VOSKOVANIE ( ZAŽEHLOVANIE ) - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

VOSKOVANIE ( ZAŽEHLOVANIE )

07.03.2008 02:15:22 #1 

administrator

(Gluteus, …) Prečítal som toho veľa robil inštruktora ale zatiaľ mi nikto poriadne neodpovedal na otázku.. Do kedy mám tou KEFOU ( KARTÁČEM ) škrabať lyže:) !!! to neni vtip myslim to važne !!! MÁLO je ZLE lebo vosk sa nedostane poriadne do pórov VEĽA radšej ani neskúšam lebo sa bojím že doškrabem sklznicu!!! Mám kartáč zo servisu.. Kedy viem že teraz je to správne a nie len tak od oka???!!! Som radikálnym zástancom ručnej práce na vlastných lyžiach a nie strojov tak preto sa pýtam!

07.03.2008 22:43:33 #2 

administrator

(arsi, ) Zabudol si uviesť aká kefa to je.(nylon,hor­sehair,bronzo­vá hrubá/jemná,atď)To že je zo servisu asi nie je podstatné:-)

07.03.2008 23:51:27 #3 

administrator

(gluteus, …) po obvode jeden pas čiernych konskych vlasov a v strede nylon.. ten konsky vlas je jemnejši ako ten nylon ten je tvrdy!!! Poznáš najaký GRIF na to alebo tiež len tak od oka..

08.03.2008 09:48:35 #4 

administrator

(arsi, ) Tiež len tak od oka.Neriešim nejaké sekundy,že kedy sa otvoria póry na sklznici,atď.Základ ale je,že nylonom nič nepoškodíš!Nylon nie je tvrdý.Nemusíš sa báť,že sklznicu zničíš.Nylonová kefa sa používa po voskovaní,na odstránenie vosku zo štruktúry a doleštenie.Na otvorenie pórov v sklznici pred voskovaním sa používa hrubá bronzová kefa.Tu treba byť trocha opatrnejší,hlavne ak sklznicu predtým nahrievaš.Tiež používam „hrubý bronz“,sklznicu nahrejem fénom,vykartá­čujem,stiahnem plastovou cidlinou zvyšky špiny a vosku,znova vykartáčujem.Vy­čistím sklznicu pomocou parafínu raz,alebo aj viackrát,po poslednom stiahnutí parafínu znova kartáčujem(nylon napr.) a navoskujem už voskom akým potrebujem.

08.03.2008 19:23:27 #5 

administrator

(ivan, ) Také já jsem to pochopil jako dotaz na kartáčování před zažehlováním k otevření pórů skluznice. Myslím, že důležitější pro absorpci vosku je teplota skluznice. Když bude dostatečně teplá (a současně ne špinavá či dokonce ucpaná vrstvou starého vosku), bude brát při alespoň minutovém zažehlování dostatečně. Nylonový kartáč, jak píše arsi, skluznici nemůže ublížit, je měkký. A nedovedu si představit, že by ji při rozumném ručním kartáčování ublížil i bronz. Opatrný bych byl jedině 1. s kartáčem ocelovým, ten ale sotva budeš používat, 2. při kartáčování rotačním, kdy by k přílišnému tlaku na skluznici dojít mohlo. Když ale zůstaneš s bronzem (mědí) v ruce na nějakých cca 20 tazích/lyže, skluznici neublížíš.

12.03.2008 09:04:49 #6 

administrator

(Martin Sichyngr, martin.sichyngr@praha8.cz) Jenom na ten bronz kartáč moc netlačit, raději vícekrát, ale s citem. Ne, že by se skluznice nějak poškodila, ale udělaná strukrura na skluznici pak méně vydrží, tedy alespoň má zkušenost. Podobně zacházím i s nově naostřenou škrabkou.

12.03.2008 09:28:56 #7 

administrator

(Martin, martin.sichyngr@praha8.cz) Ivane, rád bych se zeptal na zažehlování, lyže si sám připravuji již řadu let, ale po poslední zkušenosti se spálení skluznice u nových lyží mého kamaráda, jsem nějak znejistěl, teplotu jsem měl na spodní doporučené hranici, nic nekouřilo, vosku bylo dostatek, ale snažil jsem se skluznici co nejvíce prohřát, tedy dělal jsem pomalé tahy žehličkou cca 2 cm/s a celý tento proces jsem opakoval cca 5 x. Jednalo se o lyži s dvojitým titanalem, čož mohlo možná výsledek jenom podpořit, protože ke spálení došlo u obou lyží na stejném místě. Prosím tedy : jakou rychlostí zažehlovat ?, kolikrát za sebou ?. Běžně se řídím rady, aby vosk za žehličkou tak 5 cm začínal matnět. Díky za případné rady.

13.03.2008 05:12:21 #8 

administrator

(ivan, ) Martine, při rychlosti 2 cm/s jsi po těch cca 160 cm skluznice u lyže 175 cm táhl 80 vteřin – a to je šíleně moc!!! Při takové rychlosti posunu a délce žehličky odhadem nějakých 12 cm tak libovolný bod skluznice byl vystavený teplu 5–6 vteřin – a to je evidentně příliš.
Podívej se na video www.swixschool.no a spočítej si, jak dlouho tam demonstrující servisman potřebuje na jeden tah: maximálně 20 vteřin, jindy jen 15. Někdo preferuje i jen 10, taky podle tvrdosti vosku a toho, jak reaguje. Taky tam říkají, kolikrát za sebou. Kdysi jsem viděl hranici 3 minuty při 120 stupních, což je obvykle teplota pro měkčí vosky. Ale když se třeba zažehluje prášek s až 150 stupni, táhne se rychle jenom jednou: při 140 stupních prý začíná riziko pro skluznici a při 150 pro lepidla. Dobré je taky sahat si zespodu na topsheet lyže a sledovat, jak je prohřátá. Když žehlím déle, na koncích lyže, hlavně ve špičce, zrychluju, protože tam je lyže tenčí a rychleji se prohřívá. A úplně první roztavení naneseného vosku dělám raději rychlými krátkými pohyby, než se opravdu vytvoří voskový film všude.
Ještě by se dalo uvažovat o teplotě žehličky, kolísá, a tudíž po poklesu a následném „honění“ nastavené teploty může krátkodobě vyskočit nad ni. A když při tom táhneš tak pomalu…

13.03.2008 13:18:34 #9 

administrator

(Martin, martin.sichyngr@praha8.cz) Ivane moc děkuji za odpověd a užitečné rady. Bylo mi hned jasné, že jsem to přehnal. Před pár dny jsem poprvé voskoval své nové slalomky a byl jsem už mnohem opatrnější a hlavně rychlejší. Pouze se lyže na krátkou dobu narovnaly, ale to dle informací co mám je prý běžné. Moc díky.

13.03.2008 18:28:35 #10 

administrator

(arsi, ) Niekedy aj výrobcovia sami podporujú moc pomalé zažehlovanie.Už som to písal,v manuále k žehličke Holmenkol je udaná rýchlosť posunu 3cm/s.Hlavne si treba spočítať aj počet ťahov.Ak zažehlujem pomalšie:menej ťahov.Ak rýchlejšie:viac ťahov.Ako píše Ivan:treba si kontrolovať prehriatie lyže.Vždy nastavujem najmenšiu použiteľnú teplotu.Pri zažehlovaní extra tvrdých práškov do sklznice tesne ku hrane na ktoré sa používa vyššia teplota navyše vždy používam medzi sklznicu a žehličku wax fleece a pod.Ako prevencia pred spálením a pretože papier nasiakne,dá sa použiť neskôr na druhú lyžu.Čím sa dá ušetriť troška toho drahého vosku:-)

Inak otázka:Ako vyzerá spálená sklznica?Nikdy sa mi to nepodarilo,tak ani neviem ako to vyzerá.

14.03.2008 07:24:56 #11 

administrator

(martin, martin.sichyngr@praha8.cz) arsi : mám také žehličku Holmenkol a skutečně udávají v man. 3 cm/s. Také jsem dlouho nevěděl jak vypadá spálená skluznice, poznáš to podle lesknoucích se míst na povtchu skluznice, v horším případě se udělají malé puchýřky, to už se skluznice odlepila. V prvním případě prý stačí přebrousit, v tom druhém podle rozsahu se dá buď naříznout a podlepit nebo udělat výsek.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Oprava lyžiarok

dnes 12:44:33 od TomáS

Klínovec: [Středisko]

dnes 07:59:31 od t603

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

06.12.2016 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká