Offset, Soma apod. - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Offset, Soma apod. (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 92 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

06.03.2008 19:28:17 #31 

administrator

(jarda, ) První poznámku k tomu srovnání na kandaharu. Tam skutečně porovnávájí plug Fischery, které budou i při stejném indexu zřejmě podstatně tvrdší než jejich komerční bratříčci.
A teď k botám. Původní vložka Fischer má maximální šířku 80mm, RT je o 5mm širší ! Botičky mají obě stejnou max. šířku, vnějškem 90mm. Pohmatově má F větší tloušťku botičky, v oblasti chodidla má F zevně nějakou „stříbrnou“ látku, A je kožený a směrem ke špičce se podstatně více zužuje než F. Možné šířkové roztažení má u A zřejmě zajistit pouze látkově/neoprénová špičkou v délce cca 6cm. I při obutí samotných botiček je ta A fest těsná a dosti svírá chodidlo. Noha v holém skeletu u A taky kolem sebe nikde moc prostoru nemá, u F je prázdného „luftu“ citelně více. Tím se dá vysvětlit rozdílný úvodní pocit pohodlí. Věřím, že skelety udělal Leitner oba správně, jen botička od A bude zřejmě potřebovat daleko více času, než se podle nohy přizpůsobí a do skeletu roztáhne, na což mě ostatně upozornil.
Jazyk a vrchní díl botičky včetně plastů spodního dílu i komína, které jazyk překrývají, jsou u A dosti tvrdší, což by zase vysvětlovalo rozdíl v tuhosti.

06.03.2008 20:21:26 #32 

administrator

(marťas, ) Na tu špičku by se hodila kulová frézička, ovšem ale musí mít břity zatočené přes vrchol hlavy nikoliv rovně od špičky dolů.Jinak kulatý korundový brousek by posloužil také. Záleží samozřejmě taky na tom jaké tam máš sklíčidlo, měla by se tam vejít stopka alespoň 3mm průměr. Hlavně aby si teď ty boty sedly, jestli máš ty ty RT CS měly by být trochu širší ovšem jenom o chlup. Jinak 8 mm v prázdném skeletu na délku jak píšeš, je docela festové, v mrazu na sněhu se to může smrštit a ztvrdnout během chvilky,to je problém který u svých At.race tech řeším taky. Jet s novou čerstvou botou do Francie je docela risk, pokud si ovšem nebereš svoje druhé boty a nějaké to dlátko na doladění..

06.03.2008 21:20:50 #33 

administrator

(marťas, ) To jarda. zdravím taky. Tak hlavně aby ty boty dobře sedly.K těm atomikům mám dojem že ty plugáče od nich hodně mění vlastnosti s poklesem teploty. Co se daří nazout v pokojové teplotě, je na mrazu během dvou minut nafest tvrdý a brutálně stažený. Ten samý problém jsem měl taky ty boty jsem musel předělat.Je to pro mě tak trochu záhada, nebo že by ty RT CS měly podobný složení plastu? U těch svých mám podezření na ten spodní bílý plast skeletu,vrchní komín se mě zdá v pořádku. Možná by to chtělo nějakou anketu mezi majiteli ,,ertéček,, ale to jsou spekulace.. Jinak samozřejmě Ti přeji ať to dobře slouží.

06.03.2008 22:26:29 #34 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Já použil dentální frézu s dříkem 2.3mm co používají zubní laboranti, mám jí v práci. Mám i ten zalomený nástavec, ale jinak ho vůbec nevyužívám a teď jsem ho nenašel. Tak nevím, nasadil jsi mi brouka do hlavy, nechal jsem si je na noze zapnuté tak 4 hodiny a v pohodě, ale v obýváku při plus dvaceti. Jsou to ty RT CS. Asi přibalím ještě ty svoje staré boty, jen aby to uvezlo auto :-). Jel bych je vyzkoušet, ale už to asi nestačím. Dík za rady a podněty.

07.03.2008 01:51:40 #35 

administrator

(ivan, ) Mně by se líbila třeba tahle:
http://www.dremeleurope.com/…8E8C394FF160?…
ale nemusel by to samozřejmě být zrovna značkový Dremel, jde mi spíš o průměr stopky, velikost a tvar hlavy. Bohužel si už přesně nepamatuju, jakou používá Johann. Ale bylo to něco podobného – jak taky jinak.

07.03.2008 02:04:57 #36 

administrator

(ivan, ) Teorie, resp. výrobci praví, že nejméně by měl reagovat polyéter, tedy materiál takřka všech vyšších bot včetně plugů. Ale z praxe víme svoje… Není to spíš tak, že čím tlustší plast, tím víc hmoty ztuhne a tím je bota nepodajnější? Tipl bych si, že samotný materiál bude u pravých plugů i semiplugů totožný a rozdíl bude v právě v tloušťce materiálu. Nebo že by měnili i hustotu (je to tak, že čím větší tlak, tím vyšší hustota materiálu? jestli se pletu, poučte mě někdo, kdo se v těchto věcech vyzná)?
Roli hraje taky to, jak si jednotlivé překrývající se díly plastu sednou, jak těsně k noze přilehnou, kolik materiálu vlastně překrytím v zapnuté botě vznikne.

07.03.2008 18:18:29 #37 

administrator

(marťas, ) Tak jsem se dneska zase dostal na sníh k vyzkoušení bot. Odjezdil jsem to od 8 do 12 ale…Ráno jsem nasazoval vyhřáté boty, těch 20 min v pohodě,pak se ale opět začaly hlásit chodidla, po další jízdě už jsem myslel že z těch bot budu zase přesedat pak ale si zase ,,sedly,,a už to šlo.Vzhledem k tomu že od těch asi 10 h. už byla teplota lehce nad nulou je už téměř jisté že ten plast se tam v mrazu mění o dost více než by měl.Takže bota udělaná přesně na nohu je v mrazu těsná.A to jsem je zkoušel zatím nejníž jen v nějakých –6 C. Nabízí se otázka proč ty atomiky tuším z let 05 a 06 byly a možná jsou k mání už kolem 5 t.kč. Že by tedy nějaká zfušovaná série?Potom co jednou psal ivan o těch ,,dřevákách,,lyžích atomic bych se u téhle značky už nedivil ničemu.Boty samy o sobě jinak výborný ale ten teplotně nestálý plast naprosto kazí dojem. Jinak, mnohem více mě potěšila nově zakoupená vyhřívaná termotaška na boty Pointdry. Sehnal jsem na základě reklamy ve snow.Na převoz bot vynikající, hřeje jako kamínka, asi nejlepší věc co jsem si koupil na lyže za poslední dobu..

07.03.2008 20:54:37 #38 

administrator

(marťas, ) Ta frézička, průměr 7,8 v prac. části by šel, jinak ale myslím že má malý počet břitů, v konečném důsledku může při frézování odkopávat, mě se osvědčilo trošku jemější drážkování.

07.03.2008 22:11:11 #39 

administrator

(arsi, ) Presne to odkopávanie frézy sa mi stávalo pri opracovávaní hliníka.Akonáhle bola fréza hrubšia.Teraz som si spomenul,že mám doma možno aj 20 frézok rôznych tvarov,len stopku majú asi hrubšiu než 3mm.Nepoužíval som ich často,radšej som mal brusné telieska a najradšej tie „slniečka“zlepované s brusného plátna.Ale netuším,či sa niečo také robí aj v malých priemeroch pre dremel a pod.

Bootfitteri mám otázku.Kam presne usadiť v skelete nohu aby som si vyznačil čo mám frézovať?Ono asi aj pár mm hore-dole je podstatný rozdiel.A bosú nohu,alebo aj vložku(nemyslím botičku,ale vložku z botičky)?

08.03.2008 10:09:41 #40 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Zdravím. Táké myslím že je ta frézka moc hrubá, použil jsem taky jemnější, tady bych se bál že se mi frézka kousne do plastu a ubere moc. Já si nohu usadil v ponožce, zapnul boty chvíli nechal a pak z venku boty označil kroužek nebo oválek kde tlačí, botu vyzul a opakoval tak třikrát jestli se místa označení neposouvají a nezmění. Potom si ty místa přenesl na vnitřek skeletu. Stačilo ale rozepnout jednu nártovou přezku a kotník se mi v botě posunul i o centimetr. Nakonec jsem frézoval místo pro kotník tak jak bylo v zapnuté utažené botě. Vyfrézoval jsem plochu tak 2×2.5 cm a hloubku jsem kontroloval tím obkročákem, ale v tomhle místě je bez problému vidět kolik materiálu zbývá. Horší to bylo s tím palcem tam jsem to kontroloval spíš hmatem a několikrát kontroloval obutím a zapnutím jestli už to stačí nebo ještě.

08.03.2008 10:33:44 #41 

administrator

(arsi, ) Ďakujem Radim.Podľa toho čo som čítal je najbežnejšie vyznačovanie problémových miest pomocou dámskeho rúžu na pery.Potreš si tým problémové miesta na nohe,do roztiahnutého skeletu vložíš nohu,opatrne,tak aby si to neotlačil kde nemáš.Zapneš skelet a miesta ktoré tlačia sa ti pekne označia.Skúšal som to funguje to krásne.Len správne usadiť nohu,tak ako bude neskôr v botičke je ošemetné.A to som chcel vedieť,či je na to nejaký trik:-)Niektorý bootfitteri vravia,že sa tam má pri označovaní vložiť aj vložka z botičky,asi aby bola zachovaná aj približná výška nohy v skelete.Bežne nestojíme predsa priamo na zeppe.Iný to nespomínajú.

08.03.2008 17:42:11 #42 

administrator

(Duro, ) Obujem sa do boticky, na boticke si vyznacim miesta ktore ma tlacia, vlozim boticku do skeletu, nahrejem roztvorim a oznacim z vnutra skeletu oproti bodom ktore mam oznacene na boticke. Robil som to na clenkoch a na malickovom klbe, tam sa po roztiahnuti skeletu ta dostat rukov a oznacit. Skusal som aj nohu priamo do skeletu, to by som robil urcite s vlozkou ( ja mam robene na mieru od SIDASu ) ale mal som pri tom problem s predozadnym usadenim. Ja som skelet vytahoval, ale v prednej casti ako konci malicek by sa mozno hodilo frezovanie. Tato diskusia je celkom inspirujuca … :-), tak sa asi osmelim a nieco vyskusam. A este mala prosbicka : Ako sa presne vola ten pristroj ktorym meriate hrubku skeletu a kde sa to da kupit ???

08.03.2008 19:00:12 #43 

administrator

(ivan, ) Tak tak. Pro mladší necepované ve federálním státě: = rtěnka. Johann si to poznačuje na botičce. Řekl bych, že bez botičky je těžké odhadnout úplně přesně místo, které je třeba vyfrézovat. Přece jenom má spodek botičky + vložka (předtvarovaná i tvarovací) nějakou tloušťku a nohu vůči skeletu umístí jinak, než kdyby člověk stál jen na bootboardu. Jinak si myslím, že tahle diskuse je výtečná, dokonce i se zkušenostmi praktiků (díky za ně, včetně upozornění, že by frézka neměla být příliš hrubá). Ať žije internet :-)))

08.03.2008 20:25:28 #44 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Tak kde to koupit to fakt netuším, já to našel někde v garáži. Něco podobného jsem viděl ve filmu, němci to používali při měření hlavy jestli je ten dotyčný dostatečný arijec :-). Je to něco jako písmeno X, nebo nůžky na jedné straně hroty sbíhají k sobě na druhém je stupnice na které odečtu jaká je vzdálenost mezi hroty.

08.03.2008 20:42:39 #45 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Tak jediné co jsem našel http://mujweb.cz/…ruzitka.html , ale já to mám kovové a i s měřítkem. Ale když si něco podobného uděláš, označíš si přesně polovinu mezi hroty a čepem. Tam to změříš šuplerou tak ti vyjde mezi hroty přesně dvojnásobek (0.5mm je 1mm mezi hroty).

08.03.2008 22:41:17 #46 

administrator

(marťas, ) Ten měřák, říká se tomu obkročné měřidlo,někdy je tam taky ještě stupnice, většinou se ale musí při měření vnitřku skeletu označit roztažení obou špiček od sebe tužkou, měřák vytáhnout nastavit na označenou rysku a vzdálenost změřit šuplerou.Jinak k tomu postavení botičky ve skeletu, nazutá na nohu by se měla označit v těch problematických místech. Hlavně kotníky oblast metatarsů, palec případně pata. Ten botař ve Zlíně co co ho znám si nalepil na botičku v těchto místech bílé papírové terčíky a vytáhl pak právě ta problematická místa. Pdobně by se tam snad místo vytažení dalo i frézovat. Pokud není abnormálně široké chodidlo dal by se skelet upravit komplet vyfrézováním stěn, skelet má postranách šiřku asi 4 mm tak něco se ubrat dá.Já osobně zvláště po těch zkušenostech co mám po zkoušení bot na sněhu s teplotní nestálostí plastu skeletu bych spíš preferoval vytažení boty do šířky a frézováním potom upravit až výšku nártu.Je to jistější, případné problémy se dají lépe korigovat.

08.03.2008 23:20:34 #47 

administrator

(arsi, ) Dík marťas.
Dúfajme,že extrémna teplotná nestálosť plastu bola výnimka Atomic Race Tech-ov.Na Tecnicách som zmeny v tuhosti skeletu nevnímal nejak prehnane.Iba keď bolo okolo –20°C.To potom na šupu stvrdli a bolo hotovo:-)Ale pri tej teplote to majú dovolené.Tuhosťou boli asi iba o trošku tvrdšie ako plugy Fischer pri teplote okolo nuly.Dúfam,že Fischerky budú mať plast tiež „user friendly“.Potom príde –20°C a skokom sa prenesiem z flex 130 na 170 a budem vedieť ako sa cítili „nepohodlní“ s betónovou botičkou:-)

09.03.2008 00:42:22 #48 

administrator

(marťas, ) Taky myslím že ty somy by měly být v tomhle směru v pohodě. Tohle je ovšem jen jeden z důvodů. Ty komplikace totiž můžou nastat i v případě že se tu nepodaří trefit postavení botičky ve skeletu a noha pak může na jedné či druhé straně tlačit, o nártu už vůbec nemluvě..No, pokud se můžeš spolehnout aspoň na zadní část skeletu (pata) tak dodržet postavení botičky ve skeletu by neměl být zas až takový problém.Jinak ovšem pokud je tam spojené třeba široké lýtko s vysokým nártem tak je to potom dilema. Jeden můj známý a to docela dobrý lyžař svýho času používal kvůli tomuto problému boty se zadním nástupem protože se prostě i do komerčních širších bot nedostal..

09.03.2008 01:40:12 #49 

administrator

(ivan, ) Člověk by vlastně ideálně potřeboval jiný skelet do opravdové zimy a jiný na pozdnějarní/letní ledovce. To si přece stěžoval Hansi Němec (trávař), že nesežene tvrdší Dobermanny než 160 (v začátcích to byly ty „Med“, tedy eufemisticky „střední“, které by na trávařskou sezonu prý potřeboval.

09.03.2008 11:26:48 #50 

administrator

(marťas, ) Ty dobermanny jsou podle všeho co jsem slyšel na trávu asi nejlepší boty. Co mě říkal P. Hýbner ve Zlíně tak ten skelet se musí na roztažení ohřát ze všech bot co dělá úplně nejvíc a při tahání se ještě musí pořádně zabrat.Přitom v zimě za mrazu jsou prý bez problémů, aspoň si prý na ně nikdo nestěžoval. Asi bych ten skelet těch atomiků mohl ještě po stranách přejet frézkou, ale asi je teď pojezdím přes léto na trávě a ještě si to možná na příští zimní sez. sedne.

09.03.2008 11:35:57 #51 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Nevíte který ročník a model RT má problém s tím tuhnutím. Pokud vím model 05/06 má všechny čtyři přezky v jedné barvě. Model 06/07 má horní přezky bílé a model 07/08 taky, ale má ještě pod nápisem Atomic velkou trojcípou hvězdu (logo Atomicu). Dík všem Radim.

09.03.2008 14:43:49 #52 

administrator

(marťas, ) Já mám ty ertéčka s červenýma přezkama, zřejmě je to ten model sez. 05/06. Nedávno jsem se díval na loňské novější RT a byly až na drobné detaily hodně podobný,bílé horní přezky a botička měla navíc ještě také možnost šněrování.Ty ertéčka všeobecně jsou hodně úzké v nártu a také přezky se musí dodělat, jsou chycené ke skeletu jen na jeden šroubek, to samé zadní stabilizátor.Jinak jak je to s tou teplotní stabilitou skeletu u nových modelů by mě zajímalo také. Modrou loňskou racetech TI 130 jsem viděl v Pha. když jsem si kupoval tašku na boty.

09.03.2008 21:18:34 #53 

administrator

(arsi, ) Viem,že to sem nepatrí,ale týka sa to Soma plugu.Kamarát ma poprosil,aby som mu pomôhol predať tohtoročnýzávodný plug Fischer RC4 WC Pro 130.Veľkosť UK 8,5/US 9/MP 27,5/EU 42,5.Chcel to pre brata,ale nejak sa nepohodli,to je jedno.Pretekári Masters nejavia záujem(zatiaľ)­.Takže bota je na predaj za 6500 Sk.Je úplne nová,nefrézova­ná,nikdy nelyžovaná,net­knutá.Ja mám svoju Somu a aj tak to nie je moja veľkosť a dotyčný ma veľmi dobre slúžiace Dobermanny.

to admin: sorry ak to sem nepatrí,tak to zmaž.

17.03.2008 08:57:29 #54 

administrator

(arsi, ) Za poslednú dobu som pár krát čítal od rôznych bootfitterov,že plugy Lange/Rossi majú problémový plast.Ktorý rád praská.A oproti iným plugom tenšiu stenu v oblasti päty,takže menej materiálu na prípadné frézovanie.Ivan má osobné skúsenosti.Zau­jímalo by ma prečo ten plast praská?

17.03.2008 14:18:43 #55 

administrator

(ivan, ) Nevím. Asi složení použitého materiálu? Fakt je, že mi kdysi na nártu praskl i skelet komerčních L10, a někdy začátkem 80. let i Koflachů. Jenže tehdy to ještě byly trochu jiné materiály a ten plast šel zacelit (družstvo Svedrup v bývalém Gottwaldově). Pokud by ne-Lange/Rossi byly v tomto směru odolnější, byl bych samozřejmě jen rád. Pokud jde o patu, nepotřebuju zřejmě ubírat tolik, takže tam v Lange problém nemám.

20.03.2008 18:32:33 #56 

administrator

(arsi, ) Potreboval by som poradiť.Plug Fischer Soma má dosť nízky nárt(instep) alebo mám nohu z vyšším nártom.Rozmýšľam čo mám frézovať.Plastový jazyk z botičky?Zep­pu(bootboard)?Plast skeletu pod zeppou?Alebo kombinovať z každého trocha?Má s tým niekto skúsenosti?
Ešte by som rád vedel či sú vložky Superfeet(nie korkové) hrubšie ako bežné továrenské.Teda či mi zdvihnú nohu a problém s nártom bude ešte výraznejší.
Ďakujem.

20.03.2008 19:42:38 #57 

administrator

(Honza, ) Pokud nepotřebuješ moc, tak bych před ubíráním materiálu nejdřív zkusil nahřát skelet a botu nechat vychladnout zapnutou na noze. Mám s tím výbornou zkušenost u stejného problému. Jinak jsi už vypsal většinu možností – chybí snad už jen popošití jazyka trochu výš. Takže bych si, kvůli domácím podmínkám, asi vybral nejdříve věci, které snadno a bez většího rizika budu moci udělat doma a případná chyba nebude problém. Takže bych, v mém případě, asi začal zeppou a jazykem. Na spodek skeletu bych nejradši nesahal. Ale vše záleží i na konstrukci boty a F Soma jsem ještě detailně neprohlížel.

20.03.2008 19:52:03 #58 

administrator

(jarda, ) Ber to prosím jen jako názor laika, ale do jazyku botičky bych nešahal, aby ti pak nepraskl, nebo se kolem nohy nedeformoval jinak, než má, stejně tam naženeš maximálně nějakou desetinu. Podrážka skeletu je pořádná masa plastu, ale při ubrání několika mm bys mohl snížit její tuhost. Navíc na mých Fisch je spodek bootboardu profilovaný a zapadá do „protikusu“ plastu podrážky. Měl jsem podobný problém na levé noze, schválně jsem se díval, ale vypadá to, že Leitner mi nefrézoval nic, nejspíš provedl tepelné vytvarování. Je jasné, že podomácku se snáze frézuje než tepelně tvaruje, ale možná právě v tom spočívá know how proslulých botařů.

20.03.2008 20:40:26 #59 

administrator

(arsi, ) to Honza: Dík za tip s nahriatím a chladnutím,tým nič nepokazím a uvidím čo ďalej.Jazyk na Some je plne nastavovateĺný a vyberateľný.Je prilepený iba na „sucháč“.

to jarda: laik/ne-laik,máš boty od Leitnera tak raď:-)))Ďakujem aj tebe.Na tom vyberateľnom jazyku je plastu dosť.Ako keby sa s možnosťou frézovať počítalo.Ale aj tak skúsim najprv to nahriatie.Na zeppe sa frézuje extra ľahko,ale treba dávať pozor na uhol ramp a v strede zeppy je málo materiálu.

21.03.2008 19:56:05 #60 

administrator

(Duro, ) celkom zaujimavy sposob nahriatia v pare … http://www.zipfit.com/…inutefit.htm … pozrite aj videjka

Nalezené položky: 92 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 10:36:45 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:09:55 od Harry

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Co v lyžárně přebývá

08.12.2016 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo