1 lyže na všechno - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

1 lyže na všechno

24.01.2008 15:42:33 #1 

administrator

(Pavel, pavel.sk@volny.cz) Ahoj, potřeboval bych poradit lyže. Chtěl bych lyži, kterou můžu jezdit jak na sjezdovce tak mimo ni. To znamená lyži se kterou se dá v pohodě carvovat na sjezdovce a taky kličkovat mezi stromy mimo sjezdovku. Líbí se mi lyže Scott Punisher a Line Prophet 90. Máte s těmito kousky nějaké zkušenosti? Zatím jsem jezdil na Salomon Verse 10 které měli radius 20m při délce 180 a uprostřed lyže mají 70mm. Takže podle mých papírových předpokaldů by měli jak Line tak Punisher překonat tyto lyže jak mimo sjezdovku s šířkou 90mm, tak i na sjezdovce s jejich menším radiusem. Dík za každou radu.

25.01.2008 11:17:57 #2 

administrator

(jarda, ) Sám asi cítíš, že jedna lyže dobrá na všechno je nesmysl. Je to stejné jako s auty, tam kupodivu nikoho nenapadne chtít jedno auto pro rychlé pohodlné cestování převážně po dálnicích a zároveň na tahání klád po lese. Zvaž, kde strávíš více času a kde více potřebuješ aby specifikace lyže odpovídala použití a podle toho vyber.

26.01.2008 14:20:16 #3 

administrator

(ivan, ) Jardo, já bych nebyl tak přísný. Je určitě dobře upozornit zájemce na to, že výrobek speciální bude takřka vždycky ve svých speciálních oblastech výkonnější než univerzální. To ale nakonec dá rozum a netýká se to jen lyží a lyžování. Není ale třeba srovnávat extrémy (Ferrari versus lesní traktor), někomu přece stačí salonní čtyřkolka, která není žádný Landrover Defender, ale na chalupu s trochou sněhu vyjede jistěji než pohodlná limuzina. Hodně lyžařů je jistě ochotno trochu slevit ze svých nároků, aby měli třeba na týden do Alp lyži, která zvládne vše možné, co se tam za těch 6 dnů může vyskytnout. Naopak nekompromisních maximalistů vozících 3–5 párů (i můj případ) bude hodně málo. Nemám s širšími lyžemi tolik zkušeností jako fandové terénu, ale i to, co znám, mě vede k přesvědčení, že někde na 80 mm, a podle lyžaře a jeho představ atd. i mezi 80 a 90 mm, lze velice slušné kompromisy najít. Pro někoho naopak mezi 70 a 80 mm, ale paušálně to nejde snadno říct, záleží jak na lyžaři, tak i na důrazu, který na určitou konkrétní vlastnost klade. Nakonec i zdejší diskuse, inspirovaná mj. článkem ve SNOW 33, k tomu přináší doklady a názory. Konkrétní zkušenost se jmenovanými lyžemi nemám, ale u kvalitní lyže bych se 80 mm nebál a doporučil zahrnout do úvah i 90 mm. Podle současného stavu se zdá, že někde tam se nachází současná hranice 50 : 50 (pista/terén). Zítra jsem na ISPO a tuším, resp. podle zatím dostupných informací se to jeví, že nás tam čeká ještě další posun, lépe snad zkvalitnění takových lyží, ale i třeba vázání (Marker Wideride). Ve čtvrtek jsem na jedné uzavřené firemní akci obhospodařoval kolekci Atomic. Bylo dost měkko, časem nesoudržná sůl, a nikdo z těch, kdo si na takové pistě vyzkoušeli lyže 86, 79 nebo 76 mm, nebyl zklamaný. Někteří naopak. Jinak řečeno, jednostranně pozitivní zpětná vazba, i když těch, kdo furt lpěli na tradiční slalomce apod., bylo mnohem více – ten den, IMO, k jejich škodě. Btw, v titulku je to, jak Němci rádi označují všeumělku: prasnice dávající mléko i vlnu a kladoucí vejce.

27.01.2008 08:29:43 #4 

administrator

(Pavlos, ) Zřejmě hledáš lyži typu SUV ( jako u aut ). Výběr je široký. Já jsem si jednu takovou koupil na Ebay u Ski Bilek za slušnou cenu. V sobotu jí jedu vyzkoušet do Gosau tak potom poreferuju. Pokud chceš náročnější lyži, tak jsou slušné reference na K2 Apache Recon nebo < a href=„http://­www.fischer-ski.cz/sjezdove-lyze-fischer/detail-lyze.php?lyze=AM­C%2079%20RF%20AC“ target=„blank“> Fischer AMC 79 . Všechno jsou to lyže 50% pista/50% terén.

27.01.2008 13:36:52 #5 

administrator

(Pavel, pavel.sk@volny.cz) Přesně jak píše Ivan, nechce se mi tahat 2 nebo tři páry lyží. Je mi jasné, že taková lyže nebude nikdy lepší než speciálka, ale když čtu všude možně různé testy, tak zjišťuji, že takové lyže dosahují až překvapivých výsledků. Kdysi měl každý úzkou lyži dlouhou dva metry a jezdilo se s nimi jak na sjezdovkách tak i v terénu a nikdo neřešil na co ta lyže je. Myslím si že ketegorie lyží 50:50 (sjezdovka/terén) neexistuje jen tak pro nic za nic a dobrý lyžař s takovou lyží dosáhne mnohdy daleko lepších výsledků než jiný na speciálce. Až budu mít prostředky tak si možná koupím jednu lyži s šířkou 130mm uprostřed a druhou třeba slalomku, ale na to zatím nemám.

28.01.2008 07:22:05 #6 

administrator

(jarda, ) Už jsem asi stará konzerva, ale pořád si nedivedu představit, jak si to na sjezdovce carvují free se svýma 90+ mm lopatama. (i když vlastně v odpoledních hodinách se někde na ničem jiném asi jezdi nedá) Že jsou doby 65mm nenávratně fuč jsem ještě udýchal, ale až kolem mě profrčí dvě fošny na hraně, tak to zabalím:-) Jenom s tou kategorií 50/50 bych radil být opatrný, pokud se nepletu, tak tam někteří výrobci bez uzardění řadí i lyže, které mají ve středu „jen“ 72mm, což je mezi stromy až nebezpečně málo.

28.01.2008 09:24:27 #7 

administrator

(ivan, ) Jardo, už před několika lety jsem v nějaké diskusi (asi carv) dával link na maníka jménem Slava, který báječně funcarvoval na tuším 92mm Pocket Rocket. A od té doby tyhle lyže silně pokročily. Skutečně jsem neviděl problém sjíždět oblouky po hraně na 86 mm (Nomad Crimson, R cca 17 metrů) a s trochou snahy, nutného prostoru a asi ne úplně ideálním vedením vnitřní lyže i s 99mm (Sugar Daddy, R 29 m). Jinak já to neberu tak, že doby 65 mm jsou „nenávratně fuč“: slalomkovité lyže vysloveně na pistu tady pořád jsou a zatím na tvrdé podložce pořád ještě šířka do 70 mm funguje nejlépe (viz závodní alpské lyžování), i když taková lyže už je vlastně specializovaná právě na podmínky upravené pevné/tvrdé pisty. A vzhledem k tomu, že podle mě bude i v budoucnu lyžování na sjezdovce tou zdaleka nejsilnější a základní podobou lyžování, pořád by tu mělo být dost těch, kdo budou chtít i lyži sice ne geniálně všestrannou (allmountain, 50:50 apod.), ale nejlepší právě na pistě. Máš pravdu, že definice 50/50 a názory na to, jakou, kterou a jak širokou lyži takto definovat a zařadit, mají firmy už roky nejednotné. S tím, jak se širší lyže hodně rychle vyvíjejí (na rozdíl od ustálených sjezdovkových), se tady projevuje posun, a to už nějakých 10 let. Před cca 10 lety byly Heady Cyber Cross 68 a 70 mm a už to byly „crosscarvery“ na obojí. Dneska k smíchu, dneska taková šířka leží o nějakých 20 mm výše. Prostě vývoj a posun. A pozor: vlastně jen back to the roots, návrat ke kořenům, i když zmodernizovaný vykrojením :-)

04.08.2008 13:45:28 #8 

administrator

(Petoun, ) Ahoj, no já jsem minulou zimu přešel na ELAN Magfire http://www.elanskis.com/pcc.asp?…, kde díky tomu že mám 198 a 100 kg tak moc k vyběru nebylo, ale musím řící, že zatím absolutní spokojenost. Vyzkoušeno v hlubokým, v jarních sračkách na ledě a všem možným a opravdu dobré, ale uznávám že nemusí každému sednout. Jsou docela težký. Jinak pak jako zálohu na hraní mám ještě slalomky take od Slovinců. Pod patou mají u 184 cm 82 mm a docela dobře nesou i v hlubokým.

04.08.2008 23:29:02 #9 

administrator

(Honza, ) 184cm dlouhý slalomky a ve středu 82mm? Jaký je to model?

05.08.2008 16:13:37 #10 

administrator

(Petoun, ) Sorry to byly ty Magfire – ty slalomky mam klasiku SX model 06/07. Slalomka s 82 mm je podle meho neexistuje a ještě ke všemu 184. Já ty SX mám 170 cm, ale to je opravdu taková hračka.

07.09.2008 23:50:04 #11 

administrator

(ondra, ) k2 public enemy – vyzkoušená jistota. Mám je na sjezdovky, na nějaký lehčí skoky, zábradlí i nějakej freeride a nikdy mě v tom ty lyže nenechaly. A dneska se asi dají koupit i za slušnou cenu. Tak hodně štěstí ve výběru

18.01.2009 20:59:05 #12 

administrator

(petr, ) K2 public enemy

21.01.2009 21:44:53 #13 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) urcite ano, lonsky Fischer AMC nikoli – tezkopadna lyze, necekane dobry lonsky sirokansky Voelkl AC4 . Jinak potvrzuju (i kdyz bych tomu bez tri dnu stravenych testovanim asi 15 modelu ruznych tlustochu neverila), ze kratky oblouk na hrane lze jezdit i lyzich, ktere maji ve stredu 90–100 mm (115mm uz bylo prilis, ale i na tomto monstru slo na upravenem tvrdem svahu jet kratky oblouk), jen je potreba vynalozit silu – a boli kolena. Cokoli kolem 80mm (lonske ci predlonske modely, vyvoj jde v teto kategorii rychle kupredu, lyze jsou kazdy rok lepsi) lze oznacit jako univerzalni lyzi – v nicem nebude mimoradna (na prasan prilis uzka, na ranni tvrdou sjezdovku prilis siroka), ale ve vsem muze byt velmi slusna.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

dnes 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo