Lyže na led a rozježděnou krupici - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyže na led a rozježděnou krupici

05.02.2008 11:10:44 #1 

administrator

(Petr Vaniš, petr.vanis@pragometal.com) Zdravím,potřebuji poradit.Prodejci většinou preferují značku,kterou momentálně prodávají.Otestovat vše je skoro nemožné.Potřebuji vytipovat značku a druh lyže pro syna.Jezdí sportovně,velké nasazení,střední oblouk velkou rychlostí až dlouhý(pokud to sjezdovka a dav dovolí).Výška 186cm,hmotnost 87kg,věk 28let,„vymakané“ nohy(fitko,ho­kej).Jelikož jezdí převážně do Krkonoš, tak se musí vypořádat vlivem počasí s technickým sněhem.V horních partijích led a plotny skoro celý den,odpoledne od půlky dolů rozježděná krupice.Zatím mu dosluhují a relativně vyhovují lyže Völkl Supersport Allstar,limitovaná edice pro Švícarsko, model roku 05/06 , délka 175cm(zřejmě 2× Titanal-nemám ověřeno,není v katalogu).Zatím otestoval Rossignol Radikal R 9X Ti Oversize v délce 174cm – na prudším svahu a při větším náklonu nedrží hrana. Völkl Tigershark 12 Feet Power Switch, délka 168cm – hrůza,měkké i při správném přepnutí.Prefe­rujeme klasický sendvič,celodřevěné jádro s výztuhama.Jaké máte osobní zkušenosti a co by jste poradili za lyže?Předem děkuji.

05.02.2008 15:36:01 #2 

administrator

(Krhel, ) Ahoj, co se tyce ledu, tak mam zkusenost s fischerkama, modely RC4 Worldcup SC a RC, a v obou pripadech velice pozitivni. Je pravda, ze jsem pred fischerka jezdil na lyzich kategorie univerzalek, ale to s jakou jistotou zvladaji ledovou sjezdovku me v dobrem slova smyslu sokovalo. Pro Tebou preferovany delsi oblouk muzu RC-ecka na led vrele doporucit. S tou krupici to je tezky – tam te tyhle modely uz tolik neuspokuji a obavam se, ze nenajdes lyzi, ktera bude spickova jak na ledu, tak v rozjezdenem sulcu… Ja to resim tak, ze jezdim lyzovat jenom na dopoledne (stejne bych to dele nevydrzel :-)

06.02.2008 04:11:10 #3 

administrator

(ivan, ) Zajímavé a nelehké zadání, ať už modelový syn existuje nebo ne. Jak píše Krhel, je skoro nemožné najít lyži skvělou v tak různorodých podmínkách. Být zadáním Alpy, dalo by se uvažovat o nějakém výkonném allmountainu ba možná až užší freeridovce, ale v popsaných podmínkách (nahoře „led a plotny skoro celý den“) ji pořizovat jen kvůli odpolednímu odměku dole by zjevně nebylo praktické. Potřebu určité univerzálnosti by mohly splňovat co nejširší ještě čistě sjezdovkové lyže. Tedy to, co se před pár lety etablovalo jako „cross“. Pokud si pamatuju, 72 mm mají Stockli Laser Cross a Nordica Speedmachine, taky Dynastar má slušně výkonné lyže v podobné šířce. Volkl se před lety se Supersportem trefil právě do potřeby lyže širší a přitom výkonné. Další možností by bylo jít do obřačky. Ty dnešní už jsou až 68 mm široké, led umějí výborně a při vyšší tvrdosti, kterou by synek měl utáhnout, projedou i ten rozbitý spodek. Btw, dost dobře nechápu, proč se plácat „od půlky dolů“ v „rozježděné krupici“, když nahoře je skoro celý den tvrdo. A ač je synek silný jako býk, opravdu jezdí celý den? Když to hned ráno od osmi rozbalí „s velkým nasazením“ a „velkou rychlostí“, nemá toho v poledne dost? A dolů lze krásně sjet lanovkou. Třeba na Medvědíně jsem buďto sjel vodovodem, nebo, pokud nebylo dost sněhu, zásadně lanovkou, než bych se plácal mezi lidmi po rozbitém kopci. Lanovky jsou i v dalších hlavních střediscích.
Oversizka je dneska už jen podmíněně sportovní lyže, celá kolekce – zdaleka ne jenom Rossignolu! – je podle insiderů posunuta dost do měkka a „rekreačna“, takže 174 cm nadupanému synkovi nemůže stačit. A už vůbec ne 168 cm jiné lyže. Proč vůbec tak krátké lyže na popisovaný střední až dlouhý oblouk až velkou rychlostí? Hoch ať si vyzkouší 180 až 185 cm, komerční lyže mají vesměs tak malý radius, že i s takovými dobře zatočí. Tedy jestli existuje, ale to nevadí, berme to jako modelový příklad.

06.02.2008 08:56:41 #4 

administrator

(Petr Vaniš, petr.vanis@pragometal.com) Dík za tip.Ty Fischerky mně už někdo také doporučoval.To s tou fyzičkou je pravda.Při první lyžovačce se synovi „zakyselily“svaly tak,že odpoledne dostával křeče.

06.02.2008 09:13:32 #5 

administrator

(Petr Vaniš, petr.vanis@pragometal.com) Synek bohu dík existuje.Zapřít ho nemůžu.Jinak dík za tipy.Dynastary Course 67 model 06/07, jsem ale testoval pouze já a při mém věku to byla makačka.Pro syna možná dobrá volba.S fyzičkou je to tak,jak jsem odepisoval panu Krhelovi.Nyní po rozježdění je to už lepší,křeče nedostává, i když toho má odpoledne už dost.Jen pro příklad,minulé úterý jsme udělali v Harrachově 20 jízd.„Jít“ do delších lyží bude muset vyzkoušet.

06.02.2008 19:06:14 #6 

administrator

(skier, ) Ja newim proc toho kluka brat jako modelovy priklad? Ja tomu verim ze lyzuje"dobre". Z vlastni zkusenosti vim, ze jezdit celej den s max nasazenim se da…Je pravda ze clovek si jde vecer rad v 8 hodin lehnout :-D , ale kdyz nekoho lyzovani opravdu bavi, rikam NO PROBLEM…:-) Jinak do takovych podminek bude asi nej crossova lyze, ale kdyz je nekdo tak velkej, tak je to asi problem. A konkretni model? tezko rict…Kazda „TOP“ lyze, krome Blizzardu, bude dobra.(Rossignol X-Fight 1,Atomic Supercross SX B5i, a nebo nejaky obracky typu RC4wc apod… ). A k ty dylce…Dobrej lyzar zvladne i delsi lyze nez je sam on…A to pak muze jezdit rychle.

06.02.2008 19:14:58 #7 

administrator

(ivan, ) Takže se omlouvám za nedůvěru k existenci vylíčeného potomka a nechť žije blaze. A jsem rád, že jsi mou lehkou ironii přijal bez nedůtklivosti. Nakonec jsem si při tom všem dal práci s odpovědí, a protože jsem neměl čas jindy, dokonce hodně noční… Btw, ale nechci téma zavést úplně jinam, jestliže tak trénovanému sportovci při normálním lyžování na (české) sjezdovce „odejdou“ nohy, nemůže být na vině nedostatečná fyzička, nýbrž v něčem nedostatečná technika.

07.02.2008 07:02:31 #8 

administrator

(Petr Vaniš, petr.vanis@pragometal.com) V pohodě , s tou technikou zřejmě něco bude.Nejsme žádní experti,sice lyžuji už nějaký ten pátek (můj věk je 55 let) a na horách už jsem toho zažil dost.Pravda je,že v nové technice jsme samouci,tak jak se čas vyvíjel.Možná by to chtělo pár hodin s instruktorem.Dle mého synek jezdí tak trochu v záklonu a spodní nohu nemívá až tak moc napřímenou(ber to tak,že sice jezdíme s nasazením , já pokud mně síly stačí,to víš , že já si odpoledne musím přismýknout,ale jsme samouci,termi­nologii neprožívám a lyžujeme pro radost,nejsme závodníci).To ale neznamená, že nepotřebujeme kvalitní lyže.Jinak ještě k těm 168 cm, to byla jen zkouška,protože jsme byli zvědaví na ty nové Tigersharky a jinou délku v testcentru neměli.Zdá se,že otestvat lyže je tak trošku problém,nemívají k půjčení zrovna to co potřebujeme(typ,dél­ku).Proto sbírám informace kde se dá.

07.02.2008 07:33:52 #9 

administrator

(skier, ) Skuste se mrknout na youtube.com…a najit tam nejaky video napr o stylu atd…je tam toho spousty pod pojmem „carving“ „skiing“ " extreme carving" a zejmena"extreme skiing" „freeride skiing“ :-D

07.02.2008 07:44:57 #10 

administrator

(Petr Vaniš, petr.vanis@pragometal.com) Dík za odpověď.Jestli se ještě někdo nepřidá,tak se to pokusím v téhle odpovědi shrnout.Teoreticky bych to viděl dle „staré“ terminologie(stejně tak stále mluví obchodníci, v půjčovnách i v testcentrech)na ty crossky až „multifunkční“(nebo jak bych to nazval),lépe řečeno na šířku středu lyže kolem 72 mm.Je to opravdu těžké, ale těch 72 je cesta mezi obřačkou(66 až 68mm) a „multifunkční“ lyží v průměru kolem 76.Jasně, některý typ v dané kategorii to má jinak.Základem by měla být lyže tvrdá s kvalitním jádrem a konstrukcí,s dobrým hraněním a stabilitou v rychlosti.Jsem teoretik,tak to tak berte.Délka tak přiměřeně k výslednému rádiusu cca kolem 17–18m.Na těch našich horách se dá bezpečně jezdit ten spíše střední oblouk.Sice se zvyšují přepravní kapacity,fronty ubívají,ale se sjezdovkama se nic nedělá a je tam plno.Jestli kecám,tak mne hned „nebijte“.

18.02.2008 21:57:38 #11 

administrator

(vojta, ) proc prave blizzard ne ?? mas s nimy spatne skusenosti ??

19.02.2008 08:19:45 #12 

administrator

(Pavlos, ) … protože blizzardu v životě nejel a jen o ní četl, že je měká. Podle mého je právě GS Magnezium 06/07 jedna z nejlepších. A za tu cenu …

22.02.2008 07:16:51 #13 

administrator

(ivan, ) Dobrá lyže,jezdím, můžu doporučit. Pro sportovního jezdce asi 181 cm (100–65,5–89,5), ještě lépe 185 cm (100–63,5–87,5), nanejvýš 189 cm (100–63,5–88, tu mám, R ostudně nevím), 192 cm už je jiná (100–67–89, R asi přes 27 m). 181, 185 a 192 jsou základní délky, zbytek jakýsi doplněk. Je na tom dobrá deska Vist. Jako model do akce pro Svaz lyžařů šla tuším bez vázání za 10 000,–, takže udávaná cena s vázáním není špatná. Letošní 185 cm je jiná (R 27+), 192 cm asi moc ne, 181 cm nevím.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:40:31 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 12:27:15 od PetrAT

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo