Nejhorší lyžování - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Nejhorší lyžování

30.05.2008 17:48:45 #1 

administrator

(ivan, ) Takovou zoufalost jsem snad ještě nezažil. Přitom ještě teprve květnový termín by měl být (holt už zjevně ani tohle není pravda) zárukou toho, že na LEDOVCI budou podmínky k lyžování stále dobré.
Přitom to není tak dávno (pár let), co jsem uváděl, že vůbec nejlepší lyžování sezony jsem zažil v květnu a třetí nejlepší v červnu. Bejvávalo.
Kombinace veder, fénu a kvant relativně nového sněhu způsobily, že tento týden (konkrétně úterý až čtvrtek, déle jsem to nevydržel) byl lyžařskou zoufalostí.
Průser jsem poznal už dole kousek za Landeckem, když teploměr ráno v půl šesté ukazoval +15. Přičemž ještě v noci v Česku na dálnici 12, což bylo ještě ve slušné normě. Nahoře na Kaunertalu ráno v sedm už skoro +10 na parkovišti. Lehce ztuhl jen sníh na části svahů, děcka celkem nesl, dospělý se bořil. A to ještě bylo to nejlepší za celé tři dny. Permanentní jižní fén, ráno dost silný, odpoledne utichnuvší, rozpoutal večer peklo, takže se ve středu vůbec nemohlo jezdit. Pak se zase uklidnilo a večer zase začalo foukat, ve čtvrtek ráno se sice 7:15 začalo, ale vůbec nikde neztuhlo, takže se jezdilo v měkkých sračkách. A v 9 se vleky zase zastavily, protože přišly mraky a vítr.
Podle internetu to už dneska bylo lepší (chladněji), ale celkově to byla největší květnová zoufalost, jakou pamatuju, tedy vedle třídenního hnusu, který jsem jednou před lety vychytal na Tuxu. Přitom se hloubka tohodle průseru odsud zdálky podle ničeho nedala odhadnout.
Na situaci se podepsalo i množství nového sněhu (poslední z minulého týdne). Na svazích nahoře neleží klasický firn, nýbrž jarní nemetamorfovaná ředina, která ke ztuhnutí potřebuje větší chlad než firn. Jinak řečeno, úžasné jarní podmínky, o kterých básní na skinetu, se teď ukázaly kontraproduktivně. Lze ovšem očekávat, že až zimní a jarní sníh odtajou a časem se dostaneme na starší, bude při dobrém počasí lyžování ještě kvalitní. Pokud ovšem ty alespoň slušné podmínky nastanou. Je to stále méně pravděpodobné a na téma „konec letního lyžování“ mám už promyšlený článek.
P.S. Pokaždé, když jsem konfrontovaný se zhoršováním stavu na ledovcích, si nedokážu odpustit spílání bývalému režimu. Ten nám železnou oponou znemožnil užít si ledovce v jejich vrcholné podobě v 70. a 80. letech, kdy umožňovaly lyžování opravdu celoroční. Historické materiály z těch dob už dneska vypadají skoro jako obrázky z doby ledové…
Otoh, aspoň bude čas na jiné věci a na fyzičku, viz vedlejší thread zde. I když – jakkoli sofistikovaná nápodoba, skutečné lyžování na sněhu ničím nenahradíš.
A Engelovi a kamarád Rainer se svěřenci zase jedou do Argentiny… Fuck the climate.

30.05.2008 22:20:55 #2 

administrator

(Zajda, ) Ta samá situace je i na Kitzs. , velká teplota, dost sněhu i poměrně čersvého, prostě sněžné bahno ........... ale věřím, že se situace ještě zlepší a koncem června si zajezdím. Byl jsem se podívat i na Pasterze a prý ubyl zase o 30 m :o( . http://www.carvingboard.info/…age00084.htm

31.05.2008 20:47:17 #3 

administrator

(Pavlos, ) Ono se to dalo docela předpokládat podle střednědobé předpovědi. Bylo předpovídáno, že konec května bude v ČR teplotně nadprůměrný, vzhledem k jižnímu teplému proudění ( tzn. samozřejmě přes Alpy ). Podle poslední předpovědi bude i červen teplotně velmi nadprůměrný, takže těch lyžařsky dobrých dnů bude zřejmě jako šafránu. Také jsem plánoval , že bych koncem května/začátkem června jel na 2–3 dny na Kaprun, ale vzhledem k předpovědi si asi počkám až na podzim :-(

BTW – v létě mě počasí vůbec nezajíma, ale v zimě sleduju každou satelitní mapu, každou předpověď jak maniak :-)

02.06.2008 00:19:22 #4 

administrator

(marťas, ) S tím počasím je to teda pešek, přeci jenom je to kus cesty a pak je tam tohle.. Je vidět že naplánovat si něco tak aby vše s počasím klaplo není jednoduché.Ten uplynulý týden bylo teplo i na ty travní lyže. Já si dal u známého oraz bez kola, mobilu i compu. Takový relaxační víkend s grilem u vínečka, došlo i na doutníček. Zatím to na studenou frontu nevypadá, ale třeba může být chladnější ještě druhá půlka června.Tuším tak tři roky zpátky bylo koncem května taky takhle letně, ale třeba před dvěma lety byly myslím ještě v půlce června ranní mrazíky. Každopádně ty tepotní výkyvy jsou poslední roky hodně časté.

02.06.2008 23:34:16 #5 

administrator

(ivan, ) Ono čistě to, že je dole pod horami +30, ještě nevadí. Zažil jsem vícekrát, že teprve když jsem sjel z ledovce do údolí, žasl jsem, že dole jsou třicítky, protože nahoře bylo přirozeně ráno odpovídajícně chladno a přes den odpovídajícně, ale ne přehnaně teplo. Dokonce to pamatuju ze 70. let i z letních Tater, kdy se nahoře ve Zmrzlé kvalitně lyžovalo a dole v Popradu lidi padali na hubu vedrem. Tady do toho prostě přišel ten přímo brutální fén a přinesl teplo až z Afriky (psalo se přece o saharském písku a já skoro čekal ráno sníh do žluta nebo červena). A do třetice se vymstil ten nový sníh. Což není nic nového a tuhle zkušenost mám už taky přes 30 let. Když jsme kdysi na jaře šlapávali na krkonošských sněhových polích, bylo to nejhorší na 9. května, kdy všude bylo sněhu ještě dost a býval měkký. Později, obvykle začátkem června, už došlo na ten starý spodní a to bylo krásné ježdění na hrubozrnném tvrdém firnu, za ty měsíce od podzimu patřičně slisovaném. A jednou jsem v Modrém dole jezdil začátkem července a známá „Mapa republiky“ byla tak tvrdá, že staré lyže-šutrovky na tom ani nedržely… Jakmile tedy bude tento pozdní sníh odtátý a přijde standardní počasí s ranním chladnem, bude v takové situaci ledovcové lyžování zase dobré. Člověka to ale naštve, především při stávajících cenách benzínu/nafty, kdy těch víc jak 1300 km není za pár šupů. Btw, tankoval jsem naftu v Rakousku ve čtvrtek za 1,389/l, dneska u nás za 33,50/l. V Samnaunu byla za 1,8 SFr/l (tuším cca 1,15 E/l), mám ale jen zprostředkovaně.

04.06.2008 11:46:39 #6 

administrator

(Pavlos, ) Tak jsem včera koukal na web a zjistil jsem, že mají na Kitzsteinhornu od 2.6. volno. Znovu otvírají až 21.6. Obávám se ale, že na konci června budou teploty hodně vysoko. Sice odtaje ta „sračka“ , ale lyžovat v +15 se mi fakt nechce. Takže to opravdu vypadá až na na podzimní lyžování. Koncem září už je pěkná kosa a tak by to mohlo vyjít.

17.03.2009 14:04:53 #7 

administrator

(TomáS, ) Při klasické fénové situaci se vzduch dokáže přechodem přes Alpy oteplit klidně i o 10 stupňu. Stačí k tomu dost vlhký vzduch na jížní straně Alp, který se nuceným výstupem přes kopce ochlazuje !!!a zároveň na jižní straně vyprší!!!! již suchý pak padá přes hřeben dolů. Vtip je v tom, že jako suchý se ohřívá mnohem rychleji než se ochlazoval jako vlhký. Nejen, že je teplo, ale ještě fouká velmi silný a nárazovitý vítr způsobený turbolentním prouděním. Někdy kolem roku 1990 bylo MS v paraglidingu ve Verbier, (tenkrát jsem ještě nelítal na úrovni MS, takže jsem tam nebyl, ale Skipáč z Rossi tuším jo) i přes profi předpověď místních borců přišel fén tak rychle, že vrtulníky nestíhali odvážet popadané piloty do nemocnic. Už si nevzpomínám, jestli se tenkrát někdo zabil… TAKŽE FÉN JE SVIŇE!!!!! T. PS: dle toho, že jsem teď vytáhl starý příspěvek, je vidět, že moc v práci nemakám, což dnes přiznávám.....

17.03.2009 18:11:12 #8 

administrator

(ivan, ) Fén je sviňa, bezpochyby. Ale severní fukéř od polských rovin, který sužuje Krkonoše, je taky pěknej hajzl. Kdyby mohli, svoje by o něm povykládali i Hanč s Vrbatou. Nebo Míra Ševčík, náčelník lanovky na Medvědíně, která při velkých poryvech nemůže garantovat bezpečnou přepravu a musí zastavovat. A nakonec i lyžaři ve Svatém Petru, kde severní vítr foukající přímo proti směru sjíždění degraduje jinak svižně skloněné Hriště do loučky, která se jede rovně, a občas umožní sjíždět ve stylu „zpomalený film“ i Velký Hang. Holt větru dešti neporučili ani komunisti…
Užij si Kronplatz, nejradši bych jel s tebou. Ale i když se dneska flákám taky (vzácné volno), zítra už budu, coby ten blb, jak trefně odhaluje Afoldi, hoblovat ten Svaťák a pozítří mazat a brousit. C´est la vie, každý, co může, umí i musí… Chytrej píše, hloupej maká :-(((

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

dnes 22:21:35 od m3

Úplně nový typ lyží

dnes 21:08:15 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 19:50:20 od Marek Bednář

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:18:04 od johnycek

Obertauern: [Středisko]