Dotaz na výběr lyží - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Dotaz na výběr lyží

02.03.2008 15:43:48 #1 

administrator

(Michal Votoček, michal.votocek@seznam.cz) Dobrý den, mám dotaz na výběr nových lyží. Doposud jsem měl Atomiky Race na Obřák. Ale vadí mi na nich, že nemůžu udělat kratší oblouky. Mám rád krátké a střední oblouky a velkou rychlost a jakmile je prašan tak jedu mimo sjezdovku. Většinou jezdím v roce tak na dva týdny do Rakouska nebo Francie a na pár dní k nám. Přemýšlým jestli si koupit slalomky Atomiky sl 12 nebo Allmountainy Atomiky Metron 11 B5. Chci se zeptat jestli někdo z Vás neměl podobné dilema a jak se rozhodl ? Předem díky za odpověď. Michal

04.03.2008 19:38:17 #2 

administrator

(skier, ) Zdravim, ja bych poradil spis nejaky allmountian lyze(metron 11 sice jsou allmountain, ale nevim nevim) Pro zabavnejsi jizdu v prasanu jsou lepsi lyze s delsim radiusem a siroke, ale ty pak vecinou nejsou moc pouzitelne na sjezdovce. Ja si nedavno poridil scott aztec pro(78mm pod vazanim) a jsem s nimi spokojeny, protoze mimo sjezdovku jsou vyborne a na sjezdovce kupodivu taky dobre drzi hodne naklopenej carvingovej oblouk. Mam cca 60 kg a 178cm a zvolil jsem 175ky, myslim ze je to optimalni delka, nevadili by mi ani delsi, ani kratsi. Takze tyhle scotty muzu vrele doporucit, co se tyce univerzalnich lyzi orientovanych tak 60% neupraveny teren a nejaky ty skoky a 40% upravena sjezdovka…

04.03.2008 19:53:50 #3 

administrator

(ivan, ) Michale, tyhle lyže jsou od sebe dost daleko a rozhodování mezi těmito dvěma modely nepovažuju za úplně vhodné.
SL 12 je typická sportovní top slalomka. tedy lyže na krátký oblouk, dynamická, ve svém živlu na pevné až tvrdé a rovné pistě, ještě schopná i toho středního a zvládající slušnou rychlost. „Jakmile je prašan“, a jestliže je to víc než slabá vrstva na tvrdém podkladu, její půvaby blednou – jako ostatně u každé normální slalomky. Tvrdá pista a prašan jsou holt dva rozdílné světy a neexistuje lyže, která by oba uměla stejně dobře.
Metron je robustní ledoborec, který prořízne a projede, ale je to lyže těžká, tuhá a neživá. Svým krojením se sice inspirovala u slalomky, ale v žádném případě to na vzdory slalomkovému radiusu není „slalomka širší o dva centimetry“. Považuju Metrony za zajímavý pokus o spojení dvou tak odlišných světů (krátký slalomový oblouk a mírně až středně těžký terén), ale nemyslím, že by ten pokus dopadl nějak geniálně. Vidím v něm poplatnost době vzniku (koncepce se rodila někdy před 5–6 lety), kdy nadšení z malého radiusu a velkého krojení vrcholilo. Zdá se, že ohebnost-měkkost novějších lyží (v případě Atomicu řady Nomad), umožňující dosáhnout prohnutím také docela malého radiusu, spojená s lehkostí a výrazně větší uživatelskou příjemností a přijatelností, je vhodnější cestou než extrémně těžký Metron. Ten opravdu projede snad i hromadu dříví, ale k chování opravdové slalomky ho nepřiměješ.
Takže nakonec musíš uvážit, čeho v reálu užiješ víc: slalomování na pistě, nebo toho prašanu „jakmile napadne“? A podle toho zvážit, které vlastnosti jsou pro tebe důležitější, a tedy i jaký typ lyže vhodnější. Asi je zbytečné psát, že nejlepší výkon ti dají dvě samostatné speciálky. Akorát ten poměr k celkové ceně obou nebude u dvou párů lyží asi nejlepší. Ale zase i tohle je jenom tvoje volba.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

26.04.2017

Zažijte bikový závod s J. Ježkem a další akce ve Velkých Karlovicích

Víte, že Velké Karlovice žijí nejen v zimě? Jestli ...
26.04.2017

SNOW tour 2016/17: Hannibal – největší soudobá show v Alpách

Každý lichý rok v dubnu se na söldenském ledovci Re...
24.04.2017

SNOW tour 2016/17: Sölden – „Jako Bond, James Bond!“

Söldenský ledovec i jeho „neledovcové příslušenství...
24.04.2017

Máte ho rádi? Něco vás naštvalo? Ohvězdičkujte střediska!

Záplava sněhu na horách přišly coby symbolická rozl...
21.04.2017

Česká horská střediska zažila po třech letech normální sezónu

Tři zimy po sobě nebyly pro provozovatele lyžařskýc...
20.04.2017

SNOW tour: Hannibal v Söldenu – show s vrtulníkem nad hlavou

Po pravidelné dvouleté pauze se Hannibal opět vydá ...

Diskuze o lyžování

Jaké boty k Rossignol Hero E-ST Ti?

dnes 12:52:19 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:36:18 od Vvladimir

zvedající se pata

dnes 11:07:32 od PetrAT

Rozteč Tyrolia Raceplate

dnes 10:36:02 od opc

Vyplnění skeletu

dnes 09:11:45 od PetrAT

Strojove vs. rucni voskovani