ČESKÁ STŘEDISKA - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

ČESKÁ STŘEDISKA

18.05.2008 11:23:39 #1 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Když už se tu tak se znalostí věci diskutuje nad tématama kterejm nerozumím (nastavení cantingu, různé vymyšlenosti ve vázáních a deskách atp…) , napadlo mě téma, „kterýmu přece rozumí každej“.

ČESKÁ LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA – jejich klady – zápory ve vzájemném porovnání a názor na možnosti zlepšení. Vzal bych nejprve ta nejvýznamnější, která „všichni“ známe – ŠPIND (+Mísečky), PEC, HARRACHOV, ROKYTNICE a po nějaké době eventuelně ta další. Individuelní absolutní pořadí vyplyne z jednotlivých hodnotících kritérií – hodnotím počtem bodů – 5=nejvíc 0=nejmíň. Všechna hodnocení prosím chápat jako relativní – vzhledem k objektivním omezením daným prostorem atp… Nebo například v kolonce DĚTI mám na mysli včetně začátečníků… Asi nejdůležitějším kritériem je POTENCIÁL ROZVOJE střediska – to je kritérium, které nám do této „první ligy“ jako příklady jistě přivede střediska jiná – menší, dosud „druholigová“ … :-). Abych ale přiblížil konkrétně jak by mě to hodnocení zajímalo, tak se pokusím udělat „svojí“ tabulku a pod ní krátký komentář: STŘEDISKO LANOVKY TRATĚ PRO PRO POTENCIÁL POMĚR SOUČET
A ÚPRAVA DĚTI VÝKONNOSTNÍ ROZVOJE CENA/VÝKON ŠPINDL 3 4 2 4 2 2 17 PEC 2 3 3 2 2 3 15 HARRACHOV 2 3 3 1 4 3 16 ROKYTNICE 3 4 3 3 5 2 20

KOMENTÁŘ: ŠPINDL je nepochybně nejvíce „zainvestované“ středisko. Má však velké omezení v uzavřené dispozici v jednom údolí a tím i značné omezení dalšího rozvoje. Je velmi nepřívětivý k dětem a začátečníkům – jistý potenciál „příjemnosti“ v tomto smyslu má stále ještě Medvědín+Mísečky. Co bych doporučil: nevím, je to středisko směřující k mondénnosti a drahotě.. – mám ho přesto rád, ale nějak bych si s ním nevěděl rady… PEC mi nějak nikdy nepřirostla k srdci… – je to středisko, které se nějak „zapomnělo“ v minulosti – je daleko přívětivější k rodinám než Špindl, ale možnosti dalšího rozvoje z hlediska potřeb lyžařů jsou značně vyčerpané… Co bych doporučil: nevím, ale asi ne ty Holanďany…:-) – HARRACHOV je orientován a vnímán spíš na „klasiku“ – ale ani té mnoho nenabízí. Je přívětivější k dětem, jistý potenciál má v možnosti propojení s Rokytnicí … Co bych doporučil: rozhodně propojení s Rokytnicí a pokud možno i se Sklarskou Porebou – což by bylo skvělé, ale zeleně zcela nemožné …:-) – škoda – Slarska – Rokytnice by už byla pěkná houpačka :-)… ROKYTNICE je středisko s největším dluhem vůči návštěvníkům vzhledem k vysokému potenciálu. Potenciál spočívá hlavně v rozvoji nabídky služeb pro všechny kategorie lyžařů. Možnosti pro výuku i pro vyžití všech kategorií lyžařů nejsou dosud zdaleka využívané – a to nejenom pro nedokončení technické infrastruktury (např zoufalá docházková vzdálenost ze vzdálených parkovišť), ale i z hlediska komunikace s veřejností atd … Co bych doporučil: – mám ji rád a umím si ji představit jako středisko i nadále „Krakonošovo“, ale zároveň i středisko moderními službami přívětivé k lyžařům všech kategorií a požadavků… – zlepšení lze hledat v oblasti marketingových komunikací i v důrazu na služby

Myslím, že je možno stanovit ještě i jiná důležitá kritéria (jako poměr cena/výkon atd atd…) – to ponechme individuelnímu posouzení. Vyplnit tabulku není problém – označit – kopírovat – vložit a přepsat čísílka a hodnocení :-)

Ještě bych chtěl poznamenat – mě tahle „anketa“ zajímá m.j. i tak trochu profesně – marketing je můj obor a lyžování je můj koníček :-) – a zvažuju vstup na lyžařskej trh :-)… Díky za pochopení, zájem, názory :-).

18.05.2008 11:43:44 #2 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Jejda – ta tabulka se nepřetiskla jak jsem jí napsal… – pokusím se ji tady nějak napsat jinak: ŠPINDL = LANOVKY=3, TRATĚ A ÚPRAVA=4, PRO DĚTI=2, PRO VÝKONNOSTNÍ=4, POTENCIÁL ROZVOJE=2, POMĚR CENA/VÝKON=2, SOUČET=17,,,,,,­,,,,,,,,PEC = LANOVKY=2 , TRATĚ A ÚPRAVA=3, PRO DĚTI=3, PRO VÝKONNOSTNÍ=2, POTENCIÁL ROZVOJE=2, POMĚR CENA/VÝKON=3, SOUČET=15,,,,,,­,,,,, HARRACHOV = LANOVKY=2 , TRATĚ A ÚPRAVA=3, PRO DĚTI=3, PRO VÝKONNOSTNÍ=1, POTENCIÁL ROZVOJE=4, POMĚR CENA/VÝKON=3, SOUČET=16,,,,,,­,,,,,,,ROKYTNI­CE = LANOVKY 3, TRATĚ A ÚPRAVA=4, PRO DĚTI=2, PRO VÝKONNOSTNÍ=4, POTENCIÁL ROZVOJE=5, POMĚR CENA/VÝKON=2, SOUČET=20 Snad je to takhle přehlednější :-) – pardon. HOnza

POMĚR SOUČET CENA/VÝKON

18.05.2008 11:48:45 #3 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) … -ještě jsou tam chybky, ale snad mi to odpustíte :-)… – Díky.

18.05.2008 13:58:49 #4 

administrator

(ivan, ) Špindl: 4 4 3 3 3 2 = 19
Pec 2 2 3 2 2 2 = 13
Harrachov 1 1 1 2 1 1 = 7
Rokytnice 3 3 3 3 3 3 = 18

Špindl: nejrozvinutější, nejtechnologič­tější, nejzkomerciali­zovanější. Nejlepší mikroklima. DZ jsou dobrá, ale nestačí. Některé tratě na naše poměry špičkové, jiné nepostačující. Část přetížená, část na okraji zájmu. Úprava slušná, ne vždy vyrovnaná. Pro děti slušné jen Mísečky a snad vlíčky ve Sv. Petru, jinak spíše nevhodné, i když přístupnost (Hromovka, Medvědín, Mísečky) dobrá. Pro výkonnostní lyžování teoreticky kvalitní, v praxi nedostatečné, neboť přeplněné, kromě Stohu není vstřícnost vůči tréninku. Potenciál rozvoje: teoretický ano, praktický moc ne. Bez zásadního záboru další plochy pro sjíždění mizerný. Cena/výkon: po většinu sezony nepříliš výhodný, na konci (velmi) dobrý. Další: příliš zkomercionalizované středisko, hodně hogo-fogo, málo přátelské a vstřícné, poškozené zběsilou zástavbou. Čistě lyžařsky u nás Nr. 1, celkový dojem ale bude silně polarizovaný.
Pec: vesnice bez většího sjezdovacího potenciálu, chybí převýšení a délka, dobré jsou jen orientace, výška a mikroklima. Podle informací špatná úprava. Zastaralá DZ, kapacitou nestačí. Slabší i pro děti (přístup, bezpečné svahy). Slabé pro výkonnostní lyžování, trénink až nemožný kvůli úpravě. Potenciál rozvoje slabý. Cena/výkon: špatný, hlavní drahá sezona příliš dlouhá. Další: katastrofální přístupnost tratí, jinde než parkoviště. Přátelskost nedokážu dost dobře posoudit, nevstřícný je tvrdošíjný začátek provozu od 9:00, parkování, na mě působí dojmem masového hemžiště, kam nemá cenu jezdit skoro ani zadarmo.
Harrachov: předražené, avšak sjezdařsky podprůměrné středisko snažící se žít z tradičního jména, pro sjíždění na úrovni roku 2008 už nevyhovující. Málo DZ i tratí, úpravu neznám. Pro děti jen areál U koupaliště, jinak skoro nic. Pro výkonnostní lyžování snad jen mogulová Černá? Potenciál rozvoje: samotného Harrachova bídný, z jediného Čerťáku už se moc víc vydolovat nedá, Plešivec je jih. Jediná šance: propojení na Rokytnici. Cena/výkon: katastrofa, namyšleně předražené. Další: mizerný přístup, malá parkoviště u DZ, hlavní P daleko od vleků = paskvil. Přátelskost nedokážu posoudit, nemám tolik času a peněz, abych je jezdil ztrácet právě tam.
Rokytnice: jedinečný, avšak trochu skanzenoidní kopec Lysé hory s nedostatečnými DZ a slušnými, i když bohužel jižními svahy. Dobrá délka převýšení, špatná orientace, dobrá, ale místy už nevyhovující šířka. Pro děti dobré mimo HD (Studenov, Sachrův kopec). Pro výkonnostní lyžování slušné s dobrým potenciálem. Potenciál celkově: na Lysé kvůli ochraně přírody problematický, jinde velmi dobrý včetně propojení s Harrachovem. Naopak nevýhoda jihu, velká závislost na zasněžování a podmínkách k němu, spodek dost nízko, mikroklima poměrně mírné. Přátelskost nedokážu posoudit, přístup slabší, málo parkovacích míst přímo u DZ.
Jánské Lázně neznám.
Celkově beru „na milost“ jen Špindl a Rokytnici. Špindl je nyní nejlepší, Rokytnice je mi nejsympatičtější.
Srovnání ale není úplně objektivní, neboť:
1. je logicky subjektivní už z podstaty
2. znám nyní Špindl mnohem lépe než zbývající
3. mám k těm střediskům vztah založený i na řadě nelyžařských osobních faktorů, které můj život poznamenaly tak silně, že je z tohoto SUBJEKTIVNÍHO hodnocení vytěsnit dost dobře nemůžu.

19.05.2008 02:27:58 #5 

administrator

(ivan, ) Ten „potenciál rozvoje“ je ale kritériem dost problematickým. Není totiž jasné, podle čeho je mám ohodnotit. A kdo to vůbec dokáže, když např. nezná územní plán a mnohdy ani to, kudy vede hranice Krnapu, resp. jeho zón.

Šlo by to třeba u Mladých Buků, kdy je jasné, že na tom jednom kopečku toho o moc víc, než co tam je teď, nevybuduju. A v Peci nebudu mít 600 m převýšení, pokud neudělám sjezdovku ze Sněžky. Jestli ale někdo uváží, že „potenciál“ Pece je 900m sjezdovka ze Sněžky a 800m ze Studničné + freeride tamtéž, zkonstatuje, že potenciál – ovšem naprosto teoretický a bláhový – má největší ze všech. O reálnosti takových potenciálů ale můžeme mít naprosto nesrovnatelné a divoké představy.

A dále, co reálnost potenciálu daná exekutivou? Např. potenciál šumavského Špičáku byl dlouhé roky de facto u ledu, protože Sport Servis měl areál na 15 let v pronájmu, doba se krátila a chlapi houby věděli, co bude. Potenciál krkonošských akciovek je problematický v tom, že v nich rozhodují zástupci akcionářů, a to jsou hladoví členové ČSTV, vesměs nelyžaři, sledující hlavně svůj prospěch. Co rozhodnou a prosadí, musí exekutiva v čele s poslušnou figurkou ředitele provést, jakkoli by to bylo v neprospěch lyžování jako takového.

Obdobně byly tragédy areály ve vlastnictví TJ (Herlíkovice, Rokytnice), kde neakceschopné výbory TJ absolutně nezvládaly management. Poté, co to uznaly a řešily (dlouhodobý pronájem Vackovi, resp. zřízení akciovky), se toto zlepšilo. Jsou zde ale jiná rizika. Celkově mi ale připadá nejrozumnější, když areál rozumně spravuje vlastník (ovšem lépe, než jak to prý nyní probíhá v Prkeňáku) buďto přímo (to ale asi jde jen v malém, větší areál už sám majitel nejspíše nezvládne), nebo nějakou rozumnou strukturou.

A tím se dostávám zpátky k potenciálu. Těžko spoléhat na nájemce: např. a teoreticky když se Snowhill nadchne v Rumunsku, utlumí své investice tady a Herlíkovice mohou mít z velkého laufu před pár lety obyčejnou kocovinu s tahanicemi o nájem (ty mají už teď), kdy se po dobu pronájmu bude hlavně dojit.

Vypadá to, že slušně to jede Megaplusu v Jánkách a taky Markid (Buky, Černý Důl, Dolní Dvůr) do toho dobře šlape, i když ty jeho kopce jsou omezené. No a pokud by byli rozumní a nezahrabali se v žabomyším lokálpatriotismu, mohli by se (navzdory buzeraci Krnapem) podobně slušně rozmáchnout i v Rokytnici, zejména po vzniku „Skiareálu Udatný“, propojení s Harrachovem a s využitím Skiregionu (Harrachov, Paseky, Rejdice, Příchovice). V TOMTO vidím potenciál Jánek a Rokytnice jako nejlepší. Přitom Rokytnice i s ovlekovanými loučkami už dneska vykazuje oficiálně 23 km tratí, s Harrachovem a Udatnými to může být cca 35 km propojených. Skiregion má (budiž, roztahaných a nepropojených) 40 km a může tak mít velmi reálně 50, potenciálně (oblast Vítkovic, Benecko, Vacek pustí Jabloneček a/nebo Šachty, Szklarska Poreba) i víc.

Ale to už jsme moc daleko, spíš u vizí a la Západokrkonošský či Celokrkonošský superskipas. I kdyby byl, pořád půjde o rozklíčování tržeb, o vnitřní konkurenci, a tedy i o ty potenciály…

19.05.2008 10:52:10 #6 

administrator

(Radek, ) Harrachov – znám z celé „pětky“ nejméně. Ale kdyby nebyl takovým turistickým velkoměstem, Čerťák se mi čistě lyžařsky špatný nezdá (i to malé převýšení 350 m je pěkně využité). Jako největší minus si vybavuji hektické parkování, taky souběh „cvičného“ svahu s hlavní červenou není zrovna ideální. Přírodního sněhu asi mívá méně než Špindl nebo Pec, které těží ze své „kotelní“ polohy. Rokytnice je asi jediný jeho teoretický i praktický potenciál. Rokytnice – tu mám nejradši (převýšení, vesměs příjemný červený sklon svahu) a mám za to, že všechny sjezdovky se už dají dosáhnout z nové přibližovací 4sedačky nebo z expresní na Lysou (další plus, že je to rychle jedoucí lanovka, ne obvyklá fixní plazící se poloviční rychlostí). Trochu neutěšeně zato působí samo městečko. Ideální jak pro děti, tak pro náročnější. Propojení s Harrachovem se vleče a necítím žádný tah na branku, ale třeba se dočkáme. Špindl – čistě lyžařsky nejprofesionálněji provozované středisko (kvalita tratí, úprava, lanovky, zasněžování, sezóna, …), ale se všemi nemocemi „jedničky“. Potenciál určitě v propojení Petra a Medvědína, jinak asi jen nenápadné a neprovokativní rozšiřování tratí. Jánky – za posledních 15 let určitě prokoukly nejvíc ze všech, bohužel asi právě proto jsou hodně populární, a tedy s typickým mraveništěm. Jinak jim fandím, na tom kopci by ještě bylo co prosekat. Ve městě je to bezva i pro děti, sám jsem se tam učil lyžovat:-) Pec – nevím proč, ale přijde mi atmosférou nejpříjemnější. Asi proto, že je po svazích spousta chat, na které se dá utéct z města (které má typické kapacitní problémy jako všechna ostatní turistická města v horách). Sjezdování má sice omezené převýšení, ale roztahanost (propojených) svahů subjektivně zvyšuje rozsah sjezdovek a člověk si nepřipadá, že mydlí jeden kopec. Pokud vím, projekt na Růžohorkách už je pasé, možná že místo toho povedou tratě z Javoru směrem na Úpu.

23.05.2008 00:12:33 #7 

administrator

(ivan, ) Možná jste dneska četli v MFD celou stránku („téma Dnes“: Všichni vlivní ve Špindlu) o tom, kdo všechno má byt, nebo pravidelně jezdí, do Špindlu. Když pominu to, co jsem už před časem psal jinde – nechápu, proč si tolik lidí kupuje předražené apartmány v místě, kde je lyžování oproti Alpám tak mizerné -, působí na mě tento text skoro odstrašujícím dojmem. Zejména formulace „zimní noclehárna pro dvacet tisíc lidí“ (prý ta kapacita už opravdu skoro tolik je – děsný!!!), „jedno velké staveniště“, stejně jako vyjmenované portfolio „populárních“ politiků, počestných velkopodnikatelů a lobbystických šíbrů. Já vím, že je nepotkám, jsou zalezlí mezi svými, v zimě na sjezdovce si rekreantů moc nevšímám (tuhle malou namyšlenou ošklivost jsem si holt neodpustil) a v době, kdy oni vyrážejí, já už to asi balím – ale taková koncentrace snobárny prostě není my cup of tea.
Jo a nepište mi, že jim závidím. Oni osobně mi nevadí, viz výše, ale to, co prachy ze Špindlu udělaly, ano. A klidně si myslete, že jsem staromileckej dědek.
Blahoslavení ti, kdo pochopí, jakou devizou může být původní rustikálně-maloměstský charakter obce s klidem a pohodou. Špindl tohle už projel, Harrachov už možná taky, Pec si s tím zahrává…
Diví se pak někdo, jak rád jezdím tam, kde je na „hlavní ulici“ kravín se záclonkami?

23.05.2008 23:26:32 #8 

administrator

(marťas, ) Vlivní ve Špindlu byli velmi krásně a reprezentativně vidět první letošní lednový víkend na svěťákovém závodu.Koneckonců proč takovou možnost nevyužít, ukázat se nejlépe ve slušivých oblečcích Vist aurum a pokorzovat tam na placu kolem lanovek.Pro mě to tam aspoň bylo hezké pobavení o polední přestávce.Kaž­dopádně mám pocit že ti lidé mají dost silnou potřebu na tom kopci ukázat solventní vzhled a ta závodní lyžovačka je hlavně dobrá příležitůstka.Nevím jestli v létě ,,dělají,,ještě golfík, každopádně v zimě u nich hraje prim sjezdové lyžování. No, pod lanovku se tam dá dojet na skůtru,stačí kolem desáté po snídani, dát pár jízd a potom už je čas k menšímu obědu. Apartmánek ve Špindlu to je prostě ,,společenská image,, že je středisko narvané a sjezdovka připomíná městské koupadlo v letním pařáku, to už přece na prezentaci vliv nemá. Přitom kolem Innsbrucku by se nějaké to apartmánové zařízení dalo sehnat i levněji než v tuzemsku, jenomže co by tam přece na těch rozlehlých prázdných sjezdovkách někde v lednu asi dělali…

25.05.2008 11:18:20 #9 

administrator

(ivan, ) Ono je vlastně fajn, když se tihle týpci zkoncentrují v jednom místě a v pár barácích. Aspoň je o to méně snobárny jinde. On ten Špindl, jak coby pamětník víš stejně jako já, byl takový už za našich mladejch let. Ba ještě dřív. Málokdo dneska ví, že přihřívaný bazém tam postavili už tuším 1929 a např. hotel Krone, později Savoy, byl ještě v 60. letech jediným hotelem oficiálně I. kategorie snad v celých Krkonoších. Prostě malej českej Lech, Zermatt nebo Aspen, na ty se svým způsobem snažil hrát vždycky. A dneska se to jen vystupňovalo. Asi holt každá lyžařská země nějakou svou nóbl díru potřebuje. A být tam ještě ten golf…

06.07.2008 10:19:51 #10 

administrator

(ivan, ) Ve článcích je jeden docela nový, v němž Karel Hampl reaguje na další článek v MFD týkající se Špindlu. A s tím novinovým silně nesouhlasí. Já ten v novinách nečetl, takže mlčím, ale jako další příspěvek k tématu diskutovanému už zde se hodí.
Pokud by někdo mohl nějak (např. oskenované, lze poslat redakci) poskytnout ten novinový článek, byl bych moc vděčný.

09.07.2008 15:03:37 #11 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) Původní komentář Petra Dudka, na který reaguje Karel Hampl (viz blog), je ke stažení na konci onoho článku.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 15:10:14 od TomáS

Co v lyžárně přebývá

dnes 13:34:43 od CzechSkier

Úplně nový typ lyží

dnes 10:48:40 od TNS

Obertauern: [Středisko]

dnes 10:46:17 od ACS

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká