Lyže na oraniště - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyže na oraniště

20.04.2008 09:36:14 #1 

administrator

(jarda, ) O širších lyžích tu už něco napsáno bylo, ale máte někdo zkušenost s lyží, která je vhodná na rozmlácený, rozježděný svah s nahrnutými muldami těžkého sněhu? Spousta lidí z takových podmínek raději uteče a pokud se dá, tak tenhle masochismus taky neprovozuju. Když ale nelze jinak, tak to lze brát jako výzvu a trénink. Myslím, že v takových podmínkách by mohl docela posloužit nějaký širší „ledoborec“, např. Metrony, ale nevím, zda by se daly použít třeba Blackeye nebo Cold Heat.

20.04.2008 11:48:27 #2 

administrator

(ivan, ) Myslím, že dokud jsou ty nahrnuté hromady sněhu dostatečně měkké, aby se daly projet, je lyže typu Metron vhodná. Hlavně MB5, i když zase ta extrémně široká špička má tendenci „vyplavat“ a neproříznout, a taky se ty lyže jezdily poměrně krátké: většině lidí sedl index odpovídající délce nanejvýš 162 cm, maximální délku měla tahle prý devítikilová bestie 172 cm.
Obecně by v takových podmínkách měla fungovat každá širší a dostatečně tvrdá lyže, pro rychlejší jízdu také dostatečně dlouhá. Takže třeba na dost tuhých Nomadech Crimson TI ve 176 cm tohle funguje bezvadně. Blackeye TI by asi posloužila taky, i když je už o něco měkčí. Ale nestěžoval jsem si ani na ještě měkčích Nomadech Crimson bez TI, i když tam v délce jen 169 cm už to přece jenom nebylo ono. Ovšem i já se takovým podmínkám coby zbytečnému huntování těla a výdeji sil vyhýbám a zase tolik zkušeností s nimi nemám.
Zajímavou zkušenost z podobných podmínek jsem udělal (a popsal, viz články) s atypickými DoubleDeckery VarioCut. Tam ta komická rozevírající se špička („žábry“) pod náporem při nájezdu do nahrnuté hromady sněhu či dokonce boule povolí a jízdu tak „vyžehlí“. Což je vlastně opačný přístup k situaci než „suverénně prorazit“. Není to do velké rychlosti, ale v uvedených podmínkách to byl zajímavý a rozhodně ne negativní zážitek. Tehdy jsem byl skutečně v situaci, kdy „nelze jinak“ (byl jsem nárokován klienty v roli lyžařského konzultanta na sněhu), nemohl utéct a tyhle lyže přitom docela ocenil.
Sám od sebe bych ale 1. na takový kopec nelezl a 2. když už, šel do řešení prvého, tedy bytelná fošna, která projede. Sugar Daddy 99 mm/183 cm sice nejsou přesně to, co bych si představoval, ale takhle fungujou taky dobře. U nich je IMO zase fajn, že nemají moc velké krojení (R 29 m), takže vepředu není žádná široká lopata, zavádějící lyži NA tu nahrnutou hromadu místo DO ní.

25.04.2008 09:19:00 #3 

administrator

(Petr Vaniš, petr.vanis@pragometal.com) Loni v březnu jsem ten „bordel“ projížděl celý týden(Mísečky,Černá v Jánkách) bez problémů na krátkých slalomkách K2 Moto Sl v délce 160cm,model tuším 04/05 z půjčovny,tak to nevím přesně.Lyže tvrdá a úzká.Dokonce jsem byl obut do soft Kneissl Rail 22. Kombinace pro někoho „divoká“, ale měl jsem problém s výrůstkem na nártu a v klasických skeletech jsem nevydržel.Nahrhutý sníh byl měkký a prořezával jsem ho jako nůž máslo.Ani soft bota nevadila.Valil jsem si to dolů jako tank.Neříkám,že je to vhodné pro každého,ale tím že nejsem žádný expert,tak by to mohlo fungovat pro velký počet lyžařů.

25.04.2008 10:18:34 #4 

administrator

(jarda, ) Jasně, projet hromady, jak už psal i Ivan, lze v podstatě na každé dostatečně tvrdé lyži. Jenže je tam i druhý, možná trochu skrytý požadavek, aby se do té lyže šlo na měkkém podkladu taky trochu opřít a zde je evidentně nezbytná větší plocha. Se slalomkou i racecarverem mám zkušenost, že je třeba opravdu rovnoměrně rozložit váhu na obě lyže a citlivě hledat míru zahranění, při které ještě neustřelí.
Větší plochu lze dosáhnout buď prodloužením délky, nebo zvětšením šířky. Prodloužení délky (= větší rádius) se mi moc vhodné nezdá, protože skrz některé hromady se přece jen projet neodvážím, takže potřebuji lyži obratnou (= kratší s menším R), abych to v případě potřeby ukličkoval údolíčkama. Pak mi z toho vychází jako vítěz Metron, hlavně v provedení B5 i když s obratností to díky vysoké váze těchto lyží může být taky problematické. Docela by mě proto zajímaly zkušenosti v těchto podmínkách s nějakýma jinýma lyžema, které mají střed někde kolem ±76mm.

25.04.2008 13:02:03 #5 

administrator

(Pavlos, ) Sám mám s těmito fošnami jen malou zkušenost ale spousta lidí si je v marastu chválí. R je u 176 cm 17m. A taky jsou dost lehké díky konstrukci AirCarbon Titanium. Ale určitě bych je být tebou vyzkouše,l protože prý na ledě dost vybrují :-(.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo