GS World Cup jeszdec vs. amatér - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

GS World Cup jeszdec vs. amatér

18.02.2008 09:38:26 #1 

administrator

(Milan, ) Možná Vás také při pohledu na WC borce v nějaké závodu, napadlo jak bychom to dokázali sjet my jejich diváci a fandové, lyžařskou úrovní možná lehce nadprůměrní. Pokusil jsem nad videem otakovou úvahu. Použil jsem pro srovnání záběr z GS z Rakousku, sklon slušná alpská červená, umrzlá s vyjetou stopou, ale ještě ve slušném stavu cca po 25 jezdcích, teplota –2, rozhodně měla svou obtížnost. Použil jsem komerční top model lyží dobře servisovaný, ale voskovaný předešlý den pouze základním voskem a v momentě jízdy už měl cca hodinu na sněhu za sebou tj. vosk sjetý, fungoval pouze ten co zůstal ve skluznici + mizerné boty, únava atd. Z času průjezdu daným počtem branek jsem spočital rychlost na branku 1.75 s. Pro srovnání jsem vzal loňský chlapský GS v Mariboru s 52 bránami , ale mohl bych použít jakýkoliv jiný jelikož ty časy jsou téměř identické, pro vítězného Palandera vyšel čas 1,44 s na branku, tj rychlejší o 0,31 s na bránu. Po extrapolaci na celou délku WC slalomu vyšla ztráta na kolo 16 s. Vzhledem k tomu že nejhorší klasifikovaný mívá ztrátu na vítěze cca 6 s na kolo, 2.kolo bych s velkým odstupem sledoval z tribuny. Otázka je jestli by ztráta na na celé délce nebyla ještě větší, protože cca. před 14 dny jsem jeden 50 brankový GS jel a po projetí cca 40 branek jsem to vzdal, protože jsem cítil že už nejsem schopen tomu dát to co je potřeba, pravda v tu chvíli už jsem za sebou dva obřáky měl a 2 hodiny lyžování k tomu. Bližší srovnání je s lidmi z nelyžařských zemí tzv Exoty, objevujícícch se na MS a Olympiádě a i tady by to často nestačilo, tak že nesmějme se jim. Přesto všechno je tento výsledek poměrně milosrdný ve srovnání s jinými disciplinami. Kdo sledoval včera SL v Zabrebu tak pochopi, o rychlostních disciplinach kde vyrazneji vstupuje vliv materialu ani nemluve. Podle trenerskeho guru Chevaliera je v SL kalkulovany čas na branku 0,8 s. Vzhledem k tomu, že jsem letos už ze dvou slalomů vypadl tak nekomentuji.

18.02.2008 11:33:17 #2 

administrator

(Adam, ) kdy ty všechny závody jezdíšdej prosím nějaký tip.taky bych měl zájem.dík

18.02.2008 22:10:24 #3 

administrator

(arsi, ) No Milan zaujímavé prepočty:-)Jasné,že sa veľa lyžiarov zamýšľa nad tým,ako by dopadli medzi elitou.Vo svojich odhadoch som bol vždy reálny.Ak dáme bokom debaty o lyžiach,atď.Ktoré sú v tomto prípade úplne nepodstatné,je treba brať do úvahy hlavne možnosť tréningu a cieľavedomej prípravy.Koľko hodín za rok si schopný,alebo máš možnosť trénovať v bránach? Mňa skôr celé roky zaujímalo ako jazdí Hubertus von Hohenlohe? Je to zábavný týpek.Verím,že mnohým kvázi-frajerom by to na trati „natrel“ aj starým štýlom:-)))

19.02.2008 04:46:55 #4 

administrator

(ivan, ) Fenoménem tzv. exotů jsem se dost podrobně zaobíral při MS 2001, kdy jsem se s mnohými z nich, včetně toho Hubsiho, seznámil. Kdysi jsem o tom měl na svých stránkách i článek, až budu někdy doma u PC, vyhrabu a asi nechám pověsit tady do článků. Do téhle pohrdlivé škatulky média obvykle sesypou silně různorodý jezdecký materiál, od lyžařů fakt už dobrých po dejme tomu slušné sportovní jezdce. Hubertus je exot hlavně svým původem, přístupem a věkem, ale ve skutečnosti je to absolvent slavného lyžařského gymnázia ve Stamsu, kam žádní sněhuláci nechodí. Hlavně v rychlostních disciplinách to býval docela dobrý závodník. Jak jsem psal v článku o něm tuším loni, dneska už lyžuje málo, tak prý dva týdny, nijak cíleně se nehoní, takže prostě udržuje starou rutinu pohoršenou o ubývající fyzičku a ohebnost. Nemám teď čas vyjadřovat se víc k původnímu příspěvku. Ještě chci jen připomenout, že tyhle závodníky vesměs vidíme s vysokými startovními čísly na vyjeté tvrdé trati se seky a schody, jež má jen málo společného s manžestrem, na němž budují své lyžařské sebevědomí jejich případní vysmívači. Ono nevypadat v bránách s číslem přes 100 jako idiot znamená být vážně DOBREJ – nakonec někdy cvičí i s těmi nejlepšími i to, že jedou ve druhém kole na konci třicítky.

19.02.2008 05:07:28 #5 

administrator

(ivan, ) O tom, jak se jezdí s vysokým číslem na rozbité trati, toho vím opravdu dost, nakonec se dodeška jako takový stařičký exot snažím sjet vždycky nějaký župní obřák. Předloni na šumavském Špičáku to byla taková kombinace hustého obřáku, skicrossu a mogulů :-(((, že taková jízda s nějakým krájením oblouků ve volné jízdě neměla nic společného. To už bylo opravdu jen o důstojném sjetí kopce a jako blbec jsem si jednoznačně připadal. Naopak třeba tradičně na VC Trutnova v Peci, kde se na Labuti staví tradičně obřák krásně volný, lze slušně jet i se šedesátkou. Předloni jsem si v rámci testování Blizzardů sjel hned po skončení 2. kola MR ve Špindlu ještě neuklizených pár bran obřáku nahoře na Hřišti a jet se to docela dalo (kdežto na Velkém hangu by to jistě bylo podstatně horší). Jenže na tom MS jich jezdívá mnohem víc, trať se připravuje standardně Steinbachovou metodou , první borci se svou linií a drifty se zaseknutím jí dají opravdu sodu a ti postupně horší a horší ji asi zčásti umydlí, zčásti rozsekají.

19.02.2008 05:16:33 #6 

administrator

(ivan, ) .. jak před časem dva kluci, jako končící 15letí žáci 2. a 4. v republice v GS, s nimiž jsem tehdy dost jezdil, vyjeli z ledovce na první „dospělé“ závody do Itálie na technický sníh. Nestačili fyzicky, horší nedojel, lepší dostal těžkou nakládačku. A to ti kluci, hlavně lepší Tonda Jurica (zanedlouho jede na MSJ) lyžovali už tehdy líp než „obyčejný“ sportovní lyžař. Kromě výjimek jako Katja Seizinger, Janica Kostelic nebo Šárka (samý holky, logicky) jsou všichni mlaďasové při příchodu mezi dospělé biti jako žito. A přitom se stačí podívat ve volné jízdě, jak už někteří malí haranti krásně krouží a jak jim to v pro ně přiměřených bránách na pohled pěkně jde.

19.02.2008 14:03:16 #7 

administrator

(Milan, ) Arsi kolik toho natrénuji v brankách přesně nevím a závisí to na příležitostech a na hodiny to už vůbec nevím. Jezdím příležitostně nějaký závod kam se nachomýtnu třeba místní nebo firemní závody, jinak více než 90% jízdy v brankách je jen trénink. Poslední dobou jsem měl opravdu dost příležitostí, tak že během necelého týdne jsem odjel cca 50 kol GS v brankách a mohl jsem odjet i víc, ale s únavou by to nemělo smysl, prokládám to volnými jízdami trénuji co mi nešlo a potom to zase zkusím nebo odpočívám . Pořád se na to lidi ptají kde jezdit, tak zdrojů je několik, buď se můžete s někým trénujícím domluvit a jezdit s nimi, nebo až dojedou dát to po nich, dále veřejné slalomy často mincovní, nebo metoda schvarzefahrer jak jsem zjistil už dost oblíbená i mezi rakušany. Např. nedávno jsem měl možnost asi hodinu a půl trénovat se 3 staršími bardy z blízkého skiclubu slalom a přesto že měli 40 za sebou tak klobouk dolů, neptal jsem se jich, ale že závodili dříve na dost vysoké úrovni bylo zřejmé. Já trenéra nemám tak, že se zkouším na základě různých informačních zdrojů, pocitů a dosažených časů zlepšovat sám. Vysoké startovní číslo to je můj osud, přestože nejezdím na body a čísla se většinou losují, tak na mne téměř vždy vyjde číslo 59 nebo 60. Tak, že manžestr nebo něco podobného jsem zažil asi tak 3×, s rozbitými koryty jsem smířen o tom to prostě je. Jak píše Ivan někdy ani vysoké číslo není problém. nedávno jsem sledoval nějaké župní závody s dost různorodým jezdeckým materiálem a viděl dost problémů hlavně od těch lepších, trať vyapala už nebude ok. Když dojeli tak šli na druhé kolo, které měli postavené vedle. Zkusil to po nich s tím, že prostě nějaké problémy budou, ale stačilo si pohlídat správný nájezd do dvou bran a dál to bylo až nedůstojně snadné. Naopak opačnou zkušenost mám třeba s juniorskými slalomy, které bývají hodně utažené a přestože děti v tom jezdí bez viditelných problémů, dospělý má co dělat aby se tam vešel.

22.02.2008 07:23:18 #8 

administrator

(ivan, ) No jo, dětské slalomy, to je kapitola sama pro sebe. Dětičky na krátkých a krojenějších lyžích (obřačka mladší 14, starší 17 m, slalomky od 130 cm) se obloukem vejdou do menšího prostoru a logicky se jim staví jinak než dospělým. V hustšíchobřících je to boj, taky mnohdy najíždějí blbě a nejednotně. To hobík taky, ale zase trochu jinak… Ve výsledku je to přesně tak, jak píše Milan, je to makačka. Ale tím vlastně i dobrý trénink za ztížených podmínek.

22.02.2008 22:15:34 #9 

administrator

(Roman, r.kulda@email.cz) Taky bych si zajel nějaký open závod , ale vím akorát oVoelkl cupu ve Špindlu.Existuje nějaký kalendář,nebo od­kaz?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

včera 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

včera 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

09.12.2016 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo