Lze skipasy dále prodávat? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lze skipasy dále prodávat?

26.01.2008 14:56:57 #1 

administrator

(ivan, ) Pokud vám uniklo na iDnesu otevření problematiky poledního prodeje skipasů lyžaři jiným lyžařům a věci sopuvisející, najdete hned dva články na 1. http://cestovani.idnes.cz/…/ig_zima.asp?… a 2. http://cestovani.idnes.cz/…usenosti.asp?… a Přiznám se, že o tomto tématu uvažuju už dlouho, a to více poté, co vešel ve známost onen citovaný rozsudek NS 4 Tz 33/2006. Poté, co tento měsíc zanikly určité skutečnosti, jež mi tak trochu bránily právě tuto kauzu k nějakému pojednání a zobecnění využít, se tomu konečně chci věnovat. Nejspíše asi až do příští sezony po nějakých konzultacích s právníky (pokud byste měli tip na ochotného lyžaře-juristu, uvítám).

26.01.2008 15:36:27 #2 

administrator

(peter, ) na donovaloch zašli ešte dalej viac ako 3 dňové skipasy vydávaju len s fotkou a sú neprenostné, idem s manželkou a s dcérou na 7 dňovú lyžovačku a s manzelkou sme sa stále po hodine lyžovania striedali na jeden skipas, no asi teraz nebudeme…vraj to robia kôli bezpečnosti…ale neviem čijej bezpečnosti…ma šlak z nich trafí

26.01.2008 22:55:17 #3 

administrator

(PetrAT, ) Nemyslím si, že by vlekaři přicházeli o významně velké částky peněz. Spíše je v celé společnosti nyní patrná velká snaha získat peníze jak to jen jde a nehledět na to zda jde o dítě, pracujícího a nebo důchodce. Obchod by měl být výhodný pro obě strany. A vlekaři by si měli uvědomit, že lyžování je dnes pro jednotlivce a hlavně rodiny hodně drahou záležitostí a řešit jak rodiny nalákat a nezabývat se tím, že se za den prodá pár permic mimo kasu. Chápu že vlekaři mají hodně starostí se uživit a že počasí jim to ztěžuje a že je těžko bude někdo držet při životě jako za komančů kdy jsme za půl dne zaplatili 10Kčs , ale pokud budou řešit takové blbiny, tak budou zbytečně mařit energii kterou by mohli vynaložit jinam. Osobně jsem za minulou zimu takto 2× prodal permici a to jen z důvodu, že sjezdovka po pár jízdách byla v tak mizerném stavu, že hrozilo poškození lyží. Dokonce v tom jednom případě to bylo hned po první jízdě !! A to mi provozovatel u kasy řekl, když jsem mu chtěl permici vrátit, ať ji někomu prodám, že mi ji nemůže vzít nazpět. Na druhé straně, několikrát na konci sezony mi zůstaly nevyježděné body a taky mi nikdo prachy nevracel.

26.01.2008 23:08:31 #4 

administrator

(arsi, ) V Čechách nelyžujem,takže sa vyjadrujem len k situácii na Slovensku.Nebudem obhajovať ani jednu stranu,skôr by som sa chcel zamysleť prečo sa to deje.
1.Je medzi nami(a vždy bolo)veľa ľudí ktorý by si nechali za korunu koleno vŕtať.Na ich čiastočnú obhajobu môžeme povedať,že cena skipassov každým rokom rastie,zatiaľ čo ich príjmy nie

2.Čudný nepomer medzi cenou za celodenný a poldenný skipass:Ak stojí celodenný napr.790 Sk a poldenný 710 Sk popr.670 Sk,nemô­žeme sa diviť,že je výhodnejšie si kúpiť celodenku a na obed ho predať napr.za 400 Sk:-)

3.Jedno nemenované stredisko(neme­nované,lebo to nemám osobne overené)malo v ponuke pár dní IBA celodenné skipassy.hmm?Tak tu si o to koledujú snáď sami!

4.Celkový prístup strediska k zákazníkom:Nechcem byť sprostý,ale „zákazník daj svojich pár tisíc za lyžovačku,nič za to nechci,neotravuj a pál do p…“Len sa divím,keď čítam o U.S.A. ako to tam krásne funguje.A u nás? Stačí otvoriť oči a ak vidíte aj do zákulisia(ani nechcite).Myslím,že zo strany zákazníkov ide ďalším predajom skipassov aj o akúsi „pomstu“ stredisku za tie ich služby/nesluž­by.Samozrejme sú aj menšie strediská,kde to funguje,ale bohužial pre náročného lyžiara nezaujímavé.
5.A nakoniec sami ľudia.Sme rôzny,okrem už hore spomínanej snahy ušetriť sú aj iné pohnútky,ale nemienim moralizovať.Je zábavné,že tý istý ľudia,ktorý okradnú stredisko tiež podnikajú,ale schválne,skúste im niečo vziať:-)Ani sám nie som svätý,aj keď skipassy nepredávam,niekedy mám osobne chuť inzultovať majiteľa strediska.Len ako? Keď to všetko patrí finančným skupinám:-)

Mrzí ma ak ste mali pocit,že zo všetkého viním len strediská,len sa to vo mne zbiera už mnoho rokova keď to pretečie,nepoviem ani slovo a skončím s lyžovaním.Pre­páčte za off topic.Na záver poviem len že následný predaj skipassov lyžiarmi neschvaľujem.

28.01.2008 08:22:45 #5 

administrator

(jarda, ) Právně je věc jasná – zakoupil jsem permici za určitých podmínek. Věcně zde problém je – cena jakéhokoliv zboží a služby by měla odpovídat jejich hodnotě a bohužel snad téměř všude platí, že první ranní 2hod lyžování jsou o něčem úplně jiném, než poslední 2 odpolední, což se málokde odráží i v ceně. Jsou ovšem areály, které mají propracovanou cenovou politiku tak, že jakýkoliv další přeprodej ztrácí smysl. Zjednodušeně – cena dopolední + cena odpolední = přibližně cena celodenní a k tomu nabídka dalších na kratší čas. Pokud si takhle někde jinde nechtějí své ceny opravit (a jediným důvodem proč ne, který si dovedu představit, je snaha o vyšší zisk), tak se nesmí divit, že se lidé chovají „ekonomicky“. Samozřejmě, pokud něco vlastním, tak je mé výhradní právo se rozhodnout, za jakých podmínek umožním užívání ostatním a komu se to nelíbí, může jít jinam. Osobně ale nemám rád jakékoliv represívní systémy a zvláště v situacích, kdy lze poměrně jednoduchou úpravou vlastních cen dosáhnout kýženého výsledku, se mi takovýto postoj některých provozovatelů příliš nelíbí.

28.01.2008 10:00:07 #6 

administrator

(ivan, ) 1. „cena jakéhokoliv zboží a služby by měla odpovídat jejich hodnotě“: to přece nemyslíš vážně?! Prodává se přece ohromné množství výrobků luxusní kategorie, kde je cena naprosto nesmyslná a daná především tím, že jde o luxus, značku, vzácnost atd. Podívej se na svět módy. Nebo snad lyže Bogner made by Roland Voigt mají hodnotu těch 2 nebo 3 tisíc euro? Vždyť to jsou obyčejné sendviče poskládané a slepené v ex-DDR skifabričce v Erzgebirge a kromě té trochy bambusu (ten sám o sobě snad žádný luxus není) na nich kromě značky Bogner není nic lepšího než na hromadě jiných sendvičů nejrůznějších značek! Vem auta… Cena snad je, ať se nám to líbí nebo ne, především záležitostí poptávky a nabídky. 2. Souhlasím, že účinnější než represe a regulace bývá motivace ekonomická a ideová (u té poslední je to ale potenciálně nebezpečné a „vošajslich“). Když jsem někdy před třemi či čtyřmi lety dělal pro Skiareál Špindl určitou analýzu, jedním z naléhavých doporučení byla úprava poměru dopolední/odpo­lední/celoden­ní jízdenka. K čemuž pak snad částečně došlo.

28.01.2008 10:14:29 #7 

administrator

(ivan, ) Konečně k tématu: jarda: „Právně je věc jasná – zakoupil jsem permici za určitých podmínek“. Po té špindlerovské kauze si ani s tímhle nejsem úplně jistý. Už v diskusi na iD se objevilo: to, že někdo jednostranně dá do „smlouvy“ nějakou podmínku, např. „za odložené věci se neručí“a já na takovou smlouvu přistoupím (= uzavřu ji) tím, že do té hospody půjdu a pověsím si tam kabát, automaticky vůbec neznamená, že hospodský opravdu neručí, „protože jste se tak přece dohodli“. Takže ono to bude složitější, jsou určitá objektivní práva, jež platí podle zákona, a objektivní povinnosti, jichž se jednostranným prohlášením zříci nelze. Jestliže by tedy neadresný skipas byl podobným dokladem, opravňujícím držitele k čerpání určité služby, jakým jsou nejrůznější vstupenky a jízdenky, neměl by asi mít nárok na žádné speciální podmínky v podobě nepřevoditelnosti, neboť poskytovateli služeb nic není do toho, jakým způsobem držitel pravý doklad nabyl – jeho povinností je poskytnout oprávněnému držiteli dokladu službu. (V diskusi se též objevilo „nastudujte si ustanovení občanského zákoníku o spotřebitelských smlouvách a o postupování pohledávek.“) Naopak možná může na svém pozemku, tedy u pokladen skiareálu, do určité míry rozhodovat o tom, co se tam smí a nesmí, a tudíž snad i přeprodej přímo před pokladnami zakázat. (Spekuluju, nevím.) Rozumný lyžař neprovokuje metr od pokladny a rozumný „vlekař“ nehoní prodávající/ku­pující lyžaře po městě. Když je to běžný návštěvník, který prodá svou permici a jde, kašlou na něj. (Nemyslete si, i ten „vlekař“, který by měl „kšeftaře“ fyzicky honit, ví, jak mnohdy nesmyslně jsou ceny jeho permic konstruované, vůbec se nediví, že se tak prodávají, myslí si o tom své a rozhodně se ve hře na policajta nevyžívá. Dostávat se do konfliktu s lidmi je ta nejnepříjemnější část téhle profese.) Když je to ale banda nebo týpek, který tohle dělá „profesionálně“, a když je toho opravdu moc, nastupuje třeba nějaká nekošer metoda, v extrémním případě až z rodu ruskojazyčných vymahačů dluhů…

28.01.2008 13:10:09 #8 

administrator

(ivan, ) Už nebudu laicky spekulovat. V novějším příspěvku kdosi naopak upozorňuje na (asi elementární) fakt: „I když občanský zákoník stanovuje obsahy některých závazkových vztahů, je třeba si uvědomit, že je to soukromoprávní předpis, který je tzv. dispozitivní, což znamená že strany smlouvy se od něj mohou odchýlit. Pokud je ustanovení zákona odlišné od smlouvy, má v drtivé většině přednost smlouva (v soukromém právu)-například v tomto případě. Pokud přistoupím na podmínky, které mi zakazují nějak se chovat, tak se tak prostě (dle zákona) chovat nemám… smluvní ujednání… má právě před občanským zákoníkem přednost.“

28.01.2008 15:28:48 #9 

administrator

(jarda, ) S tím, že se cena tvoří na základě poptávky a nabídky klidně souhlasím, vždyť jsem taky pouze napsal svůj (možná idealistický) názor, že „cena by MĚLA odpovídat hodnotě“. To že mnohdy neodpovídá, zažíváme denně všichni, nejen nákupem předraženého, ale někdy i pořízením hodnotného „za hubičku“. A vidím, že právně to zřejmě nebude vůbec jednoduché, takže nemá cenu, abych o tom, co by mělo být a co ne planě spekuloval. Co by mě zajímalo, je o jaké částky tím provozovatelé přicházejí. Pokud je to nula celá nula nula nic, tak je zbytečné cokoliv podnikat a řešit. Jestli se jedná o významnou (co je významná, ať si rozhodnou oni sami) část, tak chápu jejich obavy, ale i zde bych se v prvé řadě snažil spíše o úpravu vlastní cenové politiky a až poté honil prodejce. Vleky neprovozuji, takže opravdu nevím a klidně je možné, že veškerý zisk je generován právě jenom určitou cenovou nevyrovnaností. V tomhle případě bych naštvání provozovatelů chápal.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

06.12.2016 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

06.12.2016 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá