Dotaz na výběr lyží - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Dotaz na výběr lyží

02.03.2008 15:43:48 #1 

administrator

(Michal Votoček, michal.votocek@seznam.cz) Dobrý den, mám dotaz na výběr nových lyží. Doposud jsem měl Atomiky Race na Obřák. Ale vadí mi na nich, že nemůžu udělat kratší oblouky. Mám rád krátké a střední oblouky a velkou rychlost a jakmile je prašan tak jedu mimo sjezdovku. Většinou jezdím v roce tak na dva týdny do Rakouska nebo Francie a na pár dní k nám. Přemýšlým jestli si koupit slalomky Atomiky sl 12 nebo Allmountainy Atomiky Metron 11 B5. Chci se zeptat jestli někdo z Vás neměl podobné dilema a jak se rozhodl ? Předem díky za odpověď. Michal

04.03.2008 19:38:17 #2 

administrator

(skier, ) Zdravim, ja bych poradil spis nejaky allmountian lyze(metron 11 sice jsou allmountain, ale nevim nevim) Pro zabavnejsi jizdu v prasanu jsou lepsi lyze s delsim radiusem a siroke, ale ty pak vecinou nejsou moc pouzitelne na sjezdovce. Ja si nedavno poridil scott aztec pro(78mm pod vazanim) a jsem s nimi spokojeny, protoze mimo sjezdovku jsou vyborne a na sjezdovce kupodivu taky dobre drzi hodne naklopenej carvingovej oblouk. Mam cca 60 kg a 178cm a zvolil jsem 175ky, myslim ze je to optimalni delka, nevadili by mi ani delsi, ani kratsi. Takze tyhle scotty muzu vrele doporucit, co se tyce univerzalnich lyzi orientovanych tak 60% neupraveny teren a nejaky ty skoky a 40% upravena sjezdovka…

04.03.2008 19:53:50 #3 

administrator

(ivan, ) Michale, tyhle lyže jsou od sebe dost daleko a rozhodování mezi těmito dvěma modely nepovažuju za úplně vhodné.
SL 12 je typická sportovní top slalomka. tedy lyže na krátký oblouk, dynamická, ve svém živlu na pevné až tvrdé a rovné pistě, ještě schopná i toho středního a zvládající slušnou rychlost. „Jakmile je prašan“, a jestliže je to víc než slabá vrstva na tvrdém podkladu, její půvaby blednou – jako ostatně u každé normální slalomky. Tvrdá pista a prašan jsou holt dva rozdílné světy a neexistuje lyže, která by oba uměla stejně dobře.
Metron je robustní ledoborec, který prořízne a projede, ale je to lyže těžká, tuhá a neživá. Svým krojením se sice inspirovala u slalomky, ale v žádném případě to na vzdory slalomkovému radiusu není „slalomka širší o dva centimetry“. Považuju Metrony za zajímavý pokus o spojení dvou tak odlišných světů (krátký slalomový oblouk a mírně až středně těžký terén), ale nemyslím, že by ten pokus dopadl nějak geniálně. Vidím v něm poplatnost době vzniku (koncepce se rodila někdy před 5–6 lety), kdy nadšení z malého radiusu a velkého krojení vrcholilo. Zdá se, že ohebnost-měkkost novějších lyží (v případě Atomicu řady Nomad), umožňující dosáhnout prohnutím také docela malého radiusu, spojená s lehkostí a výrazně větší uživatelskou příjemností a přijatelností, je vhodnější cestou než extrémně těžký Metron. Ten opravdu projede snad i hromadu dříví, ale k chování opravdové slalomky ho nepřiměješ.
Takže nakonec musíš uvážit, čeho v reálu užiješ víc: slalomování na pistě, nebo toho prašanu „jakmile napadne“? A podle toho zvážit, které vlastnosti jsou pro tebe důležitější, a tedy i jaký typ lyže vhodnější. Asi je zbytečné psát, že nejlepší výkon ti dají dvě samostatné speciálky. Akorát ten poměr k celkové ceně obou nebude u dvou párů lyží asi nejlepší. Ale zase i tohle je jenom tvoje volba.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

06.12.2016 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

06.12.2016 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá