Vložky Superfeet - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Vložky Superfeet

09.06.2008 12:33:07 #1 

administrator

(ivan, ) Dostal jsem koncem zimy k vyzkoušení oranžové vložky Superfeet.
Bohužel se ukázalo to, co jsem tušil od počátku a co tady také už dříve proběhlo v diskusi (jarda?). Lyžař s nafest vyfrézovanou těsnou botou vlastně ani nemůže použít jinou vložku než tu, s níž se mu bota původně dělala. I jen malinké umístění nohy ve skeletu jinak než původně znamená, že noha nesedí přesně tam, kde by měla, a bota tlačí.
Takže jsem sice vložku poctivě seřízl na nutnou velikost, ale víc než pobýt chviličku v zapnuté botě na suchu jsem udělat nemohl.
Z takto minimalistického zkoumání se mi zdá, že vložka nemusí být špatná. Rozhodně bude ve srovnání s běžnými vkládanými „šlupičkami“ mnohem lépe fixovat patu. Pro to má hezky vysoké stranové vytvarování. Také fundament vespod paty je bytelný a široký, takže by pata opravdu neměla cestovat do stran.
O něco míň se mi líbí vestavěný předozadní úhel vložky. Pod prsty je docela tenká, pata je poměrně dost zvednutá. V botě, kde už se o větší úhel postará bootboard, tak může vzniknout úhel až moc velký se všemi známými důsledky.
Trochu mi taky chyběla podpora klenby, na svých mám větší.
Celkově, ačkoliv jsem měl nohu v botě až nepříjemně fest, jsem neměl ten pocit opory, na jaký jsem zvyklý. To je ale logické, předtvarovaná vložka je pořád jen pro všechny a pro nikoho. Oproti běžným vkládaným je jistě lepší, ale ve srovnání s individuálně vytvarovanou těžko.
Pro úplnost dodám, že by asi šla dál upravit, např. zbrousit patu, vlepit podporu klenby, stejně jako by šla nasadit na zbroušený bootboard. Není ale naprosto logické, že by někdo něco takového dělal: v takovém případě už je lepší nechat si udělat vložku opravdu na nohu. Což, pokud vím, Superfeet (byť nevím, jestli i u nás) také má.
Viděl jsem i ceník, ale už se nepamatuju. Výhodnost a záhodnost těchto vložek by podle mne závisela na ceně. A samozřejmě na tom, jaké nohy, boty a nároky potenciální uživatel má.

09.06.2008 15:36:52 #2 

administrator

(PetrAT, ) Ivane, já měl zato, že tato vložka se musí nechat vytvarovat podle nohy. Alespoň tak jsem to pochopil z webu – možná špatně. Cena by měla být cca 1600kč vč. tvarování. Těch vložek dělají více typů. Podle toho i jiné ceny. Další jsou snad levnější. Pokud budeš mít k SF ještě nějaké info, tak budu rád za ně. Dost jsem o ní přemýšlel. Po zlomené noze mám šptané úhly chodidla a potíže s klenbou, tak tomu docela dávám naději.

09.06.2008 17:02:05 #3 

administrator

(ivan, ) Petře, tyhle oranžové ne. Jsou z programu Trim-to-fit, kdežto tvarovací jsou program Custom fit. Model Kork používá i Johann Leitner.
Info jsem teď dodatečně našel na http://www.proteching.cz/…produkty.htm#…
Místy legrační počtení, např. „mezní hodnotu komfortu“ („ultimate“ takhle překládá program nebo dost velký ťunťa), nebo ten propagující maník Nešpor s „pocitem, který cítil“ při „vyjíždění curvingových oblouků“, který navíc ani neumí napsat správně tak jednoduché slovo jako Tecnica. Ale bez ohledu na propagační neumětelství příslušné firmy asi budou ty tvarovací korkové dobré. Jinak by je nepoužíval třeba ten Leitner.
Jinak mezi linky na prodejce je pár adres, kde by tomu mohli rozumět – vesměs tam, kde jsou to lékaři, nebo ten maník ze Zlína. Ostatní obyčejní prodejci jsou pro problémového člověka nanic.
Jak asi už z předchozích diskusí víš, odbornou konzultaci ti poskytnou i lékaři pod Medsportem (v čele s Havrdou, naším hlavním podologem) a pokud v Butovicích trvá spolupráce s ortopedem, mohlo by to dobře fungovat i tam.

10.06.2008 00:27:11 #4 

administrator

(marťas, ) O své zkušenosti s těma tvarovacíma vložkama conformable od sidasu z butovické montana swiss sport jsem se už zmiňoval, tuším ještě v jednom diskusním příspěvku koncem roku na carv.cz. Po vytvarování a následném usazení v botách mých tenkrát čerstvě upravených atomic racetech najednou chodidlo bylo o snad o 2 mm výše a tutíž tu stélku jsem shledal bohužel nepoužitelnou.Navíc prý by se ta stélka měla po vytvarování ještě podlepit a následně vnější plocha sbrousit do roviny což by ovšem v konečném důsledku chodidlo v botičce ještě dále zvedlo. Aby to celé fungovalo vyžadovalo by to ještě mnohem radikálnější zbroušení zeppy a tím pádem ještě její mnohem hlubší zafrézování do skeletu.Takže do těch ertéček jsem použil tu původní tenčí předtvarovanou a toto v ceně cca 1800 kč. jsem nakonec použil do svých šest let starých,,vyčvachta­ných,,salomon course 130, kde už mě předtím pravá noha vlivem stlačení materiálu botičky naopak čvachtala V těch jsem si chodidla naopak ještě zvednul vložením cca 1,5 mm tlusté lifter vložky mezi zeppu a botičku. Každopádně by mě zajímalo jestli někomu funguje ta stélka z montana sport Butovice v plug botách.Já jsem nakonec daleko spokojenější s tou původní tenčí předtvarovanou, klenbu podrží také dobře a v prstech i na malíkové hraně mám daleko větší cit. Pokud bych tu tvarovací stélku conformable chtěl do těch ertéček použít aby boty netlačily znamenalo by to poslat botičku ve skeletu ještě tak o 1,5 mm níže. Ty stélky superfeet prý byly k vidění a pořízení na letošní výstavě sport prague? Já jsem se tam letost nedostal, takže o nich vím jenom z doslechu.

10.06.2008 14:14:29 #5 

administrator

(Pavlos, ) Nikdy jsem plug botu neměl takže budu jen teoretizovat, ale tvarování botičky/skele­tu/vložky by mělo určitě probíhat společně. Napasovat pak novou vložku do tak individuálně upravené boty je IMHO nemožné. To by se musel nechat znovu přetvarovat skelet i botička. Takže když novou vložku, tak jedině do vyšmajdané boty nebo komplexně jako součást nového celku vložka/botička/ske­let. Já sám mám zkušenost s vložkami SIDAS Ski custom Pro ( viz . tot fórum níže nebo můj blog ). Nová vložka nohu zvedne minimálně o 2 mm nahoru a celá noha v nártu jde nahoru ( zborcená klenba se zvedne a „rozpláclá“ noha se zpátky zformuje do původního tvaru ). A pokud je skelet formován na klasickou dodávanou vložku, tak mohou nastat problémy. Jinak já jsem s vložkou Sidas docela spokojený. Ale jen v botě, do které jsem jí nechal pasovat. Dal jsem si jí do inline bruslí a po 20ti munutách šla ven, protože se mi neprokrvovalo chodidlo !!! To samé nastalo v nové botě Fischer X-Fire !!! Ještě štěstí, že mám jedno přetvarování vložky v ceně. Jen doufám , že to letos v Butovicích vezmou trošku komplexněji a nastaví mi canting popř. upraví skelet.
Ivane máš zkušenost s vložkou od Sidasu ? A jak je na tom ve srovnání se Superfeet ?

10.06.2008 22:16:01 #6 

administrator

(PetrAT, ) Pavlosi, kolik jsi za ni dal? Myslím tedy, že cena je včetně tvarování? To nadzvednutí nohy v botičce, není to až nepříjemné, divné ??

10.06.2008 22:30:45 #7 

administrator

(Pavlos, ) Zaplatil jsem za ní včetně tvarování na mou nohu 1780 Kč ( + jedno přetvarování je v ceně ). První pocit je podobný jako při použití ortopedické vložky v normálních botách. Prostě je najednou pocitově pod chodidlem víc materiálu. Noha je víc obepnutá. Těžko se to popisuje. Divné to po několika sezónách lyžování bez takovéto vložky je :-) Ale lehce se na to zvyká a cit v chodile je mnohem větší. Hmotnost se rozloží do celého chodidla, takže tolik netrpí polštářky pod záprstními kůstkami.

Ona už samotná vložka má tloušťku min. o 2 mm větší , než normální klasická v lyžáku. Navíc je pod patou plastová výstuž. Je to dobře vidět třeba tady . Ten šedý člen na spodku vložky je z plastu a po vytvarování ztuhne a nepustí patu nohy.

11.06.2008 00:29:24 #8 

administrator

(marťas, ) Jo je to tak mě to stálo právě těch 1780 myslím.Jinak v těch mých ertéčkách atomic byly při pořízení z výroby stélky podobné těm Volcano Custom Fit. Na ten přenos sil z chodidla na lyži, mě přijde na tohle lepší ta tenčí předtvarovaná co tam byla.Tady u těch stélek z Nových Butovic je problém že po natvarování ten spodek stélky není v rovině, údajně by se to mělo podlepit a srovnat, alespoň přibližně do roviny.Dotazoval jsem se na toto přímo v Butovicích a ten spodek by měl být skutečně srovnaný, což tam dosud nedělali.Právě proto by mě zajímalo jak dělá ,,konkurence,, třeba právě u těch Superfeet nebo Formthotics.

11.06.2008 08:08:31 #9 

administrator

(Pavlos, ) Marťas tak o tom podlepení mi nikdo nic neřekl. Znamená to teda , že se má srovnat pata do roviny ? Pokud ano, tak by to měl udělat nějaký odborník, který se zabývá podobometrií. Když si to udělám sám doma, tak si můžu klidně spíš uškodit. Jak mám poznat úhel pod kterým má být pata postavená na podložce ? Nebo to mám doladit cantingem ?

Pokud je to pravda, tak se mi zdá ten servis v Butovicích trošičku nepořádný. Proč mi neudělali tu vložku do hotova přímo na místě ? Nebo mi jí dodělají až potom, co jí donesu zpátky a řeknu jim , že je vytvarovaná dobře a že jí chci dodělat ?
Zavolám tam a pak dám info.

11.06.2008 21:16:09 #10 

administrator

(marťas, ) Jde o to, že ta stélka by měla zespodu dosedat na podložku zhruba stejnou plochou jako před vytvarováním. Já jsem se tam v montana swiss na to ptal také. Bylo mi řečeno že stélky nepodlepují, zatím prý nevědí jak by se mělo přesně postupovat. Když jsem jim tenkrát v prosinci říkal o svém problému s bolestivými chodidly (boty nebyly tenkrát ještě doladěné v nártu) tak vůbec nevěděli jak to řešit, jediné co je napadlo bylo to, že obě natvarované stélky nahřáli a rozžehlili je v přední prstové části na placku. Pro mě to byl jeden z impulsů k tomu abych si sehnal přímou brusku s hřídelí i frézičky a začnul přemýšlet jakým způsobem si ty plug boty nakonec doma dodělat sám. Pak jsem tam byl ještě někdy v únoru, na ty stélky si nechl nalepit lifter pod patu a použil jsem je na vyladění svých druhých bot ve kterých už byla noha předtím trochu volnější. Co se týče servisu lyží tak na ten butovický montana swiss nedám dopustit, ovšem s těmi stélkami tedy alespoň podle mě zatím moc zkušeností nemají.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:07:56 od Vvladimir

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo