. Dik

04.01.2008 02:32:04 #15 

administrator

(ivan, ) Na minulou sezonu udělal Salomon boty s tenčím a tvar nohy těsněji kopírujícím skeletem. Toto nazval Second Skin Shell. V letošním katalogu se tak chlubí ubráním 2–4 mm materiálu. Asi tím, že to letos rozšířili „dolů“ do výkonnostně dalších bot, zdůrazňují 10% odlehčení. Ale pro náročné lyžování v principu těsného skeletu vidím záležitost výkonnosti. Od bachraté boty, kde nežádoucí „kapsy“ mezi nohou a skeletem vyplňuje v nejlepším případě naducaná botička a skelet nemá pořádný kontakt s nohou, nelze čekat žádné zázraky. Kamarád si Falcony koupil, protože má velmi úzkou nohu, a tenký lépe přiléhající skelet potvrzuje. Zatím ale nevím, jestli tenčí plast, jakkoli sympaticky obemkne nohu, je i dostatečně pevný, životný a chránící proti chladu.

04.01.2008 10:58:59 #16 

administrator

(Juraj, juraj.uradnicek@stuba.sk) Dik za info. Ja mám práve minulo ročný model. O second skin som niečo z oficiálnych stránok salomon čítal, ale bral som to dosť s rezervou… Dobrý kontakt skeletu s nohou (v pripade dobre zvolenej veľkosti topánky) môžem len potvrdiť. Tiež môžem potvrdiť zlú tepelnú izoláciu tenkého materiálu. Pri nízkych teplotách si to po 3 hodinách v najtenších možných ponožkách prsty dosť užijú, je lepšie si dávať po pár hodinách pauzičky vo vyhriatej chate. Ale za ten pocit výbornej ovládaťeľnosti a stability jazdy vo väčšej rýchlosti stoja aj tie mrznúce prsty (brať s rezervou-nie som žiaden závodník:).

04.01.2008 18:29:38 #17 

administrator

(ivan, ) Po třech hodinách bude zima na prsty v každé botě s tenkou (závodní) botičkou, bez ohledu na to, kolik mm plastu ji obepíná. To už pak musí řešit buďto pauza nebo aku-vyhřívání. Trochu ještě pomůže dobrá stélka a podle některých i neoprenový návlek přes botu. Je to prostě něco za něco, přesně, jak píšeš.

05.01.2008 23:48:00 #18 

administrator

(PetrAT, ) Ahoj. Sorry, že vám skáču do diskuze, ale byl tu zmiňován neoprenový návlek na botu. Mám Nordica Dobermann a dostává se mi do ní sníh. Návlek by to myslím řešil, ale kde ho koupit? V běžném shopu jsem to nikde neviděl. Díky za info. Petr

06.01.2008 03:16:15 #19 

administrator

(libor, ) Ten neoprénový návlek jsem viděl ve Ski a Bike Centru Radotín http://eshop.skiservis.cz, cenu nevím, zkus jim tam napsat nebo zavolat.

06.01.2008 19:53:17 #20 

administrator

(ivan, ) Znám to jenom z amerických webů. Přesný název si bohužel nepamatuju, link nemám. Nepřišlo mi to nezajímavé, ale nevím, jestli přitom jdou povolovat přezky (myslím pokaždé pod kopcem). Nejúčinnější je zřejmě vyhřívání. Nebo pokud by někdo chtěl vyzkoušet údajnou metodu americké armády – práškové čili zvenčí nasypané na ponožku. Vlastně princip hřejivé (kapsicínové apod.) náplasti. Já se k tomu chystám už dlouho, ale vždycky zapomenu.

07.01.2008 22:43:31 #21 

administrator

(PetrAT, ) Díky oběma za informaci. Petr

20.01.2008 10:30:44 #22 

administrator

(arsi, ) to ivan,jarda: Priatelia,jedna vec ohľadom plug boots by asi zaujímala nielen mňa.Prezrel som hromadu debát a akosi som to neobjavil:-)Ako je to s veľkosťou botičky pri kupovaní menšieho skeletu?Ak mám veľkosť napr.8 a budem chcieť plug s veľkosťou 6.5,bude v ňom botička tiež veľkosti cca 6.5. Skelet sa upraví na nohu.OK.A čo s botičkou?Treba dať prešiť,alebo u dovozcu žiadať inú veľkosť skeletu a inú veľkosť botičky?

Ďakujem za pomoc skúsenejších.

20.01.2008 11:44:45 #23 

administrator

(jarda, ) Možná se úplně pletu, ale já s tím dosud neměl žádný problém. Bbotu si vybírám (co se týče délky) tak, abych se do skeletu vlezl s cca 0.5 až 1cm vůlí (nepotřebuju super těsnou závodničku s nulovou vůlí). Botička samotná se pak může zdát krapet těsnější, ale většina jich má vepředu stejně nějaký neoprén, nebo podobně pružný kus, takže se snadno přizpůsobí. Co dělat, pokud by byl rozdíl citelný, nevím.

20.01.2008 13:24:56 #24 

administrator

(Honza, ) Ahoj, jeden jsem viděl třeba na http://www.tognar.com/…owboard.html – Boot Glove. Díky kursu dolaru by to mohlo být i včetně poštovného za docela zajímavou cenu.

20.01.2008 21:34:50 #25 

administrator

(ivan, ) Nastat to může, ale o mnoha případech nevím. Myslím, že to moc často nenastane, protože botička je tenká a tedy normálně ne omnoho menší (kratší) než vnitřní prostor skeletu. Např. já mám boty původně uvnitř dlouhé asi jako chodidlo (tedy skelet bez tzv. nadměrku) a žádný problém jsem s tím neměl. Vím o případu, kdy celý mančaft musel měnit botičky, protože byly moc malé, ale to se týkalo malých čísel a bab. U malých velikostí se prý takové vložení neodpovídajícně malých botiček do větších skeletů někdy stává, říká se tomu shortlasting. Další důvod, proč problémy nevznikají, je frézování o maličko, jsou to milimetry, takže nevznikne stav, kdy by se bota frézováním prodloužila třeba o centimetr a botička to „nestíhala“. Vím ale taky o případech, kdy se do boty dělala nová botička (Herbert Auer Nordica Dobermann Tondovi Juricovi), protože se prý podle Tondy stará „nevešla“. Takže asi v extrémním případě by se dalo řešit jinou botičkou. Jak ale tuším jarda psal, sotva někdo z nás půjde do tak extrémně malé boty, leda snad při výjimečně výhodné koupi apod. A nejsem si jistý, ale věřím, že botař umí i botičku o něco do délky natáhnout, pokud by se nepodala sama. No a když třeba u Leitnera necháš něco přes 1000,–, udělá ti k botám i botičku na míru…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...
29.11.2016

Czech Skipass 16/17: lyžování ve 23 střediscích!

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
29.11.2016

Kam za lyžováním, wellness i skvělým jídlem? Do Velkých Karlovic

Konečně zima na obzoru! Každý milovník zimních rado...

Diskuze o lyžování

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 17:28:21 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 17:27:08 od TomáS

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

dnes 16:18:08 od Martin_B

vosky Skivo

dnes 15:52:26 od Boryš

Bootfitting

dnes 14:26:12 od orim

Klínovec: [Středisko]

dnes 13:58:52 od silversurfer

Krátký nebo dlouhý oblouk

dnes 09:32:46 od Vvladimir

Výber vhodných lyží pre muža

dnes 08:32:29 od Mefko1

Testování Sporten Stupava