Oráči v akci - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Oráči v akci

22.03.2008 02:04:17 #1 

administrator

(ivan, ) Včera (pátek 21/3) jsem si ověřil, jak použití převážně krátkých a vesměs značně vykrojených lyží (= běžný standard našich svahů) přispívá ke „zničení“ svahu s měkkým novým sněhem. Jak víme, padalo, a to ne málo, takže ani špindlerovský skiareál, běžně rolbami fanaticky pěchující každý náznak nového sněhu, nestačil na ráno předhodit varhánky. Svahy tedy nabídly jakýsi náznak prašanu na urolbovaném měkkém podkladu. Během slabé půlhodiny, tedy dejme tomu už okolo půl deváté, nejdéle v devět, bylo vše spolehlivě rozorané s počínajícími nahrnutými hromadami, v nichž se požitek už takhle brzy spolehlivě ztrácel.
Jenže co se divit. Když se kouknu na svah, vidím samé „šmrdlače“, kteří jedou své krátké obloučky: někdo aspoň kulatěji, jiný co oblouk, to odhrnutí sněhu patkami a zárodek budoucí boule. A to nemluvím o Velkém Hangu, nýbrž o zbytku sjezdovek libovolného sklonu.
Kdyby alespoň část těch lidí měla delší a širší lyže, mohli by jet delší oblouk a sníh jenom prořezávat, ne odhrnovat. Ověřil jsem si to i sám: první jízdu v osm jsem zvědavý vyjel na čerstvě namontovaných nových Nomadech Crimson TI (86 mm, délka tuším 176, R 18). Jenže to bylo tak nějak o ničem. Hned jsem přeskočil na své oblíbené Sugar Daddy (99 mm, 183 cm, R 29), na nichž jsem už nadšený absolvoval přes dvě hodiny den předtím (čtvrtek). A to bylo jiné kafe. Člověk se hned uvedl do jiné mentality sjíždění, mohl nasadit delší oblouk a v takové delší lajně rozřezávat kopec s mnohem menším „poškozením“ nového sněhu. Jenže málo platné, za chvíli nastal výše popisovaný stav a bylo po kráse nového sněhu. (Kdežto den předtím byl pod novým sněhem cca 10 cm ještě „hmatatelná“ pevná pista a hezky v měkkém se jezdilo mnohem déle.
Myslíte, že v takových podmínkách se nahrnuly zástupy dychtivé nasadit si na nohy něco širšího (Metrony, Nomady)? Houby. Všichni se vesele a radostně trápili na svých zdaleka ne optimálních sjezdovkových lyžích. A kromě toho, že neměli právě vhodné lyže, zničili si tratě.
Je jasné, že situace, kdy se na nich budou pohybovat jen rychlí kráječi (tím netvrdím, že v hlubočáku se jezdí „ryzí carving“,viz nedávná diskuse na Carvu), docílit nelze. Ale nevýhoda převládajících úzkých krátkých lyží se ukázala i v tomto směru. Ve vylíčených podmínkách byla delší, širší a méně krojená lyže jednoznačně výhodná – pro lyžaře i pro sjezdovku.

22.03.2008 08:27:00 #2 

administrator

(jarda, ) Jenomže kolik lidí má u nás více než jedny lyže? Jednotky procent? A kolik je těch, co mají k lyži na sjezdovku ještě nějaké 80+ prkénka? To bych tipnul na desetiny procenta. Ono by možná stačilo i na těch úzkých jenom prořezávat, ale bohužel, relita bývá taková, že pár zdatnějších smýkačů vytvoří „koridory“ a ty pak postupně další lyžníci patřičně zvětšují a prohlubují, až nastane situace, že nikde jinde se pomalu ani nedá jet, protože to znamená, troufnout si projet pořádným kopcem nahrnutého.
Tak začínám mít dojem, že nám Ivan zásadně přezbrojuje:-) Sotva dosáhl úspěchu v tom, že jsme dobrovolně podlehli jeho argumentům a naučili se užívat na sjezdovkách obřačky, tak začíná pět chválu na široké fošny. Už teď jsem mnohde za exota (kdo dnes jezdí na lyžích o 10 až 15 cm větších než on sám?), ale nasadit si Sugary, tak určitě v přitažení pozornosti trumfnu i ty největší „borce“ jezdící zásadně šusem na snobladech.

22.03.2008 09:09:56 #3 

administrator

(arsi, ) Hmm priatelia realita je taká.V zime na nastriekanom betóne sa akurát tak vyšúchajú ľadové platne.A to ja radšej.Na kopci sme bohužial len zanedbateľná skupina,oproti toľkým „oráčom“.A keď si oni ráno privstanú,my sme takmer dolyžovali.Už mám ale vytipované svahy kam sa mám presunúť,kde turisti ešte nestíhajú poorať svah.Dojazdím ešte hoďku a prchám.Keby som si mal možnosť grátis zapožičať široké lyže,neváham ani chvíľu.Hlavne v dni keď nemám chuť jazdiť,len sa tak voziť.
Ivan veľmi nenápadne prezbrojuje,nebude trvať dlho a stretneme ho na big mountain pretekoch.Ako si vyberá svoju lajnu:-)Kolená,nekole­ná.Jarda tuším by sme mali aj my prezbrojiť,aby sme udržali krok s Ivanom…:-)

23.03.2008 00:08:25 #4 

administrator

(ivan, ) Klídek, chlapci, nepřezbrojuju. Pořád je pro mě obřačka Lyže lyží a jakmile to jen trochu jde, beru si právě ji. Dokonce jsme na zítra ráno domluvení s Milanem Trnkou a HOnzou Verlem na obřačkách na poježdění/workshop. Ale nebudu se na ní trápit v podmínkách, které si říkají o něco jiného. A tak jsem holt tři rána po sobě jezdil na Sugar Daddy, protože mi to na tu první ranní hodinku s novým sněhem přišlo jako nejvhodnější. Takových dnů ale letos už moc nebude, možná dokonce žádný – jakmile se oteplí, nový sníh je pryč a nastane jaro s ranním betonem a pozdějším odměkem, v němž se ale už plácat nebudu.
A nejde mi ani o to ukázat, jak jsem „moderní“. 80mm Snowridery jsem měl už před 10 lety. Od té doby se ale tyhle širší lyže opravdu nesmírně zlepšily a myslím si, že v současné podobě už začínají být zajímavé pro mainstream. A tak je, věren své osvětové roli (ta je zase trochu jiná než ryze osobní role „obřákáře“), poctivě zkouším. Jak už jsem psal jinde, jde mi zase jen o to upozornit na aktuální trendy a přimět čtenáře, aby se nebáli experimentovat a zkoušet. Jistě, 99 mm už je z hlediska mainstreamu extrém a taky do takových lyží nebudu nikoho na sjezdovku lámat. Jezdím na nich taky proto, že je mám k dispozici. Je to nakonec už „big mountain ski“, tedy do našich hor už trochu příliš.
Takže asi tak. Frírajder budu možná v příštím životě – jenže dvakrát lyžař, dvakrát do téže řeky??? Třeba budu blondýna nebo bůhvíkdo/co :-(((

23.03.2008 16:16:49 #5 

administrator

(Pavel21, Pa.vel.21@seznam.cz) Zajímavá úvaha, já osobně preferuji pořádnou jarní břečku:-) než ledovou pistu. Mám totiž rád když to můžu pustit na delších a šiřších lyžích mulda nemulda a s úsměvem na rtech svištět delší oblouky mezi trápícími se slalomkáři.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Oprava lyžiarok

dnes 14:52:29 od orim

Co v lyžárně přebývá

dnes 14:02:27 od AntonByckov

Klínovec: [Středisko]

dnes 07:59:31 od t603

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží