Alpy koncem dubna - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Alpy koncem dubna

14.04.2008 21:47:49 #1 

administrator

(Tomas Novy, poiko@email.cz) Ahoj, nemáte někdo tip na Alpy koncem dubna/začátkem května? Potřebval bych poradit. Preferovali bysme Rakousko kvůli vzdálenosti, ale neni nutnost. Dík moc za ochotu

15.04.2008 08:22:59 #2 

administrator

(ivan, ) Ledovce, v tuto dobu je celkem jedno, který, jinak snad jen Obergurgl/Hochgur­gl, Ischgl, Arlberg. Hlavně trefit počasí. 1/5 je svátek a bude superdlouhý víkend, takže při pěkném počasí bude hodně lidí.
Jako tuzemská alternativa (do 1/5, o neděli 4/5 zatím nemluví) Mísečky a do 30/4 Praděd.

15.04.2008 13:49:22 #3 

administrator

(Radek Holub – SNOW, radek.holub@snow.cz) Ivanovy tipy jsou osvědčená klasika, jen pozor na dřívější než obvyklý konec sezóny kvůli časným Velikonocům. Třeba Obergurgl-Hochgurgl částečně zavírá již tento víkend a definitivně pak 27.4., podobně St. Anton. Doporučuju sledovat sněhové zpravodajství na německém Skiresort Service, které je dost komplexní a celkem spolehlivé. Až do začátku května údajně pojede Sportgastein – je relativně blízko, se slušným převýšením a navíc jsou v údolí perfektní termální lázně (když by počasí nevyšlo).

15.04.2008 16:59:24 #4 

administrator

(ivan, ) Radek má jako obvykle profi přehled. Naštěstí jsem napsal „snad“, protože dohledat si provoz na internetu může každý sám. Fakt je, že brzké Velikonoce (vůbec nejdřív prý mohou být 22/3) udělaly paseku. Jak píšu jinde, minulý týden na Stubai nás zaskočily mraky lidí a mně trvalo až do odpoledne, než jsem si uvědomil, že všechno dole už kvůli Velikonocům skončilo (standard bývá dva týdny po nich, sníh nesníh) a že všichni nadrženci musejí tudíž nahoru na ledovec. Taky Obertauern držívá sezonu dost dlouho. A kdyby nevycházelo počasí, ty Mísečky jako tečka spoň symbolická by nemusely být marné. Teď sice prý ve Špindlu „chčije“ (cituju), ale až do pátku má být chladno, takže ten příští týden by měl být OK. Akorát pozor, že od pondělka 21. nejede Medvědín, takže je třeba buďto přijet na Mísečky, nebo vyšlapat Vodovodem (= modrá). Na 1. máje ale lanovku pustí. Sněhu je tam dost a šéf Zdeněk Spilka je po loňském „potupném“ ukončení sezony 15/4 nadržený na návrat k prvomájové tradici…

15.04.2008 17:20:09 #5 

administrator

(Radek – SNOW, ) Ještě k té zalidněnosti – typicky jarní centra (ledovce, velká francouzská střediska) mívají slušnou návštěvnost do konce své sezóny, zatímco ta jarním lyžováním „neprofláknutá“ můžou být liduprázdná. Nevěřil jsem svým očím, když minulý týden jezdilo na cca 190 km otevřených sjezdovek Svatého Mořice pár stovek lidí.

15.04.2008 17:42:49 #6 

administrator

(Martin Lucký, info@ecrystal.cz) Jen pro upřesnění, od 21.dubna do 1.května tedy jezdí pouze ty mrňavý vleky na Mísečkách + místní snowpark, nebo je v provozu alespoň ta jedna kotva směrem na Mísečky z Medvědína? Chtělo by to… :)

15.04.2008 19:57:11 #7 

administrator

(ivan, ) Jasně, jezdí i velký vlek z Míseček na Medvědín, tzv. Machytka. K tomu asi jenom vlek Parkoviště, tedy ten spodní od parkoviště k dolní stanici toho těžkého vleku. Jestli snowpark, nevím, ten už možná odtaje. Přesně+ by to měly ukázat špindlerovské stránky.

16.04.2008 18:27:58 #8 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Loni jsem byl poslední dubnový týden v Samnaun a jezdilo víc než 80 procent střediska, všude prázdno, prostě super. A to byla na sníh dost špatná sezóna. V Livignu je sezona prodloužena do 4. května, taky jsem tam byl na konci dubna a až na spodní dojezdy, bez problému. Prostě podle mého středisko 2500 až 3000 metrů, nebo víc nemůžeš udělat chybu. Mimochodem v neděli jsem se vrátil z Livigna týden v apartmánu s osmidenním skipasem za pět tisíc. Plus pobyt v bezcelní zoně :-). Jen trochu v obležení Poláků, ale tento týden už je už prázdno. Určitě neváhej, jen to chce hlídat předpověd počasí aby nepršelo.

16.04.2008 18:40:34 #9 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Ahoj, myslím že jsem v sobotu v podvečer cestou domů viděl vaše auto s logem SNOW stát kousek za Imstem směrem na GaPa, byli jste to vy?

16.04.2008 18:59:07 #10 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Poprvé se tu zapojuju do debaty – čtu si tu teprve pár dnů a líbí se mi to tu :-)… K poslednímu týdnu v Samnaun – každoročně nejen skvělý lyžování – sněhu vždycky dost, lidí tak akorát, aby to člověkovo kroužení moc neomezovalo – ale to co jinde není jsou POSLEDNÍ DEN SEZÓNY, POSLEDNÍ NEDĚLI OPEN-AIR KONCERTY HVĚZD – fakt hvězd. V posledních letech Tina Turner, Alanis Morisette, Pink… – letos ELTON JOHN – v ceně permice. Takže neděle 4.5. ve 12 hodin poslední oblouky k pódiu :-). Také letos tam jedu na pár dní s pár přáteli. Kdo nechce moc utratit, dá se levně do 16 EUR spát v apartmánech dole v Pfunds – je to pak cca 15 km k lanovce Samnaun :-)… Moc rád bych se tam s pár lidma viděl :-) …

16.04.2008 22:58:27 #11 

administrator

(Radek – SNOW, ) Je to možné, časově to sedí na návrat z testu lyží:-)

19.04.2008 10:43:45 #12 

administrator

(vráťa, ) Osobně bych preferoval ledovec.Přeci jen je každých 100 výškových metrů znát a i když Obergurgl končí v 3080 m a Samnaun v 2872m. n.m., je to níž. O dojezdech ani nemluvím, taky jsem zažil dole koncem dubna 25 stC. Pozor, podle Der Grosse Falk Skiatlas (ed.2005) kterej jsem kvůli tomu otevřel Obergurgl-Hochgurgl končí oficíálně 24.4. a Silvretta 1.5. ( samozřejmě z určitoým meziročním posunem, je třeba to ověřit, ale bývají to třeba jen 2 dny)!

20.04.2008 07:37:18 #13 

administrator

(ivan, ) Fakt je, že na ledovcích se plnohodnotně lyžuje přece jen o něco výše (ve výškách, kam se někde lyžař může jedním nejvyšším vlekem ještě dostat, se na ledovcích jezdí běžně) a že je sníh všude okolo, což spolu s ochlazovacím efektem spodního ledovcového ledu vytváří přece jenom jinou kvalitu sněhu a jak by tak posouvá datum o měsíc zpátky k zimě.
Pozor ale na to, že ledovce, tedy ten spodní led, už hodně ustoupily, takže na nezanedbatelných nižších částech tradičních ledovcových areálů už žádný led není.
Naopak se tam začíná objevovat zasněžování, v mimoledovcovích střediscích běžné. Dobře udělaný a obhospodařovaný technický sníh zase na jaře těm níže položeným pomáhá. Ovšem ty dojezdy bývají stejně žalostné a já vždycky raději sjíždím lanovkou.
Je třeba uvážit předpověď: když má být chladno, může to být slušné leckde, chystá-li se teplo, bral bych určitě ledovec.

20.04.2008 16:10:20 #14 

administrator

(Jirka, ) Tak poznatky ze včerejšího Stubai-e – dopoledne slušnej freeride – 20 cm novýho sněhu, o upravených sjezdovkách jsme mohli jen snít, pěkně to tahalo a k některým lanovkám se muselo vyšlapávat do kopce. Kolem jedenácté vysvitlo sluníčko, pod 2600 m se udělalo blátíčko, ale nahoře bylo fajn. Odpoledne občasné sněhové přeháňky, v 15.h vánice, na všech sjezdovkách jízda v boulích a hafo lidí. Sjezd z 2600 už jen lanovkou. Srovnám-li se Špindlem z minulého pátku, je Stubai zklamáním – horší terén (free nemusim), horší počasí, víc lidí.

20.04.2008 16:49:44 #15 

administrator

(ivan, ) No to mě škodolibě těší, že nejenom my jsme si minulý týden po čt + pá na Stubai šli spravit chuť do Špindlu :-). A to jsme vlastně ani žádný nový sníh nechytili. Tuším jsem to někde v jiném tématu popisoval. Holt duben bývá v Alpách měsícem nestálého počasí se srážkami, kdežto u nás, když počasí vyloženě neblázní jako loni, se většinou najde nemálo dobrých a chladných dnů, kdy je dopolední lyžovačka parádní. Už jsem o tom svého času psal i do časopisů a formuloval to i tak, že v dubnu zásadně odmítám Alpy, protože nechci přijít o výborné ježdění, které sjezdovkáři zdejší dobře obhospodařované svahy dokážou nabídnout. Letos to vychází zase a mám tušení, že při sněhu na Mísečkách a prognoze teplot není všemu hezkému konec. I když samozřejmě je to hoblování jednoho (byť pěkného) kopce, jež proti nabídce Stubaie není skoro nic.

21.04.2008 14:31:16 #16 

administrator

(Radek – SNOW, ) Je to nakonec dost subjektivni volba. Minuly tyden jsem se v Soeldenu presvedcil, ze radsi krouzim v postupne meknoucim snehu (z betonu az po blaticko) klasickeho strediska na liduprazdnych a navic clenitejsich svazich, nez sice v prachovejsim snehu ledovce, ale v mravenisti lidi, kterych si muzu „uzit“ dosytosti v hlavni sezone. Pocinaje timto tydnem ale neledovcovych stredisek zbyva jen minimum.

21.04.2008 16:50:34 #17 

administrator

(ivan, ) No, pokud začínáš na betonu, je to dobré. Hlavně aby to blátíčko nebo něco podobně „kvalitního“ nebylo stavem výchozím. Nakonec přesně to jsme si užili k plné spokojenosti i tady, dokonce i bez toho mraveniště. Už aby bylo po dlouhém víkendu s 8. květnem, kdy ti mravenci odpadnou…

21.04.2008 18:12:54 #18 

administrator

(Pavlos, ) Sice to sem asi nepatří, ale… Ivane co podle tebe bude jezdit v první májový víkend ve Špindlu/Mísečkách ? Nějak se mi stejská po sněhu :-)

21.04.2008 18:34:47 #19 

administrator

(ivan, ) Copak podle mě, ale podle Skiareálu bude makat Machytka a Parkoviště, tedy obě na sebe navazující kotvy na Mísečkách. A podle náčelníka lanovky na Medvědín pojede na 1. máje (a snad i ten následující víkend, to ještě zjistím) i lanovka. Ty vleky jedou furt i teď, 8 – 14 za sníženou cenu (tuším 150,– dospělý, je to snad na webu Skiareálu) a od středy do pátku, hlavně ve čtvrtek, to vypadá na ranní mrazík a opět tvrdou pistu.

22.04.2008 18:45:48 #20 

administrator

(Pavlos, ) Díky za info. Právě že dám radši na osobní úsudek než na info z webu a přilákání zákazníků ze strany provozovatele. Loni jsem se takhle nechal nachytat v Jánkách na Protěži. Mělo být 50 cm sněhu a já tam tenkrát málem nechal skluznici.

22.04.2008 21:51:32 #21 

administrator

(ivan, ) Teď jsem si uvědomil, že zítra, tedy ve středu 23/4, bude v celém Špindlu kvůli jakési plánované opravě vypnutý proud. Takže nepojedou ani Mísečky!!! Původně to mělo být už minulou středu, ale protože se sezona prodloužila do 20/4 všude, posunulo se to o týden. Oni tuhle informaci ukazují na webu u Míseček, ale je to dost nenápadné a lze si toho nevšimnout. Takže bacha!
S údaji o stavu sněhu klamou všude, i v cizině. Nejlepší je vždycky přímý svědek. Já tam budu ve čtvrtek, tak pak večer poreferuju, jak se to sněhově jeví. Ale podle všeho (dosavadní informace, viditelný stav sněhu na Mísečkách, počasí, teploty, předpověď) to bude OK.

23.04.2008 15:53:29 #22 

administrator

(Radek – SNOW, ) Docela by mě zajímalo, jestli třeba český (nebo rakouský) Sitour má pro střediska nějaký manuál pro měření výšky sněhu – budu se muset zeptat. Když si odmyslím, že samotná „výška sněhu ve středisku“ je dost neurčitý a vlastně bez znalosti konkrétního terénu nicneříkající pojem, tak má Ivan pravdu, že jde často o marketingové hausnumero – ať už u nás nebo v Alpách. V dosahu sjezdovek jsem zatím žádnou měrku, na které by si bylo možno uváděné centimetry pohledem ověřit, nikde neviděl.

23.04.2008 18:34:46 #23 

administrator

(ivan, ) Klasika bývaly ocejchované tyče. Jenže i ty si šikulové dokázali postavit tam, kde se sníh dobře ukládal a vykazoval pěkná čísla. Co je platné, když okolo tyče ve stínu se stále drží hezky naskládaný sníh, když na slunci na sjezdovkách už dávno není? A pokud jde o moderní digitální ukazatele, vždycky si pamatuju na jednoho maníka, který v nejmenovaném středisku jednoho krásného dne prohlásil: „sakra, už jsme to nějak dlouho neměnili, měl bych tam napsat nějakej novej údaj“ – a už tam byl… Takže asi tak :-(((

24.04.2008 13:40:31 #24 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Mísečky dnes čtvrtek 8hod ráno hezounký – tvrdo do 9, koleje bez srágor do 10hod.:-). Ivan na obřačkách (jak jinak v těch podmínkách). Akorát tak obsazenej vlek, kopec bez vyhejbání :-). Pěkný to bylo – popovídali jsme si s řadou lidí, bez kterejch by ten kopec byl nějakej divnej :-)… Víkend bude senzační :-).

24.04.2008 19:00:23 #25 

administrator

(ivan, ) I dál to bylo zajímavý (HOnza těsně po 10. musel odjet). Vrchní vrstva odměkla, jak popsáno, ale pod ní (odhadem jen nějakých 7 cm) je ohromné tvrdo, takové, že místy nejde pořádně zapíchnout hůl, aby stála. A tohle „spodní tvrdo“ lyži drží, i když se ta vrchní vrstva rozjezdí. A tak se na té obřačce dalo i v půl dvanácté, aniž by se v oblouku utrhávala. O tom, jestli ale víkend bude senzační, rozhodne nakonec počasí. Asi bysme tomu kopci neměli dělat takovou reklamu, čím míň lidí, tím pomaleji se rozjezdí. Později dopoledne se taky rozjel Stoh a pár lidí tam maličko pojezdilo. Ale dole jsou se sněhem už dost na konci, byl jsem se tam odpoledne podívat. Nahoře by to bylo dobré. Celkově se ale zdá, že pokud bude pokračovat relativní chladno bez (teplých) dešťů, je při dobré péči to prvomájové lyžování reálné. Trochu nepříjemná je hodně špinavá stopa (jehličí, šišky, špína ze vzduchu, něco i z vleku.

25.04.2008 17:17:17 #26 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Samnaun-Ischgl – koncem dubna vždycky dobrý – letos asi ještě lepší – dojezdy až dolů, nahoře podle aktuálních Alešových zpráv dva dny novej prachovej – teploty pod nulou. Víkend má bejt slunce a do konce přístího tejdne se uvidí … – poslední tejden bejvá už několik let hezky :-) – doporučuju …

16.08.2008 14:35:15 #27 

administrator

(laďa, simanek.vladimir@seznam.cz) Koukám,že jsme loni byli v Livignu ve stejným termínu!!!Myslím,že to bylo na hranici,jet o 14 dní déle,tak už by to bylo o ničem!!!No a letos nám to ti parchanti posunuli z 5 na 18 dubna,takže myslím že konečná!!!A ještě je potřeba něco udělat s těma polákama,bylo jich tam víc než v polsku!!!

14.04.2009 19:43:32 #28 

administrator

(tuty, ) jedu 18.4 Livigno st+čt+pá má sněžit,takže jsem sám zvědavý na lyžovačku v tomto termínu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox