slalomky,alebo obračky? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

slalomky,alebo obračky?

25.02.2008 15:08:16 #1 

administrator

(arsi, ) Zaujímalo by ma ako je to s obľúbenosťou týchto dvoch typov lyží.Obračkami samozrejme myslím skutočné obračky(vrátane starej normy FIS,min.rádius 21m),nie racecarvery,ktoré sú častokrát len dlhšie verzie slalomiek.U mňa je to celé roky 50/50.Keby som sa mal rozhodnúť len pre jedny,tak neviem.V našich strediskách stretávam len málo ľudí na obračkách.Nepočítam pár turistov z Ruska,ktorým sa páči len to,že je to drahá lyža:-)Mnohokrát vidím za celý deň len jedného-dvoch jazdcov na GS lyžiach.Tu ale musím uznať,že jazdiť vedia.To na „ostrých“ verziách slalomiek stretávam viac ľudí,tam je to s jazdeckým umením už pestrejšie:-)Niekedy fakt nechápem,že sa tý ľudkovia vôbec nehanbia,že majú závodnú slalomku len na parádu.Ak by som bol snob a chcel by som sa ukázať pred celým strediskom,určite by som si na to nevzal závodnú lyžu na ktorej neviem,ale radšej nejakú drahú imidžovku alá Bogner,atď.Takto sú skôr na smiech polovici športovejšej časti návštevníkov.Ja mám obračku skôr takú „oddychovú“ lyžu(so silou stíham v pohode a moc sa nezadýcham).Zato na slalomke so silou stíham tiež,ale moje(fajčiarske)pľú­ca by najradšej hneď opustili svojho nehodného majiteľa,ktorý ich tak kruto trápi:-)Ale na obračkách tá jazda chce viac voľného miesta.Nie že by som nedokázal utiahnuť oblúk,nejazdím traverzy cik-cak cez celú trať,ale mám skoro až panický strach z ľudí.Že nezvládnem jazdu a niekomu ublížim.Takže je to len ranné jazdenie.Na slalomke sa vmestím aj na kraj trate.Na slalomke môžem kresliť oblúky do snehu a priateľka sa snaží ísť presne v nich.Keď vidím,akú má z toho radosť,teším sa aj ja.Ale obračka je obračka.

Ak si nájdete chvíľku,napíšte čo radšej vy.Dík.

25.02.2008 16:47:46 #2 

administrator

(Jakub, rimanjakub@seznam.cz) ahoj

já mám obřačku 186cm rossignol 9× wc-supr živá lyže.s trochou umu a rychlosti na ní jdou skoro slalomové oblouky ale jak ty říkáš velký problém je hlavně v česku a slovensku v přelidněnosti svahu nejde o to že bych oblouk nebyl schopen utahnout ale je prablém je že na obřačku prřcijenom potřebuješ o dost větší rychlost a případný střet s jezdcem by byl dost nepříjemný.Takže zhrnutí ja beru obřecku na ráno hned jek otevřou lanovky si dám pár svižných jizd a po 10 hod nandám slalomky a peruju na nich.do zahranicí je to jedno skoro vždy se dá najít nějáká zapadlá pořádná červená nebo černá kde jezdím buď to sám nebo s pár místními závodníky.

25.02.2008 18:07:45 #3 

administrator

(ivan, ) Já jsem skončil u obřačky hlavně proto, že mému odcházejícímu pravému koleni krátké rychle navazované oblouky na slalomce strašně moc vadí, kdežto na GS to pořád ještě jde. Tím pádem ani netrénuju slalom v brankách a nemusel jsem si pořizovat chrániče. A taky proto, že jsem vždycky radši měl vyjetý oblouk ve větší rychlosti, a dodnes se při vhodné příležitosti rád svezu na superobřačce. Problém s Českem, ránem, lidmi a prostorem je jasný, ale tak do 9:45 se i teď v hlavní sezoně ve Špindlu svezu.
Lyžařů na opravdové obřačce je logicky málo, nakonec je to dneska už většinou nekatalogová ne nekrámská lyže a svými parametry se vymyká obvyklému úzu. Vidím to denně v testcentru, jak málo lyžařů si přijde testnout i jen obyčejnou komerční 180ku s R sotva 19 metrů. Málokdo je už dneska zvyklý „prát se“ s R přes 20 metrů, viz moje oblíbené téma lyžařů zhýčkaných radiusem, „radius-spoiled“, „radius-verhätschelt“.
Naopak na měkčí slalomce se při výrazném vykrojení a nabroušení s odklonem dá vozit i bez nějakého makání, takže bych tam určitou logiku nepostrádal. Je sice pravda, že správný snob by měl mít i snobsky luxusní lyži, jenže existují i „závodní snobové“, jejichž imidžem je právě vlastnění lyže závodní. Na druhé straně, pokud tu lyži nezískal na úkor nějakého mladého jezdiče, je to jeho volba za jeho peníze, a tak ať si jezdí, na čem chce. Sranda může nastat, když si sežene nějakou tvrdou bestii, kterou nikdo nechce, a na té by se chtěl předvádět. Tuhle přišla Efákům slalomka 165 cm tuším 32/26, a to už je dost traverza. Opravdovou obřačku už dneska řadím k závodním speciálkám mimo mainstream. Je to trochu paradox: jak si jistě vzpomenete, ještě koncem 90. let, těsně předtím, než vykrojení zachvátilo i je, byly mimo trend naopak slalomky a jako necarvingovým dinosaurům jim tehdy dokonce vážně hrozilo vyřazení ze Supertestu.

25.02.2008 18:45:01 #4 

administrator

(jarda, ) Je to přesně jak píšete. Kdo jednou zažije, jakou stabilitu v rychlosti obřačka nabízí, tak se do ní musí zamilovat. Ale láska je to vražedná, protože tyhle krasotinky se naplno odvazují opravdu až ve vysokém tempu. Na Stubai je na poměrně mírném kopečku měření rychlosti a pocitově téměř s rukama v kapsách jsem to projížděl cca 70km/hod. Do té doby jsem vůbec netušil, kolikátkou asi jezdím, hádal bych daleko míň. Největší hrůzu mívám z ostatních jezdců, snažím se hledat maximálně volné prostory a předvídat chování těch před sebou. U nás v Beskydech jsem zatím nikoho na obřačce nepotkal a venku bych jich tipnul 0.1% (závodníky nepočítám). Slalomka má zase jiný půvab – změny směru na pětníku, hraní si s odstředivkou, maximální náklony a odklony, to vše umožněno v relativně malé a „bezpečné“ rychlosti. Daní je, alespoň u mě, o dost rychlejší odčerpávání fyzických sil. Takže nezbylo, než najít nějaký ten racecarver mezi a poměry použití budou asi následující: ČR:GS-10%,RC-50%,SL-40%,venku:GS-70%,RC-20%,SL-10%

28.02.2008 10:45:10 #5 

administrator

(Milan, ) Nevím jestli můžu do tohoto vlákna přispět, mám jen starší komerční verzi obřaček s rádiusem 22 m. Nicméně nesouhlasím s Arsim, že je to jen prodloužená verze slalomky ta lyže je opravdu jiná. V podstatě vše už tady bylo řečeno, tak jen přidám trochu zkušenností s tímto materiálem. Na lyži se dá jet docela rychle jak píše jarda, což potvrzuji podobným zážitkem. Ve Flachauwinklu na rennstrecke jsem si pomohl, objel start budku a na měřenou části to ukázalo 85km/h ani se to nezdálo. Lyže se zvyšující se rychlostí prudce ožívá, excelentně drží na hraně je stabilní a umožňuje fantastický až extrem carving to vše do rychlosti cca 90 km/h kdy začíná vibrovat a vadnout. Vyzkoušeno s půjčeným GPS při rychlosti 94 km/h, což myslím s dostatečnou rezervou kryje potřeby běžného sportovního lyžaře v dnešních zaplněných areálech. Doby kdy jsem třeba na Hauser kaiblingu od 16.00 mohl jet bezpečně značnou část na prázdné FIS sjezdovce co to dá jsou pryč. Ve volné jízdě asi jednou z mála možností jak tuto lyži pořádně projet, je první ranní jízda až ke spodní stanici lanovky, jelikož většina lidí po vystáté frontě dole nechce hned jít stát znovu tak volí raději další terény(týká se alp). Výhodou oproti slalomce je také jízda v prašanu , kde se chová o dost lépe a předvídavě než slalomka s propadlým úzkým středem a širokou špičkou hrnoucí sníh. V ostatních terénech už suveréně vládne slalomka od upravených tvrdých tratí se kde s ní dá jet kromě slalomu od pohodové jízdy přes extrem i fun carving , až po totálně rozbitou trať střídající vydřené plotny s moguly při slušném sklonu a stojícími lyžaři v nejméně vhodných místech. Vzal jsem ji trochu s nedůvěrou i do snowparku na trénink kllasických sjezdových skoků, bál jsem se zaříznutí při dopadu, ale příjemně překvapila, pokud se to s rychlostí nepřehání tak je ok. Slalomka zvládne i vyšší rychlosti pokud, se alespoň trochu drží v oblouku tak cca 80km/h což myslím úplně postačuje a proto bych ji klidně doporučil jako univerzálku. Jelikož jsem zažil prašan letos jednou a předtím až před 3 roky v Livignu tak bych v odpovědi na otázku SL vs GS volil SL.

28.02.2008 11:36:00 #6 

administrator

(jarda, ) Milane, jen maličkou poznámku. Arsi píše o racecarcerech, že jsou prodlouženou verzí slalomky, mezi obřačky už „dovoluje“ zařadit vše s rádiusem přes 21m, takže ty se v poho vejdeš:-). A ještě ke slalomce – na ní jsem rychlost nikdy neměřil, takže těžko soudit, ale 80km/hod bych si mé babské 155 asi netroufl. Alespoň pocitově je totiž rozdíl ve stabilitě v rychlosti mezi Sl a GS ohromný. Teď si uvědomuju, že nevím, zda jsme nechtě nezadělali na pořádný průser, aby najednou čtenáři tohohle fóra nezačali zkoušet kolik jim ta jejich lyže dá. Takže přátelé lyžníci, klidně zkoušejte a podělte se o výsledky, ale prosím hlavně BEZPEČNĚ a myslete i za ostatní.

28.02.2008 16:04:34 #7 

administrator

(roman, ) Ja mam na jezdeni po sjezdovkach troje lyze. Stockli Laser GS, delka 188, R26 – vyborna lyze, ale musi byt tvrda, upravena a prazdna pista :) patricnych parametru. U nas na ni temer nejezdim, jen zcela vyjimecne kdyz jsou priznive podminky. Lyze je pomerne tvrda a pri spojeni s tvrdym svahem dostavaji nohy docela zaber – uz nejsem taky nejmladsi :) Dale pak Blizzard Magnesium GS, delka 177, R21 – koupil jsem si ji vloni, pred tim jsem mel Dynastar Speed Course s obdobnymi parametry (178/21). Zpocatku jsem byl ke znacce pomerne rezervovany, ale neni az tak zla, i kdy Dynastar to neni. Jezdim na ni rano, dokud je na svazich prazdno, venku se da jezdit i cely den, nemam problem ji zkrotit i na kratsi oblouk kdyz je potreba. A jakmile se svahy zaplni, nebo kdyz to chci radne mydlit, tak Atomic SL9 (160/11). S touto lyzi jsem se nejak nemohl delsi dobu srovnat, zdala se mne mekka, slaba, v prubehu casu jsme vsak nasli spolecnou rec. Mozna je to i tim, ze jsem vyzkousel i ruzne jine kratke lyze (Rossignol, Salomon, atd.), a kdyz to tak s tou svoji srovnam, tak musim rict, ze ji mozna trochu krivdim. Kazdopadne az doslouzi, tak nejspis pujdu do slalomky od Stockli nebo Dynastaru. Osobne preferuji spise rychlou jizdu, proto u me zcela jednoznacne vede Stockli, kdyz jsou podminky je prvni volbou, na ni si to nejvic uziju. Nedavno jsem mel moznost si v Rakousku vyzkouset obracku Kneissl a byl jsem velmi prekvapen. Je fakt, ze clovek, ktery mne ji pujcil je profik, trenuje tam juniory a lyze si pripravuje sam, ale to s jakou neomylnosti drzela stopu bylo neuveritelne. Bohuzel jsem mel ten den zrovna nejake tezke nohy, tak jsem si to nemohl poradne uzit. Ale mozna ho zlomim, aby mne ji prodal :) Ps. jardo, nevim z ktere casti Beskyd jsi, nebo kde lyzujes, ale ja v Beskydech na GS jezdivam, ale jen brzy dopoledne, pak bud jdu domu nebo beru kratsi lyze.

28.02.2008 17:38:54 #8 

administrator

(ivan, ) Tahle lyže byla pro mě velkým kladným překvapením na jaře 06, kdy jsem ji měl možnost vyzkoušet (model 06/07, 190 cm, tvrdost cca střední). Z deseti racestock-obřaček jsem si ji celkovým dojmem zařadil mezi tři nejvýše umístěné. Velmi harmonická, dobře se dala zvládnout i v brankách. Ale nebylo žádné brutální tvrdo. Zajímavé bylo, že prý na předváděčku udělali trochu jiný odklon vnitřní a vnější hrany, tedy velmi pečlivé vyladění s respektováním pravé a levé lyže. Tehdy jsem si poznamenal, že bych ji zfleku mohl mít a jezdit.

28.02.2008 18:09:42 #9 

administrator

(arsi, ) Milan jasné,že môžeš prispievať do akého vlákna chceš.
Za prvé mi to tu nepatrí.A som rád keď „pokecáme“.Súhlasiť so mnou samozrejme tiež nemusíš,o tom to predsa je.
Za druhé:ako písal jarda:so svojími lyžami s rádiusom 22m samozrejme do tohoto vlákna patríš.
Za tretie:podľa toho čo som doteraz od teba čítal konkrétne do týchto debát patríš určite a konkrétne na príspevok od teba som čakal tiež.A to myslím úprimne.

A nakoniec:„predĺže­nými slalomkami vo forme racecarverov“ som mal na mysli hlavne kopu mäkkých lyží okolo 180cm dĺžky,ale s rádiusom okolo 16m.Čo hádam uznáš sám,keď ešte pred pár rokmi som sa na slalomke s rádiusom 16m vytešoval,že aká točivá lyža)

28.02.2008 19:50:36 #10 

administrator

(Pavel_Elan_SLX, ) Cau Arsi, na Zabave bylo super, ještě jsem stihl prašan, tento týden to tam jde do kytiček. Jak už víš, já jsem fanda krátkých oblouků a FUNu, takže mám slalomky a jsem spokojen. Maximální rychlost nevyhledávám, asi proto, že jsem opatrnější a nosil jsem 20let dioptrické brýle. Ale i kvůli lyžování jsem se jich loni laserovou operací zbavil. To ale neznamená, že nejezdím na slalomkách ostře. Na tréning nohou, dechu a kolen já osobně chodím na hodiny spinningu. Pomáhá to v zimě na lyžích i v létě na horáku. Jo a nekouřím :))

04.03.2008 18:06:11 #11 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Rád bych se zeptal, co znamená 32/26. To je značení tvrosti, průhybu? Díky za odpověď.

04.03.2008 19:20:03 #12 

administrator

(ivan, ) Ano, Atomic tak značí tvrdost lyží (vepředu/vzadu), tedy flexi. Čím nižší hodnoty, tím tvrdší lyže. 32/26 je tvrdé i na slalomku. Obřačky jsou celkově o něco měkčí, já mám např. z dřívějška cca mírně měkčí než průměr 50/40.
Btw, jiné firmy značí zase jinak, takže čísla jsou naprosto nepřenosná. Někdo uvádí tři hodnoty (včetně tvrdosti středu lyže, viděl jsem např. u lyží, které testovala Šárka).
U komerčních modelů se bohužel takto nediferencuje a vše se švihá na hodnotu, která by měla vyhovět největšímu množství příslušné cílové skupiny. Případně se totožná lyže odlišné tvrdosti opatří jiným topsheetem, nazve jinak a udá jako další jiný model, rozšiřující nabídku.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

včera 12:27:15 od PetrAT

Co v lyžárně přebývá

08.12.2016 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo